Projectteam gepasseerd bij besluit over sloop Greet je Bij ma overtuigt Schiedams publiek niet EEN NIEUWE PEUGEOT 205 VOOR SLECHTS 3.995.- Gepensioneerden ONS getracteerd pp Vlaardingse haring en Schiedammertj e De Steenpuist van de Vrouwe Aleyda geen gravin maar een edelw|Jf Infodagf vrouwen In technische beroepen 'behoorlijk' verontreinigd 'Accepteer akkoord' GEWB-terrein (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Pijnlijk," noemt de Schiedamse wethouder J.G. van Kleef Stadsontwikkeling) zijn 'sloopblunder*. Zonder dat het Projecteam Schiedam Oost is geraadpleegd, hebben burge meester en wethouders op 10 februari besloten het schoolgebouw 't Koepeltje aan de Lange Singel straat af te breken. Schoolgebouw 't Koepeltje aan de Lange Singelstraat gaat tegen de vlakte; het Projecteam Schiedam- Oost weet van niets. Inzet: Wethouder Van Kleef (Stadsontwik keling): „Pijnlijk." (Foto's Arie Wapenaar) Oud-perso neelsleden van ONS in Schiedam, bij een voor een gezellige mid dag. Op de achtergrond zingt het Vlaardings Vissersvrou wenkoor. (Fo to Cor Vos) - Tien dagen lang hebben wij een fan tastisch inruilaanbod voor u. Tenminste, als u nu rijdt in een: FORD FIESTA 1100 HONDA CIVIC SPECIAL 1.2 MAZDA 323 1.1 LX OPELCORSA MITSUBISHI COLT NISSAN CHERRY 1.3 VW POLO TOYOTA COROLLA 1.3 Bij inruil van deze auto's betaalt u b.v. voor, een nieuwe Peugeot 205 Accent slechts 3.995.- Deze aanbieding geldt alléén voor schadevrije auto's van genoemde typen, bouwjaar 1985, met maximaal 40.000 km op de teller. Overigens, heeft u een ander merk of bouwjaar, ook dan is het goed zaken dóen bij Nefkens Eurodam. Profiteer snel van deze aktie bij Nefkens Eurodam. WELKOM IN EEN VAN ONZE SHOWROOMS VRIJDAG 27 MAART 1987 HET VRIJE VOLK tuurlijk wel, want waar móet je anders je boodschappen op marktdag zetten, wanneer je dé auto op gaat halen.-Per slot van rekening is hét meest populaire bankje op de hoek van de Koemarkt, al jarengeledeh weggesloopt. Of zou er echt anders over monumenten gedacht wor den, zoals wordt beweerd?Zljn we echt van plan om voorzichtiger met ons erfgoed om te gaan? Zijn de laatste pandjes aan de Kreupelstraat net niet dicht gemetseld? Spreken de ver koolde daken aan de Lange Haven niet een andere taal? Voor de leerlingen van de Streekschool Rijnmond en die van scholengemeenschap Ter Schle Is het wellicht wel aardig. Ouderwets metselen en eerlijke klinkers de grond in hameren is natuurlijk pri ma voor hun kansen op de arbeidsmarkt. Er is Immers een tekort aan goedge schoolde arbeidskrachten? Alhoewel: Je zal maar als ou der later aan je kinderen uit moeten leggen dat je op die i; klomp steen bent afgestu deerd. 'V: De ruïne Is dus een symbool van een uit de kluiten ge groeide dorp. Zonder Huis te Riviere was Schiedam nooit I een stad geworden, aldus de archiefmedewerker. Maar ;v worden we dan een echte stad met opgegraven kloos termoppen en een verhoogde ruïne?