ï)pen TBC bij Ferro 9000 Woningen en s in 'Noord' Partijen akkoord met arbitrage in stukgoed m Politiechef Capelle weg na conflict met burg Alison Moyet huppelt en heeft Ahoy' in haar zak Horecaf: vrije openingstijden tegen overlast van terrassen Dièrenpensiöns al volgeboekt Verdien een pocketcal Hollandia Kloos maakt winst Nog 'n kans voor Turkse chauffeurs yan Stolk Water kookt, woonetage uitgebrand i^roen licht Voor Hitland Deze pocketcalculator is voor u als u ons een nieuwe abonnee bezorgt En... de nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee wéken gratis. metfacalculator 1 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor een goede ontwikkeling van de noordrand van de stad Rotterdam is ver plaatsing van de luchthaven Zestienhoven in noordelijke richting noodzakelijk. mmmrn 111 m Botterdam heeft grote plannen met het noordelijk stadsgebied. Het vliegveld móet daarom opschuiven. Het gebied Laag Zestienhoven veranderd enorm. Management Alison Moyet: een gezellige tante met pit én een dijk van een stem. (Foto Bob Verhorst) Crime Strenger Verslag Omwonenden Duurste NIEUWE ABONNEE NAAM.VOORL.... ADRES. POSTCODE.................HÜISNR PLAATS..............,......l..... tel NAAMVOORL.... ADRES i ^iaiu€lkf STUREN NAAR BOTTERDAM Bij het -'bedrijf Ferro Holland in •Rotterdam West is bij één medewerker open TBC ge constateerd. Zo'n honderd vijftig medewerkers van het bedrijf worden zó snel - mogelijk aan een onderzoek onderworpen om te kijken of er nog meer gevallen zjn. Volgens-de bedrijfsarts is de kans op besmetting mi nimaal omdat het slachtof fer al geruime tijd ziek was en niet werkte. i Het gaat om een mede werker van de smelterij. Personeelsleden beneden de 45 jaar oud krijgen een zo genoemde mantoux-test om te zien of ze besmet zijn. Boven de 45 worden longfo to's van de medewerkers gemaakt. 'KRIMPEN AAN DEN LJSSEL -Hollandia Kloos-: 1 heeft over 1986 een winst gemaakt van 3,74 miljoen gulden, hetgeen overeen komt met de in oktober vo rig jaar uitgesproken ver wachting. De directie waagt zich niet aan een voorspelling over de winst in dit jaar. In .de branche van de staal bouw bestaat „onevenwich tigheid in aanbod van' capa- citeit en vraag". ROTTERDAM Dé ze ventig Turkse chauffeurs van het failliete transport bedrijf Stolk krijgen nog een kans om in ons land te blijven en werk te vinden. De Vervoersbond FNV die zich het lot van de Turken beeft aangetrokken is met de gezamenlijke, werkge versorganisatie in het weg transport, deFederatie Wegvervoer, overeengeko men dabde chauffeurs bij geschoold* worden en Ne derlandse taalcursussen gaan volgen, waarna geke ken wordt of er een. baan voor hen te vinden, is. De verblijfsvergunning van de chauffeurs loopt de ze maand af. Het ministerie van Justitie staat niet on welwillend tegenover een ..verzoek om in dat geval de .visa te verlengen. De v Turkse chauffeurs kwamen op straat te staan' toen na een weken durend stakingsconflict .Vover hun loon en achterstallige beta lingen Stolk failliet werd verklaard. Van de zeventig is het slechts twaalf chauf feurs gelukt een nieuwe baan in Nederland vc vin den. De overigen dreigden het land uitgezet te worden. Bestuurder J. Hengst van de. Vervoersbond FNV praat vandaag met de werkgevers verder hoe de bijscholing .vooral een Nederlandse taalcursus opgezet moet worden. Vol gens hem heeft een aantal van de Turkse chauffeurs al vakdiploma's en vormt de taal eigenlijk alleen nog het struikelblok om een baan te vinden. ROTTERDAM Ver moedelijk omdat de 12-jari- ge zoon des huizes vergeten was het theewater op tijd van;het fornuis te halen, is de tweede etage van eèn woning aan de Heer Nicola- esstraat in de Rotterdamse Afrikaanderbuurt gisteren geheel uitgebrand. Op het moment dat de brand uit brak, was. niemand in het pand aanwezig. CAPELLE AAN DEN ÜSSEL Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft het her- iiöchtingsplan voor het ge bied