Prikkeldraad: rollen haat en nijd Topsnelheid onbekend bIJ Het Rode Kruis Bobbie Tippel tegen de verpaupering Activiteitenbeurs Bolleke ziét er sfefiitterèrid "tut Jan Robbemond begint uitgeverijtje Onen das Vogelklas Sociaal Cultureel Werk: half miljoen minder 1 De Bobbie Tippel van Bloemhof niet alleen voor renova tie. (foto Ed Oudenaar den). (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De bewoners van de 213 pro bleemwoningen van de voormalige Sehiedamse woningstichting Sint Jozef in Schiedam-west kun nen eindelijk opgelucht ademhalen: alle 213 ver keerd gerenoveerde huizen kunnen, door een gra tis verstrekte lening van een half miljoen gulden van de gemeente Schiedam, een herrenovatie on dergaan. Slopen De Sehiedam se wethouder Hans van Kleef bedacht een slim fi nancierings plan om alle 218 Sint Jozef huizen te kun nen her-ren overen. (Foto Arie Wape naar) Sinterklaas Eerste klus Veldhoen Jan Robbe mond en Mar- greet van der Hoek: passen en meten. (Foto Henk Veenstra) Knip Nadeel ZATERDAG 16 MEI 1987 schiedam/vfaardingen StuJf Schrijven naan Stukgoed Het vnje voik Witte de WHhstraat 25 3012 Bt_ Rottetdam Wat is Rotterdam zonder zijn haven en zou de haven zijn zonder Rotterdammers? En "Van die mensen moet je het hebben als het gaat om ver- "haien over de taal in deze natte werkstad. Bijvoorbeeld rvan het verhaal van C.A. Moks, die met de volgende brief reageerde op de publi catie „Over natte-jassen-bo- ten en lege koeien" van Jan Oudenaarden: Jammer dat er geen jaartal len in het leuke epistel staan, want de kans is groot dat ik als kind tijdens de jaren 1911 tot en met 1914 een aantal van deze Landverhuizers (in de volksmond) heb gezien. Want in die genoemde jaren lagen wij nogal eens met ons binnenschip in de Rijnhaven bij loods Westkust. En in die loods sliepen deze mensen op bedden op de grond. Op een of andere dag hoorden wij toen dat er een hotel voor deze mensen gebouwd kon worden. Zij gingen met de boot van de Nederlandsche Amerikaansche Stoomvaart Maatschappij naar Amerika (werd door de mensen afge kort als Nasm). Ik was toen in de leeftijd van 5 tot 9 jaar. Ik herinner mij dat een vrouw een ijsje liep te eten en tegen mijn moeder het gebaar met de hand maakte van 'iekker' en zij zei 'dobre'. Iemand vertelde ons later dat dit Pools was. Toen Ik in de jaren '50 een aantal malen op Russische tankers had gewerkt, kwam ik erach ter dat de Russen ook 'do bre' zeggen voor 'goed'. Op de beschrijving van Jan Ou denaarden van het „scheeps- russisch",a!s ik het zo noe men man: het ruim van een schip is Aroem (fonetisch) want ik kan het cyrillische schrift niet schrijven. Storm ladder is stormtrap. Brands lang is brandslanch. En wat mij ook wel interessant lijkt: in de tijd van houten zeil schepen werden deze na een iange reis scheefgetrokken om dus een siagzijde te ge ven aan de zijkant de aan- i jroel van de algen en schelp diertjes te verwijderen. Dit scheeftrelken deed men met behulp van takels ergens aan een of andere „mars" bev- stigt. Deze handeling werd „krengen" genoemd. Aan de boogspriet dezelfde hande ling, doch dat werd „krop pen" genoemd. Dat deed men om bij het roer te kun nen komen. Als zo'n Russiche tanker slagzijde had werd dat 'kren' genoemd. Voor het overige heb ik weinig herkenbare woorden opgemerkt. 'Wodja' is water, doch ik zie geen ge lijkenis. 