IUil John kroes Eindelijk een beeld voor Vlaardingen-Ambacht Genoeg sponsors voor komende maritieme manifestatie Furie-ade wegwijzer SP delft onderspit: 'PvdA is loopjongen' mmWMM Hy/" hülsla-totaal Kleedkamers op slot voor volley-toernooi Schiedam Alle maten per stel: 1349.- Géén entourage, (die koopt u later wel) wè! het béste en meest komfortabele slaap- Jfsfsteem dat u zich denken kunt: fc'^2 lattenroosters, elk op eigen poten 2 x 70 br - ï)?2 x 80 br - 2 x 90 br - 2 x 100 br, hoofd- en V{cjvoeteinden verstelbaar, èlk-apart instelbaar op gewenste hardheid 9 4 A 12 jaar hülsta garantie Ml SO gaar voorlichting o van wonen an sla pan tralie slaapkamers, èlle woonkamers Met 12 jaar garantie De zaak waar u niets vooruit hoeft te betalen SCHIEDAM De ongeveer 250 Schiedamse ho reca ondernemers gaan zich hecht verenigen. „Dat is geen hobby, maar een absolute 'must'," al dus voorzitter Frans van Rijsbergen van de be langenvereniging, die onlangs uit het slop getrok ken werd. „Het ondoordringbare woud van zegel tjes, regeltjes en wetjes vereist een centrale aan pak," vinden de huidige 54 leden van de horeca club. Zuilen Ingreep De Vlaar dingse beeld houwer Leen Droppert bij zijn zojuist geplante beeld in Vlaardinger- Ambacht. De zuil verbeeldt de verschijn selen groei en verval. (Foto Ruud Prins) Terrassen Postzegel De initiatiefnemers van het maritieme evenement \zijn tevreden over de respons van de bedrijven. (Foto Jerry Lampen) i BRIDGE INSTUIF 1 De wekelijkse kaartavonden voor de traditionele Schie- l damse jaarlijkse bridge in- stuif onder auspiciën van de dienst Sport en Recreatie worden gehouden op donder dag 2 juli en maandag 6 juli in de bovenzaal van sporthal Margriet. Inschrijfgeld 4,- per paar per avond. ZWEMV1ERDAAGSE De Schiedamse dienst voor Sport en Recreatie organi seert van maandag 18 augus tus tot en met 21 augustus in Zwembad Groenoord (Schie- damseweg 138) de jaarlijkse Nationale Zwemvlerdaagse. De'af te leggen 2000 meters kunnen tussen 17.30 en 20.00 uur worden afgelegd. Mef Ingang van deze week kunnen deelnemers zich in schrijven via tel. 4260500 toestel 287. Inschrijfkosten ƒ6,- all in. OUVERTURE De leerlingen van de laatste klas (groep 8) van de open bare basisschool De Ouvertu re (Bachplein 578-579) ne men, woensdag 8 juli afscheid van bun lagere schooljaren met de opvoering van een musical. De musical Het vreemde songfestival wordt op dinsdag 7 juli al gespeeld In de grote zaal van het dien stencentrum De Woudhoek (Heijermansplein 35) voor alle wijkbewoners. Leerkrachten Ronald Pieck en Marianne Hanswljk begeleidden de kin deren. Beide avonden aan vang 19.30 uur. WOUDHOEK De Schiedamse mevrouw Tiggelman exposeert van 25 juni tot en met 12 augustus in dienstencentrum De Woud- hoek (Heijermansplein 35) twaalf naatdschilderijen. Haar handwerken, waarop de maanden van het jaar staan afgebeeld, zijn elke werkdag van 9.00 tot 16.30 uur gratis te bezichtigen. TOERCLUB RIJNMOND De Toerclub Rijnmond heeft voor zondag 5 juli een trim- tocht genaamd Mooie Nel op het programma staan. De fietstocht over een afstand van 250 kilometer gaat om 6.15 uur van start vanaf de kantine op de wielerbaan, sportpark Harga. Inschrijven ƒ6,- per persoon kan vanaf 5.15 uur. Bijzonderheden: fïetssnelheid 25 kilometer per uur, trim- of racefiets ver plicht, er wordt in groepsver band gefietst. Route: door de provincie Zuid-Holand rich ting het riviertje de Vecht, via Haarlem naar het meertje Mooie Nel. Inlichtingen, tel. 4357266 of 4703137. Voor dinsdag 7 juli staat er nog een Rijnmondsterrit op het program. Aanvang 18.30 uur. Start: kantine wielerbaan. Af stand: diverse afstanden. i ORGELCONCERT De Haagse organist Folkert Grondsma verzorgt zaterdag i 4 juli het vierde concert in de serie 1987 op het orgel van de