wegwijzer Is die school van jou soms dichtgespijkerd? eer scholen kriigen energie-arme glaswand Modderen met aangifte verleden tijd OCCASIONS IBIZA DEL SOL. ALLE EXTRA'S GRATIS. «oster Belastingformulier grr s ingevuld n bij Fotowedstrij d carnavals optocht van Rietzeilers Pffffl AUTOTECHNIEK ZONDER GRENZEN. De opvallende pui van glas aan de achterkant van Het Startblok(Foto A-rie Wapenaar) i Energietrofee Tankauto .m lil sa kmmm (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Mogelijk nog twee of drie scho len in Schiedam zullen 'energetisch' (energie arm) worden gerenoveerd naar het unieke model van basisschool Het Startblok. Daarnaast heeft men plannen voor een dergelijke opknapbeurt van een school volgens een geheel nieuw Duits sys teem. Papieren Het hoofd van de Schiedam se Inspectie der directe belastingen F. Roebroek (staand) en twee van zijn medewerkers achter de nieuwe perso nal-compu ters. (Foto Arie Wape naar) V'5 Bezwaren Grote keus eerste klas occasion auto's met drie zekerheden: 1 BOVAG- Garantiebewijs 2 VVN-gekeurd 3 Grote onderhoudsbeurt VUFFHDERW MM WARIM W REPARATIE VERKOOP VAM ALLE MMEX FOTO'S De Seat Ibiza del Sol. Een heel spedale 1.2 GL met Motor System de kleuren zwart, rood en - heel exclusief- in wit, met de bumpers Porsche voor een heel spedale en grille uitgevoerd in het wit van prijs. Want de schone en exdu- de carrosserie. Bovendien kunt u sieve kost Ibiza del Sol zeggen en schrijve f 17.995,-. Voor dat bedrag rijdt u een Ibiza die naast de rijke uitvoe ring op GL-niveau ook nog eens een zonnedak, een deelbare achter bank en sportieve bekleding biedt. Een zonnig pakket extra's dat u niets kost. Maar haast u want de Ibiza del Sol is beperkt leverbaar in ook met de Ibiza del Sol profiteren van ons unieke finan cieringsaanbod Een renteloos voorschot tot max. f 10.000,-, af te betalen in vier termijnen waarvan de laatste nog ver in de toekomst ligt: 1 februari 1988! Kom dus snel langs voor een proefrit. Burgemeester H. Gretelaan 273 Schiedam. Te!. 010 - 47.38.222 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een lijnen spel van reusachtige pijpen en glaswanden Is sinds enkele maanden dé blikvanger aan de burgemeester Van Haarenlaan r in Schiedam. Het beeld doet voorbijgangers denken aan de J kassen in het Westland, maar i ook aan de vorm van het Pa- i rijse kunstcentrum Centre Pompidou. „Is die school van J joüw soms dichtgespijkerd?" hadden enkele collega's direc- I teur A. Geilvoet van basis- i school Het Startblok geksche- i rend gevraagd. De unieke energetische (energie-arme) renovatie van Het Startblok is niet onopgemerkt gebleven. De klus is sinds een maand klaar en gisteren werd de school offi cieel heropend. Het Startblok is de eerste 'energetisch' gerenoveerde school in Nederland. De dure opknapbeurt wordt door wet houder Chr. Zijdeveld (ener giezaken) omschreven als „een uit de hand gelopen herstel van kozijnen. Al het houtwerk was verrot," zegt hij. „Mijn collega-wethouder worstelde met dat probleem. Hij ver zuchtte dat het herstel veel geld zou gaan kosten. Daarop hebben we hem voorgesteld van de nood een deugd te ma ken en het energie-aspect 'mee te nemen'. De ramen zijn im mers tegelijkertijd vangnetten en afvoerputten van. energie." De kosten van het energie arme project bedragen 1,3 mil joen gulden, waarvoor 243.000 gulden subsidie Is toegekend. Twee ton is betaald door de stichting Projectbeheersbu reau Energie Onderzoek (PEO) en de rest is bijgepast door de ministeries VROM en Economische Zaken via de zo genoemde non-profit-subsidie- regeling. De subsidie is ter be schikking gesteld