voor plan nieuwe luchthaven nieuwe meters Klimstunt voor Schiedamse molen Geen nieuwe banen door schoonmaakactie Vijf werven gaan samenwerken voor dubbelorder HAL Weer klappen offshore aanmarde. Geen ontslag 'overtolligen' in stukgoed mm Ontslagen bij Elektra Forse groei voor haven Amsterdam voor'grótê .steaëhi' Saoedische I eis maakt I RDM-order 1 moeilijker Onderzoek mishandeling door politie DONDERDAG 7 MEI 1987, PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Betaald parkeren in het cen trum van Rotterdam wordt eind dit jaar duurder. Per uur moet dan twee gulden in de meter wor den gestopt. Nu is dat nog zes kwartjes. Onvoldoende Nieuwe plannen In de tang Inspraak Hoopvol 'n Fonkelend herbeleven keer op keer als in de facetten van deze bijzondere ring een briljant wordt bijgeplaatst.Waarmee dit prille"" begin in de loop der jaren uitgroeit tot een kostbare vertolker van uw gevoelens. Een waardevol sieraad, meer en meer. Vanaf f 299,- LIJNBAAN ZUIDPLEIN KAREL DOORMANSTRAAT ti V<tn Ierland,\m heel'! van al les liet mooist Parkeren in stad duurder Met het extra geld dat bin nenkomt moeten de tekorten worden gedekt die zijn ont staan bij het uitgeven van par- keervergunningen. De op brengst daarvan is ongeveer een derde van de kosten die het stelsel met zich meebrengt. Bij de invoering van de par- keervergunningen werd ge steld dat de tarieven concurre rend moesten zijn met die van bijvoorbeeld parkeergarages. Het hele parkeerbeleid moet volgens richtlijnen van het ge meentebestuur kostendekkend zijn. Wat betreft de prijs, blijft Rotterdam nog ver onder die van steden als Amsterdam en Utrecht. Daar wordt bij me ters respectievelijk vier en drie galden per uur gevraagd. In Rotterdam worden op dit moment drie tarieven gehan teerd. In het centrum 1,50 per uur, in het daar omheenliggen- de gebied vijftig cent per urn en in de randgebieden een kwartje per uur. De- lagere ta rieven zullenevenredig met het hoogste tarief stijgen..!, Binnenkort ^begint, een proef met enkele nieuwe'meters, die dè oude moeten vervangen. De proef, die niets met de tariefs verhoging van doen heeft, wordt uitgevoerdop de Meent en de Gróte '".Markt./^Gezocht wordt nog 1 nè^. 'een "dprde 'proeftuin'..- -L 'v* Rotterdam gaat experimen teren met parkeerautomaten: één machine voor 25 parkeer vakken tegelijk. Automobilis ten moeten op een toetsenbord intikken welk nummer het par keervak heeft en hoe lang zij willen blijven staan. Het appa raat 'spuwt' vervolgens een kaartje dat behalve als bewijs ook kan dienen als bon voor bijvoorbeeld de belastingen. Het is de bedoeling dat alle 5500 parkeermeters die Rotter dam rijk is, allemaal worden vervangen. De huidige meters zijn duur in onderhoud en re paratie. De nieuwe modellen zijn volgens de fabrikanten aanzienlijk minder onder houdsgevoelig. De vervanging zou enkele tonnen aan bespa ring moeten opbrengen. „Wij hebben parkeermeters die twintig jaar oud zijn," zegt chef H. van 't Hoogerhuljs van de afdeling Beheer van de Rot terdamse Verkeersdienst. „Er zijn allerlei ontwikkelingen op ROTTERDAM De rijksrecherche onderzoekt een officiële aanklacht te gen de Rotterdamse politie door een Rotterdamse man. Hij zegt op koninginnedag te zijn mishandeld door agenten nadat hij was gear resteerd op verdenking van het stelen van een fiets. De politie wil geen verdere me dedelingen over de mishan deling doen. De Rotterdam se politie heeft zelf om het onderzoek gevraagd. het gebied van parkeermeters: de nieuwe modellen zijn aan zienlijk beter. Ons doel is de kosten te drukken, het aantal storingen te verminderen en een efficiënter systeem