'Even overpakken, anders kun je 't wel schudden' OHRA wil ook een ziekenfonds beginnen In memoriam Kreupelstraat: dierbaar stukje Schiedam voor de bijl voor ABC mém WIJ feliciteren Geen extra bijdrage bij inschrijving HBO-student Rechtbank R'dam legt transport- schjedam bedrijf stil Boekenverkoop wv ws C-7 O Zuidbuurt mm VLAARDINGEN - De stichting Vlaardingen voor Ontwikkelingssa menwerking (VLOS) gaat de vriendschap- band met de Filippijnse zusterstad Bacolod voor nog onberperkte tijd voort zetten. Pas als afzonderlijke groe pen hier en in Bacolod direct contacten onder houden, ontslaat de VLOS zich van de taak als bemiddelaar. Vergissing Krabbelen Timmerkamp VLAARDINGEN Stichting Coerke Sociale woningbouw W/0" iff li I Bulldozers De Kreupelstraat zoals ie er nu bij staat: dichtgespij kerd en beklad. Het grootste deel van het smeedijzeren' hek is gestolen. (Foto Ed Eggermont) Land van Belofte V HET VRIJE VOLK Schiedam 4 MAANDAG 13 JULI 1987 V>^KV. V. v. 'Pogingen om vrouwen in te brengen mislukt' Door MARCEL POTTERS ROTTERDAM „Een stu dent- in het Hoger Beroepson derwijs moet bij inschrijving 1292 gulden collegegeld betalen en «geen cent meer. Een HBO- instelling mag volgens de wet daarnaast geen extra bijdrage vragen als voorwaarde om ie mand in te schrijven." Herman Otten, vierdejaars student aan de Hogeschool Rijnmond in Rotterdam, is sterk gekant tegen het feit dat HBO-instellingen bij inschrij ving van studenten meer geld vragen dan wettelijk voorge schreven om zogenaamde „ex tra voorzieningen" te financie ren. Het gaat hier volgens hem om „enkele tientjes tot meer dan „vijfhonderd gulden." De wet op het Hoger Beroepson derwijs schrijft in artikel 37 lid 3 echter voor dat pas tot In schrijving wordt overgegaan als het collegegeld is voldaan. „De inschrijving," luidt dit ar tikel, „wordt niet afhankelijk gesteld van een andere gelde lijke^ bijdrage dan dit college geld."" Otten wijst er op dat diverse instellingen in het Hoger Be roepsonderwijs momenteel studenten dreigen uit te sluiten als - bovenop het collegegeld geen extra bijdrage wordt ge leverd. „Veel studenten zijn ook niet op de hoogte van de wettelijke voorschriften," zegt hij. „Zij krijgen een rekening thuisbezorgd met een bedrag dat varieert van 1292 gulden tot om en nabij de tweeduizend gulden. Dat extra geld is dan bestemd voor een studenten- fonds een collectieve verzeke-' ring, een bijdrage in de leer middelen en noem maar op. De studenten denken vaak dat het allemaal wel in orde zal zijn en maken het bedrag vervol gens netjes over." Herman Otten had een zelfde soort situatie reeds meege maakt bij de Hogeschool Rijn mond, alhoewel er hier naar zijn mening sprake is van een vergissing. In afwachting van verdere ontwikkelingen besloot 'Rijnmond' bij het inschrijven van-^studenten voorlopig niet meer dan het vereiste college geld te vragen. Oólc de landelijke studenten- bond,heeft deze kwestie inmid dels opgepakt. „Als we dit aan kaarten bij het college van Be roep voor de wet op het HBO worden we gegarandeerd in het gelijk gesteld," zegt Otten. „Tot nu toe krabbelen de mees te instellingen al weer terug. Het is allemaal ook zo logisch als wat, omdat de studenten volgens de wet studiefinancie ring niet meer dan die 1292 krijgen voorgeschoten. Alles wat daar bovenop komt is puur op;vrijwIllige basis." M Hetministerie van Onder wijs en Wetenschappen heeft inmiddels erkent dat het vra gen .van méér dan 1292 gulden bij inschrijving onwettig is. „Dat is onmogelijk," zegt A. in 't - Groen, plaatsvervangend hoofd voorlichting bij het mi nisterie. „Er kan extra geld worden gevraagd, maar er moet dan duidelijk omschre ven worden om welke diensten het gaat. Het is evenwel uitge sloten dat dit als voorwaarde bij het wel of niet inschrijven van een student wordt ge steld." Otten tenslotte: „Mijn advies aan alle studenten in het Ho ger Beroepsonderwijs is 1292 gulden collegegeld te betalen. Op het moment dat er wordt geweigerd de