's-Gravenzande wil vogelasiel steunen Marketing ook in m De kleine töileti es waren er Natuurgenezer maiikeert ook wel eens wat Wlm de Groot verlaat de Hoekse deelraad Weer subsidieVoor 't Staeldulnse Bos gezondheidszorg? 0.- m Aangehouden Fonotheek Sonja Vergadering Mislukt Systeembeheer Marktgericht l - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Meer mensen dan ooittevoren zal Schiedam op zaterdag 9 mei binnen de ge meentegrenzen tellen. De .derde Gravin iAleida-; feesten zullen op die dag zo'n 100.000 tot 150.000 belangstellenden naar het Julianapark in Sehie- dam-West lokken. Dat is tenminste is de verwach ting van Aad Ouweneel, voorzitter van de organi serende stichting Gravin Aleida; „Minimaal,": voegt hij daar optimistisch aan toe. Prestatieloop Non profit Organisato ren Aad Ou weneel en Bert Klooster man (links) voor het hek van het Julia napark dan de Schiedam se Burge- meester Knappertlaan waar op 9 mei het derde Gravin Alei- dafeestwordt gehouden. (Foto Arie Wapenaar) X mms Concurrentie wmrnmm, wmmm WÊm, De kinderen van peuterspeelzaal Peuter-Inn hebben het best naar de zin in hun nieuwe onderkomen. Foto Arie Wapenaar) Veel lichter \''r Adventisten Iriscopie «J* Gezond leven w De VAR-afdeling Waterweg heeft de hand weten te leggen op enkele toegangsbewijzen voor het programma Sonja op Maandag op 27 april. Wie door Sohja wordt ontvangen hangt af van de actualiteit. Zeker is wel, dat Martine Bijl en Joop van Zijl komen. De afdeling reist per touringcar naar de studio. Opstapplaatsen in Hoek van Holland, Maassluis, Maas land, Vlaardlngen en Schie- dam. Kosten 17,50. Opgeven via de telefoonnummers 01899-14068 Hoek van Hol land, Maassluis, Maasland), 010-4749297 (Vlaardingen) en 010-4738823 (Schiedam). De vergadering van de raads commissie voor Volksgezond heid te Vlaardingen op maan dag 13 april gaat niet door. Er zijn niet voldoende agendapun ten: Inde toekomst zullen ver gaderingen van deze commis- sie al om 16.30 uur beginnen, indien èr geen pubiieke be langstelling wordt verwacht. Normaal vergadert de commis sie vanaf 19.30 uur. Het vroe gere tijdstip is een idee van dé nieuwe wethouder van Volks gezondheid Chr. van Boon, die voorzitter van de commissie is. Twéé mannen zijn op het sta tion Vlaardingen-centrum aan gehouden, nadat zij diverse spullen ontvreemd hadden uit winkels in het centrum. Bij hun aanhouding hadden zij de ge stolen waar bij zich. Het twee tal, dat afkomstig was uit Spij- kenisse en Rotterdam, kon door de politie worden achter haald na een telefnische tip uit een van de gedupeerde win kels. Een vernield dashbord en een uit het portier gesneden por- tlerslot vormden de schade na dat onbekenden geprobeerd hadden de radio uit een auto ta stelen, die stond geparkeerd op de Zwaluwenlaan. De da ders zorgden daarmee voor een: fikse schadepost, nriaar hét lukte hen niet de radio te ver- wijderen. Die bleek te vast te ritten:.m/m'y-SSS "m De tonotheek gaat voor een bedrag van 13,096 gulden ex-.,, tra compact discs aanschaffen. Burgemeester en wethouders hebben daarvoor toestemming verleend, omdat de vraag naar CD's snel stijgt bij de fono theek. Van de thans voorhan den collectie is circa driekwart permanent uitgeleend. De In komsten lagen vorig jaar Af: 26.193 gulden hoger dan het geraamde bedrag van 50.000 gulden. Het extra aankoopbud get Is de helft van die meeval ler:;' S"' Een groep van twintig cursis ten sluit volgende week de op leiding tot systeembeheerder kleinere systemen af, die wordt georganiseerd door het