12 uur m-- Schiedamse Vrouwen hebben nog veel te eisen Hoekse kinderen planten 68 bomen 'Aanleg Rijksweg 1 g drama voor vogels' SP: 'Lokale tv te tendentieus' WV betreurt vertrek 'Energie Anders' Uitkeringsgerechtigden discussie In 4 molens Inbraak In school PvdA tegen alcohol op feestjes van overheid Exotische groenten en fruit In Hoekstee smimm Programma wv ws MÉÊmmm, SSSjIIss (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Of het nou is voor een vast gevroren vogeltje, een aangereden hond of een ontsnapte aap, de mannen van de dierenambulan ce rukken onvervaard uit, al is het midden in de nacht. Nu het dierentehuis Nieuwe Waterweg in Vlaardingen is uitgerust met twee nieuwe diere nambulances en de vraag om hulp steeds groter is geworden, heeft het bestuur van het tehuis be sloten om bij wijze van proef de ambulancedienst gedurende twee maanden 24 uur per dag te laten draaien. In die tijd' moet blijken of deze service bestaansrecht heeft, maar het is nu al vrijwel ze ker dat de proef slaagt. Vrijwilligers EHBO-cursus Dakloos Eigenaar %mÊÊÊÊÉk>s*, - St'W Éf' V-ha ££sc nmmnti 1 -Mf- MÊÊÈÊk De chauffeurs van de Vlaardingse en Maassluise ambulances John Stout en Aad van Velthoven en bestuurslid Kees van der Meulen (v.l.n.r.): „We hebben nu eindelijk een volwaardige professionele uitrusting." (Foto Arie Wapenaar) Beschaven - - Vrouwenemancipatie-werkster Vera Wijnker in Schiedam: „Nog veel hiaten in vrouwenhulpverlening." foto Arie Wapenaar) Mannen HET VRIJE VOLK vlaardingen-schiedam ZATERDAG 7 MAART 1987 Je bent soms langer bezig met ie eigenaar, dan met het dier' „Of we doorgaan hangt van twee dingen af," legt bestuurs lid Kees van der Heulen uit. „Ten eerste gaan we kijken hoe vaak er nu feitelijk een be roep op ons wordt gedaan, ten tweede is het de vraag of de vrijwilligers dit volhouden. Wat dat eerste punt betreft "kan ik zeggen dat er zeker vol doende meldingen binnenko men. We zijn nu zo'n twee we ken bezig met de 24-uurs dienst en we zijn ongeveer der tig keer gebeld in die tijd. We moeten natuurlijk in het ach terhoofd houden dat een vorst periode altijd extra drukte op levert, maar als het zo blijft, dan gaan we door." De vrijwilligers gaan het karwei wel klaren, verzekert John Stout, initiatiefnemer van de 24-uurs dienst en zelf ook vrijwilliger. „In de tijd dat het dierentehuis gewoon open is, van 8.00 tot 17.00 uur, wordt de ambulance gerund door de be heerder en zijn medewerkers," legt hij uit. „De rest van de tijd wordt door ons, de vrijwil ligers, waargenomen. En wij redden het wel, dat is echt geen probleem. Dus wat ons betreft gaan we verder zo. We zijn nu nog met zijn vieren, maar als het straks permanent wordt' komen ér' mensen bij, dat is ook ai geregeld." -> Met de-twee ambulances be strijkt het dierentehuis het ge bied vanVlaardingen tot en met Hoek van Holland, met Maasland erbij. De standplaat sen van de auto's zijn Vlaar dingen en Maassluis. Van der Meulen is dik tevreden over het nieuwe materiaal. „Hier voor werkten we met gewone auto's die provisorisch tot am bulance waren omgebouwd," vertelt hij. „Dat ging, maar ideaal was de situatie natuur lijk niet. We hebben nu einde lijk een volwaar ige professio nele uitrusting. Van de Vlaar- dingse Taxicentrale hebben we zelfs nog een mobilofoon ge had, zodat we onderweg kun nen worden opgeroepen om bijvoorbeeld snel naar een nog dringender geval te gaan." De medewerkers van de die renbescherming werken goed samen met de dierenartsen in de regio, die enthousiast zijn oyer de ambulancedienst. „Speciaal voor de medewer kers van de dierenbescher ming geven ze ook cursussen EHBO voor dieren. Die scho ling is noodzakelijk," legt John Stout uit. „Kijk, ik draai zelf al achttien jaar mee in de dieren bescherming, dus ik weet het verschil tussen een hond en een kat. Maar als je te maken krijgt met een aangereden hond met een slagaderlijke bloeding, dan moet je wel pre cies weten wat je te doen staat, en snel