Extra controle Benelux- tunnel Nog nooit was het zo druk op Jeugdland mm ri Wie betaalde de Stroganoffsaus? Bp- Met een mes cheques halen Haast maken met bom in woonwijk 'Straks hebben we helemaal geen vrije t|id meer!' jgjggS wv ws Bedrijfsongeval Margriet opent Seamen's Center m» s WERKLOOSHEID PER GEMEENTE Jeugd Rijimiondband gaat naar Taptoe Breda WÊÊs Geen beunhazerij met haring mm 1 m SCHIEDAM VLAARDINGEN - Door het aan tal schoolverlaters dat zich in de maand juni op de arbeidsmarkt heeft gestort is de dalende ten dens van de werkloosheid in de Waterwegregio ruw doorbroken. J. A. van Lent, direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg Noord. (Foto Arie Wape naar) Met één van de Jeugdplandpetten op het hoofd aan de slag op een bijzondere home trainer. Huisvrouw Massaal Bezetting Lekker joh Belachelijk HET VRIJE VOLK schiedam- vlaardvigen DINSDAG 14 JULI 1987 Werkloosheid is weer gestegen Het Gewestelijk Arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg Noord telde vorige maand 334 werk-, zoekenden meer in haar be stand, waaronder bijna 200 schoolverlaters. De vraag van de werkgevers steeg met 40 tot 356 openstaande vacatures. In' totaal werden er vorige maand 90 nieuwe vacatures ingediend, een groot verschil met mei, toen waren het er nog 210. Deze cijfers zijn bekend ge maakt door het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Water weg Noord. Volgens directeur J.A. van Lent is stijging van de VLAARDINGEN - Tijdens de afsluiting van de westbuis van de 'Beneluxtunnel, van zater dag 18 juli tot en met maandag 17 augustus, houdt de Vlaar- dingse politie intensieve con trole op de naleving van de verkeersmaatregels. Er gelden gedurende de afsluiting specia le regels in verband roet de verkeersveiligheid. Automobi listen die zich schuldig maken aan overtredingen kunnen re kenen op een extra hoge boete. Ook op de toevoerwegen van rijksweg 4 is de politiecontrole verscherpt tijdens de renova tie van de westbuis van de Be neluxtunnel. De politie treedt streng op tegen weggebruikers die zich schuldig maken aan zaken als keren, achteruit rij den. en vluchtstrook rijden. Al le weggebruikers wordt gead visee gebruik te maken van de omieidingsroute via de Van Brienenoordbrug. Het verkeer uit de richting yiaardingen-Schiedain naar Hoogvliet maakt gedurende deze periode gebruik van de óostbuia van de tunnel. Wegge bruikers moeten daarom reke nen op tegemoetkomend ver keer en mogen niet harder rij den dan 50 kilometer per uur. Om veiligheidsredenen mogen motorvoertuigen met aanhan ger geen gebruik maken van de tunnel. Voor dit verkeer is er een omleidingsroute via de Van Brienenoordbrug. SCHIEDAM Twee man nen uit Rotterdam, 21 en 23 jaar, hebben onder bedreiging van een mes een bewoners van de Schiedamse Jan Eijlstraat cheques afhandig gemaakt. Het duo drong de woning bin nen en maakte zich meester van de cheques. Later zondag avond werd het tweetal op aanwijzingen van de beroofde Schiedammer aangehouden bij het Schiedamse NS station Nieuwland- De twee Rotter dammers zijn door de politie ingesloten. Zij worden ver hoord over hun daad. SCHIEDAM Een 51-jarige veiligheidsinspecteur uit Zeist is bij het controleren van een staalconstructie bij het Schie damse bedrijf HCG aan de Westfrankelandsedijk van een steiger gevallen. Een plank be gaf het onder het gewicht van de man en brak doormidden. De man is met verwondingen naar het Schiedamse Schie- landziekenhuis gebracht. l