Derde nota moet 'GSD-fabriek' weer beter maken 1 i Reeks van inbraken Goede toekomst voor Rij wielservice Soesha JÉ k ,f-m Inbreker betrapt door personeel Vlaardingen helpt Schiedam Jongen (18) in elkaar geslagen Man bewerkt autoruit WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een 86-jarige bewoonster van de Strickledeflat heeft de gehele vrijdagnacht voor de deur van haar woning gelegen, zonder dat zij door iemand werd opgemerkt. Pas zaterdagoch tend om 7 uur zag een buurvrouw haar en waar schuwde de huismeester. „Heel schokkend" en .„een betreurenswaardig incident": zo reageren respectievelijk directeur Paul van Mansum van de Stichting Raad voor het Ouderenwerk Schie dam en directeur N.C. Kerkhoff van verzorgings tehuis Thurlede, die beiden echter van mening zijn dat dit soort gebeurtenissen niet te voorko men zijn. Medaillon Directeur Paul van Mansum van de Stichting Raad voor het BejaardenwerJc Schiedam: „Heel schokkend." (Foto Arie Wapenaar) Zelfkritiek Toekomstverwachting 'V-V? WMM: 'Vim. Stadsgehoorzaal Harmonie Filmhuis The Bell Boys: zater dag 10 januari in de Harmo- nie te Vlaar dingen na af loop van de traditionele nieuwjaars voorstelling. Schuurkerk Passage Theater M De Soesha-medewerkers hebben het razend druk met het monteren van de verplichte wielreflectoren. (Foto Marie José Sondeijker) HET VRIJE VOLK Schiedam DINSDAG S JANUAR11987 Vrouw (86) ligt uren voor huisdeur in serviceflat t Een navrant detail van het incident is, dat de vrouw lang geprobeerd heeft de buren te waarschuwen door met haar wandelstok op de vloer en te gen de deur te slaan. Het ge bonk werd weliswaar door hen opgemerkt, maar niemand kwam in actie. „Dat kan ik me wel voorstellen," zegt Kerk hoff. „De bewoners zijn toch te bang om te gaan kijken." Stricklede is een serviceflat, die ressorteert onder Thurlede, beide gelegen aan de Nieuwe Damla&n. In de woningen zit een trekschakelaar in de bad kamer en een alarmtelefoon in /de slaapkamer. Maar de yrouw, die voor haar deur in de binnengang was gevallen en niet zelfstandig omhoog kon komen, kon beide niet berei ken, De vraag of dit systeem dan eigenlijk wel voldoet, wordt door zowel Van Mansum als Kerkhoff beantwoord met „Je kunt niet alle risico's voor honderd percent uitsluiten." Van Mansum: „Het punt met alarmeringssystemen is, dat ze staan of vallen met de be reikbaarheid. Ik ben wel ge porteerd van trekcontacten, omdat er in de meeste geval len iets gebeurt in het toilet, r- w- w bad of in bed. Een medaillon (een zendertje dat om de nek wordt gedragen) is ook heel mooi, maar als je het 's nachts afdoet en onderweg van bed naar toilet valt, zit je met het zelfde probleem. Daarmee wil ik niet zeggen, dat een medail lon geen voordelen heeft boven trekcontacten, maar het vraagt een nogal grote disci pline van de gebruiker." Direc teur Kerkhoff meent, dat het systeem met medaillons 'niet erg gewild' is: „Je tekent je zelf. Het is ook een kwestie van privacy." Van Mansum weer: „Ik weet, dat dit soort dingen gebeuren. Ze zijn niet te voorkomen; hooguit kun je hopen, dat de bewoners onderling afspraken maken om elkaar in de gaten te houden. Onze stichting zal binnenkort weer impulsen ge ven vobr het opzetten van tele foonketens, waarbij een aantal ouderen elkaar elke dag bel len." En directeur Kerkhoff re lativeert: „Het gebeurt zelfs bij ons in het verzorgingstehuis, 't Hele leven zit vol risico's. Er zijn tientallen andere risico's, die heel wat urgenter zijn." De betrokken vrouw is na haar bang avontuur verzorgd door een verpleegkundige van Thurlede. Zij behoefde niet in het ziekenhuis te worden opge nomen en ze is volgens Kerk hoff inmiddels de klap weer te boven. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Aanhoudende kritiek op de sociale diensten in heel het land heeft de Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) in Schiedam ertoe ge bracht ziphzelf te onderzoeken. De bevindingen van.het onder zoek" zijn neergelegd in een rapport. Het betreft de derde nota die de GSD sinds 1980 produceert, maar ditmaal is het rapport volgens wethouder ir. Chr. Zijdeveld (sociale za ken) „heel bijzonder". Er staat in, dat de GSD niet alleen maar uitkeringen moet ver strekken, maar de 'cliënten' moet helpen, bijvoorbeeld bij het vinden van een haan. Het rapport, 'Op Weg Naar 1990', werd gisteren openbaar ge maakt in het stadhuis van Schiedam. „Wij zijn een uitkeringsfa- brlek, maar moeten veel meer een" uitkeringsbedrijf worden," 'vindt Zijdeveld. „Wij moeten niét alleen die uitkering zien. Wij moeten oog hebben voor onze cliënten, die we moeten helpen de weg te vinden in een woud van sociale regelingen en wetten. Bovendien moeten ze door de GSD. geholpen wor den werk te vinden, of omge schoold te worden. De cliënten moeten een veel betere service krijgen dan ze totnutoe hebben ontvangen." Zijdeveld benadrukt, dat niet ten onrechte op de sociale diensten in ons land veel kri tiek wordt uitgeoefend. Hij zegt, dat het verblijf van een uurtje in een café voldoende zou zijn om daar over mee te praten. De wethouder stelt, dat de kritiek ook voor Schiedam geldt, waarbij directeur G-A-A. Smits van de GSD blijft herha len, dat de gang van zaken bij de sociale dienst in Schiedam „beslist niet ongunstiger is dan elders in het land. Zeker niet." Niettemin acht ook "de direc teur verbetering van de dienst wenselijk. De In het rapport voorgestel de verbeteringen zullen, als de betrokkenen akkoord gaan, vóór 1990 ingevoerd moeten zijn. De komende maanden wordt het rapport besproken met de medewerkers van de sociale dienst en met vertegen woordigers van de uitkerings gerechtigden in het zogenoem de particl lanten-overleg. Ook depolitiek moet een oordeel vormen. Zijdeveld heeft goede hoop dat het rapport successen zal boeken. Hij wijst èr op, dat het ïsjopgesteld door de medewer kers van de dienst zelf. „Dat is nou juist het verrassende," zegt de wethouder.„Het betreft zelfkritiek. De mensen hebben zich hierdoor behoorlijk kwets baar opgesteld. Het stuk dat op tafei ligt, kan worden gezien als het uitsteken van de nek. Dat is heel wat anders dan wanneer de top of een organi satie van bulten zo'n nota ge schreven zou hebben. Dan ke ren de medewerkers zich tegen het onderzoek. Maar daar het gaat om een eigen onderzoek, zal de medewerking veel gro ter zijn." r Een van de schrijvers van de notitie, L. Cok, zei gisteren ...j „Wij moeten oog hebben voor onze cliëntendie we moeten helpen de weg te vinden in een woud van sociale rege lingen en wet ten." (vlnr): G.A.A. Smits, L. Cok en ir. Chr. Zij develd, bij de presentatie van 'Op Weg Naar 1990'. (Foto's Arie Wapenaar) dat volgens het onderzoek de GSD zich zou moeten richten op zowel de 'inkomens-over dracht' (uitkering) als het bie den van perspectieven voor de 'cliënten' (uitkeringstrekkers). De toekomstverwachting van deze mensen moet voigens Cok worden verbeterd door een be leid, speciaal gericht op de mi nima, het scheppen van ver vangend werk en het geven van (om) scholing. Ook zou de GSD de positie van de 'kansar me' werklozen moeten verbete ren door contacten met het ar beidsbureau te onderhouden. „Het arbeidsbureau helpt juist de meest kansrijken aan een baan. Ook de moeilijker gevallen moeten aan het werk komen als ze dat willen," zegt Cok. SCHIEDAM Uit een dro gist aan de Broersvest zijn parfum en zeep ter waarde van 100 gulden ontvreemd. Van de winkel werd een ruit vernield, wat nog eensresul teerde in een schadepost van 650 gulden. Twee ruiten werden vernield bij een kapsalon aan de Lange Kerkstraat. Schade 2000 gul den. Tevens ging een ruit ter waarde van 150 gulden eraan bij een speelgoedwinkel aan de Rembrandtlaan, maar hier was vuurwerk de oorzaak, dat vlakbij de winkel werd afge stoken in een telefooncel. Vuur werk werd via een bovenlicht naar binnen gegooid bij een woning aan de Prof. Treu- blaan. De brandschade aan de inboedel bedraagt 1000 gulden. Fietsen en