12 Kijkdagen in zwembaden: 'Drijven is belangrijk' 't Gezellig rookpluimpje van de visrokerij moet blijven" Jaren '40 en '50 terug t Sob en Bert Maassluis eindelijk kans op Artotheek Langlaufparcours in Lickebaertbos Belastingen door de tijden heen Beroving in tunnel Belgische vertelt over El Salvador WÊÊÊÊÈmMm. WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Direc teur K. van der Geest van de Bondsspaarbank Schiedam en Vlaardin- gen wil Van Dale te hulp roepen. „Het is een geldspuwerzegt hij. „Een geldautomaat is niet het juiste woord. Er komt immers een bankemployee aan te pas; niets automaat. Nee, ik geloof dat geld spuwer nog de beste term is. Een goed Ne derlands woord moet nog gevonden worden. Ik zal Van Dale eens in schakelen." Geen glas Schoolkinde ren wagen een sprong in het diepe tij dens het 'overlevings zwemmen' op een van de kijkdagen in zwembad Zuid. (Foto Arie Wape naar) mSê Wm mm w firW;: WJmmm Alleen drijven Leuke buurt De Lange Ha ven in Schie dam; volgens de bewoners „een heerlijke buurt". Foto Arie Wape naar) Ouderwets n Alle partijen Samenwerking cm i HÉT VRIJE VOLK Schiedam WOENSDAG 14 JANUAR11987 ROTTERDAM Ze werkte anderhalf jaar in de oorlogsgebieden van El Salvador. Onder uiterst moeilijke omstandigheden het regeringsleger bom bardeerde bijna dagelijks' de kampen van de bevrij dingsbeweging FMLN verpleegde de Belgische arts Rita van Obberghen de gewonden. Materiaal om hen te verzorgen was nauwelijks voor handen. Uiteindelijk raakte Rita zelf zo ernstig gewond dat ze haar hele leven de ge volgen daarvan blijft on dervinden. Ze keerde terug naar België, herstelde enigszins, en komt vrijdag 16 januari om 20.30 uur in de Rotterdamse Midden Amerikawinkel aan de Le liestraat 18a over haar schokkende ervaringen vertellen. Binnenkort zal ze weer afreizen naar Mid den Amerika. Rita van Obberghen wil niet alleen vertellen over wat ze heeft meegemaakt, maar ook waarom daar een oorlog aan de' gang is. „Toen ik naar El Salvador vertrok deed ik dat uit hu manitaire overwegingen. Pas later zijn mijn motie ven politiek geworden," zegt ze. Van der Geest praat over de nieuwe cash-adapter, een geld- machine, die vandaag in het verbouwde filiaal aan de Peter van Anrooylaan in Groenoord in gebruik wordt genomen. De machine zou de veiligheid in de banken vergroten. Van der Geest vermoedt dat in de toe komst steeds meer banken de apparaten zullen aanschaffen. Nederland telt momenteel zo-n twintig kantoren die ermee zijn uitgerust. 9 Bankkantoor veiliger met de geldspuwer' Het is hetHweede filiaal van de spaarbank dat de cashadap- ter in gebruik neemt. Eerder werd het door de bank 'cliënt- vriendelijk' genoemde appa raat geïnstalleerd in het kan toor aan de Leliestraat in de Gorzen. Er is geen kasafdeling 'meer bij de bank. De casha- dapter is zowel kas als kluis. Vrijwel al het geld zit opgesla gen in de machine, verdeeld over vijf cassettes. Daarin lig gen de biljetten van honderd, vijftig, vijfentwintig tien en vijf gulkden opgeslagen. Alleen de beheerder van het bankfiliaal kan het apparaat openmaken, maar dan moet hij tien minuten van tevoren twee sleutels in de adapter ste ken en via een code het appa raat melden dat hij erin wil. Bij een eventuele overval zou den deze handelingen voor de rovers te veel tijd in in beslag nemen. Het 'geldspuwen', het door de machine uitbetalen van opgenomen geld, kan al leen van een rekeningnummer. Ook dit werkt ontmoedigend voor bankrovers, want wie heeft er nu miljoenen op zijn rekening staan. Verder is het kantoor voorzien van diverse systemen voor het maken van stil alarm. Van der Geest zegt het nogal hoog op te nemen met de vei ligheid. „Je hebt er nu een maal niets aan als er ongeluk ken gebeuren. Voorkomen is^in