'Ocadka' is diep gang. Zo zou ik nog wel een aantal voorbeelden willen noemen. Soms wordt 'stoerman' nog wei gezegd, doch het meest 'pomosnik' (fonetisch), assis tent van de kapitein. In het Nederlands wemelt het ook wel van de vreemde woorden volgens taaideskun digen. Mij valt af en toe het woord chauffeur op, want dat is het Franse woord voor „stoker", zoals u weet wer den de auto's in het begin door stoom gedreven. Ik her inner mij uit mijn kinderjaren wel dat iemand een stoom- fiets had, voor 1914. Wat dacht de heer Oudenaarden van de uitdrukking rollen „haat-en-nijd" voor rollen prikkeldraad. Heeft u wei eens 60.000 gul- dèhlri^éénk^rkühnen^be-' steden? Zël{èrwetén,dat ve len met mij nu nèe zuchten. Het Rode Kruis, afdeling Rot terdam, wel. Maar het lukt ze niet. In mei 1986 besloot de afdeling dit bedrag te be stemmen voor een goed doel en dan liefst aan een project dat met dit bedrag geheel uitgevoerd kan worden. Zoals het een afdeling be taamt toog men naar het in Den Haag zetelende hoofd bestuur van het Rode Kruis. „Prima idee," zei men daar en de afdeling Rotterdam kreeg de keuze uit vier ver schillende projecten. Geko zen werd voor een project in Columbia. „Even wachten," zei het hoofdbestuur. „Ter plekke zullen wij de situatie voor jullie gaan aanschou wen. En zo geschiedde. De uitgezonden Rode Krulsdele- gatie kwam terug met de me dedeling dat het Columbia- project geen doorgang kon vinden. Het Coiumbiaanse Rode Kruis zou niet in'staafA zijn om het 'luttele" bedrag van zestigduizend gulden op een zinnige manier te gebrui ken. „Jammer," reageerde de af deling Rotterdam. „Kom dan maar met een alternatief." En dat beloofde het hoofdbe stuur in Den Haag. In Rotter dam wacht men nog steeds. Met andere woorden, niet al leen de ambtelijke molens draaien langzaam en het woord bureaucratie kan men in dit verband ook gebruiken. „Breek mij daar de mond niet over open," reageert voorzitter J. de Jong van de afdeling Rotterdam. „We ge ven de moed echter niet op. Het geld is gereserveerd. We hopen dat het hoofdbestuur dit jaar met het alternatief op de proppen komt. Ons In ziens moet dat met alle ellen de over de gehele wereld toch niet zo moeilijk zijn."Jo ke van der Lee i i I 2 po'tterdam De toenemende yerpaupering in Bloemhof maar ook de problemen die de stadsvernieuwing mei zich meebrengen zijn onder meer aanleiding geweest om Bobbie Tippel in het leven te roepen. Zo heet de caravan waar de Bewonersorganisatie Bloemhof (BOB) gedurende zeven weken mee door de wijk is gaan trek ken. Naast de renovatie kent Bloemhof veel meer proble men. In de caravan krijgen de bewoners dus niet alleen voor lichting over die renovatie maar kunnen zij er ook met hun problemen en suggesties komen. Met medewerking van heel veei vrijwilligers probeert de BOB de wagen die bij de wijkbewoners leven te beant woorden. De caravan wordt druk be zocht. Aile bezoekers klagen over de verpaupering die Is ontstaaan nadat da Roteb slechts eenmaal per week het huisvuil is komen ophalen. Het merendeel van de woningen in de wijk is zo klein dat er weinig ruimte is om het huisvuil gedu rende een gehele,week te.be- waren. Dit gebeurt na regelma tig in de portalen of ojp straat. 