Ongelijke strijd tegen vuurzee Deze maand bij Pal 10.- korting SB PALTHE SEP wil vervuiling door kolencentrales aanpakken Vluchtauto gevonden Weinig kans op meer zendtijd voor STER Van der Spek kondigt een nieuwe 'PSP' aan Dode bij caféruzie Jonge Socialisten blUven bakkeleien Demon Je meestal niet erfelijk Goeroe-pamfletten in Eindhoven Record: schilderij van 76 meter goed voor je goeie goed Baby vliegt bij verkeersongeluk uit reiswieg "Wilde-westr in Almelo Jazzmusicus dood 0 Van onze medewerker DICK HARTOG ZEEBRUGGE/DOVER Terwijl de veerboot Pride of Free Enterprise de haven van Zeebrugge uitvaart ligt de tot wrak vergane Herald of Free Enterprise losjes in de takels van de Taklift 1. Naast het wrak ligt een onderlosser die geleide lijk wordt volgestort met schroot en rommel, af komstig uit het schip. Bejaarde verongelukt Slachtoffers 'Grove nalatigheid' Bij de reconstructie kwam vast te staan dat de boeg golf van de Herald ruim anderhalve meter hoger was dan de onderkant van het G-dek, waarmee de theorie van het 'waterschepgen' onomstotelijk werd bevestigd, (Foto: AP) Ramptoeristen Een langdurige brand heeft gisteren op het militaire schietterrein Witterveld in Drenthe 200 hectare heide verwoest. Ook een deel van het aangrenzende zweef- vliegveld is afgebrand. Om half vier zondagmiddag gingen de brandweerkorpsen van Assen, Smilde, Bel len, Veenhuizen en van de strafinrichting Veenhuizen de strijd aan met de vuurzee. De harde wind maakte het een ongelijke krachtmeting. Pas na zevenen kreeg men de brand onder controle. De rijkspolitie heeft de oorzo.ak van de brand niet gevonden. Êr waren giste ren geen schietoefeningen op het terrein en er zijn ook geen mensen gezien. (Foto: ANP) Dagtelevisie 'Duaal' Minister De Korte legt de laatste hand aan het schilderij. (Foto: ANP) bêmenlancl 3 Reconstructie veerbootramp aJHL> open-deurentheorie De Pride wordt geëscorteerd door helikopters en omgeven door vaartuigen van de Marine ën het Britse Instituut voor Maritieme Technologie (BMT). Het is zondagmiddag vier uur. Aan boord bevinden zich mensen van de gerechte lijke politie, het Brugse parket en specialisten van het Britse Maritieme Instituut. Zij heb ben het schip volgehangen met meet- en registratie-appara- tuur, die elke beweging van schroeven, roeren en van het schip zel£ vastleggen. Aan de wal meten gevoelige appara ten de exacte positie van het schip, haar snelheid en elke be weging. Al dat technische vernuft is ingezet voor een reconstructie van elke seconde die aan de 9~hdergang van de Herald voor afging. De praktijkproef moet de resultaten van het laborato Eiumonderzoek en de compute' ranalyses van het BMT beves tlgen, Met een schaalmodel van de Herald had dat insti tuut eerder deze week vastge steld dat de ondergang van de veerboot moet worden toege schreven aan het varen met open boegdeuren, waardoor aanzienlijke hoeveelheden wa ter werden 'geschept' en het schip instabiel werd, 171 gra- ft** ti V*» - - K-s V i I. 0. .'i- r i'I h—rvwy»* *.r ,f r" VALKENBURG Zater dagmorgen is in het Belgische piaatsjeh ïAubehrden vluchtauto teruggevonden* «van ide op Ko ninginnedag gepleegde overval op het NMB-kantoor in Valken burg. De zilvergrijze Opel Re- kord stond in een straat gepar keerd en was onbeschadigd. Volgens, de rijkspolitie Is de vondsf te cTahkën aan een aan tal tips dat.de politie binnen kreeg na - een politiebericht vrijdagavond op de televisie. De drie overvallers, die nog voortvluchtig zijn, zijn na de overval en de daarmee ge paard gaande gijzeling van personeelsleden van de bank en hun gezinsleden, gevlucht met deze wagen van de NMB- directeur. UTRECHT Een vijf maan den oud meisje is vanmorgen vroeg overleden na