Reinigingsdienst Vlaardingen bestaat 100 jaar ff to Schiedamse Zwem Club (SZC) bestaat 75 jaar: 'Wij blij?en altijd bestaan' 003Sm HET VRIJE VOLK VAKANTIEBON A B C D HET VRIJE VOLK OP UW VAKANTIEADRES wv ws *WB Dagelijks Hep een spoor van stank door dé stad ■Vlaardingen. Het leven in de stad werd er op gezette tij den ondraag lijk 'door. Oorzaak" was het vervoer van mense lijke uitwerpselen, dat niet via de riolering liep. Met onaf gesloten emmertjes kwamen de "mensen hun potten in de avonduren legen Pij schepen die in de haven of de Biersloot lagen. Volle schepen konden hun vracht overhevelen naar grotere schepen. Een allesverzengende geur van metaan vulde de haringstad. De mid deleeuwse aanpak was het resultaat van een tienjarig contract met Vlaardinger J. Kornaat. Hij had het recht op in zameling en verkoop van vuilnis." Precies honderd jaar geleden werd het burgemeester. en wethouders van Vlaardingen te gortig en stichtten zij de ge meentelijke reinigings dienst. Onze verslagge ver kroop in de geschie denis van het vuil en de reiniging. SOMM t%mmwgmti Het personeel voor een overzicht van de veelsoortige voertuigen waarmee de reinigingsdienst Vlaardingen in 1987 v :rkt, WÈÊÊmmËÊmÊmm Een putten- schepper aan het werk op de Hoek Day er/Zo merstraat in de jaren veer tig. V"; wWÊSi De gemeentelijke reinigingsdienst is momenteel een heel bedrijf. (Foto's Bob Caree) Het Vrije Volk is ook dit vakantieseizoen weer op veel campings en volkstui nen in Zuid-Holland, Zeeland en Brabant te koop. U hoeft ons dus geen dag te missen! We kunnen u tijdens uw vakantie op verschillende manieren van dienst zijn. U kunt kiezen uit de volgende serie mogelijkheden: A) BEZORGING B) WEEKKAART C) KRANT PER POST (een dag later) IN NEDERLAND EN BELGIË BINNEN EUROPA BUITEN EUROPA D) ONDERBREKING GEEF UW VAKANTIE TIJDIG DOOR NOG VRAGEN? PRETTIGE VAKANTIE HUISADRES: VAKANTIEADRES: Nico Kolmeij er, SZC voor zitter: „Er ko men weer be tere tijden, dat staat voor mij vast." (Foto's Arie Wapenaar) Gloriejaren Ferme jongens, stoere knapen. Geheel rechts knielend N. J. Bouvet met naast hem A. Oranje, de oprichters van de Schiedamse Zwem Club. De foto werd vermoedelijk in 191S genomen in het zwembad aan de Westfrankelandsedijk. Krat jenever het vrije volk schiedam/vlaardingen ZATERDAG 25 APRIL 1987 Een spoor van stank teisterde de stad Van onze verslaggever TONDAMEN VLAARDINGEN De ka lender wees 1887. Het contract met Kornaat betreffende de de nering- „van den sekreetmest, de haardasch en het vuilnis"; Jiep af. De Vlaardingse bevol king dronk nc y uit open riolen als de Waal en de Biersloot. In dezelfdewateren stortte men het huisvuil 'i en waste-, men zich. Stadsarchivaris Theo Poelstra spreekt, over„kreken vancholera, en andere epide- miën.V. De omstandigheden waarin de bewoners leefden waren er barmelijk. Het dijkdorp Vlaar dingen, dat na de zogenoemde grote stadsbrand van -1574 en de overstromingen van de ja? y.v.v.v,v.-.'.v. ./.'-..vv .v.- -.v.,- o ..'.va .-.v .