Kerstboom van Ruud Lubbers ligt in Zuid Dr. Evers, maker van A-, B- en C-waarde: 'Normen bodemsanering zijn niet uit de lucht komen vallen' Vitrine aan Landstraat is 'één grote kermis* Delfshaven, uniek maar nog niet af SSÊ8# Flinke buit bij inbraak Auto netjes teruggebracht (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM„De arrogantie uit Den Haag, is in Schiedam dubbel waarneembaar." Met deze volzin eindigt een boze open brief van de drie ou de wijken aan het adres van de Schiedamse poli tiek. In de brief gaan de wijken in op de vorming van een werkgeversïnstituut voor opbouwwerk en bewonersdeskundigen. De drie wijken hebben eer der elk overleg met de gemeente opgeschort om dat zij het niet eens zijn mét. de manier waarop het instituut wordt opgezet. Schl&rman Mooi aantal ■Vreugdevuur Toekomstplannen Steunfonds Ideaal HET VRIJE VOLK DINSDAG 30 DECEMBER 1986 'Schiedam is dubbel arrogant' In de brief zeggen de wijken dat-ze niet serieus worden ge nomen door de politiek. Ge- schetst wordt hoe de wijken twee jaar geleden nog over op bouwwerk beschikten en hoe dat daarna afbrokkelde tot de huidige situatie. Op dit mo ment zijn er geen opbouwwer kers meer in Schiedam werk zaam. Het is de bedoeling dat er onder de vlag van het werk geversinstituut twee aan het werk gaan. Ze moeten him krachten verdelen over vijf wijken, de drie oude plus Cen trum en Nieuwland. De grote vraag is wanneer de opbouwwerkers in dienst worden genomen. De gemeente stelde eerder dat een beroeps procedure bij de Raad van Sta te de benoeming van de be roepskrachten tegenhoudt.' In de brief lopen de drie wijken te hoop tegen deze houding. „Vanaf het begin is duidelijk dat het beroep zou worden in getrokken, als opbouwwerk werd gegarandeerd. En dit is wijkvereniging "Leven en Wo nen Nieuwland. „Wist de poli tiek werkelijk niet dat er ge donder zou komen door de aan stelling van Schlarman? Kom nou, maak dat de kat wijs," al dus de brief. De wijken vinden dat de politiek maanden van onderhandelen „om zeep" heeft geholpen door de manier waarop het instituut is ge vormd. Zonder de garantie dat er opbouwwerk komt, zullen de wijken niet meer met de ge meente praten. nog nooit gebeurd!" aldus de brief. „Niet de wijken maar de politiek loopt met boter op het hoofd." - Vanzelfsprekend wordt in de open brief ook ingegaan ,pp de benoeming van Jan Schlarman tot lid van de commissie die het werkgeversinstituut moet gaan begeleiden. De drie wij ken hebben in een eerder stadi um overhoop gelegen met deze vertegenwoordiger van de (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De kerst boom van premier Lubbers ligt sinds zondagavond opge slagen in een geheime berg plaats in de Schiedamse wijk de Gorzen. Tenminste, dat be weren leden van de groep jon geren die direct na Tweede Kerstdag begonnen is aan de jaarlijkse jacht op kerstbo men. „We hebben de boom uit zijn tuin gerukt. Met lampjes en al," zegt Dave (15) die prat gaat op deze roof. „Er stond Lubbers op het naambordje en het was in Kralingen, dus moet dat bij de premier geweest zijn." De groep van naar schatting dertig tot vijftig jongeren in Schiedam-Zuid is één van de vele die deze dagen op zoek zijn naar het 'groene goud', een misschien niet eens zo mis plaatste term voor de gebruik te naaldbomen. Overdag maar vooral 's avonds en 's nachts worden de straten afgestruind op zoek naar bomen die zijn weggegooid of naar de verza meling van andere groepen. Vooral dat laatste spreekt tot de verbeelding. In de nachtelijke uren wor den de verzamelde bomen het strengst bewaakt. Dat varieert van het afzetten van hele wij ken tot het gewapend patrouil leren. In Vlaardingen heeft de strijd om de bomen ai tot com plete schietpartijen geleid toen de politie bij een gevecht om bomen tussenbeiden kwam. De gemoederen werden gesust met behulp van eèn waarschu wingsschot van een agent. De 'kerstbomengang' van de Schiedamse