Hitland tussen .Capelle en ;.:Nieuwerkerk aanden Usse! goedgekeurd. Hitland is het eerste project dat vol gens de nieuwe Landinrich tingswet wordt uitgevoerd. In Hitland kunnen na her inrichting^ dagelijks 12.000 recreanten worden,opge- Zestienhoven wordt verplaatst Tussen de rijkswegen 13, 20 en 16 (Doenkade) kunnen 'dan een woonwijk met zevendui zend huizen en een groot stads park verrijzen aan de westzij de van de G.K. van Hogendorp- weg. Aan het eind van deze in het verlengde van de Schieka- de gelegen weg kan dan de toe- gangvan het nieuwe vliegveld komen en aan de oostzijde van deze weg een bedrijvenpark met hoogwaardige werkgele genheid en nóg eens tweedui zend woningen. Rond de be staande vliegveld-terminal kan een 'brainpark Zestienho ven' komen. Dit Integrale plan voor de ontwikkeling van Rotterdam- Noord is vandaag door het Rotterdamse college van bur gemeester en wethouders ge presenteerd. Het college is tot de conclusie gekomen, dat de luchthaven Zestienhoven op de bestaande plaats een behoorlij ke ruimtelijke ontwikkeling van het gehele gebied in weg staat. Uit de rapportage van prof. A. van der Zwan over de toekomst voor een Rotterdams vliegveld heeft zij geconclu deerd, dat er goede ontwikke lingsmogelijkheden zijn. Door te kiezen voor een nieuwe luchthaven met gedraaide baan ontstaat een grote ruim tewinst, die voor andere func ties kan worden benut, vinden burgemeester en wethouders. In kwalitatieve zin onstaat een meerwaarde door hét el kaar onderling versterkende karakter van de verschillende bestemmingen in het gebied. Naast eikaar komen te liggen: een nieuwe luchthaven met terminal bij het station Wil genpias van de Hofpleinspoor lijn die bovendien rechtstreeks aansluit op een weg naar het centrum van Rotterdam en de rijkswegen 13,16 en 20. een ruime woonwijk 'Groot Rijs en Daal' met in totaal 7.000 huizen. een vergroot stadspark Zes tienhoven tussen de nieuwe woonwijk en Overschie. een Brainpark Zestiénhoven op de rand van woonwijk én stadspark. Het Rotterdams college heeft geconcludeerd dat bij het niet verplaatsen van de lucht haven er maximaal ruimte is voor de bouw van vijftienhon derd woningen. „Nu de grote woningbouwplaatsen in Rot terdam vrijwel zijn uitgeput, is na 1995 behoefte aan wo ningbouw op grote schaal aan, de noordrand van de stad," •licht een woordvoerder van de gemeente toei „Bovendien is de voorgestelde nieuwe plaats voor het vliegveld gunstiger in verband met geluidhinder en ontwikkelingen van de lucht haven in de volgende eeuw." Burgemeester én wethou ders wijzen voorts op de grote waarde, die gehecht moet wor den aan de 'stedelijke as', het in eikaars verlengde liggen van Cooisingel, Schiekade en G.K. van Hogendorpweg met aan het eind uitvaisroutes voor autoverkeer en luchtverkeer bij een NS-station. De tot? 'e investeringen voor het gehéigebied, inclusief wo ningbouw, bedrijfsruimten en stadspark, worden geschat op twee miljard gulden. De inves teringen voor de luchthaven bedragen ongeveer 324 miljoen gulden, 48 miljoen gulden min der dan de kosten voor alleen een gedraaide, baan. Rotter dam is bereid in de aanlooppe riode de grondkosten voor .ei-ti gén rekening te nemen.f (Van onze soc,:econ- redactie) ROTTERDAM De Ver voersbond FNV en de werkge versorganisatie SVZ gaan ak koord met-arbitrage in het al maandenlang slepende stuk- goedconflict. Beide partijen stellen bij het scheidsgerecht wel voorwaarden. De havenwerkgevers staan 'niet afwijzend' tegenover arbi trage, maargaan slechts ak koord ais d." e is gericht op ver betering van de rendementspo sitie van de bedrijven en weg werking van het overcompleet. Los daarvan zullen zij hun nieuwe plannen om stukgoed- werkers te kunnen ontslaan bij hun ondèrnemingsrt den gaan indienen. De Vervoersbond noemt het arbitrage-voorstel van com missaris van de Koningin H. Dammers van Flevoland 'zin vol' om een 'constructive- op lossing^ dichterbij te ;en. In