6 voor Teerstoof rokerig hol tijdens swiagfeest Vastenactie voor de Filippijnse vissers Mime wil uit 't verdomhoekje Doedelzak krijgt voetjes van de vloer Maassluise Muziekweek belevenis voor amateur-musici S-C.3-'#? ws Honden verwonden meisje ucivc ju ug uvci auu (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De antieke Rolbrug over de Schie in Schiedam zal binnenkort ook in de week einden weer kunnen worden geopend. De water sportvereniging De Sehie heeft hier met de ge meente Schiedam overeenstemming over bereikt. Door het niet kunnen openen van de antieke brug waren vele watersporters ernstig in hun bewe gingsvrijheid beperkt. Dolgelukkig s5< m'Jü- 'WÊÈrÊ^r P &S Pxf* ,1W SXJMa Rokerig HET VRIJE VOLK Schiedam HET VRIJE VOLK yf/ H'v v-<- --y c/j v> Vs/„\*s4: '<x 'Opening Rolbrug is een prachtig verjaardags cadeau' „Wij hopen dat het openen van de Rolbrug over de Schie in de weekeinden een kente ring voor onze vereniging bete kent," zeggen bestuursleden van De- Schie. De toekomst voor een groepje Schiedamse watersporters ziet er weer rooskleurig uit. Het dagelijks bestuur van de watersportver eniging De Schie staat te jui chen op de brug die jarenlang de bewegingsvrijheid van tien tallen Schiedamse bootliefheb bers heeft beknot. De leden van De Schie dreig den de afgelopen jaren maa saal weg te lopen. De reden: de oude rolbrug over de Schie. De brug ging in de weekeinden niet open voor vaartuigen. Er kon dan geen boot in of uit de Schiedamse jachthaven, die vijf jaar geleden voor de wa tersporters werd aangelegd langs de Schie. De antieke Rol brug mag nu in de weekeinden voor een half jaar op proef worden opengedraaid door de leden van De Schie. „Die Rolbrug. wij zeiden vaak die 'rotbrug', kostte ons leden en dus geld," vertelt voorzitter Walter van Ginne- ken. „De versperring werd wel opengedraaid door de gemeen telijke brugwachters, maar dan moest er worden betaald. Dat kostte de club per jaar al snel zo'nzeventienhonderd gulden." Van Ginneken vormt met secretaris Ernst Bon en penningmeester Ewoud Boe- kee het dagelijks bestuur van de Schiedamse watersportver eniging. De vereniging De Schie viert op 27 april het der tigjarig bestaan. „Een prachtig verjaardags cadeautje, nietwaar." vinden de bestuursleden. „Wij varen op 18 april met veel vlagver toon en vol goede moed uit. En allemaal door die Rolbrug." Op 23 mei wordt de verjaardag, extra uitbundig gevierd met' een gratis tocht voor zeventig Schiedamse bejaarden door de Schiedamse- en Rotterdamse havens. »',jDolgelukkig zijn we. De an tieke brug over de Schie speel de" de ongeveer 120 leden par ten sinds de ingebruikname van de jachthaven, die nog1 met de zogenoemde 'watergel- den' werd betaald. De vereni ging moest echter vijf jaar vechten om de uitgang van de haven vrij te krijgen. We ho pen nu weer leden te winnen. Man, het is zo'n heerlijke hob by. Tientallen, vooral ouderen, AOW-ers en gepensioneerden klussen hier dagelijks keihard aan Iran 'bootje'. En er wordt gewerkt aan de haven, de loopplanken, de stei gers en de kantine," vertelt Van Ginneken verder. „Er wordt gerepareerd en we on derhouden de boel uitstekend. Het is allemaal zelf-arbeid." Voorzitter Van Ginneken, tot voor vijf jaar de cultuurgevoe- lige kunstzinnige directeur van de Vlaardingse Stadsge hoorzaal, is volgens zijn me de-bestuursleden 'een super doe-het-zelver, die 'alles' kan met zijn handen'. Tien leden van de vereniging mogen, na bemiddeling van de Schiedamse wethouder A. Wiegman (ONS en Financiën) en de havenmeester Th. Sabel, een half jaar op proef de brug opendraaien. De gewraakte brug mag met ingang van het nieuwe vaarseizoen (18 april) worden geopend van zaterdag middag 12.00 uur