Jongen mishandeld Situatie politie Spijkenisse is niet erg; rooskleurig 'Waar zet ik m'n strijkplank? En m'n stofzuiger? Daar denkt zo'n architect niet aan9 I Film van Orion over Ghana Brand% veermuseum: niet naar station Blaak Autodiefstal mislukt Parkeren bij station vaak een probleem wv ws Zwemmen mm Imm De Haven GGD Cross-country (Van een onzer .verslaggeefsters) SCHIEDAM - De Len teloop, ooit begonnen als een sportieve dag voor de leerlingen van de basisschool De Woudhoek in Schiedam, is inmiddels uitge groeid tot een regionaal sportevenement van al-, lure. De bekende zanger Lee Towers lost op 16 mei hét startschot voor de dertiende Lenteloop. Gezinsloop Parcours 'w§ïëï Volgens de VAC moet het een 'waar schuwing' zijn dat sommige na-oorlogse woningen (fo to) nu al aan renovatie toe sijn. (Foto Arie Wape naar) Ontevreden huurders Scepsis r^" HET VRIJE VOLK Schiedam -viaardngen ZATERDAG 9 ME11987 ortaf .w-yk-:&4ys. Op 13 mei wordt in de kinde- rinstuif van Buurthuis De Ha ven (Weeshuisplein 18 links, Vlaardingen) een Surinaams leest gehouden. Er worden tussen 14 en 15.30 uur Suri naamse spelletjes gedaan, er .wordt gedanst en er wordt Su rinaams eten geserveerd. Ver der kunnen de kinderen door Joyce hun haar laten vlechten. Toegang 1 gulden. Ook kinde ren die normaal niet naar de instuif komen, zijn welkom. In lichtingen tel. 4344539. Dinsdag 12 mei vergadert het algemeen bestuur van de GGD Nieuwe Waterweg Noord. Aan de orde komen de meerjaren begroting 1987-1991, automa tisering, ontslag huidige en be noeming nieuwe administra teur. De vergadering begint om 16.30 uur irfde recreatiezaal van het stadskantoor te Schie dam. Voorafgaand aan de be handeling van de agenda kun nen bezoekers het woord voe ren. De agenda en bijbehoren- - de stukken liggen ter inzage op de gemeentehuizen van Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis. In het Holy-bad is door de groepen 5 en 6 van het basis onderwijs diploma gezwom men. Alle deelnemers zijn ge- slaagd. Het A-diploma werd gehaald door 21 leerlingen en het B-diploma door 37 leerlin gen. De door het bureau sportieve recreatie van de gemeente Vlaardingen en atletlekclub AV Fortuna georganiseerde cross-country is verplaatst van zaterdag 16 mei naar zondag 11 oktober. Omdat overdaad schaadt, vinden de organisato ren volgende week minder ge slaagd, omdat op 16 mei in Schiedam de Lenteloop wordt gehouden en in Maassluis de paperclip prestatieloop. MAASSLUIS Een aantal vrijwilligers van de Stichting Orion, die zich bozig houdt met ontwikkelingssamenwerking in Ghana, verzorgt maandag 11 mei in Het Schuurkerkje een gratis filmvoorstelling over het wei en wee van de inwoners van Ghana. Orjon is een orga nisatie die uitsluitend werkt met onbetaalde krachten waar onder artsen, verpleegkundi gen en technici. Daarnaast be staat er een grote groep vrij willigers in Maassluis en het Westiand die allerlei akties en aktivitelten organiseert om geld en goederen bijeen te krij gen. De verkregen goederen zoals b.v. afgeschreven materi aal uit ziekenhuizen en medi sche- en technische appara tuur, worden verscheept naar Ghana. Al deze materialen ko men terecht bij uiteenlopende projekten van Orion, zoals streekziekenhuizen, gezond- heidscentra en dergelijke. De maker van de film, die vanaf 20.00 uur te zien is in het Schuurkerkje, is Henk van de Meeberg uit Maassluis. Hij be zocht in de afgelopen jaren di- verse maten Ghana. In de eer ste plaats verricht Van de Mee berg, samen me' andere vrij