'Voor Schiedammers is Zuid- Afrika niet ver van hun bed' i91 ZUID Regenachtige knotdag geen probleem voor IVN- jeugd Ruim 400 bezoekers bij drum festival Salon de Harmonie in hoger sferen Hamm Hoppa Is eerste klas variété Bussluis kan beter Naar radioprogramma kan Je ook kijken Pompeiland door brand verwoest '1 „1* J 7 ,(Derik aan Sharpville, tank geen Shell." Actie voerders de len pamflet ten uit in de Schiedamse binnenstad. (Foto Arie Wapenaar) (Van een onzer verslaggevers) -^SCHIEDAM Draai ik het raam pje open? Draai ik het niet open? Het is.toch ook veel te guur buiten. En waarvoor eigenlijk! Een pamfletje. Op "grote afstand is al te zien waar het om gaat. De gele kleur en het (olie:) lekkende schelpje. Dichterbij is ook de tekst te lezen: 'Shell smeer 'm uit Zuid-Afrika'. Geduldig mi jm Weer of geen weer, de vrijwilligers die afgelopen zaterdag in de Vlaardingse Vlie ten de wilgen zijn gaan knotten hadden het prima naar hun zin. Vol goede moed, maar een beetje verkleumd laten zij zich fotograferen. (Foto Arie Wapenaar) Tegenwicht MAANDAG 23 MAART 1987 HET VRIJE VOLK schiedam 4 Wie deelt datnu eigenlijk dit?-Zijn dat die mensen die winkelcentra in de fik steken of .zijn het juist van die aardi ge -Idealistische goed-bedoelen- de .activisten? Ik zie een blonde krullenbol. De man die op za terdagmiddag 21 maart het stenciltje uitreikt op de Koe markt in Schiedam, is geen on bekende. Hij draait zich om richting mijn auto. Het is Bart deLeede, PSP/PPPv-raadslid, maar als critisch Schiedam mer ook bewogen door de pro blemen die zich buiten de ge meentegrens afspelen. Bij het kraampje aan het be gin van de Hoogstraat komt een man het foldertje terug brengen dat hij eerst had aan gepakt. „Als Shell weggaat uit Zuid-Afrika, dan gaat dat juist ten koste van de zwarten," zegt Hij.' De bemanning van het kraampje reageert voorzich tig:'„Maar als nu al die bewe gingen van de zwarten vragen om 'het vertrek van dat bedrijf uit hun land, moeten wij de zwarten daar dan niet in steu nen? Zij willen dat de druk op de regering wordt verhoogd." De man steekt afwerend zijn handen uit en zegt dat hij zijn mening heeft gegeven. Meer onbegrip krijgen de ac tievoerders van een man die bij Shell werkzaam is. Bart de Leede is vriendelijk.„We vra gen u toch niets verkeerds, want u kunt natuurlijk heel goed in Nederland-bij Shell blijven werken," probeert hij. „Wat Shell verder doet is nu niet ter discussie. Alleen dat Shell nog altijd niét weg is uit Zuid-Afrika, dat is fout." De werknemer voeltzich persoonlijk aangesproken en ontsteekt in woede. Bart de Leede begrijpt dat ze het van daag niet meer eens zullen worden en wendt zich nog even tot een andere stadsgenoot, die goedmoedig het gele velletje in zijn binnenzakstopt. Bart de Leede is geduldig en, zo blijkt steeds, aanhoudend. „Shell zegt nu tegen apartheid te zijn en moet daar de conse quenties uit trekken," legt hij uit. „Zelfs economisch kan dat nauwelijks een ramp zijn, na dat zo veei andere bedrijven onder welke sinds zaterdag ook copieergigant Rank Xerox al zijn vertrokken. Het lijkt er echter op dat ze er nog wil len blijven en het publiek moet laten merken dat men dat niet goéd vindt. Vandaar dat de mensen niet meer bij Shell moeten gaan tanken. Op het moment dat de omzet van Shell met tien per cent. daalt, gaat de top van het concern zich wel opnieuw over deze zaak beraden. Tank jij ei genlijk bij Shell?" Bart de Leede legt uit dat hij op de mildste manier actie voert. „Gewelddadige actie wijs-ik af," zegt