1 t Maassluise actiegroep 'Behoudt Lickebaert' oók in Ylaardingen CARNAVALSGEWELD BARST LOS BIJ DE RIETZEILERS Scientopia; Peper woedend op regering Sieraden en geld verdwenen Weerloos Zakkenroller ln winkel Auto weg AUTOTECHNIEK ZONDER GRENZEN. RDSIBr m m mk Rokerij en Buren roken vredespijp Goed dat u even gewacht heeft met het beslissen over een nieuwe auto. Want onze Seat Ronda en Seat Malaga, toch al de aantrekkelijkste auto's in hun klasse, gaan in de maanden februari en maart vergezeld van een importeurs bonus van liefst f 1.000,-. Hoe scherp u ook bij ons inruilt, Seat-importeurPon Car BV betaalt u nog eens duizend gul den extra uit. Een eenmalige meevaller die helemaal lost staat van het aantrek kelijke aanbod dat wij u doen. Maar haast u, want alleen in febru ari of maart verdient u f 1.000 - extra. iff" WS i (Van een onzer verslaggeefsters) f SCHIEDAM - Tien 'kubieke, meter drijf vuil, waaronder -veel hout; plastic.en schoenen, werddéze,weekuit het. water van de Schie damse havens gevist. Nog "intacte huisvuil- zakken, kerstbomen, véél groot hout en tallo ze*^ plastic flessen en voorwerpen vormden de buit voor gemeente ambtenaren Frans Mo- ret en Peter van Heiten. Met de platbodem G(emeente) R(reiniging) 459, met aan de voorsteven een groot stalen schepnet, voer het' duo via de Schie, Lange 'Haven naar de Buitensluis. .(Sneu Optocht Popelt Slappe brief Burgemeester H. Gretelaan 273, Schiedam Telefoon: 010 - 47.38.222 SS;? het vrije volk &W#' Schiedam U VRIJDAG 20 FEBRUAR11987 - A.-r.ws*. f -w 'VJ -■ <■*>"'-i'-- 'iX. .Het 'tweetal maakt deel uit van de vroegere baggerploeg van de Schiedamse dienst van gemeentewerken. Sinds vijf jaar bestaat die baggervloot niet meer. Het zwaardere Werk, het uitbaggeren van dé havens, wordt uitbesteed. Wel wordt er elke dinsdag gecon troleerd hoeveel vuil.er de bin nenwateren in drijft. „Het meeste vuil komt echter niet aangedreven, hoor. Het wordt er moedwillig ingesmeten. Dat is echt een plaag. Vooral toen er'ijs lag, was dat duidelijk te merken," vertelt de ploeg van de 'vuilvlet. De rest van het vuil dobbert via de Nieuwe Waterweg en de Buitensluis de havens in. Of hef waait erin. Elke woensdag .wordt met de GR 459 gevist. De singels schoonhouden, behoort niet tot het,werk van gemeentewerken. Dé' plantsoenendienst is hier- voorverantwoordelij k. „Wij kunnen die singels natuurlijk niet .door met ons, stalen schip. Në'é, wij hebben - werk zat aan de. havens" roepen Frans en Peter, terwijl zij rillend in de vrieskou staan- achter het me talen stuurwiel tijdens de eer ste vuilvaart van dit jaar. Tijdens de stadswandeling van de VW en AVRO's televi sieprogramma Ontdek Je Plekje, v-V waarbij, ...duizenden tien vuil uit havens mensen de Schiedamse binnen stad bezochten; voeldenvelen h'et schaamrood op de kaken komen. De ijsvloer in de ha vens was namelijk veranderd, in een grote vuilnisbelt „We moesten uiteraard wachten tot het ijs was ge smolten. De zwarestukken vuil hebben we niet kunnen op vissen. Paar. komt 'de bag- gerschuit aan.'téVpas. ..Stenen, metaal en soms,;héië ,pankstel- lenzakken natuur-lijk naar de bodem," legt het, in oliepakkën geklede, vuilvlet-personeel uit. Eind vorig jaar wérd voor het televisie programma Tobbe: dansen, een onderdeel van de TROS-produktie Te Land, ter zee en in de lucht de gehele Lange Haven uitgebaggerd. „En dan sta je helemaal ver steld. We hebben er tientallen fietswrakken 'uitgehaald. Hele ;;b'ahksteljen, .fauteuils en kan- .toorth'eübilëir eii kledingstuk ken,'"' aldus'Frans Moret. Hij is de overige- werkdagen'; in dienst als chauffeur op de mo biele putzuiger