H*Distillateur Jansen herstelt in ere Verzorgingshuizen democratischer Miep Neef laat Fignon en Hinault boos kijken Z-Holland stimuleert het groenbeheer Delfland wil plaats in groep rijksweg 19 Nestlé trekt ontslagen in Vlooienmarkt komt weer met Pasen Waterbouwers wil len waterbodems reinigen Huisarts wegens euthanasie voor hof 'Vrijspraak Verhoeven schokt ons' t Man dood na val van parkeergarage |{;n ROTTERDAM De voetbalwedstrijd Feyen- |oord FC Den Haag kan zondag gewoon door gaan. Burgemeester Peper heeft gisteren besloten «de wedstrijd niet te verbieden. De politie houdt ^zondag 325 politiemensen achter de hand om bij "^eventuele ongeregeldheden in te kunnen grijpen, "zo heeft de woordvoerder van Peper meegedeeld. Burgemeester A. Peper; beroep op supporters. (Foto EVV) Lering Een trotse di stillateur Herman Jan sen toont één van de eerste flessen Jonge Notaris: een jenever voor zien van het enige echte Schiedame garantiezegel. (Foto EVV) Exotisch Gebeide Stoute schoenen Miep Neef: „Ik ben bezig me een plekje te veroveren in de markt." Inzet: één van Miep Neef werkstukken. (Foto's Tieleman van Rijnberk) Niet miskend HET VRIJE VOLK metropool 15 WOENSDAG 18 MAART 1987 Toch toestemming voor Feyenoord - FC Den Haag Een van de komende dagen •zal Peper nog een open brief schrijven aan het bestuur en de supporters van Feyenoord, waarin hij op hen een beroep doet om ervoor te zorgen dat gewelddadigheden uitblijven. Bovendien heeft het Rotter damse college van B en W -aan burgemeester Havermans van Den Haag gevraagd al het no dige te doen om relletjes in Den Haag voorafgaand of na afloop van de wedstrijd te voorkomen. Het Rotterdamse college oordeelt positief over een amb telijke suggestie om bij risico volle wedstrijden alleen men sen toe te laten die een kaart voor meerdere werdstrijden gekocht hebben, de zogeheten 'rittenkaart'. Het Is overigens aan de clubs om een dergelijke kaart in te voeren, meent bet college. De suggestie van de rittenkaart is ook met de KNVB besproken en is ook daar in goede aarde gevallen, aldus de woordvoerder van Pe- SM» per. De KNVB heeft toegezegd J kingen ter beteugeling van het dit idee in de verdere bespre- l voetbalgeweld mee te nemen. Competitieleider Jan Huij- bregts reageerde dinsdag avond verheugd op het besluit de wedstrijd te laten doorgaan. Hij stelde te verwachten dat supporters lering hebben ge trokken uit de ongeregeldhe den bij het duel FC Den Haag Ajax, dat in de rust moest worden gestaakt. „Ik doe een dringende oproep aan de sup porters van FC Den Haag zich goed te gedragen of thuis te blijven. Bij de bekerwedstrijd tussen Feyenoord en Den Haag deden zich ook geen noemens waardige ongeregeldheden voor. Toen was de controle van ruim driehonderd politiemen sen afdoende. Dat zal nu ook het geval zijn," zei Huijbregts. rj •if .(Van een onzer verslaggevers) ,;_>.SCHIEDAM Herman Jan sen, distillateur te Schiedam, czal nog deze week de harten wan doorgewinterde jenever- .drinkers sneller doen kloppen. Binnen enkele dagen is name lijk een onvervalste jenever mét keurmerk van de gemeen te Schiedam verkrijgbaar. Het keurmerk is jarenlang niet ge bruikt en geeft de garantie dat het om ambachtelijke jenever gaat die gemaakt is van na tuurlijke grondstoffen. Om de betrouwbaarheid nog eens extra te benadrukken heeft Jansen een treffende naam gevonden: de Jonge No taris. Minister G.J.M, Braks van Landbouw en Visserij opent volgende maand de branderij De Tweeltngh