willigers, die net als hij op ei gen kosten Ghana bezoeken allerlei voor de hand liggende klussen voor Orion. Zo was hij nauw betrokken bij de bouw van een sireekhospitaal en wa terreservoirs. Tussen de be drijven door filmt en fotogra feert Henk van de Meeberg de veelal erbarmelijke omstandig heden, waarin de meeste men sen in Ghana verkeren. Maar hij iaat ook een andere, be moedigende kant zien. Door de hulpverlening van Orion en door de nauwe samenwerking met de plaatselijke bevolking, beginnen zich langzaam maar zeker de eerste resultaten van al deze inspanningen af te te kenen. Wie meer wil weten over de aktivlteiten van Orion of de film van Henk van de Meeberg op school of binnen de eigen organisatie wil laten zien kan kontakt opnemen met Henk van de Meeberg. Het te lefoonnummer is (overdag) 01899-19111 en ('s avonds) 01899-20768. trio t ROTTERDAM Het Nationaal Brandweermuseum Hellevoet- sluis verhulst niet naar Rotter dam. Het bestuur van het mu- seum vindt.het om „emotionele en financiële" redenen over- - antwoord de vestingstad in de toekomst te verruilenvoor de Maasstad. Station Blaak werd Tonder andere genoemd als ge schikte nieuwehuisvesting voor het Brandweermuseum, "Volgens voorzitter A.C. Broes- hart van de stichting Nationaal Brandweermuseum is een ver trek uit Hellevoetsluis de eer ste tien jaar uitgesloten. „In principe ben ik er op tegen zo ver vooruit te kijken," zegt hij. I „Voorlopig zitten we in Helle- voetsluis financieel op rozen. Het gebouw dat we nu hebben huren we voor een schijntje van de gemeente. Men moet vanuit Rotterdam wel met een erg goed aanbod komen wilen we de zekerheid die we nu hebben overboord gooien." Van het projectbureau Rotter dam Waterstad kreeg Broes- hart deze week een info-map overhandigd waarin op de voordelen van een vestiging In Rotterdam wordt ingegaan. Volgens de betrokkenen zou het Nationaal Brandweermuse um deel kunnen gaan uitmaken van het nieuwe assortiment toeristische attracties dat in dit kader wordt aangetrokken. „Het is allemaal heel mooi en aardig, maar wat heb ik er aan? Het lijkt me sterk dat we er financieel op vooruit zullen gaan. Kom naar Rotterdam, wordt er geroepen, want dat is zo gunstig, ik sta er allemaal zeer wantrouwend tegenover," aldus Broeshart. Het team vrijwilligers dat het Brandweermuseum in Helle voetsluis runt heeft in het ver leden reeds duidelijk laten blij ken de voorkeur te geven aan verhuizing naar een ander pand. VLAARDINGEN In de Hugo de Grootstraat en Kamerlingh Onnesiaan in Vlaardingen heb ben onbekenden geprobeerd twee auto's te stelen. Van de ena wagen was het portier opengebroken en hadden ze geprobeerd de bedrading door te verbinden. Bij de andere wagen kwamen de autodieven niet verder dan het portier. Het lukte hen niet die open te bre ken. De totale schade aan de wagens bedraagt 650 gulden. VLAARDINGEN Een 15-jari- ge jongen, die aan het vissen was In een singel bij de Ary Koplaan, is door twee onbe- - kenden dermate zwaar mis handeld, dat hij zich onder doktersbehandeling moest steilen. De jongen heeft ver moedelijk een hersenschud ding. Ook liep hij ontvellingen in zijn gezicht op, toen twee mannen hem zonder enige aanleiding lastigvielen en in zijn gezicht sloegen. De man nen waren op de bromfiets (rood en zwart) en droegen respectievelijk een blauwe en witte helm. Eén bromfiets was voorzien van een sticker met als afbeelding een American Eagle. Getuigen worden ver zocht. contact op te nemen met de recherche, tel. 