hij. „Sterker, ik kan er zelfs geen enkel ge- grip, voor opbrengen! Ik vind het „schrijnend dat zo'n actie tegen de Makro wel tot gevolg heeft dat het bedrijf zich te rugtrekt uit Zuid-Afrika. Zo'n actie, loont dus, maar blijft verwerpelijk. Verder willen we de benzinepompen in Schie dam niet benaderen. De pom pen worden gepacht, hetgeen betekent dat de pomhouders vrijwel geen invloed hebben op het beleid van Shell. Ze zouden kunnen overstappen op een an der merk, maar dat is zo dras tisch en ingrijpend, dat je zo iets in deze fase redelijkerwijs niet aan ze kan vragen. We concentreren ons dus op de consumentenactie." i* iï SCHIEDAM Een van de 'pompeilanden' van het Aral benzinetankstation van garage Nooteboom aan de Zwaluw laan in Schiedam-Kethel is door brand verwoest. Onbeken den staken zondagochtend rond vijf uur papieren hand doeken aan in de buurt van de pomp. Een restje benzine in de tankslang zorgde er waar schijnlijk voor dat de brand oversloeg op bovenbouw van het tankstation. Er bestond volgens de brandweer geen ge vaar voor omwonenden. De brandstoftanks liggen meters verderop onder de grond. De reservoirs konden niet door het vuur worden bereikt. De schade bedraagt 40.000 gulden. De betrokkenheid van Schie dam bij de actie is niet gering, meent Bart de Leede. Hij wijst op de motie van de Schiedam se gemeenteraad, waarin een boycot van Zuidafrikaanse produkten werd aangekondigd, en de brief van het college aan Shell, waarin het bedrijf is ge vraagd zich uit Zuid-Afrika te rug te trekken. Als ook de Schiedamse bevolking alert wordt, komt er wat op gang, meent het raadslid. Bij de- actie mikt Bart de Leede op wat hij noemt 'her kenning'. „Vandaag herdenkt men in de hele wereld de mas samoord in het Zuidafrikaanse Sharpville op 21 maart 1960, waarbij ruim zestig zwarten om het leven kwamen. De Schiedammers zien dat op de televisie. Ze horen vooral van de demonstratie op de Dam in Amsterdam. Dan is het heel belangrijk dat ook bij de men sen om de hoek wat georgani seerd is. Dan blijft het niet ver van hun bed. Dan is het in Zuid-Afrika, op de Dam en ook nog eens op hun eigen Koe markt in Schiedam. Kijk, dat spreekt de mensen aan." Bart de Leede zegt dat hij en zijn anti-Shell-clubje rond de jaarwisseling hadden besloten om maandelijks met pamfle- ten op de Koemarkt te gaant staan. De eerste twee maanden was het te koud. Bovendien! kwamen de verkiezingen er, tussendoor. Nu komt de actiei eindelijk van de grond. Bart de Leede bereidt dan ook voor de anti-apartheidsweek (april) een nieuwe actie voor, waarbij ook een lezing of een forum ge organiseerd zal worden. „Het kan niet anders. Ik móet door gaan," zegt hij. -jC1 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPLUIDEN De maartse buien spugen en bla zen om zich heen. Op de Vliet- ianden in Schipluiden en Vlaardingen is dan ook geen mens te bekennen. Hoewel, bij een paar elzenbosjes staat een plukje mensen in regenpakken. Een weinig vrolijk geheel lijkt het. Maar dat blijkt niet te kloppen. „Het is juist heerlijk werken in de natuur met dit weer," zegt Inge de Vos, in op vallend rood oliegoed. Het is zaterdag 21 maart en Inge de Vos is leidster van zo'n twintig jongeren, die naar de Vlieten zijn gekomen voor de jaarlijkse knotdag van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN)„De meeste mensen blijven na het eerste spatje gelijk binnen," vertelt zij. „Dat is jammer want als je' buiten bent en je werkt wat, dan merk je hele maal niet dat het slecht weer is. Het is ook niet koud en ie