i OOK ROTTERDAMSE ME- HUIZEN ZIJN ZUINIG Archivaris drs. G. van der Feijst gaat met VUT: 'Uit botsing der meningen komt de waarheid voort' Ingebroken in moskee ws m Storm brak ook een spoorboom i Foutparkeerders krijgen laatste waarschuwing Bijna 100 auto's tèj; sbëï öp^rijfcsweg' op komst k De Tender Passage Theater De Teerstoof Stadsgehoorzaal Harmonie Filmhuis Harmonie Harmonie Jeugdtheater 1 f (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het aantal leden van De Ooi evaars, een vereniging voor invalide sporters in het gebied Nieuwe Waterweg Noord, is in drie jaar tijd tot minder dan de helft teruggelopen. Maakte de in Schiedam gevestigde vereniging enkele jaren terug nog een groei door naar ruim 200 leden, momenteel zijn nog slechts 76 'Ooievaars'. Ook heeft de club een schuld van enkele tienduizenden guldens opge bouwd. De oorzaak is dat de invalide leden, die veelal lage inkomens hebben, de contributie niet meer kunnen betalen. Lyons Klooster lichaamswarmte Toeval Beschouwelijk Tweedehands Honderd bloemen S" IS1KS1 HET VRIJE VOLK schiedam DINSDAG 31 MAART 1987 Brigitte Kaandorp, vrijdagavond in de Stadsgehoor zaal. Future Schock, een viermans blazerssectie, heeft op donder dag 2 april een optreden in theatercafé De Tender iri Schiedam. De groep, die een combinatie speelt van Jazz- en fü fik-ritmes, is in 1984 opge richt door de Amsterdammer Maarten van Norden (tenor- en sopraansax). Belangrijke in vloed heeft ook gitarist Jan Kuiper, die in 1983 een vlie gende start maakte door het Mlddelsee jazztreffen in Leeu warden te winnen. Aanvang 20.30 uur. Toegang: Gratis. Theatercafé De Tender, Passa ge 9-13, Schiedam. Cube-Nu gaal over het mani akale iri de mens. Over zijn iso lement en zijn neiging zich vrij wel nergens aan te passen. Het Shusaku Dormu Dance Theater vertolkt dat door een verwrongen, grillig arcroba- tlsch bewegingstheater, waar bij de dansers hortend en sto tend over het toneel gaan. Ar tistiek leider Shusaku Takeuchi heeft de vorm van het stuk ge destilleerd uit improvisaties van de spelers. Gestoordheid, gekte, afwijkend gedrag, ge not, humor en erotiek zijn de voertuigen waarmee het pu bliek door de voorstelling wordt geholpen. De nieuwe produktie Cube-Nu is zaterdag 4 april te zien in het Passage Theater in Schiedam. Aavang 20.15: uur. Toegang: ƒ17,50; Pas 65/CJP: 5,-reductie. Passage Theater, Passage 9- 13i Schiedam. Jfcter d' Bectrique is vrijdag 3 erizaterdag 4 april in Theater de Teerstoof in Schiedam de j creatie van Venijnig Variété; een theaterproduktie van "j Stichting d'Electrique. Drie Alexean trappen woest de be- schaafde 'werkelijkheid' aan i stukken en strooien links en j réchts zout in de wonden. Aan- j vang 21.00 uur. Toegang ƒ12,50; CJP/Pas 65 ƒ2,50. De berenverjaardag is de titel van een spannend verhaal van t poppenspeler Jacobus Wie- i man. Hij staat zaterdagmiddag 4 april met zijn poppen in Theater de Teerstoof. Aanvang 14:30 uur. Toegang: 3,50. U In uo foyer van De Teerstoof exposeert beeldend kunste- naar Henk van Setten met een serie abstracte schilderijen, t Theater De Teerstoof, Nieuw- Lstraat 12, Schiedam. Laat mij waar even is de titel van Brigitte Kaandorp's nieuwste show, die ze vrijdag 3 april.in de Stadsgehoorzaal brengt. Inmiddels diva gewor den babbelt en zingt Kaandorp voluit over haar wat gespannen 'puurvrouw en een trekharmo- ,nica, die gegijzeld wordt, om "maar. eens twee onderwerpen te noemen uit het Leukste Gif- wijkje van