Renovatie a la Van Beethovens Für Elise Zakkendrager wil een 'hele bruine' Schiedamse haven GEEFT DE TOON AAK 2995 - DïcïMfsBPïM pmo's smHiStlMS mboaxmM r i -n 3- ©YRMftHft Goten en zink van dak gestolen mmmt: Dure cognac ontvreemd ■ëM HSRoland KAWAI CASIO Technics DUITSE PIANO FX-VV-" DEN HAAG Het Amsterdamse - aannéinings-. bedrijf NBM BV mag voorlopig vijf jaar lang grond reinigen in de nieuwe- installatie .aan de Niéuwe Waterwegstraat in Schiedam. NBM-direc- teur D.F.G. Kuipers bevestigde dat het bedrijf de definitieve vergunning hiervoor heeft gekregen. Kuipers ziet de toekomst voor de installatie ech ter somberin.-Want binnen anderhalf jaar zal de 140.000 ton verontreinigde grond van het voorma lige Schiedamse gasfabriekterrein uit de wijk De Gorzen zijn gereinigd en dan heeft het bedrijf nog voor hoogstens een paar maanden werk. Minister Nijpeis (Milieubeheer) zal op 11 maart de instal latie officieelingebruikstellen. Thermisch NBM heeft aan de Nieu we Waterweg straat voor vijf jaar een fabriek inge richt om ver ontreinigde grond te scho nen. Architect Treurniet: geïnspireerd door Van Beethoven: Neuriën Al opgeknapt Für Elise Computerles Schiespoor Erker 1 Erker 2 Ooievaars Handbal Deze week: Technics CASIO. het vrije volk Schiedam kortaf NBM reinigt 5 jaar vervuilde grond Zo voordelig koopt u ze nergens! Aanbieding: grootste Voor de période na het reini gen van de 140.000 ton Schie damse vuile grond, waaronder 35.000 ton puin probeert het be drijf nieuwe opdrachten te be machtigen. Directeur Kuipers zegt „angst te hebben" dat na die anderhalf jaar de stroom vervuilde grond ophoudt. J)ie hoeveelheid van 140.000 tori' is uniek," meent ook ir H.J. van Hasselt, hoofd afdeling bo demsanering van NBM. „De projecten die we verder birinen hebben, leveren maar tien- tot vijftienduizend ton op. Dat is een maand of anderhalf werk." De projecten- betreffen onder meer een hoeveelheid grond van een gasfabriekterrein in Hoogevëen. en grond waaróp een benzinestation heeft ge staan in de buurt van Den Haag. „Verontreinigde grond is er natuurlijk genoeg," vervolgt Van Hasselt. „Er wordt steeds meer ontdekt. Het is een kwes tie van geld dat beschikbaar moet kómen." Het rijk betaalt negentig percent van dé reini- gingskosten van vervuilde grond en de gemeenten de ove rige tien percent.-: „Het finan ciële risico dat wij nemen is vrij groot," meent directeur Kuipers. f „De overheid vroeg ons on dernemers: help het land van de verontreinigde grond af.. Dat doen wij door een installa tie te bouwen, maar dan. willen wij op onze beurt ook wel-dat dat ding draait. De 'angst die na Lekkerkerk over Nederland' kwam, is zo langzamerhand wat weggeëbt.Desondanks is er nóg* steeds veel vervuilde grond. De- overheid moet zich daarvan toch bewust zijn." HetAmsterdamse bedrijf NBM ontwikkelde een paar jaar geleden, samen met - de Technische Hogeschool in Delft, een techniek om vervuil de grond thermisch te reini gen; Hierbij verdampen de schadelijke stoffen onder hoge temperaturen uit de grond bin nen een gesloten systeem; Vol gens NBM wordt hiermee een nieuwe generaties reinigings installaties ingeluid.^ Bij de aanvraag van een vergunning voor vijf jaar, op grond van de Hinderwet en de Wet Che misch Afval, ondervond hét be drijf nogal wat weerstand van de kant van Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond van de 0M 2»« (Van een onzer verslaggevers). VLAARDINGEN Het ge meentelijk Woningbedrijf Vlaardingen begint vandaag met, de opknapbeurt van 176 flatwoningen van complex De Sriayer aan de Van Beethoven-, singel. De huizen worden geï- soleerd; krijgen een betere ventilatie en er wordt centrale verwarming aangelegd. Ook wordt' het dak opnieuw: bedekt. De renovatie kost ruim. zen miljoen gulden en moet voor het eind. van dit jaar zijn vol tooid. Architect J.G. Treurniet heeft, zich bij het maken van het opknapplan laten inspire ren door ,Vari Beethovens ;Für Elise. 