College bezoekt 'saai' Holy Scheepvaartaffiches: alle reisbeloftes staan er op Bloedspoor Snel uitgekeken op verraadt dief plaatjes van Plaat Herman Brood niet toe aan pensioen Brillen gestolen Stelllngbouwer valt vier meter Man rUdt In op politieman t Begon met 'n Ijsje Feestje rond Statenbijbel in Dordrecht Videobanden mbeslaggenomen [het vrije volk Plaatjes <yp zijde van Simone Plaat, te zien '.$w- Vlaardingen. (Foto Rob Comelder) >/u SCHIEDAM De 'slechte naam' van het Alge- jméen Maatschappelijk Werk Schiedam heeft 1400 ■probleemgevallen er niet van weerhouden hulp te vragen in 1986. „We moeten die slechte naam eens i kwijt. Want een heleboel potentiële klanten den- |ften:ï 'Daar komen alleen a-socialen.' Maar dat is helemaal niet zo. Wij staan niet alleen diepgezon ken mensen bij, maar hebben ook een preventie functie." Cureussen Modderen In zaal De IHWÉ Deel spelen ouderen bin- WËÊSÊUk go, maar er H was nog tijd 9 genoeg om, zoals op deze foto wethou- -I der Goudri- aan, de stads- bestuurders eens aan de ^^^E|||| tand te voe- wfcjif len. (Foto Rob Comelder) taammmm Bouwen Eén van de 'tentoongestel de affiches van Neder landse scheepsva- kanties. De expositie is tot en met oktober te zien in het Rotterdamse Maritiem Mu seum. (Foto Jerry Lam pen) [DINSDAG 23 JUNI 1987 vlaarcfingen SCHIEDAM In tramlijn 1 is een 19-jarige Rotterdammer door de politie aangehouden, die kort tevoren had ingebro ken in een modezaak in •win kelcentrum Hof van Spoland. De jongeman had bij het ver nielen van een ruit zijn hand verwond. Het bloedspoor vol gend kwam de politie eerst bij zijn fiets en vervolgens bij een tramhalte. Op de 's-Graveland- seweg haalde de politie de tram in, waarin de jongeman zat. Hij had enkele trainings pakken uit de winkel meegeno men. Werk wil slechte naam Door MARJO PEPPELAAR meestal meer nuances van een VLAARDINGEN De Delftse kleur of van twee harmoniëren- kunstenares Simone Plaat ex- de kleuren. poseert op dit moment ab- De mooie kleurencombinaties, stracte schilderijen in het Delta en de licht glanzende onder- Crest Hotel aan de Maasboule- grond maken de schilderijen.-,, vard in Vlaardlngen. Het bij- van Simone Plaat heel vrc-uvve- zondere aan deze schilderijen lijk en decoratief, maar niet V. is, dat de kunstenares het tra- meer dan dat. Evenals de mu- ditionele schilderslinnen heeft ziek die ter inspiratie diende,^ geruild voor een meer onge- zijn ze een beetje zweverig^ bruikelijke ondergrond, name- Juist de mooie, maar weinig lijk zijde. contrastrijke kleurencombfna£ Voor haar zijdeschllderlngen ties maken, dat de schilderijen laat Simone Plaat zich inspire^- weinig zeggingskracht hebben, ren door muziek van Mlkis Het zijn mooie, decbratlevélgS; Theodorakis en Chris Hinze. plaatjes,'waar men echter snel Deze inspiratie verwerkt zij in op uitgekeken raakt. ?Kfjl een abstracte techniek, waarbij tl® het lijkt of de verf in klodders Schiiderijen op zijde, tot èn/c op de zijde is gespat. Vooral met 31 augustus in het Delta; de gekozen kleurcombinaties Crost Hotel, Maasboulevard..;, zijn belangrijk In het werk van 15, Vlaardingen. Do gehele de Delftse kunstenares; Dit zijn dag geopend. teitscrlsls en psycho-somati- sche klachten. De kliëntenopbouw ziet er als volgt uit. Van de 1399 klan ten kwamen er 816 uit Neder land, 326 uit Turkije, 189 uit Marokko, 24 uit Suriname en de Antillen, 37 uit overige lan den uit Europa en zeven uit landen buiten Europa. In 32 percent van de zaken gaven de medewerkers daad werkelijke steun. In 33,2 per cent bedienden zij de vragen stellers van informatie of ad vies. Echte begeleiding vond in 19,5 percent van de gevallen plaats. Vijf percent van de kla gers werden via groepswerk uit de nesten geholpen. De stichting geeft onder an dere slaaplessen en organi seert cursussen om over het verdriet na overlijden van een geliefd familielid heen te ko- ,men. Deze stervensbegelei- dingsgroep was enkele jaren geleden te horen op de radio. De Vara maakte een radiopro gramma over dit onderwerp met Schledamse deelnemers aan zo'n cursus als hoofdrol spelers. De