Landelijk actie tegen hoger telefoontarief m Psychiatne- dagen in Hele kassa gestolen Kortaf Laatste zatsrdag van Landjuweel Spljkenlssëi: gif opslag mag slechts tijdelijk Rotterdam ilsife Werkloosheid nagenoeg gelijk gebleven fssm ■■'•y- y ,p'~ WM:ê SCHIEDAM Het aantal verkeersovertre dingen in de Schiedam se binnenstad wordt steeds erger. Winkelen de mensen parkeren hun auto's kriskras in het centrum op braak liggend land, trottoirs, autovrije pleinen en in voortuinen van cen- trumbewoners. "gWij worden met de regel maat van de klok van de sok- kén gereden op het Kastanje- pïéln ln het hart van de stad. Je 'Schrikt je naar," vertellen bange binnenstadbewoners. Automobilisten schromen niet im.'Tnet snelheden tot tachtig- 'dlö'meter per uur door de smalle centrumstraten en ste- gen'te razen. Moeders met kin derwagens kunnen in paniek sotris nog net een portiek in schieten. v''44 De Bewoners Vereniging Schiedam Centrum (BVSC) heeft de strijd aangebonden te- gen de toenemende stroom verkeersovertredingen, De verkeerscommissie van de BVSC vervaardigde een lijvig rapport over de verkeerssitua tie. Tientallen foto's afgedrukt ln het "rapport tonen meedo genloos aan om welke soort overtredingen het gaat. Het onderzoek werd gedaan in de maanden november en decem- bertyorig jaar en in maart en - april-van dit jaar. ilfe Schiedamae politie, brandweer en de verkeerstech- nlache dienst van de gemeente volgen met argusogen de vér richtingen van de BVSC ver keerscommissie. „Op korte ter- mijn moeten er veranderingen plaatsvinden. - Medewerking van' alle instanties is daarbij onmisbaar,** stélt "secretaris Autobezitters overtreden massaal de verkeersre gels in de - Schiedamse binnenstad. 'DeBaan- straat is vaak niet door te komen omdat er auto's ge parkeerd staan op plaatsen waar dat niet mag. (Foto Rob Comelder) v Eric Dijkhuizen van de BVSC. Het rapport van de BVSC wordt binnenkort behandeld in de commissie Borden en Beba- kenlng van.de dienst Gemeen tewerken.; - De centrumbewoners hebben genoeg van de tientallen zo niet honderden overtredingen die dagelijks worden gemaakt en de bijna dodelijke ongeluk ken. „Met de verkeersveilig heid ls het droevig gesteld," zeggen bewoners. „De regels worden constant met voeten getreden. Wij ondervinden er onnodig hinder1 van." Auto's worden te pas en te te onpas geparkeerd, waar ^dat. ook maar, mogelijk is. -Stop-, wacht- of parkeerverboden worden geheel genegeerd. Am sterdammertjes (de verkeers- paaltjes op de trottoirs) zijn bijna dagelijks het slachtoffer van haastige autobezitters. De paaltjes worden vaak omver gereden. Politievoorlichter J.P. van Hoff: „De politie probeert de parkeerovertredingen ln de hand te houden. Wij verbalise ren veel in het centrum. Wij erkennen de te grote parkeer druk die daar heerst. Een offi cieel commentaar op het bewo nersrapport kan ik niet geven. Misschien worden' de plannen betreffende parkeergarages wel weer uU demottenballen gehaald. Er komen steeds meer mensen in het centrum te wonen. De plaats om de wa gen te plaatsen is in ieder ge val te gering. Dat klopt" Controle Centrumbewoners liepen bij nacht en ontij, overdag en in de weekeinden, gewapend met notitieblok, pen en camera, te controleren. Maandenlang postten de getergde Schiedam mers in de wijk. Het effect van bestaande verkeersborden werd bekekenen. Tellingen zet ten de aantallen en de soort verkeersovertredingen op een rijtje. „.4 4 ■- Naast-;, ernstige geluidsover- last wordt het rijden (Een be woner: „Zeg maar: scheuren.") Theo Putters (links) voor