'i De renovatie iseen onder deel van een grootscheeps pro ject van het Vlaardingse wo ningbedrijf,, dat in totaal 2.500 na-oorlogse huizen wil opknap pen. Dit is gisteren bekend ge maakt door het woningbedrijf en het architectenbureau G. Geluk J.G. Treurniet.; Voor 1.969 huizen is die op knapbeurt al plan-klaar. Be halve de flats aan de Van Beet- hovensingel,komen nog de huizen bij de Floris de Vijfdel aan (461 Muwi/Dura)de wo ningen bij Dr. Wiardi Beck- mansingel (780 Panagro-Dar- sen-Nlelson) en de flats aan de. Dathéenstraat(512 Dura-Coig- net) voor renovatie in aanmer king. Wanneer met' het werk wordt begonnen is nog niet be kend. Het gaat steeds'om wonin gen, waarbij.de bewoners heb ben geklaagd over vocht, tocht en schimmel. De huizen zijn veelal in de jaren vijftig ge bouwd cn voldoen niét langer aan de huidige ;wooneïsen, waarbij isolatie, ventilatie en centrale" verwarming voorop staan. Ook hebben bijna alle huizen een grauw uiterlijk, ter wijldé bewoners verlangen naar wat lichtere en vrolijkere kleuren. Voor zóver het de buiten), rr* van de hulzen betreft, word' serieus rekening gehóuden met de wensen van de bewoners. Daartoe behoren j vooralr de ko zijnen. Het Woningbedrijf gaat; er vanuit het interieur zó veel mogelijk door de bewoners zelf wórdt bijgehouden. „Feitelijk hebben: we ook geen geld voor de deuren en'de hal," zegt di- SCHIEDAM Bij Houthan del Van de Weetering aan de Nieuwe Maasstraat in Schie-, - dam-Zuid is een. groot deel van het zink van het dak verdwe nen! De dakplunderaars haal den eveneens de dakgoteri van het gebouw af. De in de schuur opgeslagen v goéderen werden aangetast door vocht. De scha de''Is aanzienlijk. Een schade bedrag is nog niet bekend. laagbouw gebruik ik dezelfde kleuren als bij de hoogbouw." Het totaal van hoog- en laag bouw heeft na de renovatie ook weer een relatie met de Fur Elise. Het thema wordt drie keer herhaald, de voorzin, middenzin en nazin van het rondothema van de Für Elise voorstellend. Het verschil in lengte van de flatblokken is te-, rug te vinden in de maatverde ling binnen het thema. Wie de goede kant uitrijdt in de..Van Beethovensingelrkan straks, ki j kend naar de gevels, déj Für; jEljsi§jimeéneüriën, 'MAar iTreurpiat: vindt dat de flat vooral, prettig moet zijn omnaar te kijken. Treurniet: „De mensen moeten het ook nog aardig vinden om de ande re kant op te rijden." Als hom mage aan de componisten zul len; des portretten van Ludwig van Beethoven '.en" Johann Se bastian-Bach vier étages hoog opiüde zijmuren (resp. hoek Mahlerstraat en Bachstraat) in leistenen worden ingelegd. recteur ing F.M. Melis van het Woningbedrijf.; „Wij moeten rekening houden met alle Viaardingers,' dié. góed willen wonen. Daarom vinden we het belangrijker dat we een extra serie huizen kunnen verbete ren dan dat we bij andere huurders nieuwe deuren kim-; nen plaatsen." ArchitectJ.G. Treurniet.- jeeft zich bij het ontwerp, laten inspireren door het rondo voor hét pianostuk Für Elise van dé componist Li van. Beethoven (1770 -1827). Er is geen letter lijke vertaling gemaakt van muziek naar kleur.