een botsing op een kruispunt in Utrecht Haar reiswieg stond op de ach terbank van een auto die in bot sing kwam met een taxi die voorrang had. De baby vloog door de klap uit de wieg en liep ernstig hoofdletsel op. Ze over leed na een operatie in het aca demisch ziekenhuis. De vader van het kind, de 40- jarige W.H. uit Amsterdam die de auto bestuurde, heeft een verbrijzelde heup en hoofdwon den. Zijn toestand is zorgwek kend. De moeder, die naast hem zat bleef ongedeerd. De taxi chauffeur raakte licht gewond. ALMELO De politie van Almelo heeft drie mannen van SI, 49 en 48 jaar oud aangehou den, omdat ze het afgelopen weekeinde in het centrum van Almelo onder invloed van alco hol lukraak op winkels en straatmeubilair hebben ge schoten. Onderzoek heeft uit gewezen dat zeker twaalf ko gels zijn afgevuurd. Niemand raakte gewond. Wel ontstond onder voorbijgangers paniek. De drie Almeloërs worden verdacht van openlijke ge weldpleging. De twee vuurwa pens waren een FN-9 millime ter en een 7.65 millimeter-pis tool. AMSTELVEEN- In Amstel veen is zaterdag een 85-jarige vrouw uit Amsterdam enkele meters meegesleept door een achteruitrijdende vuilniswa gen. De bestuurder van de vuilniswagen, had devrouw niet. gezien. Toen- hij. remde was zij al overleden. den in de rondte tolde en ver volgens omviel. Dat gebeurde allemaal binnen een minuut. Voor de proefneming was het zusterschip Pride of Free Enterprise precies hetzelfde beladen en geballast als de Herald tijdens haar noodlotti ge reis van 6 maart. Bij de reconstructie van zon dag kwam vast te staan dat de boeggolf van de Herald ruim anderhalve meter hoger was dan de onderkant van het G- dek, waarmee de theorie van het waterscheppen onomstote lijk werd bevestigd. Er zijn nu 186 lijken gebor gen en geïdentificeerd terwijl nog zes of zeven mensen wor den vermist. Onder de vermis ten: een baby van acht maan den. Het zoeken naar hun li chamen wordt voortgezet in het slijk en de ravage op het G-dek, waar de meeste slacht offers vielen, en op het G-dek, waar de meeste vrachtwagens stonden geparkeerd. Het speuren naar de verdwe nen 'zwarte doos' ofwel ma noeuvreerrecorder is wat de zeevaartpolitie betreft ook nog niet afgesloten. Getuigen, on der anderen mensen van de Tijdelijke Bergings Vereni ging, die partner is van Smit Tak, hebben verklaard gezien te hebben dat duikers van Smit Tak en mensen van reder Townsend Thoresen twee da gen na het ongeval in het stuurhuis van de Herald bezig waren. Commandant .Couwenburgh, die de duikoperaties tijdens de reddingsactie aan boord van het wrak leidde, spreekt zijn verwondering verover ruit- dat die mensen van. de'rederij-en het Rotterdamse bergingsbe drijf in de dagen na de ramp vrijelijk toegang hadden tot het schip, zonder dat daar ie mand van de gerechtelijke po litie of van het Brugse Parket bij aanwezig was. „Dat is de kat op het spek binden," zegt hij. Bezoekers van hotel Monaco, het hoofdkwartier van Smit Tak, hebben tegenover de zee vaartpolitie verklaard werkne mers van Smit Tak over de verdwenen recorder te hebben horen spreken. In Engeland zijn de hearings over de ramp afgesloten. Rechter Sheen en zijn deskun digen trekken zich nu terug en zullen over enkele weken ko men met een oordeel over de' toedracht van de ramp. Die moet zo zeggen alle deskun digen worden toegeschreven aan 'grove nalatigheid, slecht zeemanschap en belabberkakt- heid' van de bemanning. „Die hebben de meest elementaire regels van zeemanschap en vakmanschap met voeten ge treden," wordt daar gezegd. Voorzitter Bill Harrison van de Union for Merchant Navy Officers in Londen beschuldigt de rederij Townsend Thoresen van 'contractbreuk*. „Wij zijn met de rederij overeengeko men