maatschappelijk werkers :verwijzen door naar advoca tuur en rechtswinkel, huisves tingsorganisaties, gemeentelij ke Sociale Dienst, sociaal raadslieden, overige maat schappelijke dienstverlening, ambulante geestelijke gezond heidszorg (onder ander Ri- agg)vrijwilligersorganisa ties, huisartsen, school en ge- zlngsverzorging. De duur van de hulpverle ning variëert van korter dan een week" (63 percent) tot van een tot vier jaar (twee' 'per cent). De stichting springt het meest in de bres voor werklo zen (twaalf percent), pensioen- of uitkeringsgerechtigden (11,5 percent), arbeidsongeschikten (10,4 percent) en bijstandstrek kers (8,4 percent). - DORDRECHT Op zater dag 19 september wordt in de Grote Kerk herdacht dat 350 jaar geleden de Statenbijbel van de pers kwam. Dordrecht is voor de feestelijkheden uit gekozen, omdat in november 1618 in de Merweatad de natio nale synode besloot de bijbel uit de grondtalen te laten ver talen. Het eerste exemplaar van de Statenvertaling werd op '17 september 1637 aangeboden aan de Staten van de Repu bliek van de Zeven Provinciën. De vertaling heeft grote in vloed gehad op kerk,'taal en cultuur 'en wordt in een aantal kerkgemeenschappen nog steeds gebruikt. Tijdens de herdenkingsbij eenkomst in de Grote Kerk spreekt prof. dr W. van 't Spij ker van de Theologische Hoge school van de Chr. Gerefor meerde Kerken te Apeldoorn over de betekenis van de Sta tenvertaling voor de kerken. Prof. dr A.Th. van Deursen van de Vrije Universiteit te Amsterdam belicht de nationa le en culturele betekenis van de Statenvertaling. Cultuurhuis, zoals ze dat in de Zweedse hoofdstad Stockholm kennen in het midden van de stad, een prima idee. In het Cultuurhuis kunnen de Zweden terechtvoor alle informatie. Zij kunnen geholpen worden bij het oplossen van moeilijk heden. Er is een consumenten bond gevestigd en Allerhande instantieszijn er vertegen woordigd. Het Cultuurhuls is dag en nacht geopend. De Stichting Algemeen Maatschappelijk Werk.: Schie dam wil in de toekomst even eens 24 uur per dag bereikbaar zijn. „Nu is dat nog aanmodde ren, want het personeelsbe stand is niet toereikend," aldus Savelsbcrgh, die bepleitte dat het maatschappelijk werk meer 'de boer op moet gaan met de activiteiten'. „Wij vin den het belangrijk om iedere potentiële belanghebbende te vertellen wie wij zijn en wat wij doen," sprak hij. „Er blijkt te vaak onduidelijkheid te be staan over wat het algemeen maatschappelijk werk te bie den heeft. En dat is nogal wat.**'' v-vL:;:.-o:.- 'S Hetcentraal bureau van de stichting in de Broersveld 142 is op 'werkdagen geopend van 9.00 tot 17.30 uur.> De; stichting werkt in alle Schledamse wij ken. Behalve de wijkstreek- uren in Oost en Centrum; Zuid en West; Noord ën Nieuwlahd, worden bij particulieren spreekuren gehouden. Dins- "mans geestkracht en navrante stemgeluid, lukte hem dat ook. De hechte band die hij met zfjh toehoorders wist te ontwikké^; len en na zoveel jaren als pep-V former telkenmale weet aan te sterken, doet hem op een hoog artistiek voetstuk staan. De bezetting van de Wild Ro mance heeft In de loop der ja ren nogal wat wijzigingen ge-..., kend. Nu met Rudie Engelbert, David Hollestelle, Ami Meerijn man en Danny Lademachef heeft dirigent Brood een uitge kiend gezelschap om zich heen verzameld. Stuk voor stuk mu zikanten' die hun instrument verstaan, maar belangrijker, nog, deze In de harmonische context van de begeleidings groep kunnen plaatsen. Volop ruimte tot soleren kreeg echter gitarist Lademacher, die met; zijn terugkeer bij Brood niet di rect voor een muzikale wen-, ding zorgde, maar wel de tor-, matie van nieuwe impulsen >,v voorzag. „VLAARDINGEN In sa- manwerking met de auteurs rechtenorganisatie Buma Stemra heeft dé afdeling Bij zondere Wetten van de politie diverse videotheken in Vlaar dingen gecontroleerd op illega le banden. In totaal zijn 170 vi deobanden inbeslaggenomen. zo naar binnen. Uit een boekhandel in winkel centrum Hof van Spaland (Schiedam-Noord) zijn tabaks- artlkeln ter waarde van 500 gulden ontvreemd. Een deurr uit werd vernield met als