Vuur Drumbands verzorgen Stertocht Historische vlootschouw in binnenhavens ROTEB spreekt z'n talen Start bouw raadhuis N- ws HMTIS ij Zeventig jaar Rotterdam aan zee Slotavond Vereniging Huisvrouwen Wm j& (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Schiedam maakt zich klaar voor een krachttoer. Langs de havens, in de molens, in café's en winkels zindert het van de activiteiten. Winkeliers, molenaars, schippers, havenbewoners en horeca-uitbaters werken koortsachtig om op tijd klaar te zijn voor de slijtageslag: de Schie- damse Molendagen zijn in aantocht. In een groot markant vierkant gebouw langs de Noordvestsin- gel tegenover de molenstomp De Palmboom eh de Noordmolen wordt deze week keihard geploeterd. Ouderwets Hamertjes De Sloper Bomvol II! Bertus Noten boom (links) en Bans de Buiter bij de opening van de eeuwenou de eest, die zaterdag gaat branden, in Mouterij De Goudsbloem. (Foto Arie Wapenaar) Branden Uniek -/V De gele kaart van de BOTEB, wie kennis wil ne men van de boodschap moet 'even' langs komen bij het kantoor aan de Brielselaan. Vs 'v J? y 2 g"A-v HET VRIJE VOLK s*»r - vJaarcfingen-schiedam 12 DINSDAG 5 MEI 1987 'Het wordt ouderwets koken, stoken en roken' „Café de Goudsbloem be staat niet meer. Leve de aller laatste nog In tact zijnde mou terij van Schiedam, Mouterij de Goudsbloem," roepen de boenende eigenaren van de ho- reca-ondem^ming, die sinds tien jaar in het monumentale pand gevestigd Ir.. Tijdens het hoogtepunt van d Schiedamse Molendagen wordt de oor spronkelijke functie van het markante bakstenen gebouw op de hoek van de Sint Anna Zusterstraat en de Noordevst getoond. In al zijn eeuwenoude glorie is de unieke eestruimte (ovenruimte) van het vier ver diepingen hoge pand aan Noor- devestzijde te bezichtigen. Voor het eerst, in jaren brandt zaterdag de gehele dag het vuur in de eest (oven). Pachter Peter Verhey nam op de Koninginnedag afscheid van het horecaleven met een optreden van de tienmans for matie Sunset Bouelevard, Een dag later waren eigenaren Hans de Ruiter en Bert us No tenboom in het vierkante ge bouw met de tientallen kleine ramen druk doende. Schoon maken, opruimen, plannen ma ken en voorbereidingen, treffen om de ambachtelijke antieke eest en de eestvloeren in ge reedheid te brengen voor de expositie.' 'v - „Het wordt ouderwets broei en, stoken, koken en roken in SCHIEDAM Rond acht uur vanavond is het nationale volkslied te horen op het Em- maplein gespeeld door zeven Schiedamse drumbands. De volgende drumbands vertrek ken om ongeveer zeven uur vanuit verschillende plaatsen in de stad om op tijd het Wil helmus te kunnen aanheffen: Showcorps OBK, Tamboer- en Trompetterscorps Gusto, Drumband Wilton Fijenoord, Rijmnondband, Jeugdrijn- mondband, Drumfanfare Har- pe Davids, Drumband Juliana en Drumband Ambrosius. De Stertocht ter gelegenheed van Bevrijdingsdag wordt af gesloten met een uitgebreid muzikaal programma, -aar- van sommige stukken geza menlijk en weer andere door de individuele korpsen ge speeld worden. HOEK VAN HOLLAND De Harmonievereniging Rot terdam aan Zee bestaat op 27 mei zeventig jaar. Om dat ju bileum te vieren staan er di verse aktiviteiten op stapel. Twee daarvan zullen al op kor te termijn plaatsvinden. Op 16 mei houdt Rotterdam aan Zee een muzikale mars en een tap toe, waaraan vier Westlandae muziekkorpsen met drum bands en majorettes zullen deelnemen. Bij die gelegenheid zal Rotterdam aan Zee ook de nieuwe uniformer presenteren. De taptoe wordt gehouden op het terrein aan de Flancius- straat vanaf 19.30 uur. Op 26 mei houdt de vereni ging een receptie voor leden en genodigden vanaf half acht in De Hoekstee. Bij die gelegen heid zullen een aantal leden worden gehuldigd die geduren de een lange reeks van jaren de vereniging trouw zijn geble ven^ Daarbij is zelfs één lid die de volle zeventig jaar lid is ge weest HOEK VAN HOLLAND De Nederlandse Verenisi g