mm De manager draagt 'n Feyenoord-sj aal Plan tot voortzetting van Migrantentelevisie Jongeren op leerreis naar 'Beatrix' wint met glitter Winterguard Contest 'Publiek, ik ver (w) acht U! Korfbal: Harga troeft Sucses af het vrije volk 1 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In drie maanden tijd een rendement van 10 percent voor de aandeelhou ders en bovendien 1000 gulden weggeven aan een goed doel: welk bedrijf kan daar aan tippen? Jeugdondérneming 'Greenwave b.v.' speelde het klaar. Maar dat is dan ook een heel bijzonder be drijf, al was het alleen maar omdat de directiele den, niet ouder zijn dan 15 jaar. Stripboeken Leraar Nederlands K. Rigterink (rechts)„Ik ben erg tevreden over de directie van Greenwave." Naast hem (v.l.n.r.) Ange- lique Bruins el, Boudewijn Huizer en Kirsten de Rij ke. (Foto Arie Wapenaar) Zeehondencrèche Goede doel Paspoort Onderhandelingen' Toneel in De Erker Prijswinnaar Oranje uit Huizen aan het werk in de tweede Winterguard Con test Vlaardingen, georga niseerd door Avalance. (Foto's Arie Wapenaar) MAANDAG 19 JANUAR11987 Wat ze nog meer gemeen hebben is, dat ze leerling zijn van de christelijke scholenge meenschap Beneden Maas In Vlaardingen. Daar heeft men inmiddels een traditie opge bouwd met leerlingenbedrijf jes. Voor het vierde achtereen volgende jaar zette men zo'n firma op. 'Jeugdonderneming Greenwave b.v.' werd de zaak ditmaal gedoopt. Net als in vo rige jaren werd de vierkoppige directie samengesteld uit de derde klassen van de LEAO. De docenten hielden-vanuit de raad van commissarissen een oogje in het zeil. Leraar Ne derlands K. Rigterink bege leidde de nieuwbakken onder nemers. „De boeken zijn nu net afge sloten en ik ben erg tevreden over de directie van Greenwa ve. Ik vind dat ze een prachtig resultaat hebben gehaald in korte tijd. Het streefbedrag was 600 gulden en daar zitten ze ver boven. Prima!," aldus de commissaris. Hij is erg en thousiast over dit soort projec- ten^„Dit is een vrij unieke vapn van onderwijs, er zijn ei genlijk bijzonder weinig scho- lenxdie dit doen," legt hij uit. „De-ibedoëling is dat zo'n be drijfje een paar maanden draait en dan weer wordt op geheven. Omdat we in het ver leden gemerkt hebben dat het enthousiasme van de leerlin gen verflauwt als het te lang duurt, hebben we het dit jaar op drie maanden gehouden. In die tijd krijgen de leerlin gen de gelegenheid om prakti sche vaardigheden op te doen in een bijna-echte bedrijfssi tuatie. Dat is erg nuttig, want hier op school moeten ze kie zen tussen verkooppraktijk en kantoorpraktijk. Door in de on derneming mee te draaien, als personeelslid of in de directie, kunnen ze er een beetje achter Lomen wat hen het beste ligt. Ze ontmoeten de klant in de praktijk, en ze weten waar de cijfers op de balans betrekking op hebben,"zegt hij. Begin oktober ging Green wave b.v. van start. Familie, vrienden, leerlingen en docen ten kochten aandelen met een nominale waarde van 2,50 en verschaften het jongerenbe- drijf zo het benodigde startka pitaal. In nauw overleg met de commissarissen stelde de di rectie een beleid op, dat op de algemene aandeelhoudersver gadering werd goedgekeurd. Daarna kon de. firma zich offi cieel laten inschrijven in het handelsregister van de Kamer van Koophandel, met de nota ris erbij. Toen kon de directie einde lijk de handen uit de mouwen steken. Ter gelegenheid van Sinterklaas werd begonnen met de verkoop van stripboe ken, direct en als postorder. Directeur Verkoop Boudewijn Huizer ziet er met zijn 15 jaar en Feyenoord-sjaal misschien niet zo uit als de meeste sales- managers, de resultaten zijn er niet minder om. „Met