16 Nieuwe Stadsgids deze week in bus Dienstencentra krijgen 'face lift' 4Molens eerst; daarna de Woudhoek Bedrijfsleven moet voor exportpapieren naar Rotterdam met werkgelegenheid Chinees bestolen nog 2,5 van ouders Waterweg scoort slechts matig Barrika praat over vredesopvoecHng Parkeergarage tegen gevel van V en D Honderdduizendste in Maritiem Museum Rotterdam ton tegoed Verbouwd bankkantoor krijgt 2e geldautomaat Reumapatiëntenvereniging viert eerste lustrum met voorliehtmgsforum Zuid-Afrika »M«,a mr:-> fciasi fei! «««tem WS (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Nieuw elan is, in -de gestalte van een uit elf 'zwaar gewichten' bestaand Senioren Con vent, merkbaar bij de Schiedamse Carnavalsvereniging de Rietzei lers. Acht oud-prinsen en drie be kende Schiedammers gaan het ka liber van de Rietzeilers tijdens de carnavalsdagen in het 'Rranders- gat' verzwaren. „Wij vonden het zonde om deze 'zwaargewichten' met een schat aan ervaringen in de vereniging én in het bedrijfsleven, in 'het moeras te laten zakken'. Nee, laat die lui weer 'in the pictu re' komen. Doe wat met hun kennis en met hun persoonlijke contac ten," vindt voorzitter Jan van Ha ren van de Rietzeilers. Niet zuinig Prins Carna val Ton de Eerste, Ton Groeneveld, met staand achter hem van links naar rechts de oud Prin sen Henk de Groot, Bas Kornet, voorzitter/vorst Jan van Ha ren en Frans van Bijsber- gen. (Foto Arie Wape naar) Koppelen wmémmi rjmm mm «ÉWC' Dienstencen- trum de ^Molens aan de Nieuwe Damlaan krijgt een 'face lift' van 86.510 gulden. (Foto Arie Wapenaar) Onzekerheden De Vlaar dingse onder nemer J. Hoogstad is één van de ondernemers die zich ver zet tegen het overhevelen van admini stratieve ta ken naar de Kamer van Koophandel in Botterdam. (Foto Arie Wapenaar) «mi SMnillliR Onzinnig Enige het vrije volk schiedam WOENSDAG 7 JANUAR11987 i. 's,'*A.. Senioren Convent 'uit het moeras' getrokken De oud-prinsen lieten zich er niet met de haren bij slepen, f „Nee, wat dacht je, ik vond het 1 héérlijk om gevraagd te wor- 1 dèn. De club heeft het nodig en I voor mij is het ook uitstekend, i Ik miste de carnavaisvereni- I ging," vertelt oprichter en vijf keer prins carnaval Geert j Bannenberg enthousiast. Hij t dook onmiddellijk terug in de i club, nadat hij een feestneus thuisbezorgd had gekregen met een begeleidend briefje 'Steek je neu3 er eens in, oude wijsneus'. Zonder de principes van de club te verloochenen wil het Senioren Convent sponsors binnenhalen voor de jaarlijkse optocht. Voor het eerst in het 16-jarig bestaan van de Riet zeilers wordt er geen entree geld geheven voor deelname aan de tocht door het centrum. „Altijd aan de zuinige kant zijn 'is' niet''goed.Weizijn» afge- 1 stapt vair het ldee'orri'-entree- gelden' be VragenTvohr de" tocht op 28 februari) omdat het drempelverlagend; werkt;" al- dus„ voorzitter- fin carnaval- staal 'vorst'- .Van» Haren. En dó.t het werkt, hebben de Riet- zeilers al gemerkt. Nu al ga ven enkele bedrijven zich op om negen praalwagens te sponsoren of een muziekcorps te betalen. „En zoveel aanmel dingen, zonder reclame te heb ben gemaakt of tamtam erom heen, hadden we nooit eerder," aldus één van de bekende Schiedammers van het con vent, Luud Snel. Uit zijn 'kro tenkoker' komen de meest lu dieke ideetjes. Verder strikte het Senioren Convent Piet Drenth, oud-kabinetchef van i de burgemeester en gemeen- te-ambtenaar en 'Brabander- 1 en carnavalvierder-van-huis- j