12 Klein chemisch afval aan huis opgehaald an De bewaakte fietsenstalling bij het Kolpabad wordt gesloten tegen van Harmonie en Stadsgehoorzaal BUS Kortaf Krengen in de stad Open dag bU de Vogelklas Portugees feestje op Pinkstermarkt tim «msch kmi Veel inzendingen schrijfwedstrij d Met 'borrel op' van talud af Eendenweekeinde WS (Van eèn onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De gemeente Schie dam gaat het klein chemisch afval, als batterijen en motorolie, te lijf. Met ingang van vandaag rijdt er een speciale wagen van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) door de stad. Op afroep halen de ONS-me- dewerkers, die hiervoor een bijscho ling kregen, huishoudelijk afval van chemische samenstelling op bij parti culieren. Grondverf Wethouders Chris Zijde veld (milieu) en rechts Aad Wiegman (nutsbedrij ven) overhan digen symbo lisch een maandje met batterijen en een doos an der klein che misch afval bij de ophaal wagen van de Openbare Nutsbedrij ven Schie dam. Foto Cor Vos) Agressief Kunststof 'rnismmmmm Een bewaakte fietsenstalling bij het Vlaardingse Kolpabad is niet langer haalbaar, omdat de stalltnghouder geen mensen in dienst kan nemen. (Foto Arie Wapenaar) Computerdag Lintje Jubileum Crematorium Kunstaankoop Huisvesting W\ Krengen, de eeuwenoude techniek om het onderwa terschip te breeuwen of schoon te maken, wordt hier door een handige watersporter in hartje Vla ar- dingen gebruikt om zijn jacht in wedstrijdconditie te brengen. Lijntje voor en achter, fokkeval aan het brughekje, en poetsen maar! (Foto Arie Wapenaar);' VRIJDAG 15. ME11387 'Kleine batterijen verzieken al het huishoudelijke afval' Het.gevecht tegen de vervui lers van het huisvuil startte gisteren symbolisch xnet de in gebruikneming van de K.C.A. {klein chemisch afval) ophaal wagen bij het kantoor van de Openbare Nutsbedrijven Schie dam (ONS) aan de Van Heek straat. Wethouders Chris Zij develd (energie- en milieuza ken) en Aad Wiegman (finan ciën en nutsbedrijven) presen teerden gezamenlijk de peper dure maatregelen, waarmee de strijd tegen het alles verzie kende klein chemisch afval, zoals restjes verf, batterijen, bestrijdingsmiddelen, koper poets, foto chemicaliën en mo torolie, wordt aangegaan. De strijd tegen het chemisch vuil kost de gemeente veel geld. „Maar het gebruik van batterijen kost de consument veel meer. Een kilowattuur stroom via batterijen kost de consument wel eventjes, af hankelijk van het gebruik van het apparaat, tussen de 300 en 900 gulden. Let wel, een kilo watt électriciteit via het licht- het komt in Schiedam op twin tig, cent, meneer. Dat is het overdenken waard, nietwaar," aldus Zijdeveld en Wiegman. - „Werp geen terpentijn, olie of andere chemische troep door .hét toilet. En "gooi geen batterijen, hoe klein ook, in de huisvuiizak. Of spoel geen mo torolie door de rioolput. Want een liter van die verstikkende olie is genoeg om 100.000 liter water te verontreinigen. Die kleine, rotdingetjes, batterij tjes, verzieken het afval zoda nig, dat'er .absoluut geen com post méér van gemaakt kan worden," aldus de wethouders eensgezind. De batterijen wor den niet van huis gehaald. Op Üen plaatsen in de stad, meest al naast de glasbakken, komen batterijbakken te staan. In di verse openbare gebouwen wor den de oude vuilnisbakken in ere hersteld. Met een groot rond gat in het deksel dienen de emmers als batterijverza melpunt. Onder klein chemisch huis houdelijk afval worden alle stoffen verstaan die chemische bestanddelen bevatten. Deze vaste of vloeibare stoffen kun nen ook nog brandende, bijten de ,of giftige ingrediënten be- vatten. Zijdeveld schermde