Gorzen was giste ren bijna de hele dag te vinden op de trappen van de HeHige Hartkerk aan de Lekstraat. De gemiddelde leeftijd van de groep schommelt rond de zes tien jaar. De groep is trots op de tot nu toe behaalde resulta ten. „Tweehonderdvijftig bomen in twee dagen. Als we zo door gaan halen we voor oudejaar de vijfhonderd. Mooi aantal niet?" zegt wederom Dave die dateert van vorig jaar. Vol gens de jongeren in Zuid ge bruikte de politie hen toen als afleiding, om daarna zelf de kerstbomenbergplaats in Oost op te ruimen. „Kijk daar komen er weer een paar," zegt John, wijzend in de richting van twee jon gens die al zeulend met drie bomen richting kerk wandelen. Achter een muurtje achter de kerk worden de deels uitgeval len geraamtes op een hoop ge gooid. De vangst van dé afge lopen uren is zo'n twintig bo men groot. „We stapelenze hier op én brengen ze naar een geheime bergplaats. Zé mogen gerust weten dat er hier een paar lig gen. We ruimen ze tóch regel matig op," zegt John. Het is de bedoeling dat de bomen op ou dejaarsavond worden ver-, brand op het kruispunt voor de Heilige Hartkerk. In het asfalt zijn nu rog de sporen van het vreugdevuur '85/'86 zichtbaar. Het klinkt gek, maar zelfs van kerstbomenjagers krijgt de gëmeente Schiedam kritiek op haar beleid. De jongeren moesten zelf voor een geschik te bergplaats voor de bomen zorgen., Iets dat volgens hen in andere, wijken geenzins het ge val is. „Ze wilden ons niet eens eèn container geven," zegt dé oudste Dave. „Mooi dat ze in Oost twee containers hebben om de bomen in te stoppen." En een ander valt bij: „In West hebben ze er drie gekregen. Maar daar liggen ze ook gewa pend in de straat op wacht." Volgens de politie is het me de aan het verstrekken van de containers te danken dat dit jaar (tot nu toe) rustig is ver lopen wat betreft de kerstbo- menjacht. „We hebben inder daad weinig kerstperikelen," zegt politievoorlichter J.P. van Hoff. „Maar het is nog geen ou dejaar. Ik zeg niet dat ik iets verwacht of dat ik ergens op reken." Volgens Van Hoff be perkt het politiewerk zich tot het 'in de gaten houden' en zijn er geen speciale maatregelen gehouden. SCHIEDAM De politie heeft een Schiedammer aange houden die zich ten onrechte uitgaf voor glazenwasser. De man was in de Kortlandstraat bezig met het afsluiten van 'contracten'. Het lag in de be doeling dat de klanten van te voren zouden betalen. Enkele bewoners vertrouwden het niet en waarschuwden de politie. Deze rekende de man in toen bleek dat hij geen 'echte' gla zenwasser was maar een op lichter. De man had vorige week al in de omgeving van Parkweg tientallen guldens geïnd zonder daar arbeid voor te verrichten. Bram Uil in zijn etalage(Foto Arie Wapena'ar) VLAARDINGEN/SCHIEDAM Reisbureau Fantasties Elasties, de geestelijke creatie van een groep kunstenaars uit het Rijn mond-gebied, dendert door Vlaardingen. Zo heeft kunste naar Bram Uil een vitrine inge richt onder de trap van de ate lier-woningen aan de Land- straat in Vlaardingen. Maar ook zijn band gaat weer spelen en de radio gaat weer de lucht in. Allemaal onder de naam Fantasties Elastisch. Uil is van mening dat de activi teiten van de (beeldende) kun stenaars op dit moment verle vendigen. „Dat komt ook: door de regeling voor beeldende kunstenaars, de BKR, die ten eind loopt," zegt hij. „Ze gaan nu allemaal weer eens wat doen. Je kunt gerust spreken van een stimulans." Uil heeft in zijn vitrine in de Landstraat gebruik gemaakt van diverse soorten: van kunst uitingen: Zijn multi-mediale aanpak is naar zijn zeggen voor hem niet gehéel nieuw. Uil: „Ik ben bijna veertig, ik heb altijd een baan naast mijn werk gehad. Alleen al daardoor was ik steeds met verschillen de zaken bezig. Ik ben begon nen als dichter; maar voordat het boek uit kwam, had ik me zelf al op iets anders gestort. Pas de laatste tijd vind ik wat rust, terwijl ik me wei met de meest uiteenlopende