een artikeltje in de plaatselijke kranten is geprobeerd de ver koop van stripboeken te stimu leren. Daarop kwam een be stelling binnen. Gelukkig is al les toch goed gekomen, wat uit de financiële stukken blijkt," schrijft hij in het officiële jaar verslag van de onderneming. En inderdaad, die eerste ac tiviteit leverde meteen al zo'n goede honderd gulden winst op. Voortvarend organiseerde de directie daarna een feeste lijke disco-avond met rad van avontuur. Een kassucces, evenals de laatste activiteit van de firma, de kerstverkoop. Alle leerlingen van het derde jaar werden ingeschakeld om orchideeën, hyacinten, manda rijnen en stickers aan de man te brengen. Niet alleen op school, maar ook in de bejaar dentehuizen Billitonflat en Drieën-Huysen. Vrijwel alles raakte uitverkocht. Tussen tijds werden op school soep, worst, chips en slaatjes uitge vent. Directrice Algemene Zaken Kirsten de Rijke en haar steun en toeverlaat, directie-secreta resse Angellque Bruinsel lie pen zich het vuur uit de slof fen. De beide dames kijken met plezier terug op hun kortstondige carrière in het zakenleven. Kirsten: „Ik vond het heel leuk om te doen, en het ging allemaal erg goed. Als directie hebben we beslo ten op elk aandeel een winst percentage van 10 percent uit te keren. De mensen krijgen dus 2,75 voor hun aandeel te rug." Angelique vult aan: „En dan hielden we nog duizend gulden zuivere winst over voor het goede doel dat we met z'n allen van te voren gekozen hadden, de zeehondencrèche in Pieterburen. Met dat geld heb ben we een zeehondje kunnen adopteren." Ondanks hun zakelijke suc cessen willen Kirsten en Ange lique toch liever de verpleging in. Boudewijn weet nog niet precies wat hij later wil gaan doen, maar zijn directeurstijd is hem goed bevallen. „Het was een leuke ervaring. Je komt een beetje te weten hoe een bedrijf werkt. En je wordt er zelfstandiger door. Moeilijk vond ik het eigenlijk niet, want we werden goed begeleid," zegt hij. Werd de directie van de KLM laatst nog gevoelig op de vingers getikt door haar raad van commissarissen, bij Greenwave b.v. verliep de sa- ROTTERDAM De ge meente Rotterdam en de Stich ting Mozaïek onderhandelen over dé manier' waarop "TV- Mozaïek, het lokale program ma dat voor en door. Rotter- damse..;.v:bultenlanders!;vge- maakt wordt, kan doorgaan, nu dit experiment dat het mi nisterie van WVC tweeëneen half jaar geleden startte beëin digd is. Het' experiment, dat op ini tiatief van het ministerie werd gehouden in Amsterdam, Rot terdam, Gouda, Deventer en Zaltbommel om migranten meer toegang te geven tot het medium TV, is per 1 januari gestopt. Maar al eind vorig jaar heeft de Rotterdamse wethouder Simons van mi grantenbeleid besloten om mo gelijk te maken, dat het expe riment met een half jaar wordt verlengd, zonder een verandering van het beleid ten aanzien van TV-Mozaïek. Al leen is er iets minder geld be schikbaar, maar inmiddels wcg$t geprobeerd om daar een mouw aan te passen. Waar schijnlijk kan TV-Mozaïek re kenen op zes ton voor 1987. D.e, lokale TV-uitzendingen voor Rotterdamse migranten bestaan uit een half uur du rend programma, dat maande lijks" in twaalf verschillende talen wordt uitgezonden en vooral veel algemene informa tie-geeft. Na dit programma volgt er dan telkens een pro gram, dat door één van de twaalf redacties wordt ge maakt en bestemd is voor mensen van één bepaalde na tionaliteit. Van alle experimenten in de vijf steden is dat in Rotterdam het meest ambitieus opgezet. In tegenstelling tot 'de andere steden werd hier gekozen voor een zo'n groot mogelijke doel groep. Zo zijn er uitzendingen in het