Nieuwe stadsglds Delya-pand is gered PvdA wil weer dodenherdenking Lee Towers bij toernooi Feest in jarij winkelcentrum Op de kof; ie bij mevrouw Van Es Muziek uit oude doos van bedrljfsorkestje Technische staat van caravans wordt beter Beleids programma is goed ontvangen ws wv J Eet Vector Combo: „We kennen elkaar al hon derd jaar geloof ik." (Foto Rob Comelder) Oude doos Glaceekoeken T3SS9im Wethouder Chr. van Roon (Financiën): „We moeten de patiënt de gelegenheid geven mistig in zijn ka mertje beter te worden." (Foto Arie Wapenaar) (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Dwing de verantwoordelij ke ministers een garantie af voor de enorme schuld van de Vlaardingen Oost Bedrijven BV. Deze eis stelt de So^alistiese Partij naar aanlei ding van het uitstel van betaling voor de achter stallige energienota's, dat Vlaardingen de werf heeft verleend. Volgens de SP is het geen taak van de plaatselijke overheid de gevolgen van de nationale en internationale economie op haar schouders te nemen. Onaanvaardbaar Vaag 'Afwijzend' ?i "mmi Koek en ge zelligheid op het koffie- uurtje van mevrouw Van Es (rechts). (Foto Arie Wapenaar) Geruststelling Stuntelen Sinterklaas HET VRIJE VOLK Schiedamv aardingen ZATERDAG 23 ME119«7 sJtuli Schrijven naar: Stukgoed !X;.\ Het Vrije Volk WltteóeWtthsiraat25 3012 3L Rotterdam From Russia with Lova, klinkt het in een bedrijfskantine in de Rotterdamse Spaansepol- der. Vijf heren op leeftijd ko men er eike maandagavond bijeen om nog 'ns ouder- f wetse dansmuziek te spelen. Ermee optreden doen ze nooit al wordt ze dat wel 'ns gevraagd. Ze spelen voor zichzelf. „Het is leuk om met zo'n stel ouwe knarren mu- ziek te maken." En ze zetten alles op de band, om er in huiselijke kring of met vrien den van na te genieten. Het Vector Combo zo heet de 'band' bestaat al 25 jaar. Het combo is voortge komen uit het Rotterdamse bedrijf Vector Aandrijvings techniek. De oud-directeur en oprichter speelt er saxo foon in; de commercieel di recteur heeft cie accordeon in handen; de coördinator van het expeditiemagazijn speelt piano; een leverancier doet de drums; en een goede ken nis 'van buiten het bedrijf' neemt de gitaarpartijen voor z'n rekening. Accordeonist Arie Brandse (57); „We maken 't soort mu ziek dat we vroeger ook speelden. Echt muziek voor een oudere generatie." Gitarist Frans Krult (60): „Verstaanbare, melodische muziek. Dat is het." Nico Ouwersloot (60), pianist en muzikaal leider: „Ik draai - het thuis veel. En bij anderen heb ik er ook succes mee. Ik heb een cassette met onze muziek gegeven aan iemand in een geriatrische kliniek, daar draaien ze 'm heel veel. Al die oudere mensen ken nen die muziek. Voor jonge ren is het niet. Mijn zoon wil in de auto altijd bandjes van Queen en U2 en zo." Het Vector Combo neemt per avond één nummer onder handen. Er wordt snel een ar rangement gemaakt, dan even oefenen en hup: op de band. Op de dikke tape van de achtsporenrecorder die het combo moet vereeuwigen staan de titels van al gedane i nummers: Summertime, Deep Purple, As long as there's fore ver, A dream Is a wish en When I take my sugar to tea. Muziek uit de oude doos. Frans: „In de muziek heb Ik echt alles gedaan. Jarenlang bij het Trio Notenkrakers ge- speeld en gezongen. De Bon te Dinsdagavondtreln, Negen Heit de Klok, Tierelantijnen. Later met het Trio X. En daarna met tussenpozen bij Tom Manders. Ik heb Willy Vervoort begeleid, Frans Vro lijk, Oiga Lowina, allemaal namen van vroeger. Via die muziek ben ik Nico en Nelis tegengekomen