Al 377 auto-inbraken dit jaar in Schiedam ^rkoop abonnementen boven verwachting Echtpaar Folst (65) blijft vooruitkijken i Internationaal poppenfestival in Kortaf Jongen (4) verdwaald Fletser (73) aangereden Combi-ketels verdwenen Fout parkeren: 62 bekeuringen ws wv mmmmmsmm Uur baby- zwemmen erbij Wedstrijd voor catamarans haar Scheveningen m Gorzen Geluidsappa ratuur gesto len uit de au to; het begint de spuigaten uitte lopen in Schiedam (Foto Arie Wapenaar) DORDRECHT De lichtste muur ter wereld, noemt de Limburgse Dordtenaar Herman Marres zijn uitvinding. Een uitvinding die; hij op de tele visie voor een beoordelingscommissie mocht toe lichten' in het programma 'Nationale Ideeënbus' van Veronica. Hij kreeg daar zes minuten de tijd voor en na.de uitzending stond zijn telefoon rood gloeiend. Drie van deze telefoontjes kwamén van octrooibureaus die de uitvinding wilden inschrij-. B WfmÊ m. i '.m Drukte op het buitenterrein'van het Kolpabad, gister^p één van de eerste echte zomerse dagen deze maand. Foto Arie Wapenaar) Marga en Anthon Folst, 65 jaar jaar getrouwd: hebben genoeg hobby's." (Foto Arie Wapenaar) Lezing Scheidsrechters Schuurkerk 4 Doorgereden Maasboulevard Feestdagen Jeugdwielerronde het vrije volk vlaardirtgen-schiedam 14 DINSDAG 26 MEI 1987 (Van een onzer verslaggevers): SCHIEDAM Omdat .het aantal auto-inbraken "uit de„ hand dreigt te lopen, doet de Schiedamse politie een be roep op de bevolking haar te helpen." „Ais' er zich iets' yreemds voordoet, als er iets geks opvalt,* als men iets ver dacht vindt, laten de burgers zich dan melden", zegt hoofd- ■inspecteur R.G.C. Besseling. „Mogelijk wordt er tien keer een niet relevante informatie doorgegeven. Dat is niet erg. De elfde keer. ïjan wel raak zijn." v Sinds het begin van Jaar is er bij de politie 377 keer aan gifte. gedaan van een inbraak in een auto. Hierbij werd voor een bedrag aan .244.000 1 gulden aan geluidsappara tuur, gestolen.De schade be droeg 123.000 gulden. Inmid dels heeft de politie 400 man uren in het onderzoek gesto ken. Zes verdachten zijn aan gehouden, die een deel van de inbraken bekend hebben. Het is niet de eerste keer, dat de politie een beroep op de bevolking doet. Vorig jaar werd de Gorzen door een reeks inbraken geteisterd. Na een artikel in het wijkblad, belde een bewoner de politie met de mededeling, dat hij een fiets tegen een muur had zien staan, die daar niet hóórde. L -.e op het eerste oog onbeduidende tip leidde tot de aanhouding van de da der, want het was zijn fiets. Praktische vinding in Dórdt: de lichtste muur ter wereld Het bijzondere van Marres' muur is, "dat er geen funda menten nodig zijn om een ge bouw op te trekken. Dé 'bouw stenen'" van* de muur bestaan uit panelen; die het best te ver gelijken zijn met langwerpige bloembakken zonder 'bodem. Als deze panelen op elkaar ge- -stapeld zljn, moeten ze worden gevuld met materiaal, dat'het gemakkelijkst, voorhanden ia. Herman Marres noemt de voordelen van zijn systeem vlot op „Ze zijn zeer eenvou dig te monteren, zelfs voor on geschoolde Bouwers een fluitje van een cent. De bouwtijd is zeer kort. Dure bbuwmachiiies zijn niet nodig; je kunt vol staan met'een normale schop. De levensduur is zeer lang. De muur is van een lichte, maar sterke kunststof. Hij vergt geen onderhoud, Is goed te ver voeren, en Isoleert goed. Hij is bestand tegen zon, wind en re gen, en de kostprijs ligt erg laag." Deze eigenschappen maken maken de uitvinding van Mar res bijzonder geschikt voor toepassing in derde wereldlan den. Zelf heb ik een aantal