schiedam De wereld is 'n paradijs, als je er oog voor hebt' Indrukwekkende terugkeer van Zapata Scotian Stormloop op kooklessen voor mannen fc QUTON dutou duton Het zomert OÜfON Wegwijzer Hans van der Vlist terug Schiedamse Molukkers krijgen koninklijke gedenkpenning ws VT» iflll reis- en passageburo (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In 1916 maakt hij zijn eerste zee reis. Hij weet nog goed hoe 'zijn' schip toen heette:,,Dat was de Rijndam van de Holland Ame rika Ltijn."Hij is vijftien jaar wanneer hij als maatje in de keuken, als 'snotjongen' zoals hij het zelf zegt, voor het eerst naar New York reist. De overtocht naar het verre Amerika duurt twaalf dagen. In datzelfde jaar wordt de Schiedammer GA. van den Berg ook lid van 'Voorwaarts', de zeelieden vakbond van het NW. Hotels Walvissen -7* p&0m Kooklerares Adje van der Akker kijkt goedkeurend Tiaar haar 'keukenprin sjes', die be zig zijn met het maken van erwten soep tijdens de kooklessen voor mannen boven de 55 jaar. (Foto Arie Wape naar) Oud-scheeps kok C.A. van den Berg (85) uit Schiedam; „Grote passa giersschepen waren eigen lijk drijvende hotels." (Fo to: Arie Wa penaar) Redactie Het Vrije Volk, Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon: 4736061 of 4266646. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend voorafgaand aan de plaatsing opüonderdag in ons bezit te zijn. Getorpedeerd Zomer 1987 is (nu al) in aantocht! Bij Duton vindt u steeds meer zomer programma's voor de vakantiepret van straks... Heerlijk om nu al te snuffelen En... bij Duton heeft u altijd de grootste keus, want Duton vertegenwoordigt alle gerenommeerde reisorganisaties Dus kom naar Duton, vraag honderduit en ga genieten. Tot ziens! kV HET VRIJE VOLK VRIJDAG 30 JANUARI 1987 „Ik ben over de hele wereld geweest, tot aan de Zuidpool toe. Ik heb alles bezocht wat er te zien was, maar gedronken heb ik nooit," vertelt de oud zeeman. De nu 85-jarige CJL |var den Berg kreeg deze maand een gouden speld met diamant van de Industriebond FNV omdat hij zeventig jaar lid is van de zeeliedenvakbond. In totaal werkte hij bijna veer- ;tig-jaar als kok op de grote ■vaart. Daarbij maakte hij zich jook verdienstelijk door als pro- •pagandist voor z'n bond leden Jte werven op andere schepen, j Met voldoening kijkt hij te- ,rug"op zijn eerste jaren op de jgrote vaart. Na de eerste drie ireizen met de Rijndam, wordt -de Nieuw Amsterdam zijn SCHIEDAM De Schie- damse PvdA-er Hans van der Vlist (39) neemt zijn oude haantje als adjunct directeur van de Schiedamse Dienst Ge meentewerken volgende week maandag weër'op.-De afgelo pen maanden kreeg hij verlof 'omde -plaats"trrte~nemen van twee leden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Eerst nam hij het werk over van de zieke gedeputeerdeX: 'Hoek van Dijke. n Van der Vlist .was, vanaf 18 september vorig, jaar? Jjelast met de portefeuille Economi sche Zaken.,Van der Vlist boog zich,"éveneens Ijl. verband met ziekte van de gedeputeerde Borgman, ook over het Streek plan Zuid-Holland West en Re creatie. De adjunct-directeur van Gemeentewerken Van der Vlist is sinds 1978 lid van Pro vinciale Staten. Hij fungeert vanaf 1982 als voorzitter van de PvdA-fractie. tweede schip. „Het waren ei genlijk grote hotels," legt Van den Berg uit. „De Nieuw Am sterdam had bijna duizend passagiers aan boord. Het keu- kenpersoneel had een dagtaak aan het bereiden van de zes gangen-diners voor de passa giers." Wanneer hij een tijdje op dit schip heeft gewerkt, houdt hij