kortaf schiedam 14 Hoogstraat nu écht gesloten voor auto's Mercurius Dagmavo: reünie na tien jaar Gemeente onderhandelt wél met bierbrouwerij Planters en slopertrekken met jonge bomen de stad door Nieuwbouw tussen karakteristieke bebouwing aan Nieuwe Binnenweg Drooglegging dreigt voor sportkantines 'Hoogtrappers moeten weg bij Fortuna' (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De gemeente Schiedam is in on- derhandeling met de Verenigde Bierbrouwerij i Breda-Rotterdam BV over verkoop van het voor- malige politiebureau aan de Grote Markt. De af- gelopen maanden is door het bemiddelingsbureau RIAR CV uit Spijkenisse in advertenties het pand te koop aangeboden. RAIR CV, dat niet staat inge- i schreven bij de Kamer van Koophandel, heeft dit op eigen initiatief en op eigen kosten gedaan. Het bemiddelingsbureau, dat verklaarde in opdracht jvan de eigenaar van het pand te opereren, heeft om een kijkdag te houden.op slinkse wijze gebruik gemaakt van een medewerker van de Verenigde Bierbrouwerijen. De gemeente Vlaardingen is druk bezig het bomenbestand te 'schonen'. Vele bo men worden gerooid en verplaatst, zoals onder andere deze boom die is verhuisd naar de Binnensingel. (Foto Arie Wapenaar) Bejaardenwerk Verzorgingshuizen CDA bezoek Amerika Excursies Contactmiddag Ledenvergadering VRIJDAG 20 MAART 1987 HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie damse politie zal geen oogje meer dichtknijpen voor auto mobilisten die incidenteel toch over de Hoogstraat rij den. De politie gaat de ko mende tijd intensief controle ren. Ook de wagens van het Schiedamse taxibedrijf Euro- tax zullen niet worden ge spaard. De eerste processen- verbaal zijn deze week al op gemaakt De controle-actie is het gevolgd van klachten van winkeliers en omwonenden, die menen dat te veel auto's door de winkelstraat 'scheu ren'. Caféhouders en Eurotax hebben geprotesteerd tegen het verscherpt politie-optre- den. Zij zijn van mening dat de taxi juist goed werk doet door in de late uurtjes men sen met een slok op van de straat te houden. Bovendien denken zij aan de dienstverle ning aan de klanten. Die zou den nu in de kou aan de Lan ge Haven moeten gaan staan wachten op de taxi. Café De Pasha heeft de winkeliersver eniging ingeschakeld. De poli tie wordt nu geconfronteerd met winkeliers die de taxi uit de Hoogstraat willen bannen en cafés die Eurotax voor de deur willen zien. Eigenaar M.G. Huyzer van Eurotax betreurt de houding van de politie. „Het probleem is in 1981 ontstaan, nadat het college van burgemeester en wethouders onze vergunning om over de Hoogstraat te rij den introk," legt hij uit. „Na enkele maanden reden wij er echter toch weer in de avond uren. Maar de politie besteed de geen aandacht aan ons. Daar waren we heel blij mee. Op een enkel incident na is het nu jarenlang goed ge gaan. Het ging uitstekend. Te recht, want onze chauffeurs hebben zich steeds correct op gesteld, door heel langzaam door de straat te rijden en er slechts kort te parkeren. Ik begrijp dan ook niet waarom het nu ineens anders moet." Eurotax hoopt nog op „re delijk overleg" of een rege ling met B. en W., waarbij toch weer een vergunning wordt verstrekt. „In andere plaatsen krijgt de taxi toch ook vergunning in dergelijke situaties?" meent Huyzer. Hij wijst erop dat naast cafébe zoekers de taxi ook voor rol stoelgebruikers en bejaarden op de Hoogstraat moet ver schijnen. „Die mensen hebben daar toch recht op?" vraagt hij verontwaardigd. Naast Eurotax zullen transporton dernemers, verhuizers en an der beroepsverkeer last krij gen van de jongste maatrege len. Voorzitter Chr. Coppens van Winkeliersvereniging Hoogstraat is wél gelukkig met het optreden van de poli tie. Hij heeft dan ook de poli tie gewaarschuwd, waarbij hij benadrukt dat niet hij per soonlijk, maar dat de vereni ging in actie is gekomen. „De Hoogstraat is