m 12 1 bi WSÊHÊÊm mmmmmmmmmm mQ-mww 9Passantenhavens ook in Schiedam mogelijk' Dordts naaimachinemuseum, historie in een achterkamer Onschuldige erotiek op foto's van Yvonne Davensehot Kunstk aarten naast de kIJkkubus Weekmarkt te klein bedruvf.n i murnm 010-4054000 mmmWmm HET vrije volk WS Ed'de Graaf, voor zijn winkel in ansichtkaarten, posters en bouwplaten: ,JDe Overblaak krijgt steeds meer een toeristische functie." (Foto Rob Comelder) Saai Art Unlimited VLAARDINGEN Vlaardingen scoort erg goed waar het gaat om economische potentie en groeimogelijkheden. Het college van burgemees ter en wethouders heeft gisteren bekend gemaakt dat een aanzienlijk aantal bedrijven, waaronder de hotelketen Ibis, zich in de nabije toekomst in Vlaardingen zal vestigen. Over de groei van het aantal arbeidsplaatsen kon het gemeentebestuur nog niets zeggen. Top 50 Respons Het origineel is inmiddets op ware grootte te be wonderen in de berm van rijksweg 20. Eigendom De Loper Drs. J.J.W. Kempkes (rechts) van Bedrijven In fo Rijnmond draagt sym-i bolisch een j afbeelding van het grote reclamebord over aan Vlaardingen, in de persoon van wethou-, der J. Ma dern. (Foto Bema- dette Hoog- land1 Uitstapje Aanleg Breien >4 schiedam WOENSDAG 1 JULI 1987 s.tuH Schrijven naar Stukgoed ;«v Het Vrije Vo* Witte de Wlthstraat 25 ttt 3012 BL Rotterdam ;!v ï>-xV <>y •v AV> Natuurlijk, met die modepro menade van de Overblaak is het vanaf het begin af tobben geweest, de loop zit er ook nog steeds niet in, daar een winkeltje beginnen blijft ris kant, maar Ed de Graaf (33) waagt het er gewoon op. Naar zijn kijkkubus komen toch ook hordes mensen? Half juni is Eds winkeltje op de Overblaak opengegaan. Art la carte heet het. Een winkeltje in kunstzinnige an sichtkaarten, posters, zeef drukken, litho's en bouwpla ten. „Er zijn wel meer zaken die kaarten en posters verko pen," zegt Ed. „Maar ik wilde echt hele bijzondere, heel kunstzinnige. Op het gebied van beeldende kunst, foto grafie, mode en architectuur. Ik heb me daar altijd al voor geïnteresseerd. Daarom vind ik het zo leuk om zo'n winkel tje te beginnen." In de rekken van Art la car te hangen bijzondere posters van Kandinsky, van Mondri aan, van Rem Koolhaas met zijn Office for Metropolitan Architecture; een soort bouwtekeningen van de Acropolis In Athene, van het Colosseum in Rome, van Pompeï; platen van het Thé- être de l'Opera in Parijs, het Théatre de l'Odeon, de Hal len; en natuurlijk ansichtkaar ten in allerlei categorieën, van bijzonder bloot en humo ristisch werk tot foto's van Henri Cartier-Bresson en Man Ray. Een van de ansichtmolens Tfoemt Ed de lach-of-ik-schlet 'molen. „Mensen die daar in kijken liggen regelmatig krom van het lachen. Allemaal gek ke platen bij elkaar. Ik heb een hoop kijkers en nog wei nig kopers, maar dat kun je verwachten met zo'n winkel. Nou ja, kijkers kunnen altijd kopers worden." Een paar maanden terug was Ed nog bedrijfsarchivaris bij de ECT. Acht jaar is hij dat geweest. Dat was genoeg, „ik ben toch niet echt voor archi varis in de wieg gelegd," zegt hij. „Het werk is saai." Nu staat hij dus in zijn win keltje. En houdt hij zich bezig met de kijkkubus naast het winkeltje, een kubuswoning waarin het publiek tegen be taling een kijkje kan nemen. Die kijkkubus is Eds eigen dom. 