in Irene met vele 'lieve zottinnen en zotten' ÖRGELBAZAR BRENGT 4200 GULDEN OP Nog zes knelpunten bij college-onderhandelingen SP op bres voor invalide Putman haalt uit naar 'stupide' amateurtoneel I lip..-, Kleurwedstri|d voor jonge carnavaïlers Politiek forum In Maassluis Tractor voor 'Jan Leis Dronken jongelui slaags met politie Jubileum Wm^BÊëM WS p m HP (Van een onzer verslaggevers) fg; SCHIEDAM - 'Zo zwart als de nacht.' Dit was ^zaterdagavond de uitdrukking, die de Schiedamse ^carnavalsprins Tem I gebruikte öm makreelroker |:J.W. Geerlings bij de 'lieve zottinnen en beste zot- Ken' te introduceren. In Zaal Irene verhief carna- valsvereniging de Rietzeilers de getergde am- ebachtelijke visroker tot Zwart Schaap in de Órde van de Stenen Kruik. Geerlings ontving de onder scheiding tijdens het Boerenbal, traditioneel een 'week voor het échte carnaval. Gastvéreriigïngen uit Vlaardingen, Rozenburg, Hoogvliet en Bernis- se en vele carnavalsvierders waren getuige van de ceremonie, die al even traditioneel met elf kus sen voor Geerlings, zijn echtgenote en dochter werd besloten. Zwart Schaap J.W. Geerlings temidden van de Schiedams Prins Ton I (links) en uit Hoogvliet Prins Rudolf I, Prinses Esther en Adjudant Mar. (Foto Arie Wapenaar) Witte Schaap Leutloggers Mager CJV feest Handbal Ooievaars Voetbalvolley Ambtenaren De Erker Modeshow HET VRIJE VOLK Schiedam 'V t .>•- A V 'f N s'r ftj igg v s* 'j t,/ C- Kg v' £g A/ -. c 1 g 4 M J IèÉS W $k i ]W$0. 4&i M Makreelroker J.W.Geerlings: Zwart Schaap 'W 'De enige, 'echte, eerste en onvervalste Prins van Bran dersgat', zoals de Adjudant hém telkens aankondigde, leg de het carnavalsvolkje uit, dat •Geerlings tot Zwart Schaap "viras uitgeroepen, omdat het voortbestaan van zijn bedrijf aan de Lange Haven na 60 jaar in gevaar komt door klachten over stank van een lastige, buurman. „Plotseling stinkt het", sneerde Ton I, die veel bijval kreeg van het publiek, toen hij strijdlustig riep „Wij willen allemaal dat Johannes Geerlings' bedrijf behouden blijft." Die wens was niet aan dovemansoren gericht, want onder begeleiding van boeren- kapel De Blaauwe Bloar Blep- pers barstten de carnavals vierders onmiddellijk los met het strijdlied 'Zo'n goeie heb ben wij nog niet gehad*. De sfeer zat er zaterdag in de residentie van de prins goed in. Maar het aantal bezoekers, de gastverenigingen niet mee gerekend, kan niet buitenge woon hoog geweest zijn, hoe wel Vorst Jan van Haren meende: „Zo vol als nu is het op een Boerenbal nog nooit ge weest. Ik denk, dat dat door de publiciteit is gekomen." Niette min vulden de uitgenodigde gasten een groot deel van de zaal: de Leutloggers uit Vlaar dingen {die hun Zwarte en Witte Schaap zaterdag intro- duceren tijdens het Prinsenbal in Triangel), de Smooksnui- vers uit Rozenburg (de enige vereniging met een Prinses, Esther genaamd), de Leute raars uit Hoogvliet en de Ber- nisse Stappers uit Bemisse. In totaal een kleine driehonderd carnavalvïerders. Voor Johannes Geerlings was het carnaval een nostalgi sche gebeurtenis, want hij vierde het 'feest 'een jaar of twaalf bij handbalvereniging WF. Hij kent de sfeer ten zui den van de grote rivieren goed, omdat hij in zijn jonge jaren vaak in Oisterwijk kwam. „De laatste jaren heb ik geen tijd om feest te vieren, want ik heb veel te druk," vertelt Geer lings, wiens werkdag om vier uur begint In de