van Hulsvrouwen, afdemig Hoek van HoDand-'s Graven- zande, belegt de slotavond van het seizoen op woensdag 13 met De leden zijn dan vanaf half acht welkom in De Hoek stee, Naast een kopje koffie zal ondermeer ook het spelletje Hints worden uitgevoerd. het pand. De eest wordt na ja ren weer gestookt," vertelt de Schiedammer Bertus Noten boom, die tesamen met vier andere jonge Schiedammers het pand aan de vergetelheid wist te ontrukken. In maart 1973 klommen de vijf enthousiaste en actieberei- de jongelui de gebroken ramen binnen. In het pand, dat twin tig jaar als opslagruimte was gebruikt door de eigenaar Gist- Brocades te Delft, troffen ze een chaos aan. Duiven hadden er in de loop van de tijd dat het leegstond een ruim huis gevonden. Meters duivestront lag er, tesamen met duivelij- ken en verdroogde nesten. Kin deren hadden er vuurtjes ge stookt op de plavuizen vloeren. Weer anderen hadden het pand als vuilnisbelt gebruikt. door particulieren van de slo pershamers gered. Een eeuw terug stonden nog zeker hon derd van dergelijke ambachts gebouwen in Schiedam. De toenmalige PvdA-wet- houder Cor Bolmers, bijge naamd De Sloper', wilde het grote gebouw zoals hij klaar speelde met zovele andere ty pische Schiedamse ambachts gebouwen slopen. De CPN-wet- houder Eef Collé wilde er, om de jeugd tegemoet te komen die het gebouw wilden bewa ren voor het nageslacht, de wagentjes van de VROM huls vuilophaaldienst) stallen. Iedereen barstte van de plan-- nen- Geen van deze initiatieven ging door. De politici dolven _het onderspit. De groep, waar van de meesten elkaar kenden uit het ontmoetingscentrum het Schiedamse Zakkendra gershuisje aan de Oude Sluis, namen het pand in bezit Geheel vrijwillig en gehol pen door tientallen scholieren begonnen zij met hun mara thon klus. Want het schoonma ken en opmeten van het gigan tische pand nam alleen al maanden in beslag. Voormalig burgemeester Harm Roelfse- n.a maakte zich nog onsterfe lijk door een vrouwelijke ini tiatiefneemster, die in gemeen tedienst was, bij zich te roe pen. De burgervader stond erop dat de jongelui het ge bouw onmiddellijk verlieten. Hij verbood het de jongedame in haar vrije tijd deel te ne men aan de schoonmaakwerk- zaamheden. Alle bedreigingen en al het getoeter maakte slechts dat de schoonmakers zich gesterkt voelden in him strijd voor hut goede doel: het behoud van oud Schiedam. Het pand verd eind 1973 door toe doen van de groep jonge Schie dammers, aangevoerd door Bertus Notenboom, Hans de Ruiter, Carl van Meerendonk, Arno Steekelenburg en Marjan Meijer, op de nationale lijst van Rijks Monumentenzorg geplaatst Daarmee was de al- leerlaatste mouterij uiteinde lijk zonder politieke hulp en De ploeg opknappers bikte met kleine puntige hamertjes de gele IJsselsteentjes muren af. Dat kostte per steentje al leen al twintig minuten bikken. Zij maakten de drie bovenver diepingen schoon, dichtten ga ten en sloten ramen. De dikke eeuwenoude binten werden be handeld ^gen houtworm Er werd ja> i gedacht, gepraat, maar vocial gesopt, gezaagd en getimmerd. Ouders, vrien den en bekenden hielpen een handje mee of schonken een geldbedrag. De weekbakken, waarin het gerst voorheen werd geweekt, werden ge sloopt. Evenals overbodige en later aangebrachte niet au thentieke muurtjes. Een uitgebreid 'plan de cam pagne' werd gemaakt. Op de begane grond zou een café ko men. Met de opbrangst van de horeca-onderneming zouden diverse idealistische activitei ten plaatsvinden- E. moest ruimte komen om naar klas sieke muziek te luisteren, een gedicht te lezen of naar een mooi kunstwerk te kijken. Een plaats voor een goed gesprek werd onontbeerlijk geacht en ook die zou er komen. Op de di verse etages werd ruimte be stemd voor een advocatencol- lectief, een werkplaats voor de makers van houten speelgoed en meubelen, een drukkerijtje en de ambachtelijke eest zou in ere hersteld worden. Café De