te krij gen." De parkeermeters die nu in gébruik zijn, moeten door de controleurs worden opgewon den. Bij de modellen die nu op de markt zijn, hoeft dat niet meer. Of ze zijn electronisch, óf er zit een knop op die de parkerende automobilisten zelf om moeten draaien. Verder zijn de nieuwe meters veel ge makkelijker aan te passen aan nieuwe tarieven. „Dat kunnen we tijdens de proef meteen tes ten," aldus Van 't Hoogerhuljs. „Met de huidige meters heb ik een jaar ncdig." De proef met parkeerauto maten begint waarschijnlijk al in juni: Het experiment gaat een jaar duren. De drie stunters Bram Wijers (boven), Marlijn de Jonge en Remco den Heeten (beneden) beklommen gis teren een 48 meter hoge graansilo in Schiedam. Voor elke meter kwamen Schiedamse bedrijven met geld over de brug voor de restauratie van molen De Palmboom. (Foto Jerry Lampen) SCHIEDAM Zelfs kei hard rukken, zuchten en sjor ren hielp gisterochtend niet. De in Schiedam geboren en getogen mr Pieter van Vol lenhoven kreeg er bijna groe ven van in zijn randen bij het, onthullen van em plaquette op de molenstomp van de graanmolen De Palmboom aan de Schiedamse Noord- vest. Hij kreeg de wapperen de Schiedamse vlag er niet volledig af. De plaquette toont de bouwtekening van de voor twee miljoen gulden te her bouwen vijfde Schiedamse. brandersmolen. Mr Van Vol- ■enhoven, gevraagd in zijn hoedanigheid als voorzitter van de Stichting Nationaal Restauratiefonds en als oud- Schiedammer, startte met de onthulling vem de plaat op de ronde molengevel en de ver koop van een schilderij in het museum de geldinzamèlactie voor de, in 1901 gedeeltelijk verwoeste molen De Palm boom. De echtgenoot van prinses Margriet ontpopte zich in een met honderden genodigden uitpuilende aula van het Schiedamse Stedelijk Muse um als een geboren veiling meester. Vol grappen, grollen en uitspraken als: „Bieden mensen, anders ga Ik piano spelen" en „Misschien is het wel aftrekbaar" veilde hij een door de Schiedamse kun stenaar Theo (Doop) Wieg man vervaardigd olieverf- werk met daarop de afbeel ding van twee ander Schie damse molens De Noord en De Vrijheid. Van Vollenhoven, zoals hij zelf zei „binnengehaald als de verloren zoon" kwam naar Schiedam zonder geld- „De Stichting Nationaal Restau ratiefonds heeft uitermate weinig geld in kas. En die Schiedamse borrel kan ik ook al niet promoten als voorzit ter van de Raad voor de Ver keersveiligheid. Ik geef tus sen'ons gezegd en gezwegen wel toe zelf af en toe een Schiedamse 'neut' te nutti gen," grapte Van Vollenho ven. die zei „het is fantas tisch om terug te zijn op het oude nest." (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Vier grote stukgoedbedrijven en de ar beidspool SHB in de Rotter damse haven mogen voorals nog geen overtollig personeel ontslaan. Dat heeft de Onder nemingskamer in Amsterdam vanmorgen bepaald in een be roepsprocedure die dé onder nemingsraden van de vier be drijven en de arbeidspool te gen het ontslagbesluit van hun directies hadden aangespan nen. De directies van de bedrij ven en de arbeidspool hebben volgens de president mr H.F.J. Joosten van de Ondernemings kamer de ondernemingsraden onvoldoende informatie gege ven om correct té kunnen advi seren over het bestreden be sluit. Hierdoor hebben de on dernemers „niet in redelijk heid" tot hun beslissingen kun nen komen. - Dat geldt volgens de Onder nemingskamer tevens voor het besluit van de directies om overtollig personeel weg te be middelen naar andere bedrij ven, ook bulten de haven. Al leen het stukgoedbedrijf .Sea port Terminals mag haven werkers wegbemiddelen niet ontslaan aangezien