Nederland/Aanvang 20.15 uur. Toegang 12,50; .Pas 65 en CJP/10,-. Zaterdag 4 april speelt Jan De- clelr .3 de Stadsgehoorzaal Woffsfdemde nieuwste vrucht van de samenwerking tussen item en de Gentse 'schilder/schrijver Pjeroo Roob- jee. Wolfsklem is gebaseerd op Ysehgrimus, de twaalfde eeuw- sé voorloper van Van den Vos Reynaerde, oftewel wie de macht heeft, krijgt ook het ge- Ifjk aan zijn kant. Els Dotter- m'; maris en Marc Van Eeeghem staanCecleir'terzijde. Aanvang '20,15 uur. Toegang 16,-; Pas 4 '5èriCJP/11,-. Dinsdag 7 april spelen Hans f|porhellssen (Zeg,'ns AAA) en /<Porij.n Curvers (Jan Rap en z'n •jnaat) Helder als glas van de r Engelse schrijver en regisseur ,j£MI Young S Wat betekent het om, blind te zijn of te worden? Eeg^tan één oog blind gewor- dëri^ngemari en een blind meisje worden verliefd. Aan- vang 20.15 uur; Toegang 12;50; Pas 65 en CJP 10,-. Stadsgehoorzaal, Schiedamse- weg 51, Vlaardingen. In de serie Film Overdag draalt in de Harmonie op donderdag 2 april De Illusionist van Jos Stelling. De geschiedenis van twee broers, van wie de een zijn ambities volgt en de ander naar een inrichting wordt ge stuurd. Met Freek de Jonge, Jim van der Woude, Catrien Wolthuizen en Gerard Thoolen. Aanvang 14.30 uur. Toegang ƒ5,-. De Nieuwe Slagwerkgroep Am sterdam speelt donderdag 2 april om 20.30 uur in de Har monie. De groep werd in 1980 opgericht door de solo-slag werkers van het Concertge bouworkest Jan Pustens en Niels Le Large. In Vlaardingen speelt de groep werk van Smadbeck, Norgard, O'Meara, Prommel en Volt. Toegang 12,50; Pas 65 en CJ P 7,50. Vrijdag 3 april speelt het Am- steloctet In de Harmonie. De groep werd In 1984 opgericht, en bracht nog datzelfde jaar de plaat 'Amstel Crossing' uit. Het repertoire bestaat uit mo derne jazz met improvisaties 'en collectieve geharmoniseer de passages. Bezetting: Edu Nick Blok (trompet), Evert Hek- kema (baritonhoorn), Rolf Del- fos (altsaxofoon), Dlck de Graaf (tenorsaxofoon). Ton van de Geyn (baritonsaxofoon), Bert van den Brink (plano), Heir van de Geyn (contrabas) en John Engels (slagwerk). Aanvang 22.30 uur. Toegang jratis. Nu of nooit is de titel van nieu we theaterprogramma van Heddy Lester en Frank Affol- ter. Persoonlijke ervaringen van Heddy Lester verwerkt in verhalen, sketches en liedjes. Zaterdag 4 april in de Harmo nie. Aanvang 20.30 uur. Toe gang 12,50; Pas 65 en CJP ƒ10,-. Harmonie, Schiedamse- weg 51Vlaardingen. Donderdag 2 april draait in Filmhuis Harmonie Als in een roes van Pim de la Parra. Het conflict tussen de regisseur/schrijver van een to neelstuk en een actrice tijdens de repetities. Met Herbert Rack, Liz Snoyink, Thorn Hoff man, Devika Snooker en Ellen Vogel. Vrijdag 3 en zaterdag 4 april draait De Komediant van Ca sper Verbruggen. Het retaas van een geëngageerd perfor mer, die eindigt als reizend ko mediant. Mei Freek de Jonge. Rosl'.a Mara, Johnny van Elk, Jan Rauh en Hugo van den Berge en Jelle de Jonge- Aan vang 20.30 uur. Toegang ƒ6,50; Pas 65 en CJP 5,-. Filmhuis Harmonie, Schiedam- seweg 51, Vlaardingen. Mimegroep Oceaan speelt op woensdag 1 april Bflog en de toverberg. Elflog wordt gevan gen door Hanakouk Frunnik- den, verliest zijn vleugels en wordt uiteindelijk gered door de goede fee irismei. Voor kin deren vanaf 4 jaar. Aanvang 14.30 uur. Toegang 3,50. Har monie Jeugdtheater, Schie- damseweg 51, Vlaardingen. Bijna faill iete Ooievaars vechten terug met werving In november '85 waren De Ooievaars in feite faiiliet. Een