r Tuinstoelen weg Auto gestolen Poppenkast in Piaswij ckpark 'Lachebek aan rand zwembad doet het beter dan zeurpiet' KEUR VAN BEROEMDE GASTEN IN TIENDE SALON DE HARMONIE Vellevest hulzen zijn gewild Mode-branche naar kontaktdag 'Voor GROENQ-QR D üili i J Molukse wijk op piepschuim -WS Video-uitleen PvdA j Ziekenomroep I Stricklede HOS Schiedam Jeu de boules Wanneer Schiedams wethouder ir. Chris Zijdeveld Gindag 12 mei om 15.30 uur de officiële handeling verricht om de bouw van 40 luxe premie woningen testarten aan de Vellevest, zijn er al 16 huizen ver kocht. De prijzen van deze zes premie B, vijf pre mie C en negenentwintig premie D nieuwbouw eensgezinshuizen tussen de Vellevest, Kethelstraat en Vlaardingerstraat, ligt tussen de 169.000 en 195.000 gulden. De ver', oop van de woningen, waar van de'meesten over een inpandige garage, balkon en dakterras beschikken, verloopt volgens de 'hui zenwinkel' van de Rotterdamse bouwer Blauwhoed Eurowoningen zeer voorspoedig. V- ISfïISS (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De kosten voor het herstellen van schade aan gemeentelijke scholen en gym nastieklokalen loopt de spuigaten uit. Het door de gemeente gedachte schadebedrag over 1986 is met 25.000 gulden ruim overschreden. Er moet paal en perk gesteld worden aan het klakkeloos repareren van schade. Het Tovervisje Jubileum Verliefd 'Th i Chiem van Houweninge is zaterdag 16 mei op video te gast in de Salon de Harmonie. De tekstschrijver van Zeg 'ns AAA werd eerder deze week door HVV-ver- slaggever Dick van der Lugt geïnterviewd in zijn wo ning in de Broekpolder. (Foto Arie Wapenaar) Uniek Fusie VRIJDAG 8 MEI 1987 Schiedam 14 HET VRIJE VOLK kortaf De Openbare Biblitoheek Schiedam leent in de week van i s tot en met 16 mei gratis haar j collectie informatieve en edu- j catieve videobanden uit. De i gratis uitleenactie van de ban- den. in bezit van de Schoolbi bliotheek, is vooral bestemd voor educatieve en sociaal cul turele groepen. Scholen en in stellingen kunnen lid worden van de videodienst vijftig gul den per jaar. Per dag betalen zij dan een gulden per video band. inlichtingen tel. 4266S66. De PvdA presenteert zich za terdag op de Grote Markt. Staand achter een kraam kun nen 'burgers' vragen stellen aan raadsleden, klachten indie nen bij wethouders of sugges ties doen aan PvdA bestuursle den. Ook de VARA-afdeling Nieuwe waterweg Noord is tij- dens de molendag aanwezig J om informatie te geven over j het lidmaatschap en de actlvi- teiten. 1 De Ziekenomroep Schiedam j (ZOS) staat zaterdag 9 mei met i een kraam op de Gravin Alei- dafeesten in het Schiedamse Julianapark. De ZOS verzorgt voor alle zieken en bejaarden j van Schiedam gelegen of wo- nend in respectievelijk het Schielandziekenhuis en de be- jaardentehuizen een radiopro- gramma. Van 10.00 tot 13.00 j uur wordt het rechtstreekse i verslag uitgezonden via kanaal I vier of voor andere Schiedam- mers via de kabel 94.1 MHz .FM. i De speihoek met oud-Holland- se en Vlaamse spelletjes in het Strickledepark in Schiedam wordt maandag 11 mei om j 13.30 uur officieel in gebruik genomen. L.F. Griffioen, ad- junct directeur van de dienst Gemeentewerken draagt de banen en spelplaatsen voor j ouderen vanaf 50 jaar over aan J. Tjassens van sport en re- 1 creatie en M.P. van Mansum, 1 directeur van de Schiedamse Stichting Gecoördineerd Oude- i renwerk. De vereniging voor horeca on dernemers in Schiedam (HOS Schiedam) is nieuw leven inge- blazen. Na het aftreden van i voorzitter Rinus van der Most vorig jaar kwamen de activitei ten van de HOS op een laag pitje te staan. Onder leiding van Frans van Reijsbergen (Musis Sacrum), Joop van Hees (De Kuil), Leo var) der Valk (Pacha), Henk de Bruin en Rob van Vliet (Musis Sacrum) werd een nieuw bestuur sa mengesteld en werden plannen gesmeed. „De HOS Schiedam moet de grootste winkeliers vereniging in de stad worden," vindt Pacha eigenaar Leo van der Valk, die eveneens een voorstander was van het verla gen van de contributie van 100 naar 5Q gulden per