uit' Guus Schram. Vorst Jan van Haren onthul- l (l'i alle plannen gistermiddag i m café Caroussel aan de Lan- ge Haven. Hij werd omringd 1 door de oud-prinsen Chris Cop- „Ö1 (Van een onzer Jjy verslaggeefsters) SCHIEDAM Gepantserd glas is nu ook verleden tijd in het filiaal van de Bondsspaar bank Schiedam-Vl aar dingen aan de Peter van Anrooylaan in Schiedam. In het onlangs to taal verbouwde kantoor in Groenoord wordt dinsdag 13 januari een cash-adapter, een ingebouwde geldautomaat, in gebruik genomen. Er is geen kasafdeling meer in de bank. Het meeste geld zit in de ma chine, waaruit het in biljetten van honderd, vijftig, vijfen twintig, tien en vijf gehaald kan worden. Het filiaal aan de Peter van Anrooylaan is het tweede filiaal van de bank in Schiedam, waar zo'n machine staat. Eerder werd dit 'cliënt- vriendelijke' apparaat in ge bruik genomen in het kantoor aan de Leliestraat in de Gor zen. De officiële ingebruikneming van de cash-adapter, gaat ge paard met verschillende festi viteiten. Mr. J.W. Rutgers, voorzitter van de Raad van be stuur van de Nederlandse Spaarbankbond, verricht vrij dag 16 januari om 14.00 uur de openingshandeling. Zaterdag 17 januari houdt het bankfili aal aan de Peter van Anrooy laan 80 Open Huis. Het publiek is van 10.30 tot 14.00 uur wel kom. Voor de kinderen is er een 'Winterfeest' georgani seerd met gratis chocolade melk en vele leuke attracties. 'Pino de bankvogel' en 'Olli de ijsbeer' zijn-aanwezig. pens, Henk de Groot, Frans van Rijsbergen. Bas Kornet, de penningmeester;" PR-mensen en de prins van dit jaar Prins Ton de Eerstè,Ton Groene veld. Als het aan het'Senioren Convent en aan de Optocht commissie ligt wordt de ko mende optocht de grootste ooit gezien in Schiedam. „Ik heb diep respect voor de Rietzei- Iers," aldus Prins Ton, die op er gokt dat er zeker 60 praal wagens zullen meedoen. Voor gaande jaren nam de animo steeds verder af bij verenigin gen, bedrijven, bewoners- en belangenverenigingen, club- en buurthuizen en politieke partij en. Vorig jaar reden slechts dertig eenheden mee. Tijdens de glorietijd in de jaren zeven tig waren een keer ongeveer 60 wagens te bewonderen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Stadsgids Schiedam 1987 ligt dezer da gen bij iedere Schiedammer op de deurmat. Het gidsje, met als blikvanger op de voorplaat een kleurenfoto van de huizen op het GTB terrein in de Gor zen, is een speciale uitgave van Wegener Uitgaven bv en gemaakt in samenwerking met het gemeentelijke bureau voorlichting. Het is voor de vijfde keer dat de stadsgids verschijnt en huis-aan-huis wordt verspreid. In het handzame boekwerkje staan honderden adressen en telefoonnummers van gemeen telijke diensten, instanties en vele andere organisaties. Wie de namen van de gemeentelij ke voorlichters zoekt zal ver geefs de gids openslaan. De sa menstellers van het boekje staan er zelf niet met naam in vermeld. Alleen het gemeente lijk Bureau Voorlichting wordt genoemd. Het boekje bevat naast het Nederlandse deel een vertaling in het Turks en in het Marok kaans. De tekst wordt afgewis seld met zwart wit foto's met afbeeldingen van de stad, kin deren in een kinderboederij, de kelderruimte van het Stedelijk Museum, de Oude Sluis met antieke schepen afgemeerd bij het Zakkendragershuisje, een peuterspeelzaal, tram lijn 1 op de Broersvest, spelende jeugd, een mevrouw bij glasbak, een schoollokaal met volwassenen, het Schuttersveld nieuwbouw project, overstekende