dereen loopt met een lekkere kleur op zijn gezicht rond." De jongeren helpen beheer der A. Poot van Natuurmonu menten met het knotten van wat jonge bomen. Ervaring is niet nodig en voor gereedschap en vervoer is gezorgd. „Ieder een kan het," zegt Inge de Vos. „Voor we beginnen leggen we heel goed uit wat de vrijwilli gers wat van het wordt ver wacht en hoe zij met het ge reedschap moeten omgaan. Dan stappen we op het bootje, varen een stukje over de Vlie ten en brengen de groep naar de boompjes. Daar werken zij onder begeleiding." Inge de Vos zegt dat de meeste vrjwilligers al jaren meedoen. Zij hebben zich een keer opgegeven voor een acti viteit van de Werkgroep van Kampstafleden (WVK), een af deling van het IVN, hetgeen hen goed is bevallen. WVK or ganiseert zomerkampen (hooi en), knotdagen (bomen knot ten), studiedagen en zo meer in heel het ïand. Alleen al in Zuid-Holland zijn er al meer dan dertig van die vrijwilli- gersgroepjes. Eén van de trouwe deelne mers is Richard Ruseler. Hij kent de beheerder van De Vlie ten goed. De verstandhouding is nu zo dat de beheerder niet meer mee gaat, maar zijn spullen en de boot uitleent. Door de ervaring van mensen als Richard Ruseler bij de club. „Ik vind het ook zo'n aar dig gebied hier," zegt hij. „Het is een heel speciaal stuk grond. •Het is een drassig, of zeg maar moeras-achtig terrein. Het wefk wat hier gedaan moet worden kan alleen mar met de hand gebeuren. De beheerder kan dat natuurlijk niet alleen. Daarom helpen wij." Ruseler houdt de nieuwelin- gen altijd voor dat zij niet vrij blijvend van de natuur kunnen houden. „Als je ervan geniet, dan moet je ook de venant- woordelijkheid ervoor nemen. Dan moet je zo nu en dan de handen uit de mouwen steken. En dat is helemaal niet verve len, integendeel. Wie wel eens door het bos fietst of wandelt moet zich dat maar eens reali seren." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Marcel zwaait breed uit met zijn ar men. Dzjing, dzjing, dzjing... Glimmende gezichten van fa milieleden in de met 400 men sen uitpuilende zaal. Het begin van het optreden van De Idea le Drumfanfare, afgelopen za terdag in wijkcentrum De Blauwe Brug in Schiedam. De groep, samengesteld uit muzi kanten van diverse drumkorp sen uit de Waterweggemeen ten, was onderdeel van een se rie concerten van zo'n 250 mu zikanten die onder de naam Derde Festival voor Drumfan fares werd gegeven. Het festi val is een inititief van de streekmuziekschool Nieuw Waterweg Noord. Marcel en zijn broer Roel van Raay, instructeurs aan de muziekschool, hebben die och tend gezwoegd om de gelegen- heidsploeg op niveau te krij gen. Kfct 'ideale' van de groep bestond uit het feit dat de sa menstelling van de band pre cies was aangepast op de ge speelde stukken; 24 trompetis- ten, zes hoornisten, acht bari tons, acht trombonisten, drie bassisten en vijf slagewerkers. De zogenoemde workshop is voor de muzikanten een jaar lijkse kans om beter te gaan spelen. Er wordt gekeken naar de blaas- en ademhalingstech nieken en men kijkt nog eens extra scherp naar de wijze waarop de amateurs hun toon tjes raken. Op de workshop werd ook de geschiedenis van de muziekin strumenten belicht. Korpsle den konden zo wat meer te we ten komen over hun eigen trompet of fluit. Robert-Bas van De Rijnmondband vond het een uitstekende happening. „Ik ben zelf al langer leerling bij de muziekschool," zei Bas. „Uiteindelijk wil iedereen wel wat verder in zijn hobby. Na tuurlijk geven de diverse korp sen ook zelf onderricht. Maar soms