jaar. „Dan kunnen de 'kleintjes' het ook betalen en hoeft de contri butie geen drempel te zijn," verduidelijkt Van Reijsbergen, die maandag 11 mei de aller eerste vergadering van de her nieuwde club voorzit in een zaai van Musis Sacrum, Lange Haven te Schiedam, „ledereen moet komen. Wij hebben alle horeca-ondernemers nodig," aldus Van der Valk, die de na druk legt op het feit dat de Schiedamse horeca-onderne mers al lang geen drankverko pers en kroegeigenaren meer zijn. „Het eten is in opkomst," aldus Van der Valk. De HOS Schiedam vergadering begint om 14.00 uur. Na de bestuursverkiezing staat op de agenda: verandering van de wet op de kansspelen, Eurotax en de problemen rondom het taxiverbod en rijden op de Schiedamse Hoogstraat; de Stichting Brandersfeesten en het organiseren van een Jazz Nacht. De splinternieuwe Jeu de bou- lesbaan achter het Zakkendra gershuisje aan de Oude Sluis 19 te Schiedam wordt dinsdag 12 mei officieel in gebruik ge nomen. Van 17.00 tot 17.30 uur demonstreren leden van de Schiedamse jeu de boules ver eniging L'Esprit hef spel met de ballen. Om 17.30 uur draagt adjunct directeur van Gemeen tewerken L.F. Griffioen de baan over aan de deken van het Sint Anthonisgilde van de Schiedamse zakkendragers Jan Hagendoorn. Vooral Ha gendoorn en de huurder van het Zakkendragershuisje, de cineast Jan Schaper, hebben 'gelobbyd' om de jeu de'bou- les baan achter het "huisje' te krijgen. Aansluitend spelen de aanwezige zakkendragers, om wonenden, brandweerlieden en medewerkers van Gemeente werken, een wedstrijdje op de nieuwe baan. I §u (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zelfstandige onderneemsters in de mode branche uit onder meer Zuid- Holland melden zich maandag 22 juni in Dlemen voor een kontaktdag. Het doel is eikaar te ieren kennen en informatie uit te wisselen. Er zijn ook le zingen. Met name vanuit Rotterdam bestaat belangstelling voor die dag, meldt Vrouw en Werkwin kel uit Rotterdam. De mode branche is in Rotterdam ook sterk in beweging. Dat blijkt onder meer uit de toenemende landelijke belangstelling voor Rotterdamse ontwerpers. Eind vorig jaar bedroeg het aantal vrouwenbedrijven In de modebranche tussen de dertig en de veertig. In vergelijking met de totale kledingbrache In Rotterdam maken de vrouwen- bedrijven meer dan de helft van het bestand uit. VLAARÓINGEN Twee tuin stoelen ter waarde van 200 gulden zijn ontvreemd uit een tuin achter een woning aan de Esdoorndreef in Vlaardingen. Een bedrag van 5000 gulden verdween uit een winkel aan de Van Hogendorplaan. Het geld zat in een afgesloten bureau, die in het kantoor van de win kel staat. De Inbraak moet tij dens de openingsuren van de winkel gepleegd zijn. SCHIEDAM Een 29-jarige Schiedammer is de dupe ge worden van een autodief. Ter wij! de sportieveling aan het voetballen was in sporthal Margriet, rolde een onbekende zijn autosleutels. Een Alfa Ro meo behorend met het kente kennummer GS-60-FJ hoorde bij de sleutels, bleek later eveneens verdwenen van de parkeerplaats. <9 s 'j 5 Schade aan scholen loopt spuigaten uit Het inzetten van nieuw glas, het herplaatsen van deuren en wanden en het schoonmaken van gebouwen gaat te veel kos ten, aldus het Schiedamse col lege van burgemeester en wet houders. Het college vindt dat de dienst Gemeentewerken in het vervolg ieder herstelklusje, dat meer dan 1.000 gulden gaat kosten, moet melden. De ge meente wil streng de hand houden aan de nieuwe regel. In "het vervolg is Gemeentewer ken verplicht iedere maand de stand van zaken omtrent ver nielingen aan de gemeentelijke schoolgebouwen bij te houden en door te geven. Voordat ge meentewerken met het repare ren mag beginnen moet eerst toestemming verleend worden door de gemeentesecretaris. Vorig jaar werd alleen al aan de gemeentelijke basis scholen voor ongeveer 205.000 gulden kapot gemaakt. Ruiten werden ingegooid, deuren ver nield en speelgoed in brand ge stoken. Bij inbraken - werden klaslokalen onder water gezet, in brand gestoken of inboedels kort en klein geslagen. De