„De mu ziek speelde door mijn hoofd toen ik het kleurontwerp moest maken," zegt Treurniet. JDe kleur geel stelt de melodische FOTO ARIE WAPENAAR lijn voor, die door allé hoog- bouwbiokken loopt. Het' geei wordt: geaccentueerd door ge bróken wit aan de bovenkant en beige aan de onderkant. B v ze melodische lijn heeft n$g heel duidelijk een relatie met detoonhoogte. Bij de gebroken akkoorden, weergegeven in. rood, groen, blauw en antra ciet, bestaat geen directe band met de toonhoogte." De architect meent dat mu ziek en architectuur gebruik maken' van dezelfde' elementen als ritme, structuur, thema, variatie, harmonie en contrast. „Voor de laagbouw in de Van Beethovensingel heb ik een aantal musicale begrippen uit-, geheeld," zegt hij. - „Symetrie, door.twee dezelfde bogen te schilderen, omkering, vergro ting: en (spiegelbeeld; Bij de Een groot deel van de ge meentelijke woningen zijn al opgeknapt: De 337 huizen (Klijn) in de Babberspolder bij de Van der Duyn van Maasdamlaan. De 694 huizen (Muwi 1) in de Babberapolder hij de Kethel- weg. De 108huizen (Wissing) in Hóly bij de Reigerlaan. De 144 huizen (De Laat) in Holy bij de Sperwerlaan. De 333' huizen (Both) in de Westwijk bij de Teldersstraat. De 348 huizen (Tramonta) in de Westwijk bij de Boerhaav- estraat. De 356 huizen (Simplex) in de Indische buurt bij de Billit- onlaan. Van de nog uit te voeren re novatie-projecten is dat van de Van Beethovensingel de eerste. De bewoners heoben via hun woordvoerdster mevrouw A. Bussinklaten weten, dat zij zeer ingenomen-.zijn met de plannen. Bussink is blij van de vochtproblemen af te komen en kijkt vol verwachting uit naar de verbouwing. SCHIEDAM Tweeëndertig flessen peperdure Franse cog nac vormden de buit van in brekers in een slijterij in de Newtonstraat in Schiedam- Oost. Met een standaard van een open haard werd een grote winkelruit Ingegooid. De die ven veroorzaakten een schade aan inboedel en voorraad van 1250 gulden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het. aanbod, van schepen van de 'bruine vloot' voor de Schiedamse Mo lendagen in de eerste week van mei is zó groot, dat de organi sator 'van het evenement de toegestroomde deelnemers niet meer kan betalenl Al meer dan dertig schippers van an tieke schuiten, zoals Westlan ders, botters, klippers, klippe raken en botschepen zegden toe te komen. „En die komen, zeker we ten," verzekert de Schiedamse zakkendragen Jan Hagen doorn. „Dat geld was beschik baar. Maar een werkelijk uniek vaartuig voorzien van een zogenoemde gloeimotor, heel bijzonder, hoor, kunnen we niet betalen. Als er nu nog eens twee duizend gulden los kwam. Of meer. Iedereen mag sponsoren, bedrijven of parti culieren het maakt niet Wij hangen wel spandoeken, vlag gen of naamborden in de ma sten van die schepen. Dat zou fantastisch zijn." Er lagen tijdens de tweede Molendagen drie antieke sche pen afgemeerd in de Oude Sluis bij het Zakkendragers huisje. .Aan shirtreclame doen we niet. De zakkendragers van ons Sint Anthonisgilde krijgen absoluut geen sponsornaam op de ouderwetse kleding. Dan gaat het effect verloren," aldus zakkendragers meester Ha gendoorn over zijn mannen, die in actie zullen komen met zakkendragerstrappen, hand karren en hun eigen kracht op en rond de oude schuiten. Vanaf 1 mei varen de zeil schepen, van heel groot tot heel klein, via de Schie of de Buitenhaven vanaf de Nieuwe Waterweg de binnenhavens van Schiedam in. De gehele week blijven de boten, met of zonder masten, in dc Lange Haven, de Korte Haven, de Noordvést en de Schie liggen. Niet alleen grote Indrukwek kende bruingezeilde schepen komen. Ook een aantal schip pers van kleinere zalmschou- wen wordt verwacht. Even eens zullen er in de Schiedam se havens vanaf de Appel markt tot'aan de Ooievaars- brug te zien zijn: 'schoeners, een stoomboot en een beurt- vaartschip. Tijdens het hoogtepunt van de Schiedamse Molendagen, die dit jaar samenvallen met de Nationale Fietsdag en de Nationale Molendag (zaterdag 9 mei) wordt door de zakken dragers van het nieuw opge richte Sint Anthonisgilde een koienschuit en een graanschip verscheept. De Schiedamse zakkendragers, onder aanvoe ring van Jan Hagendoorn, zul len een graanschip lossen. Met kleine transportbootjes, de zalmschouwen, worden de ver laden zakken graan via de Schie naar de