Delftenaar heeft zijn eigen vogelparadijs RIZA: Akzo en AYR zijn grootste vervuilers Rotterdam gaat VIPS ontvangen in Beurstoren - SCHIEDAM De ge meente Schiedam maakt dit jaar een goede'kans de Nationale Renovatieprijs te winnen. Hiervoor is het pro- B ject genomineerd van 305 8 huizen in het oostelijk deel i van de stad. Opdrachtgever 8 vóór deze woningverbete- I ring is de eigenaar van: de 1 huizen, de Stichting Samen- f wérkende Schiedamse" Wo- h ningbouwcorporaties :(SSSW). Het ontwerp is van de;,architect Piet Benneheij van het Rotterdamse archi tectenkantoor Wijngaarden '/.Strötbaum Benneheij. Schiedam heeft nog drie concurrenten in de race om de' Renovatieprijs. De selec tiecommissie die de projec ten^ selecteert lette onder meer op aanpak, woonlas ten voor en na de woning verbetering én de inspraak door de bewoners. Ook het totale bouwbedrag telde mee bij de beoordeling. 'Rederijen hoeven bij de ECT niet weg te blijven' 'MINISTER WIL ONTSLAGEN IN STUKGOED VOORKOMEN' Rotterdam-promotie vanuit de rolstoel RDM-stop Lubbers in Saoedi- Arabië Schiedam: prijs voor rènövatië? Trio bekent stichten van brand Groen licht goederen centrum Bankoverval DONDERDAG 19 FEBRUARI Ï987- PAGINA 15 Delftenaar Ed Beijers bergen te midden van zijn struisvo gels in zijn ei gen vogelpa radijs. ,X>e vogels die hier komen, die blijven er ook," zegt hij. (Foto Niels van der Hoe ven) Hek van dam Jakalakka's - Van onze verslaggever BEN VAN HAREN ROTTERDAM In streng beveiligde afdelin gen van vier Nederlandse laboratoria vindt op dit moment onderzoek plaats naar de exacte giftig heidsgraad van slib uit de Chemiehaven en St, Laurenshaven in het Rotterdamse Botlek-gebied. Al vast staat dat de siibmonsters het uiterste gif tige dioxine TCDD bevatten. Voor de Chemieha ven geldt al geruime tijd een baggerverbod. In de St Laurenshaven wordt ook niet meer gebaggerd. Veroorzakers Medewerkers van de stich ting Reinwa ter namen en kele jaren ge leden al mon sters in het Rotterdamnse havengebied. Naar de waarschuwin gen van Rein water werd toen niet ge luisterd. (Fo to Arie Wape naar) Geschrokken isen gega- met: enig Vervoers- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De ge meente Rotterdam zal in de nabije toekomst h£ar be langrijkste gasten ontvan gen buiten het stadhuis. Die gasten zullen worden mee getroond naar de nieuwe groene ovale toren bovenop de Beurs, waar het World Trade Center in komt. In dat gebouw, dat op steen worp afstand van het ge meentehuis ligt, wordt een halve verdieping op de één na hoogste etage (de negen tiende) gehuurd om de very important persons (vip's) te vergasten op het uitzicht over de stad. Vanaf die verdieping, op ongeveer tachtig meter hoogte, heeft men een bij zondere kijk op Rotterdam en op de rivier, terwijl de gemeente haar gasten met een het nieuwe hart van Rotterdams handel kan la ten zien. Op de hoogste volledige verdieping (de twintigste) van het gebouw komt een restaurant. (Van een onzer verslaggevers) DELFT „Een uit de hand gelopen hobby" noemt Ed Be- ijersbergen (60) uit Delft zijn vogelparadijs. Wat een jaar of- zeven geleden- niet meer wasYdameen-afgëtrapte'pony^ weidej 'heeftde: gepensioneer de dierenverzorger, omget overd ln een fraai park; waar honderden vogels hun thuis hebben ^gevonden. Dé,iverza- meling varieert van de dood- gewone -kip via meer dan twee meter hoge Afrikaanse struisvogels tot prachtig ge kleurde exotische papegaaien. Uit de voorraad voer, die dagelijks onder de vogels wordt verdeeld, blijkt wel dat het hier niet orn een