DRD Brouwer wil verkeerslichten 'voordat er doden vallen' AFWISSELEND CONCERT DOOR VOORWAARTS KRRRRRRRRT: een Duel Reagan -Gorbatsjov in grote carnavalsoptocht Scholleren naar huls Ambtenaren leren computer kennen 'Doortrekken van Al6 Is overbodig' Geen hokjes De muziekvereniging Voorwaarts maakt op het podi um van Triangel een muzikale reis om de wereld. (Fo to Arie Wapenaar) Vanavond weer Wethouder Kees van der Windt (Personeelszaken) achter de computer. Instructeur J.A. de Kok houdt een oogje in het zeil. (Foto Arie Wapenaar) (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Na een (laatste) incident, waarbij een auto op een beurtscheepje werd 'ge parkeerd', is yöor enkele bewoners van de West en Oosthavenkade de maat vol. „Wij vinden, dat 't Pakhuijs eerder dicht moet," zegt de heer P. van der Kuil, de eigenaar van de merkwaardig gepar keerde auto. „Die disco moet gelijkgesteld worden met de andere zaken, die in Vlaardingen een nachtvergunning hebben. Daar ban je dit soort dingennatuurlijk/niet mee uit, maar je bent wel de groep kwijt, die nu nog even naar 't Pakhuijs gaat, wanneer de andere zaken dicht gaan." Buurvrouw .Vast.. Vogels Tot Kroon HET VRIJE VOLK **Mh mmj 'iMlSêÉËk Het resultaat van een 'geintje' van een stel baldadige jongelui; de bewoners hebben nu genoeg van alle vernielingen. (Foto Arie Wapenaar) MAANDAG 9 FEBRUAR11987 Toeschouwers kijken in de door Sjef Henderickx met papier-maché bedekte pannen. (Foto Arie Wa penaar) Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM „Alles hoort er bij, joh," roept een vrouw en thousiast. Ze wijst daarbij op de versgerookt makrelen, die achterin galerie Haehmang Moesman aan de Lange Haven In Schiedam klaar voor con sumptie in een kistje liggen. Het is zondagmiddag en in de galerie wordt een tentoonstel ling geopend van de kunste naars Sjef Henderickx uit Schiedam en Reinhardt uit Den Haag. Kunst blijkt ineens een weids begrip te zijn. Pannen, op el kaar gestapeld werden bedekt met een laag papier maché. Een ladder en een schilderijlijst vielen het zelfde lot ten deel. Reinhardt hing zijn schilderijen niet steeds op maar zette ze soms een meter van de muur. Alles kan en het ls de combi natie die het 'm doet. Ook de makrelen horen erbij. Ze liggen er als kleine protestactie van de galeriehouders cm de ma- kreelrokererij op de Lange Ha ven van de ondergang te red den. En Sjef Henderickx blijkt ze zelfs wei eens in zijn objec ten verwerken. Voor de nietsvermoedende lief hebber van schilderijen, die keurig naast elkaar aan de muur van een museum hangen, kan een bezoek aan deze ten toonstelling een schokkende ervaring worden. Voor een wat avontuurlijker type wordt dat zelfde bezoek misschien een openbaring. Een speurtocht door de galerie levert een schat aan voorwerpen op, die allemaal onderdeel van de ten toonstelling blijken te zijn. Zo vond de Schiedamse kunste naar Diet Wiegman in de ate liers van Henderickx en Rein hardt stapels schoteltjes, waar de kunstenaars hun verf op ge mengd hadden. Die schoteltjes beschouwt hij als het begin- en eindpunt van een kunstwerk. Daarom zette hl) ze tijdens de opening bij de bijbehorende schilderijen. Kunst moet niet In het hokje geduwd worden, lijkt het credo van de kunstenaars te zijn. Reinhardt zegt daarover: Ik heb mijn werk wel eens ab- stract-expresslonlstisch ge noemd. Maar kunst staat nooit los van de werkelijkheid. Men sen willen altijd alles in hokjes duwen, maar als je dat als kun stenaar zelf ook gaat doen, ben je mijns inziens verkeerd bezig." Het werk van Sjef Henderickx lijkt deze uitspraak te onder strepen. Kunst is werkelijkheid en de werkelijkheid kan kunst zijn. Een stapel pannen en een ladder leveren in combinatie met de grote, grofgeschilderde schilderijen van Reinhardt en door goed gebruik van de prachtige galerieruimte een mooi beeld op. Het is of men een namaak-werkelijkheid be treedt, die de kunstenaars in deze ruimte geschapen heb