zijn nieuwe, eigen zaak: „Ik ben extra gemotiveerd." (Foto Rob Comelder) bVLAARDINGEN Uit smijter Theo Putters stopt ermee. Hij begint voor zich- .zelf. Theo heeft genoeg van het 'nachtportieren*. •Na vele, vele jaren bij 'de deur*, zoals bij het zelf zegt, te hebben gestaan, begint een van de meest bekende figu ren uit de Vlaardingse en Schiedamse horecawereld voor zichzelf. Aan de Oostha- vgnkade in V] aardingen opent hij op woensdag 1 juli zijn nachtzaak voor de 'oude re jongere', My Way geheten. ,4 ,jk doe het op mijn manier. Vandaar," verklaart Theo de naam. Hij is deze dagen druk bezig de laatste hand te leg gen aan het Interieur van ^ijn zaak, een behoorlijk kar wei want zijn zaak is groot, telt hijvoorbeeld drie bars. 'lij,Theo, die vanwege zijn for- ,sé bouw en kale kruin een op vallende verschijning ls ln de wereld van de plaatselijke /Jiorekaffera', heeft het plan voor een eigen zaak al lan- er. Dat verlangen was mede egeven door de weten schap dat het 'nachtportie ren' eens op moest houden, al was het alleen al vanwege de leeftijd. Theo is 49. Bij 'dé deur' pakte hij tien tallen messen, stiletto's, ploertendoders en andere ge vaarlijke wapens af in de loop der tijd. Hij bewaarde ze om die, zonodig, aan een rechtbank te tonen ter illus tratie van de risico's van dat vak. Dat hoeft nu niet meer. Theo staat, vanaf l juli dus achter de deur. In zijn eigen zaak. Mijn zijn eigen klanten. „Mensen van boven de twintig," hoopt hij. „Een béetje gekleed publiek. Niet specifiek de jeugd. Er is voor aat wat oudere publiek ook niet veel, daar wil ik op bou wen." Ooit, zo herinnert Theo zich, moest hij 'portieren' bij een net geopende zaak. Zijn baas had gezegd alleen men sen in het pak toe te laten. Theo: „T-un kwam er een verslaggever. Spijkerpak, niet zo verzorgd. Die weiger de ik toegang. Hij riep dat hij voor de krant kwam, maar ik zei dat ik hem niet mocht binnenlaten. Hij beeft toen een beetje pesterig geschre ven dat alleen mensen met een stropdas naar binnen mochten. En dat was precies de bedoeling. Dat publiek wil ik ook." Die klanten wil Theo met speciale avonden binden. Hij denkt op woensdag wat aan jazz te doen. op zondag wat aan sport „Misschien haal ik Barry Hughes of WIm van Hanegem wel om eens wat over voetbal te komen vertel len," licht Theo zijn plannen toe. De muziek die gedraald gaat worden is die van de ja ren vijftig, zestig. „Fats Do mino, Nat King Cole, Sinatra, Brook Benton, Sammy Davis, die jongens," licht de af zwaaiende portier toe. Theo heeft al een behoorlijke col lectie platen van dit genre aangelegd. Zijn liefde voor die tijd uit zich niet alleen in muziek. Theo knapte eerder een Mer cedes uit die jaren op een maakte er een prachtige auto van, met blinkend chroom en fraaie kleuren. De auto wordt door menigeen bewonderd. Een uitnodiging voor de opening wordt niet ver stuurd. ,Als ik iemand ver geet dan heb je scheve ge zichten. Ik zet wel een adver tentie," aldus de nieuwbak ken horeca-ondernemer. Daarin zullen ook de ope ningstijden staan. Op maan dag en dinsdag is Theo geslo ten. Op woensdag en donder dag staan de deuren van tien uur 's avonds tot vijf uur 's morgens open. Vrijdag, za terdag en zondag is dat van negen tot vijf uur. Theo: „Als de zaak ejn- maal draait en ik het weer wat rustiger kan gaan doen, doe ik het over aan mijn kin deren. Die gaan ook in de zaak helpen. Wat dat betreft ben lk ook extra ggemotl- veerd." door jonge Schiedammers op brommers als zeer gevaarlijk ervaren. De 'bromnozems' racen avond aan avond met