ieders belang," zegt hij. „Van daar dat wij als de bouw van een vestiging het toelaat, zo n cash-adapter installeren." Dat wil niet zeggen dat de direc teur dan ook overvallen uit sluit. „Nee, een overval kan na tuurlijk altijd. Wij hebben me de daarom ook altijd de be heerder voor de balie gepos teerd. Hij kan dan beter ser vice aan de klanten verlenen, maar valt bij een overval di rect in het oog van de rovers. De overvallers richten zich dan op hem in plaats van op de klant." Een ander voordeel van de cash-adapter is dat het kogel vrij glas niet meer voor de ba lie is aangebracht. Dat is niet meer nodig doordat de machi ne zelf de kluis vormt. De me dewerkers van de bank vinden dit prettiger en het zou sympa thieker staan tegenover de cliënten. „We hoeven niet meer zo te schreeuwen door het glas," zegt een van de mede werkster. „Je hebt een veel persoonlijker contact met de mensen." Wel is de balie verhoogd, zo dat bij een onverhoopte over val de bankrovers er niet zo snel overheen kunnen klim men. Van der Geest vindt niet dat dit als 'klant-onvriendelijk' kan worden opgevat. Hij wijst erop dat de verhoging mini maal is. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De echo van tientallen kinderstemmen weerkaatst tegen de hoge mu ren van zwembad Zuid in Schiedam, zodat boven het wa ter een onverstaanbaar geroe zemoes gonst. In het gebouw hangt een sterke chloorlucht en de temperatuur doet, zeker in vergelijking met die van buiten, tropisch aan. De kinde ren in het bad worden vanaf de kant gadegeslagen.door hun ouders, die de kijkdagen bezoe ken die het Sportfondsebad en het zwembad Zuid in Schie dam deze week organiseren. Ouders met kinderen in de groepen vier, vijf en zes van de basisschool kunnen hier met eigen ogen waarnemen hoe het er op de schoolzwemlessen aan toe gaat. Deze ochtend wordt het overlevingszwemmen gede monstreerd. Met dikke ski jacks aan en rubberen kap laarzen aan hun voeten staan de kinderen, van rond de negen jaar, aan de rand van het bad. „De bedoeling van dit overle- vings- of survivalzwemmen," legt zweminstructeur Marcel de Roo uit, „is de onwetend heid bij de ouders weghalen. Veel ouders denken dat het ge vaarlijk is, om zo dik aange kleed in het water te sprin gen." De zweminstructeur ver telt dat veel mensen denken dat je dan eerder verdrinkt doordat de kleding zwaarder wordt. Dit is volgens hem niet het geval. „Door de lucht die onder het jack blijft hangen, fungeert het eigenlijk als een soort hulpmiddel bij het drij ven," zegt hij. Een ander voor deel is volgens de zwemin structeur, dat de kleding een betere bescherming biedt te gen onderkoeling, mocht je ooit eens onvrijwillig in het water belanden. „Zonder kle ren aan raak je eerder onder koeld en verdrink je," vertelt W"Wi ':W: hij. „Door te voorkomen dat je onderkoeld raakt, blijf -je lan ger drijven en loop je meer kans te worden opgepikt door een reddingboot of helicopter." Ondertussen plonst de eerste groep kinderen met veel ka baal In het water. Instructrice Corrie Verdam roept dat de kinderen hun armen en benen moeten spreiden en het hoofd achterover moeten houden. „En niets doen, alleen maar drijven," voegt zij daaraan toe. Marcel de Roo vertelt dat drij ven een van de belangrijkste onderdelen van het zwemmen is. „Drijven betekent dat je je moet leren ontspannen. Juist iemand die gespannen is, raakt in paniek en verdrinkt," zegt hij. Terwijl de laatste groep kin deren gekleed en al het water in springt, klimmen de eerste jeug ■''.ge zwemmertjes met moeite op de kant. Eenmaal op het droge beginnen zij druk met elkaar te praten. Je springt immers niet elke dag ,met je kleren aan in het water. Marcel de Roo demonstreert ondertussen hoe ook rubberen kaplaarzen als hulpmiddel