-.wv,-A me yz/y-m ren daarna groeide, was aan het eind van de 18e eeuw weer! terug in de diepe 5 armoede. Halverwege de negentiende eeuw keerden de kansen weer een beetje en tekenden de ge volgen van de industriële revo lutie zich ook in Vlaardingen af. De stoommachine komt op en de stad van-de haringkop pen schreef het begin van haar jongste geschiedenis. Vlaar dingen telde toen zo'n 10.000 burgers. De inwoners worden door Poelstra omschreven als stedelingen met het karakter van dorpelingen. Ondanks de vernieuwingen waren ze nog altijd zo arm als kerkratten. En ze leefden dan tot over maat van ramp ook nog in hun éigen vuil-Dat vuil was overi gens wel; -uiders va samen stelling dan dat vr *,e tijd. Plastic kwam nie r- iv Ook werden geen elekt 'r'-- appa raten en meubels op straat ge zet. Eten weggooien was er niet-bij. Het huisvuil bestond dan ook uit echt afval als schillen, kruimels, wat papier en faecaliën (uitwerpselen). Het afval werd niet of nauwe lijks verwerkt op afgevoerd. Het meeste kwam in de sloten en stroompjes terecht en werd een bron van ziekten en ge zwellen. Inmiddels kenden de grote steden al een gemeentelijke reinigingsdienst, de eerstè'mo- derne stadsreiniging was een idee van de Amsterdamse arts Samuel Sarphati, die al vele andere vernieuwingen in de stad op zijn naam had staan. In 1847 werd in Amsterdam volgens het model Sarphati het huisvuil opgehaald. De schil len hield men apart en de rest kon worden verwerkt tot vee voer en mest. De bekende strontkar, ook-wel de Boldoot- kar genoemd, begon door de straten te rijden. Mannen die tonnetjes vol faecaliën af- en aanvoeren, werdenén terugke rend beeld in de stad. Het Vlaardings gemeentebe stuur meende dat er ook maar eens iets dergelijks moest ge beuren in de haringstad en liet zich voorlichten in Delft, waar halfweg de negentiende eeuw haar Amsterdams voorbeeld een reinigingsdienst v. .rd op gezet. De stap werd gezet na dat de inwoners steeds luider protesteerden tegen de steeds ernstiger vervuilde straten en wateren. Delft leek qua vorm en omvang op Vlaardingen "en werd het grote voorbeeld voor B. en W. voor wat betreft de reinigingsdienst. - Archivaris Poelstra noemt dé oprichting van de Vlaar dingse dienst relatief laat, hoe-; wel Schiedam enkele decennia later een reinigingsdienst in stelde. Schiedam moet in die jaren worden aangemerkt als een van de vuilste steden van de regio. Historicus Hans van der Sloot: „Vele, vele malen: vuiler dan Vlaardingen; Net als in de „omringende steden, en dus ook Vlaardingen, had, Schiedam een open riool. Maar de bevolking van de jenever- stad was veel groter. Boven dien bracht'de industrie nogal wat vervuiling met zich. Denk hierbij aan de kurkmakerij- tjes, het spoelen van de jene verstokerijen en dergelijke. Schiedam was zeg maar ge rust uniek voor wat betreft de vervuilingsgraad." Van der Sloot noemt het illustratief dat ook tijdgenoten Schiedam een bijzonder verontreinigde stad vonden. Op 1 april 1887 gingen de dertien Vlaardingse gemente- raadsleden akkoord met het voorstel om per 1 mei de ge meentelijke reiniging in eigen beheer te nemen en te komen tot een zogenaamd tonnenstelsel-Directeur werd J.b. Maarleveld. Hij kreeg de paarden, vaartuigen, voertui gen en spullen, hetgeen de ge meente van pachter Kornaat. had overgenomen voor 1.300,-. Hem werd opgedrgen werkne mers aan te stellen en een ves tigingsplaats te kiezen. Het duurde nog tot 28 oktober van dat jaar voordat de reiniging definitief op poten stond. Als terrein werd de hoek van de huidige Schiedamseweg en de Hoflaan aangewezen. Gebouwd werden twee arbeiderswonin gen, een vuilnisstaai, een