en Peter van Heiten, chauffeur op een be- drijfsvuïlwagen vande ge- meente. Schiedammers die groot vuil kwijt willen, hoeven de troep niet in de havens te dumpen. De gemeente haalt het vuil gratis op. Opbellen naar de Openbare Nutsbedrijven Schie dam, tel. 4622222. (Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS De actie groep "Behoudt Lickebaert* gaat ook in Vlaardingen strij den tegen de aanleg van.de Blankenburgtunnel. In Maas sluis zijn al veel mensen door ,de actiegroep gemobiliseerd, maar ook Vlaardingen kan niet omde gevolgen van de komst van de Blankenburgtun- nel'heen. --V; De provincie Zuid-Holland 5 heeft 'zich voor de aanleg van de.; Blankenburgtunnei, een nieuwe oeververbinding tussen "Vlaardingen en Maassluis, uit gesproken. Het stuk van rijks weg 20 tussen Maassluis en Vlaardingen móet voor de aan leg van het tunneltracé worden verbreed, "vindt de provincie. Daar zullen.de bewoners van de Vlaardingse Westwijk, op ruim 100meter van de rijks weg afgebouwd, zeker hinder van gaan ondervinden. Dat het protest tegen de Blankenburgtunnel geen zaak voor Maassluis alleen is, blijkt ook uit de volgende zin uit een brief van de provinci'é. „De realisatie van de tunnel dient gepaard te gaan met de aanleg van de A54 (de -.zogenaamde bloemenroute door het West- land)." Tuinders In het West- land zullen land en kassen moeten opgeven voor dit tracé. Volgens de laatste' gegevens gaat de aanleg van de Blan- kenburgtuxmel rond de 500 miljoen kosten. De tunnel moet In 1995 klaar zijn. De provincie heeft haar voorkeur .voor het westelijk Blankenburgtracé, grenzend aan de oostkant van Maassluis verwoord In een brief aan de Raad voor de Waterstaat. Dit orgaan brengt over een paar maanden advies uit aan de mi nister. Voor dc zomervakantie zal het standpunt aan de Twee de Kamer worden meegedeeld. De actiegroep 'Behoudt Licke baert' heeft in Maassluis al en kele duizenden handtekenin gen opgehaald. Verwacht wordt dat ook in de Vlaar dingse Westwijk de nodige handtekeningen'zullen worden verzameld. De gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zijn tegen de komst van de Blankenburgtunnel. De actiegroep heeft deze week schriftelijk gereageerd op de brief van de provincie. „Wij zullen alles in het werk stellen om de aantasting van het Lickebaertgebied tegen te gaan. Wij zijn van mening dat het tracee één van de weinige openluchtrecreatiegebieden in de randstad doorsnijdt. En dat is onaanvaardbaar. De actie groep "Behoudt Lickebaert" houdt voor de Vlaardingse be langstellenden een informatie avond in het buurthuis West wijk aan de Floris de Vijfdel aan. Sprekers zullen Ingaan op de gevolgen die de tunnelaan- leg zal hebben voor het Licke baertgebied. Het Recreatie schap Mldden-Delftland houdt een diapresentatie. Deze bij eenkomst begint woensdag avond 25 februari om 20.00 uur. (Van een onzer f<£ verslaggeefster) SCHIEDAM - Het Schie- .damse carnavalsgeweld b'arst zaterdag in alle hevig heid los met het traditionele Boerenbal van de Schiedam- "ae Carnavalsverening de '■-Rietzeilers. Het wordt "weer „.hossen, zingen en meedeinen op meezingers in zaal Irene tijdens het jaarlijkse bal door alle zotten en zottinnen uit Brandersgat, de Schiedamse1 carnavalsnaam. Om precies elf minuten over tien wordt traditiegetrouw bekend ge maakt wie tot het Schiedam se 'Zwarte Schaap' van 1987 wordt benoemd. Wie dit jaar de carnavalstitel krijgt toe bedeeld is nog een goed be waard geheim. Prins Carna val Ton de Eerste (de Schie- dammer Ton Groeneveld) zal, bijgestaan door de leden van de Raad van Elf, de ver sierselen overhandigen. De met de versierselen