resul taat een schadepost van nog eens 500 gulden. Uit de kanti ne van voetbalvereniging Ex celsior aan de Parkweg is snoep gestolen ter waarde van 200 gulden. SCHIEDAM Bij Argus Op tiek BV aan de Oranjestraat in Schiedam zijn zonnebrillen én verrekijkers ter waarde van 29.000 gulden ontvreemd. De Inbrekers vernielden een ruit om de zaak binnen te dringen. Geld en een horloge ter waar de van 1200 gulden vormden de bult bij een inbraak in een woning aan de Oosterstraat. De inbrekers schoven een schuifraam open en klommen VLAARDINGEN Tijdens een bezoek veui het Vlaar- dingse college van burgemees ter en wethouders aan de wijk Holy-Noord hebben enkele tientallen kinderen gisteren geprotesteerd tegen het ver dwijnen van een speelveldje aan de Olmendreef naast de Vredeskerk. „Op dit grote stuk grasveld wordt veel gespeeld," hield de tienjarige Sanne van •Gulik; -het college voor. Na mens de kinderen overhandig dedertienjarige Martijn van der' Steen - burgemeester AA.JJ4. van Lier een pakket met tekeningen, slagzinnen en vijfentachtig protesthandteke ningen. Het college kwam oog in oog met .de kinderen te staan tij dens;'" ëèn wandeling door de- wijk,die bij. zaal De Deel aan de Baamhoeve begon en ein digde, en voerde door de Hoe ven- en Drevenbuurt. Het was gisteren de derde maal, dat B. en W. zo'n bezoek brachten aan een Vlaardingse wijk. Eerder werden Vlaardinger-Ambacht, Babberspolder, Vettenoordse- polder, Oostwijk en het cen trum bezocht. Het kinderprotest was één van de weinige opvallende ge beurtenissen tijdens de wande ling, die verder een rustig ver loop had. Alleen bij de restan ten van jeugdhonk The Future aan de Brusselweg, dat eind vorige maand in de as werd gelegd, hing een stil spandoek aan een hek met de tekst 'Gou-' driaan, ga toch weg. Je beloof de huurverlaging, maar na de SCHIEDAM Een 47-jarlge stelllngbouwer uit Maassluis heeft bij het afbreken van een stelling op scheepswerf Wil- ton-FIJenoord In Schiedam een val van vier meter gemaakt. Met kneuzingen en schaafwon den aan ribben, armen en be nen Is hij opgenomen in het ziekenhuis. De man'verloor zijn evenwicht, toen hij met zijn overall ergens achter bleef ha ken, terwijl hij aan het sjouwen was met een stelgerbuls. De' - man was bezig de steiger af të breken, die stond opgesteld tegen de boeg van de Nlght Kim in dok 5. 5 verkiezingen 'hadden wij flat bewoners pech'. Dezelfde wethouder moest het ook aan de Olmendreef ont gelden. Daar willen B. en W. acht eengezinswoningen bou wen naast de Vredeskerk en twaalf een stukje verder aan de Populierendreef/Olmendreef. „Laat Goudriaan het in zijn ei- bouw, maakten veertig vijf tig jongeren in de leeftijd van veertien tot achttien jaar ge bruik. „Ze hadden het er reuze naar de zin," aldus Sloot. Wet houder A. Maarleveld (Soci- aal-chltureel Werk) gaf hem weinig hoop. ,JDe kans, dat een nieuw jeugdhonk wordt gerea liseerd, is uiterst gering," al dus de wethouder, volgens wie de uitkering van de brandver zekering niet toereikend voor herbouw is. Nadat het college een kleine twee uur door de wijk had ge lopen, concludeerde de burge meester: „Ik denk, dat het een goede wijk Is, hoewel Ik niet alle gebouwen even mooi vind. Je hebt hier eigenlijk niet het idee, dat Je In een stad woont." Gemeentesecretaris mr P.C. Franken was minder enthousi ast. „Ik vind de wijk nogal on overzichtelijk. Stil en immens saai," zei hij openhartig. gen tuintje doen," scandeerden' de kinderen. En op een boom hing een stuk papier met de al even duidelijke tekst: 'Hulzen? Hier? Een stuk of acht? Wie heeft dit rare idee bedacht?' Het wijkbezoek werd door voorzitter Jos Sloot van wijk- vereniging Hoevenbuurt aan gegrepen om te pleiten voor een nieuwe accommodatie voor de Holy-jongeren. Van het afgebrande jeugdhonk The Fu ture, een voormalig school ge- VLAARDINGEN Door de politie te Zoetermeer is een 20-jarlge Inwoner van die stad aangehouden, die In Vlsardln- gen was Ingereden op een poli tieagent. De agent had de man een stopteken gegeven, nadat was geconstateerd dat hij met zijn auto met een snelheid van tachtig