de- ondernemingsraad van Sea port over het bemiddelingsbe- sluit niet negatief heeft geadvi seerd, aldus de uitspraak van de Ondernemingskamer. De andere bedrijven zijn Quick Dispatch, Müller-Thom- son, Multi Terminals en de ge noemde arbeidspool SHB. Deze ondernemingen werken inmid dels al aan nieuwe ontslag- plannen. - (Van een onzer verslaggevers) X- RÖTOERDAM^- rHet Rot i-ter damse plan voor- een nieuwe luchthayen-Zestienhoven-isbij 'jbmnggena'é^gémëëhten" óver" hétValgëméëb/positief ontvan gen; Wethouder ir Chr. Zijder- veld van de gemeente Schie dam zegt: „Op het eerste ge zicht kan ik met dit voorstel vrede hebben. Rotterdam heeft gelukkig niet naar de commis sie Van der Zwan geluisterd." Het advies van die commissie leidde onlangs tot een krachtig Schiedams protest - omdat daardoor plannen voor een nieuwe woonwijk (Spaland) door geluidshinder getorpe deerd zouden worden. Zijdërvéld, die na de presen tatie: van het rapport van de adviescommissie^:. Van der Zwan wees op het verlies van 40 miljoen gulden voor zijn ge meente bij het verlengen van de bestaande baan, zegt nu: „Het gaat de goede kant op voor. zover ik nu zie. Wij heb ben, een korte presentatie van de plannen gehad, waarbij is gezegd dat Schiedam geen ge luidshinder meer zal hebben. Ik moet de contourberekenin gen nog goed bekijken, maar ik ben wel optimistisch thuis gekomen." Burgemeester G. Heijdra van Bergschenhoek en wethou der A. Rodenburg van Berkel en Rodenrijs, die gisteren tege lijk met vertegenwoordigers van provincie en andere omlig gende gemeenten door de Rot terdamse wethouders drs R. den Dunnen en drs J. Laan een toelichting op de plannen kre gen, signaleren een steeds ver der in de verdrukking raken van hun gemeenten. Zij zeggen waardering te hebben voor de oplossing die Rotterdam nu aandraagt, maar eisen wel maatregelen om de toename van de verkeersdruk op de pro vinciale wegen in hun omge ving' in te perken. Berkel vreest wat meer geluidshinder, terwijl Bergschenhoek evenals Vlaardingen en Schiedam juist _de vermindering hiervan het -I «KA m/.. Zestienhoven: straks bedrijventerrein aan de rand van een nieuwe wijk in Rotterdam(Foto Archief RVV) krachtigste onderdeel van het plan noemen. Wethouder Rodenburg van Berkel en Rodenrijs: „Het is hier hetzelfde als bij alle ande re grote plannen: men houdt geen rekening met de ontslui ting van nieuwe grote woonge bieden. Wij krijgen aan de ene kant te maken met de nieuw bouw van negenduizend huizen in de wijk Rokkeveen van Zoe- termeer en dan nu aan Rotter damse kant weer zo'n hoeveel heid. Als plattelandsgemeen ten worden wij in de tang ge nomen. Ik heb de Rotterdam mers en het provinciebestuur gevraagd op korte termijn op lossingen aan te dragen. Ook is men nog niet met ons klaar over de verlegging van de baan, die gedeeltelijk op ons grondgebied is gepland. Het platform komt op een paar honderd meter van de Roden- rljseweg. De eerlijkheid gebied me wel te zeggen, dat het van Rotterdams standpunt bezien een goed plan is." Bergschenhoeks burgemees ter Heijdra waarschuwt voor de gevolgen van de grote wo- ningbouwuitbreidingen van Zoetermeer en Rotterdam. „Onze provinciale wegen zitten nu al barstensvol. In het Rot terdamse plan is voorts het tracé voor de verbinding tus sen het Terbregse Plein en rijksweg 13 al vastgelegd, ter wijl wij daar nog lang niet over uitgepraat zijn." Heijdra ziet echter ook voor delen in het nieuwe plan. „Het verlengen van de bestaande baan volgens het advies Van der Zwan zou bij ons tot grote geluidsoverlast leiden," legt, hij uit. „Nu verlegt men die hinder naar de recreatiegebie