ROZENBURG - Hare Ko ninklijke Hoogheid prinses Margriet heropent op dinsdag 8 september het Seamen's Cen ter Dé Beer in Rozenburg. Het centrum is voor enkele miljoe nen guldens gerenoveerd. Nief alléén voor. zeevarenden die met hun schip in de Euro- jioort- en Botlekhaven verblij ven staat het vernieuwde cen truin ter beschikking, maar ook Voor andere passanten. werkloosheid een normaal ver schijnsel in deze periode waar in veel schoolverlaters op zoek gaan naar een baantje. „Maar er is de afgelopen jaren een te ruglopende trend wat de aan melding van schoolverlaters bij het arbeidsbureau betreft. Steeds meer jongeren gaan ge ruime tijd voordat zij de schoolbanken verlaten zelf op zoek naar een baan," aldus de directeur. Verder is de werkloosheid in deze regio, net zoals in de rest van het land, voornamelijk toegenomen in de sectoren me taal en handel, bij kantoren en in het onderwijs. Van Lent vindt het nog te vroeg om een conclusie te ver binden aan de toegenomen werkloosheid enerzijds en het verminderde aanbod van nieu we vacatures anderzijds. Maar voorzichtig denkt hij dat de onzekerheid bij scheepswerven in de regio en het effect hier van op toeleveringsbedrijven wel eens een rol kan spelen. De vraag op de arbeidsmakt' in deze regio blijft tot nog toe achter bij de prognose van het arbeidsbureau voor dit jaar. Het arbeidsbu' \u had ge dacht 2000 ope:.- aande vaca tures binnen te krijgen in 1987. Het eerste half jaar is al voor bij maar het arbeidsbureau heeft slechts 900 vacatures kunnen registreren. v ,.s. Mannen Vrouwen Totaal Schiedam 2294 1305 3599 Vlaardingen 1849 1284 3133 Maassluis 711 411 1122 Rozenburg 265 C41 506 Hoek van Holland 137 73 210 Maasland 31 M 65 Totaal 5287 3348 8635 SCHIEDAM De groot ste wens van de Jeugd Rijn mond Band (JRB), Schie dams enige jeugdcorps, gaat eind augustus ln ver-; vulling. De Jeugd Rijn mondband treedt dan op tij dens Nederlands bekendste taptoe in Breda. Fantasti sche resultaten van de Jeugd Rijnmondband. tij-, dens concoursen in het land hebben de organisatoren van de befaamde Taptoe Breda er toe aangezet het Schiedamse jeugdcorps te vragen. 1 Onlnags behaalden de Schiedammers tijdens een concours in Rijnsburg bij de show- zowel als bij de marswedstrijden een eerste prijs. Liefhebbers die geza menlijk met de JRB, bijna 50 jaar, de Taptoe Breda willen bijwonen kunnen kaarten bestellen. De Tap toe Breda wordt op vrijdag 28 augustus gehouden. Kaarten per persoon 35,-, inclusief vervoer. Bestellen via Henk de Groot, tel. 4703421 of Klaas de Wit, tel. 4735262. m Twee meisjes vlak voor het opstijgen. (Foto's Arie Wapenaar) SCHIEDAM - „Hé ga je ook naar Jeugdland," galmde het gisteren door de Schie damse binnenstad. Ruim 900 Schledammertjes trok ken naar de feestelijke ope ning an het negende Jeugdland. Op het erf bij het Stadskantoor lieten de Jeugdlandfans zich de gra tis suikerspinnen en zakken popcorn, zoet of zout, goed smaken. Volgens organisa tor Joop van Broekhoven boekte Jeugdland een abso luut record met de opening; „Het is nog noo.'t zo druk geweest." Zeker 600 zonnepetten en minstens zoveel ballons deelde de Jeugdlandploeg uit aan de bezoekertjes. Van de vele attracties, was de goochelaar Willy Wight wel de grootste trekker. Met clownachtige goocheltruuks en Arabisch klinkende to verspreuken wist hij zijn jeugdige publiek te hypnoti seren. Grote belangstelling genoot ook Neel de Rodeo kameel, veel kindei-en lieten zich verleiden tot een