Geen parkeervergunningen voor bewoners Sclaavenburgh Hema Vlaardingen VERKOOPSTER ...Meubelen voor het leven vanaf het begin af aan HET WAAIGAT Grote Kerk gebouwd op rivierduin Eerste meisjes afgestudeerd aan Rijnmond-MTS Kampioenschappen dulkplankhangen in Jubilerend Zwembad Groenoord Coöperatie Museum heeft hard geld nodig Vlotten bouwen en sporten voor Jeugd Reisinformatie Kunstaankopen Q5"^Wi astr grenen meubelen m het vrije volk wv WS ÊÊSÜSS329* SMS VLAARDIN GEN „Het parkeerbeleid in het centrum gaat voor bij aan menselijke aspecten." Dat was de meestgehoorde kritiek gisteravond tijdens de extra vergadering van de commissie voor ver keer en vervoer in Vlaardingen. Het colle ge van burgemeester en wethouders houdt vast aan het besluit om geen parkeervergunningen te verstrekken aan be woners van het Sclaav- enburgh en de nieuw bouw rond de parkeer garage Afrol. Wat de laatste plaats betreft kreeg het college steun van fracties PvdA en CDA. Tegen stemden WD, SGP/RPF/GPV EN DE SP. Huurcontract vraagt minimaal 32 uur per week Leeftijd 16-18 jaar Inlichtingen: Hema Vlaardingen Tel. 010-4341811 _o=m nmnnaLjfif BOB^gggBB Markt 57 - Vlaardingen - Telefoon 010-4343685 Van links naar rechts Ellen Janse, Helga Heij en Annemieke Brandse: minder goed doen dan een man?" (Foto Ruud Prins) Waarom zouden wij technisch werk Jezelf bewijzen Bedenkingen Campagne Enkelingen vlaardingen- Schiedam VRIJDAG 10 JULI 1987 SCHIEDAM De vreemdste Schiedamse kampioenschap pen worden aanstaande zon dag in het gemeentelijke bui tenbad Zwembad Groenoord gehouden. Vanaf 12.00 uur hangen meisjes, jongens, mannen of vrouwen met hun armen en handen aan de ho ge, duikplank boven het diepe bad van het, dit jaar jubile rende, zwembad. Boven het vijftig meterbad van Zwem bad Groenoord, 30 jaar gele den geopend, strijden plaats genoten om de hoogste eer. Wié zich langst vast kan hou den pan de hoogste spring plank mag zich om vier uur Schiedams kampioen dulk plankhangen noemen. Deze hele week kunnen belangstel lende nog even oefenen tus sen 19.00 en 20.00 uur. De" Zwembad-directie heeft voor,deze merkwaardige kampioenschappen speciale regels opgesteld. Het is niet de eerste keer dat de kampi oenschappen plaatsvinden. Vorig jaar is er ervaring op gedaan tijdens een plank- hangdag. Bij het piankhan- gen mag de deelnemer abso luut niet geholpen worden door anderen. Het is de han gers verboden om hand schoenen of ander bescher mend materiaal te dragen. Het hangen aan de plank mag alleen aan de handen en/of de armen. Het aantal pogingen is maximaal drie keer. De deelnemers aan de wed strijden zijn verdeeld in twee categorieën: van 13 tot en met 16 jaar en van 16 jaar en ouder. Jongens en meisjes, dames of heren, doen in aparte klassen mee. Opgeven bij de kassa van Zwembad Groenoord aan de Schiedam- seweg 138, Schiedam. Deel name aan de kampioenschap is gratis. Deelnemers moeten wel entreegeld betalen. In lichtingen. tel. 4706971. if tu SCHIEDAK. Ondanks dona ties en subsidies is het bestuur van het onlangs geopende Na tionaal Coöperatie Museum nog met helemaal uit de geld zorgen. De financiering van de I renovatie van het pand Lange i Haven 84/hoek Appelmarkt is J numin of meer rond, maar be- 5 stuurslid H. van der Lee voor- i ziet dat het nog lastig gaat worden om jaarlijks het begro- te exploitatie-tekort van 20.000 gulden op te brengen. 