4342355, toestel 127. Het incident deed zich donderdag om 18.15 uur voor. HOEK VAN HOLLAND Hoe wei nu al moeilijk geparkeerd kan worden bij het NS-station in Hoek van Holland, wordt het parkeren verder ingedamd. Langs grote stukken van het trottoir zijn in verband daar mee al gele strepen aange- bracht. Omdat de bijbehoren de "verkeersborden nog niét rijn geplaatst, treedt de politie nog niet op. Dat zal binnenkort wel gebeuren. Door de maatregelen worden vooral automobilisten gedu peerd, die reizigers moeten af halen of wegbrengen. Sinds het voorplein van het station is opgeknapt, vinden zij nu al vaak geen plaatsje om te laden en te lossen. Dat geldt zeker op de momenten van aan komst en vertrek van de ferry schepen naar en van Harwich. Voldoende parkeerruimte is er wel op hei openbare parkeer terrein en tanga de Deltadijk, op nauwelijks steenworp af stand van het station; Doordat echter de spoorbaan zelf er tussen ligt, betekent dat wel een stukje lopen. De deelnemers aan de loop melden zich uit het hele land. Zelfs buiten de landsgrenzen is er nu belangstelling voor deze préstatieloop. Vorig jaar werd de halve marathon als onder deel aan de Lenteloop toege voegd. Dit jaar kunnen de deel nemers voor het eerst rekenen op een parkeervrij parcours. De organisatie van de loop verwacht dit jaar een deelne mersaantal van tegen de 1500. Vorig jaar waren dat zo'n 1250 atleten, Reden voor dit opti misme is volgens Ton Groene- veld, voorzitter van de Lente- loopcommissie, de voorspoedi ge aanmelding. De Lenteloop is een sportfes tijn voor jong en oud, validen en invaliden. De afstanden be dragen 1, 3, 5,10, en 21 kilome ter, Aan de start verschijnt dan ook een zeer gemengd pu bliek, weet Ton Groeneveld. „Je ziet moeders met kinder wagens, marathonlopers, atle ten met een buikje en de snel ste rolstoelers van Nederland." Deze snelste rolstoelers, ver enigd in de Eoad Racers Club Nederland hebben zich allen, 35 in getal, aangemeld. Ton Groeneveld verwacht dat in to taal 65 gehandicapten meerol- len In de Lenteloop. Onder hen bevinden zich Gerrit Plomp en Huub Nelisse die respectieve lijk als eerste en tweede over de streep kwamen bij de on langs gehouden Rotterdamse marathon. De rolstoelers doen voornamelijk mee aan de 10 en 21 kilometer. .Denk nou niet dat de Lente loop een invalidenloop is," waarschuwt (Groenveld. - „Het is toch-Vooral een - gezinsloop waaromheen weeen waar feest bouwen." Op :het school plein van de Woudhoek staan die dag diverse stands met etenswaren. Een Dixieiand- band draagt een steentje bij aan. de.goede,sfeer-.De Lente loop. is een mengeling yam ge zelligheids en ser ieuze- sport prestaties. De. afstanden van de loop worden exact aangege ven. Twee klokken op het par cours houden de hardlopers op de hoogte van hun tussentij den. Een wagen met zwaailich ten rijdt voorop en een bezem wagen volgt de horde. BuitéXilandse belangstelling voor Schiedamse Lenteloop KJH Ion Groeneveld en Fer Schroeders tesamen met Lee Towers die saterdag 16 mei het startschot geeft voor de dertiende Lenteloop, Op de foto daarnaast: De volledige Lenteloopcommissie bijeen in de Woudhoekschool. (Foto's Jaap Paardekam Wat de Lenteloop zo uniek maakt volgens Per Schroe ders, directeur van de Woud hoekschool en organisatielid vanaf het eerste uur, Is "het feit dat de Lenteloop geen ge sponsorde loop is. We hebben tot nog toe de kosten altijd we ten te dekken met het in schrijfgeld en de oprengsten van deLentelooploterij. Verder hebben we altijd