waar het edele vocht wordt ge maakt. Schiedam" ging vroeger prat op haar garantiezegel.'De ver- ordening waarint het ^zegct wordt beschreventdateert uit 1902. Daarin" wordt geëist dat •Moutwijn de enige basisgrond stof is voor het gedistilleerd. Verder moet die moutwijn ge heel gescheiden van alle ande re stoffen vervaardigd zijn, in een aparte ruimte. Door moderniseringen in de distilleerderijen verwaterde het zegel: het werd commerci*. eel gezien ondoenlijk om aan de voorwaarden voor het zegel te voldoen. Distilleerderijen gingen meer produkten maken in dezelfde ruimten waar an ders alleen de moutwijn werd vervaardigd. "Op het Schiedamse garanti ezegel prijken de handtekenin- Bï» gen van burgemeester drs. R. Seheeres en de gemeentesecre taris mr. A.G.H. Gorissen. Het Schiedamse gemeentebestuur heeft distillateur Jansen in middels officieel toestemming gegeven om het zegel te ge bruiken. Het keurmerk komt op zowel de flessen als eventu ele grotere verpakkingen. Om de jenever te kunnen maken, heeft Jansen een spe ciale ruimte in moeten richten. De ruimt© waarin De Twee- lingh is ondergebracht, is on derdeel van het moederbedrijf Uto. De branderij is geheel af gesloten van de rest van het bedrijf. Commercie is de belangrijk ste drijfveer voor Jansen om het garantiezegel in ere te her stellen. De verkopen van jene vers zijn de laatste jaren sterk afgenomen. Jansen rept over de accijnsheffingen door het rijk die daar in belangrijke mate verantwoordelijk voor zijn. Verder heeft de jenever het af moeten leggen tegen meer exotische dranken en is er volgens Jansen geen 'inerk- binding' en een verlies aan 'kwaliteitsbewustzijn'. Het gar antiezegel moet daar een einde aan maken. „De consument is op zoek naar oorspronkelijke kwali teit," meent de distillateur. Het is voor de Schiedamse brander een reden om ondanks de da lende jeneveromzetten, toch met een nieuw merk op de proppen te komen. Distillatie is het winnen van alcohol door verdamping en koeling. Als ingrediënten voor de Jonge Notaris dienen maïs, rogge en gemoute gerst. Na een gistingsproces ondergaat het dan onstane beslag de eer ste distillatie waarna het brouwsel een alcoholpercenta ge heeft van 10 tot 16 procent. Na drie distillaties is de basis grondstof verkregen: moutwijn met een alcholpercentage van 46 tot 48 procent. Daarna volgt het vierde pro ces: een deel van de moutwijn wordt achtergehouden, een an der deel wordtryersterkt, een derde deeliwordt gedistilleerd tot het zogehéten.gebeide' én een vierde deel wordt voorzien van een kruidenmengsel en ge distilleerd tot korenwijn. Deze vier vloeistoffen vormen uit eindelijk tesamen de Jonge Notaris oftewel 'Sehiedam- sche' jenever. Volgens een woordvoerster van De Tweelingh is de pro- duktie van de Jonge Notaris deze week 'met wat probieem- pojes' op gang gekomen. Ze verwachtte echter dat voor het weekeinde de eerste flessen met keurmerk in de Schiedam se slijterijen verkrijgbaar zijn. Volgende week volgt Rotter dam, waarna het hele land veroverd gaat worden. ARNHEM De 27-jarige Mohammed Boussekla uit Rot terdam is gisteren in Arnhem door een bedrijfsongeval om het leven gekomen. De man viel tijdens bouwwerkzaamhe den van de vijfde etage van een in aanbouw zijnde par keergarage. Hij was op slag dood, aldus dinsdag een woord voerder van de Arnhemse poli tie. ROTTERDAM/DEN HAAG De Rotterdamse arts E. L. die ervan wordt verdacht dat hij op 15 december 1983 in een verzorgingstehuis van