Boycot Zuidafrikaans fruit krijgt een nieuwe impuls LUCHTVERING. Jan Anderson is tevreden met 'uniek museumweer' a Maya-geleerde Chavez overleden van Dalen schoenen Tiran Schoenen Kortaf Inwonertal van Maassluis stijgt Paasdagen erg rustig CEES BOER TWEEWIELERSPECIALIST Auto over de kop Vlaardingen maatgevend bij basiseducatie in Schiedam mMAWi bpj mm WS WV (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDINGEN Nadat de da-, lende tendens van de werkloosheid in de Water wegregio in februari ruw werd gestoord door en lichte stijging, is de vertrouwde trend weer terug. Het aantal werklozen in de regio Nieuwe Water weg Noord is in maart met 98 personen gedaald. Bij de vrouwen daalde het aantal met 28 en bij de mannen met 70. De vraag van de werkgevers steeg met 19 tot 279 openstaande vacatures. Vori ge maandwerden 173 nieuwe vacatures inge- aiend, gelijk aan de maand daarvoor. Taallessen Schoolverlaters Leslie Wijnberg, Riet Eggermont en Marian van Kam pen (v.l.n.r vragen aandacht voor het martelen van hinderen in Zuid-Afrika. (Foto Arie Wapenaar) •-r Ga een treetje hoger in loopcomfort Gun uzelf Clarks Air Shoes Schoenen met in de zool een uniek netwerk van luchtkamers en luchttunnêls, wat tijdens het lopen voor een weldadig verend voetbed zorgt. Maak bij onsuweersteluchtwandeling-Enalna een paar stappen bent u in de wolken \_ami CLARKS AIRSHOES.ZITTEN LEKKERDER,STAAN BETER. Zuidvliet 6, 0,1899-12404, Maassluis Koningshoek' 376, 01899-21275, Maassluis Jan Anderson staat achter de toonbank van het oude winkeltje te praten met enkele bezoekers. (Foto Arie Wapenaar) Visserijband Don Adrian I. Chdvez toont het foutief vertaalde manuscript van de Spaan se pater Jimenez van de Pop Wuj, het heilige boek van de Mayaindianen. De foto is genomen op een persconferentie op Schip hol tijdens Chdvez' eerste Europese toemee in 198S. (Foto Kippa) Bewaren Schoolvoetbal Handbaltoernooi Windturbines Zomerkamp Kampioenschap Doorvaart Industriebond FNV ?I3 mEiïm m ma rtleuê moderne fen™ In ongelofellJRveei maten en |vv* mmmmm Noordvliet 43-45, Maassluis, Tel. 01899-16799 HET VRIJE VOLK vlaardingen- schiedam 4 DINSDAG 21 APRIL 1987 i\ Werkloosheid dalend m Deze cijfers zijn bekend ge maakt door het Gewestelijk "^Arbeidsbureau Nieuwe Water weg Noord. Volgens directeur ..J. A. van Lent corresponderen de jongste gegevens met het •icpatroon van de langzaam maar gestaag dalende werk eloosheid. Van Lent was in fe bruari dan ook met ongerust (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij de ontwi- keling van het ontwerppro gramma voor de basiseducatie Schiedam (volwassenenonder wijs) wordt dankbaar gebruik gemaakt van de ervaringen in Vlaardingen. Dit blijkt uit een eerste opzet van dat program. De basiseducatie voor Schie dam wordt de komende maan den ontwikkeld door instellin- ngen die dit soort onderwijs bie den. Vanavond komen die in stanties voor het eerst bij el kaar in het stadhuis. De verga dering draagt de naam educa- Jtief beraad en wordt geleid door cursusleidster M. Ponsi- oen van de Yolkshogeschool Olaertsduyn. Voor 8 augustus van dit jaar -moet de basiseducatie lande lijk zijn ingevoerd.^ Vlaardin- *gen "behoorde tot "de eerste groep-steden waar het nieuwe systeem al in januari van kracht werd. Vorige week maandag heeft minister dra. W. J. Deetman (Onderwijs en Wetenschappen) het officiële startschot, gelost voor de Vlaardingse, basiseducatie. In Schiedam hoopt men van de voorsprong in de haringstad te 5 profiteren. Bij een snelle invoe ring van de basiseducatie zou Schiedam wellicht nog aan spraak kunnen maken op de mogelijke extra gelden die de minister vorige week voor dit type onderwijs in het vooruit zicht stelde. Hij beloofde meer geld als er te lange wachtlijs ten zouden ontstaan van vol- i wassenen die iets willen leren. 