14 Blue Ocean deels failliet Artotheek koopt 33 kunstwerken i Sijpels opent NBM-installatie Zweeds vakmanschap I n HET WAAIGAT VISSERIJMUSEUM VERTELT, VERHAAL VAN ZUIDERZEE Kortaf Toiietles Portuna Klein links niet geïnformeerd Carnavals optocht de Rietzeilers Brandweer commandant Van Es geïnstalleerd WAAI EENS AAN WONEN WS (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM„Het kunstklimaat in Zuid-Hol land lijkt prima. De Salon van de drie Maasste den is daar een goed voorbeeld van. Expositiemo- gelijkheden te over. Maar we moeten de kunst niet te idealistisch benaderen. Want de kunste naars hebben brood op de plank nodig." Commis saris van de Koningin van Zuid-Holland mr. Schelto Patijn (PvdA) liet er gisteren bij de ope ning van de Salon van de drie Maassteden in het Schiedamse Stedelijk Museum geen twijfel over bestaan. Patijn heeft te doen met de regionale kunstenaars. Maar geld toezeggen aan de ge meente Schiedam, die dat nodig heeft om kunst werken van armlastige kunstenaars te kunnen ko pen, deed de Commissaris van de Koningin echter niet. Jan van Reeven bij zijn winnende kunstwerk. (Foto Arie Wapenaar) Erker Wedstrijd Blue Ocean, de Schiedam se' werf voor exclusieve jachten, is voor een deel bankroet. De Rotterdam se rechtbank sprak deze week het faillissement uit over Blue Ocean Shipy ards BV. Volgens een woordvoerder betekent dit allerminst dat het ge hele bedrijf wordt opgehe ven. „Het gaat om een technisch faillissement van een werkmaatschap pij," zegt hij. Blue Ocean Shipyards zou in financiële problemen zijn geraakt doordat een opdrachtgever niet met geld over de brug wilde komen. Het bedrijf aan de Lange Nieuwstraat is ge specialiseerd in dure, ui terst luxueuze jachten die miljoenen guldens kosten. De directie van het be drijf aan de Schiedamse Lange Nieuwstraat wilde verder geen mededelin gen doen. ,JDe kans be staat dat het allemaal nog wordt opgelost in onder handelingen," aldus een woordvoerder. (Foto Arie Wapenaar) Bibliotheek Podium M Deze bank is strak maar toch vriendelijk van ^ontwerp. Afneembare hoezen voorzien van ritssluitingen. Leverbaar o.a. in stoffen zoals effen, streep, ruit en leer. 00B BBBB9 nmnnoü-nl Markt 57 - Vlaardingen - telefoon 010 -^343685 Ook scheeps modellen ma ken deel uit van de Zuid- erzee-tentoon- stelling in het Vissenjmuse- um. (Foto Arie Wape naar) - é- •mi MP VRIJDAG 27 FEBRUAR11987 SCHIEDAM De dit jaar zeer groots opgezette carnavalosoptocht van de Schledamse carnavalver- énlging de Rietzeïlers start zaterdag om 12.00 urn: bij de' residentie van Prins Ton den Eerste (Ton Groe- neveid). Om 13.15 uur komt de grote optocht aan bij het Stadhuis op de grote Markt. Burgemeester drs. Reinier Scheeres zal daar op.de trappen van het stad huis de sleutel van de stad overhandigen aan de Car navalsprins Ton den Eer ste. Schiedam wordt omge doopt in Brandersgat en de dansmariekes, de bran dersknechten en de leutma- kers nemen het roer over. Omv 13.20 uur zet de stoet met tientallen versierde wagens, drumbands, trac toren met aanhangers en carnavalesk verklede men sen zich in beweging. Publiek langs de route kan op alle mogelijke ma nieren meedoen aan het Üeestgebeuren. Fotografe ren, kleuren of een rebus oplossen. Er zijn veel prij zen te winnen, waaronder een groot