tot zondag avond 20.00 uur. De tien leden Het bestuur van de Water Sport Vereni ging de Schie op de ge wraakte Rol brug Huis te Riviere. Vlnr: Ewoud Boe- kee, Walter van Ginneken en Ernst Bon. (Foto Ruud Prins) krijgen een spoedcursus je. Zij krijgen er ook tien hulpjes bij. „Wij willen deze proef tot een goed einde brengen, want ys. //ss/ss//S/W/Xrw//s£'////y/Z/y/S •ity'ds's f - V" fa,; xf/Sj. (la S./S. ra* W -wMKfa/iffa dit betekent vaarruimte en adem voor ons. En ook kans op nieuwe leden. Wij hebben nog plaats voor vijfentwintig sche pen in onze jachthaven. Een enorme stap vooruit," aldus Van Ginneken, die zelf graag zekerheid heeft over zijn vrije tijdsbesteding die het grootste deel van zijn leven uitmaakt en waaraan hij zijn hart heeft verpand. SCHIEDAM Blonde zan geres Mieke van de Nederland se groep de Gigantjes draaide zaterdagavond tijdens het rock and roll spectakel in het Schie damse Theater de Teerstoof haar in een goudkleurige strakke rok gestoken achter werk in de meest onmogelijke bochten. Op het hoogtepunt 'van de avond hipte zij in een soort kangeroehouding over het podium. Met de knieën ge bogen en de borsten vooruit, hupte ze sprongsgewijs van links naar rechts en hijgde ze de saxofonist in het oor: „I want YOU...yeah, yeah, yeah." Steels blikte de hoogblonde zangeres af en toe met een ver legen blik in de ogen de met dansenden afgeladen zaal in. Alsof ze wilde zeggen: „Ik be grijp eigenlijk niet waarom jullie je zo in het zweet wer ken." Maar het -publiek dacht er anders over. Het rock-'n-roll feest werd vooral een swing- feest. Opvallend veel bezoekers ga ven zaterdag gehoor aan de oproep om in echte rockabilly- kleding als petticoat en jeans naar het Rock and Roll specta kel in het Schiedamse theater de Teerstoof te komen. Veel vrouwen bonden het haar bij een in een lange paardestaart of droegen strikjes, die op het ritme van de muziek heen en weer wipten. De mannen droe gen kleding, die variëerde van zwarte broek met overhangend wit overhemd tot vaal gebleekt spijkergoed. Zoldertheater De Teerstoof, gewoonlijk een keurig zaaltje met twintig rijen witte plastic stoeltjes achter elkaar, veran derde tijdens een optreden van de Nederlandse groep de Gi gantjes voor één keer in een rokerig hol, waar gedanst werd dat het een lieve lust was. Twee zwarte naaldhak schoentjes en een klein wit tas je lagen achteloos in een hoek je, omdat de eigenaresse, een meisje, in een rood-wit gestip pelde rok, de dansvloer werd opgetrokken. Daar werd ges wingd op het opzwepende rit me van de rock and roll uit de jaren vijftig, begin zestig. Uitdagend bewogen de vrou wen met de heupen en de bek ken op de muziek, die in het midden van de jaren vijftig in Amerika ontstond. Blanke zan gers als Bill Haley, Jerry Lee Lewis, Bverly Brothers, Carl Perkins en negerzangers Fats Domino, Little Richard, Chuck Berry ontketenden daarmee bij de toenmalige jeugd een ra ge die niet alleen muzikaal maar ook in levensstijl radi- kaal brak met de normen, waarden en zeden van de vori ge generatie. De Schiedamse theaters heb ben de rock and roll aangegre pen om~ het eens totaal anders te doen: „We maken er een. knallend feest van. Ja, we gaan het even anders doen, want het lijkt ons erg moeilijk om tijdens het luisteren naar De Gigantjes ernstig op een stoel te blijven zitten," kondig den medewerkers van De Teerstoof aan en vandaar dat afgelopen zaterdag tot in de kieine uurtjes een knallend feest werd gehouden. De giadgekuifde achterover gekamde haren van een fana tieke jiver glinsterden van het zweet. Op zijn gezicht lag een extatische uitdrukking. Zijn li chaam draaide in kronkelige bochten. Zijn voeten bewogen voortdurend en zijn partner, het