van de service-clubs bood toen voor korte tijd uitkomst. „Stop pen is het laatste dat je doet," zegt secretaris JJB. Kempers van De Ooievaars, Gisteren ver gaderde de vereniging over een grote ledenwerfactie. Kempers (63) blijft hopen. „Er moet wat gebeuren, want zo kunnen we niet doorgaan. We verliezen met de dag ieden. De leegloop is nu ook te wijten aan het feit dat er steeds minder mensen komen, kortom; we zit: ten in een spiraal in beneden- waardse richting. Dat is ook niet verwonderlijk, want wie vindt het leuk om in een leeg verenigingsgebouw te zitten? Na het spelletje tafeltennis zijn steeds minder leden bereid een drankje aan de bar te nemen. Het is te stil en niet gezellig ge noeg;" De secretaris herinnert zich met weemoed de gloriedagen. „Het ging nog tot in het begin van de jaren tachtig goed. Zo'n drie, vier jaar geleden stonden wij nog vooraan in de eerste di visie en lazen we over onszelf in de krant. In ons honk was het ook alüjd druk en bij de admini stratie stonden bij tijd en wijlen nieuwe leden om zich te laten Inschrijven. Alle avonden wer den druk bezocht en ook over dag waren er wel eens leden die kwamen trainen." Vanaf welk moment het fout .ging, weet Kempers niet precies aan te geven. Wel dat de afkal ving van het ledenbestand vrij Secretaris J.B. Kempers van De Ooievaars: „Stop pen is het laatste wat je doet." (Foto Arie Wape naar) recent is. Het is met name de snelheid waarmee De Ooi evaars zijn leden verliest, waar hij zich zorgen over maakt „We weten overigens heel goed waaróm de mensen bij ons zijn weggelopen," zegt' Kem pers. „Het is een financiële kwestie. De bezuinigingen van dit centrum-rechtse kabinet zijn vooral bij de invaliden hard aangekomen. Het is lang goed gegaan, maar de laatste jaren zijn onze leden op de pijngrens aangeland. Ze kunnen vrijwel geen geld voor extraatjes meer missen. Tot onze spijt moeten we vaststellen dat voor onze le den de prioriteit van het lid maatschap niet hoog is. We ho ren dus veel dat de mensen hun contributie niet langer kunnen betalen. Wat wij ons afvragen is, wat we moeten doen om het tij te keren? We hebben nog wel een aantal ideeën. Een daarvan is ons toegespeeld door service club de Lyons en dat gaan we ook zeker 'proberen. De Lyons hebben ons voorgesteld de con tributie (ƒ175,- en ƒ150,- voor jeugdleden) met zo'n veertig gulden te verlagen. De teruglo pende inkomsten zullen worden opgevangen door een schenking van de service-club. Verder zul len we aan de weg moeten tim meren en flink reclame voor onszelf moeten maken. Mis schien moeten we opnieuw pra ten met de stichting Lentefeest voor ouderen of op een an dere manier een (fusie-) part ner zoeken. We hopen deze week een 'plan de campagne' klaar te hebben." Kempers is in ieder geval niet van plan zich het leeglopen van de club neer te leggen. Jtk was erbij vanaf het begin. De club is in mei 1966 opgericht Na enkele jaren in de meest uiteenlopende onderkomens te hebben gebi vakkeerd, kregen we een beetje de wind in de rug. Oud-wethou der H. Posthoorn heeft nog een plan gehad om een groot ge bouw kosten meer dan 1,5 miljoen gulden neer te zetten, waarvan wij en een andere ver eniging, bijvoorbeeld het Lente feest, gebruik zouden gaan ma ken. Zo voorspoedig is het uitein delijk toch niet gegaan. We wa ren al enorm blij," zegt Kem pers, "toen het CPN-raadslid E. Collet bemiddelde en ons in een definitief onderkomen kreeg. Hier, in het oude klooster en het voormalige