Afrikaanse landen bezocht, en het systeem lijkt me ideaal voor bijvoorbeeld, vluchtelin gen, maar ik denk ook aan tij delijke onderkomens, voor hulpverleners, die snel weer el ders ter plekke moeten zijn. Voor de Europese markt denk ik aan garages, tuinhuisjes, bungalows óf zo," zegt hij. In het dagelijks leven is Herman Marres transportadviseur en beursorganisator in Den Haag: „Tijdens mijn werk dóén zich vaak problemen, voor, dié om een' snélle''oplossing vragen. Daardoor kom jé soms op idee ën. Mijn idee voor deze muur is eigenlijk meer bij toeval ontstaan. Bij een vriend van mij was de garage verzakt. Hij daagde mij uit om daarvoor een aantal oplossingen aan te dragen. En zo is het natuurlijk ook; een idee is niet meer dan antwoord geven op een vraag. En ik vind het gewoon leuk om vreemde vragen te beantwoor den." Het Nederlands Octrooi Bu reau toont belangstelling voor de vinding van Marres. De overheid heeft nog niet gerea geerd. „Nee, maar ik heb zo'n gevoel, dat die reactie wel komt. Hulpverlenende instan ties zullen ook wel interesse to nen. Juist voor hen is mijn uit vinding zeer bruikbaar." In het verleden heeft Her man Marres wel eens voorstel len gedaan om de voormalige Victoria-biscuitfabriek te ver anderen'in een waterval. Hij had daarvoor vergaande plan nen gereed. „De Victoria-wa- (Van eén onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Boven verwachting zijn dit jaar 4757 zomerabonnementen voor het Kolpabad verkocht: 67 meer dan vorig jaar. „En dat on danks de slechte zomer van vorig jaar; Ik had op duizend minder gerekend", zegt be drijfsleider Arie Troost. ..Dé voorverkoop duurde de 'gehele maand april en raakte vooral' de laatste twee weken in een stroomversnelling. „Gelukkig hadden wé de laatste twee we ken van april schitterend weer. Dat heeft altijd invloed", aldus een" tevreden bedrijfsleider. Het buitenbad van het Kol pabad is sinds begin deze maand open. Afgezien van één zaterdag twéé weken geleden is de loop er pas afgelopen zon dag ingekomen. Gisteren, op één van dé eerste echte zomer- dagse dagen, "was het na schooltijd tussen half vier en vier uur dringen geblazen om binnen te komen. Het buitenbad blijft tot 1 sep tember dagelijks geopend. Daarna wordt het buitenter rein voor een bedrag van 200.000 gulden opgeknapt. Er komen afgescheiden vakken voor kleuters, voetballende kinderen en jeugd met radio's. Verder wordt de toplaag om gewerkt en worden enkele heu vels aangelegd. VLAARDINGEN Het aantal uren zwemmen voor moeders en baby's In het Kolpabad is sinds gis teren met één uur uitge breid tot vijf. Tweemaal per week 's middags en driemaal 's ochtends kun nen moeders hun baby nu laten wennen in het kleine bad, dat voor deze gelegen heids speciaal op een tem peratuur van dertig gra den wordt gebracht. ter vallei, ja. Het zou een leuke blikvanger zijn geweest als je met de trein Dordrecht binnen komt. Het was bedoeld als plan in het kader van Dordt-promo- tie. Maar het gemeentebestuur is er niet op in gegaan. Nu werk ik aan een systeem om autobumpers beter toe te pas sen. Maar daar ben ik nog niet uit", aldus de succesvolle Dordtse uitvinder. HOEK VAN HOLLAND Vele tientallen catamarans zullenop zaterdag 6 juni met hun bemanningen proberenzo snel mogelijk heen en weer te varen tussen- Hoek van Hol land en Scheveningen. Hoofd coördinator Bram Lussenburg en tal van andere medewer kers zijn al weken lang bezig met de voorbereiding van dit evenement De zaterdag voor Pinksteren is zeer bewust gekozen. Wan neer er onverhoopt op 6 juni te weinig wind zou zijn