inschrijving te voldoen moet de betrokkene meteen contact opnemen met de landelijke studentenvak bond." Deze bond is telefonisch te bereiken onder nummer 030-316464. Een zeer hechte directe band tussen bijvoorbeeld Filippijnse vrouwen, vissers of anderen en gelijksoortige Vlaardingse or ganisaties is er nog niet. De VLOS vindt dat daarom haar taak nog niet is beëindigd. De stichting komt tot dit be sluit in een uitgebreid evalua tierapport over het Filippij nenproject. Hierin constateert zij dat de poging om recht streekse contacten tot stand te brengen tussen bijvoorbeeld vrouwen in Vlaardingen en Ba colod of kerken daar en hier nog niet is geslaagd. De ko mende tijd krijgt dit onderdeel van het project de nadruk in de activiteiten van de VLOS. Wel meent de organisatie er in geslaagd te zijn om de Vlaardingse bevolking bewust te maken van de problemen van een derde wereld-stadje. Dit werd bereikt door een aan tal manifestaties, verschillen de thema-avonden en twee fo totentoonstellingen, waarmee de VLOS de afgelopen twee jaar de Vlaardingse gemeen schap bestookte. Voor de voorzetting van het Filippijnenproject zoekt de stichting een nieuwe coördina tor. De huidige. Dirk van Cam- penhout, heeft zich terugge trokken. Belangstellenden voor deze functie en vrijwilligers voor onder meer vertaalwerk, de organisatie van thema avonden en de begeleiding van diverse projecten kunnen zich aanmelden bij de VLOS, Cor nells Houtmanstraat 2a, tel. 4601877. kortaf ROTTERDAM De econo mische kamer van de Rotter damse rechtbank heeft be paald dat een transportbedrijf in Bergschenhoek de komende zes maanden geheel moet wor den stilgelegd. De rechtbank is daarmee tegemoet gekomen aan een vordering van het Openbaar Ministerie, omdat de betrokken ondernemer on danks een voorlopige maatre gel van de officier van justitie door bleef gaan met het op slaan van chemisch afval op zijn terrein. Dat heeft de Rot terdamse persofficier van jus titie mr. H.W. Samson-Geer- lings vrijdag bekend gemaakt. De betreffende transporteur heeft al gedurende tien jaar aanwijzingen gekregen van lo kale en regionale overheden om zijn milieu-onvriendelijke activiteiten te staken. SCHIEDAM Volstrekt bewegingloos en met geslo ten ogen hangt Aard Belle meer dan anderhalve mi nuut aan de plank. Dan be ginnen zijn armspieren te trillen en komt er een verbe ten trek op zijn gezicht. Met uiterste krachtsinspanning trekt hij zich nog een maal aan de plank op, maar is het gebeurd. Onder het slaken van een wilde kreet plonst hij in het water van het die pe bad van Zwembad Groe- noord. Zijn tijd: 1.59 minuut, de beste tot dan toe gister middag tijdens de Schie- damse kampioenschappen springplankhangen. „Dat valt me helemaal niet tegen, ik heb namelijk niet geoefend en doe dit voor het eerst," zegt de 22-jarige Aard, nog nahijgend van de inspanning. „Het is natuur lijk maar een geintje," ge woon wel leuk om te doen. Het is het moeilijkst om goed te hangen, dat kost het meeste kracht. En dan ga je op een gegeven moment glij den, hè, dan moet je snel weer even optrekken en overpakken, anders kun je het wel schudden," legt de ti telkandidaat uit. Zo lang mogelijk aan je blote handen aan de duik- plank hangen, daar ging het om tijdens het traditionele jaarlijkse kampioenschap springplankhangen in het gemeentelijke openlucht zwembad Groenoord. Maar liefst 36 deelnemers hadden zich aangemeld om voor de twee bekers te strijden, waaronder zeven meisjes. Vooraf is het vertrouwen in eigen kunnen bij de mees te mannelijke deelnemers in de categorie boven de 17 jaar volop aanwezig. „Ik moet zo eten, dus ik ga even 10 minu ten hangen en dan .bekijken jullie het verder maar," meldt een van hen overmoe dig terwijl hij het trappetje naar de plank bestijgt. „Val len! Loslaten! Daar gaat-ie hoor, jè!," zo wordt hij door zijn concurrenten vanaf de kant aangemoedigd. Als hij na amper anderhalve mi nuut de plank los moet laten, stijgt er een oorverdovend hoongelach