'i Vèel vragen betreffen de reno vatie (of het niet sneller kan, er worden nu 600 woningen per jaar verbeterd) en wanneer men daarvoor aan de beurt is. Opvallend veei klachten komen binnen over de grootste huis baas in Bloemhof, het Ge meentelijk Woningbedrijf Rot terdam. Die betreffen niet aiteen het achterstallig onderhoud maar zeker ook de manier waarop de mensen door de medewer kers van het GWR worden af gepoeierd ais zij met klachten komen. Klachten die er niet om liegen, zoals lekkende daken en verstopte toiletten. Veel suggesties krijgt men bij Bobbie Tippel binnen over de woonorngaving.Zowel de klach ten als de suggesties van de wijkbewoners worden door de BOB verwerkt in het beleids plan stadsvernieuwing dat aan het eind van het jaar gereed komt. Aan het eind van de caravan- toer door de verschillende wijkjes van Bloemhof zal na evaluatie van de gegevens een rapportage aan de Stuurgroep Stadsvernieuwing en onder- - meer het .GWR worden gezon den. Nieuwe renovatie Sint Jozef huizen Het financieringsprobleem rond de tweede opknapbeurt van 2X3 woningen van de Wo ningbouwvereniging Schiedam is hiermee door wethouder mr H. van Kleef opgelost. De veel geplaagde bewoners van het "complexe complex' huizen in West worden tijdens de werk zaamheden, die 23 maanden zullen duren, op alle mogelijke manleren geholpen. Met de lening van een half miljoen wordt de hoognodige sociale begeleiding aan de be woners betaald. De vergoe ding, die bewoners van een be nedenhuis krijgen van 4000 gulden bij tijdelijke huisves ting in een container en boven- woners van 1500 gulden wordt ermee bekostigd. En de rente over de tien jaar lopende le ning wordt ermee betaald. Het was noodzakelijk dat de gemeente bijsprong, omdat an ders Rijks en provinciale sub sidies voor de her-renovatie vervielen. De tweede renovatie kost in totaal 5,5 miljoen gul den. De panden in West hebben de bewoners, de voormalige woningbouwvereniging en de gemeente heel wat kopzeer ge kost. Een eerder uitgevoerde kleine renovatiebeurt werkte verkeerd uit. Kruipruimtes stonden onder water, ramen en kozijnen vroren *s winters dicht en de vochtigheidsgraad in de huizen was veel te hoog. Ook stond er steeds condens op de ramen en konden de wonin gen niet voldoende geventi leerd worden. „Wanneer we nu geen actie ondernemen kunnen we die huizen slopen. Er zijn wonin gen bij waarvan de vloer zo verrot is dat Ie het niet lang meer uithoudt," vertelde wet houder Hans van Kleef trots. Eind vorig jaar kreeg de Wo ningbouwvereniging Schiedam al toestemming van de provin cie om voor vijf miljoen gul den te vertimmeren. De ver eniging gaf een uitvoerder en aannemer de opdracht om slechts de helft van de 213 ge wraakte en verziekte huizen aan te pakken. In februari werd er mee begonnen. Het gat van ruim een half miljoen gul den geoorzaakte grote onrust in de wijk, omdat men vreesde dat de rest van de huizen niet hersteld kon worden. Vooral het Des-raadslid Adri Reijnhout maakte zich hier over ongerust en boos. Hij wil de zekerheid over het aanpak ken van alle Sint Jozef huizen. Hij hamerde tijdens allerhan de vergaderingen erop dat het geld op tafel moest komen. Reijnhout over het financie ringsplan: -„Geweldig dat die complete renovatie nu uitge voerd wordt voor het hele Irtf VfijTWafl." Bi 'thn-itb SPIJKENISSE Hét Soci aal Cultureel Werk in Spijke- nlsse zal het naar verwachting volgend jaar met ongeveer een- half miljoen gulden minder moeten doen. Voor 1988 staat al een daling van het budget van 350.000 gulden op het pro gramma, waarbij de tegenval lers in rijksuitkeringen en be zuinigingen nog moeten wor den opgeteld. Met het oog op het onder zoek door medewerkers van de Rotterdamse Erasmus Univer siteit naar de voorzieningenbe hoefte op lange termijn en de vroege begrotingsbehandeling zijn bovendien problemen in de procedure te verwachten.