door snee-vogelopvang gaat. Tien broden, twintig kilogram graan, tien kilogram hoender korrels, één kist andijvie, drie kilogram fruit en vier kilo gram papegaaievoer zijn no dig om het gevederde volk in optimale conditie te houden. Daarbij komen dan nogeens de vitamine-preparaten, grind en oesterschelpen, die de dieren niet mogen ontbe ren. „Ik ben dag in dag uit met de vogels bezig," zegt Beijers bergen. „Mijn vrouw helpt me daarbij, want in m'n eentje zou ik het nooit allemaal kun nen bijhouden. Het is en blijft echter een pure hobby. Ik heb me tenslotte mijn hele leven al niet allerlei soorten dieren beziggehouden." Ongeveer zeven jaar gele den is Beijersbergen met zijn vogelpark gestart. Het 'ter- reintje, dat het bezit is van containerverhuurder Zeg waard, werd toen nog ge bruikt door pony-rijdende kin deren. „Er werd iemand ge vraagd om die jeugd een beetje te begeleiden," zegt hij. „Aangezien mijn vrouw vroe ger paardrijlessen heeft gege ven, hebben wij dat op ons ge nomen. Ik mocht ook op een stukje grond een paar vogels gaan houden. Langzamer- hand kreeg ik van Zegwaard steeds meer land in gebruik. Nadat het ponyclubje was op geheven, kon ik zelfs de stal gaan gebruiken voor mijn hobby." Voor Beijersbergen was toen het hek van de dam. Na een voorzichtig begin met twee emoe-kuikens nam het vogelbestand aan het Delftse Haantje aanzienlijk toe, waardoor steeds nieuwe uit breidingen noodzakelijk wa ren. „Veel mensen, die hier hun vogels brengen, staan er op dat do dieren niet de han del in gaan. Dat beloof ik de mensen ook," vertelt Beijers bergen. „De vogels die hier komen, blijven er ook. Som mige mensen komen nog re gelmatig kijken hoe het met hun vroegere huisdier gaat." Om te zorgen dat het de vo gels aan niets ontbreekt, heeft Beijersbergen de nodige maatregelen getroffen. Zo kunnen jonge struisvogels bij voorbeeld hun eerste levens periode doorbrengen in een zogenaamde laminerflokast, waar zij in steriele lucht op hun gemak kunnen leren lo pen. Het apparaat heeft Beij ersbergen op de kop weten te tikken bij zijn ex-werkgever TNO, waar hij altijd de eerste keus heeft uit de 'afdanker tjes', die anders in de oud-ij- zercontainer verdwijnen. Buiten zijn twee tunnelkas- sen gebouwd, waarvan er één onder meer Hawaï-ganzen, boomeenden en windoogeen- den herbergt. De andere kas is omgebouwd tot een tropi sche tuin, waar tussen de wa terpartijen en begroeiing ja- kalakka's en blauwbaardama zones rondscharrelen. Tussen al dit moois zingt de veertig jaar oude papegaai Calimero vrolijk zijn liedjes. In de open lucht zijn verder nog aparte stukken grond gereserveerd voor struisvogels, emoes en nandoes, terwijl in en rond enkele vijvertjes onder meer parelhoenders, flamingo's en kraanvogels huizen. „Ik ben niet van plan veel uit te breidingen," zo blikt Be ijersbergen in de toekomst. „Behalve de natuurlijke groei nemen we er ook niet al te- veel vogels meer bij. Mocht er een tijd komen, dat we het niet meer kunnen bolwerken, dan zullen we inde eerste plaats het aantal buitendieren verminderen. We brengen nu al een enkele keer struisvo gelkuikens bij dierentuinen en safariparken onder. Het is wel de bedoeling in ieder ge val de papegaaien zo lang mogelijk te houden." V.': V.t ROTTERDAM De, da ders" van de brandstichting eind vorig jaar in de techni sche' school aan het Eras- muspad in Rotterdam zijn aangehouden. Een Rotter dams drietal, twee jongens van 17 en één van 16 jaar, bekende de brand te hebben aangestoken. De schade die hierdoor ontstond bedroeg