ce-ti vaardwigm. schicdcifTi 14 Meester De Vries verlaat zijn 'koninkrijk' Jubilerende Wetenschappelijke Kring staat open voor iedereen JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND- iilli--,*'* Met de strlfkpSank onder kunstobject Dief steelt 'dief n 'm/mmÊiêéêmmémÊm Bar van sauna Arons weer open illli i m «s ff/: v V Elk stukje Nederland heeft z'n eigen nieuws en z'n eigen krant. Met internationaal, nationaal, regionaal èn plaatselijk nieuws. Zo blijf je als lezer op de hoogte van wat er zich afspeelt in de wereld. Van ver van je bed tot dicht bij huis. Of eigenlijk is het precies andersom: van hier tot ver achter de horizon. Bekijk het nieuws vanuitje eigen perspectief. Lees de krant voor je eigen stuk van Nederland. mmmwm. Door JOLY VAN DER SPEK VLAARDINGEN Onderwijzers zijn eigen wijs, daar zijn het onderwijzers voor. De klas is hun wereld, zij bepalen precies wat daar gebeurt. H. de Vries (59) uit Ridderkerk weet daar alles van, hij stond zelf jarenlang voor de klas en was zoals hij het zelf omschrijft 'meester in zijn ko ninkrijk'. Na 1975 trad hij als pedagoog-didacticus in functie bij de onderwijsbegeleidingsdienst in Vlaardingen. Zodoende kent hij 'het vak'' en bijna iedereen in 'schools Vlaardingen'. Onlangs legde hij officieel zijn veelzijdige werk neer en begroet te hij de VUT. Mond vol .re ire mmmr- w r fcV Helder t~' /y-Af, Voorzitter Herman Coenen van de Wetenschappelijke Kring Schiedam/Vlaardingen: „Er zijn teveel grijze haren bij." (Foto Arie Wapenaar) Tsjemobyl Communicatie Kreet - SlA t v;: ZATERDAG 10 JANUAR11987 k:-yy. ,.Ik heb vroeger op een school in Rotterdam gewerkt," vertelt hij. „Daar hingen een paar bordjes in het lokaal met de teksten 'Help jezelf, 'Help elkander* en 'Hinder niemand'. Het klinkt misschien ouder wets, maar ik vind dat van daag de dag nog steeds belang rijk. Ik zie het als een vorm van zelfstandig werken. De tijd dat kinderen talloze rijtjes en eindeloos veel jaartallen uit het hoofd moesten leren is ge lukkig voorbij. Het is niet be langrijk feiten te kennen; het is belangrijk ze te kunnen vin den- Een voorbeeld daarvan is, kinderen niet direct antwoord op hun vragen te geven, maar ze eerst zelf te laten zoeken. Op die manier vergroot je hun zelfstandigheid en zelfstandig heid is belangrijk voor het functioneren in hun verdere le ven." In zijn werk als pedagoog-di dacticus hield De Vries zich voornamelijk bezig met bege leiden. Hij: „Ja mensen vinden het een hele mond vol: pe-da- goog-di-dac-ti-cus. Wat het precies inhoudt, dat zegt het woord al. Ik begaf me dus op twee terreinen, het pedagogi sche en het didactische. Het eerste hield in, dat ik persoon lijk met kinderen bezig was. Kinderen met leerproblemen. Ik onderzocht hun gevallen, nam ze apart en besprak de si tuatie meestal met leerkracht en ouders. Het didactische deel van mijn werk bestond uit het aanpassen en ombuigen van leensystemen. Stel: een school Is niet tevreden over de lees boekjes en wil een andere lees methode. Ik zocht dan een nieuw, geschikt leessysteem." De Vries is vele jaren be trokken geweest bij het func tioneren van de basisscholen In Vlaardingen. Zodoende was hij ook nauw betrokken bij de zogenoemde integratie, de sa- Ift iW- Pedagoog-didacticus De Vries: „Ik laatste dag leuk werk gevonden." naar) heb het1fof op de (Foto Arie Wape- menvoeging van kleuter- en la ger onderwijs. Volgens de oud-onderwijzer is de integra tie in Vlaardingen 'redelijk' verlopen. Hij denkt dat de on derwijsbegeleidingsdienst een „essentieële steen" heeft bijge