meisje met de rood-wit ge stippelde petticoat-rok, gleed t (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De op brengst van de Vastenactie in de Waterweggemeenten is dit jaar bestemd voor de Filip pijnse vissers in Boeolod City. De verwachting is dat in Viaardingen, Schiedam en Maassluis ruim honderddui zend gulden kan worden opge haald. Van dat geld worden twee vissersboten gekocht. Dit heeft de stichting Viaardingen voor Ontwikkelingssamenwer king en Bewustwording (VLOS) bekend gemaakt. De landelijke stichting Vas tenactie in Zeist heeft naast de aanvraag van de VLOS in de steden steeds andere projecten goedgekeurd. Van de jaarlijkse opbrengst van zo'n 12,5 miljoen gulden kunnen dan enige extra projecten worden gefinancierd. Zo zal de stichting ook een theaterproductie financieren, datgericht is op de bewust wording onder de jongeren van de bevolking. Het vissersbotenproject is inmiddels geheel door de Vas tenactie geaccepteerd. Dit be tekent dat bij hoge opbreng sten weilicht vier boten voor de vissers uit Boeolod kunnen worden aangeschaft. Als daar voor niet genoeg geld bijeen wordt gebracht, maken de vis sers nog kans de twee extra boten een jaar later van de Vastenactie te krijgen. De organisatie SAMANA (de verenigde vissers), die werd opgericht om hun tweehonderd De initiatief nemers van het Filippij nenproject van de VLOS (vlnr) Jaques van de Vlies van de Schie damse scho len, Dirk van Campenhout (VLOS)Han Raemaéijkers (VLOS) en Ankie Vroom (Regionale Werkgroep Vastenactie) (Foto Bema- dette Hoog land) leden van de armoede te be vrijden, zal de vissers leren met de boten om te gaan. De meeste plaatselijke vissers vangen hun vis nog met een lijn een een haak en varen met niet-gemotoriseerde boten. Daarnaast kampen zij met concurrentie van rijke vissers en de grote Japanse trawlers, die met goed ontwikkelde schepen en materialen de zee voor de Filippijnse kust leeg vissen. De VLOS heeft voor het pro ject bij de Vastenactie 622.050 gulden aangevraagd. Daarvan wordt 280.000 gulden besteed aan de aankoop van vier boten 20.000 gulden) en vier moto ren (d 50.000 gulden). VLQS- woordvoerder Dirk van Cam penhout zegt dat hij de aan vraag anderhalf jaar geleden heeft ingediend. In Viaardingen, Schiedam en Maassluis hebben de kerken de Vastenactie en oecumenische activiteit gemaakt. Han Raeij- maekers, docent en lid van de VLOS: „Deze regio kam als voorbeeld dienen voor heel Ne derland. De Vastenactie moet uitgroeien tot een oecumenisch geheel. En hier, met .name in Viaardingen en Schiedam, lukt dat. In Maassluis moeten we de scholen nog zien te berei ken. In Schiedam besteden zes katholieke en christelijke ba sisscholen aandacht aan het Filippijnenprojeet. Zo zullen de leerlingen van die scholen luisteren naar lezingen van mensen die in de Filippijnen zijn geweest. Ook krijgen zij lesmateriaal over het land," zegt Raeljmaekers, De lessen over de Vastenak- tie zijn overigens niet nieuw in Schiedam. Vorig jaar kregen de scholieren lessen over het land Botswana. tussen de nummers door vlie gensvlug naar de zijkant. Ras haalde ze haar handen door haar lange haren en met de vingers toupeerde ze haar op stekende kuifje weer in model. Het was swingtime! „Rock-'n-roll is vooral ver bonden met H&rley-motorrij- ders," vertelden Fred en Kees, twee muziekfanaten die zich zaterdagavond als "oudere jon gere" uitstekend vermaakten en in wiens kielzog nog zo'n veertig andere fanatieke rock- abilly's waren opgetrommeld omdat de avond niet ophield bij de Gigantjes maar er tot twee uur 's nachts kon worden geswingt op juke-box ever greens uit de jaren vijftig. De juke-box blijkt van Kees te zijn en de platen komen voor een groot deel van