's Winters woont hij er, "s zomers verhuurt hij het 'huis' aan de stichting Het Blaakse Bos, waarvan hij trouwens zelf oprichter en di recteur is. Die naam Het Blaakse Bos heeft hij ook zelf verzonnen. Ed: „Ik had die kubus ai ge kocht voordat ie klaar was. Tijdens het bouwproces heb ik foto's gemaakt, het was heel interessant om te zien hoe die kubussen untston- den. Veel mensen probeer den ook om op het bouwter rein te komen om te kijken. Uit Helmond, waar dit soort kubussen ai stond, hoorde ik dat veel bewoners nog last hadden van mensen aanbel len en even binnen willen kij ken. Toen ben ik die dingen gaan combineren. Ik heb m'n huis toen opengesteld voor publiek. „Aanvankelijk dacht ik dat ik na twee jaar wel kon ophou den, maar niets is minder waar. Er komen nog steeds mensen, veel buitenlandse toeristen'nu. Die kubus wordt steeds meer een attractie. j Andere bewoners zijn ook al- i tijd weer blij als ik in het voorjaar open ga. Dan zijn zij tenminste van het gezeur af." Hangt die kijkkubus nu hele maal vol met kunstzinnige posters uit de winkel? Ed; „Dat gaat dus niet met al die schuine wanden." De meeste ansichtkaarten die Ed verkoopt komen uit Ne derland. „Hier wordt heel veel uitgegeven," zegt hij. „En er zijn goede distribu teurs die het aanbod uit het. buitenland zeven. Art Unlimi ted bijvoorbeeld, Catch Pro ductions en Fitting image. En dan hebben we natuurlijk de eigen kaarten uit Rotterdam van Vormgeving Rotterdam." Sommige kaarten van die laatst uitgever heeft Ed zelf gemaakt. Kaarten met foto's van...het Blaakse Bos, inder daad. Ed de Graaf is in dat Blaakse Bos een belangrijke figuur. Hij is bewoner èn winkelier. Als vice-voorzitter van de vereniging van eigenaren kan hij begrip vragen voor de mo gelijke overlast van een mo deshow of iets anders, als lid van de winkeliersvereniging kan hij aandringen op enige consideratie met de bewo ners. Al een paar keer heeft Ed een modeshow georgani seerd op de Overblaak hij is ook sponsor van de mode promenade en twee jaar terug was hij de initiatiefne mer van Art Attack, een vro lijk muziekspektakel rond de Oude Haven. „De enige manier om hier iets te bereiken is om iets groots te organiseren," zegt hij. „De Overblaak was be doeld als een soort veilige loopbrug tussen het centrum en de Oude Haven. Dat werkt dus niet. De mensen iaten zich nog liever doodrijden op het zebrapad hier beneden dan dat ze de trap oplopen. De Overblaak, deze brug, krijgt ook steeds meer een toeristische functie. En ik hoop dat de mensen na de kijkkubus ook nog even langs mijn winkeltje lopen. „Die ansichtkaarten, dat is Iets van de laatste jaren. Ik heb voor Ik begon allerlei ca talogi ingekeken om een se lectie te maken, nou er zijn echt tienduizenden verschil lende. Vroeger belde je ie mand op om een afspraak te maken, nu stuur je even een kaartje. Dat vind ik leuk." Stuurt je zelf ook veel kaart jes? Ed: „De laatste tijd opvallend veel." 1 SPIJKENISSE Een ruime meerderheid van de bezoekers i aan de weekmarkt van Spijke- nisse vindt de markt in haar huidige opzet (97 kramen) te f klein. Men heeft daarentegen geen behoefte aan een tweede marktplaats of tweede markt- 1 dag. Dit concluderen de leerlingen van de openbare school voor MEAO Voorna Putten naar aanleiding van een enquête die eerder dit jaar is gehouden. Voorlopig houden de MEAO- ers het er op dat een uitbrei ding met vijftien twintig kra men voldoende zal zijn. Hotelketen Ibis vestigt zich aan Westlandseweg Sinds de gemeente haar gronduitgiftebeleid gewijzigd heeft blijkt vooral industrieter rein 'Het Scheur" in trek bij de ondernemers. Met het plaatsen van een groot reclamebord langs Rijksweg 20 ter hoogte van het Kethelplein wil Vlaar dingen nog meer bedrijven naar de stad aan de waterweg lokken. Deze promotie-activi teit is onderdeel van een inten sieve wervingscampagne. De