ben. Maar na die overdonderende eerste indruk moet men vooral niet vergeten om goed te kij ken naar iedere tekening, ob- Jekt of schilderij op zich. Kleine schetsjes van Sjef Henderickx tonen vormen, die In zijn ob jecten steeds weer terugkeren. Reinhardt maakt veel houten objecten, die er zeer fragiel en breekbaar uitzien. Maar het hout Is verweerd als planken, die Je op het strand op kan ra pen, zodat het geheel toch iets stoers krijgt. De expositie hëeft de Intrige rende titel 'KKRRRRRRRRT meegekregen. Navraag bij Reinhardt schept daar meer helderheid over. Het werk van beide kunstenaars werkt op el kaar In als radertjes die elkaar draaiende houden. En het ge- luid dat die radertjes maken klinkt als: krrrrrrrtl KRRRRRRRRT: Sjef Hende rickx en Reinhardt met objec ten, schilderijen en tekenin gen, tot en met 7 maart in ga lerie Haehmang en Moesman, Lange Haven SO, Schiedam. Geopend; woe. tm. zat. van 11.00—17.00 uur. (Van een onzer verslaggeefsters MAASSLUIS Mevrouw MJH. Brouwer uit de Tulp straat 10 in Maassluis heeft de strijd aangebonden tegen de gevaarlijke verkeerssi tuatie op het kruispunt Ro- zenlaan/ Wagenstraat/ Westlanöseweg. Ze vindt, dat na de reconstructie van deze drie doorgaande wegen in Maassluis, een levensge vaarlijke situatie is ont staan. Voora! kinderen en oude ren die proberen over te ste ken op dit verkeersknoop punt, lopen grote kans niet op tijd de overkant te berei ken. Mevrouw Brouwer: „Ik kijk vanuit mijn huis zo op' dat kruispunt en ik hoor en zie dagelijks zoveel enge din gen. Aanrijdingen of bijna- aanrijdingen. Het geluid van gierende banden is niet van de lucht. Kort geleden liep ik over" het kruispunt naar mijn dochter, die in de Wagen straat woont," gaat ze ver der. „Een klein stukje hier vandaan, maar het ts wel een gevaarlijk stuk. Je bent je leven niet zeker. Mijn man en ik haalden op het nippertje de overkant.1 Er kwam een auto onze richting uitrijden en die reed zo snel dat wij moesten hollen om niet geschept te worden. Toen heb ik tegen mijn man gezegd: hier ga ik wat aan doen!"' Mevrouw Brouwer haalde na dit besluit 872 handteke ningen op bij buurtbewoners, die haar 'eenmansactie' on dersteunden. Zij overhandig de de handtekeningen kort daarop aan de gemeente raad. Woensdag probeert zij de leden van de commissie Ruimtelijke Ordening en Verkeer ervan te overtuigen, dat er maatregelen genomen moeten worden 'voordat er doden vallen" zoals ze het zelf omschrijft. „Ik denk dat verkeerslich ten op dat kruispunt de beste oplossing i zijn," zegt ze. „Kijk, de fietsers die vanaf de Westlandseweg komen, mogen dan wel voorrang hebben; de automobilisten zien die fietsers niet of letten er gewoon niet op. De voet gangers kunnen over de ze brapaden naar de overkant, maar ais de automobilisten er overheen scheuren, heb je er nog niks aan. Nee, ver keerslichten moeten er ko men: Dan dwing je de auto's om te stoppen. Als die ver keerslichten er niet komen, houd ik mijn hart vast," De openbare commissie vergadering vindt plaats in het Stadskantoor en begint om 19.45 uur. ROTTERDAM De leerlingen van basisschool De Triangel in het Rotterdamse Charlois zijn vandaag naar huis gestuurd. De ziekte van twee leerkrach ten die via de nieuwe regeling niet vervangen wórden, en de ravage na een inbraak in de school afgelopen weekend, zijn er de oorzaak van dat er van daag geen les kan worden ge geven. De Triangel was overi gens ook vorig jaar al de dupe van een inbraak, waarbij grote schade werd aangericht. Door DICK VAN DER LUGT VLAARDINGEN 'Met mu ziek rond de wereld'. Dat was het thema van het: jaarlijkse concert door muziekvereni ging Voorwaarts, vrijdag avond In zaal TriangeL Onder leiding van dirigent {Ben van den' Burg maakten de vier-en- dertig leden van Voorwaarts een muzikale reis door Tsje- choslowakije, Oostenrijk, En- geland,Nederland en de Ver enigde c Staten. Vooral de ko per- en ritmesectie leverden een' prima préstatie; het riet "(de klarinetten) begon wat zwak, maar herstelde zich.in de loop van het concert. Voorwaarts nam de avond vóór de pauze voor haar reke ning met een afwisselend pro gramma. Na de Florentlner Marsch van de Tsjechnische componist Julius Fucik en de bekende Kaiser-wals van Jo- hann Strauss, afwisselend uit bundig, en ingetogen gespeeld, volgde het moderne The men of - Harlech van de Engelse "componist Round. Een typisch "Engels stuk/gecomponeerd als. solo voor tuba, maar bij Voor- .waarts bewerkt voor orkest en twee tuba's. De solisten Har- SCHIEDAM 'Een zaalvoet balwedstrijd 'tussen twee teams,- aangevoerd door res pectievelijk dé Amerikaanse president Reagan en de Russi sche premier Gorbatsjov wordt één van dé trekkers van de carnavalsoptocht in Schie dam. De carnavalsvereniging De Rietzeilers is buitengewoon verheugd, dat dezaaivoetbal- vereniging Groenoord op haar oproep om de optocht nieuw elan te geven heeft gerea geerd. De wedstrijd tusen de twee regeringsleiders is een idee van voorzitter P. van Krugten, die heeft beloofd de optocht met zes wagens te ver-i sterken. Voor Groenoord en Van Krugtens bedrijf Nico Interna tional ls het de eerste keer, dat zij 'deelnemen aan de optocht, die dit jaar op 28 februari door Schiedam zal trekken. „Van Krugten is zo enthousiast over de opbouw en de karikaturen, dat het er wel op lijkt alsof hij ons inplaats van wij hem moesten overtuigen," zegt pr- man B.C. Kornet van De Riet- zeilers. „Hij heeft zelfs zijn ei gen carnavalskraker zo goed als gereed. Die stamper zal hij tijdens de optocht laten schal len." Ook verder heeft De Rietzei lers 41 enkele hartverwarmen de reacties binnen op de op roep, die begin januari werd gelanceerd. Zo sponsort de PTT-Schiedam deoptocht, -stelt de koeriersdienst Philip pe twee trekkers ter beschik king (de bijbehorende aanhan gers ontbreken nog) en spon sort. bar La Caroussel een drumband. „Dit zijn slechts wat voorbeelden, er zijn geluk kig nog meer gunstige reacties op onze oproep," zegt-Kornet. „Toch hebben wij nog veel meer van dit soort reacties no dig om ons doel, een ongekend grote carnavalsoptocht In Schiedam, te bereiken." Maar De Rietzeilers gokken niet alleen op het bedrljfs- en verenigingsleven. „U zult de straat op moeten," zegt de ver eniging tegen alle Schiedam mers. Om. dat doel te bereiken, wordt aan de optocht een prijs vraag verbonden met 'een aan tal aantrekkelijke prijzen'. Ook de vereniging zelf doet een duit in het zakje met een nieu we prinsenwagen. Op deze wa gen krijgt onder meer Proosje van Schiedam een plaats, het parmantige manneke met een kelkje jenever, dat ter gelegen heid van het 700-jarig bestaan van Schiedam werd ontworpen door de Schiedamse illustrator Harr Wiegman. riet Feld en Nico Gerritsen wisten er wel raad mee. Even verrassend klonk Cho ral and Rock-out van de Ne derlandse componist Ted Hug- gens. Een vrolijk en fris num mer met twee delen: een ko raal en een fuga. Bij het twee de deel, Rock-out, leefde de rit me-sectie zich uit in een mee slepend swing-ritme. Voor waarts speelde verder een se lectie uit de Amerikaanse mu sical Cabaret, vijf Voor- waarts-leerlingen in opleiding speelden drie deeltjes van Henk Tromp en het concert werd besloten met Jubelklange van Ernst Uebel. Terecht vroeg en kreeg het enthousias te publiek, waaronder burge meester A-A.J.M. van Lier en zijn echtgenote, een toegift. Toneelgroep De Fakkel en de Bergse Egerlanders uit Bergschenhoek, waarin ook en kele Voorw aarts-muzikanten spelen, verzorgden de rest van de avond. De Fakkel speelde vier eenakters, die vanavond weer te zien zullen zijn in café D' Oude Stoep. „We zijn afge stapt van een concert met al of niet èen bal na," zo verklaart Voorwaarts-voorzitter J.C. Bruggeman de nieuwe opzet van de jaarlijkse uitvoering. „We hebben geprobeerd een beetje variatie in de avond te brengen." Tijdens het concert ontving mevrouw Ineke Mag- nin-Bakker verguld zilver van de Algemene