het varen even voor gezien. Later zou hij horen dat de schuit in 1937 aan de Japan ners werd verkocht. In New York gaat hij van boord om daar vervolgens drie jaar lang als kok in hotels te werken. Voor een dollar in de week huurt hij een kamer. „Deze heb je vast nog nooit ge zien," roept Van den Berg als New York ter sprake komt. Hij pakt zijn portefuille en haalt er een plastic hoesje uit te voorschijn. Het bankbiljet dat daarin zit, legt hij op tafel. „Een tien dollar-biljet uit de Amerikaanse Burgeroorlog," zegt hij niet zonder trots. Het is een biljet uit 1864 met een afbeelding van de Amerikaan se generaal Lee. 'Confederate States of America' staat er op het biljet. „Toen Ik eens in New York op straat liep, vroeg een dronken man me of ik het wil de kopen voor een dollar, want hij had dorst," vertelt Van den Berg. „Ik heb het toen maar gekocht, zonder dat ik precies wist wat het was." De in Delfshaven geboren oud-kok moet even nadenken wanneer hem wordt gevraagd wat een grote indruk op hem heeft gemaakt bij al zijn verre reizen. „South Georgia, een Engels eiland bij de Zuidpool," zegt hij tenslotte. „Daar ko men alle walvissen naar toe om te sterven, Op het strand liggen allemaal karkassen. Het SCHIEDAM Het giganti sche booreiland Zapata Scoti an werd gisteren door vier sleepboten van rederij Kooren de Schiedamse Wilhelmlnaha- ven ingetrokken. Na een afwe zigheid van enkele maanden keerde het logge olieplatform uiterst traag terug aan de aan legsteiger bij opdrachtgever Brown and Root. De aankomst van het booreiland trok veel belangstelling van bewoners van Schiedam-Zuid, de Gorzen. Het off-shore platform werd afgemeerd naast de booreilan den Zapata Nordic, Zapata Bo nanza en Trans Ocean 2.JVanaf de Zapata Scotiair~werderr bo ringen verricht voor de aan te leggen tunnel tussen Frankrijk en Engeland in de bodem van Het KanaaL Engelse en Belgische zeesle pers waren ruim vijf uur, bezig om het zware drijvende!, ge vaarte van de pieren bij Hoek van Hollland naar., de-Schie damse Wühelminahaven te vervoeren. Vier sleepboten van Kooren namen daar het plat form met poten (negentig me ter hoog) over. Zij trokken het driekantige off-shore gevaarte, dat onder Panamese vlag vaart, de kleine haven in. Twee Nederlandse zeeschepen moes ten er voor worden verhaald. (Foto Arie Wapenaar) s. r »y— t&vfs ioTXs-ii -i,,, (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Dertien van oorsprong Molukse inwoners van Schiedam ontvangen maandag uit handen van. bur gemeester drs, Reinier Scheer- es een herdenkingspenning. Deze koninklijke bed ankme daille werd Ingesteld om het feit te herdenken dat de eerste generatie Molukkers 35 jaar geleden voet op Nederlandse bodem zette. Met de 'Rietkerk' penning worden vooral de voormalige militairen in het Koninklijk Nederlands Indie Leger (KNIL) bedankt voor de activiteiten tijdens de oorlog in Nederlands-Indie. Koningin Beatrix reikte op 25 november vorig jaar aan ze ven Molukkers deze medaille, ingesteld door wijlen minister Koos Rietkerk, uit in de Rid derzaal in Den Haag. Alle 3000 oud-KNIL mensen in Neder land krijgen de bedankpen- ning. Zij hebben ook recht op een een uitkering voor het le ven, groot 2000 gulden per jaar. „Wij zijn toch blij met de ze late uiting van dank. Het be drag, dat vórig jaar voor het eerst is uitbetaald, blijft na tuurlijk een fooitje. Maar ook daar zijn we gelukkig mee," al dus de Schiedammer Max Marlissa, één van de onder scheiden Molukkers. In Schiedam wonen dertien Molukkers van de zogenoemde