Huma- nitas euthanasie heeft ge pleegd op een bejaarde kan ker-patiënte, moet zich op morgen voor het gerechtshof in Den Haag opnieuw verant woorden. Door de rechtbank in Rotterdam werd hij van rechtsvervolging ontslagen. Het openbaar ministerie ging tegen die uitspraak in be roep, omdat de arts geen colle ga had geraadpleegd over de wenselijkheid van euthanasie in dit geval. De procureur-generaal bij het hof in Den Haag, mr. H. Feber, heeft al laten weten dat het openbaar ministerie don derdag stelling zal nemen te gen de visie dat een euthana- sie-plegende arts een verkla ring mag afgeven waarop een natuurlijke doodsoorzaak wordt vermeld. De arts werd door de recht bank in Rotterdam wel veroor deeld tot 500 gulden boete we gen het opmaken van een val se overlijdensakte. ROTTERDAM' De stich ting Natuur en Milieu conclu deert' dat de wet'Ehëmisehe Afvalstoffenmérspoë<ï'aang-:e- pastmoét worden óm 'de be langrijkste gebreken te her stellen. De stichting baseert dit op de uitspraak dinsdag van de Rotterdamse recht bank, waarbij functionarissen van Verhoeven OU Recycling wegens gaten in de wetgeving zijn vrijgesproken. Het bedrijf was aangeklaagd wegens het vermengen van giftige PCB- houdende afvalstoffen in olie. De minister van VROM en de meerderheid van de Twee de Kamer hebben in november 1986 een PvdA-motie afgewe zen om spoedig tot reparatie wetgeving over te gaan. Na tuur en Milieu dringt nu aan op heroverweging van dit standpunt. Van onze verslaggever JAN BOOISTER ROTTERDAM Ze liet de wielrenners Laurent Fignon en Bernard Hinault heel boos naar elkaar kijken. Het was op de omslag van een Vara- gids te zien. De leden van de popgroep Tears for Fears keken wat, dromeriger en de koe op de klaver 4-speelkaart uitge sproken afstandelijk. De le den van Spargo liet ze op een platenhoes fanatiek muziek maken. Dat is het voordeel als je il lustratrice bent en alle tech nieken beheerst, van olieverf tot air-brush en van kroon tjespen tot acryL Miep Neef (30) kan iedereen laten kij ken zoals zij wil. Ze vindt dat ook een van de meest fascine rende onderdelen van haar vak, het schilderen van ogen. En of het nou van dieren is of van mensen, dat maakt haar niet uit. Ze werkte overigens niet alleen voor de Vara-gids. Ook "Voor -Viva, Alliance, Mensen Medisch en noem maar op il lustreerde ze al. Dat vrijere L ^werk is ook de leuke kant van y,haar baan. Het geld verdient y"ze met reclame-opdrachten, waarvan ze evengoed vindt dat er vakwerk voor moet worden afgeleverd. „Ik ben bezig me een plekje te veroveren in de markt. Het is nog niet zoal® ik wil, maar dat komt wel. Ik wil het alle maal ook weer niet overhaas ten," zegt ze. Miep Neef is nu zo'n drie jaar bezig aan de weg te, timmeren en ze weet dat ér vijf tot tien jaar voor staan eer iemand in haar branche, die zo'n zeshonderd vakgenoten telt, 'gevestigd' is. Tekenen heeft ze altijd al gedaan, eigenlijk al vanaf het moment dat zé een potlood kon vasthouden. „Ik weet niet of dat allemaal wel zo goed was, maar ik was in ieder ge val heel Intensief bezig," ver telt ze. .Altijd al." Na de Mavo („Je weet hoe het is, je bent 16 en je wilt geld verdienen") ging ze wer ken. Bij bedrijven, banken, allerlei baantjes. Maar be vredigend was het aller minst. Ze besloot de stoute sci jC- nen aan te trekken, vroeg een studiebeurs aan en stapte naar de Academie voor Beel dende Kunsten. Ze koos er voor publiciteit en illustratie ve vormgeving. En ja, toen dat achter de rug was moest er werk wor den gevonden. Dat lukte, f ."