tegenstelling tot La,r .;>ers vindt de bond dat de arb,.ra ge-commissie zich eer-,c moet gaan bezighouden met de vraag of er wel sprake is van een teveel aan stukgoedwer- kers en of het overcompleet wel zo groot is dat gedwongen ontslagen noodzakelijk zijn. Vervolgens wil de bond een be oordeling van zijn voorstellen om een eventueel overcom pleet zonder gedwongen ont slagen op te lossen. Het gaat daarbij onder andere om een regionale SHB, een 58-plusre- geling. opnemen van vrije tijd in plaats van uitbetaling van overwerk,, waarover in feite al overeenstemming bestond, maar waarvan de werkgevers vinden dat ze niet voldoende effect hebben. Indien na arbitrage blijkt dat het overcompleet zo groot is dat die maatregelen onvol doende zijn, moeten de sociale partners overleggen en eventu eel weer. scheidsrechters te hulp roepen om dat „restpro- bleero" op te lossen, meent be stuurder p, Rosenmöller van de bond. De bond wil verder nog over de voorwaarden overleggen, maar zegt vooralsnog dat niet minister De Graaf (Sociale Za ken) de arbiters mag aanwij zen, omdat hij partij is in het Van der Louw-akkoord, De voorstellen tot flexibilisering horen volgens de bond niet.in de arbitrage-commissie thuis, omdat dat een CAO-zaak is. Volgens de Vervoersbond FNV is er op dit moment in de haven geen teveel aan stuk- goedwerkers. „Onze overtui ging komt voort uit adverten ties in dagbladen, waarin ha venwerknemers worden ge vraagd, het wegens drukte niet verstrekken van snipperdagen, structureel overwerk, het on- derbemand laten werken van ploegen en het inhuren van ménsen via uitzendbureau's," aldus de bond. a>*r ö.TiTvR- r CAPELLE AAN DEN IJS SEL Wegens een „beleids matig verschil van inzicht over de leiding van de politie" neemt de korpschef van de ge meentepolitie in Capelle aan den IJssel, commissaris F.H. van Weelden, ontslag. Burge meester drs L. van Leeuwen van Capelle heeft dit gister avond bekend gemaakt. De Capelse korpschef zit al enige tijd thuis. Nadat de uit komsten van eenonderzoek naar het functioneren van het korps in Capelle onlangs he kend werd, kreeg hij op ei gen verzoek buitengewoon verlof, om zich te beraden over de onderzoeksresultaten. Volgens burgemeester Van Leeuwen heeft Van Weelden na overlég met de burgemeester besloten zijn functie neer te leggen. Tot hij formeel ver trekt blijft hij met buitenge woon verlof thuis. Beiden hebben volgens Van Leeuwen afgesproken geen verdere mededelingen te doen, noch over de verschillen van inzicht noch over de inhoud van het onderzoeksrapport, dat nu tot Van Weeldens vertrek leidt. Het onderzoek naar het functioneren van de Capelse politie is op verzoek van de burgemeester verricht door de voormalige korpschef van de gemeentepolitie in Leiden, commissaris H.W. van Voor den. De beleidsmatige menings verschillen over de leiding van de Capelse politie spelen uit sluitend tussen Van Weelden zelf en burgemeester. Van Leeuwen. Dat verklaart be stuurslid C. van Paridon van de afdeling Rotterdam van de Algemene Christelijke Politie bond (ACP) en hoofdagent bij de Capelse politie. „Het enige dat ik weet is dat het gaat om meningsverschil len over het management. De inhoud van het onderzoeksrap port dat oud-korpschef- Van Vooren heeft gemaakt ken ik niet. Alleen de burgemeester heeft het rapport," aldus Van Paridon. Van problemen tussen de korpschef en de Capelse agen ten is volgens hem tot nu toe niets gebleken. Het is, zo zei Van Paridon, beslist niet zo dat Van Weelden slecht ligt bij het personeel. De voormalige hoofdcom missaris en korpschef H.W. van Voorden van de Leidse po litie, die onlangs het functione ren van de Capelse politie on derzocht,; is „niet verbaasd" over het aangekondigde ver trek van korpschef Van Weel den. „Het is wel tragisch dat dit het resultaat Is," reageert Van Voorden. Hij wil over hetgeen hij bij het Capelse politiekorps aan trof overigens niets kwijt, dit op verzoek van de opdrachtge