met enige voorbeelden: „Batte rijen bevatten zeer milieuver vuilende bestanddelen, zoals kwik, cadmium, nikkel en zil ver. Deze zware metalen ver oorzaken, wanneer ze terug in het milieu bij de mens terecht komen, ernstige afwijkingen van nieren en beenderen. Ook verfresten zijn bijzonder ver vuilend. Evenals oplosmidde len en bestrijdingsmiddelen, die niet alleen dodelijk voor onkruid en insecten zijn, maar ook schadelijk voor de men sen." Energiewethouder Zijdeveld gaf een tip uit eigen ervaring: „Laatst zat ik met wel.tién'pot ten met allemaal kleurige rest jes verf erin. Een schilder ver telde mij dat, wanneer ik alle verf op terpetine basis bij el kaar gooide, ik een uitstekende grondverf zou krijgen. Dat was waar. Zo kreeg ik, gratis, vijf liter prima grondverf." De gemeente ambtenaren Bas van Zon, Piet Jongbloed, Ben Heppe en Theo van der Meer werden opgeleid voor het halen van het Schiedamse klein chemisch afval. Op het terrein van de ONS is een spe ciale kast ingericht om de gif tige chemische troep op te slaan totdat het naar de Afval Verwerking Rijnmond gaat. Daar wordt het spul vernietigd in speciale verbrandingsovens. Het verwerken en vernietigen van het vervuilde spul kost 22 keer zo veel als verbranden op de normale manier. „Wij moeten xnet zijn allen het milieu ontlasten. Dat is voor de gemeente Schiedam een kostbarefAangelegenheid. Want het inrichten' van de K.C.A. wagen en het opleiden van de mensen voor het werk kost goed geld", aldus Wieg man, die aankondigde dat de gemeente in toekomst veel agressievere taal wil gaan ge bruiken. „De batterij fabrikan- tige -zaken,..zoals: oplaadbare kunststoflampjes, willen we te lijf gaan. Want zo'n ding gaat natuurlijk een keer kapot. En dan wordt het kunststof appa raatje weer bij het huisvuil ge worpen. Men stelt energiezui nig te werk te gaan, oplaad baar, nietwaar. Maar de indus trie vergeet dan dat het kunst stof lampje evenzeer schade lijk is en afval oncomposteer baar maakt," legde Zijdeveld uit. Het initiatief van de gemeen te Schiedam om schadelijke stoffen uit het milieu te houden is niet nieuw. Eerder al spoor den zij, met de Schiedamse de tailhandel, de bevolking aan om lege batterijen in te leve ren bij fotohandelaren en opti ciens, oude medicijnen te bren gen bij apotheken of drogisten, afgewerkte olie te dumpen bij garages, verkooppunten en het vuiloverlaadstation, verfresten in te dienen bij verfwinkels en filmafval, fixeer, ontwikkelaar en ontwikkelvloeistof bij foto- 1 zaken te brengen. Zijdeveld pleitte ervoor om alle - kunststof producten te merken.- „Kunststof kun jé uit het afvai halen. Apart inzame len is goed mogelijk. Maar kunststoffen- van verschillende makelij 'Jcunnen absoluut niet gezamenlijk omgesmolten worden voor hergebruik". Dat werkt elkaar tegen. Dus laten de heren industrieëlen codes afspreken, zodat we dan kunst stof nummertje 1 bij kunststof product nummertje 1 kunnen gooien," aldus Zijdeveld. Verder benadrukten Zijde veld en Wiegman het bewust aanschaffen van huishoudelij ke apparatuur. „Rekenma chientjes doen het ook op zon licht. Of koop er een apparaat bij waarmee je het ding op het lichtnet kan aansluiten. Er worden klokken gemaakt die perfect op tijd lopen via licht. Ik heb de primeur, want vol gende week hangt zo'n 'zonne- klok' op mijn kamer," onthulde Chris Zijdeveld. Voor het afhalen van, niet te (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN „Het is verschrikkelijk. Ik heb al vaste klantjes langs gehad, die hun fiets kwijt zijn. Na een week niet meer bewaken merken mijn klanten meteen de resul taten. Even een duikje nemen en ondertussen is je