tweehonderdduizend' gul den. De drie bekenden'ook veertien inbraken in scho len," woningen en winkels waarbij vooral technische apparatuur werd buitge maakt. Deze spullen zijn voor het grootste deeh te ruggevonden. Dè 16-jarige jongen is na het opmaken van een proces-verbaal naar huis gestuurd, zijn twee vrienden zijn voor d officier van Justitie geleid. DEN HAAG Éen grote meerderheid van Provin ciale Staten van Zuid-Hol land is vanmorgen akkoord gegaan met de vestiging van een goederendistribu tiecentrum in Albrands- waïard Noord-Oost. Doordat behalve de WD- en CDA- fractie ook een deel van de FvdA-fractie /met het goe derencentrum instemde, za gen Gedeputeerde Staten' ziCh verzekerd van een comfortabele steun voor hun voorstel het streekplan Rijnmond te wijzigen en daarmee de ruimtelijke voorwaarde te scheppen voor het goederendistribu tiecentrum. Tegenover een reeks be- zwaren, vooral afkomstig r van actiegroepen uit Al- 1 brandswaard één van de ..groepen zal trouwens tegen hetT statenbesluit bij de v. Kr.óon ln beroep gaan -- werd één economisch argu ment van het Zuidhollandse college naar voren ge bracht: de vestiging van eéri goederendistributiecen- 4trum is een belangrijke en noodzakelijke bijdrage aan de handhaving en verbete- ring vam de Rotterdamse .havens, met name waar het /gaat om het aantrekken en s s-ye^werken van containers. -ré >Jn de bestuurlijke over- eenkomst tussen de ge il iriëente Rotterdam en Al- brandswaard en de provin- cié zal worden vastgelegd, dat nachtarbeid jn het goe- dèrencentrunri tot het uiter- ste beperkt moet worden. Dé geruststellende verzeke- -ring van de kant van GS, dat; het met het lawaai wel mee zal vallen, kon de te- gënstanders niet overtui- gen: De gemeente Albrands- waard heeft nu het laatste woord. ^Ridderkerk Een onge veer '25-jarige man heeft gistermorgen de Rabo-bank iri'fde wijk Ridderkerk-Oost overvallen. De man had een n'ylonkous over het hoofd, zodat geen duidelijk signa lement is te geven. Met een vuurwapen dwong hij het bankpersoneel het kasgeld af te staan. Met dc bult, yeertigduizend gulden, in een geelwitte plastic -zak, verdween de man te voet richting Staringlaan. Korte tijd later zette de politie de wijk af, maar zonder resul taat. Buurtonderzoek dat tot.diep in de nacht plaats vond, leverde ook niets óp; ROTTERDAM De Ver voersbond FNV noemt het 'een fabeltje' dat bij de ECT ln terdam geen schepen meer kunnen worden geladen en ge lost door de verrassingsacties die de „bond daar in petto heeft. De bond houdt de ECT-directie verantwoordelijk voor de ver spreiding van dat verhaal. De bond heeft een brief ge stuurd naar alle rederijen en lading-belanghebbenden die cp of via Rotterdam varen. „Er is voor hen geen enkele reden om uit te wijken naar andere ha vens zoals Antwerpen, Zee- brugge en Bremerhaven, om dat het laden en lóssen randeerd is, zij het uitstel," aldus dé bond FNV. „De acties zijn slechts gericht tegen dc ECT- directie." Directiesecretaris H. Schut van ECT zegt ln zijn reactie dat de Vervoersbond FNV het nu doet voorkomen of hij ga ranties aan de rederijen kan geven. Schut: ,De ECT advi seert de rederijen in het geheel niet om weg te blijven. Maar elke rederij stelt ons als con tractpartner de vraag of wij de garantie kunnen geven dat hun lading wordt behandeld. Op die vraag moeten wij het ant woord helaas schuldig blijven. De rederijen beslissen zelf of ECT zullen aan- ROTTERDAM Minister De Graaf (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) reageert pas vanavond op de gesprek ken die hij