- Nee toch! Al graaf je een stadsgracht rond dat bouw sel en al laat je er steuren in zwemmen; het blijft de bui- tenwijk aan het eindpunt van tramlijn één en de stad met het NS-station Rotterdam- West. -pr. MEINDERT BUVTENSLÜV SER Wat een gerechtigheid! Een; filmpje van vijf minuten óver Schiedam, met hoogstens f een halve minuut over Huis te Riviere doet het stadsbestuur in'de plannenkast duiken. Tientallen jaren Is de bouwval aan het Stadserf doelwit ge weest van de Schiedamse opgeschoten jeugd. Met ge bruikelijk inventiviteit en klauterzucht wisten avontuur lijke jongelingen het Ijzeren hekwerk te slechten. Gelukkig kan Ik over een paar maanden als 'oudere jongere' hun spelletjes mee spelen. Mijn jeugdherinnerin gen de vrije loop laten in de, met stenen van Identieke bouwvallen opgetrokken voormalige woning van Aley- da van Henegouwen. Geen gravin natuurlijk, want zij was ondanks haar huwelijk met Jan van Avennes slechts vrouwe en niet gerechtigd om die hoge titel te voeren. Maar zoals het in Schiedam gaat: je moet wat meer zijn dan je lijkt. Liduina is slechts zalig verklaard en dat is heel wat trappen lager dan heilig, ai wil de volksmond anders. Die klomp steen, tegenover de noodbouw van een waren huis, heeft zelfs de voormali ge wethouder Bolmers doen opperen om er maar een ho- reca-etabtisement van tema- ken. Wellicht was dat, net als Brederode nu, bijna falliet geweest.Maar waarom gaat het stadsbestuur tachtigdui zend keiharde guldens uitge ven aan een bouwval die je zelfs zonder groothoeklens van een meter afstand kan fotograferen. Omdat het geld is van de provincie?. En het dus de stad zelf nlèts kost? Ik kan me nauwelijks voor stellen dat het om die paar verveloze bankjes gaat. Een beetje populair zijn ze na- „Dat was natuurlijk niet de bedoeling," zegt een verbijster de Van Kleef. Hij bevestigt dat het hier gaat om een blunder. „Want ik heb er juist zelf voor geijverd dat altijd 'het project team wordt ingelicht." Net zo verbaasd zijn de le den van de Bewonersvereni ging Schiedam Oost (BVSO).BVSO-voorzitter A. de Wolf: „Het gaat niet om zo maar een pandje.-. Het gebouw ligt Pprecies in ëen stadsver- nieuwingsgebied bij de Lau rens Costerstraat waar straks veel moet gebeuren. Vandaar dat het heel belang rijk is dat in de besluitvor- ming ook het' projectteam wordt gekend. In dat team zijn immers de bewoners vertegen-; woórdigd. Daarbij komt dathet J; ge bouwtje vier jaar geleden nog intensief werd gebruikt. Ik kan me niet* voorstelling dat. er geen bestemming voor gevon den kan worden. Het is in ieder geval de moeite waard om de mogelijkheden eens op een rij: tje te zetten, voordat het be sluit.: tot slopen* valt. Maar nu neemt de gemeente een over-' haast besluit en wórden wij ge passeerd." De wethouder benadrukt dat geen opzet in het spel is. „Ik wil dat .de macht -van het pro jectteam wordt bewaakt;" zegt hij. „Ik heb dat ook heel na drukkelijk, gezegd in de com missie^.Stadsvernieuwing.: Ik zei' toendat geen pandmag. wórden gesloopt zonder dat "ad vies van het projectteam is in gewonnen." De .wethouder voerde toen het woord naar aanleiding van de .mogelijke sloop van het pandje aan de Oosterstraat 97. De bewoners wilden .toen een snel akkoord met .Se'gemeente, maar Van Kleef' hield ",'dat; te gen en weesop dé'.Inspraak van het projectteam.: „Nee, echt, ik zit er. bóvënop,"aldus de wethouder. Ontgoocheld moet Van Kleef nu bevestigen dat er 'toch iets fout is gegaan'. J. Goed, chef van de afdeling stadsvernieu wing, méldt dat het besluit van, burgemeester Zen.