vlaarcBrigen- Schiedam opent zestiende filiaal De Nljs ziet duivels Programma Landjuweel kortaf ƒ40.000,- in Zonnehuis-expo wv/ws CDA-raadslid trakteert bij afscheid Brandschade w» Jeugdland is populair in Schiedam Illegalen opgepakt Schiedamse agenten spelen cowboytje Dubbele inbraak in winkel SCHIEDAM Tien "gezonde populieren langs de Schiedamse Maasboulevard zijn wel degelijk gekapt op ver zoek van bewoners van de Triton- en Poseidon- flat in Schiedam-zuid. -X*'4 'I t Ure fr.W, i In het nieuwe filiaal van de Bondsspaarbank in Vlaardingen wordt alles in gereedheid gebracht voor de officiële opening, komende vrijdag. Zaterdag is er open huis. (Foto Arie Wapenaar) Korfbal Auditie Fietsen Variathon Kermis Scouting Amnesty Schuurkerk Vierda..^||p OENSDAG 3 JUNI 1387 HET VRIJE VOLK Populieren geveld voor 'n vrij uitzicht op Maas De bomen van het snelgroei ende soort abelen (Canadese populieren) ontnamen de flat bewoners het vrije uitzicht op de Maas. Bewoners van de Schiedamse wijk de Gorzen protesteerden onlangs tegen de bomen te rooien. Tot hun grote schrik bleken er nu zeven bo men verdwenen en zijn er drie verplaatst. „Waanzin," roepen nu de groenliefhebbers. „Wanneer wij in de wijk een.boompie weg willen hebben kan dat niet, omdat het groen heilig is. Maar die bewoners van die pe perdure flats langs de boule vard krijgen het wel gedaan." Zij beschuldigden onder aan voering van leden van de be wonersvereniging Schiedam Zuid (BVSZ) de gemeente van 'oneerlijk en onzorgvuldig' om gaan met het plaatselijk groen. In antwoord op de schriftelij ke vragen van PvdA-raadslld H. Bakker over deze zaak rea geert het Schiedamse college van burgemeester en wethou ders met: „Wij vinden het posi tief dat de bewoners ons om gaan met het Schiedamse bo- menbestand en andere groen voorzieningen kritisch volgen. Dat bewijst de betrokkenheid." De woningen in de drie mooie flats langs de Nieuwe Maas in Schiedam-Zuid zijn MAASSLUIS Fenny van der Doel en Joke van Rest de komende en gaande vrouw waren gisteravond beiden aanwezig bij de Maasslulse ge meenteraadsvergadering. De scheidende CDA-ster Van Rest tracteerde haar collega-raads leden op koek bij de koffie. Haar opvolgster Fenny van, der Doel volgde voor het laatst de maandelijkse vergadering vanaf de publieke tribune. Zij neemt vanaf de volgende ver gadering de opengevallen plek van Joke van Rest in de CDA- gemeenteraadsfractie in. Ze is al enige jaren actief binnen de plaatselijke afdeling. Eigenlijk had ze na de raadsverkiezingen van 1986 al op een. raadszetel gehoopt. De voor haar partij teleurstellen de verkiezingsuitslag beteken de voor mevrouw Van der Doel de eerste reserveplaats. Welke onderwerpen precies ttot haar portefeuille gaan .behoren Is nog niet bekend. Zelf heeft me vrouw Van der Doel voorkeur voor maatschappelijke onder werpen. In elk geval zal finan ciën niet van haar voorgangs ter overnemen. VLAARDINGEN Bij de brand die vrijdagnacht in en kele kelderboxen aan de Korte Hoogstraat in Vlaardingen woedde, is voor een bedrag van 40.000 gulden schade aan gericht. Dit heeft de politie gis teren bekend gemaakt. Bij de brand brandden twee kelder boxen uit, twee andere liepen -rook- en waterschade op en twee winkels liepen rook- en roetschade op. Dezelfde nacht ging ook een ontmoetingscen trum aan de Brusselweg in vlammen op (schade 700.000 gulden) en verbrandde een (zonnescherm van een