rijwiel ge pikt." De Vlaardingse stalling houder Martien Spork kan zichzelf niet doormidden hak ken. Daarom gaat de bewaakte rijwielstalling bij het Vlaar dingse Kolpabad dicht. Hij liet werklozen daar twee jaar fiet sen bewaken. De werklozen, die met medeweten van de ge meentelijke Sociale Dienst da gelijks de tientallen fietsen in de gaten houden, kregen er een normale vergoeding voor. „Daar zit" hem nu net de kneep," aldus de stallinghou der gedesillusioneerd. „Ik krijg er geen volk meer voor. Ik be taal de bewakers een vergoe ding. Dat bedrag wordt uiter aard gekort op hun uitkering. Daar gaan ze niet meer voor staan. Dus ik zit zonder perso neel. En een aantal van mijn klantjes zitten daarom nu al zonder fiets," stallinghouder Spork heeft er-' flink de pest over.in. Twee jaar geleden opperde Spork het idee om de fietsen van zwembad-bezoekers aan de 'Vlaardingse Broekweg te bewaken. Spork begon in juni 1984 een rijwielstalling op het Veerplein bij het Li'esveldvia- duct in het Viaardingse cen trum. De voormalig contai nermonteur creëerde zijn ei gen baantje. Met de medewer king van. het SISO, het Stede- lijk Instituut Samenlevings Opbouw, startte hij met ge huurde dranghekken en een portocabin. Dag en nacht bijna is Spork, moederziel alleen, in de portocabin op het Veerplein te vinden. Voor de bewaakte fietsenstalling bij het Kolpa bad kocht hij een tweedehands gemeentelijke schaf twagen aan. Spork teleurgesteld: „Ik kan jammer genoeg nog geen men sen in dienst nemen. Daarvoor ben ik te kort ^ezig. Jammer, omdat ik nog veel meer in pet to heb. Ik wil ook in buurge meente Schiedam een bewaak te rijwielstalling beginnen." Tijdens de Schiedamse Bran dersfeesten, in september vo rig jaar, deed de stallinghou der veel Schiedamse klanten een groot plezier. „Die Schie dammers heb ik- in Vlaardin- gen ook als klant. Altijd wordt er gevraagd naar stallingsmo gelijkheden in de eigen stad. Dat zal volgend jaar noguwat worden als de Maassluise stal ling bij het station dicht gaat," meent de Vlaardinger. Het stallen van een fiets kost 85 cent per dag, een tienritten- kaart kost 15,75 en een maand abonnement 11,25. Bromfiet sers kunnen terecht voor 1,10 per dag, een tienrittenkaart kost J 8,25 en een maandkaart 15,25. „Werkwilligen kunnen zich vervoegen bij mij in de portocabin op het Veerplein," geeft Spork tot slot de moed niet helemaal op. kleine porties, klein chemisch afval, bellen met de ONS, tel. 4622222, toestel 245 of 246. De schadelijke stoffen dienen goed verpakt en voorzien van naam van de inhoud te worden bewaard tot ze worden opge haald. VLAARDINGEN Nege nenvijftig Vlaardingers heb ben een kort verhaal of een ge dicht Ingeleverd voor de ver halen- en gedichtenwedstrijd, uitgeschreven door de gemeen telijke werkgroep literaire ac tiviteiten en de Stichting Vlaardings Landjuweel, „Een goed resultaat," aldus de te vreden organisatie over de tientallen inzendingen. Een deskundige jury, bestaande uit schrijver Simon Vinkenoog, journalist/schrijver Nico Scheepmaker en stadsarchiva ris Theo Poelstra, is begonnen met het beoordelen van de 31 korte verhalen en 28 gedichten. De prijsuitreiking vindt zater dag 27 juni plaats om 14.00 uur in de Vlaardingse Zaal Harmo nie. SCHIEDAM Een 36-jarige chauffeur uit Spijkenisse met een paar Schiedamse borrels teveel op is donderdagnacht van het talud gereden langs rijksweg 19 ter hoogte van het Kethelplein. Zonder verwon dingen maar met een licht be schadigde auto werd de man meegenomen naar het Schie damse hoofdbureau van poli tie. De automobilist, die de blaastest en bloedproef moest ondergaan, kreeg een rijver bod opgelegd. HEERJANSDAM Liefheb bers van de inmiddels uit pro- duktie genomen 'lelijke eend', de deux chevaux van Citroën, ontmoeten elkaar dit weekein de tijdens de twaalfde Interna tionale Waggelmeeting in Heerjansdam. Op initiatief van de Citroën Club Waggel Hol land staan alle denkbare vari anten op dit bizarre autootje vanaf vandaag tot en met zon dag te kijk op de voetbalvelden aan de Industrieweg. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een se renade aan huis is een van de pronkstukken, die op zaterdag middag 23 mei worden geveild op de Vendu Salon de Harmo nie. Ook kunstwerken, kleding en sieraden gaan onder de ha mer tijdens deze veiling, waar van de opbrengst bestemd is voor het fonds 'Red de Harmo nie en de Stadsgehoorzaal van de slopershamer'. Voor de veiling hebben veer tien Vlaardingse kunstenaars werk afgestaan. Dit zijn Leen Droppert, Dik Kats, Aad Hof man, Eily Dijkshoorn, Peter Dumas, Wilma Kuil, Jan van Reeven, Len Munnik, Henk Horsten, Annet Braad, Remi Pnnnn ITaai» T nm.SM -» J^uauiO) iuaiCVi Kijne en Joop Stigter. De vei lingcatalogus vermeldt verder een gesigneerde LP van de Amazing Stroopwafels, kleding ontworpen door de Vlaar dingse modeontwerpster Joke Rodrigues en sieraden van Erik Hulsman. De serenade aan huis wordt verzorgd door de Vlaardingse chansonnier Cornelis Pons, die eveneens tij dens de veiling optreedt, teza men met Jacqueline Müller en Gérard te Wiel, beiden op vi ool. De veiling is een initiatief van de organisatoren van de Salon de Harmonie. De Salon de Harmonie is een plaatselij ke praatshow, die zes maal per jaar in zaal Harmonie wordt gepresenteerd door de Vlaar dingse journalisten Dick van der Lugt (Het Vrije Volk) en Aad Rietveld (Rotterdams Nieuwsblad). Het fonds 'Red de Harmonie en de Stadsge hoorzaal van de slopershamer' is in het leven geroeper. tijdens de Saion van december 1986. Het doel is tweeledig: fondsen te werven om de dreigende sloop van beide gebouwen te gen te gaan, en een discussie op gang brengen over het cul turele leven in Vlaardingen. Sloop van Stadsgehoorzaal en Harmonie dreigt sinds juni vorig jaar, toen het Vlaardings architectenbureau Van Pelt en Louter in opdracht van het ge meentebestuur het complex aan een bouwkundig onderzoek onderwierp. Het bureau con stateerde tal van bouwkundige gebreken; de conclusie luidde dan ook: renovatie van de Har monie is financieeel onverant woord en de Stadsgehoorzaal heeft ook dringend een flinke opknapbeurt nodig. Sindsdien gaan in politiek-Vlaardingen voortdurend stemmen op om beide gebouwen maar te slo pen en een nieuw, zogeheten multifunctioneel centrum aan he1' Buizengat te bouwen. Volgens de initiatiefnemers zijn zowel de Harmonie als de Stadsgehoorzaal het echter waard om behouden te blijven. De Harmonie heeft een rijk verleden, dat teruggaat tot 1817. De Stadsgehoorzaal is een creatie van de Rotterdam se architect Sybold van Rave- steyn, die van 1889 tot 1983 leefde. „Het zou jammer zijn, wanneer deze unieke' gebou wen werden vervangen door een multifunctioneel centrum, waarvan er dertien in een do zijn gaan. Dat dreigt, want er valt weer eens een subsidiepo tje in Den Haag leeg te klau wen. Dat Vlaardingen zelf de nodige miljoenen moet bijpas sen, wordt daarbij gemakshal- Y<8 verzwegen" aldus de men- sen achter de Salon de Harmo nie: behalve Van der Lugt en Rietveld ook beeldend kunste- f nares Wilma Kuil, chansonnier Cornelis Pons, Stadsgehoor zaal-medewerkster Annemiek van der Sluys en Monique Edelschaap. Het geld, dat met de veiling wordt verdiend, gaat naar een bankrekening, die deze week wordt geopend. Het streefbe drag is 6 miljoen gulden. „Dat