Stationsstraat wordt afgebouwd li i De 'taille direct van Henk van Setten orde adkai wwm 't Zwarte Paard gaat tóch tegen de vlakte SP over spultteksten: 'Wij weten van niets' Themamiddag voor WW'ers en WAO'ers WS Van onzer verslaggever TON DAMEN SCHIEDAM „De vervuiler betaalt zelden of nooit." En, „wie schoon wil zijn, moet betalen." Met deze twee kreten vertolkte de Sehiedamse wethouder Chr. Zijdeveld (Milieu) de pijn die zijn stad moet lijden, om de drie miljoen gulden als bijdrage aan de grondsehoonmaakinstallatie van NBM Bodemsanering BV te financieren. Het rijk betaalt 32 miljoen gulden (90 percent), maar de bodemsanering is financieel nog verre van gere geld. Terwijl gisteren bij de officiële in gebruikne ming van de nieuwe installatie aan de nieuwe Wa terwegstraat in Schiedam de glazen champagne werden geheven, staan gelijksoortige bedrijven aan de rand van de afgrond. Gloeitechniek Buitenland Opslag Met een druk op de knop stelde minis ter Nijpels gistermiddag in Schiedam een gifgrond schoonmaak installatie in bedrijf. De fa briek is in middels be gonnen met het schonen van de ver vul Ide grond van het voor malige gasfa briekterrein in de wijk De Gorzen. (Foto Arie Wape naar) Het bouwter rein aan de Stationsstraat met op de achtergrond de nieuw bouwhuizen uit 1982. (Foto Arie Wape naar) Henk van Set ten bij één van zijn ab stractet ruig geschilderde kleursehilde ringen. (Foto Arie Wape naar) Baderie Van der Moezel voor: badkamermeubelen, sanitair, scheidingswanden, tegels, baden en douchebakken. Van kraanleertje tot kompiete badkamer. Van ontwerpen tot installeren. SpHl£n het VRIJE VOLK schiedam 10 DONDERDAG 12 MAART, 1987 Voortbestaan NBM nu al aan zi den draad De Sehiedamse wethouder Zijdeveld, die landelijk naam maakte met zijn strijd tegen onkruid en de introductie van energie-arme huizen, toonde zich gisteren nog blij met de in. gebruikneming van de schoon- maak-installatie van het Am sterdamse aannemingsbedrijf NBM. „De NBM heeft een mooie dweil gemaakt," meen de Zijdeveld. Maar hij vond dat veel bedrijven nog te veel rommel maakten die later weer door anderen moet wor den opgeruimd. Nu het bedrijf er eenmaal staat, moet het maar gebruikt worden, zo vond de wethouder. „Als het mogelijk is, wil ik graag het vijfjarig contract met de NBM verlengen," zei hij. De milieu- en bewonersverenigingen staan daar echter kritisch te genover. De NBM is één van de drie Nederlandse bedrijven, die met geld van de overheid ver vuilde grond schoonmaakt Ecotechniek in Utrecht heeft twee installaties. Eén bedrijf staat in Utrecht, een ander in de Botlek bij Rotterdam. Eind vorig jaar opende de Afvalver- werkings Terminal Moerdijk (ATM) ook zo'n grondzuive- ringsinstailatie. Iedere fabriek kan ruim 100.000 ton grond verwerken. De grond wordt schoon ge maakt via de gloeitechniek, of wel indirecte verbranding. Die capaciteit blijkt, zoals deze krant vorige week reeds meld de, te groot. Zo zal de NBM binnen anderhalf jaar de 140.000 ton verontreinigde grond van de voormalige Sehiedamse gasfabriek uit de wijk De Gorsen hebben schoongemaakt. Wat het be drijf daarna gaat doen hangt af van de dan geldende voor schriften en de door minister drs E.H.T.M. Nijpels in het le ven' te roepen beheersorganisa tie. Die organisatie gaat vast stellen op welke manier ver vuilde grond schoon moet wor den en zal daarvoor richtlijnen ontwikkelen. Ook landelijk gezien is er te weinig werk voor de uitgloei- installaties. Op 1600 plaatsen ligt ruim zes ton vervuilde grond. Een deel daarvan zal worden afgegraven en een an der deel kan voorlopig niet worden gereinigd omdat er zware metalen in die gronden zitten. Uiteindelijk kan volgens deskundigen slechts twee mil joen ton grond worden gezui verd, hetgeen betekent dat de vier fabrieken na een jaar of vier zijn uitgewerkt. De over capaciteit eist zijn tol, want af gelopen zaterdag berichtte De Volkskrant dat één van de be drijven al uitstel van betaling heeft aangevraagd. Politiek