kortaf Kolkje weggehaald voor 40 dijkhuizen Vellevest Marketing nieuw toverwoord: Driemaasstcdc gaat goede sier maken bij nieuwe patiënten Betere aankleding Orkestrale in de Margriethal garantie voor succes Nieuw bureau voor les-ontwHckeling Rockgltarist Alexander In Podium Bewoners St. Jozef krijgen verhuisgeld| winkelcentrum Spijkenisse is 'terreur' op koopavonden zat Akkoord met plan voor nieuwe JVTFS Vakbondsman^ Alfredo komt heilig iri déze dijkhuizen/ Be verkoop vordert ge staag. (Foto Salco Occhi- pinto) de verkoop zeiden de pro- jectontwikkelc gesteund door gemeente ambtenaren: „Wij geloven Medewerkers starten de- Vellevestproject moeten ze week met het bouwrijp tussen de 170- en 180-dui- maJcen van de lap grond. zend gulden per stuk op- De eengezinshuizen in het brengen. Bij de start van (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Twee slanke bejaardenflats, waarschijnlijk met veel glaswanden en ronde vor men, komen er op het Schiedamse Hoofd te staan. Dat er langs de Waterweg bejaardenhuis vesting zou verrijzen was al jaren een voldongen feit. Maar wie het pand zou bouwen, wanneer en vooral hóe, was jarenlang een strijdpunt. Doorzichtig Het eeuwenoude kolkje op Het jaren braakliggende stuk land tussen de Velle vest, Kethelstraat, Noord- vest en de Vlaardinger- dijk in Schiedam-centrum is gisteren weggehaald. Be boompjes werden uit de drassige grond getrok ken en de put werd uitge graven. Het idyllische hoekje Schiedam aan de voet van de Molen Be Brie Koomblóemen is niet meer. Een enorme hoop zwarte bagger herin nert nu nog aan het kolk je, waarvoor de Schie dammer Aad Sprong in het begin van de jaren ze ventig samen tientallen vrijwilligers in de bres sprong. Hij wilde het unie ke stukje natuur in de bin nenstad, behouden, tóen al. Bij de bouwplannen van de veertig dijkhuizen, die in een driehoek worden neergezet, bleek het on mogelijk het kolkje in te passen. Het waterpartijtje had geen functie meer, en alleen een historische be tekenis. Het stukje histo rie is nii dus verdwenen om plaats te maken voor veertig luxe dijkhuizen, die door de Rotterdamse projectontwikkelaar/- makelaar Eurowoningen worden gebouwd. 'Slecht opgevoed' Optimisme Daalder Also sprach Keurslijf ÈHBO-A Woningbouw Bibliotheek 1ste paal Rondleiding Touwtrekken Barrika Architect wil iets unieks neerzetten De gemeente heeft deze week het Ridderkerkse bouwbedrijf Fraanje BV (voor dit project in unieke aamenwerking getreden met het Schiedamse bouwbe drijf SSN) opdracht gegeven tot het bebouwen van het reeds ja renlang braakliggende stuk grond. Aan directeur ir. A. van Hengel van het collectief Groep Vijf, Architecten en Stedebou wers BV uit Rijswijk, gaven de bouwondernemers pp hun beurt weer opdracht met schetsen en tekeningen „in de weer te gaan." „Het uitzicht moet optimaal blijven. Iedereen moet kunnen meeprofiteren van de fantasti sche plek. Ik ben van plan om eerst met de wijkbewoners te overleggen, want ik wil nie mand tegen de neus stoten. Ik wil eerst de achtergrond en voorgeschiedenis van dit mooie stukje langs het water te weten te komen," aldus architect Van Hengel enthousiast Zijn bureau tekende al eerder voor Schie dam: de nieuwbouw aan de Sta tionsstraat is afkomstig uit Rijswijk, evenals de huizen in het: Schiedamse centrum, waar eens de Roosbeek stond, en de, nieuwbouwfiats op de hoek van de Prins Frederik Hendrik straat en de Mauritsstraat in West, waarvoor gisteren de eer ste paal werd geslagen. „Wij hebben al een idee van wat kan. We hebben nu een week staan schetsen en reke nen. Wij weten wat mogelijk is. Vooral ronde vormen krijgen