Unie van Muziek verenigingen wegens haar 25- lldmnaatschap van Voor waarts. Het volgende optreden van Voorwaarts is op 21 maart in Maassluis tijdens een avond van de VARA. Boze bewoners: 'We hebben met regelmaat van de klok overlast' (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Ruim zevenhonderd Vlaardingse ambtenaren worden ingewijd in de fijne kneepjes van de computer. Met het ingebruik- stellen van een leslokaal met zes personal computers in het stadhuis heeft wethouder Kees van der Windt (Personeelsza ken) het startschot gegeven voor een uitgebreid trainings programma. Voor 120 leiding gevende ambtenaren komen er workshops, 48 ambtenaren vol gen een specialistische cursus, en 550 personeelsleden krijgen een introductiecursus van één of twee dagen. Hoewel op nog slechts hon derd van de twaalfhonderd ge meentelijke bureaus beeld schermen staan, krijgt volgens de wethouder 'iedereen' binnen het gemeentelijk apparaat met de computer te maken. „Ook al gaan ze er niet dagelijks mee om," zegt hij. Directeur mr. T.J. de Mol van de centrale personeelsdienst meent: „Met de automatisering staan wij nog in de kinderschoenen. Daar haakt deze opleiding op in." Van der Windt weer: „Het is een inhaalmanoeuvre." De opleiding, waarvoor de wethouder het startschot gaf, is voorbereid door de stuur groep automatisering, die in 1984 is ingesteld bij het auto matiseren van de bevolkings administratie. Het geven van een interne opleiding is, aldus de wethouder, 'een bewuste keuze' geweest. „Naast de theorie kunnen we hier een vertaling maken naar de prak tijksituatie," legt hij uit. Van der Windt verwacht, dat het le slokaal de komende jaren 'druk bezet' zal zijn. Of de automatisering gevol gen heeft voor de personeels bezetting, durft hij niet te zeg gen. „Het is moeilijk op voor hand te voorspellen hoeveel arbeidsplaatsen de automatl-, sering zal kosten," aldus de wethouder. „Maar dat kan nooit een reden zijn om de au- tomatlseirng niet toe te laten. Want er zitten ook veel voorde len aan. De kwaliteit van het werk wordt beter. En automa tisering opent ook mogelijkhe den om andere functies te scheppen. Naar mijn mening is automatisering onvermijd baar, die kun je niet buiten de deur houden." Directeur De Mol denkt, dat het personeel tot 1990 niet bang hoeft te zijn, dat de computer personeelsleden verdringt. „Tot nu toe heeft de automati sering niet geleid tot het afsto ten vaui werk. Wel tot verbete ring van het werk en tot wijzi ging van de personeelsforma tie." De heer Van der Kuil is het jongste slachtoffer van de. ver nielingen, die lijken te horen bij de sluitingstijden van de horeca. Zaterdagnacht tilde een groepje jongeren op de Westhavenkade met vereende krachten zijn Honda .Civic op en gooide de wagen op het ach-: tardek van een beurtscheepje.: De volgende ochtend trok de wagen, die op zijn kant lag, veel bekijks van voorbijgan gers. Menige fotocamera klik te. Van de auto is niet veel meer over: het dak is ingedeukt, in de voorruit zit een grote ster en een zijruit ontbreekt hele maal. Van het schip werd de railing beschadigd. „Het was zo'n fijn autootje," zégt me vrouw Van der Kuil. „We heb ben hem pas. helemaal laten nakijken .voor" de keuring. Hij was helemaal in orde." Volgensooggetuigen werd de auto omstreeks, half. vijf 'in een mum van tijd': verhield. 'Nadat de jongélui eerst tever geefs geprobeerd hadden een aanhangwagentje in; de Haven te gooien, namen ze dé perso nenauto ónder handen.Een overbuurvrouw waarschuwde de politie/ die er vrij snel bij was en kans zag enkele hoos doeners in te rekenen. „De publiciteit wil nóg wel eens iets wakker schudden," zegt de heer Van dér Kuil, die aan de Westhavenkade woont en daar een curiositeitenwin kel heeft gehad. „Onze mede bewoners rondom de haven hebben met de regelmaat van de klok overlast. Om half vier. gaan de jongelui naar huis, maar daarna komt het gajes. Er gebeurt hier nog wel eens wat. Ze gooien