„wethouders Is genomen 'onder druk van het rk-onderwijs'. Verder meent hij dat slopen de beste oplossing is. „Het pand vertoont de meest uiteenlopende gebreken," zegt hij. ,,'t Koepeltje staat op het punt te verzakken. Er moet echt-wat aan gedaan worden." Niettemin meent ook Goed dat het projectteam bij de besluit vorming, betrokken had moe ten worden. - VLAARDIN GEN De grond onder het terrein van de GEWB aan de Hof laan in Vlaardingen is aanzienlijk ver ontreinigd. Dit blijkt uit een grondonderzoek door het Inge nieursbureau Witteveen en Bos te Deventer. Directeur ir J.G. Gerritze van de Vlaardingse dienst Gemeentewerken ver wacht, dat met de'sanering ho ge kosten zullen zijn' gemoeid. Een schatting van de kosten kan hij niet geven, omdat het rapport van het ingénieursbu reau, slechts globaal aangeeft waar de, verontreiniging zich bevindt.. QpjJ^^fjSEJ^'t^rrein] stond I vroeger- dévgasfabriékl Al in 1983 werden bij - een eerste ori ënterend onderzoek .fenolen, zink, tri, "olie, benzeen én poly cyclische. aromaten in de grond gevonden. Uit het nader onderzoek,, van Witteveen blijkt;' dat zowel het oridiepe als diepere grondwafer over het_gehele Terrein, ernstig tot zeer ernstig verontréinigd is met fenolen en vluchtige ar omaten. Het ingenieursbureau be veelt aan om bij een vervol gonderzoek te kijken naar de omvang van de verspreiding van de verontreiniging van de grond en in het grondwater. Tevens moeten de in de toe komst mogelijkeversprei dingswegen negegaan worden, alsmede de risico's voor volks gezondheid en milieu.;* SCHIEDAM De stichtster var» Schiedam, Aleyda van He negouwen, die helemaal geen gravin blijkt te zijn, maar in of ficiële Schiedamse boekwerk jes én geschriften zo wordt aangeduid, noemde zichzelf èdetwijl. In het officiële geschrift waarin zij Schiedam stadsrech ten toekent in 1275 noemt de dochter van Graaf Floris de vierde, tevens Graaf van Hol- land én de'zus van Willem de tweede, Graaf van Holland én tevens Rooms Koning (onge kroonde keizer) zichzelf: 'Alyctt, zuster van de,Roomse Koning Willem deiweedo.edetwijf van wijlen Heer Jan van Avennes'. Aleyda van Henegouwen trad op als regentes van Floris de vijfde. Zij gaf Schiedam stads rechten, bouwde er haar woon huis het Huis te Riviere, thans de ruïneaan deBroersvest. Zij stlchtte da kerk en zorgde er voor dat er éen Gasthuis en A een Bagijnhof kwam. -VLAARDÏNGEN Het Vlaardingse -afdelingsbe stuur van de Partij van de Arbeid adviseert zijn..leden akkoord te gaan met het be leidsprogramma van het nieuwe college, zoals dat tot stand Is gekomen bij de on derhandelingen tussen PvdA, CDA en VVD. Omdat 'iedere wijziging 'leidt tot nieuwe onderhandelingen' en het niet op korte termijn tot stand komen van een college', vindt het bestuur, dat de leden 'ja' moeten zeggen tegen het resultaat. Het nieuwe beleidspro gramma staat ter discussie tijdenseen ledenvergade ring op maandag 30 maart in zaal Concordia,Westha- venkade 28 in Vlaardingen. (van een trein) te herkennen. Daarna volgt het 'strijdlied', een volstrekt onverstaanbaar nummer; niettemin vol strijd). Maar liefst vier glazen water "zijn nodig om Gréetjes sterk misbruikte stem, die nooit pro fessionele; training onderging, weer óp.te vijaélen. Dan barst zij opnieuw los met een 'Chinese song' en de sfeer stijgt als de ware jazz- klanken aan het podium ont stijgen. Saxéfonist Allen Lau- rillard beweegt; het mag net géén swingen heten. Bij gita rist Fiët Hoëxma en basist Gé- rard Animerlaan verschijnen tenslotte ook de zweetdruppel tjes op het voorhoofd. In stakkato-ritm'e wisselt Greet je hoge en lage tonen steeds sneller af en lijkt af en toe duidelijk te stikken in haar ratelslang... en, ja hoor „Please call the doctor, then?" luidt prompt haar vraag. 