bedoeld als promenade en niet als racebaan," legt hij uit. „Het gebeurde wel dat om vier uur in de middag auto's met snel heden van veertig kilometer per uur en meer bij ons voor de deur langs reden. En dat kan natuurlijk niet in een winkelstraat." Het was niet de bedoeling van Coppens om de taxis te duperen. „We zijn nu eenmaal naar de politie gegaan en het resultaat ia er naar. Het is nu veel rustiger winkelen in de straat," zegt hij tevreden. >4--./•> 'iw/feWi i*- i Woordvoerster J.H. van der j Linden van de Verenigde Bier- j brouwerijen Breda-Rotterdam BV, de makers van ondermeer i Skol, Oranjeboom en Guinness, i ontkent alle betrokkenheid met het bemiddelingsbureau. „In 'alle enthousiasme is onze bui- Itenman de sleutels bij de ge- imeente gaan halen," zegt zij. „Onze afdeling Onroerend 'Goed onderzoekt geheel vrij blijvend in overleg met de ge meente of er so wie so moge lijkheden op horeca-gebied zijn 'met het pand. Op dit moment londerhandelen we met enkele serieuze kandidaten." De gemeente Schiedam, vol- .gens kadastrale gegevens de 'officiële eigenaar van het per-| 'ceel onder nummer 1861, ont kende eerder deze week hard nekkig bij monde van chef R. Vredebregt van de dienst Eco- ,'nomische Aangelegenheden, opdracht te hebben gegeven itot wat voor bemiddeling dan look. De gemeentelijke woord voerder gaf wel toe in het ver leden overleg te hebben ge- jpleegd met een bekende brou werij uit Rotterdam-Zuid. De- '<ze gesprekken zouden niets hebben opgeleverd. Schiedamse horeea-ondeme- mers .vragen zich af met wie zij moeten onderhandelen; met het bemiddelingsbureau, de Verenigde Bierbrouwerij of de 'gemeente. Geïnteresseerde kij kers kregen op de kijkdag te horen, dat het vestigen van een restaurant of cafébedrijf in de voormalige hulpsecretarie en politiebureau wei zou inhouden dat met die betrokken bier brouwer 'in zee' moet worden gegaan. Voor sommige hore- ca-uitbaters betekende dat meteen al een afknapper, om dat zij al contacten én contrac ten hebben met andere bier brouwers. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De pio niers van het eerste uur van de regionale Mercuri us Dagmavo voor volwas senen, de 'Moedermavo", komen eind mei bij elkaar om herinneren op te halen. De school, momenteel ge vestigd in een schoolge bouw aan de Schiedamse Eduard van Beinumlaan, bestaat op 22 mei tien jaar. Twee oud-leerlingen Elly Vogel en Sonja Gouwe leeuw en adjunct-directrice Nellie Boers zetten het feestje op stapel. Oud-leerlingen worden, verzocht voor 31 maar); te reageren op de uitnodiging. Er wordt tien gulden per persoon gevraagd voor de feestelijke reünie, want er worden hapjes en drankjes geserveerd. Alle docenten, die ooit op de Moedermavo In het MCM de Groothuis aan de Schiedamse Stad houderslaan lesgaven, zul len aanwezig zijn. Foto's van schoolreisjes en klas sefeestjes kunnen worden opgehangen. Inlichtingen bij Nellie Boers (telefoon 4151562), Sonja Gouwe leeuw (4704812) of Elly Vo gel (4737728). In tegenstelling tot wat de mede-firmante van het bemid delingsbureau mevrouw R. Fluijt eerder deze week ver klaarde kregen de bezoekers op de kijkdag wel degelijk een huurprijs voor het pand te ho ren. Per jaar moet de huurder 27.000 gulden neertellen voor het oude pand, in de staat zo als het nu is. Na een eventuele verbouwing zou het gebouw een jaarhuur van 36.000 gulden moeten opbrengen. „En dat is echt veel," stellen enkele be langstellenden. „Zo groot is het niet. Er valt bovendien vrese lijk veel te investeren In de in richting en je moet maar af wachten of je zaak daar gaat lopen." 