wat ons betreft voorrang. .Daar mee verklein je windproblemen rónd en langs de flats. Het is langs de hele. Nieuwe Waterweg een van de mooiste plekken om te wonen. De twee flats, van tién of elf verdiepingen hoog, of mis schien op verzoek van de bewo ners één hogere flat, zullen we heel 'doorzichtig' laten. Dus er veel glas in verwerken. En niet het uitzicht van anderen, achter de flats, verhinderen of hele maal wegwerken. Nee, dit pro ject moet van regionale beteke nis worden. Op deze bijzondere plaats is heel vee! unieks moge lijk," aldus Van HengeL Binnen veertien dagen gaat hlj met de buurtbewoners rond de tafel zit ten. De bewonersveréniging kon zich in het verleden totaal niet vinden in de gemaakte bouw plannen. Er zou een giganti sche, langwerpig plaatvormige flat komen te staan op het bouwterrein naast de Kethelse Bethelkerk. „Dat leek veel op een dichte betonnen muur,, een slecht plan," zegt Van Hengel hierover. Hij is er zeker van met de opdracht voor de bebou wing van het Schiedamse Hoofd een paradepaardje te hebben binnengehaald. ■si*j (Van een onzer ;v vf, verslaggeefsters) aia.', SCHIEDAM De bewoners van de benedenhuizen van de voormalige woningstichting Sint Jozef in Schiedam Wést krijgen toch vierduizend gul den verhuiskosten. Raadslid Adri Reijnhout (D66) diende, gesteund door klein links, hier over tijdens de behandeling van de begrotingsbehandeling vorig jaar een motie in. HIJ maakte er meteen een initia tiefvoorstel van. Dit voorstel kan van tafel, want wethouder Hans van Kleef heeft toege zegd in de buldel te zullen tas ten. Het was lang wachten, maar nu krijgen alle beganegronds- bewoners toch hun 4000 gulden verhuisgeld, inpl&ats van de eerder toegezegde 3000 gulden per hulsgezin. .Dat verdienen die mensen echt, want wat hebben ze een ellende meege maakt met die rothuizen en die verkeerde verbouwing," al dus Reijnhout opgelucht. Wanneer de na-renovatie aan raamkozijnen, vloeren, kruipkelders en plafonds be gint Is nog onduidelijk. Hier over heeft Reijnhout onlangs nog een brief geschreven naar het Schiedamse. college van burgemeester eh wethouders. Op de brief, heeft hij nog géén antwoord ontvangen. „Maar die. na-renovatie zie ik .met vertrouwen tegemoet," aldus Reijnhout. (Van een onzer verslaggevers) SPIJKENISSE „Als het niet goedschiks kan, dan maar kwaadschiks. Ik heb hier ge noeg jongens in mijn sport school rondlopen die zé orde op zaken kunnen stellen. De maat is vol voor de winkeliers, dit probleem moet eindelijk eens goed worden aangepakt." Het heft ln eigen handen ne men, dat Is volgens T. Moritz, voorzitter van de winkeliers vereniging Spijkenisse, zo'n beetje de laatste methode die rest om de problemen in de groeikern op koopavonden te rug te dringen. Na een aantal maanden van betrekkelijke rust maakten jongeren zich de laatste weken weer schuldig aan vandalisme, diefstal en het lastigvallen van mensen die op donderdagavond hun in kopen willen doen. Vooral win kels met uitsluitend vrouwelijk personeel hebben te lijden on der de ware terreurgolf die bij deze gelegenheden over het winkelcentrum spoelt. Behalve voor het instellen van knokploegen pleit Moritz namens de verenigde winke liers voor 'keiharde straffen'. Hijzelf werkt in zijn eigen sportzaak al jaren met het 'zelf afrekenen' met jeugdige delinquenten. Iets wat naar zijn zeggen uitstekend gaat. „Wie zich schuldig maakt aan ordeverstoring," bena drukt hij, „moet meteen voor een tijdje achter de tralies. We verwachten van de overheid dat zij ervoor zorgt dat men op normale wijze op dit soort avonden inkopen kan doen. De tolerantie is de laatste