om de ca tamaran-race te zeilen, zijn er uitwijkmogelijkhedennaar Eerste of Tweede Pinksterdag. De start vindt plaats om 11.00 uur bij het gebouw van de Hoekse Watersportvereniging. Bij windkracht 4 zullen de zei lers ongeveer drie tot drie en een half uur nodig hebben, zo dat de allersnielsten al om streeks 14.00 uur in Hoek van Holland terug kunnen zijn. Voor de veiligheid is een aan tal vaartuigen ingezet, waar onder ook de Hoekse redding boot "Koningin Juliana*. SCHIEDAM De politie heeft zaterdag geholpen bij het zoeken naar het ouderlijk huis van een 4-jarige jongen, die zich Berhardl noemde. Het jongetje was door een man op gepikt in de Belgischestraat in Rotterdam en samen waren ze op de Koemarkt terecht geko men op aanwijzing van de kleuter. Met hulp van de poli tie lukte het de móéder te tra ceren. Zij werd gevonden in de Belgischestraat. Het kind bleek in de Russlschestraat te wonen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Toen we tachtig waren, liepen we nog de hele stad rond," vertelt Marga Folst (87) trots. Giste ren was zij 65 jaar getrouwd met Anthon Folst. Haar echt genoot (89) knikt lachend in de stoei tegenover haar. „Ja," be aamt hij en alsof hij hun 'ge heim', prijsgeeft: „Maar we kunnen ook niet de hele dag stilzitten, we hebben genoeg hobby's." Het echtpaar dat gis termiddag door de burgemees ter werd gefeliciteerd: „Je hebt er helemaal geen erg in hoor, als je zo terugkijkt." In de Jan van Zutphenstraat waar het echtpaar Folst al. bij na twintig jaar woont, komen de verhalen los. „Ik heb haar niet in de disco leren kennen," lacht Anthon Folst. „Ik heb haar leren kennen bij een tante van mij. Ze was zo naar mijn zin, dat Ik twee weken later te rug ging om een doosje luci fers dat ik had meegenomen terug te brengen, in de hoop dat ik haar weer zou zien." De toen twintigjarige Anthon Folst had pech, want zijn toe komstige vrouw was er niet. Hij gaf niet op, schreef haar een brief en zes weken later verloofden ze zich. „Zo ging dat in die tijd." Het echtpaar leest al sinds de eerste trouwdag Het Vrije Volk, dat ze nog ais Het Volk en Voorwaarts hebben meege maakt. In het begin van hun huwelijk woonde het paar in Rotterdam, later verhuisden man en vrouw naar Schiedam. Daar kregen ze twee' dochters. Belden maakten twee wereld oorlogen mee. „Pa heeft ons erdoorheen ge sleept," zegt Marga Folst. „Hij deed alles om aan eten te ko men. Hij ging naar de loggers op zoek naar beschadigde ha ringen en op de flets met kei harde banden naar Maassluis. „Er was weinig geld," zegt het echtpaar. Ze maakten de crisis nog mee: „Nu hebben we het goed hoor, vergeleken bij toen en nu praten ze ook over crisis. In die tijd kregen we twaalf gulden vijftig en daar moesten we alles van doen." Het echtpaar dat als motto heeft 'vooruit blijven kijken', hoopt over vijf jaar het zeven tig-jarig huwelijk te mogen vieren. Gisteren hadden ze een ge zellige drukke dag, die werd besloten met een etentje bij de Chinees met kinderen, klein kinderen en achterkleinkind. DORDRECHT Dertig pop- penspelgroepen'nemen volgen de maand deel. aan het Inter nationaal Poppentheaterfesti val in Dordrecht. Het festival, dat duurt van 4 tot 9 juni is ge organiseerd, door Unlma Ne derland, de internationale af deling van de Nederlandse Vereniging voor het Poppen spel. De deelnemende groepen ge ven voorstellingen voor jeugd en volwassenen. Die vinden plaats in schouwburg Kunst min, poppentheater Damiët van Dalsum, gebouw Het Hof en zaal Pictüra. Traditioneel en eigentijds poppenspel waar onder