aantal diners in Schiedamse restaurants; het super chique La Du- ehesse en het Griekse spe cialiteiten-restaurant Kor- foe. De tocht leidt vanaf 12.00 uur langs de Burge meester Honnerlage Gre- telaan, Parkweg, Spinhuis pad, Vijgensteeg, Ooi- evaarssteeg, Grote Markt, Lange Kerkstraat, Broers- veld, Herenpad, Broers- vest, Koemarkt, Hoog straat, Grote Markt (13.15 uur). Lange Kerkstraat, Broes\ tid, Herenpad, Broersvest, Koemarkt, Hoogstraat, Korte Haven, Dam, Vlaardingerstraat, Nieuwe Haven en Sint Li- duin aatraat. 'Kunstenaars hebben ook brood op de plank nodig' „Nee, toezeggingen krijgt u niet Ook voor de provincie is het afwachten. Na het 'overlij den* van de BKR hebben wij maar op gelden van het rijk te "wachten," aldus Patijn in een met honderden belangstellen den afgeladen aula van het Stedelijk Museum tegen de Schiedamse wethouder Luub Hafkamp. Wethouder Haf kamp (kunst) had het ijzer ge smeed toen het heet was. Hij vroeg in zijn speech over de Salon van de drie Maassteden en de Artotheek Schiedam in oprichting doodleuk om pro vinciale subsidie. Er bestaat grote onzekerheid over de rijks-, provinciale- en gemeentelijke subsidiestromen voor "de kunst'. De provincie Zuid-Ho! Hand heeft voor dit jaar iet meer dan twee miljoen gulden te besteden op kunstge bied. „Dat Is beduidend minder dan de (Beeldende Kunste naars Regeling) BKR oplever de," aldus Patijn, die de kun stenaars in het land wil betrek ken bij het kunstbeleid. „We moeten het gezamenlijk rooi en. De kunstenaars moeten zelf in de discussies betrokken wor den. Anders gaat de kunst ka pot," voorspelde hij op de ope ning van de tentoonstelling met werk van 58 artiesten uit de waterweggemeenten Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis. Patijn gaf toe dat met name op kunstterrein heel actieve gemeenten' voorrang krijgen. „Het mag niet zo zijn dat een gemeente er een gat in de be- Vijftien cursisten, van de mu zieklessen onder leiding van Jan Steenbergen in wijkcen trum de Erker (Jan van Aven- nestraat 32), hebben met suc ces het examen afgelegd voor de Nederlandse organisatie voor Muziekleraren. Volgende personen slaagden met een gemiddelde van 7,5 punten: Ester van Noordennen, piano; Lisette van Noordennen, piano; Irene van Leeuwen, piano; Paui van der Lee, keyboard; Dick Zonneveld, keyboard; Dita van Oostrom, orgel; Eli den Hartog, piano; Wanda Meeuws, piano; Astrid Poot, orgel; Vera van Katwijk, fluit; Brenda Kapoen, fluit; Suzanne Duifhuizen, fluit; mevrouw Tuttle, accordeon; Hilde Luca, piano; Valerie Lu- ca, piano. worden in het bankgebouw uit gereikt. SCHIEDAM De aankoop- commissie van het Stedelijk Museum Schiedam heeft voor de Artotheek Schiedam in op richting 33 kunstwerken aan gekocht. De werken werden ge kozen uit de ingediende wer ken voor de Salon van de drie Maassteden, die gisteren werd geopend in het Schiedamse Stedelijk Museum. Bij het aan gekochte werk zitten geen gro te werken, geen dure stukken en geen sculpturen. De ge meente had 40.000 gulden be schikbaar gesteld. Er is een bedrag van 28.685 gulden uitge geven voor de aankopen. „De rest blijft op de bank staan," aldus kunstwethouder Luub Hafkamp, De Vlaardlnger Auke Berg- ama sleet zijn The Kodak Girl'. Dit is een kleurenfoto in 1985 gemaakt met de zoge noemde