1 „Uiteindelijk heb ik er wel ver trouwen in dat het zal lukken, j het is niet zo dat het museum in gevaar is. Alleen zal er eik jaar door iedereen keihard aan getrokken moeten worden. Het wo(df nog een hele heisa om I dat klaar te stomen," aldus Van der Lee. Hij bestrijdt hard- j nekkige geruchten, waarin s wordt gesuggereerd dat het museum 340.000 gulden subsi- 1 die heeft gehad en financieel verder op rozen zit. „Klinkklare nonsens," zegt het bestuurslid. „De hele renovatie kostte 340.000 gulden. Daar voor hebben we van de ge meente een eenmalige subsi die gehad van 75.000 gulden. Daarnaast hebben we 250.000 gulden kunnen lenen, zodat we nog met een direct investe ringstekort van 15.000 gulden zitten. Nu hebben we voor on geveer dat bedrag aan giften ontvangen van het coöperatie ve bedrijfsleven, bedoeld om het museum te verfraaien. Het zou er echter best eens op uit kunnen draaien dat we ge noodzaakt zijn dat geld te ge bruiken om het investeringste kort te dekken." Tegenover de jaarlijkse ge meentelijke subsidie van 30.000 gulden staat een be drag van 50.000 gulden aan rente, aflossing en andere vas te lasten. Elk jaar zal het mu seum dus zelf 20.000 gulden opbrengen uit donaties, contri buties en de winst van het bij het museum behorende win keltje. Van der Lee: „We wer ken uitsluitend met vrijwilligers, dus goedkoper kan het wat dat betreft niet. Waar .we het van moeten hebben is dat de men sen in de regio ons gaan steu nen. Er zijn hier in de streek zoveel mensen bij de Coöpera tie betrokken geweest, ik hoop dat velen daarvan geregeld het winkeltje zullen aandoen. Of natuurlijk lid worden van de Vereniging Vrienden van het Coöperatiemuseum. Dat kan al door tien gulden over te maken op giro 2182502. Maar meer is uiteraard ook welkom." De bewoners van de nieuw bouw aan de Afrol vallen niet onder de belanghebbenden-re geling die geldt voor het cen trum. Gratis voor eigen deur parkeren is er voor hen niet bij. In het huurcontract van deze woningen is een regeling opgenomen dat de huurders, door bemiddeling van Patri- monium's Woningen - de eige naar van de nieuwbouw aan de Afrol - kunnen beschikken over een plaatsje in de nabijgelegen parkergarage. Kosten: ƒ56,80 per maand. De betreffende huurders, voornamelijk minder bemid delde ouderen waarvan slechts een enkeling in het bezit is van een auto, menen dat zij, net als de andere bewoners van de Af rol en het centrum, recht heb- r H<rO De bewoners van de nieuw bouw aan de Afrol moeten nu hun auto duur parke ren. (Foto Rick Keus) ben op een gratis parkeer- plaatsje op de openbare weg in dit gebied. De clausule in het huurcontract die hen hier van uitzondert noemden zij giste ren vaag. Zij hadden niet be- grepen dat ze niet onder de be langhebbenden-regeling zou den vallen. Volgens GA.W. Boender (PvdA) 'varen de bewoners van te voren echter voldoende ingelicht in het huurcontract: „Er stond duidelijk in dat er geen vrije parkeermogelijkhe- den in de naaste omgeving wa ren." JA. Bulva, namens de WD, twijfelde echter ook aan de eenduidigheid van het huur contract en vond dat vanuit menselijk oogpunt gezien, er een uitzondering gemaakt moest worden voor het handje vol autobezitters aan de Afrol. Ü<rt> --ff De kwestie Afrol wordt op nieuw besproken in de volgen de raadsvergadering. Voor de bewoners van het Sclaavenburgh is de kans ,op gratis parkeren definitief «ver keken. De commissie, met uit zondering van de SP, ging tak koord met het voorstel om.de parkeergarage onder het Sclaavenburgh vrij te maken voor de bewoners. Volgens CDA-wethouder Chris van Rhoon (verkeer en vervoer) wordt het parkeerprobleem van de Sclaavenburgh-bewo- ners veroorzaakt doordat; de parkeergarage onder de wo ningen voor een deel in beslag genomen wordt door anderen dan de bewoners zelf. Hij kwam dan ook met het voor stel om het huurcontract met derden op te zeggen en de vrij gekomen plaatsen aan de .be woners aan te bieden. De huur prijs bedraagt ƒ53,50 r'per maand. De