winkel 'aan de Markt. De brandweer moest dertig vrijwilligers op roepen, omdat de branden kort na elkaar waren uitgebroken. Eén van de dure flats langs de Maasboulevard in Schiedam. Flatbewoners kregen van de gemeente gedaan dat er tien populieren werden gerooid. (Foto Arie Wape naar) indertijd verkocht met een 'garantie van een vrij uitzicht op de Maas', aldus het college. Om deze garantie aan de flat bewoners te kunnen waarbor gen, is de gemeente gezwicht. Dat gebeurde na herhaalde Verzoeken van de vereniging van huiseigenaren van de Maasboulevardflats en de Pa- noramaflat. Het college: „Wij zijn, mede door die ooit gegeven garantie, bij uitzondering ingegaan op het kapverzoek. Wij beschou wen bomen als een kostbare investering. Niet zo zeer in fi nancieel opzicht, alswel uit mi lieu-technische en ecologische overwegingen. Wij zijn zeer te rughoudend als het om verwij deren van groen gaat. In deze kwestie is er wellicht niet pre cies volgens deletter van de wet, maar naar onze mening wel naar de geest van ons be leid, gehandeld." De tien bomen zijn niet in één keer verwijderd. Twee van de populieren werden eind vo rig jaar omgezaagd. Aan het uiteinde werd een lange scher pe punt geslepen. De bomen werden langs tramlijn 1 In Schiedam-Noord weer in de grond gestoken. „Van deze exemplaren weten we dat ze het doen," zegt voorlichter Jan Langstraten van dienst Ge meentewerken. „Deze soort hoeft niet met wortels en al worden overgeplant." Van de derde boom, die op identieke wijze werd verpoot op het grasveld aan de Maasboule vard, is nog niet bekend of de ze het overleeft Medewerkers van de afde ling plantsoenen van de dienst Gemeentewerken zaagden de. bomen in drie fasen om. Een ''drie-fasen-dunning8plan' noemt de gemeente dat. Als doekje voor het bloeden voor de treurende wijkbewoners stelt het gemeentebestuur, dat het aantal Schiedamse straat bomen tussen 1970 en nu Is toe- genomen van 6000 tot 9000. Ge middeld worden er jaarlijks zo'n 175 nieuwe bijgezet. Op de strook langs de Maas staan naast de hoge populieren enkele tientallen rode esdoorns en iepen. Wijkbewoners moe ten zich nu alvast voorberei den op een kapactie begin vol gend jaar. Van de iepen, waar van er een groot aantal dicht opeen langs de waterkant staan, wordt dan een gedeelte gerooid. „Er staan te veel van deze kwetsbare iepen en ande re bomen op een kluitje. Dit keer heeft het kappen niets met uitzicht te maken, maar met bescherming van het groen zelf," verklaart Jan Langstraten alvast. srrv'S's* -A c v rly WW* VLAARDINGEN De Bondsspaarbank Schiedam- Vlaardingen opent dinsdag 9 juni haar achtste filiaal in Vlaardingen. Het nieuwe kan toor is gevestigd aan de Van Baerlestraat in de Westwijk, in een voormalig filiaal van de Amro-bank. Burgemeester A.A.J.M. van Lier van Vlaar dingen, tevens commissaris van de bank, opent het filiaal vrijdag officieel. Een dag later worden de wijkbewoners in de gelegenheid gesteld om tijdens een Open Huis het gebouw te bekijken en kennis te maken met het personeel. Directeur K. van de Geest is vrij optimistisch over de le venskansen van het nieuwe fi liaal. In de Westwijk is de Bondsspaarbank al gevestigd aan de Floris de Vijfdelaan. „Er loopt een behoorlijke wig door de wijk. Wij denken aan deze kant een marktaandeel te kunnen behalen", zegt hij, doe lend op de Mamlxlaan die de wijk doorsnijdt. „De Amro is gesloten en de Rabo is de