ritje tussen de bulten van het na- maak-lastdier. Voor de ech te kleintjes onder de Jeugd- landbezoekers was er een draaimolen met vliegtuig jes. De officiële opening van Jeugland, door wethouder Luub Hafkamp (Cultuur), verliep niet helemaal vlek keloos. Voor deze gelegen heid had de organisator van het kinderfestijn, een ingenieus apparaat uitge dacht. Een bord met de tekst 'Jeugdland geopend' zou onthuld worden als de wethouder een hockey-bal tegen een luikje aan de voet van het bord zou slaan. Het apparaat, vooraf grondig getest door de organisator, weigerde echter op het cru ciale moment. „Zeker tien keer heb ik dat ding getest, en het werkte als een mui- ze vaL Eén tikje van de bal en het bord werd zichtbaar. Uitgerekend als het moet, doet 'ie het niet. Maar ja, it's all in the game, en de pret kon het gelukkig niet drukken," aldus uitvinder Joop van Broekhoven. De komende twee weken trekt Jeugdland met ver schillende sport- en spelon- derdelen alle Schiedamse wijken in. SCHIEDAM Het PSP/PFR-raadslid Bart de Leede en het D66-raadslid Harry van Doorn hebben vraagtekens geplaatst bij een vorige week gemaakte excur sie. Het duo stelde schriftelij ke vragen over het uitstapje aan het college van burge meester en wethouders. Het gaat om een dagtocht van ge meente-ambtenaren, gemeen teraadsleden en journalisten naar de Amercentrale in Geertruidenberg en naar het Lingehavenproject in Gori- Chem- „Wat zijn de totale kosten van de excursie?" en „wegen de kosten van de tocht op te gen de baten ervan?" vraagt het duo zich af, dat zich sinds jaar en dag bezig houdt met het bekritiseren van gemeen telijke 'snoepreisjes'. De raadsleden wilen weten hoeveel de busreis, de boot tocht, de lunch en het diner (heerlijk, met soep voor, ko gelbiefstuk met stroganoff saus, groenten, aardappelen, rode of witte wijn van het huls en aardbeien met ijs en slagroom na) de gemeente hebben gekost. Ook wi! het duo weten hoe en door wie het aantal deelnemers aan dergelijke excursies worden geselecteerd. De betrokken excursie was bedoeld voor de leden en plaatsvervangend leden van de raadscommissies voor Economische Aangelegenhe den en voor Financiën en Openbare Nutsbedrijven. Vooral de fractie van de CPN maakte zich in het verleden druk over door de gemeente gemaakte kosten voor derge lijke ultstapjes.De CPN-ers gaan nooit mee met 'snoep tochtjes'. „Wij wilden een beter in zicht krijgen ln het nut van dergelijke evementen voor de gemeente Schiedam. Daarom zijn we zelf maar eens mee gegaan," aldus het vragen stellende duo, dat zich tijdens de tocht over de Amer en de Merwede in de zon koesterde op het bovendek van de boot. Het duo liet zich tijdens de dag de limonade, het bier, de wijn. de broodjes, de salade en het warme eten in het res taurant in Hoornaar goed smaken. ROTTERDAM De Explo sieven Opruimingsdienst (EOD) is gevraagd haast te maken met het opruimen van een mogelijk aanwezige vlieg tuigbom aan de achterzijde van het pand Bellevoystraat 29 in de Rotterdamse wijk Mid delland. De renovatie van ze ven naburige panden in de Bel levoystraat dreigt in het slop te raken. De aannemer die ai is begon nen met de rest van de oneven straatzijde zal de gemeente Rotterdam -7500 gulden per week schadevergoeding vra gen als hij op de EOD moet wachten. Tevens loopt de ge meente Rotterdam het risico subsidie van het rijk dit jaar mis te lopen voor de zeven panden in de buurt waar de bom mogelijk ligt. Een bewoonster in