jaren veel te groot geworden. Voor ons is het echter over en uit; alleen hoge boetes en lange celstraffen kunnen hier nog iets aan doen." Een aantal winkeliers over weegt zelfs al in het kader van de ordeverstoringen de zaak op donderdagavonden maar gesloten te houden. Volgens Moritz is dit een slechte oplos sing, omdat op deze' manier al leen maar angst voor de balda dige jeugd kenbaar wordt ge maakt. Mogelijke oorzaken van het onheil, zoals verveling onder de plaatselijke jeugd, worden' door de kordate middenstan der resoluut van de hand ge wezen. ,De jeugd," stelt hij, „die dit soort dingen uithaalt is gewoon slecht opgevoed. Daar heb ik geen goed woord voor over. Een deel van die lui komt helemaal uit Rotterdam \naar Spijkenisse om hier rot zooi te trappen." In hoeverre de schrik er bij de winkeliers inzit blijkt wel uit de reactie van de bedrijfs leider van de Spljkenisser Al- bert Heyn-vestiglng: „Belt u de politie maar, wie weet wie ik aan de telefoon heb." Burgemeester C. de Groen trad deze kwestie met een ge bruikelijke dosis optimisme te gemoet. „We hebben de vorige weken een aantal arrestaties verricht," sprak hij, „dat heeft de zaak verder aan het rollen gebracht. De betrokkenen heb ben de namen genoemd van andere jongelui die zich heb ben misdragen, zodat ook die konden worden ingerekend. Niet dat we er hiermee zijn, maar de huidige aanpak blijkt te werken." Die aanpak stoelt voornamelijk op het inzetten van extra politiemensen die op koopavonden door het centrum van Spijkenisse patrouilleren. Vorig jaar wist men met be hulp van 25 agenten en twee hondengeleiders de problemen de klem te smoren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Doet u mij maar dié goedkopé speciedist, en van het geld dat' ik overhoud zou ik graag naar de fysiothera peut gaan." Een citaat van een patiënt die in 1990 zijn huisarts bezoekt? Zo ver is het nog niet, maar het verpleeghuis Drte- maasstede ln Schiedam neemt wel een voorschot op de ontwik kelingen in de gezondheidszorg. Dat, met een intern onderzoek naar de mogelijkheden van marketing ln een verpleeghuis. Het onderzoek is vorig jaar begonnen. Gisteren bracht E.W.J. Yang, hoofd van de ci viele dienst van Driemaaastede, verslag uit over de vorderingen. „We kunnen scoren met een ex tra kopje koffie," luidde een van zijn conclusies. Hij sprak tij dens een symposium over mar keting, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het ver pleeghuis. Yang hield er rekening mee dat de patiënten meer te vertel len zullen krijgen. .Hoewel op dit moment nog steeds forse wachtlijsten van meer dan 110 mensen bestaan, hebben wij ons wel degelijk gerealiseérd dat in de toekomst wel eens een totaal andere situatie kan ontstaan. Namelijk die: dat de toekomsti ge bewoners en hun familie werkelijk kunen kiezen in welk verpleeghuis zij geplaatst wil len worden." Hij noemde het dan ook hard nodig dat het image van de ver pleeghuizen wordt opgekrikt. Yang: „Verpleeghuizen hebben op zijn zachtst gezegd een niet al te goed image. Wij hebben tijdens een jaarlijkse studiedag besloten wat aan dat slechte DirecteurJ. P. Hagenaars van verpleeg huis Drie- maasstede. Voorstander van hetge- bruik van marketing. (Foto Arie Wapenaar) beeld te gaan doen." Om dat te bereiken Is het verpleeghuis druk aan het onderzoeken wat de wensen van de bewoners zijn. Daarbij gebruikt de in het leven geroepen projectgroep de principes van marketing. De projectgroep is ingesteld op initiatief van directeur JJP. Hagenaars, die veel verwach tingen heeft van de nieuwe aan pak. Daarbij wil men graag de indruk van de bewoners en de