kinde ren, brandweer blust een brand en een straatgezicht. Bij de meeste foto's staat niet ver meld waar het is of om wie of wat het gaat. „Wellicht zijn er bedrijven die mee willen doen, maar de mankracht niet hebben. Wel licht zijn er verenigingen of scholen die dolgraag een wa gen willen aankleden, maar het geld er niet voor hebben. Wij willen die mensen koppe len," aldus vorst Jan van Ha ren. De mooiste of ludiekste praalwagen wordt bekroond en met een mooie prijs beloond. Deelnemers kunnen zich deze maand opgeven door 's avonds te bellen met Jan van Haren, tel. 4701352; Piet Dries, tel. 4700123; Luud Snel, tel. 4730030 of Jan Schlarmann, tel. 4738878. :P. üt) P.'-s,-. SCHIEDAM De Reumapati ëntenvereniging Nieuwe Wa terweg Noord krijgt van de ge meente Schiedam een subsidie van 1250 gulden. Met het geld wordt een patiëntenforum ge houden op 24 januari. De ver eniging viert met het voorlich tingsforum haar eerste lus trum. „We willen niet alleen feest vieren, maar vooral in formatie verstrekken over hoe het is met reuma te leven," al dus secretaresse mevrouw E. de Jonge. De reumapatiëntenvereniging telt 200 leden, waarvan er 155 uit Schiedam afkomstig zijn. De gemeente Schiedam drukt in een brief de vereniging op het hart om vooral ook gelde lijke steun te vragen aan de andere Waterweg-gemeenten. Tijdens het patiëntenforum, onder leiding van de Schie damse Lida Bot-Don, komen alle soorten reuma aan de or de. De lijders aan deze ziekte aan de gewrichten vertellen over hun eigen ervaringen' met n'lO. *.n reuma. Iedereen is welkom op het forum dat vanaf elf uur wordt gehouden in de grote zaal van dienstencentrum de 4Molens aan de Nieuwe Dam- laan. Het bestuur van de vereniging recipiëert 's middags na het fo rum van twee tot drie uur. 's Avonds is er feest voor alle le den in het dienstencentrum. ROTTERDAM De thea tergroep BOABAB speelt don derdag en vrijdag in het muse um voor Land-en Volkenkunde het toneelstuk 'Crimen Injuria, Zuid Afrika op de vierkante meter* van de schrijfster Miri am TlaliJn het stuk wordt de apartheid in Zuid Afrika aan de kaak gesteld. BOABAB be gint op beide dagen om kwart over acht "s avonds. In Crimen Injuria draait het om twee vrouwen. i mi 0,1 *5 t.,v (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Dienstencen trum de 4Molens krijgt een 'face lift' die 86,510 gulden kost. De Stichting Raad voor het Be- jaardenwerk had geld ge vraagd voor verbouwingen en renovatie van de dienstencen tra de Woudhoek en de 4Molens. De vraag om geldelij ke steun is door de gemeente en de provincie (10.000 gulden) gehonoreerd. Alleen het zeer drukbezochte dienstencentrum de 4Molens krijgt onmiddelijk een opknapbeurt. Renovatie van dienstencen trum de Woudhoek is uitge steld „omdat de plannen met en voor de Woudhoek grootser van opzet en gecompliceerder zijn. Het bedrag dal ermee ge moeid is, is ook veel hoger," staat in de adviesnota van de gemeente. Dienstencentrum de 4Molens wordt geheel opnieuw gestof feerd. Nieuwe vloerbedekking is begroot op bijna 40.000 gul den. De eetzaal wordt aange past. Er komt een scheidings wand tussen de keukenruimte en de zaal. Verder worden de ramen van de receptie en het W W/* X s '¥*<?êL<*AA WZS.