bij het drijven kunnen dienen. Een laars met water erin zinkt. Maar wanneer je het water er uit laat lopen en de laars ver volgens omgekeerd in het wa ter plaats':, helpen de laarzen om je drijvende te houden. Bij voorkeur moet je de laarzen dan onder de schouders hou- .den. De kinderen begeven zich in tussen met hun druipende kle ren naar de kleedkamers. De kijkdag zit er voor hen op. De volgende kijkdagen in de zwembaden worden begin juni gehouden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „De makreel rokerij van J.W. Geerlings aan de Lange Haven moet blijven: Het laatste rookpluimpje in de buurt moet niet worden uitge knepen." Dat vindt een aantal bewoners aan de haven dat zich zorgen maakt over het voortbestaan van het bedrijfje, nu de Dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond (DCMR) de rokerij aan banden gaat leg gen. Aanleiding zijn de door de DCMR gegrond verklaarde klachten van aannemingsbe drijf SBO (Schiedamse Bouw onderneming), dat gevestigd is op nummer 42 aan de Lange Haven, naast de rokerij. - Een van de bewoners is de weefster/spinster Amaal Voets. Zij woont ruim veertien 'jaar naast de rokerij en zegt geen last van de stank te heb ben. „Welnee, dat valt reuze mee," zegt ze. „We moeten na tuurlijk niet vergeten dat een haven een soort industriege bied is. Daar hoort bedrijvig heid te zijn. Het Is erg genoeg dat vele bedrijven de stad zijn uitgegaan. Het enige wat we nog hebben is dat heerlijke nostalgische rokerijtje. Want het kan juist zo gezel lig zijn aan de haven. Ga maar na! Langzaam maar zeker ko men er weer van die 'klein schalige bedrijfjes die er lek ker voortmodderen. We hebben de weverij, de edelsmid, een galerietje, de oude Wiegman (schilder) zit er nog met zijn atelier, en niet te vergeten na tuurlijk het wolzaakje. Die drukte willen we juist in Schie dam. We missen nog een stuk of vijf ouderwetse knijpjes, van die piepkleine kroegjes; die moeten er ook zijn. We wo nen in een fantastisch leuke buurt, die we gezellig moeten houden," vindt Amaal. Wat haar steekt is dat de ar chitecten van SBO met grof geschut tegen 'het rookpluim pje' van -Geerlings in het ge weer zijn gekomen. „Er was absoluut niets aan de hand," meent Amaal. „Maar die mi lieudienst reageert natuurlijk 4 wel op klachten. En nu krijgt Geerlings gedonder. Ik vind dat de directeuren van SBO ten onrechte directeur Geer lings in de vernieling helpen. "Als zij absoluut geen stank aankunnen, hadden zij ge woonweg niet naar de haven moeten komen. De heren van het bureau zijn in de verkeerde buurt gevestigd." Niettemin heeft SBO de mi lieudienst achter zich. Amaal wil dat ook niet helemaal weg wuiven. „Mocht het gebouw brandgevaarlijk zijn, dan moet er natuurlijk wat gedaan wor den," vindt ze. „Maar deze ar chitecten zeuren over brande rige ogen en dergelijke. Dat klopt niet, tenzij de heren al lergisch zijn.' Geerlings stookt op puur eikenmot en rookt uit een hoge schoorsteen. Echt, het valt mee die overlast." Een beetje geïrriteerd ver telt Amaal over de sfeer aan de haven, die naar haar zeg gen nu is verstoord. „De haven begon dus juist gezellig te wor den tot Ben van Dop een ar chitect die ook in het kantoor van SBO werkt een jaar of drie geleden hier kwam wonen. Die man heeft werkelijk overal over gezeurd. Of het nu het ca fé Podium was dat te veel la waai maakte of de rokerij, en fin hij is over van alles en nog wat gevallen. Nu heeft hij zijn kantoor bij SBO en heeft hij samen met hen de sfeer ver ziekt. Dat moet veranderen. We moeten leuk bezig kunnen blijven. Dat hoort zo aan de haven." Mevrouw J. Geerlings, de vrouw van J.W. Geerlings en in de buurt beter bekend als 'Joke', voelt zich door de bijval van de buurtbewoners ge steund. Ze is pas terug