'ZE PRIKKEN ALLEEN ALS JE ZE PEST De Kop van Zuid Keetschoppen l>U de Schiebruggen Gehoord in l||n 3 Kortaf |WiJ feliciteren i f Loodswezen vertrekt uit Maassluis GAB geeft cursus tekstverwerken wv ws het vrije volk opgedragen aan burgemeester Peper 'Zon zilvert rivier, Buiswater rampeit klokkend weg. IRagkranen staken plat land: p;Waar, oh Rotterdam, is nou je Manhattanline? Extra veerboot Burgerzaken Fietskijkmidclag Nieuwe wijkagent v-x^m r* Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM De kogel is door de kerk. Schie dam krijgt zijn ABC- (Albert Heijn, Blokker en C&A) vestiging in hartje stad. Achter de verval len pandjes van het Buitenhofje van Belois aan de Kreupelstraat en de panden aan de Lange Kerk straat moet een zogenoemd ABC-complex komen. Jarenlang was de gemeente bezig om de groot winkelbedrijven over de streep te halen. Vanmid dag presenteert wethouder Chr. Zijdeveld offici eel de plannen voor de vestiging van het zevende ABC centrum in ons land. Gesprekken Aantrekkingskracht r M .m Bij de steeg de Schotse Poort achter de Lange Kerkstraat en Kreupel straat in Schiedam zou de ingang van het ABC (Al- bert Heijn, Blokker en C&A) complex moeten ko men. (Foto Ed Egger- rnont) Buitenhofje Bijenbrood De Schiedamse school bioloog Roel van Raay geeft toelichting bij de bloemtjes en de bijtjes. iyAlleen wilde bewegin gen en een sterke zweet- lucht kunnen bijen aan zetten tot steken." (Foto Rob Comeider) Proestbui Griezelig vlaardingetvschiedam WOENSDAG 8 JULI 1987 stuM Schrijven naar. \y.'* Stukgoed .vX Het Vrije Volk X\\ Witte de WÜhstraat 25 vM* 3012 BL Rotterdam r>* Elk half uur gaan ze open, en omdat ze hun beste tijd heb ben gehad en de doorvaar- hoogte te laag is, worden ze vervangen. De Delfshavense Schiebruggen, tussen Rotter dams Centraal Station en Schiedam/Rotterdam-West. De bouw van twee nieuwe dubbelsporige ophaalbrug gen gaat tot 1993 duren en kost ongeveer 115 miljoen gulden. Het karwei, dat begin vorige maand Is begonnen, verloopt volgens het blad Koppeling van de Nederlandse Spoor wegen voorspoedig. Op één kleinigheidje na. De bouw- keet wordt gefrequenteerd door ongewenste bezoekers. Een van de bouwers: „In het begin misten we alleen soep en eieren. Later werden het agenda's en de sloffen van onze koffiejuffrouw... en het kopieerapparaat." Een inmiddels aangelegd stil alarm moet meer ellende voorkomen. De Nederlandse Spoorwegen waarschuwen inbrekers voor de laatste maal, want volgens Koppe ling krijgt de politie nu on middellijk na aanvang van het 'keetschoppen" een sein tje. Naar Blijdorp geweest met de kinderen. En met Klaas, een pienter 7-jarig baasje. De tocht werd in lijn 3 afgelegd, want al die auto's, daar vin dén kinderen tegenwoordig niets aan. De tram, of de bus, dat is pas een avontuur. Om van de metro maar te zwij gen. Lijn 3 rijdt over het Weena in Rotterdam en komt dus ook langs dat pand waar een auto half over het dak hangt. Alsof het over de rand is geschoten en bijna naar beneden is ge stort. Een spannend gezicht. Daar wilden we de kinderen op attent maken. Dus zeiden we: „Goh, kijk daar eens!!! Dat is wat!!! Tsjeempie." Klaas keek er even naar, draaide zijn hoofd terug en zei: „Oh, dat is een BMW." pe.veerdienst Maassluis-Ro- fenburg wordt uitgebreid met £oh tweede veerboot zolang de westelijke buis van de Bene- luxtunnel gesloten is in ver band met reriovatiewerkzaam- jieden van zaterdag 18 juli tot tn met zondag 16 augustus, poor het toenemende gebruik van het veer wordt verwacht 'dat er een grotere verkeers drukte zat onstaan bij de Bur gemeester de Jonghkade en tie Burgemeester Van der Lely- kade, in