Grote of Sint Janskerk in Schiedam. Vanaf 20.15 uur speelt de Hagenaar werken van onder andere Cabezón, Attaignant, Anthonie van Noordt en J.S, Bach. Pro gramma, tevens toegangsbe wijs, bij de ingang verkrijg baar a 5,-, houders CJP/Pas65+ 3,50. SAUËR/BEKKERSSCHOOl De leerlingen van de hoogste klas (groep 8) van de Sauer Bekkersschool voor geïnter- greerd christelijk basisonder- Iwijs (Eduard van Beinumlaan 64/66) nemen dinsdag 7 juli afscheid van hun kindertijd met de opvoering van de mu sical Spoken op Griezelsteln. Aanvang musical 20.00 uur. Plaats: zaal De Rank, Schie- Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog straat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon: 4266646 of 4736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdag ochtend voorafgaand aan de plaatsing op donder dag in ons bezit te zijn. damseweg. Na het optreden van de leerlingen is er bal na. De lerarenband zorgt voor dansgmuziek. SPORTDAG De jaarlijkse sportdag voor alle leerlingen van de laatste klassen van het baisssonder- wijs wordt vrijdag 3 juli ge houden in de sporthal Mar griet en het Sportfondsenbad (Burgemeester Knappert- laan). Van 9.00 tot 16.00 uur doen de kinderen aan zwem men, badminton, dobbelbal, tafeltennis, ton heffen en een vlottenrace. De sportdag wordt georganiseerd door het bureau gemeentelijke on- derwijsconsulent in samen werking met de vakleerkrach ten gymnastiek voor het openbaar onderwijs en de gemeentelijke dienst Sport en Recreatie. BLAUWE BRUG Trompet liefhebbers kunnen vrijdag 3 juli voorspelen voor leraren van de Streekmuziek- school Nieuwe Waterweg Noord In het filiaal van de muziekschool In wijkcentrum De Blauwe Brug (Bachplein). Vanaf 19.30 uur voorspelen. ASHER Eigenaar Asher van het ge lijknamige Israëlische restau rant op de Hoogstraat (124) exposeert de komende we ken vanafg aanstaand week einde kleurenfoto's in zijn eetgelegenheid. De tentoon stelling, 24 vergrotingen, maakte Asher tijdens een drie weken lange rondreis door het land. De expositie wordt gehouden om het zes jarig bestaan te vieren. De verjaardag wordt gevierd met gastoptredens en optredens van Asher zelf. geopend elke dag vanaf 17.00 uur. Maan dag en dinsdags gesloten. De foto's blijven een maand gra tis te bezichtigen. Inlichtin gen, tel. 4733331. DE DUK In buurthuis De Dijk in de Schiedamse wijk De Gorzen wordt aanstaande zaterdag 4 juli groot feest gevierd. Vanaf 15.145 uur treden op: de new wave band Off Off uit Dor drecht; 16.30 uur, Natasja van de Hondel zingt liedjes van Madonna; 19.30 uur, ska band Zwit; 21.00 uur, fses- tact met zangers, vuurspu- gers, goochelaars en muzlka- ten; 22.45 uur, groep de roots warriors, reggea; rond 00.30 uur het traditionele kampvuur. Alles gratis. Hele dag door kussengevechten boven waterbak. PODIUM De Schiedams Rotterdamse soulband Sunset Boulevard treedt zaterdag 4 juli op in muziekcafé Podium (Lange Haven 28). De tienmansfor matie (waarbij drie vrouwen) spelen vanaf 22.00 uur de sterren van de hemel met een onvervalst soul repertoire uit de jaren zestig. Toegang 4,-, leden Podium ƒ3,-. WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuls aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO dienst, tel. 4733733. Ambulance, tel 4333300. Spoedrecepten, tel. 4261480. Huisarts: bood schappendienst, tel. 4206611. Tandarts: spreek uur op zaterdag en zondag van 17.00 tot 18.00 uur J.B.Th.G. Schümmer, Over de Veste 137, tel. 4268604. msm Singel' 51 (achler Broersvest) Schiedam. Q1Q - 4267920 'Wij zijn geen kroegbazen met een herberg van gering allooi' De Horeca Ondernemers Schiedam (HOS Schiedam) nieuwe stijl barst van de plan nen. Binnenkort komt er een 'stappers-boekje' uit, waarin alle uitgaansmogelijkheden in Schiedam op een rijtje worden gezet. Niet alleen de