campagne is opgezet in sa menwerking met Bedrijven In fo Rijnmond. Deze ontwikkelingen bevesti gen het beeld dat onlangs naar voren kwam uit een onderzoek van prof. dr. P. Drewe, eco noom en stedebouwkundige aan de Technische Universiteit te Delft. Hij stelde een 'Top 50' op van plaatsen waar in de toe komst kansen liggen. In die ranglijst bezet Vlaardingen sa men met Zoetermeer de acht ste plaats, en komt daarmee nog voor steden als Amstel veen en Delft. Buurgemeente Schiedam- bezet, overigens,, een aiflog,! riantere,- positie .„op.ihet lijstje; de-tweede plaats. -o De hoogleraar signaleerde in de zuidelijke corridor van de randstad een toenemende con centratie van moderne indus trie (high-tech), tertiaire dien sten (groothandel, transport, horepa) en; de, kwartaire sector n (oyerheid,-onderzoekscentra) 1 ^Vlaardingen «blijkt yan deze trends te profiteren. Zo heeft de Franse hotelgi gant Ibis (250 hotels world wide) na uitgebreid markton derzoek Vlaardingen uitgeko-' zen als de meest geschikte plaats voor dezesde Neder landse vestiging. De accommo datie moet verrijzen aan de Westlandseweg, nabij de oprit naar Rijksweg 20. Het hotel krijgt 80 tot 90 kamers, met de mogelijkheid er later nog 40 bij te bouwen. Het gebouw zal 5 verdiepingen tellen. Voorjaar 1989 moet het hotel klaar zijn. Wethouder J. Madern (WD) van economische zaken toonde zich bijzonder ingenomen met de positieve economische ont wikkelingen. Hij beschouwt de vestigingsplannen van het be drijfsleven als een respons op het gemeentelijk beleid. Ma dern: „We hebben hier een uit stekende infrastructuur, maar daarnaast hebben we er als ge meente aan gewerkt om hier een gunstig klimaat voor on dernemers te scheppen. Eind 1985 is bijvoorbeeld het grond- uitgifte-beleld verruimd, zodat bedrijven die dat willen nu ook grond In eigendom kunnen verwerven, en wel op 'Het Scheur'. Dat beleid heeft effect gehad. Er is daar nu nog zo'n elf hectare onbebouwd. Ik ver wacht dat we die binnen enkele jaren kwijtraken." Op 'Het Scheur' is men op dit 'moment al bezig met het bou- "wen'vande'bedrijfspanden van Saybolt Van Duijn en Seaway >7* /fA St.?,ss, fMh//, Marine Trading. De grond- transactie met Indugas, een groothandel in industriële gas sen is onlangs afgerond. Het gemeentebestuur Is nog in on derhandeling met een staal constructiebedrijf en een fabri- cagebedrijf van chemische speciaalproducten. In al deze gevallen gaat het volgens-wet houder Madern- om onderne mingen die op korte tot mid dellange termijn hun perso neelsbestand zullen uitbreiden. Daarnaast wordt er op het terrein nog eenbedrijfsverza- melgebouw neergezét doorheen projectontwikkelaar in samen werking met de gemeente. Het project kon pas doorgang vin den nadat de gemeente de eis had ingewilligd dat de onder nemingen de grond in volle el- gendom zouden kunnen krij gen. Volgens makelaar B.K. Spuybroek, verkoper van de eenheden, melden zich gere- r.geld - kleinere ondernemers bij 'de gemeente - die -op-zoek' zijn 'naar*'representatieve' bedrijfs ruimte. Spuybroek: „Voor hen is dit gebouw» in eerste Instantie be doeld. Het omvat 1000 vierkan te meter kantoorruimte en 2500 vierkante meter bedrijfs- ruimte^Jn.eenbpden^yariëyend vaml56.»töti.300jivlerkanteVme- ter. Eind -van ditvjaar hopen we te starten met de bouw. We hebben inmiddels al een vrij lange kandidatenlijst." Ook voor het terrein bij de Churchillaingel in Holy-Noord bestaat interesse bij onderne mers. Op dat terrein zou plaats zijn voor kantoren en een kleinschalig bedrljfsverzamel- - gebouw-met een totaalopper