m VAD-kantoor geopend m Schiedam maakte stadspapiergeldvoormilitairen Gewapende overval op Rabo-bank Zwarte Paard b|| Raad van State Paddentrek begonnen Kip gestólen 9 WmM MÉ I wvws SS mmmmm Hi WÊËMÊSm. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Als een echte lerares houdt Dineke Roodenburg het hoofd schuin naar beneden en kijkt ze streng over haar bril heen, terwijl één van haar cursistes langzaam en waardig een gedicht declameert. „Ja, dat zat goed in de richting. Maar het moet sneller, het moet speelser," do ceert ze. „Je moet de beweging in het gedicht voelen. Ik wil die accenten ho ren, anders glibbert het een beetje weg. Maar dit blijft een waanzinnig moeilijk ding, hoor." Dineke Rood enburg: „Je moet heel erg oppassen, dat je niet toneel gaat spelen." (Foto's Arie Wapenaar) Sterke geslacht Deelneemsters aan de cursus Voordracht oef énen het declameren van een gedicht Beefje verheven Dankbaar mv; mm Enkele jaren geleden ontdekte Nico Arkestein het eerste Nederlandse papiergeld. Klinkende munt No. <7 Provifioncdcj Rcgcpis van Twee en T'w i n t ig Guldens, T i en S t v iv e usuitgegeven door de Municipalitcit der Liv. (O Stad Schiedam, acn Toonder., volgens.Placact'van de Pfo- a y ft. vilioncclc Rc-prefcntantcn van het Volle van Holland, van den" HZf 2i- 10- zen Fcbruarij i/pf<om weder te worden ingewislelc' voor Rcccpisfen van de Provintic van Holland, volgens Publicatie van deu I4cn Februarij 17pp. -l i Schiedam den L. Ak Secretaris. ?7PJ- Een van de recepissen die Schiedam aan het begin van de Bataafse Republiek in omloop bracht. De hoogste waarde was twintig guldens 'en tien stuivers. (Foto en repro Arie Wapenaar) Vervalsing IwwIwPWIS I |Vi* liSpi®: 1 HET VRIJE VOLK i schiedam/vlaardingen ZATERDAG 28 MAART 1987 VLAARDINGEN Twee ge maskerde én gewapende jon gemannen hebben gisteroch tend het filiaal van de Rabo bank aan de Van Hogendor- plaan in Viaardingen overval len. Zij zijn er met een onbe kende hoeveelheid geld van door gegaan. De vluchtauto van het tweetal, een groene BMW, is later door de politie gevonden In de Dahlfastraat, eveneens in Viaardingen. Van de overvallers ontbreekt vooralsnog eik spoor. Over een goed signalement beschikt de politie niet. Ten tijde van de overval waren er vief perso neelsleden in het oebouw en twee klanten. VLAARDINGEN In een laat ste poging sloop van de histo rische stadsherberg Het Zwar te Paard aan de Kortedijk te gen te houden, heeft de Histo rische Vereniging Viaardingen zich tot de Raad van State ge wend. De vereniging vraagt de Raad van State het sloopbe- slult te schorsen en verder te bepalen, dat pas gesloopt mag worden wanneer de noodzaak daarvan zonneklaar is. Dit is volgens de vereniging pas het geval als de plannen voor de bebouwing van het Bulzenoat definitief zijn. In haar brief aan de Raad van State laat de vereniging haar pogingen de revue passeren, die zij heeft ondernomen om de gemeenteraad en het colle ge van burgemeester en wet houders tot andere gedachten te brengen. Met de verwerping van een initatief-voorstel van de SP-fractie op 11 maart leek het lot van de achttiende eeuwse panden bezegeld. Met haar jongste actie wil de Historische Vereniging alsnog proberen om de herberg te be houden. Want, zoals zij in haar brief schrijft: „Van de zijde der voorstanders voor sloop zijn geen steekhoudende argumen ten vernomen." De vereniging noemt het sloopbesluit in strijd met eerder nota's van de ge meente, waarin juist wordt ge pleit voor behoud van karakte ristieke panden. VLAARDINGEN Wethouder Ary Maarlevetd (sociaal-cultu reel werk) heeft gisteren het nieuwe kantoor van de Vereni ging Administratieve Dienst verlening (VAD) aan de Oost- havenkade geopend. Het ser vicebureau beschikt nu over een behoorlijk kantoor voor het verzorgen van de financiële