op. Sommige andere deelne mers hebben het ook niet makkelijk. Terwijl een broodmagere kampioenskan didaat hangend aan de plank de meest vreemde grimas sen trekt, roepen zijn vriend jes hem toe: „Hé Danny, doe jij aan botjes building? Dat wisten we helemaal niet!" Applaus en bewondering is er echter voor de 9-jarige Roswita Saez. Nadat het frê le meisje uit haar rolstoel is getild wordt ze voorzichtig de trap op gedragen en aan de plank gehangen. Ze lacht verlegen, maar heeft intus sen wel een ijzeren greep op het hout. Telkens als ze dreigt op te geven weet het publiek haar daar met luide aanmoedigingen van te weerhouden. Na één minuut en 55 seconden stort ze uit eindelijk hoofdschuddend in het water. Met die tijd wint ze met ruime voorsprong de eerste prijs in de categorie meisjes tot en met 16 jaar. „Het was weer een gezellig en geslaagd evenement, maar ik had ook niet anders verwacht," zegt badmeester Robert van Leeuwen terug blikkend. „We hebbenvan daag een aantal bijzonder krachtige kerels aan het werk' gezien, de kwaliteit van de deelnemers was iang niet slecht. Alleen de op komst bij de dames viel me wat tegen. Maar je moet ook maar - durven om daar als meisje te gaan hangen, met ai die jongens langs de kanL" De overige prijswinnaars: André Velthuizen (jongens tot en met 16 jaar, 1 minuut 46 seconden), Johan Snep (jongens boven de 16 jaar, 5 minuten en 7 seconden) en Sandy Schel (meisjes boven de 16 jaar, 1 minuut en 9 se conden). x >vv c\V. De 9-jarige Roswita Saez stal de show tijdens het kampioen schap spring plankhangen in het Schie- damse zwem bad Groe noord. Met haar hangtijd 'van 1 minuut en 55 secon den bleef zij iedereen de baas. (Foto Ruud Prins) Vanaf vandaag worden In de hoofdbibliotheek In Schiedam (Lange Haven 131) afgeschre ven boeken voor volwassenen en jeugd verkocht. De oude, maar wellicht nog interessante collectie, komt voor het publiek beschikbaar omdat de maga zijnen van de bibliotheek wor den opgeruimd. Het betreft vooral romans, studie- en jeugdboeken. De boeken lig gen voor een zacht prijsje da gelijks op de gebruikelijke ope ningsuren te koop. De bouwspeelplaats Zuid, ook wel het Timmerkamp ge noemd, op het Hoofd in de Schiedamse wijk De Gorzen, draalt vanaf vandaag weer op volle toeren. De timmerplaats annex fietscrossbaan heeft een uitgebreid programma opge steld voor de zomermaanden. Dagelijks is het terrein geo pend voor jongeren in de leef tijd van zes tot en met twaalf jaar. De kinderen kunnen natuurlijk timmeren, zagen en de tradi tionele hutten bouwen, maar er staan ook vijf crossfietsen klaar. Er zijn volop spelletjes te doen, zoals vliegers maken, fi guurzagen, gutsen, vuurtje sto ken en aardappelen poffen. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de opgeknapte container die op het veldje staat. De ope ningstijden van het timmer kamp zijn van 13 juli tot en met 21 augustus: maandag, woens dag en vrijdag van 13.00 tot 16.00 uur, dinsdag en donder dag van 11.30 tot 16.00 uur. Toegang bedraagt 1 gulden per kind. De limonade kost een kwartje. Inlichtingen, teL 4732411. De stichting Coerke, een over koepelende organisatie waar- binnen tien vrouwenorganisa ties verenigd zijn die zich alle bezighouden met uitvoerend werk op het gebied van eman- cipatie, heeft een nieuwe folder-, uitgebracht. Hierin geeft de stichting onder meer een over-,, zicht van de emancipatie-akti-,, viteiten die zij Jaarlijks organi-,.., seert. Enkele van deze cursus- n sen en aktiviteiten zijn: een cursus feministische theologie, een oriëntatiecursus informati ca, een cursus vergadertech niek, thema-bijeenkomsten en studiedagen. Voor meer infor matie kunnen belangstellenden ierecht bij de stichting Coerke, P.K. Drossaartstraat 65, tel. 4351280 (maandag en donder dag van 12.00 tot 16.00 uur, dinsdag de gehele dag). Wegens werkzaamheden is de Zuidbuurt woensdag 15 juli een dag afgesloten voor autover keer. Fietserskunnen we! ge bruik maken van de Zuidbuurt. Voor