familie beïnvloeden. De eerste klap is een daalder waard," meende Yang. De eerste In druk is bepalend. Is de ont vangst verzorgd en is de dienst verlening goed? Krijgt men het kopje koffie op tijd en wordt er wel een praatje gemaakt?" Het verpleeghuis gaat dan ook zijn scoringskansen inven tariseren. Yang: Dij het geven van een injectie krijgt de bewo ner een neutraal beeld als alles goed gebeurt. De bewoner ver wacht niet anders dan dat het goed gaat Alles wat we op dit gebied presteren noemen we dienstverlening met een moet- verwachting'. We moeten dat goed doen. Anders is het met een uitstapje. De bewoners ver wacht dit wellicht niet en het effect is positief als wé toch wat voor de bewoners doen. Dit noe men we de dienstverlening met een 'kan-verwachting". Vooral op dit terrein kunnen we gaan scoren." Het marketing-onder- zoek van de projectgroep la nog ln volle gang. ROTTERDAM De Rotter damse Middelbare Technische School (MTS) krijgt definitief een nieuw onderkomen in de Prins Alexanderpolder. Het be stuur van de deelraad Prins Alexander heeft de grondre- serverlng voor nieuwbouw van de school tussen de Prins Alexanderlaan en de Capelae Dotterlei goedgekeurd. De Rot terdamse MTS, die is geves tigd aan de Witte -de Withstraat, wacht al twaalf jaar op een nieuw onderkomen. Tegen de voorgenomen bouw van de nieuwe school op de grens van Rotterdam en Ca- pelle bestaan veel bezwaren. Vooral inwoners van Capèlle en het bestuur en de woning stichting van die gemeente zien een nieuwe MTS niet zit ten. Zij vrezen veel overlast. De CDA-fractle in de deelraad stemde tegen de voorgestelde grondreservering, omdat vol gens deze. fractie andere aan vaardbare bouwplaatsen bin nen de deelgemeente voor han den zijn. ROTTERDAM Alfredo Repreza, Salvadoriaan en vak bondsman, komt morgen naar Rotterdam. Hij zal vertellen over het vakbondswerk in zijn geboorteland dat na jaren van Illegaliteit langzamerhand weer Wordt toegestaan. Verder zal hij spreken over de Noord- Amerikaanse inmenging van de politiek in El Salvador. Zijn lezing Is bij te wonen in' de Midden-Amerikawinkel in de Tiendstraat 65, aanvang 14.00 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een betere 'aankleding* met -tientallen planten moet er garant voor staan dat de Orkestrale van vier Schiedamse harmonieor kesten in Sporthal Margriet zaterdag een uniek gebeuren wordt. Verder kan het optre den van het Eerste Schiedam se Mandolinegezelschap O.N.I. .(Ontspanning na Inspanning) een extra dimensie geven het al bijna traditioneel gewor den jaarlijkse concert De pro grammering van de avond Is eveneens aangepast Maar liefst 225 muzikanten van de vier harmonieorkesten verzorgen, onder leiding van dirigent Cees Kramer, een ge zamenlijk openingsnummer. Alle programma-onderdelen worden vlot na elkaar afge werkt. ,Het mag niet te lang gaan duren," aldus René van der Most, béstuurslid van het Algemeen Muziek Overleg Schiedam (AMOS). De com missie harmonie-orkesten van het AMOS nam de daadwerke lijke organisatie voor zijn re kening. Het concert wordt ge sponsord door de gemeente en enkele Schiedamse bedrijven. De deelnemende orkesten zijn: Harmonie Wilton-Fij- enoord, onder leiding van Jean Groter; Harmonie Ambrosius, onder leiding van Ton Lans bergen; Christelijke Muziek vereniging Harpe Davids, on der leiding van Cees Kramer (die ook de gezamenlijk ge speelde grote werken van het 'mammoetorkest' zai dirige ren); Muziekvereniging Sint Radboud, onder leiding van John Segers, en als 'vreemde eend in de harmoniebljt' voor de eerste keer het Schiedamse Mandolinegezelschap, onder leiding van Olga