-VS W/VW/W'/W'-W' w maar de baas zat liever bij de kapper en Miep Neef moest de zaak runnen terwijl ze nog niet eens wist hoe een tele-copier werkte. Dat ging dus niet. Ze stapte op en nam op nieuw een wijze beslissing. Ze besloot zich terug te trek ken en eerst eens alle facet ten van het vak goed onder de knie te krijgen. Want neem de air-brushtecbniek. Je leert dat niet echt op de academie. Niet dat ze daar al te hard over wilt oordelen („de school heeft ook maar een beperkt budget"), maar toch. Ze maakte ook een aantal werkstukken waarmee ze voor de dag kon komen. Zo hoopte ze sneller, leuk werk te krijgen. Dat lukte. „Maar weet je," zegt ze, „het belangrijkste is toch dat je het kunt combineren met een zekere mate van zake lijkheid. Dat is moeilijk hoor, zeker in het begin. Het is vechten voor je prijs. En dat leren ze je niet op de acade mie." Reelamewerk, zo weet ze ook, is snel werk. En heel ge richt. (tJe bent niet wij. Je hebt een duidelijke opdracht, er kan weinig van jezelf in. Maar ja, dat weet je van te voren." Ze staat dat werk ook zon der problemen af- Werkstuk- ken die ze zelf bedacht heeft, daar ligt het anders mee. „En zeker in het begin had ik moeite om die dingen af te geven," Portretten maken vindt ze erg fijn.' En ze houdt ook van glamour en glitter in haar werk. Anderzijds kan ze ook vol overgave in de natuur be zig zijn, kikkertjes fotografe ren en zo. Want als ze er op de racefiets op uittrekt gaat de fotocamera altijd mee. Vandaar ook die dieren in haar werk. Ze zijn levensecht en bovendien kunstzinnig. „Meestal gebruik ik een com binatie van technieken. Dat maakt het ook levendiger," weet ze. Emoties beleeft ze dan ook. Bijvoorbeeld laatst, toen ze een moeder met een kirrende baby in bad maakte. Niet dat ze zelf naar die situatie ver langde maar het was prettig om zoiets tc maken. „En als je er plezier in hebt wordt de kwaliteit ook hoger." Bij hetzelfde dezelfde werkstuk beleefde ze ook nog andere emoties, die van wat anderen vervolgens met de ■illustratie doen. Het werk kwam in een advertentie, zwart-wit in de krant waar door nadrukken anders kwa men te liggen dan op het ori gineel. - Nee, ze voelt zich geen mis kende kunstenares. „Ik ben bezig met een vak, dat ik bo vendien erg leuk vind. Zeker, er is kunde voor nodig en ideeën. Maar nee hoor, ik heb er geen frustraties van dat men mij niet als een kunste nares ziet." Een gefrustreerde zaken vrouw is ze wel, lacht ze. Ze vindt dat ze nog wat harder moet worden bij het onder handelen over de prijs voor haar werk. Want je mag ook weer niet de markt verpes ten, weet ze. Bewondering koestert ze voor Ben Verkalk uit Maas sluis, maar dat is dan ook zo'n beetje de beste in haar branche die er rondloopt. Net als Miep Neef kan hij dagen bezig zijn met een penseeltje met maar één haar om alles perfect te krijgen. „Ais er werk is dan wilt iedereen eerst hem en als hij niet kan komen de anderen pas aan de beurt," schildert ze de situa tie. En haar werk noemt ze be scheiden 'honderd procent geduldwerk'. Wie het zelf ge zien heeft weet beter. Miep Neef komt er wel. Daar heeft ze kwaliteit genoeg voor. Binnenkort gaat ze voor de derde keer 'op toernee'. Dat betekent .met haar werk langs de klanten om te laten zien wat ze kan om aldus op drachten binnen te halen. „Het Is een zenuwslopend vak," zegt ze, niet alleen op die toernee doelend. „Het is niet alleen lekker