„Het zal voor iedereen duidelijk zijn dat de samenstelling van het Sociaal Cultureel programma 1988 een immense opgave zal zijn," luidt de conclusie. „De relatie tussen de verde- re financiële inkrimpingen en bestuurlijk gewenste bijstellin gen van beleid,, maken ons in ziens een bijstelling van het procedurele en organisatorisch kader voor 1988 noodzakelijk." Als eerste wordt afgevraagd of de.geplande besluitvorming in november haalbaar is. Ten' tweede zet men vraagtekens bij de 'simpele' organisatie die een en ander in goede banen moet leiden. Verder wordt on der meer gepleit voor het dl-1 reeter betrekken van de afde ling financiën in de voorberei dt ig. Men stelt voor het Soci aal Cultureel Programma vol ledig te integreren in de ge meentebegroting, en de proce dure en werkwijze hierop af te stemmen. Tenslotte moet in dit kader een stuurgroep worden ingesteld waar onder andere de wethouder Financiën zit ting zal hebben. PA ,'A. complex. Ik ben blij voor des geplaagde bewoners. Laten we' hopen dat er een einde komt aan totale ellende. Een duwtje in rug was al de verhuisver- goeding die is opgetrokken van 3000 naar 4000 gulden. Dat is mede mijn werk geweeeest. Ik heb mijn best voor de mensen gedaan. Het is een wijs besluit van de gemeente." Reijnhout: „Het is goed dat de financiële steun moet wor den terugbetaald, want we hoe ven niet voor Sinterklaas te spelen. Vooral de uitgebreide sociale begeleiding is een goe de zaak. Over de financiële po sitie van de woningbouwcorpo ratie, tja, de toekomst zal het uitwijzen. Nu is het saldo nog nog negatief. Ik ben heel nieuwsgierig hoe dat er uit gaat zien. De gemeente mag de nieuwe club best krediet ge ven, letterlijk en figuurlijk." Reijnhout had nog een kriti sche noot aan het plan toe te voegen. „Een negatief puntje is dat de corporatie rond de jaar- wisseling wel twee ton heeft betaald voor nieuwe wagen tjes," geeft hij nog aan. „Dat komt voor bewoners raar over. Een kritische kantteklng. Maar we hebben nu tenminste de garantie dat die her-renova tie doorgaat." Met het uitden ken van het slimme financie ringsplan van Van Kleef is die garantie er. Van Kleef puzzelde net zo lang met zijn ambtenaren tot er een acceptabel financie ringsplannetje klaarlag. Hij presenteerde het plan gister ochtend in het Sehiedamse Stadskantoor niet zonder trots. De raadscommissie voor Stad- vernieuwing en Volkshuisves ting moet er aanstaande dins dag nog het 'ja' aan verbinden. „Daar zitten we niet mee. De politiek wil dat die mensen van de 213 geholpen worden. Dus dit financieringsidee komt er wel door," aldus Van Kleef optimistisch voorbarig, verge zeld door de, gelukkige, voor zitter van het stichtingsbe stuur van de Woningbouwver eniging Schiedam H. Broker hof en de, even blije, directeur van de vereniging Fanny de Graaf. Fanny de Graaf: „Dit was onze eerste 'klus'. Meteen een vreselijk moeilijk geval, dat al jaren voor veel verdriet heeft gezorgd. In uitstekende samen werking met de gemeente heb ben we er een oplossing voor gezocht en gevonden. Wij zijn de gemeente erg erkentelijk voor deze geste." De gemeente loopt wel dege lijk risico met het verschaffen van een lening uit de pot van de Algemeen Bedrijfs Reserve (ABR) buiten alle normale subsidies om. Het geld moet uiteraard worden terogbe-' taald. De financiële situatie van de Sehiedamse Woning, bouwvereniging is nog niet voorhanden. De wet schrijft voor dat zo'n openingsbaians er binnen zes maanden