die toen in de Ballroom Aces speelden." Nells van Veelen (61), drum-* mer en schrijver van enkele carnavalshits: „Ja, met de Ballroom Aces hebben we overal In Rotterdam opgetré- den. Odeon, Palace, overal." Nico: „Wij kennen eikaar al honderd jaar geloof ik." Dirk Leeninga (68), saxofo nist: „We zijn dit combo 25 - jaar geleden min of meer toe vallig begonnen. Er werkten in het bedrijf verscheidene mensen die muziek maakten. Arie en Nelis waren er vanaf het eerste uur blj. Van die mensen uit de begintijd zijn er een paar weg, eentje is er overleden, de muziek heeft ook jaren stilgelegen, er kwa men kinderen en andere besognes,maar vier jaar te- rug hebben we de draad weer opgepakt." v Was dat niet vreemd: in één band spelen met je baas? Arie, al 35 jaar bij Vector: „Nee hoor, dat vervaagt. Werk en hobby zijn verschil lende dingen. We zijn ge woon Jongens onder elkaar." De instrumentenkoffers staan open op de grond, de gla ceekoeken liggen op tafel te wachten tot het pauze is. Er wordt druk gemusiceerd in de Vector-kantine. From Rus sla with Love. Nells: „Frans, als Jij nou een stukkie Russisch erin doet, als voorspel. Je weet wel, zoals...hoe noem je zo'n ding? Zo'n driehoek...een ba lalaika?" Dirk: „En waar begin ik dan? Op C?" Nico: „Nog een keer probe ren dan maar? Daar gaat-le, intro!" De muziek van James Bond schalt door de ruimte. Ergens halverwege trekt Nico aan de noodrem. „Hoi Ho, noul Ho-of Dat laatste, daar klopte geen barst van." Opnieuw. Aan optreden heeft het com bo geen behoefte. Nico: „Dan moet je echt een reper toire opbouwen, echt repete ren, en ik weet niet of we dat nou wel zo leuk zouden vin den. Iedere week iets nieuws voor Je neus is wel zo aar dig." Als alles netjes op de band staat drinken de jongens nog wat en gaan dan huns weegs, door de inmiddels donker ge worden Spaansepolder. „Tot volgende weekl Hopelijk." ROLAND VONK SCHIEDAM De stadsglds van Schiedam krijgt een grote beurt. De redactie zal de hele inhoud kritisch bekijken. Gege vens, waarvan de juistheid niet meer te achterhalen Is, worden verwijderd. Nieuwe namen en adressen, die mogelijk In het verleden over het hoofd zijn gezien, krijgen in 1988 een plaats in de gids. De Schiedamse gids verschijnt eind dit jaar voor de zesde achtereenvolgende keer. In het najaar krijgen alle instanties, die in de huidige gids staan, een brief van de uitgever (We gener) met de vraag of en zo ja hoe zij in de nieuwe stadsglds afgedrukt moeten worden. Ver enigingen, instanties en organi saties met een verkeerde ver melding in de huidige gids, kunnen dit reeds nu via de mu tatiebon in de gids doorgeven. VLAARDINGEN De techni sche staat van caravans gaat vooruit. Dit concludeert de ge meentepolitie Vlaardlngen na een vrijwillige keuring van 66 caravans. De toestand was re delijk. Bij 16 caravans werden geen gebreken geconstateerd tegen 2 bij een soortgelijke keuring vorig jaar. Eén eige naar kreeg het advies zijn voertuig naar de sloop te bren gen. Van deze caravan was de bodemplaat doorgezakt, het chassis was op diverse plaat sen gescheurd en de steunpo- ten zaten los van het onderstel. Bij de keuring, uitgevoerd door politie en personeel van de Ge meentelijke Energie- en Water leidingbedrijven, bleek voorts dat 27 caravans gebreken ver toonden aan de wieliagers en 43 gebreken aan de banden. „Ook dit jaar was het weer .op; vallend, dat 44 gasinstallaties werden afgekeurd", aldus poli- tievoorlichter L. Siuijter. „Oude gasslangen, oude gastanks en verouderde gasleidingen waren hiervan de