ver burgemeester Van Leeu wen. Door RON DE GROOT ROTTERDAM Een ge zéllige tante met pit én een dijk van een stem. Oftewel: Alison Moyet. Gisteren gaf ze een daverend en tegelijk bij vlagen wat sloom con cert in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy'. Geheel in de traditie van de tegen woordige popmusici betrof het een ingelast concert vanwege de grote belang stelling voor eerdere optre dens lp het Amsterdamse Carré en in Heerlen. Ook bij Alison Moyet Is het druk, al was de zaal gisteren niet helemaal uitverkocht. Alf,'zoals de bijnaam van de 25-jarige Engelse luidt, had er gisteren kennelijk zin in. Ondanks haar 'forse postuur' huppelde Alison bijna anderhalf uur lang (of eigenlijk kort) over het to neel, soms fors stampend op de maat van de muziek. Neus in de lucht, borsten vooruit. ivv' De tot nu toe grootste 'zaal' die Alison Moyet in ons land heeft bespeeld, had ze vrijwel vanaf het begin in haar zak. Al bij het ope ningsnummer Love Resur rection (haar eerste solo hitsingle uit 1985) was het publiek verkocht: een zo langzamerhand Nederlands trekje. Artiesten worden op handen gedragen en kunnen bij voorbaat ai geen enkel kwaad meer doen. Dus ook Alison niet Het publiek stond meteen bij de eerste tonen al te klappen en te joelen. Er ontvouwde zich een. concert dat slechts een klei ne inzinking kende toen er wat te veel rustige num mers achter elkaar werden gezongen. Een voorbeeld daarvan was het op single uitgebracht That Ole Devil Called Love, Alisons per soonlijke ode aan Billy Hol- 'liday. Een andere zwijmelaar,- het verrassende Ne Me Quitte Pas van de overle den Belg Jacque9 Brei, deed het uitstekend. Met dit nummer laat de Engelse zangeres nog even weten deels van Franse" afkomst te zijn. Slechts begeleid door een syntheziser met pianogeluid kwam Moyet met een indrukwekkende uitvoering op de proppen.; Wederom prachtig gezon gen. Maar dat kan ook niet anders met zo'n stem. Vanzelfsprekend werkte de zangeres ai springend en over het podium dansend haar hitsingles af. Behalve de twee genoemde num mers onder meer All Cried Out, Is This Love en het meest recente Weak In The Presence Of Beauty. Een prachtig nummer van haar laatste lp, Raindancing. Alison speelde ook de ou de hitsuccessen Don't Got van Yazoo, het duo waar mee ze bekend werd. Eén ware uitsmijter was het nummer Only You, het al lereerste nummer dat Moy et ooit op plaat zette maar dat bekend werd door de.è capella uitvoering van The Flying Pickets. Dit num mer was misschien wel het mooiste vim het hele con- __cert. (Van een ónzer verslaggevers) ROTTERDAM Stel de openingstijden van de horeca vrij. De overlast van terrassen zal dan afnemen. Dit op het oog tegengestelde advies heeft de. afdeling Rotterdam van de horecavakorganisatie Horecaf gegeven aan de gemeente Rot terdam. Het advies is gegeven in het kader van de nieuwe overlastverordening die de ge meente aan te opstellen is. Nog deze maand praten burge meester en wethouders daar over. Een belangrijke plaats in die discussie is ingeruimd voor het gebied bij de Oude Haven. Een terras is leuk voor de bezoekers maar soms 'een cri me' voor omwonenden. In de zomermaanden regent het klachten van omwonenden van de Oude Haven waar sinds en kele jaren enkele terrassen zijn aangelegd. Met mooi weer worden de terrassen van café's als Cambrinus en Theatercafé Plan C druk bezocht, bezoe kers zitten er dagelijks tot in de nachtelijke uren. De herrie die dat met zich meebrengt, begint omwonenden zo langza merhand tegen te staan. „Als je de openingstijden vrij Iaat, vertrekken de bezoe kers geleidelijk en niet alle maal tegelijk," zegt voorzitter A. Philipsen van Horecaf Rot terdam. ,JDat scheelt enorm aan overlast. In een gemeente als Harderwijk heeft dit uitste kend gewerkt. In Alphen aan den Rijn wordt het óverwogen. Rotterdam reageerde nogal te rughoudend en aarzelend op het idee." Behalve 'vrijheid, blijheid' is de Horecaf