Dalende omzetten handels entrepot Giechelen en huppelen: hallet op school Carnaval do Brasil in De Goudsbloem RAADSLID EIST EEN SNELLE ACTIE TEGEN WERKLOOSHEID MINDERHEDEN k: Vlaardingen aan kop bij verkiezingen Gézondheidskring denkt na over gezond én ziek zijn Kortaf Prins Bernhard reikt Geuzenpenning uit Vierkant en rechthoek In schenkerU Zeeman Vlaardingen aan kop bij verkiezingen m WS (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Wij zijn blij. Die nominatie voor de Renovatieprijs was al geweldig." Architect Piet Ben- neheij van het Rotterdamse architec tenbureau Van Wijngaarden, Ströt- baum en Benneheij zwaait enthousi ast met de gewonnen oorkonde. Giste ren ontving hij in dé Jaarbeurshal te Utrecht tijdens een symposium met als thema Renovatie en Onderhoud de vierde [prijs voor hét Schiedamse renovatieproject 'tweedefase van de 305 woningen in Oost'. i m m Tweedeklassers van Casimir bij hun eerste balletles; de stemming is uitbundig. (Foto Arie Wapenaar) Vuilniszakken PSP/PPR- raadslid B. de Leede. (Foto Arie Wape naar) Concert Lezing Kampioen Schoon Maassluis Elly Dijkshoorn; veel blauw en roze. (Foto Arie Wapenaar) HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - Uit de gemeenten Schiedam, Vlaar dingen, en Maassluis komen respectievelijk zes, achttien en drie kandidaten voor de ver kiezing van de Provinciale Staten op 18 maart, i Het CDA heeft twee Vlaar- dingers op de kandidatenlijst staan: W.J.V. van Katwijk en [mevrouw M. Bellingwout- Röpdenburg, Bij de PvdA is de Schiedammer H. van dér Vlist 'lijsttrekker. Verder staan op ;de lijst uit Vlaardingen R. Suurendohk" (de huidige afde lingsvoorzitter), IJ. van der Vélden (wethouder van finan ciën) en uit Schiedam H.G. de Blocks (directeur gemeente werken in Schiedam) en A.J. Tigges (ondcrwijsconsulent in Schiédam). Bij de WD staan twéé.' Vlaardingers, mevrouw mr.'M.L. Hoogendijk-van Holst Pellekaan(oud-wethouder in Vlaardingen) en mevrouw J.C. de Veer-Bijnagte en één Schie dammer, Th. Bakkers (oud ge committeerde .van Rijnmond) De. overige régionalekandi daten zijn bij S;de PSP/CPN/PPR de Schiedam mers U. Bruseker en A.F de Lev.de, E. Doddema-van der Kooij (Maassluis), J. Vons (Vlaardingen): bij de SGP de Vlaardingers J.C. Uithol, M.W. Lensvelt en M. den Hollander; RPF en GPV de Vlaardingers J. Bouwmeeester, CA.E. de Jonge en G.W. van Veelen; bij de Sbcialistiese Partij de Vlaardingers R.JJL. Foppe, A Vugts-Middelburg, A van We zel en F. Trooster; en bij de Evangelische Volkspartij A. de Graaf (Vlaardingen) en de Maassluizers EJEL Heesbeen en, P. van der Horst (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De omzetten vain het Algemeen Handels En trepot in Schiedam zijn in 1985 opnieuw gedaald. Niettemin is het boekjaar afgesloten met een winst van 19.000 gulden. Dit' blljkt uit'het jaarverslag ('85) van het entrepot. Vooral deopslag van gedistilleerde dranken is terugelopen. Alleen van de wijnen is de omzet ge groeid. Het entrepot is een op slagterrein op een zogenoemd 'niemandsland', waar geen be lasting wordt geheven. Ook in 1984 en 1983 was spra ke van dalende omzetten. Van buitenlandse', gedistilleerde dranken'iiep de 'inslag' (op slag) in '85 terug met 558 hec toliter (hl). De daling van de binnenlandse sterke dranken bedroeg 681,79 hl. De wijnen konden het verlies van 1.239,79 hl niet goed maken. De toena me bedroeg slechts 377,31 hl. I Wei werd "154.008 kg meer schéepsprovisie opgeslagen dan het jaar daarvoor. De stij- jging is te wijten aan één van de scheepsleveranciers die een grotere afzet wist te bereiken. Handelaren in stereo- en video apparatuur, camera's, horlo ges en dergelijke, zien daaren tegen de afzet slinken, hetgeen ook voor het entrepot een strop van 151.375 kg opleverde. i Volgens beheerder J. Bartels is dé; daling te wijten aan de economische" teruggang. „Tja, de recessie, he," zegt Bartels. ;,De mensen heben steeds min der geld en zodoende krijgen wij ook steeds minder op te slaan. Vandaar dat de omzet ten dalen." schiedam 14 Wattstraat op de vierde plaats voor Renovatieprijs Het Schiedamse renovatie plan, 'Wattstraat* genoemd, be stond uit woningverbetering aan 92 huizen van de Woning bouwvereniging Schiedam in de Wattstraat, de Villastraat en de Van Swindenstraat. Het Schiedamse project had con currentie van vier andere re novatiewerken uit Renkum, de Rotterdamse wijken Delfsha- ven en Feijenoord en uit Dor drecht. De SSSW, thans de Woning bouwvereniging Schiedam, het architectenbureau, de Project groep, bewonersdes kundige Freijee en het Rotterdamse Aannemersbedrijf BV Bouwbe drijf WS, maakten een boekje over de tweede fase 305. De prijs, ingesteld door Hoechst/Trespa Nederland NV, werd dit jaar voor het eerst uitgereikt. „Jammer is wei dat de eerste prijs naar een oubollig project (het Ren- kumse .Heveadorp bestaande uit 47 rietendakenhuizen) gaat. Die mensen in Renkum hebben wel veel kommer en kwel mee gemaakt Maar ook de Schie dammers hebben heel wat af gezweten voordat hun huizen verbouwd waren," aldus de Schiedamse bewonersdéskun- dlge Jacques Freijee,.(dié-i de Oost bewoners vertegenwoor digde tijdens de officiële bij- Vooral de voortvarend heid van de bewoners van de 'tweede fa se 305' uit Schiedamse Wattstraat (foto), Van Swinden- straat en Vil lastraat werd gehuldigd. (Foto Arie Wapenaar) eenkomst op de Internationale Bouwbeurs. „Ik had het die Schiedam mers zo gegund," roept Freijee uit. De eerste fase van het re novatie project 305 (ondertus sen een gevleugelde opmer king in heel Schiedam) in Oost was een grote ellende. Er moest een na-renovatie wor den uitgevoerd, die de op drachtgever de Samenwerken de Schiedamse Woningbouw Corporaties (SSSW) zes ton kostte. „En wij hebben de bouwkosten nog wel laag kun nen.; houden. De tweede pri js,- winnaar, het Rotterdamse WSty 'Mm renovatie/restauratie project Elektrablok in Delfshaven, is eigenlijk te duur gebouwd. Wij renoveerden voor gemiddeld 56.000 gulden per huis. Dat Rotterdamse plan kostte per woning 95.000 gulden Dat de Schiedamse huren toch stegen met bijna 100 procent per ge zin was niet tegen te gaan Maar die woningen zijn nu ook omgetoverd in moderne hulzen die van aiie gemakken zijn voorzien," aldus architect Piet Benneheij. Het oordeel van de onafhan kelijke jury: onder.'-voorzitter schap van prof.ir. Hubert-Jan Henket, prees vooral de voort varendheid waarmee de bewo ners hun problemen hebben weten aan te pakken De bewo ners vroegen zelf het Rotter damse architectenbureau Van Wijngaarden, Strötbaum en Benneheij de tekeningen te maken en het project te bege leiden „De logica van de bouwkundige structuur is niet aangetast. Er Is wel een grote huurstijging ontstaan, maar de huur is nog altijd onder de grens voor toekenning van in dividuele huursubsidie geble ven De stijging van de huur: is, gelet op de verhoging van. de woningkwaliteit, dan ook aan vaardbaar," staat in het jury rapport over het renoveren van de arbeiderswoningen De arbeidershuizen werden in de Jaren tussen 1920 en 1930 gebouwd. In de meeste hulzen was geen bad- of doucheruimte aanwezig. Woon- en slaapka mers waren piepklein Om het woongenot voor de gebruikers te vergroten werd gekozen voor een ingrijpende renovatie. De huren stegen voor de mees te bewoners van gemiddeld 120 gulden per maand tot zo'n -250 gulden per maand. JL «I» j* -»* O^X:V JL :.2j*7 i: rit'/ A4*ttk*»X .0 i: (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN „Dit is een gevaarlijk huppeltje," roept dansdocent Simon Bot boven de muziek van Erik Sati uit Zijn pupillen demonstreren hoe gevaarlijk, door elkaar al huppelend voor het achter werk te schoppen. „Dat bedoel ik niet," lacht Simon. „Het is gevaarlijk voor het beeld van de dans. Het wordt te zwierig." De tweedeklassers van scho lengemeenschap Professor Ca- simir (MAVO, HAVO en VWO) in Vlaardingen moeten nog even wennen aan de ongebrui kelijke balletles. Toch is het voor de school al sinds een jaar of acht de gewoonte enke le educatieve medewerkers van het Scaplno Ballet een paar dagen les te laten geven in theatertje maken', zoals Si mon Bot het uitdrukt Deze middag is de helft van de tweede klas, die uit zo'n honderdzestig leerlingenbe staat, verdeeld in een aantal, groepen voor tekst, muziek, de cor en beweging. In een mid dag zetten de leerlingen onder begeleiding van enkele leer krachten, wat moeders en de Scapino-medewerkers een complete uitvoering in elkaar, 's Avonds om acht uur zal het resultaat worden getoond aan (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het Zuid- Amerikaanse Carnavalge- beuren gaat zaterdag mu ziekcafé de Goudsbloem op z'n grondvesten doen trillen. Het Carnaval do Brasil, door de Schiedamse Portu gees Ron Jaspers naar de kroeg aan de Sint Annazus- terstraat gehaald, moet een avondje vol surprise acts, exotische hapjes, dansen en zweten worden. Die exoti sche hapjes zullen zich ma nifesteren in eetbare en niet-eetbare (enkele profes sionele samba danseressen) vorm. Vorig jaar werd het car naval eveneens op Zuid- Amerikaanse manier ge vierd in dé Goudsbloem. Het feest was een daverend suc ces. Bijna alle aanwezigen hadden zich in luchtige kle dij gestoken. Allen waren verkleed. De Schiedamse te kenaar Harr Wiegman was zo goed vermomd dat nie mand zijn aanwezigheid op merkte. Rond middernacht zal een Jury, bestaande uit de Schie damse journalisten Marjan Meijer (Het Vrije Volk), Helma Vincent (Het Nieuwe Stadsblad), Kor Kegel (Rot- terdams Nieuwsblad) en Jack Kerklaan (Radio Rijn mond) de origineelste en de ondeugendst uitgedoste feestgangers aanwijzen. De Antilliaanse "achtmans formatie Heat zal de fees tende Goudsbloemen» vanaf 20.00 opzwepen met hun rit mische klanken. Na de prijs uitreiking voor de leukst ge klede (of ongeklede) Carna- valsgasten treedt de Brazili aanse vi jfmans formatie Bo- ta-Nova op. Onder leiding van zanger/gitarist Vltor Enes zal het, volgens organi sator Ron Jaspers, vrijwel onmogelijk worden om stil te blijven staan. Kaarten A 15,- (Inclusief twee consumpties) verkrijg baar bij de Schiedamse VVV, Buitenhavenweg of In de Goudsbloem, Sint Anna- zusterstraat. Telefonisch re serveren, tei. 473.09.62. ouders en andere leerlingen. De scholieren laten dan zien wat zij