enige collega, die in de wijk zit. Net als in elke andere nieuwbouw wijk heb je vrij veel wisselen de bewoners. Ik denk, dat er best wel wat te halen valt." Met het nieuwe filiaal heeft de Bondsspaarbank thans zes tien kantoren in beide steden. In januari werd kort na de fu sie van de twee bondsspaar banken in Schiedam en Vlaar dingen, die tot dan gescheiden opereerden, het vijftiende fili aal geopend aan de Peter van Anrooyla&n in Schiedam. Voor dit jaar staat nog een verbou wing van het districtskantoor aan - de Schiedaxnseweg in Vlaardingen op het program ma. Daar zal de administratie naar boven verhuizen en wordt de begane grond één grote open ruimte voor de verkoop van reizen, hypotheken, reke ningen en verzekeringen. Dat systeem wordt ook aan de Van Baerlestraat toegepast. Twee personeelsleden staan achter de met pantserglas be veiligde kasbalie en daarbui ten doet filiaalhoudster M. van den Berg het verkoopwerk. Het filiaal Is voorzien van een nachtkluisinstailatie en klui- sloketten. Een geldautomaat aan de buitenkant heeft het niet; daarvoor moeten de klan ten in Vlaardingen naar de Schiedamseweg en de Floris de Vijfdelaan. Bij de Bondsspaarbank wer ken thans hondervijftig perso neelsleden, van wie er twintig de laatste maand zijn bijgeko men. De personeelsuitbreiding houdt verband met de grotere nadruk op de verkóopactivitei- ten. Het is de bedoeling, dat het personeelsbestand tot me dio volgend jaar verder groeit tot honderdzestig personeelsle den. Het Open Huis aan de Van Baerlestraat duurt zaterdag van 10.30 tot 14.00 uur. Het win kelcentrum sluit hierop aan met een braderie. Voor de jeugd heeft de bank een kleur- wedstrijd uitgeschreven. Te vens kunnen kinderen zater dag deelnemen aan een feest programma met prijzen. Van af 9 juni krijgen de klanten zo lang de voorraad strekt een fraaie prent uit 1962 van Huls De Hoogkamer (thans NI- VON-kampeerboerderij), gete kend door de Schiedamse kun stenaar Octave DeConlnck. SCHIEDAM Bureau Jeugdland, dat ieder jaar va kantieactiviteiten voor kinde ren verzorgt, is tevreden met de belangstelling van vorig jaar. Bij elkaar opgeteld heb ben in 1986 bijna 6000 kinderen deelgenomen aan spelletjes, puzzeltochten, creatieve mid dagen en andere onderdelen van Jeugdland. Jeugdland, dat vorig jaar tien jaar bestond, heeft in alle jaren 141.000 jeugdigen in de Schiedamse zomermaanden vermaakt. Dit meldt het jaarverslag van zomer 1986 van het bureau Jeugdland. Jeugdland verzorgt ieder jaar kleine en minder kleine evenementen voor kin deren. Een greep uit het aan bod: theatervoorstellingen, fietscrossen, vissen, creatieve middagen, puzzeltochten, spor ten en spelletjes. Het begint iedere zomer met een grote openingsdag tegen het einde van juni. Vorig jaar werd Jeugdland geopend op het Stadserf. Kinderen konden er gratis deelnemen aan kruis- boogschieten, kegelen, hob- belpaardenraee en andere acti viteiten. Ook dit verzorgt de gemeente vakantieactiviteiten. Wanneer, dat wordt nog be kendgemaakt. HOEK VAN HOLLAND De Hoekse politie heeft samen met de Loontechnische Dienst een controle uitgevoerd op een aantal tuinbouwbedrijven aan de Nieuwlandse Polderweg en de Dirk van den Burgweg. Daarbij werden vijf buitenlan ders aangehouden die illegaal in ons land verblijven en die dus ook zonder werkvergun ning aan het werk waren bij die bedrijven. Tegen hen Is proces-verbaal opgemaakt en zij zijn