Goudsbloem, Gouds bloem is van oudsher de naam van het pand, opende in de cember 1977 haar deuren. Met een liep de tent prima. Honder den zaten er avond aan avond en vooral in de weekeinden om naar muziek te luisteren. Her man Brood trad er op, evenals the Swinging Soul Machine, de Rotterdamse The Free en tien tallen Schiedamse popgroepen. Mede omdat het 'café liep als een tiet' en altijd bomvol zat, kwam er van alle andere plannen niets terecht. „Want het is geen kleinigheid, het minnen van zo'n tent. Je komt tijd te kort," aldus Hans en Bertus, die nu pas na zeven jaar 'iets anders doen', terug komen op hun oude liefde: de eest, het authentieke karakter en gebruik van het gebouw. Want over het eventuele door gaan met de kroeg willen zij nog geen woord kwijt. „Dat hangt van vele facetten af. Houdt het er maar op dat we hard nadenken, plannen ma ken en wel zien. Eerst het mo- lenfeest en het vuur in de eest en daarna gaat de tent voorlo pig gewoon dicht," aldus No tenboom. Voor aanstaande zaterdag is reeds een stoker gevonden. Vroeger verzorgde de mou- tersbaas het vuur. Hij contro leerde tevens het kiemen van de gerst aan de hand van het kneuzen van de natgemaakte korrel. Kiemde het gerst te lang op de rode plavuizen vloe ren dan ging het rotten. De moutersbaas woonde meestal naast de' mou.wil De man was, wanneer het brand de, altijd in de buurt van de oven te vinden. „Eigenlijk is het uniek, hè. Wij bieden werk aan mannen van boven de ze ventig, die het stoken nog ge leerd hebben op de oude wij ze," grappen Notenboom en De Ruiter over het bijna uitge storven beroep van eeststoker. In de eest werd het vuur ge stookt. Met houtjes werd een groot vuur aangestoken, waar op daarna grote brokken cokes gingen. De warme lucht stijgt op naar er boven gelegen droogvloeren. De rook werd af gevoerd via een groot rookka naal. Mouterij De Goudsbloem bezat een eeuw geleden nog twee eesten. Een ervan vatte vlam en ging verloren. Tijdens een ,dere grote brand gingen meer dan een eeuw geleden de twee hoge puntdaken met een kilgoot in het midden in vlam men op. Ondertussen ging het werk In het bijna 250 jaar oude gebouw gewoon door. In het mom .ientale pand werd nog tot en met 1957 de mout ge kiemd en gedroogd boven vu ren en klaargemaakt voor de bereiding van de echte Schie damse moutwijnjenever. Dui zenden Schiedammers ver dienden er in de loop van de eeuwen een mager belegde bo terham, die maar al te vaak met een fikse slok alcoholhou dend Schiedams vocht' werd weggespoeld. Het vuur in de enige overge bleven eest werd regelmatig gestookt. Na het verloren gaan van de andere eest werd boven het vuur een tweede eestvloer (droogvloer) aangelegd. Vroe ger bestond de droogvloer bo ven het vuur uit aardewerk te gels, geperforeerde plavuizen. De laatste jaren werd de uitge- kiemde gerst op stalen platen gevlijd om te drogen. Het bou wen van een t reede eestvloer bleek geen goed idee te zijn ge weest Want de bovenste laag natte gerst droogde in het ge heel niet. Het bovenste graan werd juist t> itter, omdat dat het voet g van de onder ste laag „Die eest met die twee vloe ren is natuurlijk uniek. Niet in de laatste plaats, omdat het de enige nog bestaande eestvloer in Schiedam is," aldus Bertus Notenboom en Hans de Ruiter: „Over de historische waarde van die eest en het pand hoe ven we niet te twisten. Maar het In stand houden, restaure ren en onderhouden ervan kost tijd, moeite en geld. Hierover hebben we wel contact opgeno men met de Stichting Be schermd Stadsgezicht Schie dam en natuurlijk de Histori sche Vereniging Schiedam. De molendagen leken onseen mooi tijdstip om de ambachte lijke eest weer in de publiciteit te brengen." Het publiek mag de eest ruimte, het cokeshok en' de eestvloeren doormiddel van fo to's en reproducties gratis be kijken. De stoker boudt het vuur brandende. De eestruim te, met de ingang aan de Nocr- devestzijde met uitzicht