'Enkele Schiedamse horeca- znensen, die van de kijkdag ge bruikt maakten, wilden kwijt: „De gemeente speelt hier een vreemd spel. Er hing'notabene een briefje op de deur met de vraag of na de kijkdag de gor dijnen weer hermetisch geslo ten konden worden. Men vrees de krakers." „t Si *-'• -/ ■- *s v v De Schiedam se Grote Markt, met rechts op de hoek met de Hoogstraat het voormali ge politiebu reau. (Foto Arie Wape naar) (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Deze maand worden in Vlaardin gen vele bomen gekapt, ver plaatst en geplant. Alleen al op de Nationale Boomfeest dag, woensdag 25 maart, gaan kinderen van zeven Vlaardingse basisscholen ruim honderd bomen in de buurt van hun schoolgebouw planten. De actie is ruim twintig jaar geleden in het le ven geroepen om de jongeren te betrekken bij de zorg voor het groen. De bomen worden geplant aan de Piet Heinplaats (veer tien aierkersen en negen ber ken), het Kruidenpad (zesen dertig linden) en aan de Suri- namesingel, waar een nog on bekend aantal lijsterbessen, accacia's en walnoten worden neergezet. Alle scholieren die meedoen aan de landelijke plantactie krijgen van de ge meentelijke Plantsoenen dienst de 'boomfeestdagbut ton' opgespeld. De Plantsoenendienst 'snuift' al enkele weken de voorjaarslucht. Door de gehe le stad wordt druk met bo men gesleept. Een aantal Vlaardingse bewoners heeft met lede ogen de vreetgrage motorzagen aan het werk ge zien in de stad. Vooral in de Westwijk moesten de snel groeiende bomen het ontgel den. Honderden elzen en po pulieren ruimden het veld. De Plantsoenendienst haalt ruim tweehonderd van de 1.500 Vlaardingse bomen weg. Daarnaast worden ook nog zieke bomen gekapt. Naast de weerstand van bewoners oud-raadslid H. Krabben sprak van 'bomenmoord' waren ook enke huiseigen aren lovend over de werk zaamheden van de Plantsoe nendienst. Zij waren van me ning dat de bomen te veel licht uit de ramen van hun huizen houden. Inmiddels loopt de 'verhui zing' van de zestien kastanje bomen aan de Parallelweg ten einde. Gisteren en van daag zijn ze bij de Binnensin gel aangekomen. Het zijn sterke bomen, zodat de plant- soenendioenst goede hoop heeft dat ze de verplaatsing zullen overleven. Het werk is uitgevoerd door het bedrijf Nationale Bomenbank In Slie- drecht. VLAARDINGEN „Zelf halen of betalen, en zo niet dan oplazeren s.v.p." Dit schrijft jeugdvoorzitter A. Hofman van de Vlaardingse voetbalvereniging Fortuna in de weekbrief naar aanlei ding van een training, waarbij juniorspelers het presteerden om drie ballen over de zeven meter hoge ballenvanger te trappen. De ballen kwamen In de kruin van bomen terecht, waar ze met enig kunst en vliegwerk door de terrein beheerders zijn uitgehaald. Hofman kan dit 'geintje' niet zo waarderen. „Aan zulke a-technische hoog- trappers hebben we niets", schrijft hij. Het 'oplazeren' geldt trouwens ook voor de Fortuna-leden, die regelma tig de douchekoppen kapot draaien, dreigt de getergde voorzitter. De Stichting Raad vooor het Bejaardenwerk Schiedam heeft een naamsverandering onder gaan. Voortaan heet de ciub, die zich inzet voor alle Schie damse ouderen, Stichting Ge coördineerd Ouderenwerk Schiedam. Het adres blijft het zelfde: Tuiniaan 94. De geplande informatiemiddag van de Stichting Gecoördi neerd Ouderenwerk Schiedam over verzorgingstehuizen op 24 maart gaat niet door. De bij eenkomst, die gehouden zou worden in het dienstencentrum de 4Molens, wordt naar een la ter tijdstip verschoven. Twintig CDA gemeenteraadsle den van verschillende steden uit de provincie Zuid-Holland brengen zaterdag 21 maart een werkbezoek aan de Ge meente Schiedam. De CDA-ers worden om 11.45 uur ontvan gen in het bedrijfsrestaurant van de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam aan de Van Heekstraat 15. De heer ing. H. Eikenbroek, adjunct directeur ONS houdt een Inleiding over het Schiedamse energiebeleid. Na de lunch vereren de raads leden de nieuwe bewoners van het energiezuinige huizenpro ject Schuttersveld met een be zoekje. Daarna beklimmen zij de hoogste moien van Europa: Molen de Vrijheid. Tot slot wordt de warmtekrachtinstalla tie van het