overgedragen aan de Vreemdelingendienst in Den Haag. Tegen de betrokken tuinders is proces-verbaal op gemaakt wegens het aan het werk hebben van illegalen. SCHIEDAM Een op de treinralls lopende koe ten noorden van Schiedam bezorgt de politie al een paar dagen hoofdbrekens. Schiedamse agenten kon den zich even helemaal uitleven en voor 'cowboys' doorgaan toen zij tracht ten het loslopende beest een leegstaande welde in te drijven. De politie weet nog niet waar de melkkoe vandaan komt. De boer, die een van zijn zwart wit te dieren mist, kan zich in verbinding stellen met de Schiedamse politie. VLAARDINGEN In een ■winkel aan de Markt is twee maal kort achter elkaar Inge broken. De eerste maal werd een ruit van de deur met een trottoirtegel ingeslagen. Ont vreemd werd een bronzen Bhoedafiguur ter waarde van 999 gulden. De breekschade be draagt 500 gulden. De tweede keer was de schade aanzienlijk groter. Twee beelden en een kandelaar ter waarde van 1600 gulden verdwenen, nadat een etalageruit was vernield. Door de glassplinters werden enkele artikelen in de etalage bescha digd. Breekschade 11.193 gul den. Twintig auto's, die gepar keerd stonden achter de Hout manflat in Hoek van Holland, zijn opengebroken. In slechts vijf gevallen werden door de desbetreffende eigenaren ver missingen geconstateerd. Drie radio-cassetterecorders ver dwenen, alsmede enkele papie ren en andere zaken. De scha de aan kapotte ruiten en sloten loopt in de duizenden guldens. Zaterdag 6 juni: 12.00 uur: opening met caril- lonspel van Addie de Jong (Grote-Kerktoren), optre den drumband (Markt), plaatsen Narrenpaal (Markt) en proclamatie door Jacq. J. Koedood, voor-, zitter van de stichting Vlaardings Landjuweel (stadhuis). 12.50 uur: opening expositie 'De Rederijkers en hun bla zoenen* door wethouder A. Maarleveld met muziek van Shalev Adel op clavecimbel (stadhuis). 13.00 uur: openstelling expo sitie archeologische werk groep Helinium 'Vlaar- dingse bodemvondsten uit de tijd van de Rederijkers' (Markt) en expositie 'Appli caties en schilderijen' met werk van Annet Braad en Nanda van Beek (De Zee man, Hoogstraat). 13-14 uur: torenbeklimmen .en bezichtiging carillon on der leiding van Addie de Jong (Grote Kerk). 13-15 uur: wegen in de 'Waag. 13.30 uur: openstelling expo sitie 'Vlaardingen': schilde rijen, tekeningen en aqua rellen van Vlaardingse kun stenaars, met muziek van Peter Moree en Kees Wage naar (De Duig, Landstraat); popmuziek door The Detec tives (Weeshuisplein); mu ziek door Inge Siezenga en Tonnie Holshuisen (Markt) 14 uur: straattoneel spel- groep Argus met 'De gouden straat' (Markt). 14.30 uur: muziek door Peter Moree en Kees Wagenaar (Markt); straattoneel Argus (Hoogstraat). 15 uur: jazzmuziek door Li ne-Out (Westhavenplaats); wandelconcert door Lenette Tuytel, Ella Arts-Hermans en Marianne van de Kamp (Grote Kerk); straattoneel Argus (Liesveld). 15.30 uur: muziek door Inge Siezenga en Tonnie Holshui sen (Westhavenkade) 16 uur: opening expositie 'Vlaardingers tonen muziek' door burgemeester AA.J.M. van Lier met gemengde technieken, foto's, tekenin gen, monotypes, collages en schilderijen van Vlaar dingse kunstenaars (Mu- ziekiniormatle- en Docu mentatiecentrum Ton Stolk, Westhavenkade); internatio nale belcanto rock uit Italië door The Saromaz (Hoog straat). g y; Ascon de Nijs bij een van zijn demonen. „Vat het niet te serieus op, ik heb er allerlei