omdat de be trokken overheidsinstellingen goede hoop hebben het een en ander van het project te leren. Enkeie jaren terug wist Schie dam met de bouw van mini- mumenergiewoningen even- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Vier winkels houden tijdens de grote carna valsoptocht van De Rietzeilers een fotowedstrijd. Tijdens de optocht gemaakte foto's kun nen mooie prijzen opleveren. De Schiedamse fotovakhandels Huize Brabent, Van Vuur en, Van der Waal en Niestadt or ganiseren de wedstrijd voor gevorderden en beginners. De kleurenfoto rolletjes mogen overal gekocht worden. Het ontwikkelen en afdrukken moet wel bij de vier vakfoto grafen gebeuren. Uit de bij de inleveradressen gebrachte fotorolletjes worden maximaal drie foto's gekozen. Deze negatieven worden dan gratis uitvergroot op het for maat 13 bij 18 centimeter. Na een tentoonstellling krijgen de deelnemers him foto's weer te rug. Deelname is gratis. Er zijn een groot aantal mooie prijzen te winnen. Waaronder twintig rollen kleu renfilm ter waarde van 18 gul den. „Geweldig, de prijzen stroomden binnen," roemt voorzitter en vorst Jan van Haren van de Rietzeilers de medewerking van het bedrijfs leven. „De vakhandelaren doen hun 'stinkende' best om zoveel mogelijk deelnemers te krij gen met leuke aanbiedingen. Er liggen enkele goede cairta- ra's te wachten op de win naars. En niet van die goedko pe dingen, nee, echte camera's van rond de 500 gulden." De fo to's moeten voor 15 maart zijn ontwikkeld door de vier vak handelaren. Medewerkers van deze zaken vormen eveneens de deskundige jury- Bij de vier vakfotohandels moeten, eveneens voor 15 maart, de kleurplaten van de Carnavalsvereniging de Riet- zeilers voor. kinderen .worden ^-ingeleverd. Alle Schiedamse basisschoolleerlingen V; doen aan d„ l-leu» eens landelijk de aandacht te trekken. De stad ontving hier voor de zogenoemde Energie trofee. De meest in het oog sprin gende ingrepen in de school zijn de plaatsing van glaswan den een 70 cm dikke serre voor het schoolgebouw aan de achterkant en het beperken van het aantal ramen aan de voorzijde van het gebouw. Ver der zijn ventilatiesystemen en warmteterugwin-apparaten aangebracht Minder opval lend zijn de isolatie onder de vloer, in de wanden en de dub bele beglazing van de ramen. De maatregelen zullen naar schatting een energiebespa ring van 75 percent opleveren. „Dat zijn ruim twee grote tank-trailers vol olie," zegt Zij develd. „Denk daar eens aan; twee tankauto's van tezamen 65.000 liter olie. Als alle scho len in alle steden ook deze voorzieningen zouden aanbren gen, zou dat minder vervuiling voor het milieu betekenen. Na tuurlijk is dit niet een argu ment dat wij bij het besluit van de renovatie hebben be trokken, maar toch..." Naast de energiebesparing levert de apparatuur ook een schonere lucht op. De nieuwe machines zorgen voor wat men noemt "klimaatbeheer sing'. Door de ventilatie zal de lucht zuiverder moeten zijn dan voorheen. Daarbij zal het gebouw in de zomer koel zijn en in de winter warm. „Met een koel hoofd leren de kinde ren beter," meent wethouder J.G. van Kleef (onderwijs). Sinds de school in gebruik is (januari), zijn medewerkers van het onderzoeksbureau TNO en de dienst gemeente werken druk aan het meten. Het is nog de vraag of de ener giebesparing inderdaad zo groot is. De architect van de verbouwing, J. Kristinson uit Deventer, meent dat de bespa ring zelfs tot ruim 80 percent kan oplopen. Kristinson is ook betrokken geweest bij de mini- menergiewoningen en heeft de plannen getekend voor de 'energetisch" renovatie van 38 flats aan de dr. De