op de molenstomp De Palmboom, is vanaf negen uur 's ochtends geopend. Extra surprise is de filmvertoning van de Scha- per's Schiedam film. Binnen in de caféruimte vertonen leden van de Stichting Filmclub Schiedam de film Schiedam, kiest voor het water van de cineast/scenarioschrijver Jan Schaper, de huurder van het Schiedamse Zakkendragers huisje. De filmvertoning be gint om half elf 's ochtends. De film wordt in onverkorte ver sie doorlopend gedraaid. Bin nen kan koffie, limonade of bier worden genuttigd. Te"-®"" zes uur 's avonds wordt het vuur in de oven gedoofd, wor den de filmrollen in de blikken gedaan en gaat de bar van Ca fé De Goudsbloem voorlopig dicht. ■- Langzaam maar zeker worden alle kademuren van Schiedams binnenhavens ont trokken aan het gezicht door tientallen schepen van 'de bruine vloot". Het afgelopen weekeinde voeren de aller eerste stokoude boten van groot tot klein voor de vloot schouw ter ere van de Schie damse Molendagen de Schie damse sluizen binnen. Schie dam wordt door de komst van zo'n vijftig antieke sche pen. waaronder de stoomsle per Hercules, tjalken, aken, schouwen, kotters, klippers, schoeners en Westlanders, herschapen In een El Dorado voor liefhebbers van histori sche schepen. De 48 antieke vaartuigen, waaronder een, twee- en geenmasters, verla ten zondag 10 mei, de slotdag van de molendagen, de bin nenhavens weer in convool. Morgenochtend wordt in het Stedelijk Museum door pieter van Vollenhoven het startsein gegeven voor de herbouw en de geldinzame lingsactie voor Molen De Palmboom aan de Noordvest. Direct daarna barsten de mo lendagen met braderieen, vrijmarkten, demonstraties van ambachtslieden, open da gen in de vier Schiedamse molens, roeiwedstrijden in de Nieuwe Haven bij de West- vest. rondleidingen door drie distilleerderijen en rond vaarten door de havens, in alle hevigheid los. (Foto Arie Wapenaar) stuli >X% Schrijven naar Stukgoed t Het Vrije Volk Witte de Wlthstraal 25 v. 30(2 BL Rotterdam Vandaag wordt er geen huis vuil opgehaald en dat laat de directeur van de (Dienst voor) Reiniging, Ontsmetting, Transport en Bedrijfswerk- plaatsen persoonlijk weten door een kaartje te sturen „aan de bewoners van dit pand" (zodat de postbode meteen weet waar hij wezen moet). De tekst van het Roteb-kaar- tje is duidelijk, óverduidelijk zelfs, want het „08.00 uur 's morgens" (zo vroeg moeten we ons vuil buiten zetten op de dag dat het nu wordt in gezameld) en het „19,00 uur 's avonds" (tot zo iaat kan dat inzamelen wegens de „extra drukte" wel duren) is wat dubbel-op, maar vooruit. „Personeel en directie van de Roteb hopen dat u hiermede rekening wilt houden," vraagt de directeur, doelend op die inzamelingstijden. Nou, daar mede willen wij wel zeker re kening houden. We zijn 'n grote stad; daar wonen mensen uit allerlei lan den. De Roteb is ook de be roerdste niet en spreekt hen toe in hun eigen taal. De kaart „aan de bewoners van dit pand" vermeldt in liefst zeven talen een tekst. Nu konden we ze niet allemaal letterlijk ontcijferen, maar omdat er ook een Engelse vertaling bijstond was de in houd ervan toch wel te door gronden: „This is a notifica tion of Roteb regarding their garbage collecting service. Get your information at one of the addresses listed be low". Hetgeen we meenden te moeten begrijpen ais: „Dit is een bekendmaking van de Roteb over de vuilnisophaal dienst. Informatie bij een van onderstaande adressen". Voor dit verhaaltje kruipen we nu even in de gedaante van meneer Jansen die uit Engeland afkomstig Is en daarom Johnson heet. 