Fred. Hij heeft een verzameling van 2000 ip's, 1000 singies eri 1500 78-toeren- platen waarmee ze regelmatig Het Schiedamse theater de Teerstoof veranderde zaterdag tijdens het op treden van de Gigantjes voor één keer in een roke rig hol waar geswingd werd tot in de kleine uur tjes. Fanatieke rockabil- ly's gekleed in jaren vijf tig-stijl dansten zich de benen uit het lijf. Foto Hans Pattist) naar België toeren om een Rock Roll Drive-in show te verzorgen. „Voor ons is de rock-'n-roll het mooiste wat er is. Het liefst hadden we vanavond ook louter 78-toerenplaatjes in de juke-box gehad, omdat we ook allemaal liefhebbers zijn van de 'kraak' en de 'piep' in deze jaren vijftig muziek," vertelde Fred. In de juke-box zaten een keur aan singles zodat voor een dubbeltje per keer, Rythm blues, vroege rock-'n-roll, Ji ve en Racemuziek door de luidsprekers schalden. Hetzelf de repertoire waarmee de Gi gantjes volle zalen trekken, zij het zonder 'kraak' en de 'piep'. Hoewel... de meeste swingers zullen de volgende dag bij het ontwaken in hun botten een kraak en een piep hebben ge voeld. Het is immers niet elke dag dat bekken en heupen in zulke vreemdsoortige bochten gekronkeld worden. Het mag dan wel lijken alsof de tijd heeft stilgestaan en de geest van de rock-'n-roll nog spring levend is, de spieren weten wei beter. OLST Drie honden hebben zaterdag in Welsum (gemeen te Olst) de elfjarige Uja Scho- neveld aangevallen en levens gevaarlijk verwond. De dieren, behorend tot het ras Rottwei ler, braken uit een kennel op het moment dat het kind er langs kwam. Door Geeja Oldenbeuving SCHIEDAM De mime wil uit het verdomhoekje, maar dat lukt nog niet best getuige het aantal bezoekers dat afgelo pen vrijdagavond in zolder theater De Teerstoof de voor stelling van mime-speler Paul Clark bezocht: drie Rotterdam- se meisjes en één oudere heer. Achter de coulissen waren meer mensen in touw. In Sucking Stones en niet Fuc king Stones zoals in deze krant abusievelijk stond, draait het om onmacht. Een man wil tot i.n het absurde macht uitoefe nen over alles wat hij denkt, voelt en doet. Dat is natuurlijk een onmogelijk opgave van daar dat de in Engeland gebo ren mime-speler Paul Clark als vorm kiest voor een zwerver die weigert afstand te doen van zestien kiezelsteentjes. De ze steentjes moeten volgens een bepaald systeem rouleren over de vier zakken van zijn kleding. Mime-speler Paul Ciark heeft het uiterlijk van een 'Jan Doe del' maar het verstand van een wiskundige. Met blauwe sok ken, een beige ribbroek en een stropdas boven een bleek ge zicht met afhangende onderlip kijkt hij door een bril de zaal in. Hij haalt uit zijn jaszak een kiezelsteen ter grootte van een stuiter en stopt deze in zijn mond. Sabbelend op een steen trekt hij een verlekkerd ge zicht. Allemaal onzin natuurlijk. Het gaat erom dat zo'n raar probleem is gekozen om dui delijk te maken dat een mens zich overal wel druk om kan maken. Maar heeft het zin? Nee dus. En om dat gevoel over te brengen gebruikt Paul Clark eenvoudige lichaams- en gebarentaal. De speler heeft zes koffers bij zich die alle zes een andere af meting hebben. Hij zet ze ach ter elkaar in volgorde van grootte en gaat er dan boven op liggen. De koffers onder steunen zijn lichaam, alleen voor zijn hoofd heeft hij geen steun. Een normaal mens zou binnen de korste keren kramp krijgen, maar Paul Clark pakt doodgewoon een fles zonne brandolie en smeert zijn borst in. En alsof hem op dat mo ment iets nieuws te binnen schiet zegt hij met zijn hoofd in een onmogelijke bocht richting publiek: „Ik geloof dat ik de maat van de dingen begin te verliezen, maar ik heb een gro te behoefte aan persoonlijke orde en regelmaat, daarom