onder 'een weekeindje uit' verstaan: winkelen, musea en theaters bezoeken of 20 maar 'stappen'. De stemming is in de dans groepen het uitbundigst. Het gegiechel is niet van de lucht. Hoewel de Scapino-medewer kers hebben uitgelegd dat het er niet om gaat om hen 'voor paal te laten staan, maar om het leuke van dansen te laten zien', vinden vooral de jongens het gezwaai met de armen in het begin maar 'stom'. Na een poosje blijken ze het toch leuk te gaan vinden en durft Kai he lemaal alleen een wilde dans te doen. Kiki wordt door haar mede-klasgenoten aan de be nen gepakt en voorzichtig in de lucht getild. „Billen en buik aanspannen, anders val je," roept de Scapino-medewerker haar toe. Op het zelfde ogenblik zijn andere groepen bezig om kos tuums te maken. Grijze vuil niszakken beplakt met recla mekreten voor het winkelen en dezelfde grijze plastic balen met gordijnen en aluminium folie versierd voor het uitgaan.De decorstukken be staan uit grote houten platen in zwart-wit met gekleurde maskers, reclameteksten, zon nen en manen. Alleen bij de muziekgroep, die een aantal intermezzo's voor haar rekening neemt, gaat het vrij ernstig toe. Een stuk of tien leerlingen spelen dwarsfluit, elektrische gitaar of elektronische piano. Het klinkt nog niet goed genoeg, aan de ontevreden gezichten te zien. De muziek is door een do cent geschreven, die zelf het geheel op zijn elektrische gi taar begeleidt. ,A1 vijftien jaar proberen we op deze manier jongeren van kleuterscholen tot en met ho gere beroepsopleidingen be kend te maken met het totale theater. We laten hen alle fa cetten zien," verklaart een van de drie Scapino-medewerkers Marion Menger. „Twaalf men sen van Scapino, ex-dansers of mensen die de dansacademie hebben gedaan, gaan door het hele land. Vandaag zijn ook twee ploegen onderweg." De muziek waarop de scholieren dansen is van het Scapino-re- pertoire. „Als de leerlingen dan eens naar het theater gaan, herkennen ze alvast de muziek," meent Marion. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam moet met een sneiie actie Iets doen aan de stijgende werk loosheid onder minderheden, meent het PSP/PPR-raadslid Bart de Leede. Als enige me thode om een tweedeling in de samenleving te voorkomen, noemt hij het in dienst nemen van een flink aantal minderhe den in overheidsfuncties. In schriftelijke vragen aan het Schiedams college dringt De Leede hierop aan. De Leede zegt „heel gewoon" conclusies te willen trekken uit destijds opgestelde Minderhe- dennota van wijlen minister K. Rietkerk (Binnenlandse Za ken). In de nota stond dat de werkloosheid onder minderhe den ver uitsteeg boven de lan delijke gemiddelden. Uit het onderzoek bleek tevens dat de minderheden waren onderver tegenwoordigd in dé hogere en beter betaalde banen. Een actieve en intensieve werving onder migranten is volgens De Leede dan ook noodzakelijk. Hij meent dat de gemeenten het voortouw moe ten nemenomdat particuliere bedrijven in toenemende mate een discriminerend personeels beleid zouden voeren. Het raadslid heeft zich hierbij ge baseerd op uitspraken van mi nister De Koning in het VPRO-televisieprogramma 'Gouden Bergen'. Van de Leede zegt dat de werkloosheid onder de etni sche minderheden in Schie dam zeer ernstig is. Het aantal werkloze migranten nam in een jaar tijd met 14 percent toe. Het raadslid zegt verder dat scholing van de minderheden weinig zin heeft, als