'Het gaat bij basiseducatie E om een omvangrijk pakket van lessen op het gebied van tweede kansonderwijs, waar onder alfabetiseringscursussen en speciale taallessen aan mln- f derheden. Het niveau komt overeen met dat van de basis- school en de eerste jaren van v het voortgezet onderwijs. toen de werkloosheid onver wacht steeg met 151 personen. „Het is heel normal dat zo aan het eind van de winter de werkloosheid toeneemt, meent de directeur. „De nega tieve seizoensinvloed gaat door tot halverwege de maand april." Dat de werkloosheid on danks de negatieve seizoensin vloed daalt is alleen maar meegenomen. Van Lent wijst erop dat de daling weliswaar niet schokkend is, maar dat deze de dalende trend onder streept. De absolute cijfers hebben vooralsnog geen in vloed op het zogenoemde voortschrijdend halfjaarge middelde (trend), dat overi gens eveneens nog dalende is. De verwachting is dat de ko mende maaden de werkloos heid blijft dalen totdat aan het begin van de zomer de school verlaters zich op de arbeids markt presenteren. De daling van de werkloos heid deed zich voor in alle sec toren; de bouw, bij het metaal- personeel, in de handel en bij kantoren. De werkloosheid on der de jongeren daalde een half percent tot 23,5 percent. De werkloosheid onder jonge ren daalde sterker dan de tota le werkloosheid. WERKLOOSHEI» PER GEMEENTE Mannen Schiedam2239 Vlaardingen..™.,,.,™..,.. 1836 Maassluis735 Rozenburg™.,-:™...™..™.. 261 Hoek van Holland145 Maasland™..™.34 Totaal5250 Vrouwen™™ 1210. 1262 379 222. 76™ 28™ 3177™ Totaal 3449 3098 1114 483 221 62 8427 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De boy cotactie van Zuidafrikaans fruit krijgt een nieuwe impuls tijdens de eerstkomende Ande re Markt op het Liesveld. „Wij willen de mensen oproepen tot een algehele boycot van Zuid afrikaans fruit," zegt Leslie Wijnberg van Vlaardingen te gen Apartheid (VTA). De An dere Markt staat op zaterdag 25 april in het teken van Zuid- Afrika als onderdeel van het traditionele Zuid-Afrika week einde. In het kader daarvan prediken zondag 26 april zeven in Nederland studerende Zuid- afrikaanse theologie- en ande re studenten in Vlaardingse kerken. Zondagavond is het Maatschappelijk Avondgebed aan Zuid-Afrika gewijd. De boycotactie heeft tot nu toe positieve reacties opgele verd van de Vlaardingse reis bureaus, die geen toeristische reizen naar Zuid-Afrika orga niseren, enkele supermarkten en groentehandelaren. De Vlaardingse wijnhandelaren hebben daarentegen niet ge reageerd op de oproep van VTA om te stoppen met de ver koop van Zuidafrlkaanse „prp-, ducten. Bas van der Heiden- meldt via een sticker op de deur 'Wij verkopen geen Zuid afrikaans fruit'. Uit Zuid-Afri ka komen onder meer druiven, kiwi's, citroenen, sinaasappe len en pruimen. Het gaat met name om de merken Cape en Wellington. „Wij beraden ons nog hoe wij Shell gaan aanpakken," zegt Leslie Wijnberg. „We pro beren met Shell-werknemers in contact te komen. Als Shell zich zou terugtrekken uit Zuid-Afrika, zou het hele apartheidssysteem in elkaar donderen." Riet Eggermont (ook VTA); „Shell zegt dat ze goed is voor haar zwarte werk nemers. Maar daar gaat het niet om; het gaat erom dat ze het systeem steunt." Tijdens het Zuid-Afrika weekeinde ligt op