kunst blijf bemoeien." ■Het Fastastiese en Elastiese Reisbureau moet volgens Uii worden opgevat als het voer tuig dat het publiek langs „een mystiek theater" brengt. De kunstenaar benadrukt dat het publiek in zijn psyche reist als het de kunst Fantasties Elas ties ondergaat. „De reizigers gaan de aarde rond, maar er zit in mijn werk toch ook dui delijk een 'spacy'retement," zegt Uil. „Andere planeten en zelf andere dimensies zitten in mijn werk verweven. Vierdi mensionaal is wat mij vreselijk boeit. Verder wordt vee! be reikt met licht-effecten en pop pen. Eigenlijk kunnen de men sen het beste tussen negen en één uur 's nachts gaan kijken. Ik werk heel anders dan een etaleur. Die probeert met een weinig opdringende etalage de afzonderlijke dingen goed te laten uitkomen. Daarentegen stop ik het hok juist propvol om de aandacht te trekken. De verlichting draait op een mo tortje van een klok van een wasmachine. Het is één grote kermis. Ik ben er ruim drie da gen voor in de weer geweest," zegt Uil. SCHIEDAM .Onbekenden hebben voor duizenden guldens buit gemaakt bij een inbraak in een woning aan de Van Ostadelaan in Schiedam. Ze gingen er vandoor met een geldbedrag van ongeveer 1.300 gulden, een videorecorder en een partij sieraden met een waarde van ongeveer duizend, gulden. Ze waren de woning binnen gekomen door een rui tje' in te slaan. Het hele huis werd doorzocht Een van de vele kerstbomengangs op de foto bij hun trotse aanwinst. Terwijl de fo to werd genomen, werd de auto van de fotograaf bespoten met gele verf. (Foto Niels van der Hoeven) De moed kent geen grenzen, zo lijkt het wel. Ook voor de bende uit Oost, die een 'naam' heeft hoog te houden wat be treft de jaarlijkse jacht, koes tert de groep uit de Gorzen geen angst. „En dat mag je ge rust in de krant zetten. Ze ko men toch -wel, Dat hebben we allang gehoord. Geruchten weet je. We weten gewoon dat ze vandaag of morgen langs komen en onze voorraad bo men zullen proberen te pikken. Laatze maar komen. Being zijn we niet," aldus de oudste Dave. Zijn verhaal wordt vol vuur bekrachtigd door de anderen. De vete tussen Oost en Zuid. ven ondervond aan den lijve dat de kerstbomenjagers voor niets terugdeinzen: z'n auto werd met gele verf bespoten.; De groep hield haar mond over de dader; het hoogste woord voert. „We zijn gisteren nog op het Wi- bautplein geweest. We hebben daar zeker dertig bomen ge pikt. Hartstikke makkelijk. Met zeven auto's. Toen we het plein op kwamen rijden, sloe gen ze al op de vlucht. Bomen inladen en hup, zo gebeurd. Nee, we waren niet gewapénd. Zij wel, er lag er schijnbaar eentje met een buks in de bos jes." Wapens zijn, zo komt een stemmig naar voren, taboe. Geen luchtdrukpistolen of knuppels met stalen punten. Maar op zich heeft de groep niets tegen een flink robbertje vechten om een boompje. Onze fotograaf Niels van der Hoe- SCHIEDAMBerouw moet autodieven afgelopen weekein de tot inkeer hebben gebracht. De onbekend gebléven dieven brachten een gestolen perso nenauto van het, merk Ford te rug naar de parkeerplaats waar zij hem gestolen hadden. Als "beloning' voor de eigenaar werd een kleine hoeveelheid vuurwerk in de wagen achter gelaten. V- Buurtbewoners signaleren sinds kerst - regelmatig 'een bende jongeren', in en rond de Gorzen die toch gewapend - met stokken en knuppels - op zoek is naar bomen. „Wij heb ben geen wapens," houdt John (14) vol. „Die hebben we hele maal niet nodig." En ook Dave twee (12) zegt onverschrokken: „We zijn met een groep. Dan ben ik niet bang. Weet je wie er voorop liep op het Wibaut- plein? Ik met m'n hond." winterseizoen.