as- schuur, een pulnplaats, een verbrandingsoven, en een schuur voor het schoonmaken van de tonnen. Enkele raadsleden vonden dat het terrein wat te dicht bij de bebouwde kom van de stad kwam te liggen, maar burge meester Falck hield voet bij stuk en wees op de hoge en dichte rij bomen langs' devestiging.die de reiniging zou schelden van de stad. Het vuil werd gratis opgehaald, mar de burgers zouden zelf hun tonnen naar de „karre- man" brengen. Wie dit niet wil de, betaalde wel voor de dienst: Ook bestond de mogelijkheid; om de tonnen bij de gemeente te kopen. Het vuil werd door het gemeentelijk, bedrijf ver werkt en verkocht aan vaste, afnemers. De directeur on@ ving een jaar wedde van 800,ji? De reiniging kon aanvanke lijk niet alle problemen het hoofd bieden. De stank bleef totdat in 1895 een nieuwe beer wagen met afsluitbare schuif deuren aangeschaft. Verder bleef de ononderbroken aan voer van h&ringafval de op--* haaidienst onder druk zetten. Een vondst was de in 1924 in - gebruik genomen schub benschuit (tot 1940). Nadien* werden de ontwikkelingen' minder schokkend. Onder di recteur J.J. Kolpa werd de eer- ste gierwagen aangeschaft': (1928). Een jaar later kwam de t eerste vuilnisauto. Het was*;: Kolpa die na de oorlog aan- i drong op eeen verbetering van de riolering. De dienst: is uit eindelijk uitgegroeid tot een bedrijf waar 70 mensen wer ken. Gemeentewerken heeft een wagenpark yan 45 voertui- gen. - Op sommige campings wordt Het Vrije Volk dage lijks bij uw huisje of tent bezorgd, in de periode 29 mei t/m 29 augustus zonder extra kosten. Uw abonnement loopt gewoon door. Op de lijst met adressen kunt u zien op welke campings er wordt bezorgd. Bezorging van uw krant is mogelijk op: 1. Recreatie Centrum...;.H. v. Holland 2:i Ronóe Weibos...........vRockanje 3. Vlugtenburg......'s-GravenzanÖe '4. Reen park Kruininger gorsOostvoorne Als u abonnee bent en uw vakantie doorbrengt op een camping waar Het Vrije Volk te koop is in Zuid-Holland, in de periode ,18 april t/m 26 sep tember. of als u naar Zeeland of Brabant.gaat, in de periode 29 mei t/m 29 augustus, dan maken "we het u gemakkelijk. U geeft uw vakantieadres tijdig aan ons door en wij zenden u dan speciale v weekkaarten met bonnen. Tegen inlevering van i een bon kunt u dagelijks een krant afhalen. De be- j zorging van Het Vrije Volk op uw huisadres onder- j breken we tijdelijk om extra kosten en verstopte brievenbussen te voorkomen. Voor deze service l hoeft niets extra's te betalen. Als Het Vrije Volk op uw vakantieadres niet ver- ij krijgbaar is, kan uw krant per post naar u toege- 'i zónden worden. zonder extra kosten naast uw abonnements- PTT-tarief 3.- per dag (extra naast uw abon nementsgeld); PTT-dagtarief (extra kosten naast uw abonne mentsgeld); u moet er wel rekening mee hou den dat verzending per post tijdens de vakan tieperiode dikwijls vertraging ondervindt. Het is mogelijk dal u op uw vakantieadres Het Vrije Volk niet kunt laten bezorgen èn u wilt ook geen overvolle brievenbus, dan is er de mogelijk- heid om gedurende uw vakantieperiode de bezor ging op uw huisadres tijdelijk te onderbeken en wordt het desbetreffende abonnementsgeld auto matisch met u verrekend in de eerstvolgende abonnementsperiode. Als u 'de speciale vakantieservicebon op deze pa gina uiterlijk 3 weken voordat u op vakantie gaat naar ons toestuurt, kunnen wij alles op tijd voor u in orde maken. Onze medewerksters van Lezersservice staan u' graag te woord (maandag t/m vrijdag 9.00-16.00 uur, telefoon 010-4004.444). van (s.v.p. met blokletters invullen) NAAM:....."