zondag het accent op de martelingen van kinderen in Zuid-Afrika. Mari- m mmmmm MODESCHOENEN - TASSEN DIJKSTAL - 3111 EE SCHIEDAM -Ofoersvest 135, Telefoon 4268492 Mode in dames-, heren- en kinderschoenen SCHIEDAM, Broersvest 33c, tel. 010-269029 an van Kampen van de con tactgroep Afrika-predikant: '„Het regiem ontziet zelfs kin deren niet. Ze worden opge pakt, vastgehouden en gemar teld. Zelfs baby's worden al weggehaald. En het Is sinds kort verboden om navraag naar gevangenen te doen." De studenten, die op zondag ochtend prediken, arriveren zaterdag. Ze maken een wan deling door oud-Vlaardingen, doen de Andere Markt aan en worden 's avonds door de Vlaardingse collega's ontvan- gï'n. Voorganger tijdens het Maatschappelijk Avondgebed (aanvang 19 uur in kerkcen trum Holy, Relgerlaan) is Da vid de Beer, persona non grata in zijn moederland, Zuid-Afri- ka.i "Leraren die in de les aan dacht willen besteden aan bo vengeschetste problemen, kun nen bij Leslie Wijnberg een schoolpakket aanvragen (tele foon 4357643, tussen 18 en 19 uur). Tevens is verkrijgbaar het boekje 'Het is oorlog in mijn straat' van Helena Cook met getuigenissen van gemar telde kinderen. Het Defense and Aid Fund is een actie be gonnen om de jeugdige slacht offers te helpen. Het gironum mer van het fonds is 503133. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De wis selvallig gestemde weergoden hebben gezorgd voor uniek museumweer. Ruim honderd bezoekers kwamen gisteren naar het Streekmuseum Jan Anderson in Vlaardingen. Be halve de antieke winkel, de ou de kaarten op zolder en de vele streekgebonden voorwerpen, was nu ook een geheel nieuwe expositie te zien; een verzame ling elektrische apparaten. Het grootste deel van de bezoekers was volgens Anderson speciaal voor de nieuwe tentoonstelling gekomen. De nieuwe expositie vertoon de geen directe verbondenheid met de regio Nieuwe Water weg. Te zien waren fototoestel len, waarvan vele van Duitse afkomst, zoals een antieke Voigtlander. De camera's, zo wel professioneel als voor amateurs, gaven een beeld van de ontwikkeling van de foto grafie. Zo had Anderson ook nog een vertrouwd "boxje' op de kop getikt, dat vroeger ca deau werd gedaan bij Sunlight zeep. Verder vele radio's. Jan An derson: „Een klein beetje trots ben ik wel op een zeer oud exemplaar waarop ook nog een visserijband zit. Vla die band konden de schippers al voor zij de havens binnenvoeren door geven welke vangst zij op wel ke piek hadden gedaan. Het aardige is natuurlijk dat dit apparaat toch wel weer past In het Vlaardingse, dat een vis- sersstad was." Ook nieuw was een deel van de in september te openen ex positie over de geschiedenis Door onze medewerker HAN VAN DER HORST De indiaanse Maya-geleerde Don Adrian Inez Ch&vez is op twee en tachtigjarige leeftijd in zijn woonplaats Quetzalte- nango (Guatemala) overleden (23-3-'87). Hij zat net een ritu eel gezondheidsbad te nemen, nadat hij zich boos had ge maakt over het uitblijven van geld dat hem door zijn Itali aanse uitgever was beloofd. Een hartaanval werd hem fa taal. Chdvez gaf sinds 1983 le zingen In Nederland, Belgie, Frankrijk, Italië en Duitsland. Verleden jaar hield hij nog een toespraak in het Weeshuis in Vlaardingen en sprak hij voor de Betrand Russell-lezing in Amsterdam. Kenners van de indiaanse cultuur beschouwden Chdvez als een belangrijk voorman van de indiaanse emancipatie. De man had nauwelijks een schoolopleiding, maar geslaag de erin de Pop Wuj, het heilige boek van de Maya-indianen, te reconstrueren. Voor het