kroegen en rastaurants in de binnen stad worden in het boekje ge noemd, maar ook de onbeken dere gelegenheden in de bui tenwijken komen aan bod. In de stappersgids wordt vermeld waar er 's avonds laat snel iets gegeten kan worden en waar bijvoorbeeld een bil jart staat. Een plattegrondje en reductiebonnen voor ver snaperingen in genoemde ca- fé's en eethuizen moeten het gidsje nog aantrekkelijker ma ken voor gebruikers. Het stap- persboek wordt gratis ver strekt. t Niet alleen een boekje voor stappers staat op het program ma van de HOS Schiedam. Er moet ook een verkiezing van een Miss Horeca Schiedam ko men, evenals een actie ter be strijding van alcoholmisbruik. Ook de zogenoemde paracom- mercie, oneerlijke concurren tie door voetbalkantines etce tera, wordt aangepakt. De Schiedamse cafébazen gaan meer aandacht schenken aan ouderen, een grote doelgroep in de toekomst Tot slot willen zij hun imago opvijzelen: niet langer de kroegbaas zijn die volgens de dikke Van Dale 'een herberg of café van gering al looi houdt'. De belangenvereniging van de horeca-ondememrs 'liep' de afgelopen jaren niet;best meer. Oud voorzitter Rinus van der Most stelde regelmatig een blad samen met de belangrijk ste nieuwtjes voor de café ei genaren. „Het meeste werk kwam vaak op dezelfde men sen terecht. Er was tijd en geld te weinig. Ook was het bij zonder moeilijk om het alle Schiedamse ondernemers naar de zin te maken," aldus de nieuwe voorzitter Frans van Rijsbergen. De horeca uitbaters vinden dat zij een vergeten groep zijn. „Dat kan ook bijna niet anders, want als alle andere onderne mers In Schiedam gaan sla pen, worden wij pas wakker. „HOS Schiedam nieuwe stijl gaat er tegenaan. Een bemid delingsrol is het minste wat we kunnen doen. Maar ook wil len we activeren, gesprekken voeren en steun verleen," al dus Van Rijsbergen, die de HOS Schiedam „het verlengs tuk van uw zaak" noemt tegen over alle collega's. De Hos wil binnen een jaar tijd honderd leden tellen. VLAARDINGEN - Op het kruispunt van de Sportlaan/Nachtegaallaan in Vlaardlnger-Ambacht is gis terochtend een nieuw beeld van de Vlaardingse beeldhou wer Leen Droppert geplaatst. Het kunstwerk is een bronzen zuil van ongeveer vierenhalve meter lengte. „Qua vorm be scheiden, maar wat uitdruk kingskracht betreft veelzeg gend," meent de maker. „Om op te schieten," reageerde een omwonende vrouw die op pan toffels even de haard verliet om haar neus op te halen bij 'dat rare moderne geval' in haar wijk. Het beeldhouwwerk staat midden op een pleintje, daar waar de twee brede lanen el kaar kruisen. In overleg met de Vlaardingse Plantsoenen dienst heeft Droppert ook'de 'stofferering* voor het pleintje1 ontworpen. Het is een - licht- glooiende bult geworden met groenblijvende bodembedek kers en zwerfkeien. De zuil verrijst in het mid den van het pleintje „alsof de aarde is opengebroken," meent Leen Droppert. Aan de boven zijde is de zuil ook wel obelisk genaamd, afgebroken..„Ditheb ik gedaan om eetf bepaalde spanning te creëren. Die afge broken zuil suggereert een on eindigheid. Er is een stuk van de bovenkant afgebroken, maar dat deel is nergens te vinden. Dit wekt bij mij altijd het idee dat zo'n zuil oneindig lang kan zijn geweest." De Vlaardingse kunstenaar, eveneens de maker van het prachtige Geuzenmonument op de Markt voor de Grote Kerk bij het stadhuis, heeft een voorkeur voor zuilen van wege him elementaire vorm. „Een zuil is altijd een begin van een gebouw, de eerste vorm die uit de grond komt. Daarnaast heeft het een uit straling van stevigheid, iets waaraan je je kimt vasthou den, iets dat de tijd en de na tuur kan trotseren." In het beeldhouwwerk heeft hij deze robuuste functie door broken door een destructieve ingreep. Een beschadiging aan de bovenzijde van het beeld, alsof