blijkt dan later op de school dat verkeerde technie- ken.zijn aangeleerd. Op zo'n dag als vandaag kunnen de fouten worden gecorrigeerd." Het, festival bestond uit, de workshop invochtend, de*de monstratie van de gelegen heidsband, een concert van het militaire Fanfarekorps der-Ge- nie' uit Vught in de middag en 's avonds optredens van tam boers en pijpers van het korps •Mariniers en de korpsen Melo dy uit Maassluis, Thalia uit Vlaardingen, de Rijnmond band, en De Ideale Drumfanfa re. Directeur Hans Mulder van de muziekschool was wel een beetje trots toen hij het spekta kel zo eens bekeek. „Ik vind het zo aardig dat we het militaire korps hier naartoe hebben kun nen halen," zei hij. „Zelf heb ik tijdens mijn diensttijd nog bij de Limburgse Jager gespeeld. Het brengt zo herinneringen terug." Volgens Mulder was het fes tival tevens een geschikte ma- nier om de stadsgenoten ken nis met de korpsen te laten -maken. Mulder: „De mensen kennen de drumbands vooral van de bekende deuntjes die ze op straat spelen. Vooral bij korpsen, die het show-element bij hun optredens betrekken, mag de muziek niet al te inge wikkeld zijn. Daar komt dan bij dat die muziek op straat flink verwaait. Wat komt dan nog over, vraag je je wel eens af. Maar op het festival kun nen we een concert geven; on- de ideale omstandigheden." (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Wie meent dat Vlaardingers een nuchter volkje zijn en met bei de benen op de grond staan, kwam afgelopen zaterdag avond in Salon de Harmonie wel heel bedrogen uit. Alleen vliegende schotels ontbraken, maar verder vlogen de spoken, heksen, geestverschijningen en aanverwante zaken over tafel alsof het niets kostte. •Magisch Vlaardingen' was het thema van de voorlaatste aflevering van dit seizoen van de geruchtmakende plaatselij ke talkshow en de Vlaardin gers waren er massaal op af gekomen. Tot de laatste plaats was de zaal bezet. Zin en onzin van spiritisme, astrologie en paranormale verschijnselen, dat was het onderwerp waar aan de presentatoren van de Salon, de Vlaardingse journa listen Dick van der Lugt (Het Vrije Volk) en Aad Rietveld (Rotterdams Nieuwsblad) zich manmoedig hadden gewaagd. Het spookachtig blauwver- lichte decor met vliegende be zemstelen (welwillend door de gemeentelijke reinigingsdienst ter beschikking gesteld) en de naargeestige muziek volston den ruimschoots om het pu bliek vooraf Sn de juiste stem ming te brengen. Ook het presentatieduo bleef in stijl door op vliegende be zemsteel op te komen. Met die ludieke entree had het tweetal kennelijk toch duistere mach ten getart, want de eerste gas ten, de paragnosten Dennis Luysterburg en Els van der Hul, hadden nog niet aan de grote ronde tafel plaatsgeno men of de stoppen sloegen, zon der aanwijsbare oorzaak door in De Harmonie, en de zaal was in diepe duisternis gehuld. Dick van der Lugt gaf zich on middellijk gewonnen. „Ik hen bekeerd. Dit kan geen toeval zijn. Ik stel vanavond geen kri tische vragen meer," riep hij In het pikkedonker. Nadat de orde was hersteld mocht Luysterburg in het openbaar een proeve van be kwaamheid leveren. Hij be tastte een kettinkje en een ring die twee willekeurige toehoor ders bij hem hadden ingele verd. „Ik zie dat u met uw ge voelens in de knoop zit, als ik even in privé-details mag tre den," begon de Vlaardingse psychometrist om vervolgens in rap tempo een hele reeks karaktereigenschappen van de eigenaars van de sieraden op te sommen. En raak, moesten de belde ietwat verblufte proefpersonen toegeven. Op