Spaans, Pakistaans, Ita liaans, Portugees, Joegosla- visch, Chinees, Turks, Marok kaans, Kaapverdiaans, Antilli- aans, Grieks en Surinaams. Uit het eind vorig jaar bekend gemaakte rapport 'Minderhe den in beeld', waarin verslag wordt uitgebracht van de vijf experimenten van WVC blijkt dat mensen behorend tot etni sche minderheden gebaat zijn bij -kabel-omroep op lokaal ni veau, gemaakt door mensen uit dezelfde groep. Iémand die het Nederkands slecht - ver staat en leest, heeft veel aan informatie in de eigen taal. Van alle steden springen Am sterdam en Rotterdam er ver uit, wat het resultaat van de experimenten betreft, zo blijkt uit het onderzoek. TV-Mozaïek maakte onder verantwoording van Radio Rijnmond en later Omroep Rotterdam zeseneenhalf uur televisie per maand. Dat is meer dan de maandelijke uit zendingen van de landelijke omroep Paspoort. De honderd veertig vrijwilligers en mede werkers die de redacties vor men, zijn met één montage-set vijf opname-sets, die eigen zijn van de gemeente Rot terdam, Omroep Rotterdam en Stichting Buitenlandse Werk nemers Rijnmond, aan de gang gegaan. Een aantal van hen is nu beroepsmatige met het maken van-TV-program- ma's bezig en in die zin is het experiment geslaagd. Toch is er bij*allefebëtrokke- nen de wens om'jartiheeriüit te halen en om in de toekomst met migranten-omroep door te gaan. Binnen TV-Mozaïek heeft men al plannen gesmeed om verder te gaan in de toe komst. Vorig jaar kwam de werkgroep Marsroute met het idee om de lokale omroep voor minderheden onder te brengen in een aparte stichting. Deze Stichting Mozaïek moet dan dé Rotterdamse omroep voor bui tenlanders wórden, die vooral ten doel heeft om buitenlan ders op te leiden in het om- roepvak en om uitzendingen voor de Rotterdamse 'buiten landers' te maken. Wat er nu gaat gebeuren met TV-Mozaïek hangt van verschillende onderhandelin gen en wensen af. Henk Tie- sma van Omroep Rotterdam zegt: „Eigenlijk zijn nog steeds niet alle gegevens bekend van de onderzoekingen naar de kwaliteit van de programma's en de kijkdichtheid. Daardoor hebben de betrokkenen te laat gereageerd en aan 'de toe komst gedacht. Op verzoek van de gemeente zal Omroep Rotterdam tot 1 juli.nog de fi nanciële administratie van TV-Mozaïek op zich nemen, het personeel in dienst houden en. de apparatuur -beheren. Daarna moet de Stichting Mo zaïek op eigen benen staan." Een speciale werkgroep waarin vertegenwoordigers van de Stichting Mozaïek in oprichting zitting, hebben naast mensen van de gemeen te, het ministerie van WVC en Omroep Rotterdam, maakt nu plannen over de voortzetting van TV-Mozaïek na 1 juli. Over wat er gaat gebeuren tussen nu en 1 juli onderhandelen wethouder Simons en de Stich ting JMozaïek op dit moment., De gesprekken gaan over wat er precies onder 'ongewijzigd beleid' wordt verstaan en over hoeveel geld daarvoor beschik baar is. Hangende de bespre kingen vinden er deze maand geen 'normale' uitzendingen plaats van TV-Mozaïek. Er wordt nu in verschillende talen een programma uitgezonden van het Gewestelijk Arbeids Bureau via kanaal 28 op de Rotterdamse kabel, dat gaat over school- en beroepskeuze na de basisschool. menwerking uitstekend. Com missaris Rigterink, zelf ook aandeelhouder: „Natuurlijk moet je ze veel aanwijzingen geven en ideeën aan de hand doen, maar het leuke is dat je ziet dat ze ook helemaal op ei gen initiatief zaken gaan aan pakken. En dat is eigenlijk precies de kern van het pro ject, nadrukkelijk gekoppeld aan het goede doel, want dat vind ik ook heel belangrijk. In de afgelopen jaren hebben we geld weggeven aan het We- reldnatuurfonds, het Tear Fund, de armen van