„Dan willen we toch minstens Gouda of Schoonhoven evenaren," zegt Paul. De Vereniging Historisch Delfs haven heeft sinds de oprichting al enkele evenementen georga niseerd. „Afgelopen seizoen hebben we aandacht besteed aan de annexatie van Delfsha ven door de gemeente Rotter dam. Ruim 20.000 bezoekers hebben we ontvangen. De ge meente heeft voor dit feest veel gasten uitgenodigd, maar s!echts.1.800 gulden aan de kosten bijgedragen. Een beetje ondernemer kan berekenen dat dit veel te weinig is. Zeker in vergelijking met de hoge kosten die altijd worden ge maakt voor evenementen die in de binnenstad worden geor ganiseerd. Om onze erfenis in stand te houden en van Delfs haven een groot evenement voor zowel onze stadsgenoten als mensen van buiten Rotter dam te maken, zouden we graag wat meer ruggesteun van de gemeente willen heb ben." Dié ruggesteun moet niet al leen van de gemeente komen. De Vereniging Historisch Delfs haven heeft veie plannen voor de restauratie van historische panden via verschillende fond sen van het rijk. De haven j moet weer helemaal vol komen met oude schepen. Daartoe is het nodig dat er een nieuwe schutsluis aan de Ruigeplaat wordt gebouwd. Financieel de eerste jaren zeker niet uitvoer baar. Maar eerst moeten de resterende panden die nog op de lijst staan worden gereno veerd en gerestaureerd, te be ginnen bij de drie panden naast het museum de Dubbel de Palmboom. Deze staan al tien jaar lapg te verkrotten. Delfshaven is trots op de ver schillende galerieën die er zijn en waarvan enkele zelfs een landelijke bekendheid genie ten. Er is een gevarieerd aan bod van restaurants. De ver eniging streeft naar een be- paalde bedrijvigheid in de wijk die het voor de mensen ook aantrekkelijk maakt door de weeks een kijkje te nemen. Er zou," zo zeggen de be stuursleden van de vereniging, op zijn minst een club van vrienden van Delfshaven moe- - ten korrien. Misschien kunnen we iets doen in de trant van adoptiepanden om de erfenis van dit stukje stad dat wereld wijd bekend is in stand te hou den." ROTTERDAM Het is toch raar dat Rotterdammers in hun auto stappen om kilometers verder van een sfeervolle om geving te gaan genieten terwijl dit binnen de eigen stadsgren zen, in Delfshaven, ook kan. Sta eens stil bij de enige histo rische wijk die er nog is en laat de toekomst van de2e wijk niet alleen afhangen van de men sen die er wonen. Deze ge dachte hebben de heren Alle Barkmeijer en Paul Martens. De twee zijn bestuursleden van de Vereniging Historisch Delfs haven. Paul, geboren en geto gen in de wijk, heeft er een ei gen foto-atelier in een van de oudste panden in het wijkje. Alle, door de vereniging aange trokken om de pubiic-relations voor de vereniging te verzor gen, woont in Kralingen. Maar hij is zo gepakt door de sfeer in Delfshaven dat zijn wens is daar eens te kunnen wonen. De vereniging is voortgekomen uit een aktiegroep. In 1980 kwamen enkele bewoners van Delfshaven tot de ontdekking dat er snel moest worden inge grepen anders zouden veel his torische panden worden ge sloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. De gemeente was daar al druk mee bezig. Mede door de inmenging van de wijkbewoners kon dat pro ces worden gestopt. Uit de aktiegroep is de vereni ging ontstaan die momenteel ongeveer 50 leden telt, waar onder veel mensen uit het Delfshavense bedrijfsleven. „Dat is niet zo verwonderlijk," zeggen Paul en Alle. „Er zijn de laatste tijd tal van bedrijfjes naar de Aelbrechtskolk, de Voorhaven en omgeving geko men, hetgeen door de vereni ging wordt gestimuleerd." Veel gevels aan de Aelbrechts kolk en de Voorhaven zijn ver sierd met feestverlichting. Op enkele gerestaureerde panden staan schijnwerpers gericht, ook de schepen in de haven dragen hun steentje bij aan de feestverlichting. De verlichling van de schepen en de monu mentale gebouwen wordt door de vereniging betaald. Geen gemakkelijke opgave omdat al les neerkomt op de schouders van de 50 leden. De dienst Gemeentewerken heeft nu voor de verlichting 4.000 gulden gereserveerd. Dat moeten er 20.000 worden, vinden Paul en Alle. Zo kunnen ook bijvoorbeeld het houten bruggetje en de molen verlicht worden tijdens de wintermaan den. De vereniging