Visserlaan. Bij succes zullen ook de andere 400 flatwoningen energie-arm gemaakt worden. Van Kleef noemt de verbou wing van de school revolutio nair. „Vooral door die glazen pui voor de school, is nu volle dige klimaatbeheersing moge lijk. Het is echt een revolutie voor deze wijk, Nieuwland, die aan het vergrijzen is. Het is juist belangrijk dat hier zo nu en dan iets nieuws gebeurt." mmsm Daarbij worden zogenoemde geïntegreerde ramen func tionerend als raam, zonne-eol- leetoren en isolator ge bruikt. De wethouders J.G. van Kleef (onderwijs) en Chr. Zij- 'develd (energiezaken) hebben dit gisteren bevestigd tijdens de opening van de verbouwde school Het Startblok. „Ik wil nog niets zeggen over hoeveel scholen en welke scho len in aanmerking komen," zegt Van Kleef. „De plannen zijn nog in zeer pril stadium. Het overleg tussen Zijdeveld en mij is nog maar pas op. gang gekomen. Verder zou het ook niet juist zijn scholen blij te maken, als wij ze later weer moeten teleurstellen."De twee wethouders hebben goede hoop dat de financiële resultaten van het project met Het Start blok zo gunstig zullen zijn, dat Schiedam ook zonder subsidies de renovaties op andere scho len kan uitvoeren. Simpel ge steld worden de zuidwandén van de scholen ingepakt in glas, terwijl het raamopper- vlak aan de noordzijde wordt verkleind. Overheidssubsidies willen de bestuurders aanboren door de primeur uit Duitsland in Schiedam uit te proberen. On der leiding van 'energiewe thouder' Zijdeveld worden de mogelijkheden hiervoor onder zocht. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Modderen met het invullen van het aan gifteformulier voor de inkom stenbelasting behoort voor Schiedammers tot de verleden tijd. De Schiedamse Inspectie der directe belastingen zit van af deze week dagelijks klaar met 15 medewerkers klaar om uitleg te geven over de vaak heel ingewikkelde formulieren. In 1985 klopten 2500 Schiedam se invullers met problemen aan bij de belastingdienst. Vo rig jaar waren het 3600 men sen die zich naar het kantoor aan de Lange Nieuwstraat be gaven met vragen om advies. „Het invullen van de biljet ten is er niet moeilijker op ge worden. Eenvoudiger ook niej," aldus hoofd van de Schiedamse Inspectie der di recte belastingen F. Roebroek, die het publiek gaarne van dienst wil zijn. „Maar dan niet allemaal tegelijk. Laat de mensen nu niet pp de bonnefooi binnen komen lópen. Dan moe ten ze gegarandeerd een uur wachten op hun beurt. Wij staan met de nieuwe appara tuur dagelijks klaar tussen acht uur en half één en van één tot 'vier uur. De koop avonden zitten de medewer kers gereed van zeven tot ne gen uur," aldus hoofdinspec teur Roebroek. Volgens het hoofd van de Schiedamse belastingen zijn er nog genoeg mensen die zelf hun papieren invullen. „Zo moeilijk is het nu ook weer niet," vindt hij. „Zeker als de toelichting wordt gevolgd." De mensenm die het invullen zelf ter hand nemen kunnen op werkdagen tussen acht en vijf uur de Belastingtelefoon (06- 0543) bellen. „Kom je er niet uit, dan kun nen onze deskundigen de klan ten verder helpen. Alle papie ren die van belang zijn bij het invullen moewten worden mee genomen. Denk dan aan jaar opgave van loon of uitkering, giro- en bankafschriften met rente-opgave, bewijzen van be taling van hypotheekrente, van rente op leningen, ziektekos- ten, studiekosten, van giften o£ andere aftrekposten," vult chef de bureau van het Schiedamse belastingkantoor D. Tamboer aan. Onlangs kregen 22.000 Schie dammers een aanslagbiljet voor de inkomsten belasting en de premieheffing 1986. Er viel bij 11.360 inwoners een enve loppe met E-biljet op de deur mat. Deze vereenvoudigde pa pieren zijn bestemd voor de in komstenbelasting gegevens over 1986.' Evenals 'de A-biljet ten, waarvan er 6.496 exempla ren werden verstuurd. 