zij toch niet voor banen In aanmerking kunnen komen. Van de Leede; „Wat heeft een betere oplei ding nu voor zin als de mensen dor discriminatie steeds ge passeerd worden? Niets dus." WOENSDAG 25 FEBRUAR11987 VLAARDINGEN Uit de ge meenten Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis komen res pectievelijk zes, achttien en drie kandidaten voor de ver kiezing van de Provinciale Sta ten op 18 maart. Het CDA heeft twee Vlaardin gers op de kandidatenlijst staan: W.J.V. van Katwijk én mevrouw M. Bellingwout-Rood- enburg. Bij de PvdA is de SchiedammeTH. van der Vlist lijsttrekker. Verder staan op de lijst uit Vlaardingen R. Suuren- donk (de huidige afdelings voorzitter), IJ. van der Velden (wethouder van financiën) en uit Schiedam H.G. de Block (directeur gemeentewerken in Schiedam) en A.J. Tigges (on- derwljsconsulent in Schiedam). Bij de WD staan twee Vlaar dingers, mevrouw mr. M.L. Hoogendijk-van Holst Pellek aan (oud-wethouder in Vlaar dingen) en mevrouw J.C. de Veer-Bijnagte en één Schie dammer, Th. Bakkers (oud ge committeerde, van Rijnmond). t De overige regionale kandlda- ten zijn bij de PSP/CPN/PPB 1 de Schiedammers U. Brusekers en A.F de Leede, E. Dodde-"' ma-van der Kooij (Maassluis), J. Vons (Vlaardingen); bij de, l SGP de Vlaardingers J.C. Uit- hol, M.W. Lensvelt en M. den i Hollander; RPF en GPV de" Vlaardingers J. Bouwmeeester* C.A.E. de Jonge en G.W. van Veelen; bij de Socialistiese Partij de Vlaardingers R.J.L. Poppe, A. Vugts-Middelburg, A. van Wezel en F. Trooster; en bij de Evangelische Volkspartij A. de.Graaf (Vlaardingen) en de Maassluizers E.R. Heesbeen en P. van der Horst. MAASSLUIS „Wanneer mensen ziek zijn of worden, gaan ze meer nadenken over gezondheid. Dit geldt voor het merendeel van de bezoekers en leden van de Gezondheids kring Maassluis. Als je 'ge woon' gezond bent, sta je daar lang niet altijd bij stil. Wanneer je ziek wordt, ga je je meer verdiepen in de oorzaken van het niet-gezond zijn." Zo verklaart Thérèse Zwaard, één van de leden van de sinds enige tijd bestaande Gezond heidskring Maassluis, de be langstelling voor wat zij noemt 'het groene circuit': „Daarmee bedoel ik mensen, die gezond willen zijn en blijven door na tuurlijke voeding en alternatie ve geneeswijzen. Wij willen meer bekendheid geven aan onze Gezondheidskring en de doelstelling daarvan door mid del van lezingen en discussie." 'Begeleiding van ernstig zieken en stervenden' is de titel van Aad Zoutendijk geef» donder dag zijn wekelijks lunchconcert op het orgel van de Grote Kerk JnVlaardingen. Hij speelt wer- 1 ken van Steigleder, Roberday, Couperin, Stanely en Cserny. Het concert duurt van 12.45 tot 13,15 uur. Toegang gratis. de lezing, die de Gezondheids kring op woensdag 25 februari in Koningshof geeft In maart vestigen de leden de aandacht op de zogeheten 'Kirlyan foto grafie', in april wordt de waar-' de van de oude Joodse voe- dingsleer behandeld en in mei staat het behouden van ge- 1 zondheid en het voorkomen van ziekten centraal. Thérèse Zwaard: „Wij zijn echt geen vreemde, alternatieve mensen zoals anderen wellicht denken. Wij zijn doorsnee mensen, die zich wat meer dan gebruikelijk verdiepen in het hoe en waarom van ziek en ge zond zijn. De meesten van ons zijn wel vegetariër." De lezingen in Koingshof zijn voor leden gratis, anderen be talen 8,50 per keer. De lezing op 25 februari begint 20.00 uur. Meer informatie over