molen de Vrij heid of molen de Npord ge bracht Daar wordt het graan tot mee! gemalen. De zakken dragers gaan de stoomboot "bunkeren', voorzien van kolen. „Mijn Ideaal Is een hele bin nenstad vol bruine zeilen in al le havens. Want het is een prachtig gezicht. Het laat Schiedam op zijn 'mooist* zien. Zeker is dat de liefhebbers van die bruine vloot nu al staan te trappelen om te komen genie ten. Eri wat een 'promotie' voor Schiedam. Dus laat er alsjeblieft nog wat geld bin nenkomen," roept Hagendoorn het Schiedamse- bedrijfsleven en de bevolking bedelend toe. De hoofdzakkendrager Hagen doorn is te bereiken vla de stichting Schiedamse Molen dagen, VW, telefoon 4733000. provincie Zuid-Holland. Deze wilde NBM alleen maar toe staan om anderhalf jaar lang de gasfabriekgrond uit Schie dam té reinigen. Ook de ge meente en de bewonersorgani saties; iri Schiedam-Zuid en Schiedam-West vonden een pe riode van anderhalf jaar voor lopig genoeg. NBM tekende bezwaar aan en kreeg in september vorig jaar al haar zin. Het bedrijf mag nu vijf jaar lang aan de Nieuwe Waterweg grond reini gen. Voor NBM een ideale plaats: ver vein bewoners, mid den tussen de zware industrie ën en langs het water. Dit laat ste in verband met het trans port van grond, want NBM denkt met haar installatie ver ontreinigde grond uit hethele land te kunnen schonen. Volgens ir. H.J. van Hasselt gaven de garanties, dat er geen vuile stoffen in de lucht kunnen komen door het volle dig gesloten systeem, de door slag. „Wij zetten de verontrei nigingen om In onschuldige stoffen als koolzuur en water. De Milieudienst kon dus geen enkel bezwaar hebben," zo meent hij. In november vorig jaar werden de eerste tonnen vervuilde grond van het Schie damse GTB-terrein gereinigd. Op dit moment zijn een paar honderd ton 'schoon'.- Het pro ject van de GTB-grond kost bij elkaar dertig miljoen gulden. I'üwvïs aSbfetoifi'L (Volgens Kuipers tmoetdeüri- staliatie de voile: vijf jacr wer ken om de investering van tien miljoen gulden er uit te halen. Na die vijf jaar is de installa tie grotendeels afgeschreven en kan NBM winst gaan ma ken, zo meent hij. Het bedrijf streeft naar een omzet van twintig miljoen gulden per jaar. Wat gebeurt er mét de gerei nigde grond? Van Hasselt: „We reinigen grond zo dat het weer de A-waarde heeft, die wordt beschreven in de Leidraad Bo demsanering. Dat is een waar de, gebaseerd op proefmon sters van grond in het hele land. Die grond kan dus met bepaalde beperkingen weer voor alles worden gebruikt.? De Schiedamse gasfabriek- grond is op dit punt 'lastig' omdat er bepaalde metalen, zoals koper, in zitten, die niet in de ovens te verbrandeen zijn. De gemeente zal de grond gebruiken voor de ophoging van het industrieterrein. Van Hasselt deelt verder nog mee dat NBM ondanks de gro te financiëlerisico's die dit met zich meebrengt, plannen heeft voor de bouw van weer - andere grondreinigers. „Als er maar markt voor is," zo meent hij. „We denken dat we nog heel andere componenten aan kunnen. We zijn bij voorbeeld bezig met - onderzoek naar een Installatie die grond schoon maakt, die verontreinigd is met pesticiden," aldus de inge- nieur. .JDe.Iaboratoriumresul- tatenv-zijn positief, maar>we.' móetén"1' héé-nog: inde -praktijk beproeven?' '"i 'C De Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam Noord (SSSN) zoekt nog een vrijwilliger om jonge computer enthousiaste lingen les te geven. In het schiedamse wijkcentrum de Blauwe Brug (Bachplein) wor den op initiatief van de jonge renwerker van de SSSN com puterlessen gegeven. Voor de cursus voor beginners maan dags van 16.00 tot 17.30 uur is nog een leraar of lerares nodig, in groepjes van zes kinderen wordt geprobeerd de Schie- dam-Noord jeugd spelender wijs vertrouwd te maken met de Commodore 