van va kantie en werd in het weekein de met de post van de DCMR geconfronteerd. Haar com mentaar is kort: „Wij roken de makreel op smeulend hout met een beetje mot. Op de ouder wetse manier. Dan staat er in derdaad een beetje rook in ons pand. Maar wij hebben een af- zuiger, een acht jaar geleden verhoogde schoorsteen die is goedgekeurd en wij roken slechts van vier uur 's nachts tot tien uur in de ochtend. Onze installatie deugt, want anders zouden onze produkten nooit door de Keuringsdienst van Waren worden goedgekeurd." Een het DCMR-onderzoek dan? Joke: „Daar gaan we eind deze maand over praten met de milieudienst en de gemeen te. In feite is er niets aan de hand. Alleen willen die archi tecten me weg hebben. En on- houdt een ding; als je Shell heet mag alles, maar als je klein bent kan niets meer." De directie van SBO zegt niets met de geschillen tussen Van Dop en de buurtbewoners te maken willen hebben. „D&t is meer een burenruzie, daar mag de naam van ons bedrijf nooit aan worden verbonden." Liefhebbers van swing, jazz, skiffle, rock 'n roll en rocka bil ly kunnen morgenavond hun hart ophalen in het Passage theater in Schiedam. Vanaf half nogen is daar een optre den 13 zien van het Schiedam se du. Bob en Bert (op de foto posen nd voor hun Opel Kapi tein u' 1962). Het muzikale tweet.' I, dat onder meer gitaar, contrabas, banjolele en ukelele bespeelt, mag zich de laatste tijd verheugen in een toene-' mende landelijke bekendhéid" Het afgelopen jaar waren de twee muzikanten onder andere te zien tijdens de Vierdaagse 1h Nijmegen en op de manifests-' tie Boulevard of Broken Ore-"' ams in Rotterdam (Foto Arfe"* Wapenaar) rt? MAASSLUIS Kunstliefheb bers in Maassluis kunnen zich tevreden in de handen wrijven. De voorbereiding voor het in richten van een Artotheek, kunstuitleen, in Maassluis zijn in een zover gevorderd stadi um, dat de opening hiervan vrijwel definitief na de zomer vakantie zal plaatsvinden. Een werkgroep van de Culturele Raad die het plan voor deze uitleenmogelijkheid van kunst werken van de grond probeert te krijgen, verwacht binnenkort een positieve reactie te krijgen op een subsidieverzoek aan de provincie. Het gaat hierbij om een bedrag van 10.000 gulden voor de in richting van de Artotheek in het Gemeentemuseum. De fractievoorzitter van de PvdA, Robert Punt, die tevens deel uitmaakt van de Culturele Raad, ziet met de komst van een Artotheek in Maassluis een langgekoesterde wens in ver vulling gaan. „Ongeveer tien Jaar geleden heb ik het idee voor een Artoteek al gelan ceerd in de Culturele Raad. Daarna heb ik er nog eens een nota over géschreven maar ook toen bleef het allemaal bij plannen op papier, die nooit werkelijkheid werden. De instelling van een Artotheek wordt door alle partijen gedra gen en is vorig jaar opgeno men in het programma op hoofdzaken voor onze gemeen te. De werkgroep waarvan ik deel uitmaak, heeft de draad van de Artotheek weer opge pakt en is druk aan de slag ge gaan. Een belangrijk onderdeel van de inspanningen vormde de aanvraag om financiële steun van de provincie. AfgelcA pen week heb ik, samen met twee andere leden van de werkgroep, een gesprek gehad met de provincie en wij zijn-,. ,x hierover erg hoopvol ge- -- stemd," aldus Robert Punt.' De gemeente Maassluis hoeft -j voor de Artotheek niet al te -r, diep i'i de buidel te tasten. Zen hoeft slechts ruimte en man™,! kracht beschikbaar te steiiensf, Het uitleenmateriaal voor de; 072 toekomstige Artotheek worc^t,;, verkregen uit werken van de-iR (onlangs opgeheven) BKR, uifo het eigen kunstbezit van de,r.H gemeente en het Gemeente-, museum en het huren en aan--, kopen van werken van regio- nale kunstenaars. Robert Punt: „De Maassiuise Artotheek kan, maar hoeft niet, zelfstandig