„_....._ ADRES:- POSTCODE:....-— WOONPLAATS:.-.-.....- TELEFOON: 0..— Voorl.:.. Huisno.: Tijdens onze vakantie maken wij gebruik van de service: (lees eerst de toelichting, daarna duidelijk aankruisen) Hotel/Camping:.. Adres:.— Postcode:- Plaats:——.:. Land:.—... Huisno.: Adres van huisje/caravan/tent op de camping: vakantieadres volledig Invullen vakantieadres NIET Invullen Wilt u deze vakantiebon uiterlijk 3 weken vóór uw vakan tie opsturen, In een openenvelop, naar HET VRIJE VOLK.'aid. Vakantieadressen'. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. (Een postzegel is niet nodig, die betalen wij). 1e dag van vakantie-. Dag van thuiskomst:. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDA M De jeugd van tegenwoordig geeft zich teveel over aan modieuze vrijetijds bestedingen als aerobicdan- cingd windsurfen en fitness. Ni co Kolmeijer, voorzitter van de jubilerende Schiedamse Zwem Club (SZC) stelt het met nauwelijks verholen mis prijzen vast. "Klassieke' spor ten als voetbal en zwemmen hebbenhet moeilijk. Ook de SZC heeft grote moeite om het ledental op peil te houden, maar Kolmeijer ziet voorals nog geen reden tot wanhopen. „We zitten in een wat mindere periode, maar we overleven het zekeri Ik verwacht dat er altijd animo voor de zwem- en polosport zal blijven. De SZC is geen eendagsvlieg, dat hebben we bewezen, wij blijven altijd bestaan," verklaart hij opge wekt. Dit jaar bestaat de SZC drie kwart eeuw, een jubileum dat gevierd wordt met een reeks van activiteiten verspreid over het hele jaar. De vereniging werd opgericht op 15 juli 1912, met als directe aanleiding de opening van het eerste echte zwembad in Schiedam. Daar voor werd er ook wel gezwom men: in de Poldervaart, de Schie of de binnenhavens, ter wijl in de Schiedam zuidwijk de Gorzen het Balkengat erg populair was. Meer in het cen trum lag Het Faardenwed, een soort strandbad bij de Koe markt, maar dat water moes ten de zwemmers delen met de molenpaarden en slepersknol len, die daar ook verkoeling zochten. In de zomer van 1911 werd dan het met water uit de Nieu we Maas gevulde zwembad aan de Westfrankelandsedijk feestelijk geopend, gesplitst in een dames- en een herenbad. Toen er eenmaal een goede ge legenheid was om te zwemmen lag het ook voor de hand een zwemclub op te richten. „Aan vankelijk was de SZC een klei ne club van beter gesitueerden, maar al spoedig trok men le den uit alle lagen van de bevol king," vertelt Kolmeijer. „De vereniging heeft er veel aan bijgedragen dat het zwemmen in Schiedam tot een volkssport werd, bijvoorbeeld door elk jaar op Koninginnedag de be roemde 3 km-wedstrijd in de havens te organiseren. Hon derden mensen namen er aan deel en duizenden kwamen er naar kijken." In 1934 maakte de SZC de overstap naar het In datzelfde jaar geopende Sportfondsen- bad aan de Burgemeester Knappertlaan, de eerste over dekte zwemgelegenheid in Schiedam en ook nu nog het 'thuisbad' van de vereniging. Van het eind van de jaren vijf tig tot het begin van de jaren zeventig behoorde de SZC tot de beste zwemclubs van Ne