den, wat natuurlijk ook bezwa ren heeft. Wel vind ik gunstig dat met het nieuwe vliegveld de grens van Rotterdam goed is afgebakend. Dat verhindert verdere uitbreiding." Wethouder B. Goudriaan van Vlaardingen, die niet zelf naar de voorlichtingsbijeenkomst is geweest, zegt: „Los van de vraag of dat vliegveld hier wel moet blijven, benader ik dit plan positief. Van het overvlie gen zullen we In Vlaardingen minder last krijgen. Kijk, we kunnen natuurlijk wel onze kop in het zand steken en blij ven zeggen dat we geen vlieg- (Van een onzer versl aggeefsters) ROTTERDAM De actie 'Rotterdam maakt het schoon', waarvoor de gemeente Rotter dam jaarlijks 2,5 miljoen gul den uittrekt, levert geen nieu we banen bij de. gemeente op. Elk jaar zal ongeveer een half miljoen gulden worden ge bruikt om het overwerk te be talen van werknemers die al een vaste baan bij de Roteb hebben. Anderhalf miljoen gaat naar aannemers die par ken, plantsoenen en singels bij houden. De schoonmaakactie heeft tot doel plekken in Rotterdam die snel vuil worden (winkel centra, de markt, doorgaande wegen en stations) vaker schoon te maken. Iedere zater dag trekken daarvoor schoon maakploegen de stad in. Met name het centrum krijgt een extra veegbeurt. Bij de actie worden wel regelmatig vijftig- werkloze jongeren ingezet en jongeren met een alternatieve straf. De werklozen krijgen echter geen vast arbeidscon tract, maar een vergoeding van 7,50 per uur exclusief toe slagen. „Het was wel de bedoeling dat deze actie arbeidsplaatsen voor jongeren zou opleveren," zegt G.C. Smulders van het bu reau Halt dat het Initiatief voor de actie heeft genomen. „De Roteb gebruikt echter ei gen personeel. Het is natuur lijk onzin om mensen die al een baan van 38 uur per week hebben nog eens extra te laten werken." De secretaris van de Mede- zeggenschaps Commissie van de Roteb A.J. Klippel bevestigt dat Roteb-personeel 'verplicht' wordt in het weekeinde over te werken. „Schoonmaken is een vak appart en daarvoor kan je niet zomaar amateurs inzet ten," zegt hij. „Het personeel dat moet overwerken heeft wel de mogelijkheid in onderling overleg diensten aan elkaar over te dragen of te ruilen." Projectleider Rein Boersma van de schoonmaakcampagne Is geen voorstander van meer uitbesteding van het werk waardoor de Roteb-mensen van het overwerk af zijn. „Dat zou de kosten van de campag ne alleen maar verhogen. Bo vendien zou dat zoveel meer organisatie vragen dat dat ook kostenverhogend werkt. Het bureau Halt wil het er niet bij laten zitten. Over enke le weken zal 'Rotterdam maakt het schoon' worden geëvalueerd. Smulders: „Dan zullen we zeker voorstellen om met het geld dat voor de actie Is uitgetrokken ook arbeids plaatsen te maken." "veld willen, maar dé minister en Rotterdam staan nu een maal samen op het standpunt dat het moet blijven.. Daar doen wij dan toch niets tegen."; Het plan voor Rotterdam- Noord gaac tot 15 augustus 'de inspraak In' en komt eind sep tember in de Rotterdamse ge meenteraad in bespreking. In de tussenliggende tijd voeren burgemeester en wethouders van de Maasstad ook overleg met de verschillende ministe ries en rzi het bedrijfsleven. In 1996 zou de nieuwe start- en landingsbaan in gebruik moe ten worden genomen. De gemeente Rotterdam vindt dat het rijk 157 miljoen gulden moet bijdragen in de verplaatsing van Zestienhoven naar de Schleveenpolder ten noorden van het huidige vlieg veld. Met dat bedrag zou het rijk negentig percent van de infrastructuur (kosten 174 mil joen gulden) voor zijn reke ning nemen. Volgens het Rot terdamse college Is het gebrui kelijk dat het rijk bij dit