Dikke Bertha, een dl- rectklaarcam era, waaruit fo to's in het formaat .80 hij 60 centimeter komen. De Schie damse kunstenaar Cees Bouw raakte zijn drie inzendingen voor de Salon kwijt aan de ar totheek; drie zeefdrukken zon der titeL Een van de Schie damse Inge van Haastert aan gekocht werk is het duurst: 2.750,-. Van de Schiedamse kunstenaar Henny van Leeu wen, die bekend staat om zijn piepkleine pure schilderstuk jes, werden drie kleurige werk jes van 20 bij 29 centimeter aangekocht. „Vijftien werken zijn van Schiedammers afkomstig, de rest is van Vlaardingse en Maassluise collega's. Wij wil len ons publiek, die de werken dus nog niet kunnen lenen, voorzien van zoveel mogelijke verschillende kunstwerken," aldus Hans Paalman, direc teur van het Stedelijk Museum Schiedam en voorzitter van de aankoopcommissie. De aan koopcommissie bestond uit; mr. P.C. Franken, waarne mend voorzitter; Ria Janse; mevrouw S. de Graaf; drs. W. Kotte; Cees van der Geer; Gil lis van Oosten en Age Klink. groting mee gaat dichten. Of bijvoorbeeld een riolering mee gaat aanleggen. Dat kan niet. Dit geld is voor de kunst en daar zal het voor gebruikt moeten worden."Voor Schie dam zag Patijn het niet zwaar in. „Nee, dat komt best goed met die subsidie. Harde toe zeggingen kan ik echter niet maken," gaf hij schoorvoetend toe. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Onder belangstelling van ruim hon derd brandweerlieden en om ringd door groot materieel, is gisteren J.W. van Es (40) uit Haarlem geïnstalleerd tot commandant van de Vlaar dingse brandweer. Hij was als officier in dienst bij de brand weer in Haarlem en volgt nu oud-commandant P. de Jong op, Van Es bevordert tot de rang van commandeur eerste klas. Het was voor het eerst dat in de regio een brandweercom mandant de belofte van de be roepsbrandweer (artikel B2) in het openhaar aflegde. Van Es kreeg van zijn nieuwe korps een bezem. ,JDe bezem erdoor halen kan nuttig zijn," zei W. van Sas namen het korps. „Het kan echter ook veel stof doen opwaaien, waar sommige mensen zeer aller gisch voor zijn." Van Sas sug gereerde Van Es de bezem be hoedzaam te hanteren. De Vlaardingse kunstenaar Jan van Reeven ontving, na een loting tussen negen geno mineerden, uit handen van mr. S. Patijn voor de allereerste keer de splinternieuwe 'Salon van de drie Maassteden 1987 prijs'. Het bedrag, groot 1500 gulden, werd hem in een enve loppe overhandigd. De prijs is ingesteld door de Stichting Op bouw Schiedam, een organisa tie die de 'kunst' een warm hart toedraagt. Jan van Reeven, hij kreeg de prijs voor zijn drie Hollandse landschappen, reageerde zeer verrast. Van Reeven; „Ik hoor de pas vanochtend dat ik bij 'de laatste negen' behoorde. Geweldig, erkenning. Ik ben erg blij met het geld. En heel erg verrast." Ter gelegenheid van de ope ning van een nieuw Bonds spaarbank filiaal aan de Vlaar dingse Floris de Vijfdelaan werd een kieurwedstrijd voor kinderen gehouden. Dit kan toor kwam in de plaats voor het filiaal aan de Dirk de Der delaan in Vlaardingen. Een deskundige jury heeft de ge kleurde tekeningen van tien Schiedamse of Vlaardingse deelnemers gekozen. Woens dag 11 maart om 17.00 uur krijgen de volgende kinderen hun prijs overhandigd; Petra van Yberen, 12 jaar; Petra de Graaf, 9 jaar; Arjan