ruiten in, gooien met stenen, naar de schepen en lopen: over auto's." Inspecteur R. Meijer van de Vlaardingse gemeentepolitie verklaart dat de daders streng gestraft zullen worden. „Dit wordt in Vlaardingen niet ge tolereerd," zegt hij. Meijer acht het waarschijnlijk, dat ze 'een voorwaardelijke vrijheids traf krijgen. B&r-discotheek 't Pakhuijs geeft .volgens hem geen speciale problemen; in te genstelling tot wat Van der Kuil denkt, heeft de zaak de zelfde sluitingstijden alsde overige nachtzaken in Vlaar dingen: in het weekeinde om 5 .uur, r' „Bij de meeste disco's krijgt je dit soort excessen, wanneer 't spul aan de wandel gaat," zegthij. „Dat is heel verve lend. We staan ér wel eens, maar dat kim je niet iedere keer doen. Het ls trouwers ook niet elke zaterdag prijs. In ie der geval zullen we er maar weer eens aandacht aan beste den." - ROTTERDAM De stichting Zuidhollands Landschap stelt alles in het werk om het door trekken van Rijksweg 16 (Bre da/ Rotterdam) tegen te hou den. Er zijn plannen om deze drukke verkeersader door te trekken naar Rijksweg 13, Rot terdam/ Der» Haag. Die stich ting vreest dat de snelweg schade zal veroorzaken aan de natuur ten noorden van Rotter dam. Ze noemt het stuk snel weg 'overbodig'. Met de aanleg van de nieuwe snelweg wil het rijk de files op Rijksweg 20 (het noordelijke stuk van de ruit rond de stad) tegengaan. De overheid gaat ervan uit dat de files voor een groot deel worden veroorzaakt door mensen die langs Rotter dam naar Den Haag reizen of omgekeerd. Er zijn nog geen definitieve besluiten genomen. De stichting Zuidhollands land schap is het niet met het rijk eens. In een uitgebreide brief aan de Hoofdingenieur Direc teur (HID) van Rijkswaterstaat weerlegt zij de argumenten om de snelweg aan te leggen en geeft zij een alternatief. De fi les worden volgens de brief niet opgelost: „Tachtig procent van de weggebruikers heeft een bestemming in en rond Rotterdam," beweert Zuidhol lands Landschap. „Er ont- breekt een integrale visie op de verkeersafwikkeling in het Rijnmondgebied." De nieuwe rijksweg zou niet al leen soulaas moeten bieden aan de problemen op de A20. Bewoners in plaatsen ten noor den van Rotterdam die naar de snelweg willen, staan vrijwel dagelijks vast op de Moieniaan en de Terbregseweg. De snel weg zou ook daar een oplos sing voor zijn. De stichting Zuidhollands Landschap vindt dit probleem nog het belang rijkst. In haar alternatieve plan is dan ook sprake van een pro vinciale en dus veel rustiger weg vla de polder naar Berg schenhoek. De natuur staat echter voorop in de protesten die de stichting laat horen. „De provincie Zuid Holland staat bekend óm zijn veelheid aan weidevogels," zegt woordvoerder Paul Ras. „Maar ais nu een rijksweg mid den door die welden wordt aangelegd, krijgt dat een flinke deuk. De vogels hebben juist een aaneengesloten polderge bied nodig om te gedijen. Vooral de Polder Schieveen herbergt veel unieke vogels. Onze vrees is dat die zuilen wegtrekken als de snelweg wordt aangelegd. Tegen dat soort dingen komen wij vrijwel automatisch in het geweer." Ras voorspelde dat zijn organi satie tot bij de hoogste instan ties (de Kroon) zal proberen om de weg tegen te houden, in haar brief aan de HID somt de stichting op welke soorten vo gels in welke aantallen in de polder vertoeven. „We weten dat de plannen nog in eer, heel pril stadium verkeren maar vanaf het begin willen wij erop reageren," zegt Ras. „Wij er kennen de verkeersproblemen maar pleiten voor een klein schaliger oplossing. Het door trekken van de snelweg is ab soluut niet noodzakelijk en zai ook niet voor een verlichting op de A20 zorgen." De stichting Zuidhollands Landschap Is een particuliere organisaties die zich inzet voor natuurbehoud. De organisatie beheert landgoederen in de provincie. De snelweg is overi gens niet geprojecteerd op ei gendommen van de stichting.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1