bureau Huisvesting, "en we naar volle tevreden- i. Het gebouw ziet er piekfijn uit. Douches, aangepaste toilet ten, een sauna; echt, het is hier schitterend. We hebben er per slot van rekening ook nog zelf voor gewerkt, want het onder houd hebben we voor wat be treft het interieur geheel In ei gen beheer. Nu de leden en de financiën nog." ROTTERDAM De Mini mumenergie (ME-) woningen in de Rotterdamse wijk IJssel- monde voldoen aan de voor spellingen wat betreft energie besparing. Gemiddeld versto ken idei bewoners "zo'n KKUku-i bieke' meter gas pér'jaar. Dat; verbruik ligt ver onder het ge middelde in 'normale' buizen, dat rond de 1900 kubieke meter per jaar ligt.Het verbruik komt overeen met dat in de ME-huizen.-in de Schiedamse, nieuwbouwwijk - - Woudhoek- Noord. Volgens de voorspellingen zouden de ME-woningen in. ie der geval een gasverbruik van minder dan vijfhonderd kubie ke meter per Jaar hebben. De gunstige cijfers vormen de uit komst van een onderzoek van het Erasmus Studiecentrum voor Milieukunde. Dit ging in opdracht van het Projectbe- heerbureau Energie Onderzoek (PEO) na in hoeverre de voor spellingen tot nu toe zijn uitge- komen en hoe de bewoners hun woning-ervaren.* De' bewoners zeggen over:het algemeen te vreden te zijn over hun huis. Het is niet él les jubel dat de klok slaat Gebleken is dat de woningen nogal wat gebreken vertonen, juist aan de installa ties die het energieverbruik moeten temperen. Dit komt overeen met de ervaringen in Schiedam. Zo bleken er nogal wat storingen te zijn in de ver warmingsinstallatie. De luiken voor de ramen werkten ook niet perfect In de ME-huizen, die zijn ontworpen door het architec tenbureau Kristinsson, zijn zo veel mogelijk energiebespa rende maatregelen toegepast. Zo is de woning tot in de klein ste puntjes geïsoleerd en is er een verwarmingssysteem ^dat het voor een groot deel van de lchaamswarmte van de bewo ners moet hebben. Verder is door heel het huis een ventila tiesysteem aangebracht. Het woningproject in IJssel-s monde telt 72 huizen. De.wijk' werd in navolging van de Schiedamse huizen in Woud- hoek Noord gebouwd. Daar staan 76 eengezinswoningen en 108 stapelwoningen. Het onder zoek in deze wijk vond in het stookseizoen '84-'85 plaats. Een derde wijk met ME-woningen staat in de gemeente Utrecht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Uit de mos kee aan de Westfrankeland- sestraat is een videorecorder en 300 gulden contant geld ontvreemd. De Inbrekers for ceerden de buiten- en enkele binnendeuren 'en rukten de telefoon van de muur. Ook in-; het MigrantenrerttWim0 'aShj de Parkweg is. ingebroken., Hier verdwenen enkele 'naai-, machines; een kleurentelevi sie eriéen radipcassëttëdeck,. totaal ter waarde" vanJ 10.000; gulden. De inbrekers .klom men vla eén toiletraani het 'ycwtrriaKgé':^ ,'èc)iTOtgetSïiwj binnen en forceerden binnen' enkele deuren. Terwijl de bewoners lagen te slapen, zijn uit een woning aan de Marconistraat 1000 gulden en énkele betaalkaar ten ontvreemd en uit een huis aan de Oosterstraat een be drag van 100 gulden. In het eerste geval forceerden de in brekers de schuifpui aan de achterzijde en in de Ooster straat schoven ze een raam open. In beide gevallen werd de gehele woonverdieplng doorzocht. Een inbraak aan het Lo- rentzplein werd door de be- ;,wone^;;y^jdeJ'd. Deze zag een jongeman'geknield zitten voor, de ruit van zijn woning. De bewoner-stoof het huis uit met een .keu..in; de-aanslag; waarna de