hoge snelheden over de pleinen en door de straatjes. De bewo ners kunnen soms amper het vege lijf redden. Volgens de centrumbewo ners is de groep bromfietsers afkomstig uit de Schiedamse wijken Woudhoek en Groe- noord. „Die ongeveer vijftien- bromfietsgekken uit Noord ko men ons van de namiddag tot en met middernacht pesten. Zij leven zich hier lekker uit," aldus de angstige binnenstad- bewoners. - - - - -f SCHIEDAM VLAARDIN- GEN Het aantalwerklozen ln het gebied Nieuwe Water weg Noord is vorigemaand met vier toegenomen tot 8301. Bij de mannen daalde het werkloosheidscijfer mét 3ttot 5098 en bij de vrouwen steeg het met 41 tót 3203. Het werk- loosheMspercentage f;s4 komt daarmee op respectievelijk 9,7 en 14,4perceht. .<-4 ln de maand mei lieten zich bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg Noord?; 827 personen alp werkzoeken den inschrijven en 823 perso- nen beëindigden hun inschrij ving. De openstaande vraag steeg van 222 tot 310. Totaal werden er In mei ten opziehte van de; vorige maand 88 vaca tures meer ingediend met als resultaat 210 nieuwe vacatu res. Het aantal, vervallen vaca tures bedroeg 122. De worklooahekiécIJferj per gemeente zien er alt volflt uit. ROTTERDAM Het Weg loophuls voor de psychiatrie en het Basisberaad in Rotter dam hebben voor morgen en vrijdag de alternatieve Dagen voor de Psychiatrie georgani seerd. Zij hebben dit gedaan uit onvreden met het doel (een betere samenwerking) van de 'echte* Dagen van de Psychi atrie, die morgen,; vrijdag en zaterdag in het hele land wor den gehouden. Het Wegloophuis en het Ba sisberaad staan morgen en vrijdag de gehele dag met kraampjes op het Beursplein. Daar ia onder andere 'de gang door d" psychiatrie', een door miw* a een stellage opge bouwd- £ang waarin een beeld wordt gegeven van de tóstel-r- Ungen enorganisaties die. op_ het gebied van de psychiatrie actief -~r Door REIN WOLTERS f ROTTERDAM De in Rot terdam begonnen protestactie tegen de verhoging van het te lefoontarief krijgt een lande lijk karakter. Dit is gisteren in Den Haag na afloop van een gesprek met minister dra N. Smit-Kroes meegedeeld door ontevreden leden van de Rot terdamse Stichting Ultkerings Gerechtigden Bloemhof/Afrikaanderwijk (Sugba). Landelijke organisa ties zoals de PvdA en het Cen traal Orgaan Samenwerkende Bonden voor Ouderen hebben hun steun al toegezegd. Onderwerp van gesprek tus sen de minister en de acht mensen sterke Rotterdamse delegatie was de onvrede over de verkapte verhoging van het telefoontarief, die begin dit jaar is ingevoerd. In Rotter dam zijn hiertegen in enkele weken tijd 3000 handtekenin gen opgehaald. Minister Smit- Kroes kreeg ze tijdens het ge sprek overhandigd. De verhoging betreft uitslui tend gesprekken die langer du ren dan vijf minuten. Na elke verstreken vijf minuten regi streert de teller een nieuwe tik van vijftien cent. Voordien was een gesprek binnen het eigen district niet aan tijd gebonden. De Sugba wil dat de minister de tijdslimiet weer ongedaan maakt, maar daartoe toonde de bewindsvrouw geen enkele bereidheid. „Met een bloedend hart is de maatregel Ingevoerd," legde zij gisteren in het gesprek met de Sugba-vertegenwoordigers uit. ,Jk heb best begrip voor de indringende verhalen, maar Sinterklaas komt helaas niet meer langs. Ik heb geen moge lijkheid tot mijn beschikking om de klok terug te draaien." Voorbeelden dat juist oude ren en uitkeringstrekkers, die alleen nog vla de telefoon con tact met de buitenwereld kun nen onderhouden, hiervan de dupe zijn voegde de WD-ml- nlster onder