rokerij, die hij van zijn vader overnam, rookt hij makrelen op eike- krullen. Onder de bezoekers, die ge tuigen waren van Geerlings' huldiging, bevond zich Peter Pijpers van café Podium aan de Lange Haven. Samen met andere buurtbewoners richtte hij het comité 'Behoud am bachtelijke rokerij' op, nadat de buurman, die zich eind vo rig jaar naast de rokerij ves tigde, met zijn hetze was be gonnen. „Ontroerend." vond Pijpers de onderscheiding. Hoewel zelf geen fervent car- navalvierder, vertoefde hij ge ruime tijd in Irene, daarbij een gezonde belangstelling aan de dag leggend voor de lenige dansmariekes. Het Schiedamse carnaval wordt zaterdag 28 februari voortgezet met een optocht door de binnenstad (vertrek 13.30 uur op de Burg. Honner- lage Gretelaan), het Prinsen bal (aanvang 20.00 uur in-zaal Irene, om* 23.11 uur onthulling van het Witte Schaap), zondag 1 maart met een kindercarna val (14.00 tot 16.15 uur in zaal Irene met de nieuwe Jeugd prins van de Rietzeilers en zijn Raad van Elf) en dinsdag 3 maart met het sluitingsbal (20.00 tot 24.00 uur in zaal Ire ne). Deze avond wordt de stadssleutel, die de vereniging zaterdag van de burgemeester krijgt, aan hem teruggegeven. Verder verzorgen de Rietzei lers gastoptredens in Huize Fr ankeland. Driemaasstede en de dienstencentra Woudhoek en Vier Molens^ In Vlaardingen gaan de Leutloggers naar de Valken hof, Meerpaal, Zonnehuisen Hoogvliet. De stadssleutel wordt zaterdag 28 februari om 15.00 uur door burgemeester AA.J.M. van Lier overhandigd aan Prins Pieter L Om 20.00 uur begint het Prinsenbal In Triangel. Medewerking verle nen hofkapel d'Alfkes uit Bre da, de band The Travellers en DJ de Leutdraaier. De slui tingsavond in op dinsdag 3 maart met dezelfde muziek. Burgemeester A-A.J.M. van Lier krijgt dan de stadssleutel weer terug. S&S m ■a De jaarlijkse bazar en rommelmarkt van de Remonstrantse kerk, vrijdagavond en zaterdag in het kerk gebouw aan de Ho- flaah, heeft )200 gul den opgebracht. Het bedrag zal worden ge bruikt om een nieuwe windmolen voor het orgel te kopen. Te vens* gaat er geld naar'éèn 'opvangpro- ject voor weeskinde ren in Mendoza (Ar gentinië) Jan Kooy, Jid van de bazar com missie, is niet onte vreden over het ver loop van de bazar, die overigens vorig jaar werd overgeslagen. Een grote trekpleis ter is tegenwoordig de rommelmarkt „Vroeger was dat een klein standje, maar nu beslaat de rom melmarkt bijna de helft van de bazar," zegt hij. Het publiek verdrong zich vrij dagavond al drie kwartier, voor de ope ning bij de deur om de eerste koopjes te kunnen bemachtigen. In de boekenstand vonden de tweede hands boeken gretig aftrek. (Foto Arie Wapenaar) (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGENNog zes knelpunten resteren bij de. on derhandelingen tussen PvdA, CDA en WD over de vorming van een nieuw college. „Het programma is goeddeels afge rond. Dat is al een hele stap vooruit," zegt CDA-fractie- voorzitter Aart Kool. Van avond vergaderen de Grote Drie over de (vorig jaar afge stemde) begroting 1987 en de samenstelling van het college. Zaterdag 28 februari is uitge trokken voor de afrondende ge sprekken. Tevens worden dan de overige fracties geïnfor-: raeerd, die niet aan de onder handelingen mochten deelne men. De knelpunten, die nog be staan, betreffen de geplande afsluiting van de Anth. Knot tenbeltsingel, verkoop van wo