64-computer. Tién cursusgroepen 'draaien" momenteel met vrijwilligers. Toekomstige docenten worden gevraagd contact op te nemen en zich met spoed te melden via de telefoonnummers 471.22.34 of 470.22.07. De Schiedamse modelspoórt- reinen vereniging Schiespoor neemt zaterdag 7 maart deel aan een jaarlijkse modelspoor dag in het bedrijfsrestaurant curopoint aan het Marconlplein (Galvanistraat 15) te Rotter dam. De Schiedamse Schie spoor leden, die ai maanden op zoek zijn naar een nieuw onderkomen, demonteren hun gehele baan eri bouwen het traject in Europoint weer op. Van 10.00 tot 15.00 uu rijden de treintjes in een decor, dat wordt opgefleurd door de Schiedamse kleuren geei en zwart. Toegang gratis. Leerlingen van de Goeman Borgesius school In Schiedam West hebben in samenwerking met de medewerkers van het Schiedamse wijkcentrum de Erker (Jan van Avennestraat 32) een tentoonstelling over hun eigen wijk Ingericht-. Woensdag 11 maart wordt de expositie 'Ken je eigen wijk' óm 13.30 uur geopend door Jo Schaap, bestuurslid van de Be woners Vereniging Schiedam West (BVSW). Toegang vrij. s Speelgoed, kleding en ander huiswaar is vrijdag 13 maart te koop in hét Schiedamse wijk centrum de Erker (Jan van Avennestraat 32). Het wijkcen trum organiseert/na de suc cesvolle speelgoed- en kle- dingsbeurs vorig jaar, voor de tweede keer een groot-, scheëpse verkoop. Buurtbewo ners kunnen tussen 9.00 eri 11.00 uur goederen van'goede kwaliteit' en 'in ieder geval héél' binnenbrengen. Speel goed en kleding moet thuis ge nummerd en geprijsd .worden. De verkoop wordt gehouden van 13.30 tot 16.00 uur. Van 17.30 tot 18.30 uur kunnen de eventueel niet-verkochte goe deren opgehaald worden. De organisatie houdt 20 procent van de verkoopsom. De Schiedamse Invaliden Sportvereniging de Ooievaars houdt donderdag 19 maart in het 'Ooievaarsnest' (Westmo- lenstraat 26) in Schiedam de jaarlijkse algemene ledenver- gadering.Op de agenda staat de behandeling van het jaar verslag van penningmeester (de ciub zat in geldnood de laatste tijd) en de verkiezing van twee bestuursleden. Aan vang 20.00 uur. De gemeente Schiedam vraagt handbalscheidsrechters zich te meiden. De scheidsrechters zijn nodig op het komende paashandbaltoernooi voor leer lingen van de Schiedamse ba sisscholen en het voortgezet onderwijs. De wedstrijddagen voor het voortgezet onderwijs zijn: dinsdag 21. woensdag 22, donderdag 23 en vrijdag 24 april. Voor de basisscholen zijn dat: woensdag 22 eri donder dag 23 april. Het toernoolnyoor het voortgezet onderwijs wordt gehouden op de zeven verhar de handbalveiden in hét Sport- pakrk Harga. De basisschool leerlingen handballen in de Sporthal Margriet Scheids rechters kunnen zich aanmel den bij de Schiedamse Sport raad tijdens kantooruren, tele foon 426.05.00 toestel 287 of 's avonds via de heer G. Rens, telefoon 473.55.32. CIES KEYZER van 3995.- voor. (of 99.- per maand). U kunt bij ons kiezen uit een ruim assort! ment f.ïeuwe en occasion orgels. Wij hebben regelmatig aanbiedingen. ELKA-ORLA OP22 inct; bank; hoofdtelefoon en lespakket. Van-3695.- voor (of 99.- per maand) u vindt bij ons alle bekende merken naast elk.wr. Bij ons kunt u ook uw oude piano inruilen! U bent van harte welkom bij c TECHNICS SX PX 5 Midi aanslaggevoelig, 2 channel sequencer nieuw in doos. Van 4495.- 2oÜÜÜTu er nergens in Rotterdam en voor de laag ftfliM n CK 5 4| «ft nC voor Gem DSK 5 i van 1495.- voor. i Yamaha PSR 40 i van 1299.- voor. Hohner PK 150 van 3490.- voor. Casio CK 500 i van 1295.- voor Casio C2 1000 van 2295.- voor Roland HS 80 van 4180.- voor. Yamaha FB-01 van 1195.-voor. Yamaha DX 7 AOKfl - van 5700,- voor. t van Rotterdam: Zuidplein 845 Inaast Roobol), tel 010-4811000, parkeren in vak H.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1