dat de Spirit-klasse-sche pen zouden varen met een ex tra eerste stuurman. De rede- rij schrijft namelijk voor dat de eerste officier een kwartier voor de afvaart van het schip aanwezig is in het stuurhuis. Maar zijn taak is ook het bela den van het schip en het zee waardig maken ervan voor de afvaart. Om die reden hebben wij bedongen dat er een extra eerste officier meegaat, zodat de ene aanwezig is op de brug, terwijl de andere zich belast met de belading en daarna het sluiten van de deuren. Die tweede eerste stuurman was van de Herald teruggetrokken, toen hij op de dienst Zeebrug- ge-Dover werd ingezet, zonder dat de officieren daar bezwaar tegen hebben aangetekend. Dat is een fundamentele fout ge weest, gezien de contractuele overeenkomst die wij met de rederij hebben." Volgens Harrison is het fy siek onmogelijk dat een man én verantwoordelijk kan zijn voor de belading én voor het sluiten van de deuren .als hij ook een kwartier voor de af vaart op de brug moet zijn. „De praktijk werd dus dat de eerste stuurman de order gaf de deuren te sluiten en dan met een noodgang naar de brug rende om zich met het vertrek van het schip bezig te houden. Daardoor kon hij ge woon niet controleren of alles waterdicht, zeewaardig en vei lig was," aldus Bill Harrison. Volgens zijn bond zijn er nooit conflicten geweest tussen de officieren van Townsend Thoresen en de rederij zelf over de veiligheidsstandaards. Dat is zeer verwonderlijk, om dat uit de hearings in Londen is gebleken dat die standaards als zij al-aanwezig waren uiterst marginaal en absoluut ontoereikend bleken. Men verwacht dat de Herald dinsdag door het parket zal worden vrijgegeven, waarna zij zal worden gedesinfecteerd en geïnspecteerd door Neder landse beambten vóór het schip naar Vlisslngen zal wor den gesleept om in het dok te worden drooggezet. Daar zal de Belgische commissie van onderzoek een laatste inspectie verrichten aan het onderwa terschip en daarna zal in het schip voor het laatst worden gezocht naar slachtoffers. De 42 vrachtauto's en de ruim tachtig personenauto's die tot nu toe uit het wrak wer den geborgen zijn door de Rijkswacht ontdaan van papie ren, documenten en persoonlij ke bezittingen. Die worden bin nen enkele weken aan de eige naren of nabestaanden overge dragen. Wat er met die wrak ken gaat gebeuren is nog niet bekend. Voorlopig staan zij verzameld op een terreintje van Townsend Thoresen, een gewild reisdoel voor de ramp toeristen, die nog steeds in Zeebrugge worden gesigna leerd. De zeevaartpolitie in Zee- brugge onderzoekt een mel ding dat een veerboot van Townsend Thoresen verleden week in volle zee werd waarge nomen met de boegdeuren wa genwijd open. imttiw BREDA De bekende Bre dase jazzmusicus Joop Hen driks is op 46-jarige leeftijd overleden. Tenorsaxofonist Joop Hendriks won in 1966 met zijn kwartet het jazzfestival van Loosdrecht en was sinds dien in binnen- en buitenland een veelgevraagd musicus. (Van onze radio- en tv-redaetie) ELST Minister Brinkman van WVC voelt op dit moment niets voor uitbreiding van de STER-zendtijd ten behoeve van het in stand houden vain de middag-televisie. Dit heeft VA- RA-voorzitter Van Dam dit weekeinde in Eist bekendge maakt tijdens een bijeenkomst over het mediabeleid van de Jonge Socialisten. Brinkman heeft de omroepvoorzitters daar al ruim een week geleden over ingelicht. Het gaat om een pakket ex tra-zendtijd voor 1988, met een zwevend (avond) blok op Ne derland 2 en een zwevend mid- dagblok op Nederland 1, 2 en 3. Met deze extra-zendtijd wdl de omroep haar drie-fasen-plan financieren. Dit plan, dat in to taal 160 miljoen gulden, kost, stuurt aan op volledig behoud van de middagzendtijd, die verloren