ook" Vooral voor verkeersslacht offers moet de, ambulance dienst vaak op pad.T»e vrijwil ligers krijgen een hoop ellende onder ogen. Veldwerker Stout kan er over meepraten. „Na een maand heb je veel gezien, dat is zo, maar dan kijk je er ook anders tegenaan dan in het begin," weet hij. „Je moet als mens blijven denken, maar wei consequent zijn, zeg ik al tijd. Je moet een hond een bak eten kunnen geven, maar 'm desnoods ook af kunnen ma ken. Het is niet anders. Daar staan gelukkig positieve din gen tegenover. Als je een to taal verwaarloosde hond van de straat oppikt en je ziet dat beest opknappen in het tehuis en je krijgt na drie dagen een lik over je gezicht, dan doet dat mij goed." Alleen al in Vlaardingen worden per jaar zo'n 250 zwerf honden van de straat gehaald, met als 'hoogseizoen' de va kantieperiodes. Maar ook op andere manieren komen hon den bij het dierentehuis bin nen. Bij een gasexplosie in een woning werd de ambulance on langs ook gealarmeerd. Niet alleen het gezin, maar ook hun drie honden waren dakloos ge worden. Ook die dieren kwa men in het tehuis terecht „Het is niet voor niets dat de gemeente ons subsidieert," legt •Kees van der Meulen uit „Die erkennen dat ons werk noodza kelijk is, omdat er anders gro te problemen zouden ontstaan. Voor elke hond proberen we weer een geschikte nieuwe ei genaar te vinden. Afmaken doen we niet, tenzij de dieren arts het voorschrijft of in ge vallen van extreme agressivi teit, want je krijgt af en toe knotsgekke honden binnen." Vaak moet de ambulance ook bij mensen aan huis lang skomen. Dan heeft de kat iets verkeerds gegeten of is de hond plotseling onhandelbaar. Af en toe spelen menselijke problemen een rol. Stout: „Ik heb wel meegemaakt dat ik midden in een echtscheiding terecht kwam. Man en vrouw sloegen elkaar de hersens in terwijl de hond stilletjes in een hoekje zat. Of -ik hem maar even mee wilde nemen." „Je bent trouwens soms toch langer met de eigenaar bezig dan met het dier. Neem nou die verkeersongevallen," gaat Stout verder. „Mensen laten gewoon om tien uur 's avonds hun hondje uit, dat al jaren een trouwe huisgenoot is en deel uitmaakt van het gezin, en zien dan dat het beest voor hun ogen te pletter wordt gere den. Nou, die hebben op zo'n moment opvang nodig. Die ge ven we dan natuurlijk ook, daar zijn we onderhand aardig in getraind." De ambulance rijdt het meest uit voor honden en kat ten, met vogels als goede der de. „Vooral huisdieren ja, dat klopt," beaamt Stout. „Maar mijn ervaring in al die jaren is dat je overal wordt bijgeroe pen, als het maar met dieren te maken heeft. Een koe in de sloot, een geboorte in het wel land, noem maar. op. Ik heb wel eens achter, een aap aangezeten, die kwam van een schip dat in de haven lag. Of dat hert dat .uit het Maas- landse hertenkamp ontsnapt was. Het beest was door een auto aangereden, maar op een of andere manier kwam bet gewond en al in Vlaardingen terecht. Dwars door de glazen voordeur was het hier een woonhuis binnengestapt, ter wijl die mensen niet thuis wa ren. Een ravage had het beest in die, huiskamer aangericht. En fin, we hebben hem gevan gen, 'en hij heeft het hele avon tuur nog overleefd' cèk." 'Dieren beschermen is men sen beschaven', luidt de spreuk die in het kantoortje van het tehuis aan de wand hangt; en Kees van der Meulen wil het graag nog eens onderstrepen: „Er wordt weieens gezegd: er is nog zoveel menselijke ellen de, moet er nou zoveel", geld .aar die dieren? Maar we zijn toch allemaal op de wereld om te leven? Daar hebben we alle maal recht op,'de dteren ook'. Dan moet dit werk toch ook gedaan worden?" John Stout verontschuldigt zich nog eens een keer voor het aanhoudende en oorverdoven de geblaf in het dierentehuis, dat een gesprek bijna onmoge lijk maakt „Je krijgt hier geen seconde rust," zucht hij. „Nou ja. Je moet nii eenmaal hard- stikke gek 'zijn' "ómdit werk té' doeh.'Een'tic 'moét 'je'Üebben. Ach, de een gaat in de alcohol verslaving, de