straatpoppentheater, wordt geboden door gezel schappen uit Nederland, Bel gië, Zwitserland, Oost-Dults- Iand, Oostenrijk en Joegosla vië. Nederlandse en buitenlandse poppenspelers geven voorts In een kort eigen spel hun eroti sche visies weer. Deze worden onder leiding van de Oostduit ser Kurt Menard samenge voegd. Ze worden vertoond iri voorstellingen voor telkens twintig personen die om mid dernacht beginnen. Het spel is ontwikkeld door Poppenthea terwerkplaats Dordrecht, de enige in zijn soort in ons land. Uit het programma blijkt dat Raras Budaya uit Den Haag een familievoorstelling geeft van Wayang Kuilt, een schimmenspel van Midden-Ja va met gamelanmuziek. Studio Peer uit Zoetermeer, die de jeugdthe&terprijs 1986 won, ■speelt de nieuwe voorstelling 'Droom', een op basis van im provisatie bewerkt drama van Shakespeare. Opvallende bij drage is verder te verwachten van acht kinderen die met dé hulp van Ruth van der Steen hoven een eigen spel hebben gemaakt. Lucia Sles uit Dordrecht treedt op met 'Stapelgek'. Da miët van Dalsum voert "Kaatje met de lange tenen' op. VTj. Chinese oorsprong is de wan delende poppenkast waarmee- poppentheater Kameleon uit Dordrecht bijdraagt aan het festlvalprogramma. \v Theater Marianne Rijpma uit Zwijn- drecht speelt 'Het Leugen beest'. Theater Pantijn uit Amster dam bréngt 'Feest voor leder een' mét Surinaamse, Turkse en Nederlandse muziek, geor ganiseerd door Katrijn Klaas- sen, opdat de mensen uit de buurt elkaar wat beter leren kennen. Kleine voetjes op de reuzenberg' heet het verhaal dat theater Tourmalijn uit Amersfoort de kijkertjes voor houdt. Elna Snoep uit Abbe- broek speelt met haar mario netten 'Een staart voor oma'. Theater Hans Schoen uit •- ito om biedt 'Hond in de pot' i fw.n. - Theater Alda Loeffen uit Handel (gemeente Gemert) voert in Dordrecht haar pro- duktie 'Wachten op een walvis* uit. Stichting Mang uit Son en Breugel en Koos Wieman ne men het aandeel van muzikaal straattehater voor hun reke ning. "De Tafelreus' heet de voorstelling die theater Mini- skuul uit Castricum verzorgt. De Verbeelding uit Arnhem komt met "De Wasco-kld'. Aad van Iersel uit Tilburg vraagt aandacht van jong en oud met zijn poëtische voorstelling 'Kleine volkaantjes worden groot'. Pop en Spel Kollektief uit Enschede voert 'Vreemde Vrienden' op. Bij theater Froe Froe uit het Belgische Boeehout draait het allemaal om 'Het mooiste Boek'. Poppentheater Joris Jo zef uit Antwerpen prijkt op het programma met 'Groen'. Jos Hermans, eveneens uit Ant werpen, combineert gezongen smartlappen en poppenkast in het programma Doffe ellende'. Theater Zinnober uit Oost- Berlijn vertoont 'Die Jager des verlorenen Verstandes'. Thea ter Bleisch uit Zwitserland presenteert 'Astoria', waarin het gaat om een staat zonder mensen, zonder land, waarin een menswaardige samenle ving kan worden geschapen. Klaus Berendt uit Wenen die de schilder en dichter Ko- koschka goed kent en diens in vloed heeft ondergaan, laat 'Mörder, Hoffnung der Frauen' zien. Een andere bijdrage uit Wenen komt van theater Christoph Pochdansky dat voor Dordrecht 'Henk' heeft aangemeld. Het gezelschap van Ivo Barisic uit Zagreb, Joegoslavië, vertoont 'Ogova- ranja' een stuk van roddels en geklets gebaseerd op een klas sieke tekst van Theophrastus, leerling van Aristoteles. Met maskers en andere theatrale middelen worden, ondersteund door levende muziek, karak ters uitgebeeld. De heer H. Pors, voorzitter van het Hoofdbedrijfsschap Am bachten en adviseur van het" K.N.O.V., houdt vanavond een lezing voor de Organisatie