ooizaak. Vaak was men ook niet in het bezit van een brandblusapparaat en als men dat wel was, was het ap paraat verouderd." „Gezien de resultaten, die be ter zijn dan voorgaande jaren, wordt door de caravanbezitters kennelijk meer aandacht be steed aan de technische staat van de voertuigen," conclu deert Siuijter, die ervoor waar schuwt, dat de komende tijd op veel plaatsen in Nederland controles op de weg worden gehouden op recreatieverkeer. Sir* eist garantie van rijk voor steun VOB „Het is de nationale over heid, die de feitelijke werkgele- genheidspolitiek moet voeren", aldus de SF in een brief aan de raadscommissie voor finan ciën en bedrijven. De brief van de SP is een re actie op de steun van VIaardin gen aan VOB. Gisteren maakte wethouder Chr. van Boon (Fi nanciën) hekend, dat de ge meente heeft besloten voorlo pig uitstel van betaling te ver lenen tot een maximum van 1 miljoen gulden met een rente van 6 procent In het afgelopen jaar is de schuld tot dat be drag opgelopen. Nieuwe nota's wachten alweer op betaling, maar B. en W. van Vlaardin gen zijnbereid ook hiervoor tot een niet bekend gemaakte limiet uitstel te verlenen. Over de termijn van. terug betaling zijn met de werf (500 personeelsleden) geen afspra ken" gemaakt B. en W. van Vlaardingen gaan er van uit dat 'de op handen zijnde sa menwerking, met Wilton Fij- enoord (WF) in Schiedam tot een oplossing van de proble men bij VOB (voorheen Ha venbedrijf Vlaardingen-Oost) leidt De werfdirectie is thans in onderhandeling met WF, de Nederlandse Investeringsbank en de Amrobank. Van Koon: „Als er een plan op tafel komt, moet de financiering tot eind 1988 zijn verzekerd," Hoewel de SP akkoord is ge gaan met het uitstel ('Stappen nemen om de energieschuld met onmiddellijke ingang te innen, zou onmiddellijk slui ting van de VOB kunnen bete kenen'), vindt zij niet, dat Vlaardingen het hierbij moet laten. Het verder laten oplopen van de schuld (de SP heeft het over anderhalf miljoen gul den) noemt zij 'onaanvaard baar': „Als gemeenteraadsfrac tie kan de SP niet langer mee gaan in het op laten lopen van de energieschuld van de VOB zonder een duidelijke garan tie." De partij protesteert tegen de rechtsongelijkheid, die dreigt te ontstaan in de behan deling van groot- en kleinver bruikers. „Dit is onaanvaard baar", aldus de SP, „zeker ge zien het feit, dat de problemen bij de VOB niet door de ge meente Vlaardingen zijn ver oorzaakt of kunnen worden op- VLAARDINGEN Door ook op de begane grond ateliers te bouwen en dankzij een finan ciële bijdrage van gemeente en Patrimonium'® Woningen is het Delva-pand in de Vette- noordsepolder' in Vlaardingen gered. Het plan van de wijk- vereniging voor het' oude leeg staande fabriekspand kan daardoor uitgevoerd worden. B. en W. van Vlaardingen zul len het plan aanmelden hij het provinciaal stimuleringsfonds stadsvernieuwing met het ver zoek om subsidie. Deze maand is het een jaar geleden, dat de vereniging en architect Peter Jansen Schoon^ hoven het plan Indienden. JD<£ vereniging stelde voor om op de eerste verdieping zes ate liers voor kunstenaars in te bouwen, de begane grond tus sen de pilaren open te werken en daar een kinderspeelplaats aan te ieggen. Dit onderdeel van het plan vervalt, zo heb ben B. en W. van Vlaardingen besloten, om ruimte te schep pen voor meer ateliers. Daar door wordt de exploitatie van het pand gunstiger. HOEK VAN HOLLAND De Partij van de Arbeid in Hoek van Holland wil de jaar lijkse dodenherdenking in ere herstellen. Volgens de deel raadsleden Toos