ander in de vrouwenbeweging, en ik doe dit." Het telefoonnummer van de ambulancedienst is 010-4345335 voor Vlaardingen en 01899- 17592 voor Maassluis en Maas land. SCHIEDAM De Internationale Vrouwendag wordt overal in de wereld gevierd op 8 maart. Dit is geen toe vallig gekozen datum. In 1857 werd op die dag een grote demonstratie van textielarbeiders In New York gehou den. De demonstratie werd door de politie hardhandig uit elkaar geslagen. De strijdbaarheid van de vrouwen had de kop opgestoken en verdweeen niet meer. De acties van de Amerikaanse vrouwen vormden een enorme stimulans voor de Europese vrouwen. Tijdens een Internationale Vrouwenconferentie in Kopenhagen in 1910 werd 8 maart uitgeroepen tot Internationale Vrou wendag. Vanaf 1912 wordt het vrouwenfeest ook in ons land gevierd. Ook in Schiedam. Vooral de laatste jaren wordt er veel aandacht aan be steed in het vrouwenontmoetingscentrum Barrika aan de Lange Kerkstraat 62. De Schiedamse organisatoren heb ben voor dit jaar het thema vrouwenhulpverlening uitge kozen. „Want er valt nog veel te eisen, vooral op het ge bied van de hulpverlening weet de Schiedamse emanci patie werkster Vera Wljnker. Het programma van de Internationale Vrouwendag in vrouwenontmoetingscen trum Barrika, Lange Kerk straat 62, ziet er als volgt uit: 12.00 uur, open en gehe le dag tentoonstelling met een overzicht van alle acti viteiten op het gebied van de vrouwenhulpverlening in Nederland; van 12.00 tot 18.00 uur is er kinderopvang aanwezig; 13.00 tot 15.00 uur, optreden van. de zangeres/entertainer Coby Sclueijer met het program ma 'En als vrouw zeg je dan...': 15.00 tot 17.00 uur, De Schiedamse Annemarie An- ceaux, lid van de Rotter damse Vrouwenraad ver koopt het boek 'Rotterdam- Vrouwenstad', de opbrengst is bestemd voor een vrou wenproject in Nairobi; 15.00 tot 16.00 uur, thee-pauze; 16.15 tot 17.00 uur, Marijke Laane, preventiewerkster van het Amsterdamse Ri- agg, vertelt over het hoe en waarom van vrouwenhulp verlening; 17.00 tot 18.00 uur, borreluur en vertoning van de video-film 'Als wij er niet zijn isv het slecht voopr uw welzijn'; 18.00 tot 19.00 uur, gezamenlijke warme maaltijd (gaarne van te voren opgeven, tel. 473.45.45), kosten 5,- inclu sief een glas wijn of fris; 19.00 uur, vertoning van de video-film 'Als wij er niet zijn is dat slecht voor uw welzijn'; 20.30 uur, Open Po dium, feest en gezelligheid met optredens van vrouwen als toegift nog een optreden van Coby Schreijer. Van onze verslaggeefster MARJAN MEIJER SCHIEDAM „Er valt nog veel te eisen voor vrouwen. Noem maar op: werk, kinder opvang, herverdeling van de arbeid binnen- en buitenshuis, arbeidstijdverkorting tot 25 uur per week, verbetering van de positie van bijstandsvrou wen en niet te vergeten veran dering van de hulpveriening en de gezondheidszorg." De Schiedamse vrouwen emancipatie werkster Vera Wijnker is zeer beslist. „Er moet vooral in de gezondheids zorg en andere hulpverlening voor vrouwen heel veel veran deren," licht zij toe. „In Barri ka, het Schiedamse vrouwen ontmoetingscentrum, krijgen wij zo vaak vrouwen met aller hande klachten over die zorg. Hier komen vrouwen binnen, omdat ze geen raad weten met seksueel geweld, vrouwenmis handeling, eetversiaving, in cest, kindermishandeling en andere psychische of lichame lijke problemen. Daarom ook dat de Schiedamse viering van de Internationale Vrouwendag op zondag 8 maart in het teken staat van de vrouwenhulpver lening." De gehele dag wordt er, af gewisseld met zang, dans, op tredens, maaitijden en koffie, in het vrouwen ontmoeting scentrum gediscussieerd over de hulpverlening voor vrouwen in Nederland in het algemeen en Schiedam in het bijzonder. „De bestaande hulpverlening heeft te weinig oog en oor voor de specifieke vrouwenproble men," vertelt Vera Wijnker. „Klachten worden door art sen en hulpverleners vaak niet serieus genomen of niet begre pen. Vrouwen denken daarom Js, - Js- v ■b-è weer dat zij zelf