soort investeringen het leeuwedeel van de kosten voor zijn reke ning neemt. In het nieuwe vliegveld zou in totaal 324 miljoen gulden moeten worden geïnvesteerd. De gemeente brengt ten bedra ge van 27 miljoen gulden de grond In en zal in de aanloop fase geen grondrente aan de luchthaven in rekening bren gen. De overige 140 miljoen gulden, die vooral dienen voor de exploitatie van de luchtha ven, zouden moeten worden op gebracht door het Rotterdam se bedrijfsleven, eventueel met rijkssteun, via een te vormen exploitatie-BV voor het nieuwe Zestienhoven. Wethouder drs D. den Dun nen (Haven- en Economische Zaken) Is hoopvol. „Het is vol gens alle berekeningen moge lijk om hier een regionaal, Eu ropees vliegveld te exploite ren," licht hij toe. „Mogelijk wordt het later ook interessant voor een enkel continentaal lijntje. Wij leggen als gemeen te, met rijkssteun, de infra structuur neer. Laat nu het be drijfsleven zijn plannen voor de exploitatie op tafel leggen." Op het huidige voorterrein van Zestienhoven, waar al een aantal bedrijven gevestigd zijn, zou in de visie van de ge meente een „brainpark" voor hoogwaardige werkgelegen heid ontwikkeld moeten wor den. De belangstelling daar voor is groot in Rotterdam, want op alle beschikbare ka vels van het achttien hectare grote park Kralingsezoom zijn al opties, verklaart wethouder Laan (Ruimtelijk Ordening, Verkeer en Vervoer). Voor dat eerste Rotterdamse brainpark wordt binnenkort de eerste paal geslagen. (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Vijf Neder landse scheepswerven willen samenwerken om de order van Holland America Line (HAL) voor de bouw van twee nieuwe passagiersschepen binnen te slepen. Dat zegt adjunct-direc teur G.Th. Coers van scheeps werf De Merwede in Har- dlnxveld, één van de betrokken werven. De andere werven zijn Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssel, Wil- ton-Fijenoord in Schiedam, De Hoop in Lobitb en Verolme in Leusden. Samenwerking Is vol gens Coers nodig, omdat geen enkele Nederlandse werf in staat is de schepen met 1.600 bedden per stuk geheel zelf standig van stapel te laten lo pen. ,De schepen passen bij voor beeld bij ons rüet In de loods, maar weer wel bij Van der Gicsscn, terwijl wij beschikken over een timmerfabriek voor de luxueuze betimmering," al dus Coers. ,De HAL Ta natuur lijk geïnterreseerd in een werf of een combinatie die een kwa litatief goed schip kan leveren voor een goede prijs. Maar ik denk wel dat het bedrijf nog zo Holland-minded is dat het op prijs wordt gesteld als wij de order kunnen uitvoeren." De Merwede beschikt vol gens Coers over goede contac ten met de HAL, doordat dé werf in Hardinxveld de ont werpen heeft geleverd voor twee passagiersschepen van de HAL en ook een HAL-schip. de Prinsendam, heeft ge bouwd. De HAL wil nog dit jaar be slissen welke werf de nieuwe order mag uitvoeren, aldus N. van der Vorm, voorzitter van de Raad van Bestuur van de HAL „We hebben volop ver trouwen in de cruisemarkt en door schaalvergroting kunnen beduidende voordelen worden gerealiseerd." DEN HAAG De oliemaat schappijen zullen dit jaar min der investeren in de olie- en gaswinning in de Noordzee dan vorig jaar. Dit ondanks het voorzichtige herstel van de olieprijs. De bestellingen bij de offshore-industrie, die vorig jaar 2,8 miljard gulden belie pen, nemen iets af. Minister De Korte (Economische Zaken) zei dit gisteren in overleg met de Tweede Kamerfracties. Vol gens De Korte zijn geen maat regelen nodig om de bestedin gen van de oliemaatschappijen te stimuleren. De oliemaatschappijen zul len vooral minder uitgeven aan nieuwbouw, zoals