te gaan functione ren. Het is mogelijk, dat we er voor kiezen om samen te wer-, ken met een Artotheek uit een andere gemeente. Het voor- deel hiervan is.dat je decollecr .tie", .waaruitde Jeden -van.de Artptfoeek-Jatnpefl kieken, yer^ groot", - Nederland telt ruim honderd artotheken, over het gehele land verspreid. Mensen kunnen daar voor een paar tientjes pee jaar een ets, gravure, schilderij enz. lenen en eventueel aanko pen. De Vlaardingse Artotheek, een dependance van de Arto- theek Rijnmond Rotterdam, bestaat sinds september 1978j Drie jaar geleden verhuisde dp Vlaardingse vestiging van een,, fraai eigen pandje aan de ,ri Oosthavenkade 8 naar gebouw Hollandia. '.sa 9 vso rgool olm! (Van een onzer verslaggeef- sters) MAASSLUIS Dat je van een bos veel meer kunt maken dan een mooi wandelgebied blijkt wei uit het initiatief van de VVV's in Maassluis en Vlaar- dingen en Sporthuis Wim de Graaf uit Maassluis. In het tus sen Vlaardingen en Maassluis gelegen oeverbos De Lickeba- ert heeft Wim de Graaf een parcours uitgezet voor langlau fers. Medewerkers van de Swee VVV-kantoren hebben het par cours beschreven in een spe ciale folder en daarbij de ge dragsregels voor het langlau fen in De Lickebaert uiteenge zet. In het bos, dat in totaal circa 33 ha groot is, is een loop ge trokken van ongeveer 4 km. Restaurant het Oeverbos fun geert als start- en eindpunt. Wie niet in het bezit is van ski's en schoenen kan een be roep doen op Wim de Graat. „De mensen kunnen hier te recht wanneer er zo'n 7 8 cm sneeuw ligt. Bij het restaurant staat een schuur waar ik ski's' en schoenen verhuur voor 12,50 per twee uur. Ik ben zelf een fanatiek langlaufer en- Ik oefen hier wel vaker, dus ik weet de weg. Mensen die hier komen kan ik natuurlijk niet a(j les van het langlaufen bijbeen-; gen, maar ik help ze wei een eindje op streek." g. Joke Veidheer van het restau rant Het Oeverbos juicht het initiatief toe. „Wij hebben na tuurlijk altijd wat lekkers op taj fel staan, maar zeker voor.de i langlaufers zorgen we voor,I warme chocomel, koffie en.l snert. Als het gaat sneeuwep staan wij klaar." - Wie van plan is op de lange latten door het bos te gaan glijden, kan bij de VVV-kan ren een gratis folder ophalen. Een telefoontje naar de mede-f werkers van de VVV vertelt dp langlaufer of de skiverhuur al 1 dan niet geopend is. De open-* stelling Is vanzelfsprekend ^-1 hankelijk van het weer. 1 V ito-j en. i ROTTERDAM Met de mid deleeuwse vorst, die niet kon rondkomen en aan zijn onder danen een bede vroeg, begon een periode van 1000 jaar be lastingen in Nederland. Daar over gaat de tentoonstelling 'Belastingen tekenen de tijd' die in de Centrale Bibliotheek aan de Hoogstraat in Rottter- dam is te zien. De tentoonstelling toont de wisselwerking tussen belastin gen in allerlei vormen en de -j maatschappij van de middel- eeuwen tot in de jaren tachtig l van deze eeuw, waarin de be-' lastingen geautomatiseerd"- J worden en de regering actief fraude laat opsporen. De ten-1 toonstelling, die tot eind fe/, bruari is te zien, is samenge- steld met hulp van het Belas- f tingmuseum prof. dr. Van der 1 Poel in Rotterdam, Een greep uit de collectie van de biblio- theek en een literatuurlijst vuh len de tentoonstelling aan. SCHIEDAM Een 29-jarige vrouw is gisteren in de voet gangerstunnel onder het NS- station in Schiedam beroofd van haar handtas, in de tas za ten geld, cheques, tabletten en toiletspullen. De medicijnen zouden bij inname voor kinde ren gevaarlijk kunnen zijn. 1 Terwijl de vrouw door de tun- j nel naar de treinen wlldo lopen werd zij van achteren aange- 5 vallen. Haar tas werd haar mei een ruk afgenomen. De dader; nam hierna de benen. t

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1