falen. Omdat het probleem of de klacht wordt geïndividualiseerd. Als of zij de enige is. Zij worden vaak angstig om er zelfs maar over te praten. En aan symp- toonbestrijding hebben we ook niets. Want veel artsen weten de dames in nood in verhou ding twee keer zo veel' als mannelijke patiënten wel 'vol te proppen' met kalmeren de middelen." Vera Wijnker benadrukt dat mannen het in het 'hulpverle ningswereldje' voor het zeggen hebben. „De mannen hebben de ^ouwtjes in handen," legt zij uit, „De cijfers bewijzen het. Vierennegentig percent van de huisartsen is een man. Negen tig percent van de gynaecolo gen eveneens. Daarnaast is er in de medische wetenschap te weinig kennis en te veel onjuis te kennis over vrouwen. En er wordt weinig onderzoek ver richt naar typische vrouwen ziektes of kwalen, zoals mens truatiestoornissen en Pre Menstrueel Syndroom. Over vragen als 'Wat bete kent baarmoeder- en borstope- raties voor het leven en het zelfbeeld van de vrouw?' en 'Wat betekenen biologische proeessen als menstruatie, zwangerschap en menopauze?' wordt nooit gesproken. En als er al aandacht aan wordt be steed, dan vertalen de heren deze 'vrouwenzaken' als 'ziek te". Eigenlijk zijn het hele nor male klachten voor een vrouw. De een heeft er meer last van dan de ander. Maar er op we tenschappelijk gebied iets over weten of onderzoeken, ho maar." Volgens Vera Wijnker ontbreekt h->t bovendien in de reguliere hulpverlening de aandacht voor oudere, lesbi sche, 'gekleurde* en vrouwen uit de lagere economische klassen. Omdat de vrouwen hulpver lening in Schiedam nog in de 'kinderschoenen' staat heeft de Stichting Schiedamse Vrou wenemancipatie Organisatie (SSVO) initiatieven genomen om dit werkterrein te onder zoeken. „De contacten met alle Schiedamse huisartsen en de gynaecologen voorlopen pri ma. Daar geen zorgen over. Een werkgroep maakt nu een werkplan om inzicht te krijgen in de hulpverlening en gezond heidszorg voor vrouwen in Schiedam. Na de zomer moet het rapport klaar zijn. Een en ander gebeurt in samenwer king met de regionale GGD," zegt Vera Wijnker, die wel ze ker is van het feit dat de Schie damse situatie niet afwijkt van het landelijke beeld. „Veel hia ten in de hulpverlening dus. Wij zullen nog veel horen van die werkgroep." DELFT De aanleg van Rijks weg 19 (A4) is dramatisch voor de vogels in het Midden-Delf land. Dit schrijft de Werkgroep Stop Rijksweg 19 aan diverse instanties, die bij de aanleg van de snelweg zijn betrokken. Duizenden broedvogels zouden in gevaar zijn. Ook meent de werkgroep dat Rijkswaterstaat de effecten van de nieuwe weg op de vogelstand bagatelli seert. Als 'bewijs' heeft de werkgroep een nota samengesteld, waarin de cijfers en stellingen van Rijkswaterstaat worden verge leken met gegevens van Staatsbosbeheer en natuurver- enigingen. De werkgroep ver wacht dat 75 percent van de slobeenden, 53 percent van de kieviten, 71 percent van de grutto's en 58 percent van de tureluren in het Midden-Delf land zal verdwijnen. In het rapport wordt opge merkt dat de vogelstand in het Midden-Delfland door Rijkswa terstaat buiten beschouwing zijn gelaten. Rijkswaterstaat gaat er voorts vanuit dat de vi suele wallen die langs het as falt worden gemaakt, de scha de beperkt zal houden. Eerder maakte de werkgroep rapporten over de geluidshin der en de luchtvervuiling, die de weg zal veroorzaken. Inmid dels is duidelijk dat de A4 toch zal worden aangelegd en die nen de nota's volgens actie voerder H. Tetteroo nog slechts als laatste waarschu wingen. In de nota vogelbestand wordt gebruik gemaakt van tellingen die K. Most van de Vogelwacht Delft heeft geregistreerd. Zo telt Most 1200 smienten, 700 wulpen en 3000 goudplevieren in Midden-Delfland. Tetteroo voegt daaraan toe de eende kool in Schipluiden, die dicht langs de nieuwe weg zal liggen. „Ai deze vogels zijn in gevaar," meent Tetteroo. „Zij zullen vooral in hun broedperiode door het lawaai van de weg ge stoord zullen