de vraag of hij alleen maar een slimme marktkoopman was met meer mensenkennis dan gemiddeld, ofdat er meer aan de hand was, antwoordde Luysterburg eerlijk dat hij het soms zelf niet wist. „Er is veel kaf onder het koren, dat is waar," aldus de praktiserend magnetiseur. „Er zijn paragnosten die hand tastelijk worden of mensen de stuipen op het lijf jagen, maar mijn klanten zijn vooralsnog erg tevreden, daar houd ik me dan maar aan vast." Els van der Hul, voorzitter van de paranormale vereni ging 'Op de grens van twee we relden', is gespecialiseerd in contacten met 'zij van hierbo ven', waarmee niet de buren bedoeld zijn, maar 'intelligen ties aan gene zijde', overleden mensen dus. Evenais Dennis ervaart Els haar gaven soms als een last. „De mensen die je consulteren verwachten al snel teveel van je, en dat terwijl ik alleen een doorgeefluikje van hierboven ben. Als je niet op past, word je geleefd als pa ragnost," vertelt zij. Met het voordragen van eni ge spookverhalen uit de oude doos werd vervolgens recht ge daan aan de eeuwenlange tra ditie die de haringstad kent op het gebied van heksen en gees ten. Om de toeschouwers met zwakke zenuwen niet ai te zeer te belasten had men gelukkig ook flink wat amusement op het programma gezet. Zo vlei er tussen de occulte bedrijven te genieten van een ballet-drie- luik, jong planotalent en huis pianist Cornells Pons en zijn onvolprezen 'Bleekstraat-Trio*. Maar inhoudelijk tegenwicht was er ook. Klaas van der V., chef recherche van de Vlaar dingse politie, toonde zich in alles de nuchtere Groninger waarvoor hij was aangekon digd. „Een tip van een parag nost is niets meer waard dan een willekeurige andere tip, als het er omgaat een misdrijf op te lossen," liet hij weten. „Zelf heb ik nog nooit resultaat gezien van het werken met hel derzienden, maar ik geef toe dat de literatuur wel wat ge vallen noemt." Scheidend wethouder IJs brand van der Velden (Volks gezondheid) was evenmin on der de Indruk van de verricht ingen van de aanwezige parag nosten. Hij vond het allemaal aardig en interessant, maar geloofde er uiteindelijk niets van. Als echt politicus noemde hij toch even later een eventu ele consultatie van een magne tiseur 'de moeite van het pro beren waard'. In regelgeving van de over heid om patiënten tegen kwak zalvers te beschermen zag hij weinig heil. „In deze branche houd je oplichters echt niet te gen met regeltjes. Dan maar liever vrijheid, blijheid," aldus de magistraat. De beide nuch tere heren kregen als dank voor hun bijdrage betzelfde af- scheidspresentje als de andere gasten: een toverbal. Op 16 mei wordt de laatste Salon van dit seizoen gehou den, met als onderwerp 'Vlaar- dings Roem'. Door GEEJA OLDENBEUVING SCHIEDAM De lach zit er bij Hamm Hoppa compagnie gegarandeerd vanaf de eerste minuut in. Met z'n drieën mar cheren ze op één paar skies over het podium, keurig in de maat draalen ze rondjes en kij ken ze steels richting publiek. De ene verbaasd, de andere jolig en het meisje met een schrikkerig biik in de ogen, zo van: wie we hebben daar? Hammmm—Hoppaaa! En... een klein broodmager meisje. Concerto Movemiento. Onder deze titel haalde het trio afge lopen zaterdag in de Roo Roosenzaal van het Passage- theater in Schiedam gekke fratsen uit met behulp van mi me, beweging, muziek en clow nerie. Variété van eerste klas kwaliteit. De drie clowns maak ten een concert op de maat van hun mimiek en op het tem po van hun wijze van lopen. In Concerto movemiento renden ze als jonge honden enthousi ast alle