Brabander en Geert Freriks zijn er vanuit de bevolking vele vragen geko men en suggesties om jaar lijks op 4 mei een krans te leg gen bij het monument op de begraafplaats. Zij willen daar aan meewerken door via de deelgemeenteraad de herden king te organiseren. Verder willen zij ook de scholen en daarmee de jeugd betrekken bij de dodenherdenking. Daar bij wordt met name gedacht aan de leerlingen van de Mavo/Lbo. Het deelraadsbe- stuur staat positief ten aanzien van dit plan en gaat een en an der uitwerken. VLAARDINGEN Lee To wers treedt zaterdag tussen 11 en 12 uur op tijdens het inter nationaal voetbaltoernooi voor junioren van de Vlaardingse voetbalvereniging Fortuna- Op de velden van Fortuna speelt zich zaterdag 23 en zondag 24 mei voor de zesde maal het In ternationale Pupillen Toernooi af. Het sportevenement zou oorspronkelijk zaterdag pas om 12.00 uur worden geopend met een optreden van de Vlaardingse show- en drum band Thalita Aan het toernooi wordt deelgenomen door twin tig elftallen, waaronder drie Duitse en twee Japanse. HELLEVOETSLUIS Nederlandstalige volksmu ziek, een standwerkerscon cours en een optreden van de meisjesgroep Frizzle Sizzle. Dit is slechts een kleine greep uit het enorme aanbod activiteiten dat in het kader, van het vijfjarig bestaan van het winkelcentrum De Struytse Hoeck wordt geor ganiseerd. Vandaag wordt door de Hellevoetse Omroep Stich ting (HOS) een talentenfeati- val georganiseerd. Aanko mende talenten krijgen de kans zich voor het lokale pu bliek te presenteren. Om 15.00 uur verzorgt de beken de zangeres Donna Lynton een optreden. Naast de acti viteiten op het podium zijn er verspreid over het winkel centrum nog optredens van meneer en mevrouw De Bok en het clownsduo de Martel- U's. Morgen is er een Struytse markt aangevuld met de monstraties door diverse ambachtslieden. Op het podi um bij de bibliotheek zullen onder meer de rock roll-,, formatie Flashback, Frizzle Sizzle (om 13.00 uur) en country westernzanger Jeffry Williams hun opwach ting maken. Verder vindt er een modeshow en een voor stelling van het Leids pop-'" pentheater plaats en presen teert circus Renz zich op het- evenemententerrein. Het ge hele weekeinde kunnen de jongere bezoekers terecht op mini-scooters, een draaimo len en een luchtkussen op de s kinderkennis. De winkels zijn morgen gewoon geo pend. HOEK VAN HOLLAND Het beleidsprogramma van het dagelijks bestuur van de Hoekse deelgemeenteraad is in het algemeen goed ontvangen. Alleen Hoeks Welzijn had via alle drie de afgevaardigden van die partij commentaar. Fractieleider Bob van Aalst constateerde dat er ten aan zien van de vorige keer veel was weggelaten en weinig was toegevoegd. „Het is een vaag stuk waar men alle kanten mee op kan," zo constateerde hij. Zijn frac tiegenoten Theo van Eijk en Joost Dijkdrenth leverden op onderdelen commentaar op het beleidsvoornemen D66-afge- vaardigdc Leo Segers wilde een aantal punten wat harder gesteld zien. Toos Brabander (PvdA) en Kees va» der Pol (CDA) waren van mening dat hun coalitiege noten In het dagelijks bestuur goed werk hadden geleverd. „Het Is een beleidsplan en daarin moeten niet teveel za ken worden vastgelegd," meende Van der Pol. Wel kreeg het dagelijks bestuur de opdracht om nauwlettend de ontwikkelingen gade te slaan bij de Stichting Verwerking Tuinafval Westland. Die stich ting heeft plannen om naast de afgewerkte gewassen die op het terrein worden gecompoa- teerd, ook doorgedraaide pro ducten van veilingen te gaan verwerken. gelost. Tot nu toe is