Ca- simirschool, Lieflandschool, De Wegwijzer en Augustinus- school werden voor respectie velijk 20.000, 35.000 en 17.500 gedupeerd. Alle overige schoolgebouwen liepen een schadepost op van ruim 15.000 gulden. Dat was ruimschoots meer dan ge raamd in de gemeentebegro ting. Op een schadebedrag van 2.500 gulden was gerekend. De Schiedamse gemeentelijke gymnastieklokalen waren het meest het doelwit van vanda len en inbrekers. Geraamd was een schadepost van zo'n 17.500 gulden, maar er werd voor ruim 61.000 gulden kapot ge maakt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Plas-' wijekpark heeft er een nieuwe attractie bij. Vanaf 20 mei tot eind september geeft het pop pentheater Anneke Strack ie der woensdagmiddag om drie uur een voorstelling. Boven dien Is er iedere eerste zondag van de maand een voorstel ling. Dan treedt namens het zelfde poppentheater Clarine Ballot op. De voorstellingen op de woensdagmiddag worden door Anneke Strack zelf gege ven. Het poppentheater heeft de kinderen de komende vier maanden een gevarieerd pro gramma te bieden. Iedere maand krijgen de kinderen een ander verhaal voorgeschoteld. Op 20 mei begint Anneke Strack met de voorstelling 'Goudhaartje en de drie beer tjes'. De voorstelling, die be doeld is voor de kleintjes tus sen drie en acht jaar, duurt een uur. Twee weken later zet het poppentheater zijn voorstel ling voort met "Het Tovervis je', een kabouterverhaal dat af geleid Is van het Piggelmee verhaal. Tussen de bedrijven door presenteert Clarine Ballot op 7 juni de voorstelling 'In de bomen kun je wonen'. Het Idee om In het Flas- wijekpark op te treden Is van Anneke Strack zelf gekomen. „Ik speel vaak voor scholen. Het park wordt veel voor schoolreisjes gebruikt. Vorig jaar werd het Oude Panne- koekhuis verbouwd, waardoor er ook gelegenheid ontstond om een poppenspel te houden. Het leek mij daarom geen gek idee om daar optredens te ge ven." Anneke Strack is op het ge bied van poppentheater geen onbekende. Zij gaf In 1953 haar eerste openbare optreden voor de slachtoffertjes van de wa tersnoodramp. Daarvoor trad zij tijdens kinderpartijtjes op. Sinds 1976 heeft zij een vast contract bij de Rotterdamse Kunststichting. Clarine Ballot geeft sinds drie jaar voorstel lingen. Het bijwonen van het pop pentheater kost drie gulden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Nieuw elan, een nieuwe exploitant voor de zwembadkantine met terras en een in eigen beheer uitgevoer de opknapbeurt moeten het ge meentelijke openlucht zwem bad Groenoord er bovenop hel pen. „De eigen medewerkers hebben allemaal zonder uitzon dering meegeholpen. Het team heeft zich geheel ingezet om zwembad Groenoord weer ge zellig te maken. Ook de nieuwe pachter van de kantine Rob Hiele heeft er zin In. Alles is nieuw. En iedereen is dol en thousiast," aldus bedrijfsleid ster Frieda Keijzer, die de toe komst van het bad in Schie- dam-Noord optimistisch tege moet ziet. „Heb je dat buitenbad wel eens goed bekeken. Een mooi zwembad is het. Gelegen op .zo'n schitterend terrein. Het Is geweldig -.óm er. te vertoeven. Ik deiik wel eens: 'We zitten in de vergeten hoek'. Maar daar komen we dit jaar gegaran deerd uit," aldus bedrijfsleid ster Frieda Keijzer. j Zwembad il Groenoord viert -ditjaar,«heb!dertig-.jarig be staan. Zondag 10 mei openen burgemeester drs. Reinier Scheeres en sportwethouder Luub Hafkamp het jubilerende openluchtbad. Het Schiedamse zwemselzoen wordt feestelijk gestart met optredens van de drumband Juliana, om 10.00 uur een ballonwedstrijd voor kinderen van alle leeftijden en vrijzwemmen vanaf 11.10 uur voor alle aanwezigen, „Het recreatieve zwemmen wil ik gaan promoten. In het vervolg organiseren we, met personeel en pachter, geza menlijk voetbaltoemooitjes, wedstrijden duiken of snorke len en tekenwedstrijden voor de kleintjes," aldus Frieda Ke ijzer. De entreeprijs voor de feestelijke openingsdag is de prijs van dertig jaar geleden: volwassenen betalen 50 cent en kinderen moeten 30 cent afdra gen om toegang te