de noemer 'erg vervelend'. „Bovendien is de PTT geen Instelling die zich bezighoudt met de uitkerin gen," lichtte zij toe. „Dat is voor een ander ministerie." Als enige toezegging beloof de de minister dat de 'tijdstik' goed zal worden afgesteld/zo dat inderdaad de volle vijf mi nuten kan worden gesproken en niet, zoals steekproeven hebben aangetoond, maar vier minuten. De delegatie voerde aan dat met name de overheidsdien sten zelf voor een prijsopdrij- yen van de telefoon zorgen. „Als je ln Rotterdam probeert om bijvoorbeeld bet gemeente lijk Energiebedrijf op te bellen om opheldering over je afreke ning te krijgen, dan kost het anderhalfuur voordat de tele foniste je doorverbindt," liet een Sugba-vertegenwoordiger. „Dat telefoontje kwam me dus te staan op 3,42. Is dat dan re ëel, minister?" Smit-Kroes zei het vervelend te vinden. Ze benadrukte geen moge lijkheden te zien in het verla gen van de tarieven voor be jaarden en uitkeringstrekkers. Evenmin zei de minister be reid te zijn de maximum spreektijd tot een kwartier te verlengen. ,Jk kan niet bepalen hoelang individuele gesprek ken zouden moeten duren. Dat is een zaak voor de abonnee zelf' „Van het onderhoud hadden wij meer verwacht," zei later in de middag een teleurgestel de woordvoerder D. Keiler van de Sugba. Hij zei desondanks tevreden te zijn over dé ont vangst door de minister. De af spraak voor het gesprek werd de minister door Sugba-leden min of meer afgedwongen toen ze in april ln Rotterdam de eerste damplank sloeg voor de bouw van de Willemsspoortun- nel. De Sugba geeft het advies om niet meer te wachten op het telefonisch doorverbinden naar overheldsafdellngen. „Noem je naam en geef je nummer en zeg dat je wil wor den teruggebeld. Het ls de eni ge manier om de vijf minuten- grens niet te overschrijden. Als het tegengesprek langer dan vijf minuten duurt, dan is dat voor rekening van de op beller." VLAARDINGEN Een 33-jarige Vlaardln- ger hemt uit een bak kerswinkel aan de Van Hogendorplaan een elek tronische kassa met geld ontvreemd. Ver kwam hij er niet mee, want hij werd kort na de diefstal ln de omgeving door de politie aangehouden. De jongeman was de winkel binnengelopen en had om een warm broodje gevraagd. Toen de ver koopster zich omdraai de, sprong hij op de toon bank, met inmiddels een bivakmuts tri een zonne bril op. De verkoopeter vluchtte in paniek naar het magazijn achter de winkel, zodat de jonge man zijn kans schoon zag de kassa mee te ne men. Tijdens de bero ving was de verkoopster alleen in de winkel. An dere klanten waren er ook niet.; VLAARDMGEN Contactcentrum GGD Concert Fotowedstrijd MAASSLUIS Schuurkerk Doexon SCIflEDAM Erkor Huurderskrant Controls Videorecorder g vL j, i V' 'f HeT VRIJE VOLK vlaaitfingen-schiedarri—...12 OENSDAG 24 JUNI 1987 't Kastanjeplein word je spins van de sokken gereden' mannen vrouwen totaal Schiedam 221* 1258 34T2 Vlaardlngen 1787 1248 3035 Maassluis 681 379 1060 Maasland 27 33 60 Rozenburg 249 221 470 H. ven Holland 140 64 204 Woensdag 1 juli vergadert het Contactcentrum Openbaar On- derwijs Vlaardlngen. Gepraat wordt onder meer over de 4 LONDO-systematlek en de wfö zulnigingen bij deonderwijsbè- geleldlrtgsd lenst Nieuwe Wa-4 terweg-Noord. Aanvang 19.30 uur In kamer 10 van hét stad- i huis Vlaardlngen. Eveneens op woensdag 1 juli vergadert het algemeen be stuur van de GGD Nieuwe Wa- terweg Noord. De belangrijkste agendapunten zijn de Jaarreke ning 1986 en de begroting 1988. Niet-leden kunnen voor afgaand aan de behandeling 4 van de agenda het woord