wil ik ook deze zestien steentjes één voor één gebruiken." Het gemak waarmee Paul Clark op deze koffers, die alle zes een andere afmeting heb ben, een zonnebad neemt laat zien dat hij over een hele goe de Hchaamsbeheersing be schikt. Zoals een koorddanser vijftien meter hoog balanceert op een dun strak gespannen koord, zo balanceert Clark met de koffers die als een soort do mino-stenen langzaam tegen elkaar aanschuiven. Dat doet hij door alléén zijn voeten als een soort bulldozer een beetje naar voren te drukken, waar door het lijkt alsof de zes kof fers moeiteloos aan elkaar schuiven. Hij ligt er dan nog steeds languit bovenop. Aan de rode striem op zijn borst is afleesbaar hoeveel tegenkracht hij nodig heeft gehad om de zes koffers als een trekharmo- nica in elkaar te schuiven. Alle gebaren- en lichaamsbe wegingen van deze ex-danser, ex-computerprogrammeur en ex-verpleger hebben iets weg van lopende handwerk. Met steeds dezelfde beweging pakt hij bijvoorbeeld een steentje uit zijn broekzak. Ook de van zelfsprekendheid waarmee hij zijn lichaam in de meest vreemdsoortige kronkels legt, fascineert. De drie Rotterdamse meisjes die hem in 1982 in Vlissingen voor het eerst hadden gezien, liggen constant in een deuk van het lachen. Ze giechelden al bij het begin van de voor stelling toen er via de luidspre kers klonk: „Dames en heren, de voorstelling is tien secon den geleden begonnen." On derwij! at de speler zich letter lijk door een krant heen en stopte hij het papier onbevan gen in zijn mond. Geen gek be gin voor een voorstelling waar in een wat onnozel mannetje probeert een systeem uit te dokteren voor zestien steen tjes. Een met Paul Clark meegeko men vertegenwoordiger van het Mime-centrum Amsterdam, noemde het gebrek aan be langstelling onterecht, „leder een gebruikt tijdens het spre ken gebaren, maar het gekke is dat de meesten er nooit bij stil staan dat het ook een taal op zich is, waarmee een thea tershow gemaakt kan worden. Een zelfstandige kunstvorm dus, waarbij het in de eerste plaats gaat om het overdragen van een gevoel. Mime beeldt emoties uit. Dat kunnen treuri ge, melancholische, angstige, maar ook vrolijke gevoelens zijn die uitsluitend via II- chaamsgebaren en gezichtsuit drukking overkomen." Het mime-centrum brengt bin nenkort het eerste handboek van de mime uit. Met dit boek hoopt het mime-centrum meer mensen te interesseren voor deze kunstvorm, waarvan de wortels teruggaan naar geba ren en bewegingen waar we ons allemaal mee hebben moe ten behelpen in de periode dat we als baby de 'grote mensen taal' nog niet kenden. VLAARDINGEN „Ik trek al vast mijn schoenen uit, wie doet er mee" riep een enthou siaste Vlaardinger afgelopen zaterdagavond in het weeshuis. Even later begaf jong en oud zich op kousevoeten op de dansvloer om zich op de straf fe tonen van een Galic doedel zak te wagen aan een spaans volksdansje. Kleurrijk dans- spectakei en doedelzakmuziek uit maar liefst vier landen ston den op het programma van de geslaagde culturele avond, de eerste in het nieuwe jaar die de stichting Viaardingen Anders georganiseerd had. De avond begon met een op treden van de Galic muziek en volksdansgroep Rosalio de Castro uit Rotterdam. Begeleid door doedelzak, trommels en tamboerijn voerden twaalf in bonte kledendracht gehulde spaanse schonen in de leeftijd van acht tot achttien jaar tradi tionele Noordspaanse dansen uit. Dat bracht de sfeer er al snel in en '.oen de Spanjaarden aan bo< eind van de voorstel ling ae aanwezigen uitnodig den om mee te doen kon de stemming in het volle zaaltje niet meer stuk. Het Viaardings Rotterdams doedelzakduo Pe ter Moree en Theo Schuur- mans had daarna weinig moei te om de aandacht