gisteren met de partijen in het stukgoedcon- flict in de Rotterdamse haven heeft gevoerd. Volgens zijn woordvoerder rpoest hij er 'nog een nachtje over slapen', maar de verwachting van de Vervoersbond FNV is, dat de minister met een voorstel voor een oplossing komt dat in de lijn van de bond ligt. Mis wij zijn uitlatingen tij dens ons gesprek op elkaar stapelen, kom ik tot de conclu sie dat we wat kunnen ver wachten," zegt bondsbestuur- der P. Rosenmöller. „De Graaf wil snel handelen en zoekt een oplossing voor de korte ter mijn, die het aantal ontslagen tot nul reduceert." De bond heeft de minister geadviseerd de door de werk gevers opgevoerde verliezen van de stukgoedbedrijven, der tig miljoen gulden in 1986, te laten staven met accountants verklaringen. „Wij hebben gro te twijfels over dat getal," zegt Rosenmöller.,: De bond heeft de minister ook aangeraden vast te houden aan de- voorstellen van zijn' ambtenaren om de problemen op te lossen. Volgens hem gaat ook het ministerie uit van een teveel van 220 man, tegenover 350 volgens dc werkgevers. Dc minister zou hebben bevestigd dat hij die plannen nog steeds steunt. - Volgens Rosenmöller heeft de minister gezegd vast te blij ven houden aan de eis om de kosten van het Algemeen Werkloosheids Fonds(AWF) te verlagen. Dat fonds betaalt meer dein de helft yan de loon kosten van de overtollige stuk- goedwerkers in de SHB-pool. De Vervoersbond CNV heeft de minister voorgesteld om tot 1991 zes miljoen gulden te blij ven bijdragen om gedwongen ontslagen te voorkomen. De havenwerkgevers vroegen vo rige week nog de volledige bij drage van ongeveer negen mil joen gulden te handhaven. Vanochtend gingen stuk- goedwerknemers in staking bij Milller-Thomsen (Beatrixha- ven) en bij Seaport Terminals (Margriet- en Briltaniëhaven). Gisteravond hebben de avond ploegen bij de Rotterdamse stukgoedbedrijven Hanno en Transstorage de staking van de dagploegen overgenomen. Bij het stukgoedbedrijf Deka Hanno in de Maashaven leg den de werknemers gisteren rond het middaguur het Werk neer. (Van een onzer./'-/ - verslaggevers) ROTTERDAM Een ge handicapt Rotterdams meis je zorgde eind vorig jaar voor een uitstekende promo tie van Rotterdam op de Westdultse televisie. Het was de achtjarige Sabine vèn de basisschool De Klimop in de Rembrandtraat, die het on derwerp was in het ZDF-kin- derprogramma Tanks en rechts van de Evenaar'. Het filmpje werd gisteren getoond aan de leden van de Rotterdamse raadscommis sie. Onderwijs, als een 'de monstratie, hoe rolstoelkin deren normaal les kunnen krijgen op een gewone basis school. Het leek alsof Rotter dam een ideaalstad is wat gehandicapte kinderen be treft. De werkelijk is wel iets anders. Wethouder H. Simons (On derwijs) moest toegeven, dat het filmpje een vertekend beeld gaf. Directeur Rooyak kers van De Klimop vertelt: „Het laat niet zien wat voor werk er achter de schermen gedaan moest worden om het mogelijk te maken, dat Sabine bij ons op school kon blijven." ;/v\ Het ZDF-filmpje geeft op een positieve manier te zien hoe eén gehandicapt kind on derwijs op een gewone basis school kan blijven volgen. Tien percent van de 110.000 geestelijk en lichamelijk' ge handicapte kinderen gaat naar een normale school. De overigen maken allemaal gebruik van speciale scho len. Het betekent1 wel, dat hét gewone onderwijs er de mo gelijkheden voor moet krij gen. Voor Sabine moest in De Klimop een rolstoellift worden aangebracht. School directeur Rooyakkers: „Als'u wist hoe lang we om die lift hebben moeten zeuren!Sabi ne