dreigt te gaan door de introductie van Nederland 3. Daarnaast voorziet het in verdere uitbreiding van dagte levisie, om te kunnen concur reren met commerciële satel lietomroepen. Bij WVC wilde men op de op merking van Van Dam geen commentaar geven. Er werd op gewezen dat Brinkman op dit moment nog geen officieel standpunt kan innemen omdat de zendtijdaanvraag voor de STER eerst nog door de Om- roepraad behandeld moet wor den. Bovendien kan ook de Tweede Kamer nog een rol spelen. De Jonge Socialisten spra ken zich tijdens hun bijeen komst in Eist uit voor een 'du aal omroepbestel', waarin naast een gedeeltelijk ontzuil- de publieke omroep ruimte moet zijn voor een commerci eel zendstation. In hun opvat ting is het huidige omroepbe stel 'het slachtoffer geworden, van vervlakking, versnippe ring en vercommercialisering en is "bovendien" de betaalbaar1 held in gevaar gekomen'. Een gerichte concurrentie zou een verfrissende werking kunnen hebben, steltide resolutie. s.> •Bovendien, wordtrhet volgens t 1 de JS tijd de structuur van identiteit3omroepen eens on der de loep te nemen. DEN HAAG De 29-jarige L. Visser uit Den Haag is za terdagavond tijdens een café ruzie in zijn woonplaats om het leven gekomen. Een 28-ja- rige plaatsgenoot wordt ervan verdacht hem met zijn eigen revolver te hebben doodge schoten. Visser* was 's middags met twee vrienden in een coffees hop geweest. De drie beledig den daar een vrouw en werden door de beheerder buiten de deur gezet. Volgens de politie kwamen ze 's avonds in het ca fé terug. Visser was inmiddels gewapend met een revolver. Hij schoot twee keer In het pla fond en één keer In de vloer en raakte daarbij een 58-jarige bezoekster in de voet. Bij de vechtpartij die vervolgens ont stond tussen Visser en zijn vrienden en het cafépubllek verloor hij zijn revolver. Toen Visser met de andere twee uit het café wegrende zet ten P. en andere bezoekers de achtervolging in. Visser werd op de vlucht door twee kogels dodelijk geraakt. Huur de Palthe lapijlreiniger. Voor grondige reiniging van uw vaste vloerbedekking. Een uniek proces van krachtig inspuiten en direkt weer opzuigen van het reinigingsmiddel krijgt zelfs hef hardneickigste vuil los. Moeiteloos en risikoloos. En nu: f 10,-- korting (op de daahuurprijsi Deze aktie geldt gedurende de maand mei. Daarnaast reinigt Palthe ook uw kostbare tapijt of berber, op vakkundige wijze, onder volledige garantie. Gon»akpU*i 7K NoonWenrfroot 39 A A*1 van N*-*oaf 22, Groen. H4~**203 A. 316,5- 40. OwJ. twronwoö 109,0«o Hohntfroot 26. 77 K 779. Hm*** WwwwrogletA, *o*»««iame V H©o«ndo<ploon 109 A. Vnd«*i 97*99, Roodhuupiwn 133, (Cnmpwt a/d UaJOKorooashoek 13, MoauLk» Mafcodo Wink^ntrv"", Afctmserdo** W>ibo« 7, Z^jndrocft# MkfcWxron N MO, Hoayk* (Van onze soc.-econ. redactie) ARNHEM Het toene mende gebruik van steen kool voor de stroomproduk- tie maakt extra maatregelen voor bescherming van het milieu noodzakelijk, schrijft de vereniging van Samen werkende Elektriciteits Pro- duktiebedrijven (SEP) in het vandaag uitgekomen jaarverslag. Hoewel de elektriciteits sector de afgelopen jaren op dat gebied al aanzienlijke in spanningen heeft verricht, zijn op korte termijn volgens de SEP verdere maatregelen noodzakelijk om de uitstoot van zwaveldioxide, een ver oorzaker van zure regen, tot een aanvaardbaar niveau te rug te brengen. Internationa le afstemming is daarbij echter onontbeerlijk. Volgens de SEP zal de be oogde vermindering overi gens moeten gebeuren op die plaatsen en met die technie ken, die de laagste kosten met zich meebrengen. Tot 1996 is in ons land on geveer 2.000 megawatt nieuw produktievermogen noodza kelijk. Omdat besluiten over het al dan niet uitbreiden van