'Ze krijgt applaus, al klinkt het niet'al te hard. Greetje heeft na haar optre den bij Sonja Barend aan po pulariteit gewonnen en heeft inmiddels ook een plaat uitge bracht, ai is dat in het Schie damse nog niet goed te mer ken, TON DAMEN /'SCHIEDAM- Het hoofd van Greetje Hangt tussen haar schouders en veert elastisch op en- neer. Haar ongecoördi neerde bewegingen' lijken veel op die van een marionettepop. Het: trekken met' haar mond versterkt het sïap-stick beeld. En dan. dé pródukten van haar stemV-Wie'zijnögén sluit,'hoort duidelijkde wasmachine, de ratelslang, de vogel, de uil, het aanslaan van de ijskast en zo meer.' ze weken in De Tender óp het; programma staat. Maar toch "is om 20,30 uur donderdagavond;:»:hét zaaltje van het theatercafé slecht ge vuld, als de Friese vocaliste haastig de zaal instapt; De an dere leden van 'de 'groep han gen aan de bar enwachten met smart op»eën verse bak koffie, terwijl Bijlma's echtge noot Willem Bekius nog eens aan zijn zware pijp lurkt. Als Bijlma krijsend het podi um betreedt, kijkt Willem ver liefd toe. Maar het zal nog een tijdje duren voordat de lauw reagerende zaal in de stem ming raakt. Het is heel hard werken. Vooral gangmaker Charles Huffstad (drums) houdt de groep in het spoor én houdt het contact met de pu bliek in de gaten. Zo geeft hij bijna onmerkbaar aan dat Greetje even ëen paar pasjes de zaal' in moet zetten en enke le bezoekers één persoonlijke blik moet gunnen. Ook ia het Huffstad, die hét zich veroor looft om enkele onbekende zelf gemaakt? instrumenten te bespelen. Ruimte voor improviseren is er genoeg. In ritmische vor men vallen in Greetjes stem verder nog de papegaai, de in diaanse fluit en de stoomfluit. Het optreden van stemkun- stenares Greetje Bijma en haar quintet is gisteravond in theatercafé De Tender in Schiedam matig* ontvangen door een tegenvallend .aantal bezoekers. Bijma past prima in de serie jazz-groepen die de- ;VLAARDiNGEN Op donder dag 2 april wordt in Buurthuis De Haven in Vlaardingen een Open Dag gehouden voor vrouwen uit Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis, die be langstelling hebben voor een technisch beroep. De dag, die Is georganiseerd door het Cen trum voor Vakopleiding van Volwassenen Rijnmond (CW), is bedoeld voor vrouwen vanaf 18 Jaar. Het programma be staat na een welkomstwoord door coördinator Ina ten Wol- de, uit vier bijeenkomsten (elk 45 minuten) van vier werkgroe pen. Gepraat wordt over de oriëntatiecursus Vrouwen In technische beroepen en de praktijk van technische beroe pen en vrouwen op het CW wordt geïllustreerd aan de hand van een film. In de derde werkgroep zijn de vrouwen zelf actief en In werkgroep vier luis teren de deelnemers naar er-, varingen van vrouwen, die nu een technische opleiding vól gen. Van 9.30 tot 14.30 uur In Buurthuis