aanwezige bewo ners lieten gisteren echter dui delijk horen dat ze er weinig voor voelen een dergelijk be drag maandelijks op te Koes- ten. rjf Voor de autobezitters dfè nu onder het Sclaavenburgh par keren, maar daar niet wanen, opperde Chris van Rhoon -de mogelijkheid dat zij hun auto verhuizen naar de parkeerga rage AfroL Deze slechtlopende garage wist gisteren overigens een half miljoen aan WIR-pre- mie binnen te slepen, zo vertel de een verheugde Van Rhoon tussen neus en lippen door'tij dens de commissievergade ring. &s. p» m M-iWa ft VLAARDINGEN - Het bureau sportieve recreatie in Vlaardin gen heeft voor de jeugd van zes tot twaalf jaar twee weken vol vakantie-activiteiten in pet to. Tijdens deze weken kunnen de kinderen kanovaren, vlotten bouwen en sporten. Er worden speurtochten uitgestippeld, er is een zeskamp en nog veel 'meer. Dit gebeurt allemaal in de Vlaardingse Holywijk en de Broekpolder. De periode waarin dit gebeurt is van maandag 27 juli tot en met vrijdag 7 augustus, op i doordeweekse dagen van 10.00 tot 16.00 uur. De kinde ren de aan de vakantie-activi teiten mee willen doen betalen een gulden per dag. Informatie. - tel. 4355888 toestel 169 of ?49. SCHIEDAM Turken en Marokkanen die in de vakantie naar hun geboorteland ver trekken kunnen een informa tiefolder halen bij Turkse en Marokkaanse verenigingen, koffiehuizen en welzijnsinstel- lingen in Schiedam. In deze folder staat informatie over in entingen, schoolvakanties, uit keringen, voorschotten en reis documenten. De folder die ook adres en tekst bevat is tevens de bestellen bij het bureau Voorlichting van de gemeente Schiedam, Schiedam. Emmaatraat 1, m* fwa so* "w -if <*-" i» i1 VLAARDINGEN - Het ge meentelijk kunstbezit van Vlaardingen is uitgebreid met een aquarel van Dik Kats en twee zwart-wit foto's van foto graaf Arie Wapenaar. De foto's van Arie Wapenaar waren te zien op de tentoonstelling Vlaardingers tonen muziek. Op een foto staat de Vlaardingse pianist Ben van der Linden af gebeeld, op de andere de Vlaardingse chansonier Corne lls Pons. Beiden zijn, al wer kend, op sfeervolle wijze op de plaat vastgelegd. Dit massief grenen programma biedt veel mo gelijkheden. c.a.: hoogslapers - halfhoogslapers - éénper soonsbedden - buro's - kinderbedden - schuifdeurkasten Waai eens aan...dan laten wij U de vele moge lijkheden zien. VLAARDINGEN - De Grote Kerk op de Vlaardingse Markt is naar alle waarschijnlijk heid gebouwd op een rivierduin, daterend uit de Vlaardingen-cuituur (2700-2050 voor onze jaartel ling). De Vlaardingse archeologische werkgroep Heliniurn begint binnenkort met proefboringen op het kerkplein om te ontdekken of de kerk in derdaad op een grote, natuurlijk ontstane, zand heuvel staat De theorie dat er een rivierduin moet liggen onder de Grote Kerk is afkomstig van oudheid kundig adviseur van de gemeente J.M. Morree. Deze bijna afgestudeerde archeoloog heeft zich "gespecialiseerd in de eeuwenoude Vlaardingen- cuituur. Enkele tientallen jaren geleden werd de ze cultuur ontdekt tijdens opgravingen aan de Ary Koplaan in Vlaardingen. Naast wat eens een kreek was geweest troffen de 'schatgravers* de overblijfselen aan van een nederzetting uit deze periode, die gebouwd was op een rivierduin. Rivierduinen zijn natuurlijke opeenhopingen van zand, ontstaan langs brede wateren. Door andere vondsten en verdere studie kwam Morree tot de conclusie dat er meer rivierduinen in een logische volgorde op een vrij rechte lijn liggen in het Waterweggebied. Die lijn loopt volgens Morree ook over de vrij hoog gelegen Vlaar dingse Markt. Het interessante van rivierduinen is, dat het destijds aantrekkelijke plaatsen wa ren voor een