eerst kwam een vertaling van de persen waarbij deze Maya-bij bel van allerlei christelijke ele menten, die Spaanse paters ooit in dat heilige boek hadden binnengesmokkeld, werd ont daan. Voor de reconstructie ontwierp hij het KIche-alfabet, dat voordien nooit op schrift had gestaan. De Pop Wuj be handelt de ontstaansgeschiede nis van de Maya's en is vol gens Chdvez duizenden jaren oud; „vele eeuwen ouder dan de bijbel". Chdvez hield in Vlaardingen en gloedvol be toog over de jongste versie van de Pop Wuj en het daarmee strokende indiaanse geloof. Miskend en verguisd in Gua temala™ werd Chdvez' eerste Europese toemee in 1983 een succes. Hij gaf lezingen over de Pop Wuj en lichtte de Maya-kalender toe. Ook woon de hij de opnamen bij voor een radio-hoorspel over de Pop Wuj, dat zijn vriend en reisge noot, de dramaturg Fons Eick- holt, voor de KRO bewerkte en regisseerde. Eerder boekte Chdvez enige successen tijdens toernees door de Verenigde Staten. Inmidddels hebben uit gevers in Italië, Frankrijk en Nederland (de Knipscheer) vertalingen van Chdvez' Pop Wuj voorbereid. In Nederland heeft onder meer de schrijver Bert Schierbeek zich met de bewerking bezig gehouden. De grijze indiaanse geleerde zorgde overigens in zijn laat ste twee levensjaren nog voor een aantal controverses. De Nederlandse deskundigen op het gebied van de indiaanse geschiedenis en cultuur raak ten in een heftig conflict over de voors en tegens van zijn op vattingen. Aanleiding voor de commotie was de inhoud van een geschiedenisboek dat Chd vez schreef, dat aansluit op de Pop Wuj. Don Adridn Chavez hield in dat boek bij hoog en laag vol, dat de indianen af stamden van de legendarische dertiende stam van het volk Is rael. Indianen zijn Hebreeers, meent Chdvez. Om die reden, zo concludeerde hij, hadden de blanken van Latijns Amerika en In het bijzonder die van zijn vaderland, Guatemala, niet het recht indianen te discrimine ren. Met golven kritiek reageer den tegenstanders, toen Chd vez hierover zijn standpunt uiteen zette tijdens de Ber- trand Russell-lezing. Een aan tal kenners, onder wie de Leidse docent Maarten Jansen en zijn indiaanse echtgenote, menen dat Chdvez met dit soort opvattingen de discrimi natie juist bevestigt. „India nenverhalen" spelen de rechtse machthebbers in La tijns Amerika juist in de hand. Volgens Jansen was Chdvez niet zo zeer een charlatan maar een triest bewijs hoe de koloniale wetenschap en de so- ciale-culturele discriminatie ook begaafde Indiaanse intel lectuelen kunnen misleiden en uitrangeren. Hoewel Jansen Chdvez' levenswerk, „de Pop Wuj, prees, was hij niet bereid de toespraak van de Maya-ge leerde in de Russell-lezing aan te horen. Het Bertrand Russell-Comi- té, dat Chdvez had uitgeno digd, moest eveneens felle kri tiek over zich heen laten gaan. Jansen en zijn medestanders, die tijdens de lezing de presen tatoren met een spervuur van kritiek via de interruptie-mi crofoon confronteerden, meen den dat de inhoud van de le zing niet met de naam van de serieuze Britse filosoof Willi am Bertrand Russell verbon den mocht worden. Ook ikzelf werd, als discus sieleider, geplaatst yoor een waterval van kritiek. Ik heb toen nog gezegd dat de oude sypathieke Chavez best onge lijk kon hebben, maar dat de discussie dat wel zou uitma ken. Was de lezingencyclus im- 'mers niet een podium voor verschillende meningen? Wel nu, dan had toch ook Chdvez recht van spreken. En niet In de laatste plaats vanwege zijn beeldend spraakgebruik en de bijpassende mimiek. Het was toch op zijn