na* oj> richting moet liggen. „Er lig gen diverse claims. Het kan nog wel maanden, zo niet, zelfs jaren duren, voordat die begro* ting er ligt. Maar we vertrok wen de zaak wel," aldus Van kleef, die benadrukte dat_de gratis lening „een ontzettend groot incident is. Dit wordt geen gewoonte, zeg, Maar de problemen in dat idiote com plex moesten voor eens en voor altijd worden opgelost," aldus de wethouder. Wanneer dinsdagavond de Sehiedamse politiek het flat geeft aan de plannen kan de woningbouwvereniging binnen zeven dagen aan de aannemer de vervolgopdracht geven voor de tweede renovatiehëlft'. Stichtingsvoorzitter H. Broker hof: „Zo snel mogelijk doen we dat. Alles moet nog besehrevëh worden. Maar die opdracht komt er. De klus gaat -23 maanden in beslag nemen. "We hopen alle 213 huizen einde 1988 in orde te hebben." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ideeën voor het organiseren van acti viteiten voor zowel jong als oud, kunnen worden opgedaan op de activiteitenbeurs van de Rotterdamse Centrale van Buurt- en Speeltuinverenigin gen. Het is niet alleen mogelijk om kennis te maken met 'ge- TÉ TB - f A''. !»-#»- - -** wonë' spelletjes zoals vliege ren en hutten bouwen, maar ook met bezigheden als film, video, circus en tulnieren. De markt vindt plaats op dinsdag 19 mei van 19.00 tot 22.00 uur in het BSW-gebouw aan de Joubertstraat 67 In Rot terdam. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar vla tel. 4863355. - ~?T i-i (Van een onzer, verslaggeefsters) MAASSLUIS Vergezeld van een aantal vaste bezoeker- tjes en met de drie maanden oude Justine op zijn arm stap te de voorzitter van de Stich-, ting Kinderopvang Maassluis, R. Runt, gistermiddag opge wekt door een papieren deur van de splinternieuwe halve dag-opvang voor kinderen van 1 tot 4 jaar. „Olleke Bolleke is de naam," liet Robert Punt de vele geno digden weten in zijn toe spraakje waarmee hij deze nieuwe aanwinst van de stich ting officieel voor geopend ver klaarde. De twee 'juffen' Trudy en Anette van Olleke Bolleke waren duidelijk in hun nopjes met hun "nieuweonderkomen, 'waar zij al enige weken proef- draaien. De halve" dag-opvang is ge vestigd in een houten lokaal aan de Burgemeester Schwarzlaan en is door een groot aantal vrijwilligers schitterend verbouwd en opge knapt Het geheel doet denken aan een grote, gezellige huis kamer waar het de kleintjes aan niets ontbreekt. Integen-' deeL Behalve de centrale ruimte staan er ook enkele bedjes in een aparte slaapka mer tot hun beschikken, waar ze even bij kunnen komen van het spelen. „Ik wil met name Wim van de Boom, die weken achtereen het schilderwerk voor zijn re kening nam, noemen. En niet te vergeten ;Jéanhe en Martin van Bakel en een groot aantal werkneemsters van de stich ting, die menig vrij uurtje in dit onderkomen hebben gesto ken," prees Robert Punt zowel de inzet als het resultaat van de vele werkzaamheden, „Wij zijn als stichting bijzon der trots op deze lokaliteit en het is zeker niet uitgesloten dat we ook elders in Maassluis een voorziening als deze van de grond zullen proberen te krijgen. Gezien de grote be langstelling hiervoor moeten we dat zeker gaan overwegen. Het is prachtig dat we dit hebben, zeker omdat we weten dat er op dit terrein ook nogal wat beunhazen in al dan niet gesubsidieerde gebouwen het zelfde werk verrichten. Echter wêljTzondér ;speciaalt hiëryooj; opgeleide- èn'-.ervaren--mensen. Behalve de inbreng van al die vrijwilligers zijn we ook