gereedschap ter waarde van 1750 gulden ver dwenen uit een houten schuur tje aan de Julianalaan en uit een woning aan de Jan Steen straat zijn sieraden en cheques ter waarde van 5500 gulden ontvreemd. Voorts werd inge broken in een woning, gelegen op de zesde verdieping van een flat aan het Bachplein. Woon kamer en kasten werden door zocht, de buit bestond uit giro betaalkaarten. Tenslotte werd ingebroken in een bedrijf aan de Nieuwe Ma- thenesserstraat en de kantine van SVV. Bij het bedrijf lieten de inbrekers zich naar binnen zakken, nadat zij op het dak een draadglasruit hadden ver nield. Nog onduidelijk is wat er is ontvreemd. Bij SW gin gen de inbrekers er vandoor met sigaretten uit de auto maat. Ze kwamen via een lichtkoepel binnen. Schade 900 gulden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Terwijl zij aan het inbreken waren in een autobedrijf aan de Kethel- straat zijn drie jongeren be trapt door personeelsleden van het bedrijf Er ontstond een korte worsteling, waarbij twee van de drie konden ontsnap pen. De derde, een 19-jarige Schiedammer, is overgedra gen aan de politie. Hulp van twee omstanders kreeg een 16-jarige Schiedam mer, wiens portemonnee met 46 gulden afhandig werd ge maakt bij sporthal Margriet. De jongen werd belaagd door vier leeftijdsgenoten. Van het viertal konden er drie ontsnap pen, maar de feitelijke dader werd tegengehouden door de omstanders en overgedragen aan de politie. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schle- damse politie is een inbraak op het spoor gekomen door hulp van de collega's in Vlaardin gen. In Vlaardingen stopten agenten een volkswagenbus, waarvan de bestuurder schie lijk de benen nam. De bus bleek te zijn gestolen bij HBSS in Schiedam. Aangekomen bij het terrein ontdekte de Schie- damse politie dat er ook was ingebroken in de kantine. Voor zover ze konden nagaan, zijn in .ieder geval een draagbare radio en de geluidsinstallatie ontvreemd. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Twee" Schiedammers van 18 en 19 jaar en een Vlaardinger van 18 jaar zijn door de politie aange houden, nadat zij op de bus baan in Holy-Noord een 18-ja rige jongeman In elkaar had den geslagen. De jongeman stond daar met zijn vriendin te wachten bij de bushalte. De Vlaardingse politie hield tevens een andere 18-jarige Vlaardinger aan wegens het vernielen van brievenbussen in een portiek aan de Oosthaven plaats. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een heetge bakerde automobilist heeft de autoruit van een 25-jarige Dordtenaar op de 's-Grave- landseweg bewerkt met een schroevendraaier of met een mes. De Dordtenaar was daar gestopt om, aldus zijn verkla ring, belangstellend te infor meren waarom de andere au tomobilist eerder abrupt op de rijbaan van rijksweg 20 was gestopt. Maar de man nam niet de moeite om dat uit te leggen en vernielde de autoruit van de Dordtenaar, die van het gebeuren aangifte deed. enda De laatste loodjes voor de voorstel ling v:egen het zwaarst. In het Film huis Harmo nie wordt druk gemon teerd aan de filmpjes. Links consu lent kunstzin nige vorming Rob de Vries. (Foto Arie Wapenaar) Voor de derde keer wordt het nieuwe jaar in de Stadsgehoor zaal ingeluid met een productie door Vlaardingse amateurs. Zo'n honderdvijftig Vlaardin- gers doen mee aan het stuk, dat 'Van 't Oft naar 't Oofd' heet, de traditionele benaming van de zondagse wandeling van het Hof naar het Westerhoofd. Het wordt een theaterspektakel met toneel, film, zang en dans, waarbij de Vlaardingse samen leving tegen het licht wordt ge houden. Samenstelling en re gie: Séndor Góra en Rob de Vries, consulent kunstzinnige vorming. Na afloop bal in de Harmonie met de Beil Boys. Toegang 12,50; Pas 65 en CJP/10,-. Zaterdag 10 janua ri, aanvang 20.15 uur. Stads gehoorzaal, Schiedamseweg 51, Vlaardingen. Het nieuwe Harmoniejaar be gint op vrijdag 9 januari met een concert door het Robert Schumann Kammerorchester uit Dusseldorf. Solist