kunnen reke nen op vriendendienstenen lief dewerk." Zo heeft zich ook dit jaar een team fysiotherapeuten vrijwil- lig aangemeld om de deelne mers "óp" "dé lange afstanden voor. té bereiden. De, leerlingen vaii dé Woudhoekschool helpen een, handje mee. met de organi satie'" en-boeren uit de omge ving zetten emmers water en bekertjes neer voor dorstige lopers. „Wij kloppen liever niet bij ^sponsors aan,"- vertelt Groenveld. ,JDan hoef je ook niet aan commerciële eisen te voldoen, zoals het parcours langs een bepaald bedrijf laten lopen." De route van de Lenteloop is ieder jaar dezelfde, onder Groeneveld's motto 'Never change a winning team'. Di rect na de start duiken de deel nemers het polderlandschap in. De 10 kilometer-loop en de halve marathon gaan via het Kethelpark naar de Harreweg, de Oostveenseweg, de Breeweg en terug langs de Woudweg. De deelnemers aan de kortere afstanden blijven in het Ke thelpark. Voor deze korte af standen geeft Lee Towers in leder geval de startschoten. Voor de langere afstanden geeft waarschijnlijk de burge meester van Schiedam en ere- gast bij de Lenteloop, R. Scheeres, het startsignaal. Voor iedere deelnemer die' over de finish komt is er ook dit jaar weer een herinnerlngs- tegel. Belangstellenden kunnen ziclr tot en met 15 mei inschrij ven" bij de volgende voorver koopadressen: Het; wy-kan- toor aan de Buitënhavenweg 9, tel. 4733000 of bij C. Vroom, Buis 1, tel. 4708542."Het in schrijfgeld gedurende de voor verkoop bedraagt voor deelne mers tot 15 jaar ƒ3,- en voor deelnemers vanaf 15 jaar ƒ4,-. Aan de start bedraagt het in schrijfgeld respectievelijk ƒ4,- en ƒ5,-. (Van een onzer verslaggevers) SPIJKENISSE De situatie bij de gemeentepolitie van Spijkenisse is er in 1986-niet. rooskleuriger op geworden. De financiële perikelen rond het nieuwe politiebureau, gebrek aan inzetbaar personeel en een .toenemende criminaliteit lo pen als een rode draad door het onlangs gepresenteerde jaarverslag. Bovendien geeft de invoering van een uniforme bedrijfsadministratie "bij - de politiekorpsen en de .daaraan gekoppelde Inkrimping ,met 4500 politieambtenaren in vier jaar weinig hoop voor de toe komst. „Op de achtergrond speelt de bezuinigingswoede van de re gering," stelt politiecommissa ris S. Adema als inleiding op het jaarverslag. „De opvatting is dat1 'de politiesterkte dras tisch omlaag kan, als de politie de mensen r en middelen effi- ciëntèn én effectiever inzet .en zich meer zou beperken,1tc)t 'haaf' primaire repressiey%4$- ken. Deinkrimping van jjet aantal politieambtenaren een structurele bezuiniging van-260,miljoen gulden opleyë- fén'. De haalbaarheid van de 'gedachtebezuinigingen moet .echter ernstig .worden betwij feld." Terugkijkend op 1986 consta teert de Spijkenisser politie dat, ondanks alle inspanningen in het verleden, door de minis ter van Binnenlandse Zaken géén extra menskracht aan het korps werd toegekend. Ver der wordt de desastreuze gang van zaken rond het nieuwe po litiebureau, hetgeen voor Spij kenisse een renteverlies van zes miljoen gulden met zich meebrengt, aan de kaak ge steld. „We hopen en verwach ten nog steeds dat het rijk zijn verantwoordelijkheid in deze onderkent," aldus Adema. Wat betreft de toenemende criminaliteit spreken,de cijfers boekdelen: het aantal misdrij ven steeg ten opzichte van 1985 met bijna achthonderd tot 4360, het aantal zedendelicten verdubbelde terwijl ook het aantal diefstallen en arresta ties fors toenam. Alleen de diefstal van bromfietsen vorm de in 1986 een uitzondering: dit aantal daalde van 1044 tot 996. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De bouwwereld en het archltec- tendom: het zijn allebei nog mannenbolwerken bij uitstek. De heren zien bij het plannen- maken af en toe wat prakti sche probleempjes over het hoofd, met als resultaat slaapkamers waar geen twee persoonsbed in kan staan en halletjes waar zelfs geen ruimte is voor een kapstok. Het voorkomen van dat soort ongemakken is een van de re denen dat veel gemeenten een Vrouwen Advies Commissie (VAC) voor de woningbouw hebben ingesteld. Deze heb ben tot taak advies uit te brengen over de leefbaarheid van woningen en woonomge ving. Vlaardingen kent sinds 1980 zo'n commissie, die vanuit de positie van de huisvrouw/woonconsumente bouwplannen toetst en ge sprekspartner Is van op drachtgevers, ontwerpers en toekomstige gebruikers. In het onlangs verschenen jaar verslag over 1988 benadrukt de commissie dat de bezuini gingen op de programma's voor sociale woningbouw niet ten koste mogen gaan van de kwaliteit. De bezuinigingen van de laatste jaren hebben ertoe ge leid dat de wettelijke bouw voorschriften onder druk zijn Komen te staan. Er gaan in de politiek steeds meer stemmen op om die voorschriften in grijpend te versoberen om zo de bouwkosten te beperken en de huren betaalbaar te hou den. „Die vereenvoudiging hoeft op zichzelf geen probleem te zijn, maar we moeten er wei voor waken dat het niet ten koste gaat van de kwaliteit van de bouw. Het feit dat sommige na-oorlogse com*, plexen nu ai weer gereno veerd moeten worden mag In dit verband een waarschu wing zijn. Het neerzetten van goedkope, maar slechte wo- '"'I ningen is op termijn de duur ste oplossing," zegt M.C. van Toor-Buschmann, voorzitter van de VAC. De commissie streeft er daarom naar om de kwaliteit van het casco van de woning ongemoeid te laten en wil de bezuinigingen vinden in het wegsnijden van de franje. „Je kunt de hulzen bijvoorbeeld zonder behang opleveren, met minder of geen kastplanken, met soberder wastafels enzo voort. Dat zijn allemaal voor zieningen die mensen na ver loop van tijd vaak toch veran deren. Nu kunnen ze de zaken meteen inrichten zoals ze zelf willen. De gemeente en de wo ningbouwverenigingen zitten wat dit punt betreft op dezelf de lijn. Door het mes te zetten in dit soort zaken, die alles bij elkaar opgeteld toch een aar dig percentage van de bouw som kunnen belopen, zijn we er naar mijn mening de afge lopen jaren redelijk In ge slaagd een verantwoorde standaardkwaliteit te hand haven en de huren enigszins betaaibaar te houden," aldus de voorzitter, die namens de WD-vrouwen zitting heeft in decommlssie, 3jj „In Vlaardingen zitten we "al een tijd met het probleem jdat je op een gegeven mo- ment niet goedkoper künt bouwen, maar toch voor veel mensen te duur blijft," gaat ,,zlj verder. „Een groot deel van de bevolking bestaat hier nu eenmaal uit eenvoudige, arbeidende mensen met be perkte middelen, waardoor de behoefte aan goedkope huur- woningen groot is. Doorstro ming zou een goede oplossing zijn. Mensen die gemeten naar hun Inkomen te goed koop wonen zouden moeten doorverhuizen. Maar Ik vind wel dat dat op vrijwillige ba sis moet geschieden, want veel van die mensen hebben bijvoorbeeld een caravan of een boot, en die wil ik hun ook niet ontnemen," aldus Van Toer. Een andere trend die zij be speurt is de neiging van op drachtgevers en architecten om weer kleiner te gaan bou wen. „Ook dat is ingegeven door