de co- mité's Kinderpostzegels en Zo- merzegels zeer erkentelijk voor hun financiële bijdragen de bereidheid van de gemeente om dit gebouw gestalte te gen ven," aldus Robert Punt. Tijdens de receptie kon Ro-, bert Punt aan groot aantal ca: deautjes voor Olleke Bolleke in ontvangst nemen. Hiermee zul: len vooral de bezoekertjes hun voordeel kunnen doen want uit de meeste pakjes kwam fraai en verantwoord speelmateri: aal tevoorschijn. Nadere infor; matie over de halve dag-op: vang kan men krijgen bij coör-, dlnatrice Jeanne van Bakel/ tel. 17247. iüV jasv iïA ei?? Van onze verslaggever JAN BOOTSTER 's-GRAVENDEEL Als jongetje schijnt hij al gezegd te hebben dat hij boeken wil de maken. Voor de echte Insi ders was het dus niet zo ver wonderlijk dat Jan Robbe mond een paar jaar geleden, langdurig herstellend van een ongeluk, bedacht dat het er maar eens van moest ko men. Hij had, samen met collega en vriend Marc van Domme len, een paar maanden daar voor een eenmalige uitgave gemaakt voor een sportver eniging voor gehandicapten. Dus enige ervaring was er ai. Maar onder een borrel op de allereerste dag van 1984 werd besloten dat de knuppel maar eens het hoenderhok in moest. De eerste uitgave werd een verhandeling over het werk van de kunstenaar Dirk Stooker (een bekendheid in de Hoekse Waard), gekoppeld aan een overzichtstentoon stelling van diens werk in "s- GravendeeL Dat leverde weer andere contacten op, met nieuwe uitgaven als ge volg. Zodat Jan Robbemond, in het dagelijks leven journa list, nu kan roepen al acht boeken te hebben uitgegeven. En hij heeft de smaak zo te pakken dat er dit jaar nog- eens zeven bijkomen. De meeste daarvan gaan over de Hoekse Waard, zoals De tram staat stil; de Hoek- schewaardse vertellingen 1 en 2 en De keuvels van het Overmase, een uitgave over klederdracht van de Zuidhol landse eiland. Maar ook, bij voorbeeld, De Scheveningse woordenschat^ een prachtig woordenboekje over het dia lect in en rond deze vissers- stad, liet Robbemond ver schijnen. Het is een spannende hob by. Als de boeken in een opla ge van een paar duizend van de drukkerij moeten komen staan Mare, Jan en echtgeno te Mar greet van der Hoek, die ook meedoet bij het uitge ven, nerveus voor het raam te kijken of de vrachtwagen met boeken er al aankomt. De slaapkamers worden dan volgestapeld, tot onder de bedden toe, met boeken. Alle ruimte moet worden benut tot de boeken bij de winke liers zijtt uitgezet. En zo'n eerste keer, dat is extra spannend. Zo'n boek ruikt ook nieuw. „Ja, dat is toch een speciaal gevoel om dat in je handen te hebben. Dat is iets van jezelf," weet Jan Robbemond. Tot de zeven drukwerken dieer binnenkort bijkomen behoort een bundeltje verza meld werk van de in 1984 overleden Hoeksewaarder Arie Veldhoen, van wie een zeventigtal korte verzen de afgelopen maanden is" gepu bliceerd in de rubriek Stuk goed in Het Vrije Volk. „We zijn begonnen met nul centen, slechts een enkel idee," vertelt Jan Robbe mond. „We hadden geen en kele kennis van hoe dat vak in elkaar stak. Er was slechts enthousiasme en een wat meer dan gemiddelde be langstelling." Het bleek genoeg, zij het dat er ook flink wat tobben bijkwam. Want, bijvoorbeeld, boekenwinkeliers zijn niet al tijd de makkelijkste klanten, de goeden niet te na gespro ken. En de onervarenheid zorgde er ook voor dat het in het begin niet altijd ging zo als het moest. „Maar stap voor stap zijn we er achter gekomen wat je moet doen en wat je moet la