van het Zwarte Schaap omhan- gen Schiedammers hebben ."bijna altijd een negatieve er varing gehad in het voor gaande jaar. Zij raakten door ongelukkige omstandigheden hun job kwijt of werden door bezuinigingen of onenigheden aan de kant gezet. Twee Jaar geleden werd de bekende Schiedammer Henk' Holmer van de Teerstoof uitgeroepen tot het Zwarte - Schaap. Na onenigheid en gesol werd hij ontslagen als de bedrijfslei der van Theater deTeer stoof, dat hij een heel eigen gezicht had gegeven. Later werden de ruzies weer bijge legd. Vorig jaar viel de eer ten deel aan de adjunct direc teur van de dienst van ge meentewerken Hans van der Vlist. Hij was dat jaar een veelgeplaagd man. Vele cen trumbewoners en winkeliers hadden bij hem aan de bel gehangen over de nieuw aan gelegde trambaan voor.lijn 1, de doortrekking naar Woud- hoek. De feestavond begint zater dag om acht uur met het be kendmaken en inhalen van de Jeugdprins en de Jeugd raad van dc Rietzeilers. Gastverenigir.g'-n uit Breda, Rozenburg en .<rnlsse ko men het Boerenhui verleven digen. De muziek wordt ver zorgd door de boerenkapel De Blauwe Bloar Bleppers en de Postkloppers. Ook tijdens hét, Boerenbal kunnen bedrijven, verenigin gen of particulieren die wil len meerijden in de dit- keer groots opgezette carnavals optocht, zich nog aanmelden. De Inschrijftijd is verlengd tot en .met volgende, week vrijdag. Er zljn dit jaar voor het eerst in het. zestienjarig bestaan van de Rietzeilers geen kosten verbonden aan deelname. „De inschrijving verloopt geweldig. We heb ben nu al meer deelnemers dan ooit," aldus voorzitter en vorst van de Rietzeilers Jan van Haren trots. „We hebben zevenentwintig inschrijvin gen van 'vreemden', dus nJet de trouwe deelnemers en ons-" zelf meegerekend, binnen. Dat betekent zevenentwintig eenheden, niet wagens, nee, veel meer natuurlijk met drumbands en majorette pe lotons. Dat wordt genieten. Werkelijk unieke wagens zijn er bij," aldus vorst Van Ha- ren. De Rietzeilers hebben in de Schiedamse commercie een perfecte sponsor gevonden voor de leutactiviteiten. De deelnemers aan de optocht, die met versierde karren meerijden, kunnen prijzen winnen. De eerste prijs be draagt een super-de-luxedi ner bij kaarslicht/met cham pagne en kaviaar in het pe perdure restaurant aan de Maas, La Duchesse.van De Groot. Ook het publiek langs de route door het centrum, kan eenzelfde prijs verdie nen. Deelnemers moeten een makkelijke rebus oplossen en gokken welke versierde wa gens de tocht zullen winnen. Tot de tweede prijs behoort een 'long weekend' of een 'mi dweek' in een vijf sterren bungalow ergens ln Neder land. Stapels leuke prijzen, waaronder diners in het Griekse restaurant Korfoe, het poffertjes restaurant de Stuurhut aan de Maasboule vard en in het chique hotel langs de rijksweg het Novo- tel, zijn er te winnen. Er liggen, tientallen jog gingpakken klaar en er staan miniatuurtjes van een be paald automerk. De Schie damse carnavalskreet en kraker (op muziek van Daar ritselt in het struikgewas van Toon Hermans) is voor dit seizoen 'Er popelt wat in Brandersgat'. Verder liggen er paraplu's, kleding en sportschoeisel te wachten op de winnaars. „De meer commerciële opzet is nu al geslaagd te noemen. Wij hopen er een onvergete lijke dag van te maken, zodat iedere Schiedammer de naam Schiedam vergeet en denkt dat ie ln Brandersgat woont," aldus Van Haren. Kaarten voor het Boeren bal, waarvoor de meeste deelnemers zich in een blau we kiel hijsen, kosten elf gul den per stuk. De kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal (zaal Irene, Nieuwe Haven 15&) vanaf 19.30 uur of