Haïti en nu dus de zeehondjes. Dat is toch een gedachte die we onze leerlingen hier op school wil len bijbrengen, namelijk dat je niet alleen voor jezelf leeft." SCHIEDAM Schiedam is weer 'een toneelvereniging rij ker. In wijkcentrum De Erker is de nieuwe club opgericht. De repetities zijn elke vrijdag van" zeven tot tien uur. Wie mee wil doen, wordt verzocht contact op te nemen met het wijkcen trum, telefoon 4267767 of 4263161. Eveneens in wijkcentrum De Erker en eveneens op vrijdag (20.00 tot 22.30 uur) begint een bakcursus. De deelnemers le ren korstdeeg maken, gebak, koekjes en brood. Kosten 50 cent per keer, exclusief ingre diënten. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Vier jon geren uit 'het Rijnmondgebied zullen deze zomer een werkbe zoek van vier tot vijf weken aan Nicaragua brengen. De be langstelling voor deze reis is groot, zo bleek afgelopen vrij dag op een eerste informatieve bijeenkomst. Het werkbezoek is een initia tief van Paul en Nel van der Harst, die al twee jaar met een zendingsopdracht van de Ned. Hervormde Kerk in Nicaragua werkzaam zijn. Tijdens hun laatste verblijf in Nederland, in oktober, riepen zij jongeren op een deel van hun vakantie in Nicaragua door te brengen en dan te willen wonen, werken en leven met de arme bewo ners van de Martin Luther King-wijk in Managua, de hoofdstad van Nicaragua. De zendingscommissie van de Hervormde Kerk in Vlaardin gen nam het idee over. Samen met de katholieke en gerefor meerde kerken werd een werk groepje geformeerd om de reis te organiseren. Han Raeijma- ekers, lid van de werkgroep, legt er de nadruk op dat het geen luiervakantie in een lek ker warm land wordt. „De jon geren zullen geconfronteerd worden met grote armoede. Ze zullen met en onder arme mensen leven en ervaren hoe die met elkaar omgaan. En er zal aangepakt moeten worden. Het is niet de bedoeling om daar zending te gaan bedrij ven. Paul heeft in de wijk een dakplatenfabriekje opgezet waar de jongeren ingezet zul len worden. Verder heeft hij plannen voor de bouw van een gemeenschapshuis, dus werk is er zat," zegt hij. De preciese data liggen nog niet vast, maar het bezoek zal' plaatsvinden in juli/augustus. De reis staat open voor jonge ren van ongeveer 17 tot 20 jaar uit Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maasland en Ke- 'thel. De werkgroep' verwacht van de belangstellenden een zekere kerkelijke betrokken heid. Raeijmaekers: „Het is een oecumenische reis, dat wil zeggen dat alle kerkelijke ge zindten welkom zijn. Het wordt georganiseerd vanuit de kerk en komt ook weer terug naar de kerk. Na terugkeer zullen de jongeren namelijk een ron de maken langs de achterban, dus kerken, scholen, jongeren groepen etc. om over hun erva ringen te vertellen." De onderneming wordt gron dig voorbereid. De Nicaragua- gangers krijgen een begeleider mee en zullen van te voren di verse cursussen doorlopen, waaronder Spaans en EHBO. Een bepaalde schoolopleiding is niet vereist, omdat de werk groep vindt dat in principe ie dereen mee moet kunnen. Van de deelnemers wordt een eigen bijdrage van maximaal f 300,- gevraagd, maar als dat bedrag een probleem is kan er een re geling getroffen worden. De overige kosten van de reis worden in zijn geheel gedekt uit particuliere giften en ker kelijke subsidies. Gezien de grote belangstel ling heeft de werkgroep een 'sollicitatieprocedure' opgezet. Belangstellenden moeten een uitgebreid vragenformulier in vullen. Daarna volgt nog een persoonlijk gesprek. Geïnteres seerden kunnen zich tot woens dag 21 januarie aanmelden bij Han Raeijmaekers, tel. 010- 4348880. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Win terguard Contest Vlaardingen is zaterdag gewonnen door Beatrix uit Hilversum (senio ren) en Oranje uit Huizen (jeugd). Beatrix gooide er veel glamour en glitter tegenaan, ontleend aan de recente show van Lee Towers in Ahoy' Rot terdam, waar deze groep alle zes keren aan meegewerkt heeft. Oranje uit Huizen werk te op discomuziek met vlag gen, in het veramerikaniseer de jargon van de moderne drumband 'poles' geheten. Een bijna uitverkochte sporthal Westwijk reageerde enthousiast op de verrichtin gen van de tien deelnemende Winterguard-groepen. Winter guard is een mengvorm van formatiedansen en revue-bal let, waarbij de laatste tijd ook steeds vaker decorstukken worden' gebruikt. De Vlaar- dlngse senioren-groep had een nummer, geïnspireerd op de Japanse Samoerai', en Jong Avalance zocht haar inspiratie in de heks. „Het was een erg afwisse lend programma, zowel qua muziek als uitvoering," zegt Avalance-voorzitter Marco Burgers. Eén groep (Purple Il lusion uit Baarn) gebruikte houten geweren ('rifles'), maar daarvan zijn de yiaar- dingers niet erg gecharmeerd. „Dat zal bij ons nooit gebeu ren," zegt Burgers. „Dat is on mogelijk met leden die actief in het verzet hebben gezeten." Het wasvoor Avalance de tweede keer, dat zij deze wed strijd organiseerde. „Je moet het zien als een indoor-compe- titie om de wintertijd wat leu ker door te brengen," legt Bur gers uit. „De muzikanten ge bruiken de winter om een nieuw repertoire in te stude-^ ren, maar de winterguard zou- niets te doen hebben. Inmid-. dels is de wedstrijd meer ge worden; 't is nu een heel seri euze competitie." Door GEEJA OLDENBEUVING SCHIEDAM Ik ben geen fan van de schrijver Multatuli maar na de solo-toneelproduktie van Jules Croiset, afgelopen vrij dag in De Teerstoof, schaar ook ik mij achter de 'goeroe' van de Nederlandse letterkun de: Eduard Douwes Dekker of tewel Multatuli. Jules Croiset heeft onder de noemer Publiek ik verfwjacht UI, twee gezichten van Multatuli, een programma gemaakt waarin hij verhalen van de grote schrijver naver telt. Hij doet dat zó mooi, zó gevoe lig, dat het eigenlijk ongepast is om na afloop te klappen. Hier past alleen maar stilzwij gen en een weergaloze bewon dering voor Jules Croiset. De ervaren toneelspeler is een groot bewonderaar van Multa tuli (Latijn voor Ik heb veel ge leden). Hij stelde dit theater programma samen om te her denken dat het 19 februari honderd jaar geleden is dat Multatuli stierf. Zijn grootvader vertelde vaak en vee! over Mul tatuli. Luisterend naar de erva ren toneelspeler die Croiset's grootvader Helman Croiset was, vatte ook Jules liefde voor Multatuli werk op. In deze toneelsolo heeft Croi set ook gekozen voor vertellen. In twee uur durende program ma maakt hij gebruik van Idee ën, Max Havelaar en Woutertje Pieterse. Na de pauze speelt hij onder meer 't Salie- avondje bij juffrouw Pieterse na. Het is de humoristische kant van Multatuli die hij dan belicht. En inderdaad: het publiek sloeg, dubbel. Croiset kon hier zijn komische talenten voor na bootsing van de figuren Juf frouw Laps, Juffrouw Pieterse, Meester Pennewip, in mimiek, houding en stem voor honderd percent benutten. Hij dribbelde als een heuse zenuwachtige Juffrouw Pieterse over het to neel, stoelend aanschouwend voor de gasten die voor een voor zich In de huiskamer van het Amsterdamse negentien- de-eeuwse gezin uit 'de zeven de onderafdeling van de lagere klasse van de derde stand' verzamelden. In plat Amster dams ruzieden de gasten over de vraag of juffrouw Laps nu wel of niet een 'zoogdier' was. Sommige bezoekers in de zaal konden al van tevoren de zin nen