eerste generatie. Deze, vanaf 1951 In Nederland gevestigde, Molukkers streden tot vorig jaar voor erkenning en finan ciële hulp van de Nederlandse staat voor hun activiteiten tij dens de oorlog in Nederlands- Indie. Vlak voor Kerstmis kwam het bedrag bij de oud- KNIL militairen binnen op de bank- of giro-rekeningen. De volgende personen krij gen de herdenkingspenning om 11.00 uur tijdens de feestelijke ceremonie opgespeld In het Schiedamse Stadhuis op de Grote Markt: mevrouw C.J. Bakarbessy, L. Latunij, C. Lu- iTJullsanay, M. Marlissa, A. Matital, G. Nahumury, me- vrouw S.L. Rlsteruw-Nunume- te, J. Papilaja, MA Pattlkawa, J.J. Soumokil J. Tuasela, W. Uspessij en J. Wattimena. 8 f (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Er is een wa re run ontstaan op de kookles sen voor mannen van 55 jaar en ouder. Tientallen oudere Schiedamse heren hebben de afgelopen maanden via de cur sussen, georganiseerd door de Stichting Huishoudelijke Voor lichting in samenwerking met de Stichting Raad voor het Be- jaardenwerk, leren kokkerel len. De 'keukenprinsjes' wer den ingewijd in de geheimen van de Hollandse keuken door de gediplomeerde kooklerares Adje van der Akker. In een kla slokaal van scholengemeen schap Schfeland aan de Nieu we Damlaan 762 studeerden de heren twaalf vrijdagmiddagen achter de fornuizen. Er sud derden karbonades, getaakt- bakken en scholletjes in de bakpannen. Er werd bouillon getrokken en groente- of ker riesoep gemaakt De "buiten landse' gerechten 'Chili con carne' (bruine bonen schotel met vlees en groenten) en 'na si* kwamen ook aan de beurt Met hakmes, pollepel en schuimspaan werd in heel wat pannen, potten en koekepannen geroerd of geschept De man nen leerden omeletten klaar maken, erwtensoep maken, ge stoofde kabeljauw koken en het nagerecht 'rodgrót' vervaardi gen. „Heerlijk," aldus de begin nende 'kokers' over het toetje bestaande uit griesmeelpud ding met bessensap en vanille vla. De mannen eten alles wat ze gemaakt hebben na de les zelf op. De lessen, die op vrijdag van 02.00 tot 14,00 uur worden gege ven, kosten 85 gulden per per soon. 55-pIussers die een uitke ring genieten, hoeven het leren niet te laten. Deze heren mo gen achter het gasfornuis staan met een korting van 80 procent op het lesgeld. Per week betaalt de deelnemer een klein bedrag voor de gebruikte ingrediënten. Voor de nieuwe cursus, die op 13 februari van start gaat, hebben zich al 18 kandidaat koks opgegeven. „We hopen zelfs een tweede lesgroep te beginnen. Op een andere dag natuurlijk en op een andere tijd," aldus Baukjen Anema van de Stichting Raad voor het Beja&rdenwerk enthousiast. Opgeven via de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk, Tuin- laan 94, tel. 4731976. stinkt er, niet om uit te hou den. Daarom wil er ook geen mens wonen." Op het hele ei land staat volgens Van den Berg maar één huis, het Shac- kleton House, genoemd naar een Engelse koopman die goe de zaken deed toen tweehon derd Noren er walvissen kwa men vangen. Als de ex-scheepskok een maal aan het vertellen Is, kan hij nog maar moeilijk stoppen. Wie verre reizen maakt, kan immers veel verhalen. Zo her innert hij zich de Fiji-eilanden. „Prachtig," zegt hij. „Ais je het paradijs zoekt, moet je daar heen gaan. En wat denk je van Madeira," vervolgt hij. Dit Portugese eiland is volgens hem net zo ver reizen als Spanje. „Maar het is niet he kend, hè. Dus gaan de mensen er niet heen. Maar het Is een pracht, schitterend." De men sen gaan volgens hem naar Spanje omdat ze