heeft hiervoor een speciaal verlichtingsfonds opgericht. Reeds nu maakt de vereniging grootse plannen voor het volgend vaststelde, niet. Wel zijn ze' hier en daar aangepast. Er is ook geen aanleiding de normen te veranderen, vindt Chris Evers. Hij wil best erkennen dat de normen niet volkomen wetenschappelijk zijn onder bouwd, maar daar geeft hij dan ook een prima reden voor aan: „De toetsingstabel geeft een signaleringskader. Er wor den op grond van de A-, B- en C-waarde alleen geen beslis singen genomen. En trouwens, de eerstkomende twintig gaar zijn er nog niet voldoende we tenschappelijke gegevens voorhanden om zulke normen op te baseren. We missen nu de noodzakelijke kennis. En is dat nu nodig? Deze normen zijn in dicatief. Ze zijn niet zomaar uit de lucht komen vallen. Ik pretendeer niet dat de normen uit de Toetsingstabel weten schappelijk zijn onderbouwd, maar dat hoeft ook niet." Dat een wethouder in een door bodemverontreiniging ge teisterde plaats als Maassluis, graag wetenschappelijke nor men wii hebben bij het bepalen van zijn milieubeleid, begrijpt Evers wel. „Voor een wethou der is het ideaal om normen te hebben," legt Evers uit. „Maar hij moet ook zelf verantwoor delijkheid durven nemen en samen met de provincie de knoop doorhakken. De A-, B- en C-waarden functioneren als een redelijk werkend kader. Falikante fouten'zitten er niet in. De C-waarde kan gebruikt worden als aanzet tot sane ring, maar daar hoort een risi coanalyse bij. Want de door mij vastgestelde waarden gel den voor de volksgezondheid én het milieu. Als in een be paald geval sanering voor de volksgezondheid niet nodig is, moet het wellicht wel gebeu ren in het belang van het mi lieu." Van onze verslaggeefster LELIA VAN DER TAK LEIDSCHENDAM Milieu is in de mode, zeker in Maas sluis. Het bewustzijn dat men selijke activiteiten het milieu beïnvloeden groeit. Achteloos gedrag in het verleden breekt de mensen nu op. Maassluis weet daarvan mee te praten. Gisteren heeft de wethouder I. van der Knaap (Milieu) daar over een boekje open gedaan. Want hij zit er mee in zijn maag. dat Maassluis tegen wil en dank een gifstempel krijgt v. opgedrukt. Bodemverontreiniging ach- teraf ongedaan maken blijkt een ingewikkelde en dure aan gelegenheid. De Steendijkpol- der in Maassluis staat een grootscheepse saneringsopera tie te wachten. Welke normen liggen aan de beslissing tot sa nering ten grondslag? Wethou der Van der Knaap spreekt zijn twijfels uit over de weten schappelijke waarde van de A-, B- en C-waarden die worden gehanteerd in de Interïrnwet Bodem Sanering (IBS). Wie heeft die normen vast gesteld? Hoe kunnen die nor men zo makkelijk worden on dergraven? HW is op bezoek gegaan bij dé 'maker' van de ABen C—waarden, dr. Chris Evers, inspecteur bij de Hoofdinspectie Milieuhygiëne rvan het ministerie van Volks- huisvesting. Ruimtelijke Orde- ■"i nlng en Milieubeheer (VROM) iin Leidschendam. Na alle discussies over de in- gewikkelde materie van de A-, B- en C-waarden is het een op luchting plaats, te nemen te- "genover :dc man -die' ze ge smaakt heeft. Evers moet de gerezen'verwarring kunnen wegnemen. iH Al direct blijkt de normering •rivan verontreinigde grond geen eenvoudige zwart-wit kwestie ■i;'". té zijn. Evers legt Uit: „Natuur- lijk heeft de toetsingstabel een ij beperkte waarde. De A-, B- en Daar had ik houvast aan bij het vinden van de normen voor zware metalen. Wat betreft de organische stoffen is er nogal wat onderzoek gedaan naar de Invloed van bénzeen in Lekker- kerk indertijd." Ingrijpend veranderd zijn de normen, die Evers in 1981 anderen. Wel heeft hij Duitse en Engelse normen uit die tijd meegewogen bij de vaststel ling van zijn 'eigen' normen. Hij zegt: „Ik heb gekeken naar de eigenschappen van stoffen. Naar de eigenschappen van kwik en cadmium bijvoorbeeld was al veel onderzoek gedaan. Aft»

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1