bezocht eerst de kleuter school op de begane grond; We besloten daarna,samen mét de ouders, om Sabine ook bij ons het basisonder wijs te laten volgen. Dat ging allemaal goed. Maar hèt vergt overleg met de leerkrachten/bij wie je ang sten moet wegnemen. - 'Hét ZDF-filmpje laat op zonnige wijze zien hoe van zelfsprekend het zou móeten' zijn -als een gehandicapt kind gewoon met zijn vriend jes of vriendinnetjes uit' de straat naar dezelfde school gaat. Uit'de reacties van di recteur Rooyakkers blijkt, dat de zonnige situatie een duidelijke schaduwkant heeft: de. traagheid bij.;het ambtelijk apparaat om een school te helpen op tijd de juiste voorzieningen1 te tref- f en/ - -- 'v Het. ZDF-filmpje geeft naast een positief beeld van 'werkstad Rotterdam' ook de boodschap, dat het voor vele gehandlcpate kinderen zelf eigenlijk veel leuker is om naar een-, gewone school te gaan met, als gunstig; neven effect, dat niet-gehandicapte leerlingen en leerkrachten op normale wijze Ieren om gaan met gehandicapte kin deren. zit meeste dioxinegif (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Premier Lub bers en minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) zullen begin maart tijdens hun reis naar India van de gelegen heid gebruik maken om 'een kort, vriendschappelijk bezoek' aan Saudi-Arabië te brengen, zo heeft de Rijksvoorlichtings dienst meegedeeld. Hoewel voor de tussenstop van Lubbers en Van den Broek, op 28 februari, nog geen agenda is opgesteld, wordt aangenomen dat de mogelijke levering van Nederlandse on derzeeërs door de Nederlandse bewindslieden ter sprake zal worden gebracht. Op 12 december van het vo rig jaar gaf het kablnet-Lub- bers het groene licht voor een exportvergunning aan de Rot terdamse Droogdok Maat schappij (RDM), voor de leve ring van zes tot acht onderzee boten aan de Saudi's. De minis terraad vond de levering van dit oorlogstuig niet ln strijd met een vroeger gemaakte af spraak over levering van mili tair materieel aan landen in 'spanningsgebieöen'. Ook stond de eventuele order, waarmee een bedrag van ruim 3 miljard gulden gemoeid is, volgens premier Lubbers niet op ge spannen voet met de veilig heidsbelangen van Israël. In kabinetskring wordt ver wacht dat Lubbers en zijn mi nister van buitenlandse zaken op 28 februari niet met een or der op zak van Riaad naar In dia zullen doorreizen. Er zijn diverse aanbiedingen uit ver schillende landen voor de fel begeerde duikbootorder en de Saudi's zijn nog steeds doende hun keus te bepalen. niet uitvoeren van technische verbeteringen in zijn produc tieproces. Bert van Hattum: „Wij heb ben in voorbereiding op het IWT op alle mogelijke manie ren geprobeerd siibmonsters te laten onderzoeken op dioxines. Het lukte ons echter niet een laboratorium bereid te vinden zulke analyses te maken. Bij de overheidsinstituten was men toen nog niet zo gevoelig voor steun aan milieugroepen. Pas na de ontdekking van deze giftigste van alle ooit door de mens gemaakte stoffen op de bodem van het Noordzeeka naal bij Duphar geloofde het RIZA onze waarschuwingen.," Aan de Chemiehaven in Rot terdam zijn onder meer geves tigd: Panocean Tank Storage, Deka, Akzo Zoutchemie Neder land, Nederlandse Benzol Mij en Transstorage. Aan de St Laurenshaven: Europees Mas sagoed Overslagbedrijf (EMO), Afval Verwerking. Rijnmond (AVR), Tiofine, Cy- anamid Cabot, Europese Zwa- veloverslagbedrijf, Chemische Industrie Rijnmond DSM, Pak- tank Nederland en Frans Swartouw St Laurenshaven. Van Otterloo weigert zich uit te laten over de veroorzakers