grapjes in ver werkt." (Foto Arie Wapenaar) VLAARDINGEN Ascon de Nijs ziet af en toe duivels en portretteert die dan vervol gens. „Ai mijn portretten zijn in feite uitdrukkingen van gezich ten die In mijn geest zitten, en daar zitten ook demonen bij. Maar vat het niet te serieus op, ik mag in zulke schilderijen graag een grapje verwerken", zegt hij. De jonge Vlaardingse kunste naar (24) exposeert tot 27 juni een veertiental schilderijen in het Ontmoetingspunt van het Zonnehuis. De expositie wordt georganiseerd door de Werk groep Exposities Beeldende Kunst, die geheel uit bewoners /an het verzorgingstehuis be staat. Vanwege het 10-jarig bestaan van het Ontmoetings punt had de opening van de tentoonstelling gisteren een extra feestelijk karakter. Leer lingen van het Rotterdams Conservatorium verzorgden met viool, piano en zang de muzikale omlijsting. Aat Gelderblom, hoofd Activi teiten Sector en een van de medewerkers op wiens initia tief het Ontmoetingspunt tot stand kwam, prees in zijn ope ningswoord de stijl van de kun stenaar, een stijl die De Nijs zelf als 'rauw expressionistisch' omschrijft. De Nijs hield het ooit een maandje uit op de kunstacade mie, maar volgde verder geen kunstzinnige opleiding. De voormalige decorschilder be gon zijn artistieke carrière met abstract werk, waarvan op de tentoonstelling nog vier voor beelden te zien zijn. De expositie is tot 27 juni da gelijks te zien, dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur, zaterdag t/m maandag van 14.00 tot 20.00 uur in het Ont moetingspunt van het Zonne huis, Dillenburgsingel 5, Vlaardingen. Voor de 26e maal wordt op 9, 10 en 11 juni in Maassluis het kotf baltoernooi voor scholieren wordt gehouden. Het toernooi is georganiseerd door dekorf- balvereniging CKC Maassluis. Circa tachtig teams^emen deel aan het toernooi, dat wordt gespeeld op sportcom plex Wipperspark te Maassluis. Nieuw dit jaar is een toernooi voor leerlingen van de groepen 3 en 4, maar dit gaat alleen door bij voldoende belangstel ling. Aanvangstijd telkens 16.00 uur. Prijsuitreiking om 19.00 uur: op dinsdag 9 juni door sponsor C. van der Meu ten, op woensdag 10 juni door wethouder mevrouw L.A. Snoeck-Schuller en op donder dag 11 juni door F. Muijselaar, directeur van de Rabobank de Maaslanden. Evenals dit jaar wordt ook vol gend jaar de nieuwjaarspre mière in de Stadsgehoorzaal onder leiding van de consulen ten kunstzinnige vorming Rob de Vries en Sandor Gora ver zorgd door amateurs. Belang stellenden kunnen zich tot 30 juni opgeven. Op dinsdag 16 juni (19.30-22.00 uur) wordt tij dens een kennismakingsavond in de Stadsgehoorzaal informa tie gegeven over de opzet en het repetltierooster. Tevens doen de deelnemers inleidende speloefeningen. De repetities beginnen op 1 september, de voorstelling Is op 9 januari 1988. De tweede druk van het boekje 'Fietsen rond de Waterweg' is verschenen. Het boekje, een uitgave van de Echte Neder landse Fietsersbond, bevat routebeschrijvingen van zes fietstochten in het Rijnmond gebied. Vergeleken met de eerste druk zijn enkele verbe teringen aangebracht. Illustra ties van Bert Osnabrug. De lengte van de routes varieert van 25 tot 50 kilometer. Kosten 6 gulden. Verkrijgbaar bij de VVV in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis en de plaatselijke boekhandels in de drie Water wegsteden. De vierde Hoekse Variathon die aanstaande zaterdag