administratie van twaalf Vlaar- dihgse weizijnsinstellingen. Sinds 1976 was de VAD geves tigd in een oud houten school gebouw aan de Surinamesin- gel. Voorzitter Andrè Goossens van de stichting VAD zei bij de opening te verwachten, dat de achterstand die is ontstaan bij het verwerken van de financië le gegevens, 'met een beetje goeie wil' na de zomer zal zijn weggewerkt. De achterstand ontstond na twee automatise ringsoperaties: de eerste in 1984'yia het Gemeentelijk Au- iomatlserings Centrum (GAC) en de tweede eind 1985, toen het kantoor zich van het GAC losmaakte en op een eigen systeem overging. De VAD beschikt in het voor malige onderkomen van de Galerle/artoteek over de bega ne grond en een deel van de eerste verdieping voor kantoor, archiefruimte en vergaderzaal. Jaarlijks gaat er zo'n vier mil joen gulden om. Drie Vlaar- dingse instellingen staan op de wachtlijst om hun financiële administratie bij het bureau onder te brengen. Bij de VAD. werken drie personeelsleden. VLAARDINGEN- De jaar lijkse paddentrek is begonnen. Om de naar hun geboortesloot trekkende padden en kikkers te beschermen/zal gedurende één maand de Holyweg tussen 16.30 en 08.00 uur voor auto verkeer worden afgesloten. Hét verkeer wordt .omgeleid vla Abelendreef en Populieren- dreef. Autoverkeer dat van de Zuid- buurtseweg en Watersportweg gebruik maakt, loopt eveneens een grote kans de trekkende dieren tegen te komen. De plantsoenendienst van de ge meente Viaardingen verzoekt automobilisten in verband hier mee beide wegen in de avond uren zo min mogelijk te gebrui ken. VLAARDINGEN Uit de een denkooi aan de Broekpolder weg zijn twee doortooppkool- en, een kip en een paar laarzen ontvreemd. De spullen werden uit één van de gebouwen ge haald, waarvan een raam werd opengemaakt. Uit een personenauto, die ge parkeerd stond op het par keerterrein aan de Londenweg, zijn een autoradio en een zon nebril ter waarde van 1300 gul den ontvreemd. Eén van de portierramen werd ingeslagen. 'Mensen kunnen zoveel troost putten uit een mooi gedicht' De volgende treedt aan. Ook nu is Dineke's commentaar kritisch, maar opbouwend: „Niet te tragisch. Je deed 't iets te tragisch vanavond. Niet te ver zakken met jestem, want dan wordt het echt te zwaar. En die laatste regel moet je met'heel veel liefde en erbarmen zeggen. Wat is dit toch een heerlijk gedicht om bij je te houden, hmmmm!" Ze sluit haar ogen en maakt be wegingen en-geluiden alsof ze iemand knuffelt. Hilariteit in de groep. Voor het derde achtereenvol gende Jaar verzorgt' Dineke Roodenburg uit Den Haag de cursus voordrachtskunst van het Vlaardings Centrum voor het amateurtoneel. De leer gang beslaat vijftien avonden en wordt in november afge rond met een slotavond in het Visserijmuseum, waaropelk van de deelnemers een stukje zal declameren. „Ik ga uit. van .een individu ele aanpak, dus 'mensen kun nen in principe op elke gewen ste avond met de cursus begin nen, dat is geen probleem," legt Dineke uit. „Een bepaalde schoolopleiding of wat is niet vereist, iedereen kan meedoen. De deelnemers zoeken zelf tek sten uit die hen aanspreken en die ze willen voordragen. Eventueel kan ik altijd helpen, natuurlijk. Daarna gaan we aan de slag. In de voordrachtskunst moet je eigenlijk alles met je stem doen. Je moet er gevoelens in kunnen leggen en je moet 'de juiste accenten aanbrengen in een tekst. Uiteraard moeten je gezichtsuitdrukking en je hou ding in overeenstemming zijn met wat je zegt, en een enkel ondersteunend gebaar mag ook best, maar Je moet heel erg oppassen dat je niet toneel gaat spelen, want dat is beslist niet de bedoeling. Je moet niet over het podium gaan rennen. Het komt er uiteindelijk op aan dat de intentie van de schrijver overkomt. Die moet je overbrengen aan je publiek." De huidige lichting cursisten