de wijk 't Hoofd. pe'openingstijden van de afde ling Burgerzaken van de ge meentesecretarie in Maassluis veranderen met Ingang van 'dlnSdag 21 juli. Vanaf die dag s deze afdeling op dinsdagen geopend van 8.00 tot 16.00 ur. Op de overige werkdagen Is het bureau van 8.00 tot 3.30 uur open. VLAARDINGEN Diegenen die de afgelopen maanden een fiets zijn kwijtge raakt, kunnen donderdag 16 juli op het Viaardlngse politie bureau (Delftseveer 6) terecht om te kijken of hun gestolen rijwiel is teruggevonden. De af gelopen maanden is er bij de polite een groot aantal gevon den fietsen binnengebracht. De fietskijkmiddag is van 14.00 tot 16.00 uur en is alleen toe gankelijk voor fietsbezitters die aangifte hebben gedaan van diefstal. De wijkagent van Holy-Zuid, Egbert van der Worp, wordt tij delijk vervangen door Leen de Ruiter. Inwoners van de wijk Holy-Zuid kunnen zich vanaf heden wenden tot de nieuwe wijkagent. i Wet echtpaar Vermeulen- p/oogd uit Vlaardingen vierde Bisteren het zestigjarig huwe lijksjubileum. Zowel Jan Ver- fneufen ais Alida Voogd zijn jgeboren Schiedammers. In '1827 beloofden zij elkaar op 7 juli eeuwige trouw in Schie dam. Gisteren werden zij gefe liciteerd door burgemeester A.A.J.M. van Lier in het bejaar dencentrum Uitzicht In hun te genwoordige woonplaats Vlaardingen fy'i&S yy>. z t MAASSLUIS Het Loods wezen gaat Maassluis na meer dan een eeuw verlaten. Alleen een enkele loodsboot aan de kade van de buitenhaven zal nog herinneren aan de tijd dat Maassluis en het Loodswezen een intensieve band met elkaar onderhielden. Het gebouw van het Loodswezen, inmiddels al bijna geprivatiseerd onder de naam Loodswezen BV, aan de Govert van Wijnkade wordt verkocht aan een firma in me dicijnen en cosmetica, Labaz- Sanofi. Deze firma heeft al panden in Maassluis aan de haven en het industrieterrein, maar wil de vrijkomende gebouwen van het Loodswezen kopen voor uitbreiding. De aankoop van de panden, officiéél eigendom van de Inspectie der Domeinen, gaat niet echt gemakkelijk. De gemeente Maassluis fungeert als tussenpersoon. Eerst koopt Maassluis de panden en dan koopt de Franse firma Sanofi de grond en de gebouwen weer van de gemeente. Volgens een gemeentelijke woordvoerder kan de zaak in het najaar rond komen. Sanofi gaat de gebou wen gebruiken voor kantoren en magazijnen. De gemeente is zeer ingenomen met deze transactie omdat dit extra werkgelegenheid met zich mee zal brengen. Het Loodswezen vertrekt naar Hoek van Hol land. f SCHIEDAM Het Geweste lijk Arbeidsbureau heeft nog plaats voor ongeveer twintig cursisten voor de drie weken durende dagopleiding Tekst verwerken. In samenwerking met het uitzendbureau Start en het Centrum voor Vakoplei ding voor Volwassen geeft het arbeidsbureau drie van deze cursussen gedurende de zo mermaanden augustus en sep tember. De kandidaten leren bier omgaan met een uitge breid tekstverwerkingssys teem waardoor ze bij uiteenlo pende bedrijven aan de slag kunnen. De cursussen zijn spe ciaal voor cliënten van het ar beidsbureau Nieuwe Waterweg Noord. Belangstellenden kun nen terecht bij het informatie centrum van het arbeidsbu reau in Schiedam Het ABC complex zal, zoals het er nu naar uit ziet, komen op de plaats waar nu nog de Hema is gevestigd in een nood gebouw en achter de Lange Kerkstraat en de Kreupel straat. De geruchten dat de Hema de tijdelijke plaats op de hoek Broersvest en Lange Kerkstraat gaat verrullen voor het braakliggende stuk grond achter de Hoogstraat (waar Schippersintemaat De Uitkijk stond), nemen toe. De kaalslag werd de afgelopen dagen met bulldozers geëgaliseerd. Een woordvoeder van Bijenkorf