wordtgehouden, heeft een re cord aantal deelnemers. Ne gendertig teams van tien men sen starten 6 juni op het korf- balveld van wijkgebouw De Hoekstee in Hoek van Holland voor een parcours met auto- trekken, voortbewegen met rolmatten, skilatlopen, een brandcard-race, kanovaren, skijakken, een autoped-race, klunenen hardlopen. De finish bestaat uit een zeephelling. wet in Somalië. Hij is chronisch ziek en ontvangt geen behoor lijke medische voorzorging. Zijn advocaat en familie mogen hem niet bezoeken. Op het evenemententerrein bij Koningshoek in Maassluis is er voor jong en oud weer heel wat te beleven tijdens de jaarlijkse kermis, die van 6 tot en met 14 juni wordt gehouden. Voor de allerkleinsten zijn er ongevaar lijke en traag bewegende at tracties, terwijl de oudere jeugd zich tegoed kan doen aan zowel voor— als achteruit razende apparaten, die han denvol zakgeld kosten. Niet al leen de jongste inwoners van Maassluis kijken verlangend naar de bonte wereld van de kermis uit. Ook het gemeente bestuur verheugt zich op dit evenement. De huuropbrengst van het terrein levert de ge meente netto zo'n slordige 25.000 gulden op. Amnesty international, afdeling Vlaardingen heeft plaatselijke juristen benaderd met de vraag vrijlating van de Somali sche gevangene Yusuf Osman Samantar (55) te bepleiten bij de president van zijn land. De Juristen ontvingen daartoe een voorbeeldbrief in het Engels en Nederlands. Samantar, van be roep advocaat, zit al elf jaar vast zonder aanklacht of pro ces op grond van de Detentie- Op zaterdag 13 juni vieren de jongste leden van scouting Ne derland de verjaardag van 'Lange Doener'. Lange Doener is de centrale figuur uit het spel, dat de Bevers üongens en meisjes van 5 en 6 jaar) spelen. De Bevers vormen de jongste tak van scouting. Van de negen Vlaardingse scou tinggroepen hebben twee een Bever-afdeling. Het 'verjaar dagsfeestje' Is voor iedereen toegankelijk. Zaterdag 13 juni van 14 tot 18 uur in het scout centrum aan de Broekpolder- weg. 's Ochtends doen de Be vers een vossenjacht in het centrum van Vlaardingen. Donderdag 4 juni draalt de speelfilm Cobra in de Schuur kerk te Maassluis. Sylvester Stallone in de rol van de kei harde detective Cobretti, bijge naamd Cobra, die een reeks gruwelijke moorden oplost. Aanvang 14 en 20.30 uur. Leeftijd vanaf 16 jaar. Toegang f5,-, Pas 65/2,50 (middag); 7,50; Pas 65 en CJP 6,- (avond). Kaarten verkrijgbaar bij de VVV, Verenigde Spaar bank Veerstraat en vanaf een half uur voor aanvang van de voorstelling aan de zaal. Thea ter De Schuurkerk, Schuurhof 142, Maass JI De 41e Vlaardingse wandel- avondvierdaagse wordt van maandag 15 tot en met don derdag 18 juni gehouden. Nieuw dit jaar is een afstand van 5 kilometer voor kinderen tot en met 7 Jaar. Deze wordt met uitzondering van de slot- avond 's middags gelopen. De 15 km is van het programma afgevoerd, zodat alleen de 10 km overblijft. Start bij hand balvereniging De Hollandlaan aan de Amsterdamlaan. In schrijfgeld 4,50 p.p. Inschrij ven van 9 t/m 12 juni bij alle kantoren van de Bondsspaar bank (individuele deelnemers) en van 9 t/m 13 Juni van 10 tot 16 uur bij het politiebureau, Delftseveer 6 (Individuele deel nemers en groepen). Groepen kunnen dit jaar voor de tweede maal strijden om een wisselbe ker, die ter beschikking Is ge steld door de Vlaardingse poli tie.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1