tekenen achter je bureau." DEN HAAG De provincie Zuid-Holland heeft een nieuwe concept-verordening vastge steld voor verzorgingstehuizen, waarin de democratiseringsge dachte centraal is komen te staan. Het concept wordt aan een grote kring van betrokke nen voorgelegd en er komt een inspraakronde voor bewoners van verzorgingstehuizen, in de Wet op de bejaardenoor den staat dat Provinciale Sta ten een verordening voor ver zorgingstehuizen moeten vast stellen die betrekking heeft op een aantal onderwerpen: de vrijheid van bewoners, het de mocratisch functioneren van een tehuis en de zorg voor de gezondheid en de veiligheid van de bewoners. Al jaren is er in het kader van de Wet op de bejaardenoorden een discussie aan de gang over de participatie van be jaarden in het beleid van het verzorgingstehuis.- Deze dis cussie is nog niet afgerond. De provincie Zuid-Holland heeft de uitkomst van de dis cussie niet af willen wachten en nu alvast democratiserings- voorstellen in de concept-ver ordening opgenomen. De provincie vindt, dat de be woner invloed moet hebben op de leefsituatie in een verzor gingstehuis. In de concept-ver ordening staat daarom dat be woners bestuursleden in een tehuis kunnen benoemen. De bewonerscommissies krijgenv duideiijke eigen verantwoorde lijkheden. Er komt in de provincie een -• klachten- en geschlllencom- missie die een ombudsman--, functie krijgt. Bewoners van3 verzorgingstehuizen kunnen'al- tijd bij deze commissie terecht. Naast de democratiseringsge dachte neemt de individuele. - leefsfeer van bewoners een be langrijke plaats In de concept verordening in. De bewoner heeft recht op verzorging, af hankelijk van zijn persoonlijke zorgbehoefde en afgestemd op de mogelijkheden van het ver zorgingstehuis. Het recht om ongehuwd samen te wonen blijft onverkort gehandhaafd. DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland heeft een stimule rende nota uitgebracht over het beheer van openbaar groen, waarbij de nadruk ligt op het vervangen van chemi sche onkruidbestrijding door natuur- en milieuvriendelijke onderhoudsmethoden. Hierdoor ontstaan in bijvoor beeld recreatiegebieden, weg bermen en slootkanten meer mogelijkheden voor de in heemse flora, vogels, insecten en andere dieren. Uit de nota blijkt, dat biologi sche beheersmethoden effect hebben en niet duurder zijn dan chemische onkruidbestrij ding. Voorbeeld van biologisch be heer zijn onder andere het planten van bodembedekkers of het aanbrengen van boom schors tussen jonge beplan ting, gevolgd door een aange past maaibeheer en het aan passen van het In te planten assortiment. Op plaatsen waar de maatre-'j gelen aanvankelijk duurder'zijn dan spuiten, lopen in latere jé-" ren de kosten sterk terug q'rrt dat volgens de nota de behp^ te aan onkruidbestrijding daar afneemt. - ~f Het gebruik van chemische], middelen is nog niet altijd sjop"] te zetten, aldus de nota. Mén .'H noemt daarom ook een aantal middelen dat min of meer aan vaardbaar wordt gevonden in die gevallen, waarin alternatie ven ontbreken. De provincie zal bij het eigen beheer van openbaar groen de nota als richtlijn hanteren. De provinciale districten hebben het gebruik van chemische be strijdingsmiddelen de afgelo pen jaren al beperkt. Waar mogelijk zal het natuur- en mi lieuvriendelijke onderhoud worden uitgebreid. ROTTERDAMHet Recrea tieschap Midden-Delfland heeft een plaats in de door Rijkswa terstaat ingestelde coördinatie groep Rijksweg 19 (A 