Valkenburgh. De Schiedamse Nanda Gelder- blom presenteert het muziek- gebeuren. Op het programma staat on der andere het volgende werk: Also sprach Zaraphustra van R. Strauss, Suite on Greek Lo ve Songs, bewerkt door Henk van Lijnschoten, Marsch in F - Dur (York'scher Mars), Space Race van John Edmondson, Beowulf van W. Francis McBeth, Lincolnshire Posy van Percy Aldrldge Grainger, Donauwellen, een wals van J. Ivanovlci. Het mamraoetorkest speelt Rule Brittannla (ouver ture) van W. Rimmer gearran geerd door Cor. ML Mellema en Music van John Miles, gear rangeerd door Philip Sparke. De finale bestaat uit de uitvoe ring van Vitezny-Navrat van V. Vackar/G. Buitenhuis onder leiding van T. Lansbergen. Aanvang 20.00 uur. In de zaal zijn extra stoelen geplaatst. Er is ruimte voor 700 toeschou wers. Toegangsprijs 3,5Q. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Schiedamse VVV, Buitenha venweg, bij de leden van de deelnemende orkesten, bijde afdeling CSJ van de gemeente Schiedam, Stadskantoor, -..,7e etage, Emmapleln en 's avonds aan de zaal. Orkestrale, Sporthal Mar griet, Nieuwe Dam laan, zater dag 11 april, aanvang 20.00 uur. Toegang 13,50. HET VRIJE VOLK VRIJDAG 10 APRIL 1987 VLAARDINGEN Een nieuw onderwijskundig bureau, het Regionaal Educatief Centrum (REC), gaat lesprogramma's ontwikkelen voor onderwijs ,aan volwassenen. Het REC heeft als standplaats Vlaardin gen gekregen. De werkzaam heden worden verricht voor de gehele regio: Vlaardingen, Schiedam en Maassluis en de vijf 'schllgemeenten van Rot terdam': Capelle aan den IJs- sel, Krimpen aan den IJssel, Barendrecht, Aibrandswaard en Ridderkerk. Sinds f januari zijn twee medewerkers en een part-timer druk met het opzet ten van het kantoor. Het REC gaat vooral onder wijsmethoden ontwikkelen voor de Plaatselijke Educatieve Centra (PEC) in de regio. De opdracht van provincie Zuid- Holland luidt dat het REC een steunpunt moet zijn vcor de PEC. De PEC zijn sinds de jaarwisseling belast met de zo genoemde basiseducatie, waaronder alleonderwijspro- jecten voor voor volwassenen vallen. Volgens de nieuwe wet vallen cursussen als Alfabeti sering voor Volwassenen en Taallessen voor Volwassenen niet langer onder het ministerie van WVC, maar onder het mi nisterie van Onderwijs. Die verschuiving heeft enkele Ingrijpende gevolgen. Zo wordt debasiseducatie voortaan door Onderwijs gefinancierd en gaat dat ministerie de normen voor de opleiding bepalen. Uit de onderwijswereld zijn al angsti ge geluiden gehoord over een mogeli|k strak keurslijf, waarin deze opleidingen komen te zit ten. Het bureau REC zal hulp moeten bieden, daar waar de lokale instanties voor de basis educatie volgens de normen van het ministerie tekort schie ten. In de Tweede Kamer wordt nog over het REC gevochten. Aanvankelijk zouden de bu reau's In augustus kunnen be ginnen. Begin deze maand heeft de Kamer de discussie echter aangehouden, zódat on zekerheid bestaat over het lot van het REC. Niettemin heeft de provincie aan Vlaardingen begin dit Jaar het groene licht - gegeven om alvast het kantoor te laten draalen. De Amerikaanse rockgltarist Alexander Is zaterdagavond te beluisteren in muziekcafé Podi um. Alexander, zanger/gitarist, heeft onlangs een tournee langs Nederlandse podia afge rond. Hij wordt begeleid door een band, die bestaat uit: Pat ty Hagewood, gitaar, zang; Tim Brashear, piano; Deak Ferrell, drums en zang, en Barry Bei- hoff, bas. Aanvang 22.00 uur. Vanavond treden twee van de Drie Heren, Friedrlch Hla- watsch en Fred Plek, In het ca- té aan de haven op met het ko mische muziekprogramma De kraai en de hond. Het