het kernenergievermo gen in ons land na het onge luk met de kerncentrale in het Russische Tsjemobil door de regering zijn opge schort, besloot de SEP vorig jaar om drie nieuwe kolen- gestookte centrales te bou wen. De maatregelen dienen volgens de SEP overigens Ingevoerd te worden na In ternationaal op elkaar te zijn afgestemd. Niet alleen om te zorgen dat de elektriciteits prijs door milieumaatrege len niet te zeer uit de pas loopt met die in het buiten land, maar vooral omdat de effecten van de luchtveront reiniging grensoverschrij dend zijn, aldus het jaarver slag. Uiterlijk in 1988 dient er volgens de samenwerkende stroomproducenten duide lijkheid te zijn over verdere toepassing van kernenergie in ons land. De regering wil in die tijd ook een beslissing nemen over kernenergie of over het doorgaan met gas- en kolencentrales. Grootschalige opwekking van elektriciteit met kern energie is volgens de SEP overigens de enige nu beken de methode, die zou kunnen bijdragen aan oplossing van de problematiek van de zwa veldioxide-uitstoot door ko lencentrales. „Die miUeu-ef- fecten dienen dan ook bij de toekomstige besluitvorming over kernenergie te worden betrokken". Het totale stroomverbruik is vorig jaar met 1,7 percent toegenomen. Die groei Is vol gens de SEP voor 1,2 percent toe te schrijven aan de klein verbruikers en voor 0,5 per cent aan de grootverbrui kers. HILVERSUM Voormalig PSP-Kamerlid en fractieleider Fred van der Spek heeft de op richting van een nieuwe paci fistisch socialistische partij aangekondigd. Volgens Van der Spek is de huidige PSP een zinloos partijtje, een soort linksere PvdA, maar dan heel klein. Van der Spek (63) is 29 jaar lid geweest van de PSP. Een jaar geleden stapte hij uit de partij na een conflict over de koers van de partij en nadat Andrée van Es tot lijsttrekker van de partij werd gekozen. Van der Spek zei dat er naar zijn me ning maar ruimte is voor één partij ter linkerzijde van de PvdA. Mensen die tegen kern wapens zijn of tegen kernener gie kunnen volgens hem heel goed terecht bij de linkervleu gel van de PvdA, Voor mensen die een radicale verandering van de kapitalisti sche samenleving voorstaan is een nieuwe partij nodig, aldus Van der Spek in het VARA-ra- dloprogramma !rt de Roofed Haan. ,usf Hij zei niet zelf direct bij d© op richting van de nieuwe partij betrokken te zijn, maar hij wist wel dat volgende week zater dag in Utrecht een beraad hierover plaats heeft. -,i! PSP-fractleleidster Van Es rea geerde vrij lakoniek op de aan kondiging van Van der Spek, Zij ziet de noodzaak voor op richting van een nieuwe paci-' fistische partij in het geheel niet In. „Maar als ze het willen moeten ze het vooral doen," aldus Van Es In een reactie za terdag tijdens de vfering van het 30-jarig bestaan van haaP* partij in Amsterdam. ,y,u Daar zei rij voorts dat de tijd rijp is om uit de NAVO te stap-" pen nu akkoorden tussen oosp en west over terugdringen Van I kernwapens binnen handbe-; reik lijken. ELST De Jonge Socialisten van de PvdA blijven bakkeleien óver bestuur en koers. De af gevaardigden van de afdelin gen van PvdA-jongeren heb ben dit weekeinde tijdens een vergadering in Eist het vertrou wen opgezegd in voorzitter E. Ouwerkerk en politiek secreta ris M. Groene. Beiden maakten deel uit van een compromisbestuur, dat in november vorig jaar door het congres was aangesteld. In dit bestuur waren de belangrijkste politieke stromingen van de Jonge Socialisten vertegen woordigd. Het vertrouwen werd opgezegd nadat een af tredend bestuurslid had mee gedeeld dat hij vond dat de voorzitter en de politiek secre taris geen werkbaar duo vor- men. Zowel de voorzitter als de poli tiek secretaris waren het