inbreker zichvia een sprong van vier meter ^y.an'af de galerij uit de voeten "[maal^.pV:u Bij één inbraak in een win kel aan de Dam zijn drie Schiedammers in de leeftijd van 17 en 18 jaar aangehou den. De jongelui hadden de ruit van de winkel ingetrapt en wilden er vandoorgaan met vijf spelletjesboeken. De schade bedraagt 1000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN- GBNDe politiekorpsen van Schiedam en Vlaardingen heb ben de balans opgemaakt van de storm, die vorige week vrij dag en zaterdag; óver ons land raasde. In Vlaardingen kréég de politie 23 meldingen, waar bij het in meeste gevallen om kapot gewaaide ramen ging. In de Dwarsbleekstraat brak een lichtmast af, op de Marnixlaan werd een verkeerszull omver geblazen en op de Marathon- weg kwam een boom op de rij baan terecht. Voorts brak op de spoorwegovergang naar de Ma&ssluisedijk éên van spoor bomen. In Schiedam bestond ^de grootste schade uit een omver ge waai Je muur van veertig meter aan de Kommiezenlaan. Een geparkeerd staande Al- penkreuzer kreeg de lading over zich heen en een muur van een ernaast gelegen Ipe- drijf werd over dezelfde lengte ontzet Verder waaide op de Rotterdamsedijk een lantaarn paal omver, enkele auto's wer den her en der in de stad be schadigd door losgeraakte da kluiken, op de Laan van Bol'Es ikwam een boom op het trottoir terecht en op het Straussplèin ging een schildersstelling aan de haal. -c: (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Automobilis ten die op de Parkweg in het Prinses Beatrixpark hun auto op de groenstrook parkeren, krijgen voortaan een bekeu ring. De politie gaat het fèut- parkeren rigoreus aanpakken na klachten over de slechte be reikbaarheid van de sporthel den en het volkstuincomplex in het park. Volgens een politie woordvoerder komen de klach ten van het eigen korps, brand weer, ambulance, burgers én de besturen van de desbetref fende sportclubs. In een brief aan de besturen van de sportclubs en de volks- tuindersvereniging heeft de politie de actie aangekondigd. De foutparkeerders krijgen de eerste maal nog een waarschu wing onder de ruitenwisser ge schoven. i.V'jiJjWotve.-; Oii r.L riK-h.Vi.; er:iit>iionpóf&£'«£5:;,vi SCHIEDAM Bij een snel heidscontrole op^rijksweg; 19 tussen het Kethelplefn en'de Beneluxtunnel heeft de Schie damse politie in één uur 97 au tomobilisten geverbaliseerd, die sneller reden dan honderd kilometer.' De politie contro leerde het verkeer op de weste lijke rijbaan, waar tijdelijk een maximum-snelheid geldt van 70 km. O Door HAN VAN DER HORST SCHIEDAM- Vanaf morgen is drs. G. van der Feijst niet lan ger heer over de anderhalve ki lometer papier die bij elkaar het Schiedamse Gemeentear chief vormt Vandaag trekt hij voor de laatste maal de zware deur van het monumentale pand op de Korte Haven achter zich dicht waar Schiedam al haar stukken van historische betekenis bewaart Regelmatige bezoekers ken nen Van der Feijst wel. Als de deur van zijn ruime werkkamer open stond, kon je hem vanuit de gang zien zitten: een donker gek'ede, wat onopvallende man. Da s bewust beleid. Van der Feijst houdt er niet van zich te profileren. Hij leidde het archief bedachtzaam, vastberaden en met mate, zoals het een Hol lands burgerheer past Thuis in zijn flat aan het Nieuwiandplein gaf en geeft Van der Feijst zich over aan zijn hobby: het ontvangen van ver afgelegen zenders. In elke kamer staat een radio en een daarvan, volkomen gecompute riseerd. is in staat