automobilisten is er die dag een route uitgestippeld die loopt via het Geuzenptein en het nieuw aangelegde tracé van de Van Boendaleweg. Via deze route komen de autobe stuurders weer uit op de Zuid buurt. Het echtpaar Roozendaai-Den Boer viert vandaag het 60-Jarig huwelijksjubileum. Namens de Vlaardingse gemeenschap wer den zij vanochtend in hun wo ning aan de Marnixiaan In Vlaardingen gefeliciteerd door burgemeester A.A.J.M. van Lier. De 81-Jarige'M. Roozen- daal is geboren In Benshop. C. den Boer werd in 1908 in Krim pen aan de Lek geboren. In de geboorteplaats van C. den Boer gaven de echtgenoten el kaar het ja-woord in 1927. UTRECHT/ROTTERDAM Het verzekeringsconcern Stad Rotterdam Is niet langer de enige maatschappij die een ei gen landelijk ziekenfonds wil beginnen. Concurrent OHRA stuurt deze maand ook een aanvraag daartoe naar staats secretaris Dees (volksgezond heid). Stad Rotterdam leverde een dergelijk verzoek een half jaar geleden in bij de Zieken fondsraad. OHRA Is bang „enkele tiendui zenden" particulier verzekerde ambtenaren te verliezen met de op stapel staande privatise ring van ambtelijke diensten, zoals de PTT. Algemeen direc teur B. Huesmann van OHRA heeft dat vrijdag meegedeeld. Het bedrijf is met 400.000 Indi vidueel verzekerden de op één na grootste ziektekostenverze keraar van Nederland. Werknemers die als gevolg van eventuele privatiseringen hun ambtenarenstatus verliezen en onder de loongrens komen, zullen zich bij een ziekenfonds moeten aansluiten. OHRA hoopt deze groep op te vangen binnen het op te richten eigen ziekenfonds dat Medi Zorg zaf gaan heten. Lukt dat niet, dan betekent dat volgens Hues mann voor OHRA jaarlijks een schadepost van enkele tiental len miljoenen guldens. „Verder werken er bij ons vijfhonderd mensen en die willen we aan het werk houden". De algemeen directeur ver wacht „niet direct" dat er ar beidsplaatsen zullen verdwij nen als de aanvraag niet wordt gehonoreerd, maar houdt er wel rekening mee. Volgens hem voldoet de aanvraag voor de oprichting aan alle eisen die de Ziekenfondswet aan een ziekenfonds stelt. Door HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Lang stonden ze op de 'dodenlijst' van het Schiedamse gemeentebestuur. Lang wisten vrienden en be wonderaars de executie uit te stellen. Maar nu ls de laatste overredingskracht uitgeput Het Buitenhofje van Belois dat vriendelijke rijtje huizen met het smeedijzeren hek er voor naast de HEMA wordt gesloopt „We hebben gedaan wat we konden," zucht Sjef Jansen, secretaris van de His torische Vereniging Schiedam. „Het nageslacht kan ons niets verwijten." Zo gaat weer een monument tegen de vlakte: het Buitenhof je van Belois is al in 1741 ge bouwd door de Schiedamse stadsarchitect Rutger van Bol'Es toen bleek dat de be jaardenwoninkjes daar niet te renoveren waren. Van Bol'Es zette in plaats van de onbe woonbare krotjes een rijtje huisjes neer die voor de acht tiende eeuw ruim en comforta bel waren. Zij dienden als be jaardenwoningen tot diep in de twintigste eeuw en pas twee jaar geleden overleed de laat ste bewoonster die haar huisje omwille van haar gevorderde leeftijd toegewezen had gekre gen. Rutger van Bol'Es maakte korte metten met de bebou wing die hij in zijn tijd op de Kreupelstraat aantrof. Zijn he dendaagse collega, aannemer H.J.A. Sondermeijer, lid van de Historische Vereniging Schie dam, volgde dat voorbeeld niet. Enkele jaren geleden pre senteerde hij een plan om het buitenhofje te restaureren. Volgens zijn berekeningen zou den er enkele moderne woon eenheden voor één of twee per sonen in kunnen worden ge bouwd tegen een huur van tweehonderd vijftig gulden per mmmm mam V///,. maand. Zo zouden de huisjes blijven wat ze twee en een hal ve eeuw geweest waren; histo rische voorbeelden van sociale woningbouw. Het plan Sondermeijer bleef leuig in studie. Maar het maakt geen enkele kans tegen de zeer kapitaalkrachtige concurren tie die inmiddels is opgedoken. Albert