-J kP! kantoor voorzien van dubbele beglazing. Voor zo'n 14.000 gul den worden dubbele wanden neergezet. Misschien helpt het om eindelijk de tocht weg te nemen, die vaak door het cen- trum voor oudere Schiedam mers waait. De Stichting heeft voor de renovatie van dienstencen trum de Woudhoek eveneens subsidie gevraagd bij de Pro vincie, Onlangs kreeg het be stuur van de stichting te horen dat ze die subisidie tegemoet kan zien. De totale verbouwing gaat 265.000 gulden-kosten. Van onze verslaggeefster LELIA VAN DER TAK VLAARDIN GEN MAAS SLUIS Met angst en heven zien veel plaatselijke onderne mers hun volgende exportor ders tegemoet. Zullen zij straks op tijd de nodige docu menten-in bezit hebben? Krijgt hun buitenlandse klant zijn spullen te laat omdat er ie mand geen parkeerplaats kon vinden in het drukke Rotter damse centrum? Deze onzekerheden kwellen de exporterende ondernemers van Vlaardingeu en Maassluis sinds 10 deceiqber vorig jaar. Toen kondigde de Rotterdamse Kamer van Koophandel aan dat exportdocumenten vanaf 1 januari niet langer in de Vlaardingse Kamer van Koop handel kunnen worden afge haald. Deze afdeling wordt on dergebracht in Rotterdam, al dus de brief. Voor de ondernemers een donderslag bij heldere hemel. Wel circuleerden er al langer geruchten over de verhuizing van de hele Kamer van Koop handel van Vlaardingen naar Rotterdam. Maar die geruch ten worden steeds ontkend. X 'i i I De verhuizing van de afde ling export naar Rotterdam heeft grote onrust gezaaid. Overkoepelende organisaties, zoals de industriële kringen Maassluis en Vlaardingen, de maatschappij voor Nijverheid en Handel (departementen Vlaardingen en Maassluis) hebben direct tegen de verhui zing geprotesteerd. Ook de ge meentebesturen van Vlaardin gen en Maassluis hebben In Rotterdam tegen de verhui zing bezwaar gemaakt. Maar tot op heden hebben zij nog niets van de zijde van de Ka mer van Koophandel verno men en dat benauwt de onder nemers behoorlijk. De heren J. Hartmans en L. Lucardie uit Maassluis en de heren J. Hoogstad en A. Hooy- meijer uit Vlaardingen verte genwoordigen een grote groep ondernemers, die door deze maatregel worden geschaad. Deze heren hebben allen een bestuursfunctie in de indus triële kringen en de maat schappij voor nijverheid en handel. Zij spreken namens ve le collega's. Bezorgd geven zij hun mening; „Het is onzinnig. Wij komen niet gauw in actie, eigenlijk zijn we een hele be daagde groep mensen," begint Lucardie die onmiddellijk wordt bijgevallen door de heer Hoogstad: „Dit moet een 'over night decision' geweest zijn. Nu wil de Kamer het bedrijfs leven stimuleren, maar deze maatregel bereikt juist het te gendeel." Verhuizen op zichzelf vinden de ondernemers best aan vaardbaar, als de nieuwe plaats maar makkelijk bereik baar is. Het bedrijf van Hoog stad bijvoorbeeld heeft de ex port-afdeling van de Kamer van Koophandel gemiddeld dertig keer per week nodig. Vaak gaat het dan om haast werk en juist daar zit hem de kneep. De anderen knikken in stemmend als hij zegt: „Nu fietsen we bij wijze van spre ken even langs de Hoflaan om een stempeltje te halen als er eens iets is gewijzigd. Als je voor zo'n klusje naar het cen trum van Rotterdam moet stu ren, naar de Cooisingel, kost dat uren. Ik heb er laatst drie kwartier over gedaan voor ik een parkeerplaats had gevon den. Dat kan niet. Laat die af deling dan maar naar Schie dam of ergens anders verhui zen waar we makkelijk kunnen komen! De Kamer van Koop handel in Vlaardingen is niet zo maar een bijkantoortje." De ondernemers willen nu snel met de Kamer van Koop handel in Rotterdam gaan pra ten en pleiten voor een betere oplossing. "De Kamer van Koophandel moet dienstverle