1.365 Schiedammers kregen een B- aangiftebiljet thuis gezonden. Op deze papieren moeten niet alleen de gegevens over het in komen, maar ook die van het vermeende vermogen worden ingevuld. Zo'n 2000 merendeels jonge Schiedammers vroegen vorig jaar via een T-biljet eer der betaalde belastingcenten terug. De boekwerkjes moeten ingevuld en voor 1 april wor den ingeleverd. In 1986 werd er door 2000 Schiedammers een bezwaar ingediend over de behandeling van hun aangifte. De belas tingdienst verwerkte binnen twee maanden zeventig pro cent van die bezwaren. „Dat willen we opvijzelen tot tach- SCHIEDAM De leden van de Federatie Nederland se Vakbeweging (FNV) wor den zaterdag 28 februari in het FNV-gebouw aan de Stadhouderslaan 119 gehol pen bij het invullen van de belastingaangifte formulie ren. Tussen tien en twaalf uur zitten deskundigen van de bond klaar om de balas- tingformulieren door te ne men- De leden moeten hun bewijs van lidmaatschap meenemen. Leden van de Schiedam.^ ouderenbonden en andere niet gebonden bejaarden kunnen zich laten inschrij ven bij het gecoördineerd ou derenwerk om hun belas tingformulieren voor 1986 in te vullen. Van tevoren opge ven is noodzakelijk. De aan gifte papleren worden op vrijdag 6 en 13 maart om 14.00 uur in het Blauwhuis aan de Lange Nieuwstraat ingevuld. Mensen die moei lijk uit de voeten kunnen, worden zocht. eventueel thuis bft Ook in de twee Schiedam se dienstencentra zitten des kundigen klaar voor de oude re stadgenoten. In de 4 Mo lens aan de Nieuwe Dam- laan is het mogelijk om af spraken te maken aan de re ceptie tussen negen en vier uur. In de Woudhoek aan het Heijermansplein kunnen de ouderen terecht. Achter iedere BOVAG-vakman staat een grote organisatie. Daar zit u goed mee. dat geeft zekerheid. Uw ÊOVAG-autobedrijf kent bijvoorbeeld uitstekende regelingen voor financiering, leasing en verzekering. Winkelcentrum SPALAND, Zwaluwlaan 84. Schiedam, 010-4708122 DooderdaflMvoflda koopavond voor ds showroom tig procent. Het kan sneller, door een andere aanpak. Wij gaan prioriteiten stellen aan de afhandeling van de bezwa ren," aldus Roebroek, die toe geeft dat de hulp 'vertraagd wordt door nieuwe computers. Dit jaar werkt de Nederland se belastingdienst voor het eerst met computers en zoge noemde fiscale memo's. De vragensteller of klager wordt door een belastingmedewerker achter een beeldscherm te woord gestaan. De medewer ker tikt de gegevens in het scherm. Uit de printer komt het fiscale memo met alle ge gevens en een eindbedrag. „Het duurt even voordat alle gegevens op een rijtje ziju go- zet en verwerkt worden. Want het gaat hier om een machine waar je gegevens in een be paalde volgorde moet intoet sen. Vroeger deden we het met de hand, dan kan je schippe ren. Maar mensen zijn nu een maal niet te programmeren," aldus Roebroek verontschuldi gend. De hulp van de belasting dienst, vooral bedoeld voor Schiedammers met de lagere inkomens, is geheel gratis. Schiedam, Inspectie der direc te belastingen, Lange Niéuw- straat 193, tel. 42729I1.1 FILMCLUB De verfilming van Arthur Mil ler's toneelstuk Death of a sa lesman is vrijdag 27 februari te zien bij Stichting Filmclub Schiedam (Nieuwstraat 12). De film is geregisseerd door Vol- ker Schlöndorff. Death of a sa lesman rekent af met de 'Ame rican dream' waarin voor ie dereen die hard wil werken een succesvolle en rijke carrière is weggelegd. In de hoofdrol Dus- tin