kanten uit waarbij ze het geen van drieën konden - nalaten scènes in te bouwen die overal en altijd weer de lachlust opwekken; zoals tegen elkaar opbotsen of als variatie daarop achter de coulissen er gens tegenaan lopen en dan stomverbaasd met een ver schrikte blik terug komen. De twee clowns die hun duo hebben uitgebreid met Anne van der Hoeven gaan In con certo movemiento naar de be wegingskant toe en verder weg van clownerie. Ze maken ge bruik van muziek en geluid. Het gaat om verschil in tempo en ritme tussen onder meer: lopen op sokken, bewegen op één lange lat of stampend giijdend en schuifelend over de houten vloer van het podium heen en weer bewegen. Het bewegingspe! wordt zo een concert afgewisseld met beeld grapjes. Een banaan bijvoor beeld wordt gebruikt als een drumstok bij een gigantisch grote trommel. Even later wordt diezelfde banaan gen soort stripfiguurtje, dat aan het ene kromme uiteinde oogjes blijkt te hebben en door de manipulaties van degene die de banaan vasthoudt als een levend wezentje in het rond kijkt. Het Is een visuele act die ieuk is omdat de kijker de ge daanteverwisseling mee onder gaat van drumstok tot stripfi guurtje tot waar hij oorspron kelijk voor bedoeld is: een vrucht om op te eten. Na het bewegingspel volgde een pauze. In het tweede deel van het programma doet het kleine tengere meisje niet mee. Ze is later bij de groep geko men en dit tweede deel is een clownsnummer dat al langer loopt en waar Hamm Hoppa de klassieke domme August en zijn slimme tegenhanger spe len. Hamm is het domme man netje dat met een gekke gri mas op zijn gezicht en met een onderdanige houding steeds weer nieuwe verrassende din gen ontdekt die hij blij vèrtelt aan Hoppa. Hamm moet bij voorbeeld een podium bouwen van acht sinaasappelkistjes. Hoppa de slimste geeft als lei der aanwijzingen over hoe dat moet. Natuurlijk gaat er van al les fout en dat maakt het des te leuker. Eigenlijk wil Hamm aileen maar met de hoed rond geld ophalen bij het publiek maar Hoppa legt hem uit dat ze eerst hun geid moeten ver dienen door muziek te maken. Voor het zover is bouwt Hamm eerst een toren. Hij is dolblij met het bouwwerk, maar Hop pa heeft alleen oog voor het podium dat gebouwd moet worden en sommeert Hamm de toren te verbouwen. En...hoe kan het ook anders: Hamm pakt als eerste het on derste kistje waar de rest op steunt zodat alles met een da verende klap instort Hamm en Hoppa doen er acro batiek en goocheltrucs bij. Ze gebruiken weinig attributen. Het duo Is bovendien nauwe lijks geschminkt. De traditione le plastic neus en rode mond ontbreken. Wel dragen ze alle bei de ruitjes hobbezakbroek die met bretels wordt opge houden. Hoppa heeft een hoge grijze bolhoek en hij heeft bo- vendien grijs haar om als de wijste en oudere, de domme Hamm aanwijzingen te geven. Hoppa neemt Hamm letterlijk aan de hand mee over het po dium om aan te wijzen wat hij moet doen om een podium te bouwen. De clownsact is in het Duits. Het tand waar deze twee clownspersonages vandaan komen. Hamm Hoppa Com pagnie hebben met dit avond vullende programma de over stap gemaakt van kinder- naar Volwassenentoneel. Terecht, want hun grapjes zijn voor jong en oud. VLAARDINGENDe zicht baarheid' yan de bussluis op de kop'van dè Schiedamseweg kan duidelijk verbeterd wor den. Dit schrijft de directeur ir P.M. Beemsterboer van de af delingen Verkeersveiligheid van het Ministerie vari Verkeer en Waterstaat aan de Vlaar dingse mevrouw S. Verboon. Beemsterboer heeft dit ook de gemeente Vlaardingen