Vlaardlngse Ondernemers (OVO). Hij zal het onder meer hebben over de recente ont wikkelingen In de detailhandel. Plaats van handeling is scho lengemeenschap Beneden- Maas, Buys Ballotlaan 25 te Vlaardingen. Aanvang 20.30 uur na de ledenvergadering van dé OVO. Ook niet-leden zijn welkom. Bewonersvereniging Schie- dam-zuld roept kopers van nieuwbouwwoningen aan de Prins Mauritsstraat en Groe- nelaan zich bij haar te melden. De vereniging wil met de ko pers praten over de kwantiteit van de woningen. Volgens de bewonersvereniging is uit re cent onderzoek van de Vereni ging Eigen Huis gebleken, dat het slecht gesteld Is met de kwaliteit van nieuwe woningen. WorkWGGK Contactpersoon is de heer A. Bons, Zwartewaaisestraat 16, Schiedam. Tel. 4730503. Na 25 jaar de voorzittershamer te hebben gehanteerd, heeft voorzitter Leen Schotting van de Schiedamse Scheidsrech- tersverenlglng zijn functie neergelegd. Een opvolger Is nog niet gevonden. Over dit probleem buigt de vereniging zich na de zomervakantie. De openingsavond Is op 3 septem ber. Het filmprogramma van-het Schuurkerktheater in Maas sluis is veranderd. De op de filmklapper aangekondigde films zijn vervangen door re cente kassuccessen. Op don derdag 28 mei draait om 14 en 20.30 uur Top Gun met Tom Cruise en McGillis. Actie, span ning en romantiek bij een op leiding voor Amerikaanse jachtvliegers. Toegang 5,- en Pas 65 ƒ2,50 (middag); ƒ7,50 en Pas 65/CJP 6,- (avond). Kaarten verkrijgbaar bij de WV, de Verenigde Spaarbank aan de Veerstraat en vanaf een half uur voor aanvang van de voorstelling aan de zaal. Thea ter De Schuurkerk, Schuurhof 142, Maassluis. De toneelclub van harmonie vereniging Euterpe uit Maas land speelt op vrijdag 29 mei Een mandie eieren van R. Feen- stra In het Schuurkerkje. In de woonkamer van een kleine flat zorgen een ambtenaar, zijn vrouw, zijn chef, dienst vrouw, het dienstmeisje, een Drentse neef en een rijke weduwe voor taf van lachwekkende situaties. Aanvang 20.30 uur. Toegang 5,-. Kaarten verkrijgbaar bij de WV, Verenigde Spaarbank en vanaf een half uur voor aan vang van de voorstelling aan de zaal. De politie zoekt getuigen van een aanrijding, vrijdag om 9 uur op de T-kruising Ary. Ko- plaan Marathonweg. Een automobilist reed daar in een rode Opel tegen een verkeers bord, dat tótaal wérd vernield. De onbekende bestuurder Is daarna doorgereden richting Marathonweg en Maassluise- dljk. Getuigen worden verzocht zich bij de politie te melden: tel. 4342355, toestel 113. V Op de Maasboulevard is een scheepsherkennlngsbord ge plaatst. Het bord toont gesti leerde afbeeldingen van de meest voorkomende scheeps- typen, die Vlaardingen over de Nieuwe Waterweg passeren. I De bestaande viaggekaart is door de Vlaardingse vlaggénfa- briek Shipmate belangeloos opgeknapt. Met behulp van de afgebeelde vlaggen kan men, passerende schepen thuis- brengèn. Tevens worden de letterviaggen van de internatio nale seincode verklaard. Op 1 juni vertrekken de derde klassen MAVO van scholenge meenschap Professor Caslmir voor een werkweek naar Ter- schelling. Een week later gaan ook de vierde klassen VWO. De leerlingen gaan een studie maken van het Waddengebied,, waarbij ze hun kennis van bio- Idgle, scheikunde, natuurkunde en wiskunde moeten toepas sen. Ook elementen uit de vak ken tekenen, geschiedenis en handvaardigheid komen aan de orde. Na terugkomst wordt" in de school een tentoonstel ling Ingericht. De gemeentelijke diensten en bedrijven te Maassluis zijn op donderdag 28, vrijdag 29 mei en maandag 2 juni gesloten. Voor het aangeven