er op die plaats een ex plosie heeft plaatsgevonden en een straffe zeewind het ge smolten brons ais een boom heeft verwaaid. De idee hier achter verklaart Droppert: „Het is een fenomeen dat mij bezighoudt Het natuurlijke verval van de dingen door tijd en erosie en menselijke de structie: het voortijdig afbre ken en vernietigen van de na tuur, de grondstoffen en het ei gen geevolueerd bestaan." De verschijnselen groei en verval heeft de kunstenaar in deze zuil willen weergeven. Dertig jaar geleden kreeg Leen Droppert al de opdracht om een ontwerp te maken voor het pleintje in Vlaardinger- Ambaeht, een wijk die stief moederlijk was bedeeld wat betreft beeldhouwwerk. Met de uitvoering van de opdracht moest echter worden gewacht als een gevolg van een beper king van de gemeentelijke be stedingen. Ruim een jaar gele den - dankzij compenserende rijksmaatregelen in relatie tot de afbouw van de Beeldende Kunstenaarsregeling - werd Leen opnieuw in staat gesteld een ontwerp te maken voor het pleintje. Voor een aantal bewoners van de wijk is het toch wel even wennen, zo'n vreemd ob stakel in hun midden. Een paar kinderen die aan het spe len waren met een bal reageer den boos toen door zij Drop pert uit het juist geschoffelde plantsoen worden geroepen. Hun bal is er per ongeluk in te recht gekomen. „Wat doet dat moderne ding hier," roept er een. „Kun je die niet in je eigen tuin zetten. Wat moeten wij daar nou mee. Wij hebben hier liever een voetbalveld." VLAARDINGEN 4- Het Vlaardingse college 'zit' nog. De fractie van de Socialistiese Partij (SP) in de Vlaardingse gemeenteraad was gister avond voornemens het college 'onderuit' te halen. De SP had een interpellatie gevraagd over het gebruik door het Vlaardingse college van de, be gin deze maand van de agenda gevoerde meerjarenbegroting 1988-1991. Volgens SP fractoie- voorzutter Remi Poppe is de Partij van de Arbeid echter de grote boosdoener. „Een loop jongen voor de coalitie," noem de Poppe de PvdA-fractie. Tijdens de laatste raadsver gadering voor het zomerreces diende Poppe een motie in. Poppe vindt dat de coalitiepar tijen een ontduikingstaktiek hanteren in verband met de omstreden begroting. „Het col lege mag niet zelfstandig en los van de raad beleid vaststel len en uitvoeren. Onaanvaard baar," aldus Poppe, die ver volgde met „het college zal al le besluiten in moeten trekken en moeten wachten op de nieu we meerjarenbegroting die in de november vergadering be handeld gaat worden." Negen raadsleden, van de SGP/GPV, D66, CPN/PSP/PPR en SP stem den voor de motie, waarin het college werd 'verboden' de af gekeurde meerjarenbegroting als uitgangspunt te gebruiken bij het te voeren beleid voor het komende jaar. Momenteel wordt de omstreden begroting herzien, bewerkt en aangepast. „Iedereen die tégen deze mo tie van de SP stemt, is dus vóór de, eerder door allen af gekeurde meerjarenbegro ting," stelde Poppe kwaad. Hij verwachtte steun van alle ver tegenwoordigde partijen. Die steun kreeg hij niet. „Conse quentie is dat alles hij het oude blijft. De democratie is geweld aangedaan," aldus de SP-voor- man rond middernacht aan het einde van de interpellatie na de raadsvergadering. VLAARDINGEN - De deelne; mers aan het volleybalstrateh- toernooi, dat zich in de maand juni afspeelde op het terrein van de handbalvereniging De Hoü&ndiaan in Vlaardingen, zullen volgend jaar een ander onderkomen moeten zoeken voor het toernooi. Tijdens een van de wedstrij den in juni werd door enkele deelnemers een wasbak in een van de kleedkamers vernield. Voor de de Vlaardingse hand balvereniging is dit een aanlei ding om in het vervolg de kleedkamers niet meer open te stellen voor de deelnemers aan het volleybaltoernooi. Afgezien van dit minpuntje was het toernooi voor recrean ten een geslaagd