vermaak zoe ken. „Maar wie is er ooit in het museum van Goya in Barcelo na geweest," zegt hij op vra gende toon en vervolgt dan: „De wereld is een paradijs, maar je moet er wel oog voor hebben." In zijn leven is de bereisde zeeman meerdere malen door het oog van de naald gekropen. In de eerste wereldoorlog mon stert hij als koksjongen aan op een Engels schip. Nadat de schuit in Engeland kolen heeft geladen, wordt het vijftien ki lometer buiten Aberdeen door de Duitsers getorpedeerd. Hierbij verdrinken zestien op varenden. Samen met acht man wordt Van den Berg ge red door een Engelse torpedo jager. Andermaal mazzelt hij als hij net terugïs van een reis en zou aanmonsteren op een En gels schip bij de werf Gusto'in Schiedam. Hij krijgt echter ru zie met de kapitein, waarop hij zijn plunjezak pakt en van boord stapt. Het schip vertrekt dezelfde dag nog zonder hem en vergaat even buiten de kust met man en muis. Al deze gebeurtenissen heb ben de zeeman er echter nooit van weerhouden te blijven va ren. Alleen tijdens de Tweede Wereldoorlog moet hij noodge dwongen aan land blijven. Tot 1944 is hij actief in het verzet en neemt in hetzelfde jaar dienst in het Engelse leger, dat inmiddels Zuid-Nederland heeft bevrijd. Hij vluchtte naar Schijndel omdat de bezetters te zeer achter hem aan zitten. Het is ook aan de oorlog te wijten dat Van den Berg nu een paar dagen in het zieken huis verblijft. Granaatscher ven van veertig jaar geleden moeten uit zijn been worden verwijderd. Wederom haalt Van den Berg zijn portefuille te voorschijn en toont een door de tand des tijds aangetast stukje papier. Het is zijn ont- slagbewijs uit het Engelse le ger dat is ondertekend door Montgomery himself. Na de oorlog vaart Van den Berg nog tot 1956 op de wereld- zeeen en bezoekt hij de weinige uithoeken op de aardbol waar hij nog niet Is geweest. Of het nu gaat om Suriname, de An tillen (hij noemt meteen even de Boven- en Benedenwindse eilanden op een rij), Rusland, het Verre Oosten, of Canada, de scheepskok uit Delfshaven is er geweest „Weet je trou wens waar de naam Canada vandaan komt?" wil hij weten. „Een Portugese ontdekkings reiziger voer eens langs de kust van Canada. Hij zag al leen maar rotsen en zei toen: ca nada, dat betekent: hier niets. „Zo zie je, van een oude zeeman kan je nog wat leren," lacht hij. Gevaagd of hij weer zou wil len varen, antwoordt de oud- scheepskok: .Als iemand me "zou vragen, ga je mee op reis, dan spring sik vanavond nog/ aan boord Maar ja, waar vind je zo iemand," besluit hij. FILMCLUB De Filmclub Schiedam vertoont vrijdag 30 januari de Neder landse speelfilm 'De Kkkome- diant' van regisseur Casper Verbrugge. Da film, met in de hoofdrol Freek de Jonge, wordt gedraald in gebouw de Teerstoof (Nieuwstraat 12). Aanvang 21.30 uur, zaal open 20.30 uur. Toegang voor dona teurs vier gulden. Lid worden kost vijf gulden per seizoen, in clusief toegang eerste film. PODIUM 'Mama's gotta headache' Is de naarn van een nieuwe soulfor- matie. De soulband, bestaande uit acht dames, treedt zater dag 31 januari op in* café Podi um (Lange Haven 28). De vrou wen brengen een verrassende cocktail, van swingende Mo town- en Atiantacovers ge mengd met een dosis eigen tijdse soul, ten gehore. De soulband bestaat uit: Anita, percussie, back vocals; Ankie Vanderpas, lead zang; Anne- Marie, trompet; Arianne, bas; Bep, tenor sax; Carollen, drums; Claudia, toetsen, back vocals en Kaat, gitaar. Aan vang 22.00 uur. Vanaf nu is er iedere zondag een 'Alles is mo- geiijk-avond' in