nederzetting. Een hoog en droog plekje in het verder drassige poldergebied, dat Vlaardingen eens was. De archeologische werkgroep Heliniurn, die de laatste jaren weer een opleving kent wat het le denaantal en de activiteiten betreft, begint bin nenkort met een gericht onderzoek op de markt, onder leiding van J.M. Morree. Lange buizen gaan dan de bodem in om de samenstelling van de grond onder het kerkplein te onderzoeken. Ais blijkt dat er na een dunne laag klei, leem en veen ettelijke meters zand in de bodem zitten, dan weet de archeologische werkgroep genoeg. Dat is het bewijs dat de Grote Kerk op een zand duin is gebouwd en dat de theorieen van J.M Morree over de ligging van deze duinen kloppen. Met de proefboringen wordt nog gewacht tot de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente hier voor toestemming verleent. De gemeente Is wel iswaar eigenaar van het kerkplein, maar de kerkvoogdij heeft het in beheer. mm* s/ssy/jy. SCHIEDAM Aanstaande maandag, nog geen week na de diploma-uitreiking, beginnen ze aan hun eerste baan als as sistent-opzichter bij het Ge meentelijk Woningbedrijf in Den Haag. De keuringsarts heeft ze al gewaarschuwd: 'Pas goed op jezelf, want je komt in een harde mannenwe reld terecht.' Maar ze zijn wel wat gewend. In de vier jaar dat Annemieke Brandse (21) en Helga Heij (20) samen met zo'n 750 jongens op de Rijn mond MTS zaten, was het aan tal meisjes altijd op de vingers van een hand te tellen. Helga en Annemieke, die bei den de richting bouwkunde de den, zijn de eerste meisjes die op de Rijnmond-MTS hun stu die met succes hebben afge rond. Ellen Janse (19) is net klaar met haar stagejaar en hoopt volgend jaar door de stromen naar de HTS, richting elektrotechniek. Spijt van hun afwijkende studiekeuze hebben de dames nooit gehad. .Als Ik over moest doen zou ik weer precies hetzelfde kiezen," ver klaren ze eenstemmig. Makkelijk was het in het be gin zeker niet „Het eerste jaar vond Ik heel erg zwaar, omdat je dan eigenlijk nog helemaal nika weet," vertelt Helga. „Ik kwam van de MAVO, vergele ken hierbij stelt dat niet zoveel voor. Je zit wel eens te balen als je elk weekend huiswerk moet maken terwijl je vrien dinnen vrij hebben, dan is het een kwestie van doorzetten. Het was echt een enorme om schakeling, maar het kan wel, dat blijkt. Je moet van thuis uit gestimuleerd worden en er zelf ook helemaal achter staan, anders red je het niet. Want ook in latere jaren blijft het aanpoten." Daarbij kwam ook nog dat de meisjes zich moesten zien te handhaven tussen honder den jongens, die vaak in geen jaren bij een meisje in de klas hadden gezeten. Eigenlijk was dat heel leuk. vinden ze alle drie, maar je moest je wel eerst duidelijk bewijzen. Anne mieke: „In het begin word je overal nagekeken en zitten ze je de hele tijd te pesten. Maar je leert vanzelf wel om een weerwoord te geven, anders boren ze je de grond in. Later, als ze eenmaal weten wat ze aan je hebben, vangen ze je toch ook wel heel leuk op." Ook de technische kennis en vaardigheden van de meisjes werden nogal eens in twijfel getrokken. Ellen: „In de klas dachten ze vaak: Ach, 't ia een meisje, die kan dat vast niet. Pas als je laat zien dat je "t kunt en nog goede cijfers haalt ook gaan ze je serieus nemen. Maar ze kunnen niet nalaten een grap te maken als je een mooi cijfer hebt. 