De Haven, Wees huisplein 18 links, Vlaardingen, telefoon: 4344539. oude makkers te vinden," legt hij uit. „Het is leuk om eens wat bij te praten. Helaas zie ik er niet zo veel meer. Want denk er om dat Hij van boven nog wel aan 't werk is. Echt, die vent van boven scheidt niet uit." Het programma was Bon uit het hart gegrepen. „Ik ben op het water geboren," zei hij. „Ik kom van de Rijnvaart en bén later bij de Havendienst gaan werken." Bon werd plotseling dor een oud-collega bij 'de schouder gegrepen en brak zijn betoog af, „Zeg, hoe gaat het?" Voorlichter DIngenouts had het onderwerp van de middag zorgvuldig uitgedacht. „Ik moest proberen aan te sluiten bij de leefwereld van de gepen sioneerden," legde hij uit. „Dat betekent dat je voor af leiding moet zorgen, niaar ook voor herkenning. We organise ren dan ook middagen in sa menwerking met de Histori sche Vereniging, het Stedelijk Museum, of het Visserijmuse um. 'Vroeger' speelt veelal een rol. Om vertrouwen te winnen nodigen we de ouderen steeds uit in de bedrijfskantine van de ONS, waar ze zelf ook eens zaten in dé lunchtijd en in het bedrijf waar ze hebben ge werkt. Dat doen we heel be wust, we halen ze hier en gaan dus niet met ze op stap zoals veel personeelsverenigingen dat doen. Ook proberen we ze geregeld uit te nodigen twee keer per Jaar zodat de band blijft." die geheel was gewijd aan de visserij. De oud-gedienden konden kijken naar de film 'Schot is te boord', luisteren naar het Vis sersvrouwenkoor uit Vlaardin gen en de Vlaardingse schip per F. van Schoor, happen in de zoute Vlaardingse haring en nippen van het Schiedam- mertje. „Hoe langer het is ge leden, hoe meer de historie trekt," zei schipper Van Schoor. Hij vertelt graag over zijn loopbaan in de visserij en wordt nogal eens uitgenodigd voor een lezing. „Vooral de scholen zijn geïnteresseerd. Het verbaast me eigenlijk, want sinds de jaren zestig is (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Echte Viaar- dingers onder de gepensioneer den van de Openbare Nutsbe drijven (ONS) in Schiedam hadden gisteren een 'bittere pil' te silken. Want, zo hield bé- drijfsvoorlichter M. DInge nouts hen voor, rond 1620 was Schiedam een rijke vissers- stad.; Volgens de Vlaardingse stadsarchivaris Th. Poelstra was Schiedam met een inwo nersaantal van 6.000 in die ja ren zelfs groter dan de vissers- stad Vlaardingen. De oude tij den herleefden gisteren op de contactbijeenkomst van oud personeelsleden van de ONS, geen vissersschip méér vol de Vlaardingse haven komen bin nenvaren. Toch stijgtde be langstelling voor de visserij juist onder de jeugd, die de ou de tijden zelf niet hebben mee gemaakt.", Vari Schoor heeft zelf 47 jaar gevaren en begon als jóngen op een van de 'stoomfiétsen' van de firma H oogend ijk. Hij kan putten uit talloze verhalen en anekdotes. Voor de gepen sioneerden was hij een goede brug voor herinneringen uit het verleden. Eén van de oud-personeelsle den is C. Bon (75), die samen met zijn zijn vrouw uit Vlissln- gen was gekomen. ,Ach ja, je komt in de hoop nog eens wat ROTTERDAM CENTRUM ROTTERDAM NOORD SCHIEDAM SCHIEKADE 34 ADRIANALAAN 378 FOKKERSTRAAT 576 TEL. 010-4661700 TEL. 010-4220022 TEL. 010-4622022

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1