program ma's op te pikken uit de hele wereld. In zijn vrije tijd laat Van der Feijst zich toefluiste ren door alle naties van de aardbol. Waarom? Wat beweegt hem? Een Delftenaar die bijna dominee was geworden aan het woord over Schiedam, het be hoeden van het verleden en let terlijk de lokstem van het he den. Waarom wijdt iemand zijn werkzaam leven aan een ar chief? „Weinig mensen doen dat uit roeping," meent Van der Feijst „Ze zijn advocaat en dat valt te gen. Ze hebben een tijd voor dé klas gestaan en dat gaat verve len. Ze herinneren zich, dat ze ooit in him studententijd wel eens op een archief geweest zijn en dat was best'interessant De meesten komen er bij toeval terecht Ik kom uit een oude Delftse familie. Ik heb eerst een tijd op kantoor gezeten en ben toen in Leiden theologie gaan studeren. Met het idee: ik haal eerst mijn kandidaats, doe dan mijn kerke lijk examen en ga zo de kansel op. Toen het eenmaal zover was, zag ik die toekomst niet meer. Ik heb veel meer interes se voor de ontstaansgeschiede nis van het christendom als verschijnsel Ik heb dus mijn doctoraal theologie gedaan met als hoofdvak kerk- en dogmage- schiedenls. En wat daarna? Ik ging naar de Hogere Archief- school. Ik deed mijn stage in Delft Op het Rijksarchief in Haarlem kreeg ik mijn eerste baan en ik werd directeur van het Schiedamse archief in 1964. Heel weinig mensen worden dus archivaris uit roeping. Ik ook niet Maar ik ben elke dag met plezier naar mijn werk ge gaan. Dat wel natuurlijk. Om in een archief op je plaats te zijn moet je een beschouwelijke, af standelijke figuur zijn. Gewoon omdat het bestaan niet zo span nend is. Je moet je heel lang met één zaak kunnen bezig hou den. Daar is geduld voor nodig en nauwgezetheid. Voor drift kikkers of het type vertegen woordiger is het archief niet ge schikt De vaktrots van een ar chivaris althans mijn vak- trots is erin gelegen, dat ik een goed werkstuk Miever. Dat wil zeggen: goede dienstverle ning, zodat het publiek optimaal geholpen kan worden. Het gaat om het functioneren van de ar chiefdienst. Ik ben er trots op dat de zaak tweeëntwintig jaar goed gedraaid heeft Er zijn geen klachten geweest De taak stelling van het archief is ge haald. Er is meer bélangstelling gewekt voor de geschiedenis van Schiedam, getuige de stroom publikaties.van de laat ste tien jaar. Het is drukker geworden. Het aantal cliënten neemt toe. Dat komt omdat de mensen tegen woordig meer vrije tijd hebben. Dan gaan ze hun voorouders op zoeken of ze beginnen aan histo risch onderzoek naar de plaat selijke geschiedenis. Zulke men- jK||||i Van der Feijst: „Ik voelde me alles behalve geroepen om archivaris te worden." (Foto Arie Wapoenaar) sen komen bij ons op het ar chief terecht. Schiedam heeft een middel groot archief. Daarvan zijn er in Noord- en Zuid Holland een stuk of tien. Sinds 1975 ligt ons heie bezit in ons pand aan de Korte Haven. Toen we nog aan het Oude Kerkhof zaten, was het bezit verspreid. Er lag een hele hoop in de kelder van het toenmalige bibllotheekflliaal op de Parkweg. We hadden archie ven op de Boterstraat enzo voorts. Dat ligt nu allemaal bij elkaar. Er is ook veel materiaal bij gekomen. Ik denk dan aan het SDAP-archlef, dat van de CHU, van het CNV, van de Hervorm de Gemeente Kethel of van de Lindenhof. Het pand op de Korte Haven is een hele verbetering vergele ken met de oude situatie, maar echt goed is het niet De inspec tie sloeg niet bepaald van be wondering achterover, maar