Be heer, eigenaar van de Hema, was gistermiddag niet bereik baar voor commentaar. Ook wethouder Zijdeveld was giste ren niet in de gelegenheid commentaar te geven. De afgelopen dagen voerde de wethouder van stadsontwik keling met tientallen betrokke nen en vertegenwoordigers van belangenorganisaties (winkeliers, bewoners en grootwinkelbedrijven) uren lange gesprekken in zijn kan toor op de zesde etage van het Stadskantoor. De gesprekken waren, volgens de stadsbe stuurder, van zeer vertrouwe lijke aard. Hij zei, op verzoek van de gerspreks-partners, niets over de bestemming van het gebiedje achter de Lange Kerkstraat naar buiten te brengen. Alle betrokkenen Is om geheimhouding verzocht. Zijdeveld sprak ook met de vertegenwoordigers van het Ahold concern (met 560 Albert Heijn vestigingen en vijf ABC centra de grootste kleingrutter in het land). Blokker en C&A. De zesde vestiging komt in Heerenveen. Een centrum in Amsterdam Zuid-Oost wordt momenteel gebouwd. De ope ning ervan vindt in september van dit jaar plaats. Het eerste ABC complex werd gebouwd in Lelystad, de" tweede kwam in Spijkenisse, een derde werd neergezet in Nieuwegein, num mer vier in Arnhem-Zuid en de vijfde vestiging wordt Amster dam Zuid-Oost. De ABC organisatie voert nog besprekingen met de ge meenten Hoofddorp en Sittard over de plaatsing van een cen trum. In Spijkenisse is in De Uitstraat duidelijk te zien wat de samenwerking tussen de drie grootwinkelbedrijven in houdt De Uitstraat wordt ge vormd door de winkels van de eerder genoemde drieman schap, een overdekte winkel- promenade met kleine boetiek jes. De winkels liggen op een steenworp afstand van Theater De Stoep. Het ABC complex kent een boven- en een bene denverdieping. P.W.A. Overdiep van Albert Heijn: „Een totaal voorzienin- Grootwinkelbedrijf op kaalslag Hoogstraat I?* v gen-pakket Is voor één groot winkelbedrijf alleen niet meer op te brengen. Gemeenten zien graag een grootwinkelbedrijf binnen him stadsgrenzen, want het heeft aantrekkingskracht. In 1982 hebben de ABC part ners de koppen bij elkaar ge stoken. Zonder dat een van de bedrijven de dupe wordt kan er nu toch een warenhuisach tig centrum komen. Alle dage lijkse, wekelijkse en maande lijkse benodigdheden van men sen verkopen we er. Altijd met een grote gemeenschappelijke hal, waarin elke week allerlei activiteiten plaatsvinden. Plaats voor een koffieshop en een winkelgalerij voor boetiek jes is eveneens ingedeeld." Grootste zorg voor de ge meente Schiedam was het feit dat enige bewoners van pan den in het gekozen gebied hun huis niet wilden verkopen. On geveer drie panden zijn nog niet in eigendom van de ge meente. Daar hoort onder an dere de sigaren- en tijdschrif- tenhandel van De Haard in het hoekpand bij en café Het An ker van de Schiedamse horeca ondernemer Jan van der Waard op Lange Kerkstraat 40. Met zijn echtgenote Rietje drijft Jan van der Waard sinds 33 jaar een drukbezochte en oergezellige kroeg dichtbij de steeg de Schotse Poort. Mevrouw Riet van der Waard: „Wij weten van niets officieel. Wij hebben nog geen tekening gezien, die zijn er vol gens de wethouder nog niet. De officiële plannen kennen we niet. Wij zitten hier juist op zo'n lekker punt. Mijn man en Ik willen dolgraag een café blijven runnen. Wij hebben zo onze vaste klanten. En het Is ons lust en ons leven." Het is juist dit punt bij de Schotse Poort waar naar alle waarschijnlijkheid de ingang komt van het winkelcentrum- pje. Afgelopen weekeinde en vorige week donderdag op de koopavond werden honderden winkelende Schiedammers on dervraagd. Op de vraag 'waar om?' er werd geïnterviewd" antwoordde