vlak van 4000 vierkante meter. Met een ander bedrijf in de dienstverlenende sector zijn juist de eerste contacten ge legd. In dat geval gaat het om 6000 vierkante meter. Tenslotte benadrukte Ma dern dat ook de detailhandel alle aandacht en ruimte krijgt in Vlaardjngen. „Zoals bekend zijn onlangs de plannen afge rond voor een multi-functione- le uitbreiding van winkelcen trum De Loper' in Holy. Be halve winkelruimte omvat het plan een groot aantal wonin gen, een openbare bibliotheek, een cultureel centrum, de nieuwbouw van de kruisver enigingen,1 een marktplein en een stadstuin. We kunnen nu 'al meedelen dat er van de kant van de middenstand enorme belangstelling is voor de win kelruimten. Het streven is nu om de eerste paal nog in 1988 de grond in te krijgen. Uiter lijk 1990 moet het project dan voltooid zijn," aldus de wet houder. Door MARJAN MEIJER GORINCHEM/SCHIEDAM - Als het aan de Schiedamse wethouder Aad Wiegman ligt krijgt Schiedam er nog dit jaar een passantenhaven bij. Althans: worden er plannen ge smeed voor een aantal aanleg steigers in de Schiedamse bin nenhavens en een wasgelegen heid op de wal. Want dat er een aanlegsteiger en meer fa ciliteiten voor langsvarende toeristen moeten komen staat voor de wethouder van Nutsbe drijven en Financiën vast. De wethouder kon gisteren in het vestingstadje Gorin- chem tijdens een leerzame ex cursie de kunst afkijken. Gor- cum heeft twee havens voor passanten aangelegd: een in het hartje van de oude stad en een buiten de resten van de stadswallen. Het spectaculaire Gorcumse plan, dat binnen vijf jaar wordt uitgevoerd en op 1 april volgend jaar moet zijn voltooid, oogstte bij de Schie damse bezoekers veel waarde ring. Lekker eten en drinken om lijstte het uitstapje van Schie damse ambtenaren, raadsle den en burgemeester Reinier Scheeres. De organisatie van de boelende excursie was in handen van Nutsbedrijven voorlichter Mari Dingenouts. De leden van de raadscommis sies Economische Aangelegen heden, Nutsbedrijven en Fi nancien bezochten 's ochtends de Amercentrale aan de Amer. Zij kregen een uiteenzetting over het maken van elektrici teit en bezichtigden de reus achtige centrale. Een vaar tocht over de Merwede langs de Biesbosch bracht de Schie dammers naar het Gorcumse stadscentrum. „Dit willen wij ook. Die hou ten wandelsteigers langs die binnenhavens vlak boven het water zijn mooi. Dat kan in de Lange Haven of de Korte Ha ven in een vloek en een zucht gerealiseerd worden," consta teerden de politici van alle partijen. Onder aanvoering van Gorcums burgervader Leen Vleggeert kuierden zij over de stadswallen. De spe ciale aandacht was bestemd voor het Lingehavenproject, een omstreden renovatie en restauratie van de stadskade- muren, oude sluizen en brug gen, de aanleg van twee pas santenhavens, dljkverstevi- ging en vernieuwing van riole ring. Kosten: 40 miljoen gul den. „Op ons verlanglijstje staat de aanleg van passantenha vens. En ook wij willen meer toeristen naar Schiedam lok ken. Wij hebben veel geleerd, vooral omtrent subsidies," al dus burgemeester Reinier Scheeres. Wethouder Wiegman vroeg Gorcum's burgemeester ondertussen de oren van het hoofd over de kosten, uitvoe ring en plannenmakerij van de havens voor pleziervaartuigen op doorvaart Wiegman legde alles vast op de 'gevoelige plaat' en noteerde exact de antwoorden op zijn vele vra gen in een klein blocnootje. Het Lingehavenproject (langs twee maal 585 meter kade) was omstreden, omdat er in eerste instantie sprake was van het dempen van het vaarwater dabr de stadskern van de oude