worden. Tetteroo heeft zijn rapport voorzien van een tekening waarop alle broedplaatsen aangegeven zijn. VLAARDINGEN De Soclalis- tiese Partij (SP) in Vlaardingen verwijt de firma Infokap (lokale tv) stemmingmakerij, infokap had het volgende op het net gezet: „Steeds grotere aantal len mensen in Vlaardingen vra gen zich af of niet moet wor den ingegrepen tijdens raads vergaderingen, wanneer de fractievoorzitter van de SP het woord neemt en dat lardeert met 'stevige taal'." Infokap noemde in het betreffende be richt geen bron. Aan het eind van het verhaal meldde Infokap dat de SP van mening is dat raadsleden van andere partijen „de burgers. politiek oplichten". Dat bleek t niets met de eerste zinnen te maken te hebben. Volgens SP-voorman Poppe betreft het hier „weinig fraai Nederlands en onjuiste berichtgeving". De SP vraagt Infocap bronnen bekend te maken, of met da partij in het reine te komen. ,Op weike wijze het geschil moet - worden beslecht, maakt de SP niet duidelijk. HOEK VAN HOLLAND De Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer in Hoek van Holland betreurt het dat de stichting 'Energie Anders' vertrekt naar Rotterdam. De permanente tentoonstelling is dit jaar nog niet open geweest omdat er voorbereidingen worden ge troffen'tfoor de verhuizing naar 'Rotterdam. Het bestuur van de VW heeft dit in een brief aan het Rotter dams college geschreven. Vol gens de VVV leverde Energie Anders een belangrijke bijdra ge aan de recreatieve moge lijkheden in Hoek van Holland, vooral ten aanzien van de slechtweer-recreatie, waarvan nu nauwelijks meer sprake is. Het WV-bestuur schrijft dat Hoek van Holland vooral buiten het zomerseizoen niets meer te bieden hééft aan de talloze be zoekers die strandwandelingen maken of naar het scheep vaartverkeer op de Nieuwe Waterweg kijken. SCHIEDAM De Schiedamse FNV werkgroep Uitkeringsge rechtigden discussieert woens dag 11 maart met vertegen woordigers van zeven politieke partijen. De bijeenkomst, die wordt gehouden in het kader van de Provinciale Verkiezin gen, begint om 13.30 uur. De verkiezingsprogramma's van de betrokken partijen staan ter discussie. Een kopje koffie en de toegang zijn gratis. De fo rummiddag is in het diensten centrum de 4 Molens, Nieuwe" Damlaan 766, Schiedam. Ook niet FNV-leden zijn welkom. VLAARDINGEN Bij een in braak in de Govert Maan- school aan de professor Tel- sersstraat in Vlaardingen is voor 1.500 gulden aan school spullen gestolen. De daders^; kwamen de school binnen dpor een raam. Er zijn geen sporea; van braak gevonden. iDfl SPIJKENISSE De PvdA in Spijkenisse vindt dat gemeen telijke feesten en partijen voortaan geheel alcoholvrij moeten verlopen. Op deze ma nier wil de grootste raadsfrac tie de 'burgers het goede voor beeld geven wat betreft het te rugdringen van alcoholgebruik. Door tevens de reclame voor. alcoholvrije dranken te stimu leren hoopt men de crimfnali- teitdn de groeikern binnen de< □erken te kunnen houden. HOEK VAN HOLLAND Exo tische groenten en fruit liggen op woensdag 11 maart uitge spreid In wijkgebouw De Hoek stee in Hoek van Holland. Dan is er een groente- en fruitshow, georganiseerd door de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen en de Nederlandse Christen Vrouwenbond in Hoek van Holland en de Stichting Propaganda Groenten en Fruit. Uiteraard is er ook plaats voor Nederlandse produkten. Een aantal produkten wordt ver- loot. De show begint om halC acht 's avonds. 4 HOEK VAN HOLLAND Ruim 200 kinderen van de vier Hoek se basisscholen zullen op 25 maart 68 bomen planten in de De Cordesstraat en de Adriaan van de Kloosterstraat. Dit ge beurt in het kader van de 31- ste Rotterdamse Boomfeest dag. De douaneharmonie zal vanaf 14.00 uur de kinderen begelei den en Danny Duukers, deel raadsbestuurder van de com missie Verkeer, Openbare Werken en Groen zal samen met een van de scholieren de eerste boom planten in de De Cordesstraat.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1