later weten. Beemsterboers brief is een re actie op een klacht van me vrouw Verboon, die vorig jaar per ongeluk met haar auto in de 'valkuil' reed. Dat had 2100 gulden schade aan haar auto tot gevolg, een gekneusde borstkas en enkele verschoven wervels. „Dit levensgevaarlijke onding moet weg," vindt mevrouw Verboon dan ook, die eerder bij de gemeente Vlaardingen klaagde, maar voor haar standpunt tot op heden geen gehoor vond. In zijn brief be looft Beemsterboer te zullen Inventariseren hoe bussluizen elders in Nederland zijn aange legd. De bussluis op de kop van de Schiedamseweg is aangelegd om om het eenrichtingsverkeer ter piaatse af te dwingen. De halve afsluiting was destijds een compromis tussen PvdA, die een volledige afsluiting wil de zoals vastgelegd in het ver keerscirculatieplan, en de WD! die voor openhouden pleitte. Vara-presenta tor Joop Smits (links) met Lidy Knoop en Leen Lucardie (rechts), die beiden te gast waren in het ra dioprogramma 'Hits van Smits'. (Foto Arie Wapenaar) MAASSLUIS Dat je naar ra dioprogramma's behalve luis teren ook kunt kijken bleek af gelopen zaterdag op de Vara- manifestatie in ontmoeting scentrum Koningshot in Maas sluis. Tijdens de directe radio- uitzendingen van 'Tussen Ba rend en Van Dorp' en 'Hits van Smits', dromde het publiek sa men rondom de zitkui! van Ko ningshof, waar de Vara-mede- werkers hun programma pre senteerden. Bram Vermeulen en de Amazing Stroopwafels waren bij Barend en Van Dorp te gast, terwijl Joop Smits en kele Inwoners van Maassluis, die actief zijn op sociaal-maat schappelijk gebied, uitnodigde voor een kort gesprek in zijn programma. Naast de voorzit ter van de afdeling Waterweg Noord van de Vara, Leen Lu cardie, waren dat Henk War merdam van de Industriebond FNV, de zanger/gitarist Che- sley Peterson en het PvdA- raadsild Lidy Knoop. Behalve Lucardie vroegen deze gasten een plaat aan, waaraan zij een speciale herinnering bevy aren. De optredens van de diverse muzikale formaties, balletdan sers en het socialistisch zang koor de Rode Makkers, allen afkomstig uit Maassluis en om geving, trokken gedurende de hele dag de belangstelling van de vele bezoekers, die het gra tis dagje VARA niet aan zich voorbij wilden laten gaan. De aantrekkelijkste attractie van de Vara-manifestatie was ongetwijfeld de screentest, die de Vara in samenwerking met Het Vrije Volk had georgani seerd. De zaal waarin ama teurs zich voor de televisieca mera presenteerden, puilde van het begin tot het einde van de dag uit door aankomende artiesten, presentatoren en be langstellenden. Richard Snoei (zanger, pianist en componist) uit Rotterdam vertelde ronduit dat hij deelnam aan de screen-' test om op te vallen. „Onlangs won ik de eerste prijs op een songfestival en optreden doe ik echt niet meer gratis," liet hij weten. „Ik hoop dat er hier ie mand van de Vara organisatie rondloopt, die belangstelling voor me heeftJe weet maar nooit." Het langdurige applaus van het' publiek voor zijn optreden zal Richard Snoei vast en zeker bemoedigend in de oren heb ben geklonken. Plannen voor de Blankenburgtunnei, de bo demverontreiniging In de Steendijkpolder en mogelijkhe den voor een lokale radio-om roep In Maassluis, waren de drie belangrijkste onderwerpen die de medewerkers van de lo kale omroep Vlaardingen van uit Koningshof aansneden. Tal van bekende en minder beken de inwoners uit Maassluis en aangrenzende gemeenten ga ven hierover, steeds in enkele minuten, hun mening.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1