vestingstad aan de Merwede. „De 'pleuris' is uitgebroken over het Lingeha- venplan. De gemoederen liepen hoog op. Er was twintig jaar gekissebis over, maar nu het project bijna af is, vindt ieder een het prachtig. Het is een schitterend project," aldus een trotste Vleggeert, die de ge meente Schiedam zijn diensten aanbood. t In Schiedam werd in 1974 door de Schiedammers Hans de Ruiter en Bertus Noten boom, toenmalige leden van de Werkgroep Schiedam, een plan ingediend om de Lange Haven af te sluiten voor de doorgaan de vaart. Hetzelfde ls gebeurd met de doorgaande vaart in Gorinchem. Beide Schiedam mers tekenden in het Lange Havenplan een binnenhaven met daarin drijvende pontons of vanaf de kant overhangende terrassen. Van de plannen, ctye overal boosheid opriepen want niemand wilde de binnenvaart weren uit de binnenstad, ïs nooit Iets terecht gekomen. Misschien dat binnenkort' de vergeelde papleren en tekenin gen weer uit een laatje getrok ken kunnen worden. DORDRECHT De achter kamer van een woonhuis aan de Singel in Dordrecht is sinds drie maanden omgetoverd in een naaimachine museum. De bewoner Piet Bekkers fungeert als suppoost en beheerder van een collectie oude naaimachi nes, die in bijna 35 jaar bij el kaar is gebracht door zijn broer Dirk. Vol enthousiasme heeft het tweetal het kleine museum van de grond getild, zonder aanspraak te maken op subsidies of andere hulp. Vol gens de broers bezitten zij het enige naaimachinemuseum In Nederland. „Jarenlang heb ik mijn ver zameling gewoon in huls ge had, maar mensen zeiden steeds vaker tegen me dat ik een museum moest beginnen," vertelt Dirk Bekkers, die ln de woning boven het museum woont. Zijn hobby is voortge komen uit zijn beroep: naaima chinehandelaar. „Ik voelde de behoefte om terug te gaan naar de oorsprong van datgene waar ik mee bezig was." Via inruil kreeg hij ruim dertig jaar geleden het eerste oude exemplaar in handen en in middels is zijn collectie uitge groeid tot ruim honderd ma chines. Ongeveer de helft daar van staat in het museum uit gestald. „In het begin kon ik de oude naaimachines overal zo weg halen, maar tegenwoordig noemt iedereen zich antiquair en moet je er flink voor beta len," zegt de verzamelaar. Zijn familie kent een traditie op het gebied van naaimachines. Va der Bekkers was rond de eeuw wisseling al vertegenwoordi ger in die handel en ook twee andere broers hebben er hun beroep van gemaakt. „Toen ik met verzamelen begon, vroe gen ze me wat ik in vredes naam met dat oud ijzer wilde. Nu hebben ze spijt dat ze zelf geen verzameling hebben aan gelegd." Plet Bekkers, die tot voor kort chauffeur was, heeft ook een tik van de 'naaimachine manie' meegekregen. Hij was degene die het idee opperde om een deel van zijn huis te verbouwen tot tentoonstel lingsruimte. De verbouwing hebben de Bekkers geheel zelf uitgevoerd. Tegenwoordig ver gezelt Piet z'n broer regelma tig op reizen naar Engeland en Duitsland, waar op het gebied van oude machines veel meer te krijgen is dan ln Nederland. Zo bestaan er ook verenigin gen van verzamelaars. On langs heeft Dirk Bekkers op een bijeenkomst in Hamburg de derde prijs in de wacht ge sleept met een machientje in de vorm van een dolfijnekop. „Het apparaat is zo bijzonder omdat het nog geheel in origi nele staat verkeert. De kleur en de verf zijn nog authentiek en versieringen zijn nauwe lijks beschadigd," vertelt hij trots. Behalve kledlngn&aimachi- nes staan er in het museum ook andere handwerkappara ten. Vla een klant in Wlelwijk liep Dirk Bekkers bijvoorbeeld tegen een oude rljbrelmachine