tegelijkertijd voor stander van een strenger be leid. „In geval van overtreding van de regels voor overlast, moet streng'worden opgetre den," vindt Philipsen. „De be drijven afzonderlijk een ver gunning. Dus moet je ze afzon derlijk behandelen. Als er één zich niet aan de regels houdt, moet je die straffen. Niet de hele horeca." In de gesprekken die burge meester en wethouders deze maand zullen voeren, speelt het verslag van de zogenoem de Overlastcommi8sie een be langrijke rol. De commissie heeft onder meer de situatie rond de Oude Haven onder de loep genomen. Dit naar aanlei ding van de vele klachten. Een apart probleem rond de Oude Haven is dat niet elk café daar dezelfde vergunning heeft. Sommige terrassen moe ten om twaalf uur dicht zijn. Omdat er echter gelegenheden zijn waar de stoelen en tafels langer buiten mogen staan, is controle door de politie vrijwel ondoenlijk. En ook al zouden de terrassen door de politie worden 'ontruimd', het publiek gaat gewoon naar een terras dat nog wel open mag blijven, waardoor de geluidsoverlast de wereld ook niet uit is. De omwonenden van de Ou dé Haven zijn volgens voorzit ter A.J.J. Bos van wijkorgaan Stadsdriehoek nagenoeg niet betrokken in het onderzoek en het verslag'van de Overlast- commissie. „Zoals dat zo vaak gebeurt in Rotterdam," klaagt de voorzitter. „Ik denk dat er tien tot twintig gezinnen zijn die In de zomer last hebben van de terassen. En nu hoor je af en toe mensen zeggen dat de zaken 24 uur per dag geopend moeten zijn- Laten ze dat eerst maar eens goed onderzoeken. Eerst moet maar eens worden opgemeten hoe de overlast nu is." De horeca-expioitanten zien niet direct een waterdichte op lossing voor de overlast. Eige naar Wim Jacques van Thea tercafé Plan C zegt dat het om een relatief klein groepje men sen gaat dat klaagt. .Biet zijn de gezinnen die op de Onderste verdiepingen wonen. Ik erken dat die mensen last hebben maar wé doen er alles aan om de herrie te beperken. Vrije openingstijden zouden inder daad wel kunnen helpen." Het wijkorgaan ziet het liefst een verordening ontstaan waarin een einde komt aan de nachtelijke terrasfeestjes: de tafels en stoelen zouden bij het onsteken van de straatverlich ting moeten worden opgebor gen. „In de vergunning voor de cafe's wordt geen onderscheid gemaakt tussen het terras en wat er binnen gebeurt. Wat binnen mag, mag in principe op het terras ook. Dus muziek binnen en muziek buiten. Die twee dingen zouden in de ver gunning los van elkaar gezien moeten worden," vindt Boa. ROTTERDAM De dieren- pensions en andere opvangcen tra voor dieren in de regio Rot terdam zijn voor het komende zomerseizoen bijna volgeboekt. Eigenaren van huisdieren hon den doen er verstandig aan om direct na him vakantie een plaatsje voor hun huisdier voor volgend jaar te regelen. Van de vijf ondervraagde dierenpensions en opvangcen tra in de regio zijn er vier zo goed als volgeboekt. Alleen dlerenpension Venise in Spij- kenisse is nog lang niet volge boekt. Daar wordt meestal de ze maand geboekt voor het hoogseizoen. De meeste dieren verblijven ongeveer drie we ken in de opvangcentra. De prijs 'voor het "onderbren gen van de trouwe huisvriend varieert per opvangcentrum. Het dlerenpension De Ranch in Capelle aan den IJssel komt als duurste uit de bus: tussen de veertien en negentien gul den per dag. De dierenbescher ming afdeling Krimpener- waard in Krimpen is met acht gulden per dag veruit bet goedkoopst. Daar kunnen ove rigens alleen poezen terecht. Het wil wel eens gebeuren dat er echt geen plaats is om het huisdier onder te brengen en wanneer familie, vrienden, huren en kennissen ook met vakantie zijn.Bindt het arme dier in zo'n geval absoluut niet aan een boom vast," smeken alle hulpverleners. POSTCODEHUISNR PLAATS DE NIEUWE ABONNEE BETAALT PER MAAND 22,65 (ACCEPTGIROKAART) EN KRUGT DIE IG1ANT EERST 14 DAGEN GRATIS.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 2