wordt snel gezocht naar nieuwe inkomstenbron nen. Minister Nijpels zette gis teren in Schiedam in zijn toe spraak de deur voor buiten landse klandizie wagenwijd open. Dat kan werk opleveren xpeende hij. Ook Zijdeveld gooide zijn verhaal over die boeg. Hij zei dat de NBM de komende vijf jaar twintig tot dertig Schiedammers werk kan bieden en hoopt dat het werk blijvend kan zijn. Maar dan moet wel verontreinigde grond uit andere plaatsen wor den binnengehaald, of zelfs vanuit andere provincies, het geen op dit moment nog verbo den is. De NBM denkt bijvoor beeld aan vervuilde grond van een glasfabriek uit Hoogeveen. Ir H.J. van Hasselt, hoofd van de afdeling bodemsane ring van de NBM, zag nog als lichtpuntje dat de vervuilde grond toeneemt. „Verontrei nigde grond is er natuurlijk genoeg," meende hij. „Steeds meer vervuilde gronden wor den ontdekt. Het is alleen een kwestie van geld dat beschik baar moet komen." Maar dat blijkt juist één van de knelpun ten te zijn. Terwijl de overheid diep in de buidel heeft getast om de installaties te helpen bouwen, stelt de overheid te weinig geld beschikbaar om de vervuilde grond schoon te ma ken. Door de beperkte budgetten wordt vaak besloten de grond tijdelijk op te slaan. Afgraven en bewaren blijkt vaak goedko per dan saneren, zo ervaren vele provincies. Zo kan het ja ren duren voordat de grond wordt gereinigd. Minister Nij pels heeft dat beleid van tijde lijke opslag plaatsen (TOP's) inmiddels verdedigd. „Tijdelij ke opslag heeft het voordeel dat door de tijdwinst nieuwe technieken voor reiniging kun nen worden uitgevonden," zei hij. De gemeenten zijn over het algemeen geen voorstan der van TOP's binnen htm ge meente, maar het laatste woord ligt bij de provincie. Op dit moment zijn de bud getten van de overheid drie miljard gulden tot 1997 niet toereikend om ook nog de vier uitgloeiingsfabrieken aan het werk te houden. Van het geld moet onderzoek naar het reini gen van met zware metalen vervuilde grond worden be taald, het transport, de tijdelij ke opslag van grond, het af graven van gronden en derge lijke worden betaald. Hierdoor hangt het voortbe staan van de NBM aan een zij den draad, terwij! jarenlang in het bedrijf is geïnvesteerd. Sinds 1980 is door de overheid en de NBM gewerkt aan de nieuwe fabriek. In 1984 werd met subsidie van drie miljoen gulden .een proefproject begon nen. Een jaar later werd het groene licht gegeven voor de bouw van de uiteindelijke in stallatie. De NBM heeft samen met de Technische Universiteit in Delft de techniek ontwikkeld om de grond schoon te maken. Er zijn drie manieren van rei niging; uitgloeien, spoelen (met zeep bijvoorbeeld) en bio logisch (met bacteriën). De NBM gebruikt de eerste tech niek, waarbij de grond door uitgloeïng thermisch wordt ge schoond. Het gaat om grond die is vervuild met koolwater stoffen; organische verbindin gen als olie en cyanides. In de NBM drogers en ovens verdampen de schadelijke stoffen onder zeer hoge tempe raturen in een gesloten sys teem. Daarbij komt dus geen afval vrij. Hiermee wordt vol gens de NBM een nieuwe gene- \v saw wegwijzer ratie van reinigingdsinstalla- ties ingeluid. Want, zo meldde de NBM, het enige wat over blijft is schone lucht (water, stikstofoxyden en kooldioxy- den) en zuivere grond. De grond kan opnieuw worden ge bruikt voor ophoging van bouwterreinen en zo meer. Met bewonderende blikken hebben de landelijke, provin ciale en plaatselijke bestuur ders in stofjassen en met hel men op de fabriek bezichtigd. Vandaag begint de machine aan de 140.000 ton vervuilde Sehiedamse grond van de voormalige gasfabriek. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vandaag Is begonnen met de bouw van 95 woningwethuizen en zestien huizen voor een- en tweeper soonshuishoudens (HVAT-ee- enheden) in de Stationsstraat in Schiedam. Het betreft een aaneengesloten bouwblok in zes verdiepingen. De bouw gaat ruim honderdduizend gul den per woning kosten. Giste ren heeft wethouder J.G. van Kleef (Stadsverenieuwing) de eerste paal voor de nieuwbouw geslagen. De voorbereidingen voor de nieuwbouw begonnen in 1982, toen 224 huizen en negen be drijfjes in de Stationsstraat werden gesloopt. Zo'n 150 wo ningen werden gerenoveerd en in overleg met de bewoners werden plannen voor nieuw bouw gemaakt. Twee jaar geleden werd de zogenoemde eerste fase uitge voerd; de bouw van 82 portie kwoningen. Begin vorig jaar konden de eerste bewoners hun nieuwe huis betrekken. Het bleek toen niet mogelijk direct ook de andere huizen te bou wen. Het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer gaf daar geen toestemming voor. De nu te bouwen huizen, die zijn ontworpen door architec tenbureau Groep 5 uit Rijs wijk, zijn te huur voor 490 en 320 gulden per maand. De aan nemer van de woningen is Ur- bi Bouw uit Nisuwegein. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Industrie- bond-FNV heeft voor 18 maart een thema-middag belegd over de nieuwe Werkloosheidswet Door MAR JO PEPPELAAR SCHIEDAM— 'Taille direct' noemt de Spijkenisser kunste naar Henk van Setten de tech niek waarin hij werkt. Dit be tekent dat hij zijn schilderijen zonder voorontwerp direct op het doek zet. Dat doet hij met een krachtige hand die zijn verleden als beeldhouwer ver raadt. In de abstracte schilde rijen van Henk van Setten zijn vooral kleur en vorm belang rijk. Tien jaar geleden begon de 42-jarige kunstenaar met het maken van beelden van hout, steen, polyester en metaal. Door het etsen raakte hij ge fascineerd door kleur en deze Invloed is in zijn schilderijen goed merkbaar. In de wat ou dere schilderijen, waarin de kleur blauw centraal staat, verwerkt Henk van Setten nog abstracte, rechthoekige vor men. Zijn recentere schilderij en heeft hij gereduceerd tot pure kleursehilderingen, voor namelijk in geel, wit en zwart. Steeds verwerkt hij door het gebruik van zand of metaal- vijlsel een groffe structuur in bepaalde delen van zijn schil derijen. In de blauwe schilde rijen, die op veel bedachtzame re wijze geschilderd lijken te zijn, werkt dit ondersteunend voor de compositie. De doeken in geel, wit en zwart zijn veel wilder geschil derd. Hierdoor ontstaat een met kracht bewerkte, ruige, unieke compositie. Andere schilderijen zijn weer meer doorwerkt, zodat echo's van andere kleuren als het jvare door de hoofdkleur heen schij nen. Henk van Setten exposeerde eerder onder meer in café Lux en in theatercafé Plan C in Rotterdam. Op dit moment doet hij, samen met zeven an dere kunstenaars, mee aan een tentoonstelling in galerie Man- dala-ei in Nieuwe Tonge (Goerree-Overflakkee). Op de ze expositie, georganiseerd ten bate van Amnesty Internation al, zijn van de Spijkenisser kunstenaar beelden en etsen te zien. De expositie van Henk van Setten in De Teerstoof in ïiMi4 Schiedam is de laatste van dit seizoen. In. september zullen daar weer nieuwe tentoonstel lingen te zien zijn. Henk van Setten met schil derijen, tot en met 25 april in de foyer van theater de Teer stoof, Nleuwstraat 12, Schie dam. Geopend: vrij. van 20.0024.00 uur en zat. van 14.0017.00 uur en van 20.00 24.00 uur. en het nieuwe afschattingsbe- leid in de WAO georganiseerd. Op deze twee onderwerpen zal worden ingegaan door de he ren J. van der Geest en J. van Bussel van het Gemeenschap pelijk Administratiekantoor (GAK). Tevens aanwezig is Henk Kleinovermeen, mede werker op het landelijk bonds- kantoor. Hij zal ingaan op de noodzaak van bemiddeling tus sen betrokkenen en instanties door de FNV. De bijeenkomst begint op volgende week woensdagmiddag om twee uur in het FNV-gebouw aan de Stadhouderslaan 119 in Schie dam. Op 26 maart houdt de afde ling een ledenvergadering. De agenda vermeldt verkiezing van de afgevaardigden naar de districts- en bondsraad. Te vens wordt gepraat over ver sterking van het afdelings- werk, waarbij de afdelingen Schiedam, Vlaardingen en Maassluis samenwerken. Aan vang 20 uur, ook in het FNV- gebouw. ALLES VOOR DE