Ge- westelijk Arbeidsbureau Nieu we Waterweg Noord en het Nederlands Opleidingen Insti tuut voor Informatica. De oplei ding, waarmee in december vorig jaar is begonnen, duurt negentien weken. Een aantal van de huidige groep cursisten heeft al uitricht op een baan. HOEK VAN HOLLAND t- Het gemeentebestuur van 's-Gra- - venzande is bereid om finan ciële steun te verlenen aan het Vogelasiel De Houtsnip. Burge meester en Wethouders rijn vanmening dat niet alleen Hoek van Holland, maar ook de kustgemeenten Monster en 's-Gravenzande belang hebben bij het instandhouden van een vogelopvangcentrum in de re gio. Omdat De Houtsnip voor 1987 een begrotingstekort heeft van 12.500 gulden willen burgemeester en wethouders dat bedrag subsidiëren op ba sis van het Inwoneraantal van de drie gemeenten. Dat bete kent dat 's-Gravenzande en Monster élk 5000 gulden zou- den moeten bijdragen en Hoek van Holland 2500 gulden.1- HOEK VAN HOLLAND Nog 'voor. dat de nieuwe deelge- meehteraad op 28 april wordt geïnstalleerd, heeft D66-lijst- trekker Wim de Groot laten weten geen zitting te zuilen né men in de nieuwe raad. De ze tel die D66 bij de laatste deel raadsverkiezing veroverde, zaf nu worden bezet door Leo Seegers, de tweede man van die partij. Reden voor hét terugtreden van Wim de Groot Is het feit, dat hij met ingang van 1 mei gaat optreden ais beleidsme dewerker op de Hoekse deel gemeentesecretarie: Zijn func tie bij het Gemeentelijk Ener- giebedrijf In Rotterdam dreig de door reorganisatie en priva tisering op de tocht te komen staan en daarom solliciteerde De Groot naar de Hoekse func tie, die vrijkomt door het ver- trek van Jan de Kramer. De Groot komt te werken op de afdeling Welzijn en Wel zijnsplanning, waarin ook So ciale Zaken is ondergebracht. De portefeuille die hij eerst als dagelijks bestuurder beheerde, krijgt hij nu dus als beleidsme dewerker onder Jan van Bel- kon, die namens de PvdA het welzijnsbeleid gaat uitvoeren. HOEK VAN HOLLAND De vereniging 'Vrienden van het Stgelduinse Bos' krijgt ook voor 1987-wéér een subsidie van 405 guldén. Dat bedrag is gebaseerd op vijf cent per in woner. Hoewel het Staelduinse bos buiten de gemeentegren zen van Hoek van Holland ligt. is de commissie Sport, Jeugd en Recreatie van mening dat het bos een belangrijke regio functie vervuld die door de ver eniging nog versterkt wordt. In 1986 brachten in het eerste half Jaar 5453 mensen een be zoek aan het bos. rijn voor de gezondheidszorg." SCHIEDAM Prijs, produkt, plaats, promotie en personeel. Met deze vijf p's, ook wel mar- ketingmix genoemd, gaat de gezondheidszorg zich steeds méér bezighouden. Marketing is dan ook hard op weg een modewoord onder medici te worden. „Is dat wél terecht?" vraagt waarnemend directeur lr.>V.F.J. Baaiman van Natio naal Ziekenhuisinstituut (NZI) zich af; HIJ uitte rijn twijfels de- zeweek tijdens een symposi um in verpleeghuis Driemaas- stede in Schiedam over marke ting in de gezondheidszorg. „Het bedrijfsleven draait ook niet altijd even goed," zei Baal- man in de richting van direc teur J.P. Hagenaars van Drle- maasstede, initiatiefnemer van hét symposium. Hagenaars c had zojuist bekend gemaakt dat 'rijn' verpleeghuis Iets zou gaan doen In het kader van marketing. HIJ wees er bijvoor beeld op dat het verpleeghuis wérkt aan imago-verbetering. Baaimari waarschuwde echter ,voór mythologisering van mar keting.: Baaiman: „We mogen vaststéllen dat het niet goed gaaimet het bedrijfsleven. We moeten ons dan ook afvragen of marketing zaligmakend zal Een