kilometer per uur over de Burg. Heusdenslaan reed. In plaats van te stoppen, reed de man echter op de agent In, die zich met een snelle sprong nog net het vege lijf kon red den. De jongeman Is voor na der verhoor ingesloten In het politiebureau van Vlaardingenu Eveneens werden aangehour;;: den twee 21-jarige en een 20-; Jarige Vlaardinger. ZIJ ont- vreemdden op de Dayer een vlag en braken de vlaggemast doormidden. Verder hadden zij op de Hoogstraat een fiets ont vreemd. ROTTERDAM Een we reldbol, door dag eu nacht precies doormidden gesneden. Het vlaggeschip Rotterdam van de Holland-Amerika-Ujn overlapt de globe ruim schoots. „De indruk wordt ge wekt," vermeldt een begelei dend tekstje, „dat het gelijk een ruimteschip pijlsnel het heelal doorkruist." De slogan: 'Het' schip van morgen.....reeds vandaag'. De hier beschreven affiche behoort tot de collectie van ruim 120 van dergelijke recla meboodschappen op poster- formaat, die ln het Maritiem Museum Prins Hendrik te zien Is. Onder de titel 'schip affiche' geeft het museum een representatief overzicht van honderd jaar rederijreclamé in Nederland. Voor vakantie reizen, cruises, honderd da gen durende trips naar West- Indlë voor '1 Vi maal de rjs van een enkele reis' of la Jules Veme ln tachtig dagen de wereld rond. Dit al les ln vrolijke kleuren met oog voor het detail. Kortom: van mooi tot prachtig. en wervende tekst omgëzefT „De reizen worden afgebeeld als veilig, gemakkelijk en niet vervelend," legt Reinders uit, „alhoewel je je dat laatste kunt afvragen als Je meer dan acht weken op de boot naar Indië zit. Het was na tuurlijk ook mogelijk bijvoor beeld het interieur van zo'n schip af te beelden, maar dat wordt al gauw één propperige klont." De samenstellers van de expositie hebben de affiches gegroepeerd in zes categorie ën. Zo worden de relsbestem- mlngen, specifieke reclame boodschappen, de compositie en het ontwerp van de sche ap- vaartaffiches uitgebreid be licht. Verder veel aandacht voor het werk van de bekende Franse ontwerper Caasandre en de door hem beïnvloede Nederlandse affichemaker Wim ten Broek. Het oudste af fiche stamt uit 1880 en het meest recente Is ln 1984 ver vaardigd. Pronkstuk en tevens ope ning van de tentoonstelling is de nagebouwde pui van het passagekantoor van de Rot terdamse Lloyd ln Londen. „Scheepvaartaffiches spreken tot de verbeelding." stelt Reinders. „Ze werden zelden of nooit aangetroffen op ge vels en dergelijke. Zo'n win kelpui was bij uitstek een ge schikte plaats deze affiches op te hangen." Voor wie nog meer wil we ten over de affiches en hun achtergronden kan terecht bij de twaalf minuten durende diavoorstelling In een aparte ruimte. Stoom, het vervoer van post, toerisme en de con currentie van het vliegtuig komen daar onder andere aan de orde. Toen Anna West- dijk meer dan zes tig jaar geleden naar de ijskar hup pelde, had ze niet kunnen vermoeden dat dat gelukkige gevolgen zou kun nen hebben. Bij de Vlaardingse ijskar ontmoette de toen 17-|arlge Anna haar latere echtgenoot Jacobus van de Borden. Een paar jaar later beloofden ze elkaar trouw. En hielden woord. Gisteren was het zestig Jaar geleden dat Anna en Jaco bus elkaar het Ja woord gaven. In hun woning aan de Projectleider Pim Rein ders: „De affiches verbeelden alle beloften die een reis in houdt. En voor de mensen die zo'n reis Indertijd niet konden betalen, viel er ook nog ge noeg te genieten. Ze stonden uren te kijken naar de bonte afbeeldingen op deze scheep vaartaffiches." De meestal minder bekende kunstenaars die deze affiches maakten, wisten veelal het doel (reclame) en presentatie op perfecte wijze met elkaar te combineren. Op betrekke lijk klein formaat werden de meest belangrijke details van reis en bestemming ln beeld Johannes van Blj- nenstraat waar het echtpaar de dag vierde, feliciteerde burgemeester Van Lier hen. Johannes is een rasechte Vlaardinger; hij heeft veertig Jaar In Vlaardlngen-Oost" als loketbediende;-; gewerkt. Het echt-" paar heeft een-W) ZOOn. (Foto. Rob Cornet1 der)

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1