Stuurman, 10 jaar; Wendy Stam, 4 jaar; Ronald Loef, 5 jaar; Ricardo van Sligten, 7 jaar; Debby Nieuwstraten, 8 jaar; Elsje van Sligtenhorst, 10 jaar; Erik van Pienbroek, 10 jaar en Eveline Kennedy, 7 jaar. De prijzen ---pi- Het Schiedamse bibliotheek, fi liaal Oost (Lorentzlaan 6) heeft vanaf maandag 2 maart ook kinderboeken voor de uitleen in huis. Jeugd tot ongeveer tien jaar kan er terecht in plaats van in het jeugdfiliaair- aan de Archimedesstraat, dat op 1 maart zijn deuren sIpo'L, Kinderen, die nog boeken heb ben van het jeugdfiliaal kunnen deze lectuur inleveren op de nieuwe locatie of in de Jeugd bibliotheek aan de Korte Ha ven 129. Elke nieuwe jonge le zer, die zich maandag in iaat, schrijven bij filiaal Oost, krijgt een verrassing. Het aangekondigde optreden van de Schiedamse groep de Aardappeleters in café Podi- uum (Lange Haven 28) gaat aanstaande zaterdag niet door. Zaterdag 28 februari viert Po- duium het éénjarig bestaan'. f* „We vieren niets, laten alle Schiedammers maar naar de Carnavalsvereniging de Riet zeilers gaan in zaal Irene of,f naar het Carnaval do BrasiUn café de Goudsbloem," aldus programmeur Peter Pijpers:]' Vanavond wordt er vanaf 2,£po uur gezwijmeld met oude dia's, zwijmelmuziek en het voorla^ zen van gedichten a ia Jan .van Veen's radioprogramma Cand lelight. Het 'swijmeifeest' staat onder leiding van de Schie-1 damse kunstenaars Michel Snoep, Peter Hellemons en Joost Kalkhoven. SCHIEDAM Minister Nijpels van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) zal op woensdag 11 maart de grondreinigingsinstallafie van het Amsterdamse aan nemingsbedrijf NBM BV aan de Nieuwe Waterwegstraat in Schiedam in werking stel len. Met deze installatie zal in eerste instantie 140.000 ton met cyanide vervuilde grond van het terrein van de voor malige gasfabriek (GTB-ter- rein in de Schiedamse wijk de Gorzen) worden gerei nigd. De installatie, in opdracht van NBM Bodemsanering BV ontworpen en gebouwd- door een dochteronderne ming Bocol BV, is computer gestuurd. Het procédé om grond te schonen Is eerst tweeënhalf jaar getest op een terrein in Amsterdam en vervolgens in Schiedam be proefd. Na reiniging zal de grond weer beantwoorden aan de normen die het mi nisterie stelt. De installatie bestaat on der meer uit een gigantische .yoordroogtrommel.. en, een grote naverbrandingsoven. Uniek hierbij is dat de grond indirect wordt verhit. De branders bevinden zich aan de buitenkant van de droog- trommel en oven, waardoor de brandergassen 'schoon' blijven. Het vocht en de or ganische verontreinigingen uit de grond verdampen in de voordroger en de oven. Daarna worden de giftige dampen in een naverbrander bij een temperatuur, van on geveer 1100 graden Celsius ontleed tot koolzuurgas, wa terdamp en stikstof. Doordat het een volledig gesloten systeem is, kunnen geen schadelijke stoffen ontsnap pen- Volgens NBM is het sys teem „volstrekt veilig en mi lieuvriendelijk". VLAARDINGEN In de Weekbrief nr. 25 krijgen de le den van de Vlaardingse voet balvereniging Fortuna een lesje toiletgebruik. Het blad doet dit naar aanleiding van onhygiëni sche toestanden in de heren toiletten. Zo constateerde de vereniging maandag, dat ie mand zijn behoefte naast de pot had gedaan in piaats van i S»ii i?l.i 1 c erin. En het