nieuwe boorplatforms. De verklaring- van het ministerie van Econo mische Zaken luidt dat in het bedrijfsleven nog steeds grote onzekerheid heerst over de olieprijs. Bovendien liggen In Nederland en andere landen rond de Noordzee veel boor eilanden werkloos in havens. De minister Is tegen eén voorstel van het PvdA-Kamer- lld Vos om geld te Investeren In het ontwikkelen van nieuwe technologieën voor de olie- en gaswinning op de Noordzee. Vos wil dat Nederland op dit punt gaat samenwerken met Noorwegen, dat jaarlijks 250 miljoen steekt In onderzoek en ontwikkeling. Bijplaatsen briljant vanal 175,-. BREDA Het elektrote- chisch installatiebedrijf EI- vé Beheer heeft gisteren aangekondigd dat bij doch- térmaatschappij Verolme S Elektra ongeveer 30 van de 353 werknemers worden ontslagen. Elvé Beheer heeft Verol- 'I me Elektra in Maassluis In december- 1986 overgeno men. Verolme Elektra be- haalde verleden jaar bij een omzet van 52,6 miljoen gul den een bescheiden positief resultaat. De twee hoofdac- j tiviteiten van de onderne- ming installaties en fa- I bricage zullen elk in een zelfstandige vennootschap I wórden ondergebracht AMSTERDAM Met de behandeling van 7,7 miljoen ton goederen Is de oversl&g in de Amsterdamse haven Ln de eerste drie maanden van dit jaar gegroeid met bijna elf percent ten opzich te van het eerste kwartaal van 1986. Door een daling in het ko len- en ertsverkeer liep de sector droog massagoed met 1,7 percent Iets terug tot een totaal van drie mil joen ton. De sector vloei baar massagoed boekte evenwel een winst van 25 percent en kwam daarmee op een niveau van 3,7 mil joen ton. Het stukgoed groeide met 4,6 percent tot 689.000 ton. In het eerste kwartaal werden in de Amsterdamse haven 1128 zeeschepen be handeld tegen 1067 in de zelfde periode van vorig jaar. DEN^HAAG De vier gróte steden krijgen defini tief -geen extra financiële rijksbijdrage om de nood te lenigen. De Tweede Kamer .heeft gisteren een PvdA- motie verworpen die vroeg om een eenmalige bijdrage voorAmsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht om met name door de stadsverniening ontstane tekorten weg te werken. DEN HAAG De Rotter- I damse Droogdok Maat- i schappij (RDM) maakt al- 1 leen kans op de Saoedische g duikbootorder als hetbe- 1 drijf er in slaagt de boten i uit te rusten met Ameri- kaanse torpedo's. Door deze 1 eis Is de opdracht in poll- I tiek vaarwaterterecht ge- I komen. De VS voelen er weinig voor de zeer geavan- ceerde munitie te leveren, gelet op de politieke gevoe- ligheden in het Midden-Oos- ten. Mocht de RDM er niet in slagen zaken te doen met de Amerikaanse wapenfa brikant Gould, dan gunnen de Saoedi's de hele order aan een Franse scheepsbou wer. Het gaat ln totaal om acht onderzeeërs. Normaal gesproken wor den schepen en wapensyste men afzonderlijk besteld. De Saoedi's hebben de RDM ingeschakeld voor de aan schaf van de benodigde 400 torpedo's, omdat ze het wei nig kansrijk achten de Amerikanen zelf te benade ren. De Rotterdamse werf hoopt nu met behulp van de Nederlandse regering de Amerikanen over de streep te trekken. Een woordvoerder van het ministerie van Econo mische Zaken noemt het „volstrekt normaal" dat in deze fase van de onderhan delingen, ook tussen rege ringen, overleg plaatsvindt over de bewapening. De op drachtgever wil zeker zijn dat de gewenste spullen ook 8 geleverd kunnen worden. De torpedo's, waarmee ook Nederlandsche onderzeeërs zijn uitgerust, gelden als de I modernste ter wereld. Bij de RDM was vanmor- I gen niemand voor commen- I taar bereikbaar.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1