is God fried Hoogeveen. Het orkest speelt werken van Schumann, Mozart, Brecker, C.Ph.E. Bach, Britten en Grieg. Aanvang 20.30 uur. Toegang 13.50; Pas 65 en CJP 8,50. Harmo nie, Schiedamseweg 51, Vlaar dingen. Donderdag 8, vrijdag 9 en za terdag 10 januari draait in Filmhuis Harmonie het filmde buut 'Abel' van Alex van War merdam. De 31-jarige Abel, verwend door zijn moeder, wordt het huis uitgegooid en komt in contact met de minna res van zijn vader. Met Alex van Warmerdam, Olga Zuider- hoek, Henri Garcin en Loss Lu- ca. Aanvang 20.30 uur. Toe- gang 6,50; Pas 65 en CJP ƒ5,-. Dezelfde film draait ook op donderdag 8 januari in zaal Harmonie in de serie 'Film overdag'. Aanvang 14.30 uur. Toegang/5,-. Filmhuis Harmo nie en zaai Harmonie, Schie damseweg 51, Vlaardingen. Het nieuwe jaar begint in het Maassluise Schuurkerk Thea ter met een Open Podium avond op 7 januari. Het pro gramma bestaat uit een optre den door leerlingen van baliet- school Marion Schouten, Eve lien van Putten uit Rotterdam met populaire liedjes, Bram van Gilst met luisterliedjes en het Jeugdorkest van Kunst na Arbeid onder leiding van Leen Lucardie. Het orkest speelt balletmuziek uit Zemir et Azur van Grety en de Vastenavond- muziek van Henk van Lijnscho ten. Aanvang 20.30 uur. Toe gang 2,50. Kaarten verkrijg baar bij de VVV, Verenigde Spaarbank Veerstraat en vanaf een half uur voor aanvang van de voorstelling aan de zaal. Schuurkerk Theater, Schuurhof 142, Maassluis. De voor 10 januari geplande voorstelling van 'My fair lady' door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen gaat niet door. Ge bleken is, dat het podium van het theater te klein is voor de decors en het gezelschap, dat zestig spelers telt. De abonne menthouders en mensen die in de losse verkoop een kaartje hadden willen kopen, worden verwezen naar een extra voor stelling op woensdag 14 janua ri in het Zuidpleintheater te Rotterdam. ROTTERDAM Het gaat goed met de Transport- en Rijwielservice Soesha. De zeven vrijwilligers van het project denken dit jaar kos tendekkend te kunnen wer ken. Soesha is onderdeel van de Stichting De Wijkplaats in Oud-Charlois die twee jaar geleden als werklozen- project werd opgezet, speci aal voor de bewoners uit de wijk. Het project bestaat uit ver schillende onderdelen, on dermeer een restaurant en een winkel voor nieuwe- en tweedehands kleding. De wijkplaats heeft sinds kort voor het onderdeel Trans port- en Rijwielservice een winkel aan de Wolphaerts- bocht 81 in gebruik genomen. Van de verschillende projec ten draait dit onderdeel het beste. In 1986 nog net in de min maar de zeven vrijwilli ge medewerkers zijn er van overtuigd dat men dit jaar kostendekkend zal werken. Momenteel hebben de me dewerkers het razend druk met het aanbrengen van de, per 1 januari verplichte wiel reflectoren. 2k>doende komt er niet veel terecht van het opknappen van oude fietsen die daarna worden verkocht. De oude fietsen worden door de medewerkers vaak bij vuilnisbakken weggehaald of verkocht door wijkbewoners. Na een goede opknapbeurt worden de rijwielen voor on geveer honderd gulden per stuk doorverkocht. Sinds kort graveert Soesha ook, met toestemming van de po litie, het postcodenummer in fietsframes. De eigenaar krijgt de originele sticker en het daarbij door de politie uitgegeven registratiekaar tje. Ook de transportbus die is aangeschaft voor verhui zingen binnen de wijk wordt druk gebruikt. Veel wijkbewoners die vanwege de renovatie naar een wisselwoning moeten verhuizen maken gebruik van de transportbus. Tegen vrij geringe kosten wordt de inboedel verhuisd. Eventuele breukschade is wel voor re kening van de eigenaar. De zeven medewerkers van Soesha's transport- en rijwielwinkeltje doen het werk met behoud van hun uitkering. Het is de bedoe ling dat dit project in de toe komst met winst gaat draai en, zonder dat de reguliere handel hierdoor in de wielen wordt gereden.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 2