bestaat uit twaalf vrouwen, die allemaal alminimaal vier •jaar meedoen. Het ontbreken vap het sterke geslacht ver- bakst Dineke Roodenburg in 'het geheel niet. „Welnee," zegt zij. „In de voordrachtskunst gaat het erom gevoelens te to nen. Mannen durven' 'zichzelf nu eenmaal veel minder snel bloot te geven, dat is bekend." Op dit. moment is de groep bezig met gedichten van groot heden ais J.B. Charles. Ida Gerhardt, Hans Warren, Nico- laas Beets, Ellen Warmond en Margreet van Hoorn, maar ook met prozawerk van bij voorbeeld Remco Campert. De deelneemsters zijn stuk voor stuk verslingerd aan poëzie, aan het bezig zijn met taal. „Ik heb altijd een stapel ge dichtenbundels op het tafeltje naast m'n stoel, en op m'n nachtkastje ook, ik moet ze ge woon in de buurt hebben," ver telt mevrouw Neelemaat. „Ik wil ook graag lezen waar jon- ge mensen mee bezig zijn, over welke problemen ze schrijven in hun poëzie. Als er in mijn kennissenkring iets gebeurt, komt er heel vaak een gedicht bij mij boven. Daar ben ik dan de hele tijd mee bezig." Een bijkomend voordeel van de cursus is dat de deelneem sters leren verlegenheid, te overwinnen en dus makkelij ker in het openbaar spreken. Dineke Roodenburg: „Als je weet, dat je je accenten goed legt iri een zin, als je weet dat. je in staat bent om ;wat over te' brengen, spreek jé met .veel meer zelfvertrouwen. Je vèr- overt op die manier ais per soon veel meer vrijheid in al je contacten. Die steun in het da gelijks leven is een belangrijke winst, daar hécht ik eigenlijk meer aan dan aan het goed voordragen van andermans teksten." Dit aspect speelt voor één van de cursisten, mevrouw Klos, een duidelijke rol: „Ik durf nu veel eerder voor mijn mening uit te komen, ik heb veel minder moeite dan vroe ger om m'n zegje te doen. Ver der beleef ik er veel plezier aan. Je ziet die gedichten ge woon groeien, dat vind ik zo mooi. De eerste keer dat je het hoort vind je het niet zó, maar met wat oefening wordt het prachtig." Dineke kan het beamen: „Je hoort het onmiddellijk, als ie mand niet helemaal begrijpt wat hij zegt. Je moet eigenlijk pas met een gedicht komen, als je er zelf klaar mee bent. Dan pas kun je anderen duide lijk maken wat het betekent. Af en toe zeg ik ook: laat dit nog even rusten, het-moet nog groeien." 'kfj. Voor mevrouw Martens is het voordragen "iets heel per soonlijks. „Gewoon helemaal voor mezelf met taal bezig zijn. Teksten die je zelf mooi vindt, en die je liggen; aan an deren laten horen. Op de slot avond komen mensen' naar je toe om je teksten te vragen, dat vind ik zo fijn," zegt zij. Mevrouw Kind vindt het heerlijk om helemaal in haar favoriete gedichten op te gaan: „Ik voel me altijd een beetje verheven als ik voordraag. Ik probeer om een wat hoger ni veau te halen, wat innerlijke groei zeg maar. Het declame ren spreekt me in ieder geval erg aan." De dames zijn het erover eens dat de voordrachtskunst je niet meer loslaat als je er mee begint, het gaat deel uit maken van je persoonlijk le ven. Dineke daarover:„Ik her inner mij nog levendig de tijd dat mijn moeder pas overleden was. Toen kon ik het gewoon niet meer. Er zat geen gevoel meer in." De cursusleidster is goed te spreken over haar pupillen. „Ik vraag nooit teveel van ze, maar ik probeer wel het maxi mum eruit te halen, en dat is natuurlijkvoor iedereen ver schillend," licht ze toe. ,Jk denk niet: 'Ach, 't zijn toch maar amateurs, 't is al gauw goed', ik blijf ze kritisch vol gen. Ik doe het haast nooit voor, want dan gaan ze'het na doen. Ik probeer het los te pra ten bij. zé,-het, aan te geven; dan zeggen ze hét toch op hun; 'eigen manier:"®- Dineke is zelf al meer dan 25 jaar met de voordrachtskunst bezig. Ze volgde daarvoor een opleiding aan de avondtoneel school in Den Haag. Daarna nam ze nog een aantal