zullen we wel niet halen," ver onderstelt het Vendu-team. „Wat doen we dan met het geld? Wij nodigen alle Vlaar dingers graag uit daarover na te denken. Wij hebben zelf wel enkele ideetjes, zoals een knal- feest op de avond voor de sloop of een kunstwerk op de plaats van de Harmonie, dat de sloop woede van het Vlaardings ge meentebestuur symboliseert. Voor betere ideeën houden wij ons aanbevolen." „Het mooiste zou natuurlijk zijn," gaan zij verdei-, „wan neer beide gebouwen op kosten van rijk en gemeente zouden worden opgeknapt en ons fonds als bijdrage van de be volking zou dienen. Zo'n con structie wordt bijvoorbeeld toegepast in Schiedam bij de reconstructie van een molen. Schiedams vijfde. Over monu mentenbeleid gesproken. Of neem Drachten. Daar deed zich hetzelfde probleem als in Vlaardingen voor. Gekozen is voor een tussenoplossing, waarbij het bestaande theater werd gehandhaafd, de functie kreeg van kleine zaai en uitge breid werd met een nieuwe grote zaal." Vendu Saion de Harmonie, veiling bij opbod ten bate van het fonds 'Red de Harmonie en de Stadsgehoorzaal van de slo pershamer'. Zaterdag 23 mei, 14 tot 17 uur, kijkuur vanaf 13 uur. Zaal Harmonie, Schie- damseweg 51, Vlaardingen. Toegang gratis. De Computers Users Club uit Leiden houdt op zaterdag 16 mei van 10.00 tot 16.00 uur een computerdag in ontmoe tingscentrum Koningshof te Maassluis, informatie over de nieuwste software en basicode, alsmede gelegenheid voor het uitwisselen van programma's. Opgesteld staan MSX en SVI 328 computers. Afdelingschef Jozef van der Aart van het Albert Heijn filiaal in de Schiedamse wijk De Gor zen is deze week geridderd. Hij kreeg uit handen van wethou der ir. Chris Zijdeveld de ver sierselen behorende bij de Or de van Oranje Nassau in zilver opgespeld. Naast zijn dage lijkse werk in de supermarkt is Van der Aart gedurende dertig jaar zeer actief binnen de Rooms Katholieke parochie van het heiiig Hart in De Gor zen. De afdeling Schiedam van het Leger des Heils biedt vandaag het jubileumboek In de frontli nie, geschreven door Henk Mo- chei, aan aan burgemeester drs. Reinier Scheeres. Kapitein W. Oudshoorn overhandigt het boek ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van Het Leger. Crematorium Beukenhof in Schiedam houdt zaterdag Open Huis. Belangstellenden kunnen een kijkje nemen ach ter de schermen in de ont vangstkamer, de aula, de mu ziekkamer en de meditatie ruimte. In het sousterrain wordt door medewerkers van de Beukenhof uitgelegd hoe een crematie verloopt. Hier zijn de automatisch bediende ver brandingsovens te zien en de asbehandelingskamer. Niets van wat de mensen geshowd krijgen is schokkend. Een van de doelstellingen van de Open Dag is om het „geheimzinnige beeld dat velen hebben van een crematorium weg te ne men." Voorgaande jaren waren de rondleidingen in het crema torium een succes. Velen lieten zich voorlichten en kwamen opgelucht na een uur weer bui ten. Geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Crematorium Beu kenhof, Burgemeester van Haarenlaan 1450, ingang Laan van Spieringshoek. Twee cibachromedrukken van de Vlaardingse kunstenaar Ton Ro.est, te weten Zwemmend 1 en Zwemmend 3, zijn aange kocht door het Vlaardingse college van burgemeester en wethouders. De uitbreiding van het gemeentelijk kunstbezit was onlangs te bewonderen tij dens de tentoonstelling Rituele fotografie in Galerie/theatercafé in de Stadsgehoorzaal. Het Schiedamse Bureau Huis vesting aan de 's Gravelandse- weg 567 is maandag 18 mei de gehele dag voor publiek geslo ten in verband met werkzaam heden aan het computersys teem. ROTTERDAM Het jaar 1986 