vooraf bij de feestartikelenwinkel Het Masker aan de Broers- veld. Gemeente-ambtenaren Peter van Heiten en, Frans Moret op de platbodem GR 459 van de dienst gemeentewerken bezig kilo's drijfvuil uit de Schie damse havens te scheppen. (Foto Arie Wapenaar) -(Van een onzer J; verslaggeefsters) SCHIEDAM Joop en Joke Geerlings van de ambachtelijke makreel-: rokerij aan de Lange Ha ven ln Schiedam hebben gisteren de hand geschud met hunover stankover last klagende buren. De architecten Eric Mathot en Ben van Dop dienden enkele maanden geleden een klacht in samen met Peter van Huihoven van de Schiedamse Bouw On derneming (SFO), omdat zij met rod^ oogjes van de rook hun ernaast --•"legen kantoor achter de uiucaus en tekentafels staan. De rokers en de kla gende buren, die inhet voormalige- Wijnhandel Bruens pandje kantoor houden, gaan nu probe ren om de zaak in der minne te schikken.. Buurtbewoners richtten vorige maand het comité Behoud =1 Ambachtelijke .Rokerij op. Zij willen dat de Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond (DCMR), waar de officië le klacht werd ingediend, er niet op staat dat „het laatste rookpiuimpje aan de Lange Haven wordt uitgeknepen". Intussen zijn ér schuchtere besprekingen begonnen tussen de roker en de architecten om de 'doorslag' van gassen óf rook door de tussenmu ren te verhelpen. „We zijn eigenlijk allemaal van goede wil. We moe ten gezamenlijk uit de rook kunnen komen," al dus de rokers, unfile Geerlings. De buren zijn ook bereid om de 'vredes pijp' mee te roken. De ge meentelijke dienst Bouw en Woningtoezicht zal om advies worden gevraagd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Burge meester Peper van Rotterdam is woedend op dé regering, om dat het Toeristische Nationale i Wetenschapspark, (nog) niet aan Rotterdam is toegewezen, I De regering heeft een advies van een commissie van drie- wijze mannen terzijdegelegd en aan de kandidaten Utrecht, Kaatsheuvel en Rotterdam ge schreven dat ze met elkaar moeten gaan overleggen. Peper reageerde hier giste ren in voor zijn doen felle be woordingen op: „Uit oogpunt van behoorlijk bestuur heeft de regering een buitengewoon slappe brief geschreven. Onge hoord zoals de commissie, van drie opzij wordt gezet. Dé re gering schrijft, na eerst zelf 'eenadviescommissie te heb ben ingesteld: er zijn geen ex tra middelen; zoek het maar uit niet z'n drietjes. Dat is een vorm van - besturen waar ik geen - goed woord voor over heb." Rotterdam vestigt zijn hoop nu op samenwerking met Cos- mocenter, het plan van De Ef- tellrig voor een populair weten schapscentrum. Op Initiatief van Rotterdam volgen binnen kort gesprekken over samen voeging en financiering van Cosmocenter en Scientopia zo als het plan heet van de groep Rotterdam Morgen (bedrijfsle ven en gemeente). De merels In mijn onmiddellij ke woonomgeving zijn een beetje van siag af. Een week geleden was het vrouwtje druk bezig een nestje te bou wen, terwijl het'mannetje driftig baltsend in het struik gewas sprong. Dat kan natuurlijk niet! Er is vóór die stadsvogel geen en kele reden om te doen alsof het lente is. Halt Nederland moet nog naar de winter sport, al kun je langlaufen op de Sint Pietersberg, schaat sen ln Heerenveen of behoor lijk uitglijden op de spekglad de Appelmarktbrug. Of zou het komen, omdat de gemeente Rotterdam miljoe nen uittrekt om de stad schoon te maken? Extra veegploegen, meer papier prikkers en vliegende schoonmaakbrigades. Rot zooi rond je huis? Bel de RO- TEB en voordat je het in de gaten hebt, staat de heer Kraak voor u klaar. Lelijke of discriminerende kreten op de deur? Het