marktgerichte benadering zou er volgens Baaiman toe lel den dat de klant de voorzienin gen in de gezondheidszorg zou gaan bepalen. „De wetten van vraag en aanbod, of zeg maar de wetten van de jungle gaan gelden. Het resultaat is dat in. rijke gebieden te veel voorzie ningen komen en In arme ge bieden te weinig. Niet voor niets wordt in de meeste rap porten bijvoorbeeld dat van de Commissie Dekker aan- gedrong op een verplichte ba sisverzekering. Men realiseert zich wel degelijk dat commer cialisering van de gezond heidszorg zou leiden tot ach terstanden in oude wijken; kortom tot Amerikaanse toe standen." Volgens Baaiman kan de ge zondheidszorg vooralsnog op deelgebieden profijt trekken van marketing. Hij dacht daar bij vooral aan promotie en per soneel«Als de patiënten zelf mogen kiezen door wie of welk Instituut rij behandeld willen worden, wordt er vanzelf wel gewerkt aan een efficiëntere zoro.'.'- Schiedam wordt op 9 mei 'n gekkenhuis „Het wordt weer groter, mooier. - en beter dan vorig jaar," licht hij toe. Deze fees ten verkopen zichzelf.'Met alle landelijke publiciteit die we nog krijgen en het programma van dit jaar in het achterhoofd voorzie ik een enorme topdruk te. We hadden olifanten kun nen krijgen of zelf aan de mo lenwieken kunnen gaan han gen, maar dat zie je overal al. Wij komen met echt bijzondere primeurs. Uit het feit dat er zulke grote attracties naar Schiedam komen, blijkt dat be drijven en sponsors veel ver trouwen in ons hebben." Het overladen en zeer geva rieerde programma zal 's mor gens ,om 10.00 uur van start gaan. Het publiek kan die dag op twee manleren letterlijk de lucht in. Of in de helicopter voor een rondvlucht boven de stad, of in de hete luchtballon. De formule-l racewagen waar mee Alain Prost vorig jaar we reldkampioen werd zal ér zijn, evenals eenrace-simulator. Daarnaast geeft een free-style skiteam spektaculalre demon straties op een sprlngschans. Het .festijn wordt gecompie-- teerd met Oudhollandse kin derspelen, een standwerkers-, concours, dat voor een echte marktsfeer moet 'zorgen, een jeugdvoetbaltoernooi, een foto wedstrijd, een prestatieloop georganiserd door Bert Kloos terman (2,5 of 10 kilometer, start om 12.30, 13.30 en 14.30 uur, aanmelden tot een half uur voor de start), een spring kussen en eenmini-motorpar- eours voor de jeugd, kinder-, mode- en drive-in-shows, bloe men-, planten^.; en rommel markt, optredens van zangers en bands en diverse demon straties. Hulsartieat Rikkie de Clown zal de gehele dag tussen de meer dan 200. kramen zijn fratsen vertonen. Ook. het Schiedamse soci aal-cultureel werk krijgt .weer. de gelegenheid'om zich achter kraampjes en met demonstra ties: aan den volke te. presente ren: Hoewel het bevorderen-• van sociaal-cultureel werk nog steeds de doelstelling is van de stichting Gravin Aleida; zal de commercie straks zeer promi nent aanwezig zijn op dé fees ten. Tochmaakt de stichting haar doelstellingen hog altijd .waar, meent Ouweneel. JDe voetbalclubs ;klagen dat ze geen jeugdleden meer kun nen krijgen," vertelt hij. „Wij stellen ze met hetpupUlentoér- nooi in staat het publiek te la ten zien wat ze te bieden heb ben. Als ze hiermee geen nieu we leden winnen, wéét ik het niet meer. Dat geldt voor zo veel niet-commerciële vereni gingen en organisaties die er staan. Zij hoeven maar 'wéinig ..voor hun standje te betalen doordat wij de handelaars commerciële tarieven bereke- nen.