4) opge ëist. De groep houdt zich bezig met de voorbereiding van de aanleg van de weg in Midden- Delfland en moet behalve het geven informatie ook de belan gen van verschillende instan ties op elkaar afstemmen. "TLi Het recreatieschap' Midden-^ Delfland krijgt belangrijke re-- creatiegëbieden langs of in de buurt van de nieuwe weg in beheer en onderhoud. De or ganisatie had al in 1986 laten weten graag een vertegen woordiger in de coördinatie groep te willen hebben, maar heeft tot nu toe geen antwoord gekregen. UTRECHT De directie van Nestlé Nederland zal bij de ko mende reorganisatie geen werknemers gedwongen ont slaan. Werknemers die niet via natuurlijk verloop of vervroeg de uittreding het veld ruimen, kunnen om-, her- en bijscho lingsprogramma's volgen om elders in het concern of bij an dere zuivelondernemingen werk te krijgen, zo heeft Nestlé meegedeeld. Door de reorganisatie vervallen 285 van de 2059 arbeidsplaat sen bij Nestlé Nederland. Tot nu toe weigerde de directie te garanderen dat er geen ge dwongen ontslagen zouden vallen. De Voedingsbond FNV dreigde met acties, maar ziet daarvan af nu de directie heeft toegezegd geen werknemers gedwongen te ontslaan. De" *-"- bonden willen op korte termiirr wel duidelijkheid over de on| derbouwing van de reorganise] tie. Het reorganisatieplan voorziet-* in de gefaseerde sluiting vatf de koffieproduktie in Rotter dam (Nescafé, 76 werkne- jürn mers), het opheffen van de weekenddiensten in Rotter-""' dam, Nunspeet en Schorster-"1" brug en een herstructurering" van de gehele organisatie. Nestlé moet reorganiseren vanwege de structurele daling van de export van melkproduk- ten en het hoge kostenniveau bij Nescafé. ROTTERDAM De vlooien markt komt met Pasen terug. In de Energiehal in Rotterdam zullen op zondag 19 en op maandag 20 april weer allerlei spulletjes te verhandelen en te koop zijn. Eerste Paasdag is de vlooienmarkt er uitsluitend voor particulieren. Voor tweede Paasdag is er ontheffing van de winkelsluitingswet, waar door mensen die zelf wel eens koopwaar vervaardigen die mogen verhandelen. Beroeps handelaren kunnen beide da den niet op de vlooienmarkt te recht. Voor kinderen belooft de yi Paas-vlooienmarkt ook erg ge- zellig te worden. Kinderen, die zich vantevoren bij organisatie bureau Van Schaijk in Huissen, - aanmelden (tel. 08812-2112)4 krijgen een gratis stand. De Paasviooienmarkt is op bei-: de Paasciagen van 10 tot 17 uur geopend. Toegang 5,-. Voor bejaarden en kinderen /3,-. ,;r, ROTTERDAM Twee aanne mersorganisaties in de water bouw gaan technieken ontwik kelen om de verontreinigde bodems van rivieren, vaarten en dergelijke te kunnen schoonmaken. Hiertoe is giste ren een werkgroep van de twee organisaties, de Neder landse Vereniging Kust- en Oe- verwerken en de Vereniging Centrale Baggerbedrijf, inge steld. Het ligt in de bedoeling om de werkgroep nog dit jaar rapport te laten uitbrengen, zo dat begin volgend jaar met een werk op dit terrein kan worden begonnen. y Volgens secretaris Ten Brug- gencate van de Nederlandse Vereniging Kust- en Oeverwer- ken zijn er inmiddels contacten geweest met de meest betrok- ken ministeries over het onder-1 zoek. Het gaat daarbij om Eco- nomische Zaken, Verkeer en Waterstaat en Volkshuisves- ting. Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Van de zijde van het rijk is zeer positief geres- geerd op het onderzoek, aidus Ten Bruggencate.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1