conterfeitsel wordt gratis weggepoetst. Honde- poep of drijfvuil in de sin gels? Afvoeren naar de vuil verbranding aan de Brielsel- aan. Vandaar dat die merel een nestje bouwt, want voordat zij het weet, ligt er geen strootje meer op de weg. Zo'n schoonmaakactie zou in Schiedam ook moeten ge beuren. Dat kost vast niet meer dan twee ton. De stad is kleiner, dus er is ook min der rotzooi. Maar een beetje merel blijft natuurlijk niet weg voor wat straatvui! en honde- poep. Ze blijven weg door al die raven en eksters, die vrij wel ieder weekeind als hon gerige sprinkhanen door Schiedam trekken. Persoonlijk kan Ik nog net een glimlach onderdrukken wanneer onder de ogen van de politie een bank wordt leeggehaald. Maar die ge amuseerdheid verandert ra zendsnel in grimmigheid wa neer dieven binnendringen bij mensen die Ik persoonlijk ken. Op de Hoogstraat woont een inventieve leerbewerker. Dag in, dag uit snijdt, plakt en naait hij tassen, portemonr - nees en ceintuurtjes, iedere maandag gaat hij de boer op om de waren aan de man te brengen, hopend dat hij or ders binnenhaalt. Met veei kunst- en vliegwerk, maar bovenal vakmanschap zorgt hij ervoor dat zijn klanten op tijd worden bediend. En wat gebeurt er? Een stelletje smerige dieven dringt de win kel binnen en rooft alles wat af is. Dag wintersport, hij mag opnieuw beginnen en leer is al zo schaars. Mercurius op de Lange Ha ven weet er ook van mee te spreken. Twee keer in korte tijd werd daar ingebroken. Voor slechts 25.000 gulden plundert men de winkel. He renmodezaak Jansen is zo vaak het slachtoffer dat hij verplicht is om stalen hekken aan te brengen. De Weduwe Niemantsverdriet moest haar winkel op de Lange Kerk straat sluiten wegens bero vingen. Goudsmid Van der Ham werd bestolen van zijn grondstoffen. Regelmatig keilen stenen door ruiten van winkeliers, worden postagentschappen overvallen en oude vrouwtjes gekneveld. En denk nu niet dat iemand de dans kan ont springen. Beheerders van sportkantines hebben er sla peloze nachten van. En vin den de dieven niets of weinig, dan laten ze de rode haan los. In een oogwenk gaat de «Albertus Magnusschool aan de Parkweg in vlammen op. Een stadsschoonmaak is na tuurlijk prima, maar er schijnt geen verdelgingsploeg groot genoeg te zijn om dat soort onkrvid tegen te gaan. Om die stadsvogels te kortwieken. Lucebert schreet het ai: Alles van waarde is weerloos. ME1NDERT BUYTENSLUY- ZER SCHIEDAM - Uit een woning aan de Schiedamse Meeuwen singel zijn sieraden en geld ge stolen. Inbrekers kwamen het huis binnen, nadat zij in de dubbele achtè'rdeuren'een gaatje hadden geboord. Via het gat konden de deuren van het slot worden gehaald. Scha de aan de deuren bedraagt 200 gulden. Onbekenden braken met een zwaar stuk ijzer de voordeur open van een flatwoning aan de Louis Raemaekerstraet. Hét gehele huis werd doorzocht. Schade aan het deurslot be draagt 500 gulden. Bij een huis aan de Von Leibnitzstraat bleef het bij een poging de voordeur te forceren. SCHIEDAM - Een winkelende Schiedamse is het slachtoffer geworden van eén zakkenrol ler. In een grote supermarkt in het Schiedamse winkelcentrum SCHIEDAM - Een splinternieu we Volvo is verdwenen uit de showroom van een garagebe drijf aan de Nieuwe Mathenes- Hof van Spaland werd de vrouw bestolen van een pols tasje, een sleutelbos en haar portemonnee met 200 gulden. serstraat. De waarde van de verdwenen personenauto is 26.000 gulden. HOE SCHERP U 00K BU ONS INRUILT, DE SEAF-IMPORTEUR BETAALT U NOG NS F1.000,-UIT. Wijzigingen voorbehouden. Maximaal I cheque per registratie.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1