nend bezig zijn. Ook voor zijn eigen ieden. Efficiënt werken is prima, maar uren onderweg zijn voor een stempeltje kan de manier niet zijn," zo vat Lu cardie het standpunt van de regionale ondernemers kern achtig samen. SCHIEDAM In de drie Wa terweggemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is sinds 1983 alleen in Maassluis de werkgelegenheid afgeno men. Sinds dat jaar liep het aantal werkzame personen In Maassluis terug van 5.070 (1 mei 1983) naar 4.936 (1 mei 1986). Vlaardingen en Schie dam boekten beide een toena me. Dit blijkt uit het Statistisch Bulletin van de provincie Zuid- Hoiland, dienst Rijnmond. In het Rijnmondgebied deed de relatief grootste werkgele- genheidstoename zich voor in Spijkenisse en Capelle aan de iJssel, waarbij deze laatste ge meente vooral in de jaren 1985-1986 sterk In opmars was. Bij de vijftien vergeleken Rijnmondgemeenten staat Maassluis op de 12e plaats met een percentuele daling van werkgelegenheid van 2,6 over de periode 1983-1986. Vlaar dingen komt op de 8e plaats met een toename van 6,7 per cent en Schiedam bezet de 9e plaats met een toename van 5,1 percent. Gerekend in absolute aantallen liep de werkgelegenheid in Schiedam op van 23.268 (mei 1983) naar 23.612 (mei 1986) en in Vlaardingen van 19.025 (mei 1983) naar 19.523 (mei 1986). In Schiedam bedroeg de afname in 1983-1984 838 ar beidsplaatsen, maar die ont wikkeling werd de volgende Ja ren ruimschoots gecompen seerd met een toename van 242 in 1984-1985 en 940 in 1985-1986. Ook in Vlaardingen liep de werkgelegenheid in de periode 1983-1984 terug en wel met 787 personen. De toe name in 1984-1985 bedroeg 580 en in 1985-1986 705 personen.Voor Maassluis be dragen deze cijfers respectie velijk 239 (afname), 167 (toena me) en 62 (afname). SCHIEDAM - 'Vredesopvoe- ding' is het thema en de lei draad volgende week donder dag tijdens de eerste thema avond van het jaar in het vrou wenontmoetingscentrum Barri ka. Kinderpsychologe Lea Das berg geeft, op een videoband, haar mening over het veelzijdi ge onderwerp. Marianne Wil- lems, coördinatrice van 'Vrou wen voor Vrede', begeleidt de gesprekken en de evntuele dis cussie. Zij spreekt over ge weldloos en gewelddadig ge drag. De Openbare Bibliotheek Is aanwezig met een kraamoje. Er liggen boeken over kinderen opvoeden, gericht op het kind, en boeken die als steun bij de opovoeding kunnen dienen voor ouders. De avond begint donderdag 15 januari om 20.00 uur in Barri ka, Lange Kerkstraat 62. Zaal open 19.30 uur. Toegang gra tis. SCHiEDAM Het Chinees In disch restaurant New Palace aan de 's Gravelandseweg is, naar nu pas is gebleken, eind vorig jaar bestolen van 1000 gulden kasgeld, voor 1000 gul den aan sigaretten en Sikeuren. Er werden ook diverse per soonlijke papieren weggeno men. De inbrekers kwamen de eetgelegenheid via een achter deur binnen. De deur werd ge forceerd. v ROTTERDAM Met veel pas- 'sen en meten wordt wellicht 1 een parkeergarage gebouwd achter Vroom en Dreesmann In Rotterdam. Onderzocht wordt of de ruimte achter het waren huis groot genoeg is voor een garage voor ongeveer 250 per sonenauto's. De garage zou te gen de gevel van Vroom en Dreesmann aan de Van Leeu wenstraat moeten komen. Be halve het warenhuis zijn het Wereldhandelscentrum en de gemeente Rotterdam bij de plannenmakerij betrokken. De parkeergarage moet een verlichting betekenen voor de enorme parkeerdrukte in de omgeving van het warenhuis. „Met de Bijenkorf en Vroom en