voe ren. Aanvang 16.30 uur In de burgerzaal van het stadhuis Maassluis. Tijdens zijn wekelijks lunch concert, donderdag op het or gel van de Grote Kerk, speelt Aad Zoutendijk werken van Browne, Cornet, Buxtehude en Croft. Het concert, dat van 4 12.45 tot 13.15 uur duurt, 4 4? wordt besloten met een Impro visatie. Toegang gratis. De inzendtermijn van de foto wedstrijd georganiseerd door het Nationaal Sleepvaart Mu seum te Maassluis is verlengd tot 15 augustus. Door het mu seum zijn Inmiddels al hon derdvijftig foto's ontvangen, gemaakt door amateurs met ais onderwerp de sleepvaart. In november richt het museum een expositie in met de beste foto's. Hoofdprijs is een spie gelreflexcamera met tas. In zendingen (formaat tien bij vijf tien centimeter of groter) naar 4 het Nationaal Sleepvaartmuse- um, postbus 106,3140 AC Maassluis. Donderdag 25 juni draaft in het Schuurkerktheater de film 'Je- .wel of the Nlfe' met in de hoofdrollen Michael Douglas, Kathleen Turner en Danny De- Vito. tn-de hitte van de woes tijn beleven Joan en haar ge liefde Jack énkele angstaanja gende avonturen. Aanvang 14.00 en 20.30 uur. Kaarten verkrijgbaar bij de Wv, Ver enigde Spaarbank Veerstraat en vanaf een half uur voor aan vang van de voorstelling aan de zaal. Theater De Schuur kerk, Schuurhof 142, Maas sluis. In fitiaalDe Loper van de gé-? meentebibltotheek te Vlaardin^ gen worden op donderdag 2 juli van 10 tot 12 uur afge schreven boeken verkocht. De toneelclub van wijkcentrum De Erker (Jan van Avenne- sttaat 32) ie, wegens vertrek van de hüldlge begeleider, op zeek naar ©en nieuwe regis- sèur**De toneelclub repeteert op vrijdagavonden. Belangstel lenden kuénen bellen, telefoon 4267767 Of 4263161. De dienst Gemeentelijk Wo- - ningbeheer Schiedam gaat een krant uitgeven met informatie voor de huurders. Wethouder mr. Hans van Weef ontvangt donderdag 25 juni het eerste - exemplaar van de nieuwe uit gave. Alle huurders krijgen in het vervolg dé krant thuisge- i- stuurd. De Schiedamse politie heeft binnen twee uur meer dan 200 processen verbaal uitgeschre- - ven aan automobilisten, die te snel reden op Rijksweg 19. BI) de snelheidscontrole werd450 kilometer per uur als hoogste snelheid gemeten. Op het deel van de rijksweg waar de Schle-7 damse politie, gezeten in een opvallend geposteeerde en goed zichtbare auto, contro- leerde geldt een anéüwidsbe- perking van 70 kilometer per uur. De openbare basisschool Groenoord aan de Peter vari Anrooytaan Is voor duizend gulden gedupeerd door inbre- kers. Dieven namen uit een af gesloten magazijn de school vi deorecorder weg. Hoe de in brekers binnen kwamen is on-- bekend. Toiiéel/lè.OO uur: straattoneel door Argus (bij Visserijmuse um, ook 14 uur Westhavenka- de en 15.00 uur bij Visserijmu seum), poppenkastspel door Jacqueline du Mortier (Lijn baan; ook 14.00,15.00 en 16.00 uur), beeldend toneel door groep Annet Braad (Markt, ook 13.30 uur Westha venplaats, 14.00 uur Rijke straat, 16 uur Weeshuisplein en 16.30 uur Waalstraat); 13.3d uur straattoneel door Het Masker (Hoogstraat, ook 14.30 uur bij Visserijmuseum en 15.30 uur West haven kade), straattoneel door De Fakkel (Markt, ook 14.30 uur), straat toneel door TOV (Markt, ook 15.00 uur); 14.00 uur: Brueg- helproject door leerlingen van de St. Jozefmavo (Markt, ook 16.00 uur). Muziek, 13.30 uur: Hans en Mechtet Goddefroy (Markt, ook 14.30 uur bij Muzieklnformatle- en documentatiecentrum Ton Stolk, Westhavenkade en 15.30 uur Markt), Cor West- broek en Karei Bontekoe (Mu zieklnformatle- en documenta tiecentrum