aan. „Ze was in het bezit van een oudere dame, die hem had aangeboden aan het Textiel museum ln Tilburg. Daar wil den ze de machine wel hebben, maar dan moest die vrouw hem zelf komen brengen." Sinds de opening komen mensen steeds vaker naar de Singel om spullen te koop aan te bieden. Het museum werd daardoor onder meer een handstikmachtne rijker. Van een man ln Den Haag kon Bek- ker behalve industriemachines uit oude ateliers ook een antie ke meetlat en een strijkboutje overnemen. En het Biermuse um ln Breda heeft onlangs nog een originele machine uit 1890 geschonken, die werd gebruikt voor het stikken van jute moutzakken. Het oudste exemplaar van de collectie is een uit 1840 stammende 'Howe' uit de Ver enigde Staten. Te zien zijn ver der onder meer een Ameri kaanse schoenmakersmachine uit 1900, een ieermachine uit hetzelfde jaar, een speciaal ap paraat voor het maken van schouderstukken, een Duits machientje op zakformaat en een verzameling naalden. Alle tentoongestelde stukken kun nen nog gebruikt worden. Dirk Bekkers repareert zelf alle ap paraten en hij wil ze dan ook alleen aan het publiek tonen als ze volledig in orde zijn. Van veel machines hangen ln het museum ook nog de oor spronkelijke handleidingen. Langs de wanden is verder een verhaal aangebracht over de geschiedenis van de naaima chine. Museumbezoekers kunnen bij elke machine een verhaal verwachten over de herkomst en het gebruik, want de ge broeders Bekkers raken niet uitgepraat over hun hobby. De verzamelaar: „Het zijn nog net geen kinderen van me, maar ik ben er wel verschikkelijk trots op." Het museum aan de Singel 66 te Dordrecht is geopend van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM In petit restaurant De Passant aan de Hoogstraat ln Schiedam zijn tot eind juli foto's te zien van de Schiedamse kunstenares Yvonne Daven sehot. Yvonne was tot voor kort eigenaresse van de in de Korte Kerkstraat geves tigde galerie De Essentie. Het beheren van de gallerle heeft zij echter onlangs op gegeven om zich weer meer aan haar eigen kunstactivi teiten te kunnen wijden. In de Passant toont Yvon ne Daveschot foto's uit een serie die zij in samenwer king met de Rotterdamse performance-kunstenares Margreet van Dam maakte. In de serie wordt op symbo lische wijze de cyclus van het vrouwenleven weerge geven. Margreet van Dam is daarin het model, dat zich ontwikkelt van een dolende jonge vrouw, gehuld in wit te tule en kant tot zwangere vrouw en moeder. Daarna kan de cyclus zich In de dochter weer herhalen. De kleuren begeleiden in deze serie steeds de symbolische j waarde van de afbeeldin- j gen, van maagdelijk wit bij i het jonge meisje tot zwart en rood bij de moeder. j Vooral de foto's van de jonge vrouw stralen een on» schuldige, sprookjesachtige erotiek uit. Maar bij nader t inzien blijkt deze toch niet i zo onschuldig te zijn als op het eerste gezicht wel lijkt. Kleine details, zoals een vo- gel met in de bek een men- selijk skelet, bijna onzicht baar verborgen onder de tu- len rok, verraden dat ook hier al de wreedheid de kop opsteekt. Ook de koele loka- ties, zoals een herenurinoir, en de roltrap ln de Maas-, tunnel, onderstrepen de minder poëtische kanten' van het sprookje. De serie, die In totaal be staat uit 200 foto's, is ge maakt tussen 1983 en 1985. In het junl-nummer van het tijdschrift Foto en Doka' werd aan de foto's van Yvonne Davensehot aan-' dacht besteed. Petit restaurant De Pas sant, Hoogstraat 148, Schie dam. Toegang vrij. Nog de j gehele maand Juli.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1