van Croiset afmaken. Dat waren de echte Multatuli-fana- ten. Wie voor het eerst kennis maakte met Woutertje Pieterse moet zich de tranen van het la chen uit de ogen hebben ge veegd. Multatuli hield ervan In plat Nederlands te schrijven. Hij gebruikte zo veel mogelijk 'natuurlijk' Nederlands. Hij wil de gelezen', maar vooral be grepen worden! a Het eerste verhaal was veel ernstiger en meer vertellen dan spelen. Een soort 'gesproken boek' dus. In het eerste verhaal reisden we met Jules Croiset mee naar het toenmalige Nederlands- In- dië in de jaren zestig. „Ik wil u vanavond de geschiedenis ver teilen van Saïdjah in de dessa van Parang- Koedjang," begon Croiset, gekleed in een wit tro penpak. Hij zat in een rieten stoel, liep zo nu en dan over het podium, nam plaats op de grond onder een plankenbak met een varen of stond voor aan en staarde over het pu bliek heen naar de rotsige en droge akkers waar op de kof- fievelden de buffels de ploeg trokken. Daar leefde ook het Javaanse jongetje Saïdjah van wie de ene na de andere buffel hem door het districtshoofd werd afgenomen zodat het jongetje tenslotte voor de Ne derlandse uitbuiting uitwijkt naar Batavia en met zijn vrien dinnetje Adinda afspreekt over drie jaren terug te komen. Dat gebeurt ook, maar Adinda is er niet meer... Als Saïdjah haar tenslotte vindt een door het Nederlandse leger veroverd dorp, ziet hij daar: "het lijk van Adinda, naakt, afschuwelijk mis handeld, verkracht..." Toen Jules Croiset dit vertelde zat en luisterde het publiek muisstil. Via zijn levende stem werden we meegevoerd naar een stukje Nederlands verle den „waar meer dan dertig mil joen onderdanen zijn mishandeld en uitgezogen," om het met de woorden van Multatuli te zeg gen. Dit aangrijpende liefdes verhaal komt uit het zeventien de hoofdstuk van Max Have laar. Sinds de publicatie van Max Havelaar (begin 1860) Is Multa tuli zo ongeveer de bekendste schrijver van Nederland. Onze eerste full-time schrijver hij was een der eersten die pro beerde alleen van zijn pen te leven heeft voordat hij met schrijven begon als ambtenaar in Batavia gewerkt. Hij werd in januari 1856 benoemd tot as sistent-resident van Lebak. Drie maanden later neemt hij al ontslag: 'de Zaak Lebak' is een feit. In het kort komt het neer op het volgende. Eduard Douwes Dekker ontdekte dat een in lands hoofd de plaatselijke be volking tiranniseerde. Zonder zijn meerdere dat te vertellen wil Douwes Dekker dat het in lands hoofd wordt gearres teerd en weggevoerd. De resi dent weigert en beschuldigt hem van overhaast en onbe zonnen gedrag: eigenschappen" die een ordentelijke ambtenaar niet passen. Douwes Dekker neemt ontslag. Hij blijft nog een jaar op Java en zwerft dan rond in Italië, Duitsland en Frankrijk en belandt uiteinde lijk in Brussel. Eind 1859 zal hij daar ook zijn beroemdste boek schrijven, Max Havelaar of de Koffij- vellingen der Nederland se Handelsmaatschappij, waar in hij de wantoestanden in Ne derlands Indië en zijn onrecht vaardige behandeling schetst. Menselijk leed kon Multatuli niet aanzien. Hij vraagt in zijn werk voortdurend aandacht voor onrecht en onrechtvaar digheid. „Ik wil gelezen wor den," schrijft hij in het laatste hoofdstuk van Max Havelaar. "Ja, ik wil gelezen wordenI Als dit doel bereikt is zal ik tevreden zijn. Want het was me niet te doen om goed te schrijven... ik wilde zó schrijven dat het gehoord werd." Dankzij Jules Croiset wordt Multatuli gehoord. En gelezen. Toen Ik dit verhaal gehoord had van de ervaren toneelspe ler, heb ik 's avonds thuis mijn exemplaar van de Max Have laar (voor twee kwartjes ooit eens gekocht bij een tweede hands