Podium. THE DITCH Het Rob van Krefelt trio is vrij dag 30 januari, op veler ver zoek, weer te beluisteren in Jazzcafé The Ditch (hoek Kor* Haven/Elzensteeg). Het trio wordt gevormd door: Rob van Krefelt op piano, Anton Druk ker op bas en Arnoud Gerrit sen achter de drums. Aanvang 21.30 uur. Zaterdag 31 januari treedt het Lodewijk Souwens- Marcel Karreman Quintet op in The Ditch. Het Bebop spelende vijftal bestaat uit: Lodewijk Bouwens, vibrafoon; Marcel Karreman, gitaar; Barend Pe tersen, tenor sax; Daan Gail- lard, bas; Kees van Krugten, drums. Aanvang 21.30 uur. ZWEMBAD-ZUID Met ingang van maandag 2 fe bruari wordt er in Zwembad Zuid (Westfrankelandsedijk 3) trimzwemmen voor volwasse nen gegeven. Deze pittige zwemtraining, georganiseerd door de gemeentelijke dienst sportzaken, wordt gehouden van 20.30 tot 21.45 uur. Gedi plomeerd bad personeel geeft de iessen. De training houdt onder andere in: duurzwem- men, trimoefeningen in en bui ten het water; baivormen en baantjeszwemmen. Inlichtin gen, tel. 4261682. INSTUIF De Schiedamse deejee Martin Green draait zondag 1 februari de platen bij de stichting In stuif Schiedam, zaal Irene (Nieuwe Haven-155). De 'ouwe rot in het vak' Martin krijgt de jeugd in de sociëteit gegaran deerd aan het swingen. Aan vang 20.30 uur. Einde 00.30 uur. Entree vijf gulden. MOESMAN/HACHMANG De tentoonstelling 'Elements' van de Engelse kunstenaar Harry Snook hangt nog dit weekeinde in Galerie Hachmang/Moesman (Lange Haven 50). De kunstwerkjes zijn te bezichtigen tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. DC WOUDHOEK Bezoekers van het dlenstenc- trum de Woudhoek (Heijer- mansplein 35) meten op dins dag 3,10 en 17 februari de krachten achter de sjoelbak. In een afvalcompetie wordt ge streden om de eer. De sjoelers gooien met de ronde schijven van 13.30 tot 16.30 uur. Deel name ƒ3,50 (inclusief een war me consumptie) per persoon. DC 4MOLENS In dienstencentrum de 4Molens (Nieuwe Damlaan 766) wordt zondag Thé-dansant ge houden van 13.30 tot 16.00 uur. Dinsdag 3 februari rollen van 14.00 tot 16.00 uur de bin go-balletjes. Woensdag 4 fe bruari is er een soos-avond voor de bewoners van de flats Stricklede, Nleuwland en Em ma. TREFPUNT OOST De 55-plussers uit de Schie damse wijk Oost kunnen woensdag 4 februari terecht in Trefpunt Oost (Clubhuls Oost, Celsiusstraat 2). Er is gelegen heid tot biljarten, spelletjes doen, een kaartje leggen en gezellig praten bij een kopje koffie. De instuif duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Toeganq gratis. DE ERKER Het Trio 'Delta Boys Band' ver zorgt zaterdag 31 januari de muziek tijdens een groot dans- festijn in wijkcentrum de Erker (Jan van Avennestraat 32). Het dansfeest is georganiseerd in samenwerking met dansschool de Style. Het festijn begint om 20.00 uur. Entree vijf gulden. Inlichtingen of kaartverkoop de Erker, tel. 4263161 of 4267767. HUISVROUWEN De leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen j worden dinsdag 3 februari ir de bar van zaal Irene (Nieuwe Haven 155) bijgespijkerd over. de wintersportreis. De bijeen-, komst begint om 14.00 uur. WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tei. 4733733. Ambulance, tel 4333300. Huisarts: boodschap pendienst, tel. 4206611 Spoedrecepten, tel. 4261480. Tandarts: spreekuur op zater dag en zondag van 17.00 tot 17.30 uur mevrouw A.J. Mosk, Burg. Knappertlaan 39, tel. 4734629. uv Rottefdamsedijk 403 Schiedam Telefoon: OIO.473 J011*

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1