van deze ernstige verontrei nigingen. Vast staat dat Akzo Zoutchemieen de Afval Ver werking Rijnmond (AVR) ook voor hem de verdachten zijn. „Bij de keuze van de plaatsen voor monstername tijdens het grove onderzoek hebben wij ons laten leiden door de weten schap, dat dioxines en dibenzo- furanen ontstaan bij verbran dingsprocessen en bij de pro- duktie van herbiciden," laat hij slechts los. Woordvoerder Nuland van het Rijksinstituut voor Zuive ring van Afvalwater (RIZA), dat het onderzoek heeft uitge voerd, noemt wel de namen van Akzo ,eri AVR. Volgens hem vinden de verontreinigin gen met deze giftige stoffen nu niet meer plaats. „Het gaat om historische erfenissen," legt hij uit. „De bewuste lozing van Akzo in de Chemiehaven is in middels gesaneerd. Over de herkomst van het spul, overigens in lagere con centratie, in de St Laurensha ven bestaat onzekerheid. Er zijn twee mogelijkheden: Het- is uitgewaaierd uit de Chemie haven of het is afkomstig van de vuilverbranding van de AVR, "maar dan is het ook een niet meer bestaande bron. Om dat te achterhalen hébben wij in het vervolgonderzoek de ha vens in stukjes verdeeld om Het nieuwe gedetailleerde onderzoek volgt op een lande lijke globale bemonstering van rivierbodems naar de, aanwe zigheid van het zogenaamde Seveso-gif. In de twee zijha vens van de Botlekhaven zijn schrikbarend hoge gehaltes di oxine aangetroffen. Het meeste gif ligt in de Chemiehaven na bij de loospijpen van Akzo Zoutchemie. Op die plek is bij het eerste onderzoek tien- tot twintig keer meer dioxine ge vonden dan twee jaar geleden bij Duphar en de Amsterdam se vestiging van Akzo aan het Noordzeekanaal. Het nieuwe onderzoek in Rotterdam moet antwoord ge ven op vragen over de hoeveel heid van deze zeer giftige stof fen op de havenbodems, over de milieu- en gezondheidsrisi co's en over de maatregelen, die noodzakelijk zijn. - Drs R.H. van Otterloo van de directie Benedenrivieren van Rijkswaterstaat, die zitting heeft in de ambtelijke onder zoeksgroep, zegt: „Eind vorig jaar zijn op verschillende plek ken in deze twee havens op nieuw siibmonsters genomen. Bij elkaar zestig. Deze worden op dit moment nog onderzocht Ln.de slechts yier.-laboratoria in/ons land die voor het analy seren van dergelijke gevaarlij ke stoffen zijn ingericht. Daar hebben we ook gezonde vissen uitgezet in bakken met ,.\yel schoon water maar giftig blub- ber op de bodem. Midden dit jaar hopen wij de eerste analy seresultaten te kunnen geven." de Stichting Reinwater was in het geheel geen verrassing. Hij is vanaf 1981 regelmatig bezig geweest met monstername en onderzoek naar de verontreini gende activiteiten van Akzo. Hij fungeerde ook ais aankla ger in de zaak tegen de Bot lek-vestiging van dit bedrijf tijdens het Internationaal Wa ter Tribunaal (IWT) in 1983 in Rotterdam. Akzo werd daarop veroordeeld wegens onnodige vervuiling van het milieu met ondermeer zware metalen en chloorcresolen, met het over treden van de Wet Verontreini ging Oppervlaktewater en het het verspreidingspatroon van deze sterk aan grond hechten de "gevaarlijke stoffen precie zer te kunnen vaststellen." De gemeente Rotterdam is geschrokken van de uitkom sten van het eerste globale on derzoek van Rijkswaterstaat. „Wijhebben begrepen, dat er. geen direct gevaar is voor de volksgezondheid," verklaart een woordvoerder van de ge meente. „Wij zijn zelf niet be trokken bij het verdere onder zoek maar worden op de hoog te gehouden." Vóór Bert van Hattum van

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1