Ton Stolk Westha venkade; ook 14.30 uur Lijn baan en 15.30 uur bij Fritsy, Westhavenkade), De Vaganten (Ujnbaan. ook 14.30 uur West havenkade en 15.30 uur Lijn baan); 14.00 uur: Brabantse volksmuziek (Fritsy, Westha venkade; ook 15.00 uur, Lijn baan; 16.00 uur Fritsy en 16.30 uur Markt), straatmuziek door Golrie (Markt, ook 15.00 uur bij Fritsy, Westhavenkade en 16.00 uur Muziekinformatie- en documentatiecentrum Ton Stolk, Westhavenkade), Ama rant (Müziekfnformatiè- en do cumentatiecentrum Ton Stolk, Westhavenkade; ook 15.00 uur Markt en 16.00 uur Lijnbaan), popgroep Gewutz Gewurz (Wéêthavenptaats). jazz (Weet- havenpiaats); 15.00 uur: wan delconcert door Gerard Habra- ken (orgel) en kahterkoor Ad Pamassum o.l.v. Pfeter van Moergaste! (Grote Kerk). Ambachten, 13.00 uur: de- 4' monstratle door bouwers van instrumenten bij Muziekinfor matie- en documentatiecen-' trum Ton Stolk, Westhavenka de: Jan Bouterse met traverso, Ivo van Dael met clavecimbél, Hans Vaatstra met luit. Rob'/': Walters met viool en Piet van" Wielingen met harp. Expositie, 13.00 uur: Vlaardin-\ gers tonen muziek: gemengde technieken, foto's, tekeningen, monotypes, collages en schil derijen van Vlaardingse kun stenaars (Muziekinformatie- en documentatiecentrum Ton Stolk, Westhavenkade). Dans, 14.00 en 15.00 uun dans en muziek uit Galicië door Q lar Gallego (Liesveld). Dichten, 14.00 uur: uitslag ge dichten- enverhalen wedstrijd georganiseerd door de werk groep «teraire activiteiten van de Culturele Raad Vlaardlngen, met muziek van Robert Vrij land en Hanneke Kerremans (Harmonie, Schiedamseweg). Stalling, 17.00 tot 22.00 uur: Brueg helisan se maaltijd (Markt). S PIJKENISSE Het opslaan van 1500 vaten met onder an dere brandgevaarlijke stoffen op het industrieterrein Halfweg 3 In Spijkenlsse wordt door het college van burgemeester en wethouders tijdelijk toege staan. Ook de vroegtijdige aanbouw van een brandblusfn- stallatle bij één van de op dit industrieterrein gevestigde be drijven wordt door het dage lijks bestuur van de groeikern gedoogd. Dat zei wethouder A. Vulk- Héss (Milieu) gisteren naar aanleiding van vragen van het SP-raadslid J. Heijwegen. Af gelopen weekeinde bracht hij een bezoekje aan Halfweg 3 om na te gaan in hoeverre het onttrekken van grote hoeveel heden bluswater uit sloten na delige gevolgen heeft. De firma Ciba Gelgy (de firma die ook verantwoordelijk is voor de ramp bij het Zwitserse Sandoz) wil voor 24 uur blus water opslaan in een betonnen bak om bij calamiteiten mi lieu-problemen te voorkomen. Ondanks het feit dat de daar aan verbonden toestemmlna nog moest worden verleend constateerde Heijwegen ter plekke dat men allang met dé bouw van het pompgebouw was begonnen. Het verkenningstochtje van Heijwegen leverde nog meer op. Bij één van de loodsen op het terrein trof hij naar zijn zeggen „een zeer grote hoe veelheid" vaten met chemica liën aan, atkomstig van Cy- amid in de Botlek. „Er zijn bijtende stoffen opge slagen," schrijft Heijwegen aan de commissie voor Ruimtelijke Ordening; „die zeer gevaarlijk rijn bij contact met de huid." Volgens wethouder Vuik-Hess Is in de concept-Hinderwetver gunning is geregeld dat tijdelij ke opslag ran deze stoffen bui ten it toegestaan. De wethou der sielt verder dat het 'niet ongebruikelijk' is dat bepaalde zaken in afwachting van de verlening van een Hinderwet vergunning worden gedoogd. Ook de vroegtijdig aangevan gen bouw van het pompge bouw moei volgen# Vulk-Hess in dit kader worden gezien.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1