PASKAMER Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoogstraat 125b 3111 HD Schiedam. Telefoon; 4266646 of 4736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend voorafgaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. FILMCLUB De Franse film Sans toit ni lol van regisseur Agnès Varda is vrijdag 13 maart te zien bij de Filmclub Schiedam (Nieuw- straat 12). In een wijngaard bij Nimes wordt het lichaam van een doodgevroren meisje ge vonden. Flash-backs brengen het leven van het meisje in beeld. Aanvang 21.30 uur. Toegangsprijs: ƒ5,-; donateurs betalen 4,-. DE GOUDSBLOEM De jazz-funk formatie Whiplash treedt zaterdag 14 maart op in café de Goudsbloem (Sint An- nazusterstraat). Whiplash is een van de bands van het Rnal Countdown programma waar mee de eigenaars van het café afscheid nemen van de horeca. Aanvang 22.00 uur. Toegangs prijs ƒ3,50. DE WOUDHOEK In het dienstencentrum De Woudhoek (Heijermansplein 35) is op vrijdag 3 en 10 april het jaarlijkse paasklaverjas- toernooi. De speeltijd beide dagen is van 13.30 tot 16.30 uur. Kosten voor deelname be dragen 4,- (Inclusief een war me consumptie). Maximaal 52 deelnemers kunnen zich vanaf heden opgeven, op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur aan de balie in het dienstencentrum. DE ERKER In wijkcentrum de Erker (Jan van Avennestraat 32) is vanaf heden detentoonstelling Ken je eigen wijk te zien. De tentoon stelling is in samenwerking met de Goeman Borgesiusschoo! tot stand gekomen. De ten toonstelling is tot en met woensdag 1 april te zien. TIENERCLUB Voor tieners van tien tot en met veertien jaar is er vanaf vanavond drie keer in de maand een tienerclub in het jongerenpand Wesp. Op deze avonden kunnen de jongeren luisteren naar muziek, zich aan een hobby wijden, computer spelletjes doen enzomeer. De kosten per keer bedragen ƒ1,50. Inlichtingen; 4712234 of 4702207. TOERCLUB RIJNMOND De fletstoerclub Rijnmond rijdt zondag 15 maart de Hazers- woudetocht. Deze fietstocht over een afstand van 80 kilo meter voert langs grote en kleine plaatsen als Delft, Noot dorp en ZoeterwoucJe. De start is om 10.00 uur bij de kantine van de Wielerbaan Schiedam (Olympiaweg). Kosten voor - deelname bedragen 4,-. In lichtingen: Aad van der Zalm, tel. 4357266. TREFPUNT OOST Voor ouderen uit Schiedam- Oost die iets willen weten over training van het geheugen is er woensdag 18 maart in Trefpunt Oost (Celciusstraat 2) een och tend over dit onderwerp. De thema-ochtend begint om 10.00 uur. inlichtingen, tel. 4621089. HUISVROUWEN De leden van de Nederlandse Vereninging van Huisvrouwen, afdeling Schiedam, bezoeken woensdag 18 maart het Passa getheater voor een kijkje ach ter de schermen. Aanvang 13.30 uur. Donderdag 19 maan is er een themadag voor de huisvrouwen uit het gewest Zuid-Holland over de vrouw in het jaar 2012. Deze thema-dag is in gebouw Larenkamp, Slinge 303 in Rot terdam. Inlichtingen; P. van Woide. tel. 4731656. THE DITCH In jazzclub The Ditch (Korte Haven 7) is vrijdag 13 maart !i- ve-muziek te horen, aanvang 21.30 uur. Zaterdag 14 maart staat in de jazzclub het Jaap •- en Ellie van Biezen/Joop Scholte Trio op het podium. Aanvang 21.30 uur. VIER MOLENS In dienstencentrum de Vier Molens (Nieuwe Damlaan 766)- is dinsdag 17 maart een mo deshow in de grote zaai. De show van dameskleding duurt van 10.00 tot 12.00 uur. De aansluitende verkoop van ges howde en andere modellen duurt tot 16.00 uur. Woensdag 18 maart is in het dienstencentrum een lunch concert van 13.00 tot 14.00 uur. WEEKENDDIENSTEN Het Schielandzlekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel. 4733733. Ambulance, tel 4333300. Huisarts: bellen met de boodschappendienst, tel. 4206611. Spoedrecepten, tel. 4261480. Tandarts: M. Handa- na, J.C. van Markenstraat, tel. 4736383. Spreekuur van 17.00 tot 18.00 uur, op zaterdag en zondag. VLAARDINGEN De acht tiende eeuwse stadsherberg Het Zwarte Paard aan de Kor- tedijk In Vlaardingen wordt toch gesloopt. Met 22 tegen 13 stemmen heeft de gemeente raad dit