krijgen. Leden van de Schiedamse Vrije Liggers geven demon straties shuffles. Kanovaar ders van de Kano Vereniging Nadsec toeren met htm ranke bootjes door het vijftig meter bad. Duikers van de Duik Ver eniging Finguin gaan de he melsblauw geverfde bodem van het dertig jaar oude bad nog even aan een laatste on derzoek onderwerpen. Diverse leden van Schiedamse zwem- wmmm. clubs en andere verenigingen duiken het bad in of manifeste ren zich anderszins. De leden van TSF, SZC, Boozetown Ri ders me en de Spaland Ruiters geven acte-de-presence. Alle zwembadbezoekers krij gen een gratis bakje koffie ge presenteerd op het terras van de nieuwe exploitant Rob Hie le, eveneens ai jarenlang de exploitant van de kantine van de Schiedamse Sporthal Mar griet. Hij wil er in Groenoord weer een echt ouderwets gezel lig zwembadterras van wil maken. Hiele verbouwde het interieur van de kantine, bracht nieuwe vitrines aan en kocht splinternieuwe appara tuur. Hiele stak er veel geld in. In de film Schiedam kiest voor het water, door de cineast Jan Schaper begin jaren zestig gemaakt, zitten enkele prachti ge beelden van het toendertijd nieuwe en luxe vermaak in Schiedam. Verliefde stelletjes op en rond het terras. Hollen de, voetballende en uiteraard hevig spetterde jongens op de grasvelden of langs het bad. Duikende zwem enthousiasten, mooie meisjes natuurlijk, lig gend op een handdoekje op één van de zonneweiden en moe ders vergezeld van kinderen in wagens. De Sehiedam-film met veel Groenoordbeelden uit het be gin, toen burgemester Reinier Scheeres zelf ook nog wel eens een duik nam en misschien wel zijn vrouw 'vond' tijdens het spelen op de speelweiden, is zaterdag vanaf 11.00 uur tij dens een doorlopende voorstel ling te zien in Mouterij De Goudsbloem, Sint Anna Zusterstraat/hoek Noordvest, toegang gratis. „Een oppeppertje en wat hulp kunnen we wel gebruiken. Verder houden we de moed er goed in en w'j nebben er alle Onontbeerlijk aan de vooravond van een ope ning: het schoonmaken. (Inzet) Bedrijfsleidster Frieda Keijzer. „Uit de vergeethoek komen we." (Foto's Arie Wapenaar) vertrouwen in," lacht Frieda alle problemen weg. „Ik denk dat we wel uit de vergeethoek komen. Zeker om dat het personeel er trek In heeft. Want als je te woord wordt gestaan door een gezelli ge lachebek aan de rand van het bad of bij de dulkplank, in plaats van door een zurige zeurpiet, dan voel je je ook meer op je gemak," aldus de bedrijfsleidster. Voorgaande jaren kwamen steeds minder mensen een duik nemen in het ruime bui tenbad. En niet ln de eerste plaats was het slechte weer daarvan de oorzaak. Het zwembad, de duikplanken en de kleedruimtes werden vorig jaar meerdere malen het slachtoffer van vandalen. In de nachtelijke uren werd het zwembadterrein geteisterd door 'gekken', die het bad zelfs een keer voldumpten met de inhoud van afvalcontainers, struiken, linnengoed en takken. Dat veroorzaakte voor hoge bedragen schade. Dieven wis ten het zwembad en de kleed ruimtes vaak te vinden. Niet alleen de bezittingen van de zwemgasten liepen gevaar, maar ook het materiaal van het gemeentelijk bad ver dween. Het zwembad riep de hulp in, van een professionele bewa kingsdienst. „Die assistentie van de bewakingsdienst is bij zonder goed bevallen. Dat doen we zeker weer. We hebben veel energie gestoken in de preven tie wat betreft inbraak en van dalisme. Dag en nacht wordt er rond en op de terreinen ge patrouilleerd. Het geeft ook een veilig gevoel voor de bad gasten. Dat is al gebleken," al dus Frieda, die verzekert dat er dit jaar al meer seizoen kaarten zijn verkocht in de voorverkoop. Een abonne mentskaart (voor vier maan den) kost in de voorverkoop 30 gulden voor jong of oud. De kaarten zijn nog tot en met za terdag 9 mei verkrijgbaar aan de kassa van bad Groenoord of in de kraam van de gemeente lijke zwembaden aanstaande zaterdag in het Julianapark tijdens de Gravin Aleidafees- ten. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Vlaar- dings Roem is de rode draad die door de Salon de Harmonie van zaterdag 10 mei loopt. Het gaat tijdens de tiende afleve ring van deze praatshow om Becel, de glamour van de mo dewereld en geruchten over steekpenningen. Gasten zijn Bassie en Adriaan, wethouder Bas Goudriaan, internationaal fotomodel Christa Doelman, tentoonstellingsbouwer Jacq. Koedood, cartoonist Len Mun- nik, oud-zwemkampioene Ada Pors, radiopresentatrice Lies- beth van der Kruit (Radio Rijnmond), tekstschrijver Chiem van Houweninge (Zeg *ns AAA) en drs. J.J. Gotten- bos, een van de uitvinders van de Becel. De overeenkomst tussen dit bonte gezelschap is, dat ze allen in Vlaardingen zijn geboren, er werken of wo nen. De journalisten Dick van der Lugt (Het Vrije Volk) en Aad Rietveld (Rotterdams Nieuws blad), die het programma pre senteren, praten niet alleen in de zaal met hun gasten. Op vi deo speelt het Vlaardingse duo 4,- Amazing Stroopwafels hun be kendste nummer Oude Maas- weg, Chiem van Houweninge wordt in een wankel roeibootje op de Vlaardingse Vaart geïn terviewd en in Tilburg maakte het Salon-team opnamen van Delia Bosiers en de Vlaar dingse componist Ben van der Linden, vaste begeleider van Paul van Vliet. Het Vlaar dingse bedrijf Fred Spieren burg Productions verzorgt de ze video-opnamen voor de Sa lon. Zoals gebruikelijk wordt het programma afgewisseld met amusement. Enkele leerlingen van streekmuzlekschool Nieu we Waterweg Noord treden op en de Vlaardingse Buitenband speelt na afloop van de avond. De vaste Salon-pianist Corne lls Pons krijgt deze maal ge zelschap van de Vlaardingse Mary-Lou van Steenis (23), derdejaars studente aan de to neelschool in Maastricht. Zij zingt liederen van de Oostduit- se zanger Wolf Blermann en samen met Pons stukken van Tom Walts, die door hem ver taald zijn. Vlaardlngs Roem in de tien de Salon de Harmonie: zater dag 16 mei, aanvang 20.30 uur. Zaal Harmonie, Schiedamse- weg 51, Vlaardingen. Toegang gratis. (Van één onzer verslaggevers) CAPELLE AAN DEN IJS- SEL— Met het doorzagen van een blok piepschuim door bur gemeester L. van Leeuwen en staatssecretaris Heerma van VROM is gistermiddag officie- eel het startsein gegeven voor de totale renovatie van Vak G in Capelle Oostgaarde. Het was overigens de tweede keer dat er een officiële start werd gemaakt met de opknapbeurt van de Molukse wijk. De toen malige wethouder Ron Eer hart heeft in oktober 1985 ook al eens het sein gegeven om te beginnen met de ophoging van de wijk. Toen werd echter al snel ontdekt dat de funderin gen van de woningen ernstige gebreken vertoonden. De blokken piepschuim zul len onder de woningen op wa ter worden gelegd, terwijl daarboven het werk van drai nage en Infiltratiesystemen wordt aangelegd. Om de wer king van de opwaartse krach ten te waarborgen. Dit voor Nederland unieke systeem moet eindelijk de constante verzakkingen van de Molukse wijk een halt toeroepen. Ge lijktijdig met het aanbrengen van het piepschuim worden de funderingen van de woningen hersteld en de leidingen van nutsbedrijven, rioleringen, straten en tuinen opgehoogd. De planning was dat het aan brengen van het hardschuim een jaar zal duren, maar nu daar de totale renovatie van de wijk is bijgekomen, wordt rekening gehouden met twee jaar. Het startsein voor de reno vatie in de Molukse wijk was ook het sein voor de fusie van de woningcorporaties Prins Alexander en Woonstad Capel le. Staatssecretaris Heerma< van de VROM benadrukte dat de IJsselgemeente de eerste plaats van Nederland is ge weest waar een saneringsope ratie van in zware financiële moeilijkheden verkerende cor poraties is uitgevoerd. De' Staatssecretaris benadrukte dat het rijk zeker niet in alle gevallen woningcorporaties de helpende hand sal toesteken als ze in financiële moeUijkhe% den verkeren. Het is volgens de Staatssecretaris niet de'' taak van de overheid om koste wat het kost corporaties in, stand te houden. Er zal in som mige gevallen daarom ook' worden gekozen voor een fallli- sement van de betreffende cor-" poratie. 9!

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1