de Gezondheidskring is verkrijg baar bij Thérèse Zwaard, tei. 01899-13658. Drs. S.E. Pronk Czn. uit Rijs wijk geeft donderdag 26 fe bruari een lezing voor de His torische Vereniging Vlaardin gen over huis- en handmerken. De heer Pronk is lid van de landelijke werkgroep docu mentatie handmerken. Hij zal zijn lezing illustreren met dia's, gemaakt door het Vlaardingse lid van de werkgroep, de heer M. Struijs. Huis- of handmer ken zijn tekens, die vroeger op balen, kisten en tonnen han delswaar, portretten, grafzer ken en notariële akten werden aangebracht. De lezing begint om 20.30 uur. Daaraan vooraf gaand wordt de jaarlijkse le denvergadering gehouden, die om. 19.30 uür begint.. Dat alles in de Bethelkerk, Burg. Verka- desingei 26, Vlaardingen.. Het eerste meisjes-aspiranten team van handbalvereniging 'WIK is kampioen geworden in de hoogste klasse van de afde ling Rotterdam. Dit resultaat behaalden de tien meisjes za terdag door een 7-5 overwin ning op het Schiedamse DWS, de nummer twee. In de zaal- competitie heeft het team geen enkele keer verloren. De ploeg neemt op 7 maart deel aan het Nederlands kampioenschap in Goes. De afdelingen reiniging en plantsoenen van Gemeente werken houden deze week de actie 'Schoon Maassluis'. Alle straten, paden, sloten en groen krijgen een grote schoonmaak beurt. VLAARDINGEN Z.K.H. Prins Bernhard komt dinsdag 17 maart naar Vlaardingen om voor de eerste maal de Geu zenpenning uit te reiken. Tij dens een bijeenkomst in de Grote Kerk gaat de door de stichting Geuzenverzet 1940- 1945 Ingestelde penning naar een persoon of instelling 'die zich bijzonder heeft onder scheiden voor de instandhou ding en bevordering van de democratie en/of bij de bestrij ding van de dictatuur, de dis criminatie of het racisme'. De stichting Geuzenverzet 1940-1945 Is de opvolgster van de stichting Het Geuzenmonu-' ment, die na de onthulling van het monument op de Markt door Koningin Beatrix (12 maart 1983) is opgeheven. Het bestuur richtte de nieuwe stichting op met als doel 'de fakkel van de Geuzen uit 1940 brandende te houden' De stichting organiseert de jaar lijkse herdenking op 13 maart en heeft haar takenpakket nu uitgebreid met het uitreiken van een penning. Wie de pen ning voor de eerste maal krijgt, wordt volgende week bekend gemaakt. Door MARJO PEPPELAAR VLAARDINGEN Bij kottie- en theeschenkerij de Zeeman aan de Hoogstraat 205 In Vlaardingen zijn tot eind maart schilderijen van Elly Dijkshoorn te zien. Onder het genot van één van de vele soorten thee en koffie die men daar schenkt, kan men het werk van deze Vlaardingse kunstenares bekijken. Op de recente schil derijen laat Elly Dijkshoorn vooral haar liefde voor het vier kant en de rechthoek zien. In mooie felle kleuren, veel blauw en roze, bracht zij deze vormen In grove streken op het doek aan. oe 37-jarige Vlaardingse kreeg haar opleiding aan de Konink lijke Academie voor Beeldende Kunsten In Den Haag. Veel Vlaardingers zullen haar ken nen als tekenlerares aan scho lengemeenschap Casimir. Eer der exposeerde Elly Dijkshoorn onder meer al In de Galerie/Artotheek en bij gale rie Kunst Plus in Vlaardingen Daar waren haar schilderijtjes te zien waarin zij van straat op geraapte snoeppapfertjes had verwerkt. De reacties op de schilderijen In de Zeeman zl|n niet onver deeld gunstig, zo vertelt eige naar Joop Stlgter.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1