-Zo werkt dat dus. Bovendien willen we ér dan een groots en gezellig volks feest van maken, dus als ik door sponsoring een tot de ver beelding sprekende attractie naar het park kan halen, zal ik het niet nalaten, want ik ben nou eenmaal op en top een commercieel mannetje. Maar dat betekent nog niét dat het een commercieel feest is." „Uiteindelijk werken, wij als stichting nog altijd op non-pro- fit basis. De héle handel wordt georganiseerd door negen vrij willigers die er persoonlijk geen. cent: wijzer van worden, andersdan wat wel eens wordt gesuggereerd.' Alles wat we verdienen* steken we In nieuwe activiteiten," belooft zakenman1 Ouweneel. Met de Aleidafeesten wil de stichting ook laten zien dat het mogelijk is om in Schiedam een grootschalig spektakel te organiseren. Ouweneel: ijJe hoort vaak' dat Schiedam zo'n 'dooie; stad is, dat de Schiedammers ner gens voor te porren zijn. Flau wekul natuurlijk. Je hebt een buitenkant en een binnenkant Schiedammers hebben gewoon even een prikkel nodig om er gens voor warm te lopen. Maar de stad heeft zo'n rijke geschiedenis, er is hier zoveel moois, dat moet je uitbuiten, dat willen we aangrijpen." Een echte Schiedam-fan dus? Ou weneel: „Natuurlijk, dat zijn we toch allemaal?" Hij zegt verder met verba zing te hebben geconstateerd, dat er op 9 mei ook een grote braderie en vele activiteiten in het centrum is gepland tijdens de finale van de Schiedamse Molendagen, „Vorig jaar hebrs ben wij voorgesteld tot een stèW delijk overleg te komen, om de! planning van dit soort dagen te 'coördineren. .Dat is toén af gewezen. Aangezien wij al drie jaar een vaste datum hebben,; namelijk een week voor moe" derdag, heeft het er alle schijn? van dat men bewust de concur-/ rentieslag met ons aan wil; gaan: Dat de beste maar mag- winnen. Ik heb de champagne in ieder geval al In huis. En zieV ons feest vol vertrouwen tege-i moet," besluit Ouweneel. i (Vahi'een onzer v. verslaggevers) ÏS: VLAARDINGEN - „We schrokken ons echt te pletter, toén we! dat bericht kregen. Daarna V ging ^het allemaal heel snél. Dat ,we er. nu, an derhalve maand later, zo fan tastisch bij zouden zitten'had toen niemand durven hopen. We/zijn er in feite flink op vooruit gegaan." Peuterspeelzaalleidster Bep Neyssel constateert het met tevredenheid. Half februari kreeg het bestuur van peuter speelzaal Peuter-Inn de me dedeling dat de huur per 1 maart zou wordenopgezegd, ondanks eerdere toezeggin gen dat men tot de zomerva kantie zou kunnen blijven. Ba sisschool De Wegwijzer, die de peuters tot dan toe onder dak verleende, had het lokaal zelf nodig wegens de op han den zijnde fusie'met de Rut- gersschooi. Bep Neyssel: „We zijn toen meteen naar de gemeente ge stapt en daar kregen we alle steun bij het zoeken naar, een geschikte vervangende ruim- té. Uiteindelijk konden we te recht bij „basisschool De Mei-, doorn in de Meldoomstraat, een straat verder dan de Jo- han de Wittstraat waar we vroeger zaten. Voor De Mei doorn is het gunstig om een peuterspeelzaal in huis te hebben, want ze pikken allicht een graantje mee. En voor -jvi'ftt"'v;> ril !ï';rtrs.«.' ons heeft-het ook grote, voor-us delen' omhier te zitten.:?Zo:?i hebben ze hier bijvoorbeeld al kleine toiletjes, dus een al te grote verbouwing was niet 'u nodig.',',;.,D t): it - „In de krokusvakantie heb- ben de ouders geweldig gehol- pen met schilderen en vertim- meren, zodat we 10 maart al weer konden draaien," gaat' de peuterleidster verder.'