ningwetwoningen, erfpachts- duur (70 of 75 jaar), getuige nispolitiek, vrede en veiligheid en de onderwijskundig mede werkers voor het bijzonder on derwijs. „Ik denk niet dat dit onoverkomelijke struikelblok ken zijn," zegt KooL Hij hoopt, "dat 'de drie fracties water Tn de[ wijn zullen doen. Wat betreft de Anth. Knot tenbeltsingel Is afgesproken, dat het ambtelijk apparaat zal worden gevraagd uit te zoeken of het mogelijk is deze weg toch open te houden voor auto-- verkeer. Voorwaarden zijn het verminderen van het verkeers lawaai en het veilig stellen van de toegezegde rijkssubsidie. Afgelopen zaterdag,verga derden deonderhandelaars voor de zestiende maal. Behal ve de knelpunten kwamen on der meer de bezuinigingen in het sociaal-cultureel werk ter sprake, winkelcentrum De Lo per en de binnenstad; onder werpen die door twee werk groepen al waren voorbereid. Een derde werkgroep met als onderwerp verkeer had eerder haar werk beëindigd. VLAARDINGEN De So dalis tiese Partij (SP) is een invalide bewoner van de Von delstraat te hulp geschoten, die geen gereserveerde par keerplaats op straat krijgt, wanneer hij verhuist naar een nieuwbouwwoning aan de Ge dempte Biersloot. In schrifte lijke vragen aan B. en W. van Vlaardingen vraagt de SP de plaats alsnog toe te wijzen. De gedupeerde bewoner heeft thans een invaliden-par keerplaats voor zijn deur. Wanneer hij verhuist, moet hij een plaats huren in de parkeer garage aan de Afrol tegen be taling van 65 gulden per maa- and. Volgens betrokkene Is dat onrechtvaardig, omdat hij nu wel gratis kan parkeren. Bo vendien mag hij, zo blijkt uit de SP-vragen, vanwege zijn in validiteit niet In de garage ko men. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Vier Maas- sluise jongens hebben zater dagavond bij de Olympia- sporthal aan de Rozenlaan in Maassluis een fiks robbertje gevochten met twee agenten van de Maassluise gemeente politie. Eén van de agenten liep daarbij een hoofdwond op-Hij is in het Hólyziekenhuis behan deld. Van de surveillancewa gen werden een deur en die gril beschadigd. Twee van de vech tersbazen liepen schaafwonden op, die later in het bureau zijn verbonden door een GGD-arts. Aan de vechtpartij werd een eind gemaakt door te hulp ge roepen collega's van de rijks politie en het eigen korps. De jongelui werden aange houden, nadat zij met hun wa gen andere weggebruikers had gesneden op rijksweg 20 tussen Vlaardingen en Maassluis. Hoewel het pas acht uur uur, was, waren alle vier behoorlijk onder invloed. Volgens de poli tie ontstond de vechtpartij, toen de inzittenden zich begon nen te bemoeien met de aan houding van de bestuurder. A1-' Ie vier zijn overgebracht naar het politiebureau. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Kunst door Amateurs, de driedaagse manifestatie die donderdag, vrijdag en zaterdag voor de derde maal in de Stadsgehoor zaal en Harmonie werd gehou den, krijgt pas in 1989 een ver volg. „Ik stop er volgend Jaar mee," zegt een geïrriteerde Stadsgehoorzaal-directeur Marten Putman. „Je kimt nu wel zeggen, dat het een tradi tie is, maar een traditie moet zichzelf ook bewijzen." Hij er gert zich met name aan het amateur-toneel, dat dit jaar verstek liet gaan. „Het verbaast mij, dat het Vlaardings amateurtoneel het dit jaar heeft laten afweten," vervolgt hij. „Die denken, dat hun prestaties beïnvloed wor den door het open en dicht gaan van