handdoekenappa raat is regelmatig kapot als ge volg van verkeerd gebruik. Het blad geeft de volgende tips; „Gebruik de handdoekenrol zoals het behoort, spoel de uri noirs en het zittoilet na gebruik door, gebruik de toiietrollen op een normale manier en sluit bij het verlaten van het toilet de- deur achter u dicht." VLAARDINGEN Enkele klei ne partijen willen niets weten van de college-onderhandelin gen in Vlaardingen. De Socia listische partij (SP) en klein links (PSP/PPR/CPN) komen morgen niet naar de plenaire poiitieke bijeenkomst in de kantine van J. Madern B.V. Voorzitter A. Kool (CDA) van de onderhandelingsdelegaties had hen daarvoor uitgenodigd. SP-voorman R. Poppe: „Wij vergaderen op het stadhuis en niet in een kantine van een be drijf. Bovendien houden wij niet van dat gezeur in het ge heim. De bijeenkomst moet openbaar zijn, zodat de bevol king van Vlaardingen kan we- tar 'ioe het met de politiek ••te ,t." Het PSP-raadslid A. van Kalken ziet ook niets in de bijeenkomst. „Wij wachten lie ver rustig af. Wij hebben ons in december teruggetrokken. Ook wij wilden een openbare' bil-l eenkomst;'] 'zei hij.'I Op de bijeenkomst zullen de PvdA, WD en CDA de andere in de Vlaardingse raad verte-,,, genwoordigde partijen fnfor- meren over de vorderingen van de onderhandelingen. Ook bur gemeester A.A.J.M. van Lier], die bij de betrokkenen op spoed heeft aangedrongen, zal aanwezig zijn. De bijeenkomst werd gepiarid kort nadat klein rechts in een open brief had geklaagd, over' het feit dat niets over de ge sprekken tussen de drie grote' partijen bekend was. Vooraf;'f het SGP-raasiid M.W. Lensvelt was woedend over het feit dat de onderhandelingen achter gesloten deuren plaatsvonden. „Wij zijn geen partij van ste^ nengooien, maar dit lijkt ner gens op," had hij gezegd. 9 i v'< Y VLAARDINGEN Het oude verhaal van de Zuiderzee die niet meer bestaat, wordt vanaf zaterdag vier maanden verteld in het Visserijmuseum. Schil derijen en tekeningen van schepen en stadjes roepen het beeld op van een zee, die eens de drukst bevares an visrijkste binnenzee van de wereld was. Vijftig jaar geleden kwam daar definitief een einde aan met de aanleg van de Afsluit dijk. De expositie bestaat uit werk van de schilders Schotel en Tholen, de tekenaar Teunlssen en enkele scheepsmodellen. „Stilgezette beelden uit het verleden, nostalgie als u wilt, maar mooi in elk geval," aldus het museum. De Zuiderzee be reikte haar definitieve vorm rond 1600. Met de inpoldering van grote delen van de zee en de afsluiting kwam langzaam een eind aan de visserij en daarmee ook aan de bruine vissersvloten. Graan, aardap pelen en suikerbieten namen ais inkomstenbron de rol van de visserij over. „Zo betekende het begin van één van de grote technische projecten van onze tijd tegélljkertijd het einde van de geschiedenis van die mooie binnenzee, die Zuiderzqf heette," aldus het museum.' 5 De Zuiderzee in het Vissértjr museum van 28 februari tot 1 Juni 1987. Toegang op de ope ningsdag gratis, daarna 2 gul den voor volwassenen en rl gulden voor kinderen tot ')1 Jaar en houders van een Faé 65. Geopend dagelijks van l®» 17 uur, zon- en feestdagen val 14-17 uur. Vlsscrijmuseu'® Westhavenkade 53/54, dingen. Tel. 4348722.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1