hier- mee oneens. Het gehele be-' stuur schaarde zich achter hen en trad af. Vervolgens werd het gehele bestuur door de af gevaardigden gevraagd tot en' met 29 augustus aan te blijven: Dan moet op een extra conr*-- gres een nieuw bestuur worden gekozen. i.nu Het bestuur zegi het handelen" van de vergadering bestuurlijk' volstrekt onverantwoord té bin den, omdat hiermee tot 29mN' gustus de organisatie vleUgeP" lam is gemaakt. Dit terwijl ef W en rond de PvdA de komende maanden belangrijke vernieü- wingsdiscussies zullen plaats- vinden. AMSTERDAM Bij slechts vijf tien percent van de pati ënten met de ziekte van Alzhei- - mer, de belangrijkste vorm van ouderdomsdementie, spelen erfelijke factoren in die zin een jtroL dat-de ziekte veel In derge- lijke families voorkomt. Ook is vastgesteld in welk chromo soom de afwijking zit en op welke plaats in het chromo- 5 sooner Toch hebben deskundi- gén óp een zaterdag beëindigd driedaags internationaal con gres over deze ziekte ervoor gewaarschuwd het belang van erfelijke factoren niet te over schatten en er voorzichtig mee om te gaan. Prof. S. L. Vissers, hoogleraar in de neurofysiologie aan de Vrije Universiteit in Amster dam, zei na afloop van het congres dat deze opvatting al gemeen te beluisteren viel. Op het congres presenteerden We tenschappers uit Europa, de' Verenigde Staten en Australië de Jongste onderzoeksresulta- ten. Er waren ruim driehonderd deelnemers. 1 De belangstelling richt zicfi vol gens prof. Visser momenteel erg op abnormale zetmeelach- tige structuren in de hersenen, „teryvijl.dte.voor defecten In dè 'neurotransmitters (dexhemLiu sche stoffen die de overdracht' van zenuwimpulsen in de her-' senen regelen) wat lijkt te ta nen. Bij de behandeling blijft het een kwestie van proberen, aldus prof. Visser.^. f" Waarschijnlijk zullen in de ver- dere toekomst reparaties aan erfelijke structuren mogelijk zijn, maar de nadruk zal dan wellicht toch meer liggen op.de advisering van mensen uit fa milies waarin de ziekte van Alzheimer erfelijk voorkomt. EINDHOVEN De Eindhoven- se politie zoekt twee mannen die pamfletten hebben ver spreid van het omstreden 'evangelistenpaar' Goeree. De inhoud is discriminerend voor homoseksuelen. Da rechtbank in Zwolle heeft dat kort gele den vastgesteld. Volgens de poiitle heeft de Of ficier van Justitie in Zwolle alle politiekorpsen gevraagd attent ie zijn op de veropreldlng van: - deze lektuur. In Eindhoven was men net te iaat. Toen de "politie reageerde op een telefoontje van een bewoner die het a blaadje In zijn bus vond waren de verspreiders er al op de flets vandoorgegaan. DEN HAAG Het Schilder kundig Genootschap Pulchri Studio in Den Haag heeft za terdag het Guiness Records Book gehaald met een 76 me ter lang en 2,15 meter hoog schilderij. Tien mannelijke en vier vrouwelijke «eden hadden er 213,5 werkuren voor nodig. Het heet 'De droom van de kunstenaar' en het werd met een aangekocht door het Cen traal Bureau voor Tuinbouwvei lingen. Minister De Korte van Econo mische Zaken (de papier- en verfindustrie ressorteren onder hem) voltooide het werkstuk door er de laatste letter van "het Griekse alfabet, de omega,,, in zwarte acrylverf op te schil deren. De Korte opende mét zijn artistieke daad het groot-- schilderfeest In het Pulchri-ge- bouwencomplex, waarmee het genootschap tot en met het ontbijt zondag vierde dat het 140 jaar is geworden. De kunstenaars hadden voor. hun recordpoging ruim de tijd: 560 uur was voldoende ge- weest voor internationale er kenning. Het enkele jaren gebe den in Amerika gevestigde cord met een schilderij van 'slechts' 52 meter had die pro- duktletijd. K-Al lLWf

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 2