gisteren rond midder nacht besloten. „Het is te duur, het geld is er niet, het kan niet." Zo vatte SP-fractie- voorzitter R. Poppe de argu menten bondig samen van de partijen (PvdA, CDA, D66 en één VVD'er), die bij sioop ble ven. Zij legden het pleidooi voor behoud van de Histori sche Vereniging Vlaardingen naast zich neer en zij voelden evenmin iets voor uitstel, zoals bepleit door Poppe en de SGP/RPF/GPV-fractie. Met dit besluit is een eind ge komen aan een discussie, waarvoor begin december door de Historische Vereniging het initiatief werd genomen. Het debat van gisteravond vond plaats op voorstel van de Socialistiese Partij, die was be naderd door de vereniging. Aanleiding om opnieuw een poging te wagen de desbetref fende pandjes voor sloop te behoeden, vormden een bouw kundig onderzoek door twee deskundigen, die onafhankelijk van elkaar tot de conclusie wa ren gekomen, dat restauratie mogelijk is. De opdracht voor de onderzoeken was gegeven door de Historische Vereniging en de Vlaardingse particulier Reinard Maarleveld, die de pandjes wilde kopen en op knappen. „Niemand heb ik fundamentele kritiek horen leveren op de on derzoeken van deze twee des kundigen, die toch niet de eer ste de beste zijn," vond Pop pe. Maar de voorstanders van sloop hielden voet bij stuk. Wethouder B. Goudriaan (Stadsontwikkeling): „Je kunt niet spreken over een bijzon der bouwwerk. In feite staat er nog een bouwval, het is kuis en kuis verrot. Een complete res tauratie zou zeker 500.000 d 700.000 gulden kosten." Hoewel het CDA, evenals de slooptegenstanders, kritiek had op het ontbreken van defi nitieve plannen voor het Bui zengat, steunde de partij de wethouder. „Een nieuwbouw- plan kan ook karakteristiek i 4 zijn," zei Henk van der Linden over die plannen, die onder meer de bouw van woningen en een multifunctioneel cen trum (tér vervanging van de Stadsgehoorzaal en Harmonie) in en om het water behelzen. Voor de VVD en SGP was dit gemis wel een reden om te wachten met sloop. „Vanwaar die haast?" vroeg WD-raads- lld G. Neijssel zich af. Zijn col lega C. de Jonge (SGP/RPF/GPV): „Je moet niet te snel een besluit nemen. Zet eerst eens een aantal zaken op een rijtje." Maar het was alles tevergeefs. „Uitstel is verloren tijd," meen de Goudriaan. „Dit is gelegen- heidspolltiek. Wij hebben nu een oud en krakkemikkig pandje en dat zou plotseling gerestaureerd moeten wor den..." Het enige waartoe de wethouder bereid bleek, was met de Historische Vereniging Vlaardingen om de tafel te gaan zitten en de vereniging te betrekken bij de verdere plan nen voor het Buizengat. Gou driaan verwacht over enkele - - - maanden nadere mededelin- - gen te kunnen doen over de prijsvraag onder architecten, die burgemeester en wethou ders voor het Buizengat willen uitschrijven. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Fractievoorzit ter R. Poppe van de Socialis tiese Partij in Vlaardingen noemt het een 'kwalijke zaak" dat onbekenden op diverse panden in het centrum van Schiedam de letters SP, de af korting van zijn partijnaam, hebben gespoten. „Wij weten daar geen donder van," rea geert Poppe. Wie verantwoordelijk is voor de koeleletters, weet Poppe niet, hoewel hij wel een ver moeden heeft in welke richting de dader moet worden ge zocht. Verder zegt hij: „Hot is gedaan door óf een sympathi sant, die niet begrijpt hoe wij werken, óf door mensen, die ons een kwaad hart toedragen en anti-propaganda willen ma ken." Poppe heeft gisteren de gemeente Schiedam gevraagd de letters te verwijderen. De Socialistiese Partij is sinds korte tijd actiever geworden in zowel Schiedam als Maassluis. In belde steden wordt gepro beerd het aantal vaste lezers van de Tribune, het tweeweke lijks verschijnende orgaan van de partij, uit te breiden. In Schiedam bedroeg dat aantal lange tijd vijftien, de partij heeft er vier actieve medewer kers. Volgens Poppe loopt de abonneewervingscampagne 'uitstekend'.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1