't is dat dat „vuilnisophaal dienst" erbij staat, anders zouden we (Johnson dus) licht geneigd zijn te denken dat de Roteb een soort post orderbedrijf was en een nota ris ons op volstrekt willekeu rige wijze van een daverend geluksnummer had voorzien. Zo van: U heeft een prijs ge wonnen; stuur de kaart in om te vernemen hoe u hem in huis krijgt. Maar nee, geen prijs, een mededeling heeft de Roteb voor ons in petto. Dus meer van: We hebben u wat te zeggen en als u wilt weten wat, dan moet *4 even contact met ons opnemen. We worden nu toch een beetje nieuwsgierig. Het moet immers wel iets bijzonders zijn, want waarom zetten ze het anders niet gewoon op die kaart? Het zal wel Iets persoonlijks wezen, 'n Beetje opgewonden gaan we dus op zoek naar die „addresses lis ted below" en inderdaad, ge heel overeenkomstig deze aankondiging vinden we daar 'n telefoonnummer. En dat nummer draaien we. - Good afternoon, madam. Johnson here, i just received your message: I had to dial this number for further infor mation. (Goedemiddag, me vrouw. Met Jansen. Ik heb zojuist uw bericht ontvangen: ik moest dit nummer draaien voor verdere informatie.) -Wat wilt u weten? - Ik heb een kaart van u ge kregen en daar staat op dat het een bekendmaking is over de hulsvuilophaaldienst. Ik moest u bellen voor infor matie. - Waar woont u? - Op het Noordereiiand („Northern Island"). (We worden doorverbonden en doen hetzelfde verhaal aan een tweede mevrouw. Die is zeker wat beduusd van zo veel over-de-grens-ge- praat en roept snel: 'n Ogen blikje, waarna een man de hoorn overneemt.) -Ja? - Met Jansen. Ik heb een kaart van de Roteb in de bus gekregen. Iets over het huis- yuilophaien. En ik moest dit nummer bellen voor inlichtin gen. - Welk nummer? - Four-three-seven-two-nine- seven-seven. - Hoe zegt u? - 4372977. - Dus: four? -Yes; -Three? - Indeed. - Seven? - Dat is het hoofdgebouwl („That's the main buil ding!") - Ik zal u even iemand an ders geven. („I'll give you another people, you know.") (De vierde Roteb-functionaris komt aan het apparaat. We gaan onverdroten voort en doen ten vierde male ons re laas over een kaart, die we ontvangen hebben, en dat we dit numm...) - Wat voor kleur heeft die kaart? -Geel. - Staat er een datum op? - Nou, alleen „mei 1987". - Staat er niet „19 april"? - Nee, er staat wei „19", maar dat is van „1987" en verde. staat er alleen „mei". Geen precieze dag. - One moment, please. (Het blijft nu even stil.) - Staat er iets in verschillen de talen op? -Ja, in zeven talen. - En staan bij die teksten vlaggetjes van de verschil lende landen? - Nee, op mijn kaart niet. - Well, then I don't know. (Nou, dan weet Ik 't ook niet meer.) - ?S?l? - Het is mogelijk dat 't een kaart is van de inspectie; die werkt wel met gele kaar ten. Als iemand zijn huisvuil te vroeg buiten zet bijvoor beeld. Maar voor zo ver ik weet staat daar alleen een tekst in het Nederlands op. - Wat nu? - Is het mogelijk dat u met die kaart even langs komt op het kantoor? Dat is als u de Maastunnel uit bent linksaf. Bij de Brielselaan. Nummer 175. Stei je voor. De vuilnisop haalbureaucratie vindt het nodig Je een mededeling te doen en of je dan maar zo vriendelijk zou willen zijn even langs te komen bij de reinigingspost. En stel je voor. Niet alleen Johnson uit Engeland belt, maar ook Yilmaz uit Turkije, Asraoui uit Marokko, Yuan uit China, Smchez uit Spanje en wie er vei der zoal In een gro te stad woont. Wat 'n leuk telefonisch Baby- Ion zou dat hebben opgele verd aan het Kteinpolder- plein. Peter Mom. ALBRANDSWAARD Burge meester J. E. Temminck van Albrandswaard slaat op dins dag 12 mei de eerste paal voor een nieuw gemeentehuis. Het komt op de hoek van de Rijs- dijk en Viaductweg In het cen trum van de woonkern Rhoon. Aan de bouw van het zeven miljoen kostende raadhuis is een intensieve voorbereiding vooraf gegaan. Diverse partij en, waaronder de PvdA, heb ben geprobeerd de nieuwbouw tegen te houden. Men vindt dal de gemeente prima kan blijven functioneren vanuit h6t oude gemeentehuis aan de Ai- brandswaardseweg in de woonkern Poortugaal. Met na me burgemeester Temminck heeft de bezwaren steeds van de hand gewezen. Hij slaat de eerste paai om 16.00 uur.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1