ten," aldus Jan Robbemond. Zijn privé-geld ging ook de uitgeverij in, onder meer om apparatuur voor tekstver werking te kunnen kopen. „We hebben het allemaal zo met de hakken over de sloot kunnen bekostigen." Die situatie deed zich trou wens regelmatig voor. Elke keer als er weer een uitgave was bekostigd, bleek de knip leeg, „Mare zei daarover eens: ach, we hebben weer niks, we kunnen dus weer verder." „Elk boek dat we bedenken moet zichzelf betalen," licht Jan Robbemond toe. „We kunnen niet van één goed idee,' negen andere betalen. Wat dat betreft moeten we behoedzaam opereren. Het is ook allemaal eigen geld. Je hebt ook eerder vijfhonderd boeken teveel dan te weinig. Het is passen en meten." Met flappen wapperen is er dus niet bij. Evenmin als ge- heel leven van de uitgeverij. Hij zou het wel willen, Jan Robbemond, maar omdat het nou eenmaal, onmogelijk is heeft hij wel vrede met die situatie. „Het is natuurlijk aardiger," zegt hij, „als je het niet helemaal alleen voor je plezier hoeft te doen." Jan Robbemond prijst zich gelukkig dat hij niet veel ma teriaal krijgt aangeboden dat in de categorie allerbelab berdst thuishoort Want dat Is een nadeel van het uitge ven, het wegsturen van men sen die menen literatuur van de bovenste plank te hebben geproduceerd. Jan Robbemond en Mar- greet van der Hoek vullen el kaar perfect aan. Hij gïat de boer op, organiseert, plant, is, kortom, de grote regelaar en zij werkt achter het beeld scherm, corrigeert en brengt op dat punt vakbekwaamheid in. Die samenwerking moet moeiteloos gaan want wan klanken zouden direct in het huwelijk doorklinken. Mar greet van der Hoek, toch een beetje trots: „Er ko men al bestellingen uit het buitenland. Van migranten. Dat vinden we leuk. Het suc ces is je beloning." Jan Robbemond, tot slot: „Je helpt ook een beetje con serveren, dingen vastleggen. Niet dat we zo zijn begonnen hoor, zo van wat zijn we lek ker belangrijk bezig. Maar het is wel mee gaan spelen." ya-j v 9Ü pool urb ::c i JL (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het jaar* 1986 was voor de Vogelkla3, Karei Schot een druk en tege-, lijk succesvol jaar. De opvang' en verzorging van niet minder^ dan 3.946 vogels, 123 egels eiij 46 andere dieren hebben ,15e-, heerder Koos van Donk en zijn vrijwilligers handenvol wérk, gegeven. Het was ook een jaar waAriiï mede door de financiële hhlp van lezers van Het Vrije Volk; Metropool 60 van de 123 gevjïfi" den ernstig zieke en ondervoë-1 de egels weer gezond In'1'dé vrije natuur konden worden/te? ruggezet. Van de spontaan bij; eengebrachte 10.000 gulden werd ook een nieuw egelvèr-. blijf gebouwd. Intussen heeft deStichting? Vogelklas (een voorzetting vari het levenswerk van de veel -te jong overleden onderwijzer Karei Schot) nu de beschik; king over de gehele botanische tuin op het Afrikaanderplein. Naast het opvangen van zieke vogels, hebben de vrijwilligers het verwaarloosde stuk park weer in ordentelijke staat ge bracht. Hiermee is ook een deel, van gebrek* aan buitenruimte opge heven. De Vogelklas hoopt nog een oplossing te vinden voor uitbreiding van het krappe kantoor en de diaruimte, waar veel excursiegangers worden ontvangen. Op zaterdag 23 mei houdt de Vogelklas een open dag. Iedere geïnteresseerde is welkom en kan van 10.00 tot 16.00 uur deel nemen aan de rondleidingen en diavoorstellingen. De Vogel klas is gevestigd aan het Afri kaanderplein 37. 0L

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1