verzorgingstehuis Frankeland aan de Sint Lidui- nastraat bekeken. De selectiegroep van de Soft bal, Voetbal en Honkbal Ver eniging Schiedam (SV en HV Schiedam) gaat in juli naar de Verenigde Staten van Amerika. De leden van Schiedam zame len al maanden geld In, want de reis kost 33.000 gulden. De ploegleden vertrekken op zon dag 12 juli met vlucht 514H naar New York. Daar wordt ui teraard het Vrijheidsbeeld be keken, egn bezoek gebracht aan Manhattan en gegeten in Chinatown. Woensdag begint de selectiepioeg aan de stevige trip via Atlantic City, Washing ton, Pittsburgh, Erie, Niagara Fails en Rochester. Vrijdag 24, zaterdag 25 en.zondag 26 juli wordt er tesamen met Ameri kaanse sporters een toernooi gehouden. Donderdag 30 juli hopen de Schiedam-leden om 11.00 uur 's ochtends weer te rug te zijn bij hun clubgebouw in het Schiedamse sportpark Harga. Groep drie van de Schiedamse school voor voortgezet speci aal onderwijs De Wegwijzer opent donderdag 26 maart de rij van alle Schiedamse scho len, die op excursie gaan naar de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). De scholen excursies naar de ONS staan dit jaar in het teken van het milieu. Milieu medewerker Jan van der Windt gaat de kinde ren alles vertellen over de mooie en minder schone zaken in Schiedam. Aan de hand van dia's wordt gediscussieerd over een schone of vuile straat, huishoudelijk afval, papier, glas, karton en compost. De leerlingen gaan ook de kraak- perswagen bekijken, waarin grof huisvuil wordt platgewalst door het persschot van de wa gen. Het milieuproject is tot stand gekomen in samenwer king met de werkgroep School en Natuur, die eerder onder verantwoordelijkheid van het gemeentelijk Bureau Onder- wijsconsuient hierover een les brief uitgaf. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) houdt op don derdag 26 maart een contact middag voor personeel en oud-personeel in de ONS kan tine aan de Van Heekstraat 15. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. De heer Van Seen, medewerker van het Vlaar- dingse Visserijmuseum, houdt een lezing. Verder werken mee: het Vlaardings Vissers vrouwenkoor, twee nettenboet- sters en de heer F. van Schoor, schipper. Er worde twee films vertoond over de haringvisserij vroeger en nu. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de organist A. Hoogendam. Een echt Vlaardings harinkje zal niet ontbreken, evenals het 'bekende Schiedammertje', een borreltje. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, afde ling Schiedam, houdt zaterdag 28 maart haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering In'de NPB-zaaJ, Westvest 92 te Schiedam. Aanvang 14.30 uur. MAASSLUIS De kans dat sterke drank verdwijnt uit de Maassluisse sportkantines groeit. Een aantal gemeente raadsleden staat niet onver schillig tegenover de argumen ten van de Algemene Neder landse Geheel Onthouders Bond (ANGOB), die bezwaar maakt tegen het schenken van borrels in sportkantines. Aanleiding voor het ANGOB- protest is de gemeentelijke vergunning voor het verkopen van sterk alcoholische drank bij de Maassluisse Sport Ver eniging '71 (MSV'71). De verle ning van deze vergunning is volgens de heer L. Lucardie van de Maassluisse ANGOB- afdeling een staaltje van 'on behoorlijk bestuur' van Maas sluis. Daarom heeft hij gisteren zijn bezwaren aan de raads commissie voor Bezwaarschrif ten voorgelegd. Lucardie baseert zijn bezwaren op formele en sociale gronden. Voorai deze laatste argumen ten wegen zwaar voor de AN GOB: „Juist de verstrekking van alcohol aan jeugdigen, die veel in kantines komen, is slecht. Het biergevecht kunnen we niet winnen, maar zoals je weet willen pubers vaak groot lijken en nemen dan ook maar een borrel. Vast staat dat in Nederland een toenemend al coholprobleem heerst en dat met name de jongeren de laat ste jaren steeds meer gaan drinken." Lucardie heeft de