derland. SZC lid Cocky Gaste laars zette een wereldrecord op de sprint neer, er namen SZC-ers deel aan de Olympi sche spelen van Rome, Tokio en Montreal, waarbij Paulien van der Wildt in Tokio beslag wist te leggen op een medaille, en René van der Kuil tekende voor een Europees jeugdkam pioenschap. De vereniging had jarenlang vele nationale re cords in huis en knoopte met tal van buitenlandse clubs sportieve contacten aan. „Het waren onmiskenbaar onze gloriejaren. In die. tijd hadden we tegen de 700 leden, terwijl we nu rond de 130 zit ten. En als ik kijk naar onze huidige prestaties op het spor tieve vlak ben ik niet bepaald geïmponeerd, dat geldt voor zowel het wedstrijdzwemmen als de polo-teams," constateert Kolmeijer nuchter. „Hoe dat komt? Ach, je hebt bergen en dalen, en we zitten nu duidelijk niet op een top. Het ligt in ie der geval niet aan de accomo- datie, want het Sportfondsen- bad is weliswaar oud, maar het blijft toch een fantastische bak water, terwijl we ook alle steun krijgen van Rob Schou ten, de directeur van het bad. Ik denk dat er verschillende oorzaken aan te wijzen zijn, We hebben in het verleden een paar echte toptrainers gehad, dan loopt het allemaal wel, maar zonder aansprekende successen heb je sowieso wei nig aantrekkingskracht. Daar- naast fs door de-toegenomen mobiliteit de clubtrouw afge nomen. Veel getalenteerde le den vertrekken snel naar clubs die aan belangrijke wedstrlj- den mogen deelnemen of in de polo-competitie een klasse ho ger spelen; dat hou je* niet te gen." y Kolmeijer noemt ook de zware concurrentie van andere sporten en vormen van vrije- tijdsbesteding, de neiging ora (i steeds meer recreatief en steeds minder prestatiegericht bezig te zijn. Toch ziet hij lichtpuntjes. „De laatste jaren ontbrak het ons aan natuurlij ke aanwas, maar een werfactie die we laatst samen met het Sportfondsenbad hebben ge voerd heeft toch aardig wat re spons opgeleverd. Er komen weer betere tijden voor de SZC, dat staat voor mij vast," aldus de voorzitter. 11' De SZC is altijd een op de wedstrijdsport ingestelde ver*' eniging geweest. De club heeft altijd de ambitie gehad om goede sport te leveren, maar niet ten koste van alles. „Ken- merkend voor onze club vind ik toch wel de uitstekende sfeer," zegt Kolmeijer. „Echt grote ruzies zijn er In mijn tijd. niet geweest, en ik draai toch cl zo'n 40 jaar mee. Ik denic dat bij ons altijd een slag mensen! bezig Is geweest dat de zaken, weet te relativeren. Je moet ook nog plezier in je sport blij! ven houden. Ik herinner me'; nog dat we in 1952 met het eer ste polo-team dreigden te pro-! moveren naar de eerste klasse;' Daar hadden we echter hele- maal geen zin in, want dan zou het wel erg om de punten gaan, en zouden we bovendien ook in Groningen en Maas-!, tricht moeten spelen, waar we helemaal geen trek in hadden.. Door een krat jenevér naar de juiste club te sturen zijn we toen aan promotie ontkomen," aldus een nog nagenietende! Kolmeijer. De jubileumviering begint vandaag om 15.00 uur in het Sportfondsenbad' met zwem: wedstrijden, een polo-toernooi en feest na. Verder zijn er acti viteiten op 15 juni, 30 augustus en 5, 6 en 12 september. Be-'; langstcllende oud-leden kun nen contact opnemen met NicóV Kolmeijer, tel. 01880-10346.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1