dragen. „Wij zijn in 1977 al be gonnen met de kleuterleidsters te betrekken bij cursussen en teamvergaderingen. Daar door", zo meent De Vries, Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Als voorzitter Herman Coenen op bijeenkom-, sten van zijn Wetenschappelij ke Kring Schiedam/Vlaardingen de zaal inkijkt, schrikt hij altijd een beetje. „Er zijn teveel grijze haren bij," constateert hij en dan doemt automatisch de vraag op: zal de kring het na het onlangs gevierde veertig jarig jubileum nog veel langer maken? Is er wel belangstel ling genoeg voor een organisa tie die zes maal per jaar ge leerden naar Schiedam en Vlaardingen haalt voor een le zing met uitvoerig debat na? De jubileumbijeenkomst heeft Coenen weer moed gege ven. De honderd leden kwa men bijna allemaal opdagen en het enthousiasme deed den ken aan de sfeer in de tijd van de oprichters. Zij richtten vlak na de oorlog de kring op om hun honger naar kennis en in zicht te stillen. Een honger die door het tijdens de Duitse be-_ zetting opgelegde dieet van' censuur en onderdrukking scherper dan ooit werd ge voeld. Die oprichters waren echter kinderen van hun tijd en daar om bepaalden zij; dat alleen academici lid mochten worden van de Wetenschappelijke Kring Schiedam/Vlaardingen. Daar heeft Coenen nog steeds last van. Teveel mensen, den ken dat hij leiding geeft aan een gezelschap deftige geleer den, die om de zoveel tijd met elkaar ingewikkeld komen doen. „Maar die tijden zijn al sinds 1970 voorbij," vertelt Coenen. „Wij maken geen en kel onderscheid. Iedereen met belangstelling voor ons pro gramma is als lid van harte welkom en we nodigen geïnte resseerden graag uit om ge woon eens op een bijeenkomst langs te komen. Om te zien, of ze ons de moeite waard vin den. Je zou inderdaad kunnen zeggen, dat wij ons van een ge zelschap academici ontwikkeld hebben tot iets, wat lijkt op een volksuniversiteit." Coenen is zelf wel academi cus. Hij geeft natuurkunde op de scholengemeenschap Schra- venlant in Schiedam. Daar naast is hij docent aan de Technische Universiteit Delft, waar hij aankomende collega's leert, hoe ze les moeten geven. 'Zijn vakkennis komt dan ook goed van pas bij het instrueren van sprekers op de bijeenkom sten van de kring. Zij moeten in staat zijn helder te vertellen over hun onderwerp, omdat ze zich nu eenmaal richten tot een gehoor van uiteenlopende pluimage: vakcollega's zijn er zelden hij. Wat gebeurt er eigenlijk op die avonden van de. Weten schappelijke Kring en wat zit er achter? Coenen: „Wat wij doen, heeft nog steeds veel te maken met de achterliggende gedachte van." de oprichters. Wié" van de.universiteit komt en in een andere 'stad gaat wo- y .I'"* nen, verliest een beetje het contact met de ontwikkelingen in de wetenschap. Die houdt via tijdschriften zijn eigen vakgebied bij, maar voor de rest is hij aangewezen op de wetenschapspagina van de krant. Dat is niet genoeg en daarom is de Wetenschappelij ke Kring destijds opgericht. Net als de oprichters nodi gen wij nog steeds weten schapsmensen uit die om de een of. andere reden in de pu bliciteit zijn gekomen of die deskundige zijn op een of an der gebied, dat wij interessant vinden. Je hoeft natuurlijk he lemaal geen wetenschappelij ke achtergrond te hebben om dat ook de moeite waard te vinden en daarom hebben onze leden tegenwoordig van die verschillende achtergronden." „Onze onderwerpen zijn erg verschillend." gaat Coenen verder. „Vorig jaar hadden wij bijvoorbeeld iemand van de vereniging Milieudefensie en in september kwam ingenieur