minst ik denk alleen ai aan de traditionele maya-groet; diepe buiging en de handen op het hart "pri ma televisie'... Het ziet er niet naar uit. dat de discussie door het heengaan van Don Adridn I. Chdvez is verstomd. Zowel in Guatemala als In Europa zijn vrienden druk in de weer om brieven en ander Interessant werk van de Indiaanse geleerde te verzame len. Het is immers niet niets wat Don Adridn ons heeft na gelaten. van Vlaardingen. Het betrof nog slechts een hoekje waarin een collectie tin- en glasvoor- werpen stond opgesteld. An derson is deze maanden iedere avond druk in de weer met de toekomstige tentoonstelling. „Eindelijk kan ik eens uitstal len wat Ik in tien jaar heb op gebouwd," zei Anderson. „We hebben de expositie al lang ge pland. Stadsarchivaris Theo Poelstra heeft ter gelegenheid van deze expositie de geschie denis va» Vlaardingen op schrift gesteld. Hij is nu zo'n beetje klaar met schrijven, zo dat ik aan de gang kan met de spullen." De nieuwe tentoonstelling onderstreept volgens Anderson de functie van een museum. Anderson: „Het gaat niet al leen maar om de mensen wat te laten zien. Belangrijk is dat een stuk geschiedenis door middel van bewaarde stukken wordt overgeleverd. Daarom heeft een museum ook de op dracht spullen te verzamelen en te bewaren. Bewaren is van primair belang. Maar nu we zo veel hebben opgeslagen, is het zaak alle spullen uit de kasten en hoeken te halen. Het publiek heeft immers niets aan be waarde voorwerpen die het niet te zien krijgt." j SCHIEDAM De bestuur der van een BMW is is met lichte verwondingen overge bracht naar het Schielandzie- kenhuis in Schiedam overge bracht, nadat hij met zijn auto drie keer over de kop was ge slagen. Verder raakte niemand bij het ongeluk betrokken. De man reed vanaf Nieuwe- lant in Schiedam naar het kruispunt Nieuwe Damiaan/Schiedamseweg, waar hij volgens de politie met te hoge snelheid de bocht nam. Hierdoor raakte de wagen het verhoogde gedeeite van een vluchtheuvel, waarna de auto kantelde. Na drie keer om de as te zijn gekanteld, kwam de auto tot stilstand op de tram baan. Op de sportterreinen van de Schiedamse voetbalverenigin gen Hermes DVS en SVDPW wordt deze week het school- voetbaltoernool gespeeld. Zo'n negentig elftallen van Schie damse basisscholen en scho len voor het voortgezet onder wijs nemen deel. Dit jaar doen ook ruim 3500 meisjes mee. Scholieren kunnen deze week ook hun paasvakantie benut ten door deel te nemen aan het handbaltoernooi. Gespeeld wordt In sporthal Margriet en op het UVG—terrein in Sport park Harga. Ook aan dit toer nooi doen zowel de Schiedam se basisscholen als de scholen voor het voortgezet onderwijs mee. Het toernooi is door de plaatselijke handbalverenigin gen georganiseerd. Twee hydraulische windturbi nes met een vermogen van 600 kw zullen worden gebouwd in het zuidelijk havengebied van Schiedam. De gemeente heeft hiervoor een krediet van ruim 3,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld. De bouw wordt gesub sidieerd door het ministerie van VROM (901.100 gulden) en de Europese Gemeenschappen (1.385.200 gulden). De investe ring zou na twee jaar rendabel moeten zijn. Wijkcentrum de Erker in Schie dam—West organiseert een zomerkamp in Hattem (nabij Zwolle). Op het kampeerterrein Is een zwembad en voor de deelnemers aan het kamp is een grote kar voor vervoer van grote spullen beschik baar, Het wijkcentrum stelt de scholieren een grootse vakan tie met veel vreugdevuren in het vooruitzicht. Voor meer in formatie, Wijkcentrum de Er ker, telefoon (010) 4267767/- 4263161. In de serie Schiedamse voet balkampioenschapswedstrij den 1987 zijn de volgende wedstrijden gespeeld: Excelsi- or'20DHS 4—0; WK-GTB 3—2; Ursus—Schiedam 2—2; FCN'66—Schiedamse Boys 4—4; SVDPW zondag—Her mes DVS 0—2. Voor dinsdag 21 april staan de volgende wedstrijden op het program ma: DHS—Ursus, SVV ama- teurs—GSS, GTB—FCN'66, HBSS en SVDPW zondag, MartlnitSchiedam, Olympus Schiedam—Demos, SVDPW zaterdag—Schiedamse Boys en DRZ—Hermes DVS. Don derdag 23 april wordt PPSC—SW amateurs gevoet bald. De openingstijden van de bruggen en het aantal schut tingen door de Buitensluls in de weekeinden is door de ge meente Schiedame voor de pe riode van 15 april tot en met 15 oktober aanzienlijk ver ruimd. Nieuwe openingstijden van bruggen en doorvaartmo- gelljkheden zijn: Vrijdag, door gaande vaart mogelijk tot 19.00 uur. Daarna geen brug- of sluisbediening meer. Zater dag, van 7.30 tot 12.00 uur is de Havendienst op normale wijze geopend. Zaterdag, om 18 00 uur een opening van de Buitensluls en Hoofdbrug, brug Huis te Riviere en 's Grave- landsebrug. Doorvaart door de stad is mogelijk. Zondag, open om 8.00 uur de Buitensluls, Hoofdbrug, brug Huis te Rivie re, 's Gravelandsebrug. Geen doorgelande vaart door de stad mogelijk. Zondag om 19.00 uur en om 20.15 uur, doorvaart door de stad mogelijk, aanslui tend wordt om 21.30 uur ope ning verricht aan de Buiten sluls, Hoofdbrug, brug Huis te Riviere en 's Gravelandsebrug. Pleziervaart dient zich tijdig te melden bij het bedienend per soneel van de Havendienst, te lefoon 4152405 of via kantoor tje bij de Buitensluis telefoon 4267634. i De Schiedamse afdeling van de industriebond FNV houdt donderdag 23 april de jaar lijkse ledenvergadering. De vergadering, in het FNV ge bouwtje aan da Stadhouder slaan 119 te Schiedam, begint om 20.00 uur. Het jaarverslag komt aan de orde, het financi eel overzicht en samenwerking tussen de Industriebond FNV afdelingen van Schiedam, Vlaardingen en Maaassluis. Districtsbestuurdsr Theo Ber ger doet mededelingen over die eventuele regionale samen werking. Hij gaat tevens in op de problematiek rondom de scheepsbouwbedrijven in de regio. Voorzitter Jaap Eikenboom neemt afscheid. Hij legt de voorzittershamer neer. Twee bestuursleden nemen even eens afscheid. Aad Nieuwstra- ten is kandidaat gesteld voor de vacante voorzittersfunctie. Om ongeveer 21.00 uur hoopt men de bestuursverkiezing en het officiële gedeelte achter zich te hebben. Dan wordt er met de scheidende bestuursle den en de oud-voorzitter een afscheidsglaasje gedronken. MAASSLUIS De Maasslulse bevolking is in maart met vier inwoners toegenomen. De stad telt nu 34.835 inwoners Er werden In Maassluis 19 jon gens en 14 meisjes geboren. In totaal vestigden zich 129 men sen in Maassluis, terwijl 147 Iot woners de stad verlieten. Er werden 8 huwelijken gesloten en 2 huwelijken ontbonden. De cijfers staan vermeld in de be volkingsstatistiek over de maand maart. SCHIEDAM/VLAARDINGEN De paasdagen zijn In de drie Waterweggemeenten uitzon derlijk rustig verlopen. De poli tiekorpsen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis had den weinig of geen last van vandalen. Vorig jaar meldde de politie nog overlast van jonge ren die zich verveelden en spullen hadden vernield. Hoofdinspecteur K. van der Zee. „Vlaardingen was dit jaar net een groot dorp. Er viel niets te beleven." KJ f sr/kttA tPÊMÊfÉÊMMMÊfC Ai kwatticit ondot mm&MPU tJ Wm v.y-' alle omstanclianoctvri

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1