van het vijf tig koppige overwegend spaanse publiek vast te hou den. Het tweetal bracht op au thentieke instrumenten doedel zakmuziek uit Ierland, Vlaande ren en Nederland ten gehore. Met hun clowneske act wisten - zij de toehoorders uitstekend te vermaken. „Ik denk dat we met avonden ais deze op de goede weg zijn. Leuke aparte muziek en een gemoedelijke sfeer. Ik zie al leen nog veel te weinig Vlaar- dingers onder het publiek. Dat is jammer. Dat moet vermoe delijk nog wat groeien." zegt Cees Romers, waarnemend voorzitter van Viaardingen An ders. De doelstelling van de stichting is om cultuuruitingen die andere laten liggen onder de aandacht van het publiek te brengen, in het verleden orga niseerde men lezingen, toneei- - voorstellingen en muziekuit- voeringen met wisselend suc ces. „We hebben slechts een klein zaaltje In het weeshuis tot onze beschikking, dat beperkt ,onze mogelijkheden enorm. Die ruimte Is eigenlijk alleen maar geschikt voor lezingen, dia-voorstellingen en volksmu ziek. We gaan alleen door als blijkt dat we bestaansrecht hebben. Er moet natuurlijk wel belangstelling zijn voor de pro gramma's die we brengen. Bin nenkort hebben we een avond met ierse muziek, de keer daaropkomt er een Indiase 1 danseres. Daarna gaan we evalueren. Als daar te weinig publiek op af komt stoppen we gewoon," besluit Romers. (Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS Bijna tweehonderd kinderen heb ben de afgelopen week in de- voorjaarsvakantie meege daan aan de 28e Maassluise Muziekweek. Het merendeel was vrijdag aanwezig op de grote slotavond in De Ko ningshof in Maassluis. In het Schuurkerktheater kre gen ze de gelegenheid een staaltje van hun muzikale kunnen te tonen aan een deskundige jury De meeste deelnemers waren afkomstig uit plaat sen in de wijde omtrek. Het aantal deelnemers aan de Muziekweek was ditmaal kleiner dan andere jaren. Vooral de Maassluise kinde ren hebben kennelijk andere bezigheden in hun vakantie. Locosecretaris Paul Vork maakte de uitslag van de Muziekweek bekend. Jurylid Guus Smeets reikte de prij zen uit. Winnares van de jongste categorie deelnemers werd Eva de Wee uit Maasland. Met haar pianospel haalde zij 92 punten. Van alle kin deren van 9 en 10 jaar sprongen de prestaties van de Maassluise Yvonne Smeulders eruit: zij haalde 104 punten. Uit Gouda kwam de 11-jarige deelneemster Malle Stam, die met haar uitstekende vioolspel 108 punten wist te vergaren en daarmee onbetwist de beste van haar leeftijdsgroep werd. Bij de 12-jarigen won Zeger Verhage uit Maas sluis. De jury kende hem voor zijn verrichtingen op de piano 110 punten toe. Daarmee werd hij ook win naar van alle leeftijdsgroe pen, want niemand haalde meer punten. Er waren maximaal 120 punten te be halen. Met de altblokflult haalde de Rotterdamse Tricla van Oers 102 punten. Ze werd daarmee winnares bij de 13-jarigen, Bij de volgende categorie (14 jaar) won An- nemieke de Feijter uit Nieu- werkerk aan den IJssel met 106 punten. Het vioolspel van Hanneke Kerrem&ns werd door de jury beloond met 108 punten, waarmee ze de beste van alle 15-jarige deelnemers was. De winna res van de laatste categorie, de jeugd van 16, 17 en 18 jaar, was Ellen Metaal uit Maassluis. Haar dwarsfluit- spel was goed voor 105 pun ten. De Maassluise Muziek week is uitgegroeid tot een regionaal evenement, waar de deelnemers op een rede lijk hoog peil muziek ma ken. Ook de samenspelgroep onder leiding van de Maas sluise componist/dirigent Meeuwis Rebel oogstte iof bij het optreden tijdens de slotmanifestatie. In een paar dagen tijd heeft Rebel een groep losse muzikanten tot een 'orkest' weten 'sa men te smelten'.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1