er geen en kele garantie dat het voorschot ook terugbetaald zal worden." Ook Van Roon "beseft dat, maar: „Wij gaan ervan uit, dat 'deze schuld niet dubieus is. En als het misgaat maar daar gaan wij niet vanuit dan ben je een miljoen kwijt. Dat be drag hoeven wij niet ten laste van één begrotingsjaar te brengen. Je zou je kunnen voorstellen, dat je uit de saldi- reserve één keer een bijdrage doet aan de energiebedrijven." Van Roon ziet het uitstel als een poging VOB 'Indien moge lijk jarenlang' te behouden voor Vlaardingen. „VOB Is een belangrijke werkgever In Vlaardingen", zegt hij. „De zorgen van VOB zijn voor ons belangrijker dan die van Nle- huis. Het is niet zo vriendelijk uitgedrukt, maar het hemd is nu eenmaal nader dan de rok. We moeten de patient de gele genheid geven rustig in zijn -kamertje beter te worden en we moeten hem niet elke 5 mi nuten Jonassen. Je kunt elkaar het graf inpraten, maar beter is met z'n allen te proberen om een aantal positieve geluiden te laten horen." Ton Mulder, PvdA-bestuur- der, belast met Ruimtelijke Ordening, constateerde dat in het recente verleden misschien al te veel is toegegeven. ,Jk sta afwijzend tegen elke vorm van uitbreiding. We gaan het de stichting bij hun verdere ex pansiepogingen zo lastig mo gelijk maken," zei hij. J uhav iat-* n V.' t vJ .44,'/ ff Yc 4 mmf ./AééZ. ■///M////////J, M///7,//M/t (Van een onzer verslaggeefters) MAASSLUIS Kopjes kof fie, schalen vol koek en koek jes en met gezellig pratende mensen in een grote kring bij de open haard. Dit Hollandse tafereeltje speelt zich regel matig af in de burgemees terswoning in het Maassluise Vondelpark. Akke van Es-Ha moen is niet dol op officiële ontvangsten en formaliteiten. Ze heeft haar eigen manier gevonden om een deel van de buitenlanders in Maassluis te f ontmoeten. Ze vraagt hen op de koffie. Vier jaar geleden is het eer- ste 'English Speaking Cof- feehour' gehouden. Dit niet van gemeentewege geregelde koffieuurtje bevalt uitstekend. Gasten voelen zich kennelijk op hun gemak bij mevrouw Van Es. Of ze'nu uit Ierland, Australië of Tsjechoslowakije afkomstig zijn. Engels is de voertaal: dus hoor je die wereldtaal op z'n Brits, Amerikaans, Iers en Nederlands. Maar niemand zit alleen in een hoekje te zwijgen. Deze buitenlanders -leren hier de typische Hol- - landse gezelligheid kennen. .Ladies," roept mevrouw Van Es met een brief in haar hand. De gesprekken ver stommen even en'de vrouwen f— plus één gentleman luis teren naar de vriendelijke woorden die Kitty uit Ameri ka de dames van., het Maas sluise koffieuurtje heeft ge schreven.-Ze zegt het gezellig samenzijn in het, burgemees tershuis te missen en wenst iedereen alle goeds: De brief schrijfster spoort de achter blijvers aan de bijeenkomsten vooral voort te zetten. Dat zal zeker gebeuren! Het koffiedrinken afgelopen don derdag was voor sommige de laatste keer. Zij verhuizen omdat hun echtgenoten weer zijn overgeplaatst. Akke van Es gaat In het najaar weer een advertentie zetten om de Engels sprekende buitenlan ders uit te nodigen. Dat is voor Diana uit Texas, die dit keer voor het eerst het koffieuurtje bij woont een hele geruststelling. „Ik vind dit hier geweldig," vertelt zij. „Ik mijn land en mijn familie heel erg. Natuur lijk heb lk mijn man en zijn familie hier wel, maar ik wil echt graag weer terug naar Texas. Ik woon hier bijna een jaar, maar de dagen duren soms erg lang. Ik woon in een flatje en Ik heb geen auto. El ke dag loop ik door Maassluis met mijn hond, maar het blijft een grote