de deuren. Dat is toch een stupide reden.Je bent artiest of niet. Ik kom in 1989 met een nieuwe formule. Je moet dingen nooit langer dan drie jaar doen, ais er geen dui delijke stijging in zit. Als de Inspiratie er niet meer is, moet je die opnieuw maken. De for mule moet anders worden. Er Is nog steeds behoefte aan dit soort manifestaties. Daar ge loof ik heilig in." Volgens John van den Berg, voorzitter van het Vlaardings Centrum voor Amateurtoneel (VCA), haalt Putman met zijn uitlatingen over het amateur toneel enkele zaken door el kaar. „Ik krijg zo langzamer hand de indruk, dat Putman Slapstick op het Open Kinderpodium door v.l.n.r. 'Joel' Alexander, 'manager Jan Bakker3 Martin en 'Joep' Marden. (Foto Arie Wapenaar denkt, dat het VCA boos op hem is." zegt hij. JDaar willen wij graag eens met hem over van gedachten wisselen, want het is absoluut niet zo, dat wij Putman niet zien zitten." Van den Berg geeft twee an dere redenen, waarom de ama- teurtoneelYerenigingsn ver stek lieten gaan. In de eerste plaats werden ze pas half ja nuari uitgenodigd: veel te laat om nog iets in te kunnen stude ren. En in de tweede plaats viert het eenakterfestival, dat vorig jaar deel uitmaakte van Kunst door Amateurs, dit Jaar zijn vijftiende verjaardag. Er nemen niet minder dan twaalf groepen aan deel, waaronder net als de eerste keer ook nlet- Vlaardingse groepen. Het nog al serieuze repertoire leent zich er volgens Van den Berg niet voor, dat het publiek tij dens de voorstelling de zaal in- of uitloopt. De derde editie van Kunst door Amateurs opende donder dagavond met optredens door drie Vlaardingse popgroepen. Vrijdag- en zaterdagavond ein digde het programma al om respectievelijk 21.40 en 21.25 uur. Voor het Open Kinderpo dium op zaterdagmiddag meldden zich welgeteld vier jongens van 12 Jaar, die een zelfbedacht stuk speelden, dat zij eerder hadden opgevoerd tijdens de maandsluiting van de Pax Christi-school, waar zij op zitten. Een mooi slapstick achtig stuk met enkele onver valst absurdistische dialogen. Al met al een in omvang nogal mager programma, waarbij de zaterdagavond in de Stadsge hoorzaal zelfs geheel gevuld werd door de Vlaardingse Bal letacademie van Rlta Vogel- Verdijsaeldonk. Niettemin viel er heel wat te genieten. Zo danste Erna Mos terd vloeiend en een groot zelf vertrouwen uitstralend een ballet-solo als onderdeel van een medley van Gershwin. En in de Harmonie leverde har monievereniging Sursum Cor- da een prima muzikale presta tie met een zuivere en beheer ste uitvoering van het largo uit de Herfst van Vlvaldl (uit De Vier Jaargetijden) en het fan- fare-achtige Song for lovers van Ted Huggins. Het was jammer, dat Stadsgehoorzaal directeur Putman op dat mo ment de bar van het theaterca fé boven de Harmonie verkoos. MAANDAG 23 FEBRUAR11987 kortaf Chef buitendienst P. Jong bloed, van de VROM bij de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) reclpieert woensdag 25 februari van 15.45 tot 17.00 uur in de ONS kantine (Van Heekstraat 15 te Schiedam). Jongbloed viert zijn 25-jarig jubileum bij de ge meentelijke overheid. Chef bui tendienst Jongbloed vindt be reikbaar zijn voor de medewer kers, belangstelling tonen en sociaal in beweging zijn binnen het bedrijf heel belangrijk. Hij heeft zitting in de Medezeg genschapscommissie van de ONS. De Christelijke Jongeren Ver eniging (CJV) afdeling Schie