er een: „Wij moe ten onderzoeken hoeveel, waarom, waar en wanneer de mensen hier winkelen. Ook wat de mensen leuk vinden, goed koop achten of interessant lijkt, onderzoeken wij door middel van de vraaggesprek- jes. En we proberen meteen uit te vinden waar de ingang moet komen van een eventueel win kelcentrum. De omloop en de doorloop door de stad wordt onderzocht." Vorige week presenteerde de Schiedamse afdeling van het CDA een zeer ambitieus plan voor de Schiedamse binnen stad. Op de plaats van de He ma bij de Kreupelstraat en achter de Lange Kerkstraat zou een multifunctioneel thea tercentrum moeten komen. Het CDA had de Hema een plaatsje toebedeeld bij het zo genoemde Gat van Bolmers, de steeg tussen de Broersveld en de brede Broersvest. Daar tegenover zou volgens het CDA de Schiedamse C&A zich kun nen vestigen. Het bouwplan voor een thea ter, bibliotheek en hotel met parkeergarage was groten deels Ingetekend en uitge werkt. Het CDA plannetje bete kende de redding voor de mo numentale pandjes aan de Kreupelstraat. De Historische Vereniging Schiedam (HVS) strijdt ai twee jaar om het ze ventiende eeuwse buitenhof, e voor het nageslacht te bewa ren. Momenteel is wel bekend dat de hoekpar den Kreupelstraat/Lange v ork- straat blijven staan. De HVS maakte onder aanvoering van bestuurslid HULA. Sondermeij- er een uiterst gedetailleerd en financieel haalbaar plan tot behoud van de vijf historische pandjes. De HVS heeft onlangs het tot in de details uitgewerk te bouw- en renovatieplan tesa- men met honderden handteke ningen van sympathisanten aangeboden aan wethouder Chr. Zijdeveld. Antwoord of een reactie van gemeentezijde bleef tot op he den uit „Het Is een haalbaar plan, financieel zowel als tech nisch. Schandelijk toch, dat we dan niets horen," aldus een te leurgestelde Sondermeijer, een van de weinigen die de afgelo pen dagen niet op Zijdevelds burelen was ontboden. „Terwijl wij zo hard knokken voor al het moois In de stad. Op zijn minst had ik een briefje ver wacht, maar niets heeft ons tot nu toe bereikt" SCHIEDAM „Zijn jullie toch niet een beetje bang? Vinden jullie bijen helemaal geen enge beesten?" vraagt Roel van Raay en kijkt vor send de groep rond. „Nee hoor, ikke niet ikke niet" roe pen de twintig kleuters om het hardst door elkaar heen. „Ze prikken alleen maar als je ze pest" De vierjarige Ja sper is wat stiller. jk ben al leen bang als ze op me af ko men," is zijn eerlijke ant woord. Als een van de laatste groe pen bezochten gisteren de leerlingen van basisschool De Notenkraker van het Bach- plein het bijenproject van het Natuureducatief Centrum aan de Harreweg. De Honingbij is de naam van het project dat ontwikkeld werd door de Werkgroep School en Natuur van het Bureau gemeentelijk Onderwijsconsulent. Het is speciaal bedoeld voor de lage re groepen uit het basisonder wijs. De afgelopen vijf weken ontving schoolbioloog Roel van Raay meer dan 800 kin deren in het centrum, in de volksmond beter bekend als Boerderij Lansbergen. Roel: „De belangstelling is erg groot geweest deze keer, en gelukkig zijn de reacties ook positief. Zowel de kinderen als de leerkrachten vonden het leuk om te komen. Op de open dag waren er bijna 300 mensen, toen leek de boerde rij zelf wel een bijenkorf." Op school hebben de kleu ters al wat voorbereidende lessen gehad, zodat ze al het een en ander weten van het nijvere insectenvolkje. Als wvTM w's Roel vraagt wat bijen eten wordt er niet gedraald met antwoorden. „Bijenbrood en honing," zegt de vijfjarige Sander, die kennelijk goed heeft opgelet tijdens de les. „En jam, bijen houden ook erg veel van jam," weet