jaren privéles en schoolde ze haar stem door klassieke zang te studeren. Tot haar grote spijt wordt het vak in Nederland nauwelijks beoefend, anders dan in landen als Engeland, Duitsland en Oostenrijk. „In Groot-Brittannië wordt het gewaardeerd, daar stelt het wat voor, maar ons land Is nu eenmaal veel minder cul- tuur-mlnded. Ook grote namen als Paul Huf, Max Croiset, Nel Oosthout, Hélène Oosthoek, van wie ik het vak geleerd heb, en Henk van Ulsen hebben hier nooit volle zalen getrokken. En dat terwijl het vak toch zoveel te bieden heeft. Wat is er mooier dan te mer ken dat je mensen bereikt hebt met een voordracht, dat het iets bijze losmaakt. Mensen kunnen zoveel troost putten uit een mooi gedicht. Het is toch fantastisch,om bij je publiek iets in werking te zetten waar ze wat aan hebben? Met kerst heb ik in Den Haag een ver haal voorgedragen dat speelde in een Jappenkamp. Na afloop kreeg ik zoVeel"positieve reac- ties: mensen vertelden me dat hun oorlogsverleden op een po- sitieve manier bovenkwam, dat ze voelden dat er hoop ge- boden werd. Op zo'n moment voel je je klein worden. Dan ben je alleen maar heel erg dankbaar." I De cursus wordt om de veer- tien dagen gegeven in het Hol- j landla-gebouw, Oosthavenkade 42, aanvang 20.00 uur. Belang stellenden kunnen contact op nemen met de afdeling Cultu- rele Zaken van de gemeente Viaardingen, telefoon 4355888, toestel 174. fife; ï<éi j) (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Het gros van de bevolking begreep niet dat je kon betalen met iets dat geen intrinsieke waarde had. Papiergeld was tot dan toe een vrijwel onbekend ver schijnsel in de Nederlanden." Nico Arekesteln, een Delftse arts en een hartstochtelijk muntenverzamelaar, ontdekte enkele jaren geleden dat aan 'het begin van de Bataafse Re publiek (1795-1806) verschil lende steden voor het eerst papiergeld uitgaven. Schie dam is een van de'weinige steden die nog over grote aan tallen van dit stadspapiergeld beschikken. Toen de'Franse Revolutio naire legers met hun leus 'ü- berté, egalité et fraternité' in 1795 de Nederlanden kwamen bevrijden van het 'juk van de stadhouder' zo zagen de re volutionaire broeders het brachten zij veel veranderin gen met zich mee. Zo introdu ceerden zij in de Dage Landen Het Rijksmuseum, Rijksar chief en de militaire dienst plicht. Daarnaast confron teerden zij het koopliedenvolk met. een niéuw betaalmiddeL* het papiergeld. ■i' De nooddruftige Franse troepen kregen hun soldij uit betaald in assignaten, obliga- tiés uitgegeven door de Fran se staat. Arkestein: „Bij aan komst in>dé Noordelijke Ne derlanden; in januari - hadden ze geen broek meer aan hun sj.'gaten geen schoenen méér - om op' te lópen. Om de Franse v;'militairen de mogelijkheid te 'biedendemeest c noodzakelij ke; levensbehoeften te kopen, mócht dit, papiergeld ónder bepaalde> 'omstandighédèn •Moor. winkeliers én herber- •fgiérswordenaungenomen.'V; té~Eén'; provisionele:; volksver- tegenwoordiging in Den Haag, opgericht onder in vloed van de Franse verlichte tijdgeest, besloot hiertoe in afwachting van Nederlandse emissies die zouden worden uitgegevenom de soldaten te betalen. Uit angst dat de Fransenons land zouden leegkopen met de aan sterke devaluatie onderhevige asslg-'. naten, werd het gebruik ervan aan strikte voorwaarden ge bonden. .