optreden begint om 22.00 uur. Zondag speelt de sesslegroep Blijdorp van de Rotterdammer Hans Zfrkzee in Podium. Gast- speler is Asad Oberoi van Afri ca DJolé. Aanvang 22.00 uur. Café Podium (Lange Haven 28) te Schiedam. Alle twintig leerlingen van de openbare basisschool De Pe- perküp in Schiedam, die de af gelopen weken studeerden op het EHBO-A diploma, zijn deze week geslaagd. De gelukkigen kregen uit handen van exami nator G. Reichard het begeer-, de papiertje overhandigd. In structeurs W. de Groot en A. de Woif brachten de scholieren in twaalf lessen op vrije woens dagmiddagen de kunst van het eerste hulpverlenen bij. De leerlingen deden mond-op- mond-beademing, legden ver- banden aan en leerden de EH- BO-theorle. De meeste leerlin- i gen hebben verklaard verder te gaan. Zij willen allen de ver- volgcursus gaan volgen. De Woningbouwvereniging Schiedam, ontstaan uit de vijf j Schiedamse woningbouwver- «nigingen, heeft in een fusie- t ki;ant de gebruikers op de hoogte gebracht van de nieu- we structuur. In de krant wordt uitgelegd hoe de vereniging werkt en in hoeverre de leden inspraak hebben. Directeur mevrouw F.A. de Graaf, die waarnemend directeur C. Kam- minga opvolgde, wordt voorge steld. Zij trad op 1 april in dienst van de Woningbouwver eniging Schiedam. De Openbare Bibliotheek Schiedam en de gemeentelijke dienst Voorlichting hebben in het bibliotheekfiliaal (wijkont- moetingscentrum De Blauwe Brug, Bachpleln) een expositie ingericht pver de gemeente. De tentoonstelling bevat dertig panelen, waarop alle aspecten van de gemeente in, beeld wor den gebracht. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten stelde het materiaal beschik baar. De expositie, In het bij zonder gericht op scholieren van 14 tot 17 Jaar, is tot en met 9 mei aanstaande gratis te zien. Leerlingen, ouders en leer krachten van de Rooms Katho lieke basisschool Sint Willi- brordus slaan maandag 13 april om 14.30 uur de eerste paal voor hun nieuwe school gebouw aan de IJsselmonde- L -straat te Schiedam. De scholie ren krijgen nu nog les in een gebouw aan de Zalmstraat. Volwasssenen, geïnteresseerd in het reilen en zeilen van een groot theater, kunnen zich la ten rondleiden door het Schie damse Passagetheater (Passa ge 9-13). Belangstellenden kunnen woensdag 15 april van af 14.00 uur gratis een kijkje achter de coulissen nemen en rondsnuffelen in de geluids- en lichtcabine om een indruk te krijgen hoeveel werk er verzet wordt, voordat een voorstelling te zien is. Gaarne vantevoren opegeven, tel. 4269563. Het Schiedamse zeekadetten- corps Jacob van Heemskerck is op zoek naar touwtrekkers voor de touwtrekwedstrijden op zaterdag 9 mei tijdens de Schiedamse Molendagen. De zeekadetten verzorgen in hun sloepen ook rondvaarten door de Schiedamse havens, en zui len verse vis aanvoeren in een zeilkotter met twee masten. Ze houden de wedstrijden touw trekken bi) de Noordmolen aan de Noordvest. Ploegen moeten bestaan uit acht mannen; vrou wen zijn evenzeer welkom. Deelname is gratis. Opgeven bij de heer R. Geijtenbeek, tel. 01749-46568. In het vrouwenontmoeting scentrum Barrika (Lange Kerk straat 62) in Schiedam start op dinsdag 21 april de cursus Vrouw, Geloof, Maatschappij. Zes dinsdagavonden van 20.00 tot 22.00 uur wordt er onder leiding van Clemens Balvers- Wiersma en Lida Bot-Don ge praat over vrouwen en gelo ven. Thema's die aan de orde komen zijn: 'Hebben vrouwen een eigen manier van gelo ven?' en 'Geloven we anders dan vroeger?'. De kosten van deze cursus bedragen 20,Inlichtingen of aanmelden: tel. 4734545.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1