Hoogenboom van het Reactor Instituut in Delft praten over de atoomramp van Tsjernobyl en de gevolgen daarvan op de korte en de lange termijn. Maar we hadden ook professor Sanders, die sprak over het verzamelen van kunst. Zo'n spreker voert een uur het woord. Daarna drinken we kof fie en vervolgens is er uitge breid de tijd om vragen te stel len en om te debatteren. Dat is heel interessant. Eén van onze leden voerde met Sanders een twistgesprek over de kwaliteit van bepaalde kunstwerken en dat kon hij heel goed onder woorden bren gen. Die had toch wel een paar open doekjes. En de avond met Hoogenboom was ook heel in teressant, want die beweerde, dat een kernramp a la Tsjer nobyl in het Westen onmoge lijk is. Dat zal wel, want wij gebruiken andere types reacto ren dan de Russen, maar dat wil nog niet zeggen, dat we hier zo safe zitten. Daar heb ben we stevig over gedebat teerd. En zo organiseren we avon den over de meest uiteenlopen de onderwerpen," legt Coenen uit. „Het thema van de spreker doet er niet toe. De kwaliteit, daar gaat het om." Van de honderd betalende le den de contributie bedraagt vijfentwintig gulden per jaar verschijnen er per lezing zo'n dertig tot veertig. Dat vindt Coenen een beetje wei nig. Eh daaruit komt een an der deel van zijn aanvankelijk sombere gedachten voort. Coe nen: „Toen we die goede erva ring met de succesvolle jubile umbijeenkomst nog niet had den, dachten wel wel eens: is er wel een markt voor? Kun nen we niet beter ophouden en onze kas storten op de reke ning van een goed doel? Maar aan de andere kant: de mensen die komen vinden het fijn om vragen te stellen en te discus' siëren. De mensen op onze bij' eenkomst zie je natuurlijk ook wel eens op de televisie vertel len, maar dan kun je niet met ze communiceren. Bij ons wel." Volgens Coenen zijn er veel meer Vlaardingers of Schie dammers dan de honderd le den van de Kring die wel eens met bekende wetenschapsmen sen van gedachten willen wis selen. Hij hoopt dan ook op een groeiende belangstelling. Dat heeft mede een praktische ach tergrond: met het huidige le dental komt de Wetenschappe lijke Kring precies uit de kos ten. Méér leden betekent méér inkomsten en dan kunnen er spectaculairdere bijeenkom sten worden belegd. De Wetenschappelijke Kring Vlaardingen/Schiedam komt zes keer per jaar bijeen op de vierde maandag .van de maand in het gebouw van de Neder landse Protestanten Bond, Westvest 92, Schiedam. Het lidmaatschap kost 25 gulden per jaar. Belangstellenden zijn altijd welkom. Maandag 26 januari, 20.15 uur: Prof. dr. DP. Louwe Kooijmans over "De oudste be- woningasporen in Holland'. Maandag 23 februari, 20.15 uur: dra. Herman Noordegraaf over "Bezinning op de gezondheids zorg: een aantal gewetensvra gen'. Inlichtingen: Herman Coenen, telefoonnummer: 4263672 heeft de overgang naar het huidige systeem zich zonder kleerscheuren voltrokken." Over de algehele stemming in onderwijsland zegt De Vries: „Het hele beleid van de overheid werkt demotiverend. Iedereen heeft zich jarenlang moeten bezighouden met het 'schoolwerkplan'. Overal waar je kwam, hoorde je de kreet 'schoolwerkplan'. Ondertussen was niemand helemaal zeker van zijn bestaan in het onder wijs. Hoe zag de toekomst er uit? Niemand wist het. In feite kon je door het schoolwerkplan te helpen opzetten, je eigen graf graven. Dat heeft de sfeer op zijn zachtst gezegd niet be vorderd." Door de bezuinigingen door hogerhand opgelegd moest ook de onderwijsbegeleidings dienst Nieuwe Waterweg Noord (Vlaardingen, Maas sluis, Schiedam) het ontgel