Dreesmann in de buurt krijg je al snel een drukte," zegt ir. C. de Wijs, directeur van de Rot terdamse verkeersdienst. Vooral in het weekeinde stag* in de straat fangs het waren-! huls een lange file van automo bilisten die op zoek zijn naar een parkeerplaats. De parkeergarage wordt vijf tien S zestien meter breed. Grote vraag is of daardoor geen problemen ontstaan voor de expeditie-afdeling van V en D die aan de Van Leeuwen straat haar in-en uitgang heeft. De garage zou even hoog moe ten worden als het warenhuis, en vier vijf verdiepingen gaan tellen. „We moeten eerst we ten of het kan, pas daarna wordt er verder gekeken. Over de kosten Is nog helemaal niet gesproken," aldus De Wijs, ROTTERDAM „Eerst een kaartje kopen," grapte direc teur Pleter van Empelen giste ren, toen hij in 'zijn' Maritiem Museum aan de Leuvehaven de honderdduizendste bezoe ker ontving. De heer L. van de Weert (67) uit Wageningen rea geerde verbaasd op de feeste lijke ontvangst die hem ten deel viel en toonde vervolgens zijn 'vriendenkaart' van het museum. Zijn vrouw was win kelen en hij maakte van de ge legenheid gebruik om, voor het eerst, het 'Maritiem' te bezoe ken. Uit handen van Pieter van Em pelen ontving hij, behalve een bos bloemen, een plunjebaai met twee catalogi, een muse umjaarkaart en een vrienden- kaart van de Vereniging ROTTERDAM De gemeente Rotterdam heeft nog ongeveer 250.000 gulden schoolgeld te goed van ouders van scholie ren boven de achttien. Het geld is vorig jaar uitgekeerd als voorschot. !n totaal heeft Rot terdam vijf miljoen gulden be taald voor zo'n vijftigduizend scholieren op openbare scho len. Voor zover bekend heeft de nieuwe wet op de studiefi nanciering, de heffing van schoolgeld is daar een onder deel van, in Rotterdam niet tot problemen geleid. Dit In tegen stelling tot andere gemeenten waar scholen zelfs scholieren weigerden omdat hun ouders de vereiste 1030 gulden niet vóór 1 december hadden be taald. De invoering van een nieuwe regeiing voor schoolgeld had vorig jaar heel wat voeten in de aarde. Op de datum dat de wet in werking trad (1 augustus) Scheepvaart en Havenmuseum Rotterdam. De man was erg blij met de cadeaus. Het Mari tiem Museum werd vorig jaar op 7 november geopend. Directeur Van Empelen toonde zich zeer tevreden over de gro te belangstelling voor het mu seum. In de kerstvakantie be zochten In twee weken tijd zo'n 20.000 mensen het gebouw aan de Leuvehaven. in de weekeinden kan het museum rekenen op zo'n zesduizend bezoekers. Het publiek onder vindt volgens Van Empelen weinig hinder van de grote drukte. „Het museum kan veel hebben," vertel! hij. „Er is wel eens een dag geweest dat we op een moment 3000 mensen tegelijk binnen hadden. Dat ging eigenlijk maar net." wisten de ouders niet hoeveel zij aan de scholen moesten be talen. „Dat was voor ons één van de redenen om het geld voor te schieten," aidus een woordvoerster van de gemeen te. „Dat kun Je de mensen niet aandoen. Rotterdam is nu een maal een gemeente met veel lage inkomens. Op het moment dat de bedragen bekend wer den, lieten vee! ouders weten het geid niet te hebben." Rotterdam was de enige stad In ons land die voorschotten verstrekte. De ouders moesten een promesse tekenen waarin zij zich verplichten om het voorgeschoten bedrag voor het eind van het Jaar terug te stor ten. Op dit moment is van de vijf miljoen gulden vijf procent nog niet terugbetaald.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1