dam sluit zaterdag 28 februari de festiviteiten rond het 100- jarig bestaan af met. een feest voor oud-leden in het vereni gingsgebouw (Lange Haven 129 te Schiedam). Aanvang van de reünie 20.00 uur. De Schiedamse Handbal Ver eniging (DWS) biedt zaterdag 28 februari van 15.00 tot 16.00 uur twee van de trouwste leden een receptie aan. Mevrouw Met van Geene en de heer Lau Könemann, eik ieder veertig jaar actief in de club. worden in de bovenzaal van de sport hal Margriet, (Nieuwe Damlaan 5 te Schiedam) in de bloemen gezet. De handwerkgroep van de Schiedamse Invaliden Sport vereniging de Ooievaars zoekt enkele actieve dames. De ge maakte handwerken worden verkocht. De opbrengst van de tafelkleden, truien, handschoe nen of sokken moet de clubkas spekken. De handwerksters breien of haken ook tegen een billijke prijs op bestelling, met door de bestellers geleverde wol of katoen. SIS de Ooi evaars, het Ooievaarsnest (Westmolenstraat 26 te Schie dam). De jeugdafdeling van de Schie damse voetbal vereniging Olympus organiseert ook dit jaar weer een zogenoemd voetbalvolley-toemooi, waar aan bijna aile B-voetbal elftal len van Schiedamse clubs aan mee doen. Vorige jaren waren het de B-teams van Hermes DVS en Ursus die met de hoogste eer gingen strijken. Het toernooi wordt op maan dag 2 maart gehouden In de sporthal Margriet (Nieuwe '5 Damlaan 5 te Schiedam). Aan vangstijd 12.30 uur. De deelne mende teams zijn In poule 1: SFC, WK, Martinlt en SVDPW; poule 2: SW, HBSS, Ursus, Hermes DVS en Exce!slor'2£k, poule 3: Schiedam, DHS, PPSC en Olympus Schiedam» Een voetbalteam van Schiet damse ambtenaren doet op»i zondag 1 maart me© aan het;; zaalvoetbaltoernooi, dat pa^ nerstad Esslingen en de Schie damse Sportraad organiseer de. Het voetbalteam krijgt een subsidie van 500 gulden van de gemeente hiervoor. in wijkcentrum De Erker (Jan van Avennestraat 32) wordt jazz-ballet gegeven voor kinde ren. Voor kinderen van 4 tot 7 Jaar op woensdag van 15.30-3 16.30 uur en voor kinderen van 7 tot 10 jaar van 16,30-17.30^ uur. Kinderen van 10 tot I3»ii jaar kunnen op maandag van" 17.30-18.30 uur terecht. Kos*' ten 10 gulden per maand. Gelegenheid tot biljarten is er in het wijkcentrum op maan-<o dag van 13 tot 17 uur. Er kano dan zowel vrij als in wedstrijd» verband gebiljart worden. Ook wordt er regelmatig gespeeld tegen andere verenigingen en» buurthuizen. De contributie be draagt 5 gulden per maand.in lichtingen: tel. 4267767 Of 4263161. Op donderdag 26 februari lo pen mannequins van modehuis Justina een modeshow in dien stencentrum De Woudhoek (Heljermanspleln 35, tel. 4709555). Aan vang 10 uur, zaai open 9.30 uur. Vanaf 13.15 uur kan de kleding nog eens rustig beke ken worden en is er tevens ge legenheid om te kopen.Toegang evenai9 het pauze kopje koffie gratis. SCHIEDAM Alle ongeveer vierduizend leerlingen van de Schiedamse basisscholen krij gen tijdens de carnavalsdagen een grote kleurplaat van car navalsvereniging de Rietzeilers. De mooist ingekleurde platen met afbeeldingen van Schie dams trots, zoais het zakken dragershuisje, het stadhuis op de Grote Markt en de Koren beurs, worden bekroond met een prijs. De eerste-prijswlnnaar mag zijn klasgenoten meenemen om in het Pannekoekenhuis in het Schiedamse Beatrfxpark te genieten van een chique maal tijd met poffertjes en fris. Ver der liggen er vfjfentwintig jog gingpakken gereed, vijfentwin