den. „We hebben kunnen voor komen dat er gedwongen ont slagen gingen vallen, maar we moesten wel de afdeling logo pedie opheffen," vertelt De Vries. „Nu is het zover dat de mensen die 35 dienstjaren heb ben, ontslag krijgen. Bij mij wés het zover en omdat ik wist dat ik plaats zou moeten ma ken, ben ik er zelf uitgestapt. Ik heb het tot op de laatste •dag leuk werk gevonden en ik heb nu soms al een beetje heimwee. Ik ben nu al een paar weken thuis, want ik had nog een hoop vakantiedagen. Ik moet bekennen dat ik al een paar keer 'stiekem* ben gaan kijken." VLAARDINGEN Onder nemer B. Arons -mag de bar van zijn sauna aan de Waal straat in Vlaardingen weer openen. Dit heeft gisteren de Raad van State in Den Haag besloten. De sauna zelf, alsme de de koud-badruimte en de whirlpool moeten voorlopig nog gesloten blijven. Deze mogen pas in gebruik worden genomen als de onder nemer enkele constructies in het pand wijzigt. Met deze uit spraak is de ondernemer deels door de Raad van State in het gelijk gesteld. Arons had het verzoek Ingediend zijn inrich ting te mogen heropenen. Be gin december vorig jaar werd de sauna op last van de Raad van State gesloten. Alleen de zwemschool van het bedrijf mocht open blijven. De boven buren van Arons hadden van wege de overlast om sluiting gevraagd. Met de jongste uitspraak van de Raad van State wordt aan het verzoek van de boven buren, A. van de Berg en A.C. Bosscher, de zitting uit te stel len voorbij gegaan. Hun raads man vroeg dit, omdat hij slechts een half uur voordat de procedure diende maandag 5 januari om 13.00 uur de uitnodiging ontving. Doordat Van de Berg telefonisch slecht bereikbaar bleek, zou hij pas een dag later zijn geïnfor meerd. Zij hebben zich hier door in deze zaak niet verde digd. Van de Berg voelt zich hier door zeer gedupeerd. „De voor zitter van de Raad van State is nu eenzijdig beïnvloed. Van de zijde van Arons zijn onvolledi ge nota's van ambtelijke groe pen en commissies verstrekt. Hierdoor ontstaat een onjuist beeld van de werkelijke situa tie." Arons zegt dat hij de uitnodi ging voor de zitting wel ruim schoots op tijd in de bus had. „Wij kregen de post op 31 de cember. Dat was vroeg ge noeg," zegt de Vlaardingse on dernemer. mi V Een (foto)doorkijkje onder het object van de kunstenaar Lu- ciën den Arend bij de Euro- pointgebouwen aan het Marco- niplein levert dit grillige beeld op, waarbij de mens, in dit gé val nog wel met strijkplank on der de arm, in het niets ver-, r dwijnt. (Foto: Max Milikan).. VLAARDINGEN Een winkel dief is er bij Blokker aan de Kuiperstraat in Vlaardingen vandoor gegaan met een krui meldief en een strijkijzer. De man nam de benen op het mo ment dat hij betrapt werd door een verkoopster. Zijn echtge note, met wie hij aan het win kelen was, ging er niet van- -l door". Zij werd door de politie aangehouden en in verzekering gesteld. De politie heeft nog In de omgeving van het pand naar de man gezocht, maar die actie had geen succes. ONTSNAPT? Greenpeace raar! lasgi vuTuilarv Acrom wta j Arnold Mahf*» graag 'p' aoa t* r*dd*n JA, IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M'N EIGEN STUK VAN NEDERLAND. De eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis. Pas daarna betaal Ik, I Per maand: 22.65 Per kwartaal: 66,85 (Aankruisen wat van toepassing Is). I Naam Adres Postcode: Tel.: Plaats: I SiUUr deze bon in een open envelop zonder postzegel naar. 8 Het Vrije Volk, AFD. ABONNEMENTEN, ANTWOORDNUMMER 1579. 3000 VB ROTTERDAM. 1

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1