„Ei-'j genlijk zijn we geen dag ge-' sloten geweest. We hebben nu de beschikking over een veel lichter lokaal, een schitteren-* de speelplaats, een keukentje en we mogen gebruik maken; van een extra speellokaal bin- nen. Dat zijn stuk voor stuk! verbeteringen." De Peuter-Inn herbergt op dit moment drie groepen van! elk achttien: kinderen, die! twee keer in de week een dag-!'., deel komen ('s ochtends van,; 8.45 tot 11.30 uur en donder-;/ dagmiddag). Daarmee heeft,, men de.maximum capaciteit,! bereikt De wachttijd voor de!!, peuterspeelzaal bedraagt op! dit moment 6 maanden. De!, peuterspeelzaal is bedoeld.; voor kinderen van 2V4 tot 4,. jaar, maar vanaf twee jaar., kunnen de peuters al op deiX wachtlijst worden gezet. Voor meer inlichtingen:" Peuter-Inn, Meidoornstraat,.. 28, telefoon (010-) 4701268. Een goede gezondheid is een groot geluk. Meestal beseffen we dat pa», wan neer ziekte zich aankon digt Iedereen wil gezond zijn maar vooral ook blij ven. In de allereerste plaats denken we hierbij aan het lichaam. Maar ook, zo niet vooral, het mense lijk bewustzijn (de ziel, de geest) dat bet lichaam als voertuig nodig beeft om zich te kunnen manifeste ren, moet gezond zijn. Er is onweerlegbaar een wisselwerking tussen zeg maar de binnen- en de bui tenkant van de mens. Is er een defect aan het lichaam, van een griepje tot en met een ernstiger ziekte, dan beïnvloedt dat vrijwel bij eUc mens de gemoedstoe stand. Andersom geldt dat net zo. Mensen, weliswaar gezond van lichaam, die zich ongelukkig voelen, mensen die te kampen heb ben met grote Innerlijke - spanningen, krijgen op de kortere of langere termijn te maken met lichamelijke klachten zoals bijvoorbeeld een maagzweer, hyperven tilatie en zenuwtrekken. Sinds een aantal jaren leg gen medici zelfs een ver band tussen de wijze waar-. op men denkt, de wijze waarop men in bet leven staat en sommige vormen van kanker. Wie gezond (er) wil leven richt zich in eerste instan tie op het lichaam, de bui tenkant. Logisch, want dat is zichtbaar, tastbaar en eenvoudiger om aan te werken dan aan de binnen kant van de mens. Veel frisse lucht, gezonde voe ding, geen alcohol, niet ro ken plus de nodige li chaamsbeweging zijn voor waarden voor het gezond- honden van bet lichaam. Plet Westcln, geboren en getogen Maassluizer en sinds een aantal jaren na tuurgeneeskundig thera peut in deze gemeente met een drukbezochte praktijk, onderschrijft deze voor waarden van harte. Het aantal cliënten van zowel uit als buiten Maassluis, dat een beroep op hem doet, breidt zich voortdu rend uit. Daarom wil bij naast zijn praktijk binnen kort ook een gezondheids- winkel openen, waar men sen gezonde voedingsmid delen, homeopathische ge- neesmiddelen en informa tieve boekjes over gezond heid kunnen kopen. (Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS „Ik leef naar wat ik preek: ik rook niet, ik drink niet en ik eet vegeta risch. Maar natuurlijk man keer ik ook weieens wat." Maassluizer Piet Westein, van jongsaf aan al geïnteresseerd in een natuurlijke leefwijze, richtte enige jaren geleden, na diverse omzwervingen in tal van landen en zijn studie aan de Academie voor Natuurge neeskunde, een praktijk op. Daar werkt hij samen met een vrouwelijke collega en zijn echtgenote, die op dit moment ook studeert aan dezelfde aca demie. Westein: ,Het idee voor een gezondheidswinkel is enige tijd geleden ontstaan, doordat, ik tot het besef kwam dat mijn cliënten hier weliswaar advies krijgen om gezonde voedings- produkten te kopen, maar dat emergens een compleet assor timent in deze gemeente ver krijgbaar is. Bij sommige win kels tref je wel een aantal re- formprodukten aan, maar be paald volledig kun je die arti