boekwinkel) gepakt en voor de tweede keer die avond het verhaal van Saïdjah en Adinda gelezen. Opnieuw hoor de ik de stem van Croset en het Javaanse muziek op de achtergrond erbij. En wat ze ook mogen beweren over Mul-' tatuli, hij is de grootste schrij-:! ver van Nederland, maarzon- der Croiset zou Ik daar nooit van overtuigd zijn geraakt! SCHIEDAM Harga is dit keer als overwinnaar uit de on vervalste derby tegen Succes gekomen: 8 - 7. In de eerste helft stonden beide ploegen bol van de zenuwen. Onno Sluimer (driemaal) en Nicolette Rlssema gaven Harga bij rust een 4-3 voorsprong. De doel punten van Succes kwamen van Ed de Jong die driemaal raak schoot. Na de pauze werd het een thriller, die nooit van tevoren bedacht had kunnen worden. Met nog twee minuten te spelen leidde Succes door doelpunten van Ed de Jong (tweemaal), Nel Maler en Theo Gorissen met 6 - 7. Voor Harga scoorde Pauline Meier en Mari on van Kints. Hierna werd Edwin de Weers ingezet voor Ton van Kinds en dat had di rect succes want deze speler schoot van ver 7-7 door de korf. In de laatste minuut pro beerden belde teams de bal In de ploeg te houden. Harga deed dat iets beter, want in de laatste seconde van de wed strijd scoorde Marion van Klnts fraai uit een doorloper. Spirit - RWR 8 - 1 (4 - 5). Spirit heeft RWR tot aan de negende minuut van de tweede helft aardig bijgehouden. In een bar slechte wedstrijd was het toen 6-6. RWR was hierna wat ge lukkiger, want de gasten liepen weg naar 6 - 9. Via 7 -10 werd het uiteindelijk in de laatste se conde van de wedstrijd nog 8 - 10 voor de ploeg uit Rhoon die op de zege ook het meest recht had. Meervogols -Odo 5 - 4 (5 - 3). Meervogels en Odo waren In deze wedstrijd volkomen aan elkaar gewaagd. Vla 3 - 3 werd de ruststand 5-3 voor Meer vogels. Na de pauze hield de verdediging van Odo de boel in de verdediging goed dicht. De aanval van de Maasianders kwam echter nog maar een maal tot scoren. Fennle Broek en Eric Passchler werden nog wel Ingezet maar dat leverde" geen resultaat op. Oranje Nassau - Velocitas 8 - 8 (5 - 2). Oranje Nassau heeft wederom niet van Velocitas kunnen winnen. Vijftien minu ten voor het einde stond Nas sau nog met 6-3 voor. In plaats van gemakkelijker te gaan spelen werd het spel van Nassau steeds krampachtiger. Velocitas kwam op 7 - 7. Toch kreeg Nassau opnieuw een kans door 8-7 voor te komen. Uiteindelijk kon Velocitas uit een strafworp de onverdiende gelijkmaker scoren. Maassluis - ZKV 12 - 4 (5 - 1). In de eerste helft was het veld-,,, overwicht van Maassluis al groot, maar veel doelpunten bleven uit, 5-1. Maar na de rust was het binnen twaalf mi nuten al 10 - 3. Hierna werd er een heer van ZKV uit het veld gestuurd. De animo bij belde partijen was toen zoek en Maassluis won op zijn sloffen met 12-4. Sjaneke Blom, die geselecteerd is voor het afde- Hngsteam, scoorde viermaal. Vanonta - Odi 5 - 10 (1 - 6). De Schiedammers liepen al snel naar een 1 - 6 ruststand en toen was de weerstand gebro ken. Uiteindelijk werd het nog 5 - 10. Imke van de Honing met drie en Ronald de Kruiff, Marjolein Hoogland en Reinder van Raalte met twee doelpun ten waren de topschutters voor Odi. Vlaardingen - Rozenburg 18 - 9 (11 - 5). In de eerste partij tussen beide ploegen had Vlaardingen een nederlaag te slikken gekregen. Ditmaal liet Vlaardingen het niet zo ver ko men. Met goed korfbal werd Rozenburg gedeklasseerd. Vla een ruststand van 11 - 5 werd het uiteindelijk een 18-9 over winning. IJsbrand Breems en Arno Brouwer, belden met vier treffers, scoorden de meeste doelpunten voor de Vlaardin- gers.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1