zij hebben toch goedkeuring aan de zaak gehecht, omdat we anders waarschijnlijk nu nog op het Oude Kerkhof zouden zitten. We hebben namelijk geen kli maatbeheersing: Archieven kun je alleen maar echt goed bewa ren bij een bepaalde tempera tuur en een bepaalde luchtvoch tigheid. Daarvoor missen wij de apparatuur. Er had destijds na tuurlijk een nieuw gebouw moe ten komen, maar in plaats daarvan is er gekozen voor een bestaand pand. Dat is de beken de Schiedamse tweedehands po litiek. De leidingen zijn er wel, maar de bevochtigingsappara- tuur is nooit gekocht We zetten nu bij vochtig weer de deur maar open om ervoor te zorgen, dat de atmosfeer niet al te droog is. Maar goed, dit was het optimale wat we konden berei ken. Het gemeentebestuur heeft het archief altijd benaderd met een welwillende onverschillig heid. Daarbij maak ik nadruk kelijk een uitzondering voor burgemeester Roelfsema. Die was echt geïnteresseerd. Sinds zijn vertrek is het archief een speelbal tussen de verschillende wethoudersportefeuilles. Nie mand in de politiek wil het echt graag erbij hebben. Dat blijkt daar wel uit Toch ben ik blij met mijn tegenwoordige wet houder, Aad Wiegman. Die heeft er wel kijk op. Het heen gaan brengt natuurlijk een ze kere weemoed mee, want het is een stuk van mijn leven dat ik achterlaat Maar ik laat het ar chief wel met vertrouwen ach ter. Ik heb veertig jaar in Delft gewoond en twintig jaar in Schiedam. En ik blijf hier. Ik voel me prettig in deze stad. Je bent natuurlijk geen geboren Schiedammer. Je blijft een bui tenstaander, omdat je herinne ringen elders liggen. Maar toch wonen mijn vrienden hier. In Haarlem voelde ik mij nooit thuis. Het is Zuid-Holland niet Dt voel me in deze zuidwestelij ke hoek van het land het meest op mijn gemak. Haarlem was heel stijf en ontoegankelijk. Hier zijn de mensen toch wat gemoedelijker. Je kunt het Schiedamse sfeertje vergelijken met de Delftse leefstijl Ik zal mijn dagen nu op één andere manier moeten vullen. Maar naar de radio luisteren blijf ik als vanouds. Alles wat in de wereld gebeurt interesseert me. Een wereldontvangeris heerlijk. Je hoort mensen van ver praten. Je hoort hoe ze- op volstrekt verschillende manle ren het nieuws becommentarië ren. Misschien heeft mijn" inte resse daarvoor te maken' met mijn loopbaan. Ik kwam tussen de papieren terecht terwijlik er eigenlijk voor geleerd"had om met mensen om te gaan. Want dat doet een domineé.' Nu ik in de VUT ga, krijg ik meer tijd om mensen te ontmoeten. Maar ik blijf mijn radio's hou den. Het heeft denk ik oolrte maken met mijn achtergrond. Ik zit in de kerkvoogdij van de Hervormde Kerk, maar ik ben theologisch vrijzinnig. Ik-houd er van de schrift op een weten schappelijke manier te bestude ren. En daar komt eigenlijk geen vroomheid aan te pas,-al voel Ik me als persoon zeker ge bonden aan het christendom. Mentaal ben ik liberaal. Laat honderd bloemen bloeien. De waarheid komt naar voren door de botsing der meningen." We zetten die prachtige we reldontvanger weer eens aan. Athene komt perfect door. Otta wa is bezig met het nieuws in het Frans. RTP in Lissabon blijkt niet in de lucht En zwaar klinkt de basstem van radio Moskou uit de luidspreker. Ra dio Zuid-Afrika is net klaar met zijn propagandapraatjes. Laat honderd bloemen bloeien. Uit de botsing der meningen komt de waarheid voort In zijn flatje zit een Hollandse burgerheer en luistert»

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1