evenement. Vijfendertig teams - het maxi maal aantal - hadden zich in geschreven voor dit toernooi. Als winnaar uit de finale kwam het team De Freggles., Tweede werd het team Mulder' en als derde eindigde het team Flip. Een speciale prijs, de fair-play-cup, ging naar het team Vlaardingen. MAASSLUIS De Stich ting Maassluis Maritiem zal alle zeilen bij moeten zetten om de Furie-ade, het jaarlijke maritiem evenement in en rondom de haven van Maas sluis, financieel haalbaar te maken. Om de kosten van de Furie-ade, die dit jaar op 3 oktober plaatsvindt te kunnen dekken hebben de organisato ren 40 Maassluise bedrijven verzocht deze manifestatie te sponsoren in ruil voor be drijfsreclame in de vorm van bijvoorbeeld speciale vlaggen of spandoeken. Vrijwel alle bedrijven heb ben inmiddels positief gerea geerd op dit verzoek. De ge meente Maassluis draagt eveneens een steentje bij in de kosten door 5000 gulden te storten in de kas van de stich ting. De kosten van de Furie- ade bedragen in totaal 27.000 gulden. Het stichtingsbestuur is zeer positief over het aantal te verwachten bezoekers. Vo rig jaar werden er 80.000 belangstellenden geteld. Voor de komende Furi-ade ver wacht zij zeker 100.000 bezoe kers te kunnen ontvangen. Het programma vermeldt in grote lijnen dezelfde onderde len als in de afgelopen jaren: ongeveer 200 stoomslepers, zeiljachten en allerlei andere vaartuigen die voor het me rendeel toegankelijk zijn voor het publiek. De Koninklijke Marine geeft acte de presence door middel van de mijnenve ger H.R. Maassluis en de H.R. Urania. Voor mensen die het niet op het water willen zoeken maar hoog in de lucht bestaat de mogelijkheid rondvluchten te maken met een helicopter en wellicht ook met een Dakota. In het luchtruim boven de ha ven worden verder enkele de monstraties verzorgd door stuntvliegers en een LynxTie- licopter. Voor verenigingen en clubs biedt een in de haven gelegen ponton volop ruimte om vanaf dit in het ooglopen- de 'podium' demonstraties te verzorgen. Langs de haven, maar ook op de markt en het kerkeiland worden allerlei activiteiten in braderieachtige sfeer georga niseerd, waar van alles te zien en te koop is. Uiteraard ontbreken ook op de Furie- ade de terrassen niet; want wie veel ziet en slentert wil zo nu en dan wel even de benen strekken en de inwendige mens versterken met een hapje en een drankje. In één opzicht verschilt de Furie-ade van dit jaar sterk met die van voorgaande jaren. Voor de eerste keer wordt dit maritie me evenement als het ware doorgetrokken naar het win kelcentrum de Koningshoek. Hiervoor wordt de aan de ha ven grenzende Keuchenius- straat volledig opgenomen in het zogeheten Furie-adepar- cours. Datzelfde geldt voor de P.J. Troelstraweg, waar bij garagebedrijf Van der Kooij een tentoonstelling van scheepsmodellen wordt inge richt. Om de verbinding tus sen Koningshoek en de haven v.v. gestalte te geven, kunnen bezoekers van de Furie-ade zich gratis laten vervoeren met paardentrams, een trein tje of rijdende reddingsboten. Ter gelegenheid van deze achtste Furi-ade wordt een eerstedagenvelop uitgegeven met een nieuw filatellezegel van de PTT-Maassluis waar op de Furie prijkt. De extra zegelopbrengst komt ten goe de aan de Stichting Maassluis Maritiem en de Stichting Hol lands Glorie. De PTT ver zorgt daarnaast een aantal activiteiten voor kinderen. De Stichting Maassluis Maritiem hoopt evenals vorig jaar te mogen rekenen op de inzet •van een aantal vrijwilligers. Zij kunnen zich vanaf nu aan melden bij Iep Kramer van de afdeling Voorlichting van de gemeente. Het telefoon nummer is 191X1. Verenigin gen en andere organisaties, die deel willen nemen aan de Furie-ade kunnen zich even eens bij Iep laten registreren.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1