indruk dat de leden van de commissie Be zwaarschriften wel gevoelig zijn voor de ANGOB protesten. Ook het feit dat de Kamer van Koophandel negatief heeft ge adviseerd ten aanzien van de t vergunning aan de bedrijfslei der van de MSV-kantlne werpt een vreemd licht op deze kwestie, meent Lucardie. Hij verwacht dan ook dat de ver gunning aan MSV zal worden ingetrokken. Als de gemeente Maassluis dat 'niet doet, wil hij deze zaak tot voor de Raad van State uit vechten. Hij voelt zich daarin gesteund door een uitspraak van deze raad In pen soortge lijke kwestie in Haarlem. Ook daar is de sterke drank ver gunning voor een sportclub uit eindelijk ingetrokken. De com missie voor de bezwaarschrif ten doet over enkele weken uitspraak. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM In de ka rakteristieke gevelwanden aan de Nieuwe Binnenweg, 's-Gra- vendijkwal en Claes de Vries- elaan in Rotterdam zullen op vijf plaatsen nieuwbouw ver rijzen. Het gaat om de vervan ging van in totaal 32 panden, waarvan de funderingen en de casco's zo slecht zijn dat reno vatie te duur zou worden. Der tig panden zijn al in gemeente lijk eigendom. Wanneer de ont eigening van de laatste twee huizen volgens plan verloopt, kan de eerste paal begin de cember de grond in. Architect Jan Kooijman van het Amsterdamse architecten bureau Ame van Herk en Sabi ne de Kleijn heeft de ontwer pen voor de nieuwbouwblokken gemaakt. „Het bijzondere van de wijk Middelland is dat de bebouwing zo divers Is," zegt hij. „Toch zijn er ook overeen komsten. Aan de brede straten, die van noord naar zuid lopen, hebben de panden op de bega ne grond een winkelruimte met daarboven twee woonla gen en een kap. De voorgevels staan op één lijn. Ik heb gepro beerd de bouwplannen daarop aan te sluiten." Het eerste nleuwbouwblok aan de Nieuwe Binnenweg, naast Bunlngh Interieur, krijgt op de begane grond een win- kellaag, daarboven vierkamer maisonettes en daarboven maisonettes met drie kamers. „Typerend Is dat de winkels erg diep zijn, terwijl de wonin gen niet zo ver naar achteren doorlopen. Daardoor is aan de achterkant plaats voor een ga lerij waarop de voordeuren van de vierkamer woningen uitkomen." De nieuwbouw op de hoek 's Gravendijkwal/Zwaerde- croonstraat, naast café Lux, bestaat op de begane grond uit bedrijfsruimte. Hier komt vrij wel zeker een restaurant en een opslagruimte. In de twee lagen daarboven komen wonin gen met een loggia (inpandig balkon). De laag daarboven is bestemd voor driekamer wo ningen. De balkons van deze woningen komen eveneens aan de straatkant, op de hoogte van de dakgoten van de oude bebouwing. De oude panden die nu nog op de hoek 's Gravendijkwal/Zwaerde- croonstraat staan, zullen half april worden gesloopt. „De hoek van de Claes de Vrieselaan en de Hondius- straat Is nu nog gesloten. De nieuwbouw heeft een open hoek," zegt Jan Kooijman. „Het is altijd moeilijk op een hoek woningen te maken. De balkons kunnen bijvoorbeeld alleen aan de straatkant wor den gemaakt. Het bouwplan-is zó gemaakt dat het nieuwe bouwblok duidelijk 'kiest' voor de brede straat, de Claes de Vrieselaan." In dit bouwblok zijn op de begane grond woningen. De vloeren komen iets hoger dan de straat, waardoor 'inkijk' moeilijk kan en de bewoners makkelijk over geparkeerde auto's en trams kunnen uitkij ken. Het trappenhuis op de hoek leidt naar een galerij aan de achterkant en twee lagen hoger naar de voordeuren van de hoogste woningen. Meest opvallend is wel het nieuwe hoekblok dat komt op de Nieuwe Blnnenweg/Claes de Vrieselaan. „Het is een heel simpel ontwerp," vindt Kooij man. „Onderin komt een win kel. Daarboven zijn drie woon lagen. Op de hoeken komen de woonkamers. De bewoners kunnen door een spleet glas, die overloopt in de winkeldeur op de begane grond, uitkijken i op beide straten."

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1