kelen niet noemen. Bovendien willen we In onze winkel ook een volledig pakket homeopa thische geneesmiddelen kun nen aanbieden. En wat naar mijn Idee even eens van groot belang is, Is dat we dé bezoekers adviezen kun nen geven. In de vorm va!n een gesprekje, informatie op pa pier e.d.. Natuurlijk moet de winkel economisch haalbaar zijn, maar wat voorop staat Is de gezondheid van mensen. We denken er over om In de ge zondheidswinkel, die gevestigd wordt aan de Burgemeester De Jonghkade, op het Hoofd, ook nog een praktijkruimte in te richten," vertelt Westein. Op dit moment wordt de toe komstige gezondheidswinkel volledig verbouwd. Hij zal na enige tijd worden geopend. Net als andere winkels zal ook de ze winkel vijf dagen per week geopend zijn, behalve op zater dag. .Hat komt door mijn le vensovertuiging," gaat Wes tein verder. „Wij zijn Zevende dagsadventisten en die houden hun diensten op zaterdag. Deze levensovertuiging is trouwens ook de basis, van waaruit ik me ben gaan toeleggen op de natuurgeneeskunde. Ik ben er als kind al mee in aanraking gekomen door mijn ouders. Mijn vader bezocht vroeger al voor adviezen dok ter Moerman. Op mijn zestien de volgde Ik mijn eerste vas- tenkuur. In de jaren daarna heb Ik allerlei beroepen uitge oefend en heb Ik veel van de. wereld gezien. Uiteindelijk ben ik teruggekeerd naar Maas sluis en heb toen heel bewust gekozen voor die studie na tuurgeneeskunde. Ik ben een heel gewoon mens, geen hel derziende of zoiets. Ik breng in feite alleen maar de kennis omtrent de natuurgeneeskunde, in de praktijk. Omdat ik er van overtuigd ben dat ik' op die manier mensen kan helpen." Het menselijk lichaam spreekt volgens Westein boek delen. Hij gebruikt voor het vaststellen van de diagnose en de behandeling van de kwalen diverse technieken zoals Iris copie (een vorm van diagnos tiek, die stoornissen beschrijft op grond van verschijnselen In het gehele oog), de voetreflex- zonemassage, de HLB-bloed- test, acupunctuur (gedeeltelijk met electronische apparatuur) en vervolgens geeft hij voedse- l&dviezen en schrijft hij ho meopathische geneesmiddelen voor. „Wanneer iemand binnen komt in mijn behandelkamer krijg ik al meteen een aantal aanwijzingen," weet Westein. „Uit de manier waarop iemand zich beweegt, de ogen, de ge stalte. Uiteraard, kijk Ik niet alleen naar het lichaam, van zelfsprekend praat ik met mijn cliënten ook overhet ziektcM beeld en tracht ik erachter té-* komen wat de oorzaak is. Want> met enkel en alleen symptoom-^ bestrijding kom je er niet. Ik ben geen concurrent van de huisarts of de specialist, zo- als sommige mensen wellicht denken. Nee, ik werk heel an-,; ders en bovendien kan ik ook», een aantal dingen niet die! zij;' wel kunnen. Ik kan bijvoor-;, beeld géén gebroken been zet-,.- ten, ik kan ook niet opererénr. enz.," zegt Piet Westein. y - 'J-T Hij besluit zijn visie op ziek,, zijn van het lichaam ais volgt- „fit ga er vanuit dat het 11;.; chaam eigenlijk zichzelf moét genezen en daar lam jé door, als mens gezond te leven zèlf,: veel aan doen. Ik probeer een;' diagnose te stellen en geef ad-? vlezen, maar ik maak het 11?.; chaam niet beter, dat doet. hét? lichaam dus zelf. Maar je wéét-, als natuurgeneesarts wel, waaraan het lichaam behoefte heeft om te herstellen. Eigen-, lijk moet je dus nog voor je, riek wordt werken aan Je ge-, zondheid. Heel eenvoudig,., want ieder weldenkend mens, weet dat net zo goed als ik, door.'natuurlijk en gezond te, leven."

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1