moeilijke aan passing. Thuis woonde lk op een ranch en dan is het hier allemaal wel erg klein. Hier fietst bijvoorbeeld iedereen dat ben lk thuis niet gewend." Diana heeft geprobeerd een cursus Nederlands te volgen maar daar is ze mee gestopt. Ze wil nu contacten leggen met andere Engels sprekende vrouwen In Maassluis. Dan heeft ze tenminste een doel tijdens haar wandelingen met de hond. Cathy woont nu tweeëneen half jaar in Maassluis. Ze zou de koffieochtenden voor geen goud willen missen. Maar eenzaam of zielig is ze zeker niet. „Voor mij is elke plaats waar lk woon mijn thuis," legt zij uit „En het is hier In Maassluis echt gezellig." Cathydoorspekt haar Au stralische zinnen met Neder landse uitdrukkingen. Ze komt naar het koffiedrinken om weer lekker makkelijk haar moedertaal te spreken maar ze doet kennelijk haar best ook in Maassluis te aar den. Ze lacht nu hartelijk als ze vertelt hoe ze in het begin in de winkels heeft staan stuntelen: „Ik vroeg om konij nekaas en ik snapte niet waarom iedereen toen zo hard begon te lachen. Ik vond het juist heel goed van me zelf." Ook wat betreft vervoer heeft deze Australische, zich helemaal aangepast Trots glimlachend vertelt ze giste ren op de fietB naar Delft te zijn geweest voor een kraam visite bij een vriendin. Ze1 is 'leesmoeder* op de school van haar kinderen en pikt zo ook heel wat taallesjes mee. Vanuit Hawaï ls Malle Lo- wery vier jaar geleden naar Maassluis gekomen. Met een aantal andere Amerikaanse vrouwen en de burgemees tersvrouw heeft zij de eerste Engelse koffieuurtjes georga niseerd. Ze vindt het jammer dat haar man nu is overge plaatst Ze wil best nog lan ger in Nederland blijven, hoe wel ze ruiterlijk erkent dat Amerika haar echte thuis is. Ze wil graag nog wat rondrei zen in Europa voor ze haar huis in de Hoeker voorgoed vaarwel zegt .Mijn dochter geniet hier erg van het Sinterklaasfeest zo vlak voor Kerstmis. En lk vind jullie Nederlanders alle maal zo verschrikkelijk Inter nationaal. Jullie zeggen alle maal dat je een beetje Engels spreekt en dan hoor lk jullie allemaal lange ^volzinnen spreken. Ik hoef mijn eigen Nederlands nooit te gebrui ken. Ik kan het wel lezen maar niet goed spreken, dat vind lk erg moeilijk. De Engels sprekende koffie drinkers hebben het goed ln de burgemeesterswoning. Ze vormen een gezellige groep waarin nieuwkomers van harte welkom zijn. Een vreemde èend in de bijt is de enige man in het gezelschap. Hij ls precies dat wat hij uit straalt: een Engelse gentle man. Als sinds 1946 woont hij hier met zijn Nederlandse echtgenote. Hij vertelt graag een leuke story over zijn ervaringen als Nederlands sprekende En gelsman, ,Jk versta bijna al les goed, alleen sommige plaatselijke uitdrukkingen ken ik niet," zegt hij in fraai Brits Engels. Zo kreeg hij tij dens een koffievislte in Dor drecht naar hij meende een tweede gebakje aangeboden. Daar had hij geen zin meer in, dus bedankte hij beleefd. Maar hij keek lelijk op zijn neus toen iedereen een tweede kopje koffie» kreeg maar hij werd overgeslagen. Te laat had hij door dat er gebakjes en bakjes bestaan. Zo leert deze groep buiten landers in de burgemeesters woning elkaar en de Maas sluise samenleving een beetje beter kennen. Onder het genot van een kopje koffie worden soms langdurige vriend schappen gesloten. Het enige wat deze Engels sprekende buitenlanders in het Vondel park ontberen ls de gewone Maassluise uitdrukking voor deze gezellige bezigheid: „een lekker bakje doen."

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1