van overlij den kan op zaterdag 30 mei tussen 9 en 10 uur telefonisch contact worden opgenomen met 01899-15005 ot 01890- 14065. Kinderen, geboren In de periode 27 tot en met 31 mei, kunnen op maandag 1 ju ni worden aangegeven. Het ge meentemuseum (Zulddljk 16) is op maandag 8 juni van 14 tot 17 uur geopend. BIJ het opha len van huisvuil wordt de don derdagroute van 28 mei een dag eerder gereden en de vrij dagroute van 29 mei verschuift naar 1 Juni. De jeugdwielerronde, voor Hoekse schoolkinderen tussen 6 en 13 Jaar, is bijna volge boekt. Op 15; 16 en 17 Juni wordt de ronde voor de acht tiende keer verreden op het parcours Columbusstraat Van Speelbergenstraat. De start is alle avonden om half zeven. Er wordt gereden In ze ven verschillende leeftijdsgroe pen. Natuurlijk is er ook dit jaar weer een flink pakket aan prijzen en premies. SCHIEDAM Bij een aanrij ding op de Rotterdamsedljk Is een 73-jarige Schiedammer gewond geraakt. De man werd door een auto aangereden, toen hij op de flets de weg overstak. In het Schlelandzie- kenhuls is hij behandeld aan een hoofdwond. Ondanks een hersenschudding hoefde hij niet te worden opgenomen. Een 50-jarlge Schiedammer is met zijn wagen gekanteld op rijksweg 19 tussen Kethelplein en Beneluxtunnel. Vermoede lijk door een verkeerde Inhaal manoeuvre moest de man plot seling naar rechts uitwijken. waardoor hij met zijn wagen tegen een berg met klei reed. De politie kreeg ter plaatse 'hulp van twee agenten van de rijkspolitie en een verpleegster. De man Is met lichte verwon dingen opgenomen in het Schtelandzlekenhuis. Op het voetbalveld van DRZ Is een 30-jarlge Schiedamse ambtenaar tijdens een voetbal toernooi onwel geraakt. In een poging de bal te koppen sloeg de man met zijn hoofd tegen het hoofd van een andere spe ler. HIJ Is met lichte verwondin gen naar het Schtelandzleken huis gebracht. SCHIEDAM Vier combl-ke- tels ter waarde van 10.000 gul den zijn ontvreemd uit wonin gen, die In aanbouw zijn aan de Hoefsmidstraat. Bij een in braak in een woning aan het Nieuwlandpleln zijn sieraden en 2500 gulden aan contant geld ontvreemd. De gehele wo ning werd doorzocht, wat In een behoorlijke chaos resul teerde. De deur van de woning werd geforceerd. Uit een peuterspeelzaal aan de Mgr. Nolenslaan verdwenen een gereedschapskist, gitaar. tien lijmpotten en drie plastic voetballen. Omwonenden heb ben gezien dat twee jongetjes uit het pand kwamen. De poli tie vermoedt, dat dit de daders zijn. Waarschijnlijk was de ruimte per abuis niet afgeslo ten, want er zijn geen sporen van braak gevonden. BIJ een Inbraak in een bedrijf 'aan de Jan van Riebeeckweg is een 26-jarige Rotterdammer op heterdaad betrapt. De man liep te slepen met een massief stalen pijp van ruim twee me ter, toen de politie passeerde. SCHIEDAM Nadat door de politie eerder was gewaar schuwd, zijn zondag 62 bekeu ringen uitgedeeld aan verkeerd geparkeerd staande auto's langs de Parkweg in het Prin ses Beatrlxpark. De politie heeft twee uur bonnen staan schrijven. „Het fout parkeren Is daar gierend uit de hand gelo pen", zegt hoofdinspecteur R.G.C. Besseling. „We zijn er enorm alert op. Wat ons be- treft, zal het niet de laatste keer zijn." Een bekeuring riskeren ook motorcrossers op een terrein aan de Kerkweg. De politie sig naleerde er zondag enkelen, maar toen zij ter plaatse was, gingen de crossers er vandoor. Ze lieten enkele persoonlijke eigendommen achter, die door de politie zijn meegenomen. Deze kunnen aan het bureau worden afgehaald.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1