de bezuinigingen, je ziet de kamers steeds kleiner wor den. Ik vind dat toch een ne gatieve ontwikkeling. Wij be pleiten om ook voor ouderen bijvoorbeeld driekamerwon ingen te bouwen. Dan is er tenminste een ruimte voor hobby's, werkzaamheden, lo- gé's, en in geval van ziekte kan men apart slapen. Zo'n overbodige luxe is dat toch niet, maar we worden meteen met onze neus op het kosten aspect gedrukt. Ik denk ech ter dat we te maken gaan krijgen met ontevreden huur ders als het per persoon be schikbare aantal vierkante meters nog verder afneemt," meent Van Toor. De commissie telt elf leden, waarvan énkelen op persoon lijke titel: de overigen verte genwoordigen kerkelijke en politieke vrouwenorganisa ties. Van Toor is tevreden over de wijze waarop de VAC de afgelopen jaren gefunctio neerd heeft. „We hebben zeer goede contacten met de wo ningbouwverenigingen en de gemeente, die ons altijd in een zeer vroeg stadium bij hun bouwplannen betrekken,; Zo draaien we nu mee in gë- meentelijke projektgroepen, dan ben je er vanaf het aller eerste begin bij. De plannen- die we toegestuurd krijgen- bestuderen we in groepjes, waarna een rapportje wordt' gemaakt. We vragen ons tel kens af: als ik hier zou wonen met mijn gezin, wat zou ik dan tegenkomen? Want als vrouw ben je toch het meeste thuis. Vaak gaat het om heel praktische dingen, die ook eenvoudig verholpen kunnen worden. Dan zie je op zo'n te kening dat er geen inpandige berging Is. Maar waar laat ik dan m'n strijkplank? En rn'n stofzuiger? Daar denkt zo'n architect niet aan. We bekij ken de inrichting van badka mer, slaapkamer en keuken. Is er bijvoorbeeld een con tactdoos in de gang? Dat zijn allemaal zaken waar we goed op letten," zegt Van Toor. Met al die op- en aanmer kingen stapt de commissie weer naar de opdrachtgever en de architect. Vaak krijgen ze zonder meer hun zin en worden de plannen veran derd, andere keren zijn hun wensen te duur of bouwtech-,; nisch onmogelijk. Van' Toor:,Dan wilden we ergens 'een raam hebben en kregen we te horen dat daar een lei dingkoker liep. Aanvankelijk stond men nogal sceptisch te genover onze activiteiten. 'Eens kijken wat die vrouwen nu weer verzonnen hebben', werd er gezegd als we een rapport inleverden. Maar in tussen hebben we door erva ring en cursussen zoveel des kundigheid opgebouwd dat men onze commentaren seri eus neemt. Een leidingkoker op de tekening over 't hoofd zien, dat gebeurt ons echt niet meer." tkUltgepraat Maar de VAC doet meer dan het beoordelen van nieuwbouwplannen. Verleden jaar deed men een woonge- rief-onderzoek in Vlaardin- gen-Oost, waarbij de bewo ners uitgebreid werden geën quêteerd over hun woning en het voorzieningenniveau in de buurt. Daarnaast legt men geregeld werkbezoeken af om zich op de hoogte te stellen van de nieuwste ontwikkelin gen, zoals groepswonen voor ouderen. Toch heeft de com missie het een beetje te rus tig, vindt Van Toor. „Door het systeem van contingentering van de sociale woningbouw mag er in Vlaardingen maar beperkt'gebouwd worden, dat zijn grenzen die het rijk op legt. We zouden daarom ook graag betrokken willen wor den bij woningbouw in de koopsector, maar dan heb je te maken met projectontwik kelaars. Uit die hoek krijg je vaak helemaal geen tekenin gen, cl veel te laat. Ik heb wel meegemaakt dat ik de teke ningen kreeg van een project, terwijl de eerste paal een week later de grond in ging. Dan ben je natuurlijk wel uit gepraat."

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1