Heijn, Blokker en C A (ABC) willen tussen Lange Kerkstraat, Kreupelstraat en Herenstraat een winkelcom plex opzetten, compleet met parkeergarage. Daarvoor moet ook een deel van de hui zen aan de Lange Kerkstraat wijken. Achttiende eeuwse huisjes tegen het gewéld van het he dendaagse grootwinkelbedrijf: dat kón niet goed aflopen en het is ook niet goed afgelopen. Het gemeentebestuur heeft de drie grootwinkelbedrijven van harte welkom geheten. Dat een vertrouwd stukje Schiedam daarmee voorgoed zijn karak ter verliest, telt niet in een tijd, waarin de wind van het no nonsense beleid en het snelle geld zelfs waait in de verga derkamers van linkse gemeen tebestuurders. En monumentenzorg? Monu mentenzorg is druk bezig de waardevolle gebouwen die zijn neergezet tussen 1830 en 1930 te inventariseren. Het oudere Buitenhofje van Belois is mo menteel geen serieuze aan dacht waard. Dus krijgt Schiedam recht tegenover de middeleeuwse kerk een nieuwe tempel, een tempel van de jaren tachtig, een heiligdom waar niet God, maar de Mammon vereerd wordt. Een kolos van baksteen en beton die de Schiedammers moet lokken met massapro- Juktie: plastics, voedsel, tex tiel. Schiedam krijgt er een ex tra architectonische tegenstel ling bij. Daar zal de toezeg ging, dat het nieuwe complex zal passen In het geheel van de stad weinig aan veranderen. Want het Schiedamse stads beeld is altijd beheerst door laagbouw: alleen de Grote Kerk, de Beurs en de molens langs de vesten staken boven de daken uit. Met name die Grote Kerk kon de omgeving domineren, juist omdat er in de omgeving absoluut geen concurrentie was: de wijk tus- De Kreupel straat in de ou de tijd. Eet grachtje waar volgens de overlevering Lidwina op het ijs ten val kwam is in 1890 gedempt. Het was een buitengewoon smerig water tjewant het diende als open riool voor het hele gebied tus sen de Boter- siraat, de Hoog straat en het Broersveld. Niet voor niets stond Schiedam traditioneel be kend als Zwart Nazareth, de grootste stink- stad van het hele land. (Re productie Jerry Lampen sen de Boterstraat, de Lange Kerkstraat en de Broersvest bestond uit een doolhof van straten en stegen, waar de ge wone mensen in lage huisjes woonden. Dat karakter heeft de wijk tot het eind van de Jaren zestig behouden. Daarna kwamen de bulldozers. Het kostte weinig moeite om die smalle sleuf van een Herenstraat, om de Schot se Poort, om de Otterbuurt, met de grond gelijk te maken. En het Doeiehofje moest wij ken voor een houten HEMA. Zo ontstond een nieuwe binnen- atadsvlakte als extra parkeer terrein voor het winkelend pu bliek. tv® - De oude buurt had sentimen tele waarde voor de rechtge aarde Schiedammer. Het was een herkenningspunt. Op de plaats van de huidige HEMA rees nog een molenstomp op, waar zich ook de halte bevond van de Kethelse bus. In de Kreupelstraat - wist ledereen - was Lidwina van Schiedam uitgegleden op het ijs, waar mee haar bijna veertigjarige lijdensweg begon. En menigeen wist, dat oude familieleden ooit nog In het Buitenhofje van Belois hadden gewoond. Het was een dierbaar stukje Schiedam en de hele ou de bewoners duldden het eind van de Lange Kerkstraat tussen de Kreupelstraat en de Broersvest nog aan met de traditionele en al lang niet meer officiële naam. Want daar had je de allermooiste straatnaam die Schiedam ooit heeft gekend: Het Land van Belofte. De ironie van de geschiede nis wil, dat vlakbij die plek een nieuw Land van Belofte terug keert, een land van belofte in de stijl van de late jaren tach tig. Een complex waar je snel en efficiënt je disco-kleding, je barbecue-set en het eten voor de volgende week bij elkaar kunt graaien. Want dankzij de parkeergarage kun je met Je auto heel dicht in de buurt van die heerlijkheden komen. Als ze het echt bont willen maken, dan dopen ze het nieuwe win kelcentrum ook nog officieel tot Land van Belofte. Vanwege de aansluiting bij Schiedams verleden of zoiets.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1