was voor de Vogelklaff Karei Schot een druk en tegelijk suc cesvol jaar. De opvang en ver zorging van niet minder dan 3.946 vogels, 123 egels en 46 andere dieren hebben beheer der Koos van Donk en zijn vrij willigers handenvol werk gege ven. Het was ook een jaar waarin mede door de financiële hulp van lezers van Het Vrije Volk- Metropool 60 van de 123 ge vonden ernstig zieke en onder voede egels weer gezond in de vrije natuur konden worden te ruggezet. van de spontaan bij eengebrachte 10.000 gulden werd ook een nieuw egelver- blijf gebouwd. Intussen heeft de Stichting Vo gelklas (een voorzetting van' het levenswerk van de veel te jong overleden onderwijzer Ka- rel Schot) nu de beschikking over de gehele botanische tuin op het Afrikaanderplein. Naast, het opvangen van zieke vogels, hebben dè vrijwilligers het ver waarloosde stuk park weer in ordentelijke staat gebracht. Op zaterdag 23 mei houdt de Vogeiklas een open dag. Iede re geïnteresseerde is welkom en kan van 10,00 tot 16.00 uur deelnemen aan de rondleiding gen en diavoorstellingen. De4 Vogelklas is gevestigd aan het Afrikaanderplein 37. RIDDERKERK Na het sfeer loze gebeuren van vorig jaar hebben de organisatoren van de Pinkstermarkt in Ridder kerk het van ouds bekende landenthema weer in ere her steld. Het evenement op zater dag 6 juni staat geheel In het teken van Portugal, dat onder meer met zang- en dansgroe pen, wijnproeverijen en de ma rathonloper Carlos Lopes veei (toeristische) promotie hoopt te maken. Carlos Lopes, die tijdens de marathon van Rotterdam het nog steeds op zijn naam staan de wereldrecord iiep, fungeert ais de grote trekpleister van de Pinksterloop die om twee uur van start gaat. Lopes, die na Rotterdam met blessures suk kelde en geen enkele prestatie van formaat meer leverde, komt uit op de halve marathon. Welke Nederlandse vedetten aan de start komen, kon Plet Postma voorzitter van de Werkgroep Pinkstermarkt gisteren tijdens een warrige persbijeenkomst nog niet ver tellen. Centraal tijdens de eigenlijke markt met zo'n 270 kramen van kooplieden, verenigingen en organisaties staat het Por tugese plein, compleet met re plica's van de Toren van Belim in Lissabon en een karakteris tieke molen. Importeurs van Portugese wijnen en andere produkten geven hier, evenals het Portugees Verkeersbureau, acte de précense. Voorts zijn er ambachtslieden (een kuiper en een kurkbewerker) teizien en treden op een podium re gelmatig muziek- en dansgroe pen, waaronder één uit de Al- garve, op. Nederlandse beoefenaars van oude ambachten zijn op het tracé rond de kerk aan het werk. In de Oudheidkamer aan de Kerksingel is vanaf 1 juni een expositie over het leven en werken In Portugal ingericht. Op de scholen worden films en dia's over het land vertoond. Andere activiteiten: voetbal met ook Portugese teams (vrij dagavond in sporthal De Fak kel, zaterdagmiddag op het terrein van Slikkerveer), opna men voor het radioprogramma De duve! is oud (vrijdagmiddag van twee tot vijf uur in De Fak- kei), demonstraties In een (doorzichtige) duiktank en rondvluchten per helicopter vanaf een terrein aan de Jan Luyckenstraat. Op de grote (waren) markt is een speciale hoek ingericht voor kinderen, die allerlei spul letjes aan de man kunnen brengen. Looporkesten en an dere bandjesmoeten de stem ming er in proberen te houden. De Pinkstermarkt, waaraan zo'n 70 vrijwilligers meewer ken, begint zaterdag 6 juni om tien uur. „Het belooft een groots gebeu ren te worden," aldus voorzit ter Postma. En dat, terwijl hij over vele programma-onderde len maar weinig zinnigs kon zeggen.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1