een meisje heel zeker. Geduldig legt Roei uit dat jam het lie velingskostje ls van een an der geel-zwart gestreept In sect Wanneer Roel voorstelt om allemaal een stukje bijen brood (stuifmeel vermengd met honing) op te eten, ver trouwt het jeugdig publiek hem niet helemaal. „Waar smaakt het naar?" wil men eerst weten. „Het ls lekker zoet en smaakt een beetje naar meel," vertelt Roel en peuzelt een paar stukjes op. Nadat hij het goede voorbeeld heeft gegeven is de aarzeling snel verdwenen en lusten ze ook wel een stukje. Ook het werk van de Imker komt aan bod. „Omdat de Im ker telkens de bijenkast open maakt en de honingraten weghaalt vinden de bijen hem helemaal niet aardig. Daar om rookt hij een speciale pijp met bijentabak, zodat ze niet te dicht bij hem komen," ver telt de bioloog, terwijl hij zich in een imkerpak hijst. Sander mag hem bij dit onderdeel as sisteren en wordt in een maanmannetjespak gestoken waarin hij bijna verdrinkt. Door een paar keer krach tig in de pijp te blazen vult Roel het lokaaltje met een verstikkende blauwe walm. Sander mag het ook even pro beren, maar in plaats van te blazen zuigt het vijfjarige im- kertje. Het gevolg is een be nauwde hoest- en proestbui achter het gaas van de im kers kap. Met een vuurrood hoofd weet hij zich uit het knellende pak te bevrijden. Met een glaasje water komt hij tijdens de diavoorstelling weer helemaal bij. Rijen leven altijd in een grote groep, die maar één ko ningin heeft," gaat Roel ver der. „Verder zitten er in een korf nog een paar honderd mannetjes, die heten darren, en veertig tot vijftig duizend vrouwtjes, dat zijn de werk bijen. In het voorjaar gaat de koningin op bruidsvlucht, dan vliegt ze uit met de darren. Het ls een soort wedstrijd tus sen de mannetjes, wie het hoogst kan vliegen mag met haar trouwen. Daarna hoeven de darren niks meer te doen. Ze maken geen cellen schoon in de raat, ze verzorgen de larven niet en ze halen ook geen voedsel. Ze worden zelfs door de vrouwtjes gevoerd. Maar in het najaar worden ze wei uit de kast weggejaagd of gedood." vertelt Roel. Dat laatste wekt verbijste ring bij het jeugdig gehoor. „Maar uit de eitjes komen toch weer nieuwe manne tjes?" vraagt een jongetje be zorgd. Roei kan hem snel ge-" ruststellen: „Ja hoor, elk1 voorjaar worden er weer een_ paar honderd nieuwe manne tjes geboren, want ook In de bijenwereld vinden ze 't zon der mannetjes niet zo gezel lig." Na een half uurtje dia's storten de kleuters zich met enthousiasme op de praktijk opdrachten: honing proeven en keuren, kaarsen maken van echte bijenwas, de spui-» len van de imker bekijken en de bijenkasten bezichtigend buiten in de boomgaard, Christel (4) vond het toch een beetje griezelig bij de bijen kasten. „Er kwam zomaar een bij op mijn hoofd zitten en ook zaten er een paar op mijn jurk. Maar honing proe ven vond ik leuk. Ik heb een heleboel op," vertelt ze glun derend. Voor Minou (5) liep het bezoek aan de boomgaard minder goed af, als enige van de groep werd zij gestoken. Ze is echter snel over de schrik heen, en als ze even la ter een waskaars mag rollen is het l. ed helemaal geleden. „Als je ze niet opjaagt of agressief maakt zuilen ze zel den zomaar steken," aldus Roel, die zelf ook bijenhouder is geweest. „Alleen wilde be wegingen en een sterke zweetlucht kan ze daartoe aanzetten. Met kinderen ls het toch lastig te voorkomen dat ze de bewegingen maken. Maar we hebben hier nu meer dan 800 kleuters gehad, waar onder tot nu toe 8 slachtof fers. Dat is minder dan l per cent, dus de schade valt mee," besluit hij lachend.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1