'Zeker een af spraakje met de leraar ge maakt', krijg je dan te horen. Op 't laatst zeiden we dat zelf al, toen was de lol er snel af." Ellen en Helga hadden alle bei wis- en natuurkunde in hun MAVO-pakket, maar wisten ei genlijk niet goed wat ze daar na wilden gaan doen. Beiden kwamen via-via op de MTS te recht. Helga: „Een vriendin die hier ook op school zat bracht me op het idee. Ik ben toen eens gaan kijken, en het leek me wel wat. Ik wist niet wat me allemaal te wachten stond toen lk eraan begon, maar nu ik erop terugkijk denk ik dat het een heel goede keus is ge weest". Bij Annemieke zitten de technische beroepen in de fa milie. Zo komt zij al jaren bij het architectenbureau waar haar vader werkt over de vloer. Uit die tijd dateert haar belangstelling "oor bouwkun de. „Mijn ouders hadden in het begin wel hun bedenkingen bij mijn keuze. Ze vonden mij he lemaal het type er niet voor. Maar toen het goed ging wa ren ze er hartstikke blij mee," vertelt ze. Annemieke liep stage bij een architectenbureau in Rotter dam, waar ze meedraaide in de renovatie en vcei achter de tekentafel zat. Helga deed praktijkervaring op bij de wo ningbouwvereniging In Schie dam „Het werk was heel geva rieerd, ik heb daar erg veel ge leerd. Administratief werk, te kenen, maar ook assisteren bij het heien op de bouwplaats," aldus Helga, Ondanks het intensieve sta gejaar hebben de meisjes toch een beetje het gevoel dat ze in het diepe worden geworpen als ze volgende week aan de slag gaan. Annemieke daarover: „Ze wilden ons wel graag heb ben, want toen de directeur bij mijn sollicitatie hoorde dat er nog een meisje met diploma was, kon Helga ook meteen ko men. Maar dat het moeilijk voor ons kan worden weten we ook. Als opzichter zal je toch ook bepaalde dingen tegen mannen moeten zeggen, en het is maar de vraag of die dat pikken van een vrouw. Eigen lijk te gek voor woorden na tuurlijk, want waarom zouden wij dat werk minder goed doen dan een man?" Adjunct-directeur J. Meijer van de Rijnmond-MTS valt zijn oud-leerlingen van harte bij. De school Is begonnen met een uitgebreide campagne om meer meisjes te interesseren voor een technische opleiding. „Het bedrijfsleven begint nu pas heel langzaam rijp te wor den voor het opnemen van vrouwen in technische beroe pen. Vijf jaar geleden was de sfeer er nog niet naar, toen was het voor technisch opge ,ws 'Anu lelde vrouwen zelfs moeilijk om aan de bak te komen. "ZëfJs het er nu naar uitziet zal hef'ia de jaren '90 zelfs noodzakelijk zijn dat meisjes en jonge vrou wen arbeidsplaatsen in' de technische sector gaan bezet ten, omdat het aanbod vanuit de mannelijke beroepsbevol king daalt. Vandaar dat wij nu actief meisjes aan het werven zijn," zegt hij. Vlot somt Meijer de redenen j op waarom zijn school zo wéi nig vrouwelijke leerlingen telt: „Om allerlei redenen wordt meisjes op scholen ontraden om wis- en natuurkunde te We zen, daarnaast zien ouders htm dochter niet zo snel in 'e'ön technisch beroep. Verder -vin den de vriendinnen het Vaak een gekke keus, maar vlak dbk de zelfonderschatting niet bit. In veel gevallen kunnen en wil len ze het wel, maar durvenze het niet aan." Om de school voor mie) aantrekkelijker te maken pro beert de leiding zoveel moge lijk vrouwelijk personeel aan te stellen, hoewel dat vooral In de technische vakken erg moeilijk te vinden is. TeVens worden met subsidie van* het Ministerie van OnderwjjsTjien twintigtal toeleverihgssehblen uit de regio intensief met voor lichtingsmateriaal bestookt. „We richten ons met name op de onderbouw, zodat de meis jes hun vakkenpakket nog Op de MTS kunnen afstemmen. Ik verwacht niet direct resultaat. Maar binnen 5 tot 10 jaar moet het effect van de campagne toch merkbaar zijn, uiteraard mede als gevolg van maat schappelijke verschuivingen en nationale acties als 'Kies Exact'. Tot die tijd zullen meisjes bij ons op school he laas enkelingen blijven, en* dat zeg ik met spijt," aldus de ad junct-directeur.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1