tig grote en honderdvijftig mi niatuur autootjes van het merk, dat de Rotterdamse sportclub Feijenoord sponsort. Prins Carnaval Ton de Eerste Is in het dagelijks leven Public Rela tions man bij deze multination al. De Schiedammer Luud Snel, het brein achter vele nieuwe Rietzeilers activiteiten, maakte het ontwerp voor de gedetail leerde kleurplaat, in carnava leske kleding gestoken kinde ren dansen om een spandoek- in het centrum van de stad. De Schiedamse reclametekenaar en -ontwerper Jan Middendorp maakte de eigenlijke tekening. Op het kleurvel wordt tevens vermeld, dat het kindercarna-? val onder aanvoering van de - Jeugdprins en de Jeugdraad - van Elf van de Rietzeilers opt maart van 14.00 tot 16.15 uur wordt gevierd in zaal Irene, Nieuwe Haven 155. Entree w a 2,50. De scholleren kunnen de ingekleurde tekeningen aP leen of collectief inleveren bff de vier vakfotohandefs Nie- stadt, Huize Brabent, Van Vuuren en Van der Waal. Deel name is gratis. *3 MAASSLUIS Met het oog op de verkiezingen van de Pro vinciale Staten op 18 maart hebben CDA, WD en PvdA een politiek forum georgani seerd. Op deze bijeenkomst, die op vanavond In de Ko ningshof te Maassluis wordt gehouden, spreken de drie lijsttrekkers. Voor het CDA ia dat Huub van der Meer, nummer één bij de liberalen Is Ted Jansen en de lijstaanvoerder van de PvdA is Hans van der Vllst. De Maas sluise oud-wethouder Mees Oulmelaar hanteert de voorzit tershamer. Hij ziet er nauwlet tend op toe, dat zowel de fo rumleden als het publiek de gelegenheid krijgen om hun zegje te doen. Aangezien de verkiezingen voor de Staten niet dezelfde Interesse opwekken bij de bur gers als de gemeenteraad en Tweede Kamerverkiezingen, zullen de drie lijsttrekkers in hun Inleiding proberen het pu bliek ervan te overtuigen, dat er in het Provinciehuis in Den* Haag belangrijke beslissingen worden genomen. Bijvoorbeeld op het gebied van milieu, bo-v demverontreiniging, streek- plannen, de verdeling van de: woningbouw en sociaal-cuitu; rele subsidies. Vanzelfsprekend vestigen de drie politici ook de aandacht op de belangrijkste punten van het eigen verkiezingsprogram ma. Vrijwel zeker is ook, datï onderwerpen als de Blanken* burgtunnel en de bodemver-j ontrelnlglng aan de orde zullen komen. De forumleden zuilen niet uitsluitend onderling dis-: cussiören. Het aanwezige pu bliek mag ook zijn zegje doen. De forumdiscussie begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. HOEK VAN HOLLAND Het reddingmuseum 'Jan Leis' In Hoek van Holland heeft er weer een belangrijke histori sche aanwinst bij. Dankzij de bemiddeling van de heer A.M. Leis heeft men de hand kun nen leggen op de oude strand- tractor met bootwagen, die voor de Tweede Wereldoorlog dienst deed op het reddingsta tion op de Maasvlakte. Na de opheffing van dat sta tion is de combinatie nog lange tijd In gebruik geweest in Ter- heijden, totdat een ongeluk de tractor in zee deed belanden. Toen deze later werd geborgen bleek hij onherstelbaar be schadigd en verdween In een schuur. De heer Leis heeft het geheel nu gekocht en in per manente bruikleen afgestaan aan het reddingmuseum. De tractor werd In de Jarer) dertig waterdicht gemaakt door de firma Rooney uit Hoek van Holland. Daartoe werd eer snorkelapparaat aangebracht en de motor werd omkleed met 5 mm dik staal.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1