„Alles moest worden gere gistreerd," vertelt Arkestein. „Wat er werd gekocht, door wie, bijwie en voor .welk be drag. Daarnaast mochten .'de- winkeliers de Fransen alleen maar in eerste levensbehoe- ten voorzien. Zo kon een cava lerist wel zijn zadel laten ma ken, maar geen. nieuw paard kopen." In Schiedam, destijds een stad van enkele honderden hulzen, werden 1200 infante risten en 600 man cavalerie ingekwartierd. De winkeliers ter plaatse brachten de assig naten' die zij hadden aangeno men naar het Groenweegje waar een comité voor Finan- ciën zorgde voor uitbetaling in klinkende munt. Dit alles zorgde voor veel administra tief werk, zowel voor de bur gers als voor het stadsbe stuur. Op proviciaal niveau werd er intussen koortsachtig gewerkt aan de uitgifte van een onvervalsbare Nederland se emissie. In afwachting hierop besloten verschillende steden alvast over te gaan op de uitgifte van stadspapier geld, recepissen genaamd; om het Ingewikkelde betaalsys teem met deassignaten te vereenvoudigen. In Schiedam gebeurde dit vanaf 21 maart. Het stadspa piergeld ging in eerste instan- l:r Fata. 'iKnnffcht J'rjbeicl. liet Etrjle Ja.tr J. tie alleen naar de Franse mi litairen. Maar integenstelling tot de assignaten mochten de recepissen ook door de bur gers gebruikt worden voor on derlinge betalingen. Het was, de burgers alleen niet toege staan oude schulden met dit papiergeld te vereffenen. Na weer een paar weken kwam' uiteindelijk het provinciaal papiergeld óp de markt. Arkestein: „Dit had zo lang; geduurd om dat de drukker Johan. Enschede in Haarlem - dezelfde drukkerij van ons huidige papiergeld een sys teem had bedacht om de rece pissen overvalsbaar te ma ken, namelijk een grote ver- schljdenheid in het lettertype waarmee de recepis werd ge drukt." „Een overbodige luxe was dat niet," vertelt Arkestein verder. „De Franse assigna ten werden namelijk op grote schaal vervalst. Bij een eer- 'ste controle in Schiedam door de verificateur -Baudeloot, legde deze beslag op een hoé-' veelheid valse assignaten; goed voor een bedrag van 54.000 gulden. En dat was veel in die tijd..De vervalsers "wa ren alleen niet zo slim ge weest. Ze hadden alle biljet ten hetzelfde nummer gegeven. "Het Franse papier geld dat werd vervangen door de Nederlandse recepissen ging van de steden waar het was ingeleverdnaar Den Haag; waar de provisinele volksvertegenwoordigers ze telden. De heren die zich hier met financiën bezig hielden waren aanvankelijk van plan de assignaten weer in Parijs om te wisselen in goud of zil ver. Maar helaas, -dat ging niet op; „Hét Eranse papier geld was intussen waardeloos geworden. De Franse burgers achtten het geld veel minder waard dan het muntgeld met intrinsieke waarde. Het goud en zilver hielden ze het liefst in hun- zak terwijl ze het pa pier zo snel mogelijk uitgaf ven. De omloopsnelheid van het geld nam toe met als ge volg Inflatie. De staat drukte als reactie hierop steeds meer assignaten die hierdoor sterk in waarde verminderden. Het was een heilloos gedoe." Het 'gedoe' met het papier geld tijdens het 'eerste jaar van de Bataafsche Vryheid'; heeft maar een paar maan den geduurd, om precies te.' zijn van 21 maart tot 1 augus- tus. Met ingang van die da-; turn kwamen de Franse troe pen in dienst van de Bataafse Rupuhliek en werdén contant, metharde munt uitbetaald. Het papiergeld werd van de markt genomen. Volgens Ar-; kestein hebbén de burgers het gelag moeten betalen voor al die 'wisseltrucken' met geld. „In mei van dat jaar werd de bevolking gedwongen hun gouden en-zilveren bezittin gen in te leveren. De regering sloeg er munten uit en ge bruikte het onder meer na 1 augustus om soldij te betalen aan de voormalige Franse troepen.".„Het is een geluk dat er in Schiedam nog zoveel van die recepissen en assig naten bewaard zijn gebleven. In Rotterdam en Maassluis bijvoorbeeld Is het papiergeld dat in handen van de municl- palitelten van de stad was, vernietigd nadat het uit de roulatie was genomen- Het is echter waarschijnlijk dat de inwoners van deze steden des tijds niet al het papiergeld bij het stadsbestuur hebben inge wisseld. Exemplaren van dit stadspapiergeld zouden dan nog- kunnen bestaan en mo menteel in privé bezit zijn."

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1