Hoffman. Aanvang 21.00 uur. Toegangsprijs: ƒ5,-, dona teurs betalen f4,-. THE DITCH Het Daan Gaillard Quartet bij gestaan door zangeres Daisy Bell treedt vrijdag 27 februari op in jazzclub The Ditch (Korte Haven 9). Aanvang 21.30 uur. Zaterdag 28 februari staat het Spirit Quartet op het podium. Zij spelen Bebop. Aanvang 21.30 uur. INSTUIF Jongerensociëteit Instuif Schiedam viert zondag 1 maart carnaval in zaai Irene (Nieuwe Haven 155). Medewerking ver leent onder meer de Schie damse boerenkapei De Pulle- kes. Aanvang 20.30 uur. Toe gang ƒ7,50. VIER MOLENS In het dienstencentrum De Vier Molens (Nieuwe Damlaan) is zondag 1 maart een extra thé- dansan'. in verband met carna val. Op het programma staan-- een play-back show, stoelen dans, balonnendans. Aanvang 13.30 uur. De toegang is gratis. Tegeiijkefijd is in het dien stencentrum een ruilbeurs voor munten, postzegels, prentbrief kaarten en enveloppen. Dinsdag 3 maart is in de grote zaal van het dienstencentrum een bingo, aanvang 14.00 uur. Woensdag 4 maart, soosavond voor de bewoners van de flats ''tricklede, Emma en Nieuw land. DE vVOUDHQEK De Rietzeilers zijn vrijdag 27 februari present tijdens de car navalsavond in dienstencen trum De Woudhoek (Heijer mansplein 35). De boerenkapei De Puliekes zorgt voor muziek- aie ondersteuning. De carna valsavond begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 2,50 (inclusief een warme consumptie). Verder zijn er gratis hartige hapjes verkrijg baar. STEDELIJK MÜSEUM Het Fiora Trio verzorgt woens dag 4 maart'het lunchconcert Redactie Set Vrije Volkeditie Schiedam, Hoogstraat 125b, 5111 HD Schiedam. Telefoon: 4266646 of 4736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdag ochtend voorafgaand aan de plaatsing op don derdag in ons bezit te zijn. in de aula van het Stedelijk Museum (Hoogstraat). Het trio bestaat uit: Ineke Nouws (vi ool), Rudolf van der Wel (cello) en Frieda Offerhaus (Plano). Op het programma staan wer ken van Felix Mendeisohn- Bartholdy. Aanvang 12.30 uur. Toegang en koffie gratis. Het lunchconcert is een Initiatief van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam. PODIUM Vrijdagavond wordt het vanaf 22.00 uur 'zwijmelen' in café Podium (Lange Haven). Er wor den dia's vertoond, gedichten gelezen door een persoon met 'zwoel stemgeluid". Toegang vrij. De vijfmansformatie De Aardappeleters treedt zaterdag 28 februari op in café Podium'. De band maakt deel uit van het muziekcollectief Het Slachthuis. De Aardappeleters hebben een eigen repertoire met zowel Nederlands- als En gelstalige teksten. Aanvang 22.00 uur. HET SINGELKWARTiER De wijkvereniging Het Singel kwartier heeft voor de Schie damse jeugd een kindercarna val in petto op zondag 1 maart in zaal Marijke (Broersveld 121). De toegangsprijs be draagt ƒ2,-. TOERCLUB RIJNMOND De fietstourclub Rijnmond opent zondag 1 maart het fietsseizoen met een propa- gandafietstocht. Deze tocht, over een afstand van vijftig ki lometer, voert door het gebied Midden-Deifland en het West- land. Deelname staat voor ie dereen open. De start is om 10.00 uur bij de kantine van de Wielerbaan Schiedam aan de Olympiaweg (sportpark Harga). Informatie: tel. 4357266. Donderdag 26 februarj heeft de tourclub een fedenraadsver- gadering, aanvang 20.00 uur. Plaats: kantine Wielerbaan. M0GI3 J WE U EVEN IN T ZONNETJE ZETTEN? /-i fes =aa -- v*.v.': 8Ü8MS huurkoop voor- waarden voor net tni tnruu mi te mstuusn wurug rne* w/t - percentage. Dit aanbod geldt alleen bij aanschaf vóór 1 maart 1987 en registratie vóór 15 maart 1987. Importeur Pon Car BV.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1