Middel land meldde al twee jaar gele den aan het gemeentebestuur dat er mogelijk een vliegtuig bom in de grond zit Zij zou de bom in de Tweede Wereldoor log uit een Engels vliegtuig hebben zien vallen. Een onderzoek van de ge meente Rotterdam heeft ultge- dat het Engelse vlieg tuig werd geraakt door Duits luchtafweergeschut en snel hoogte verloor waarna de be manning twee bommen van Ie der 250 kilo afwierp. Door de geringe hoogte explodeerden de bommen niet. Eén projec tiel viel op de wasserij van Borgh en Zonen in de Belle voystraat 75 en kon daarna worden opgeruimd. De tweede bom viel vermoedelijk in de achtertuin van nummer 29. Door REIN WOLTERS ROTTERDAM Kunnen we straks van 's morgens vroeg tot 's avonds laat boodschap pen doen? Als het aan staats secretaris Evenhuis (Economi sche Zaken) ligt komt die mo gelijkheid er. Hij wil de weg ef fenen naar gespreide ope ningstijden. Zijn vorige week gelanceerde ideeën zijn slecht gevallen bij de middenstand. Dat blijkt uit een door Het Vrije Volk gehou den rondgang. Niemand van de ondervraagde winkeliers ziet voordelen aan een drasti sche verandering. Het winkel personeel, en ln hun spoor de Dienstenbond FNV, hebben evenmin een hoge pet van Evenhuis' plannen op. De staatssecretaris laat de winkeliers de keus hun deuren straks te openen tussen 06.00 en 18.00 uur of van 12.00 tot 21.00 uur. Andere tijden wijst de bewindsman af. De al be staande avondwinkels blijven buiten de nieuwe regeling. Winkels die 's ochtends geslo ten blijven mogen in plaats van een koopavond per week een koopochtend hebben. Wel geldt dat zowel dag- als avondwinkels ten hoogste 52 uur per week open zijn. Verkoopster E. Radder van de kantoorboekhandel Koopman aan de Fransestraat in Vlaar- dingen geeft als reactie: „Geen goed plan. Ik ben naast ver koopster ook nog huisvrouw. Als een veranderde winkeltijd verplicht wordt, zoek ik een andere werkkring." J. Zeeman van de gelijknamige ijzerhandel aan het Broersvest in Schiedam en voorzitter van de winkeliers vereniging in die straat zegt eveneens vee! be zwaren te hebben. „De ope- ningstijdbn van winkels geven al jaren stof tot discussie. Maar ook nu is de oplossing niet nabij. De huidige regeling is best goed." „Het openstellen van winkels 52 uur per week is ruim vol-' doende," vindt A.J. Slobbe van het American Importhouse in het winkelcentrum Zuidplein in Rotterdam. De penningmeester van de winkeliersvereniging vervolgt: „Andere openings uren is in een winkelcentrum - als hët onze een moeilijke zaak. Het wórdt een rommeltje, een niet te coördineren affaire. Ik zie geen enkele noodzaak om de huidige openingstijden te veranderen. Als Je de huidi ge koopavond In aanmerking neemt dan zie je na acht uur nauwelijks nog klanten in de zaak/Dus wat voor zin heeft het om dan elke dag tot negen uur open te zijn?" Voorzitter J.M. Uljee van de winkelpromenade Boulevard- Zuid in Rotterdam: „Een ver andering van de winkelope- iTngstijd heeft alleen succes als het massaal gebeurt." Uljee is directeur van een snelgroei end banketbakkersbedrijf met vier filialen en dertig mensen in dienst. Hij denkt: „Een andere winkeltijd geeft onherroepelijk problemen voor het personeel. Ik denk niet dat het Juicht om elke dag tot negen uur in de avond te werken. In mijn bran che zie je na vijf uur 's mid dags nauwelijks nog klanten. Ik denk dat het verstandiger is om de huidige openingstijd te handhaven." W. van Beurden van slijterij- wijnhandel Barrique aan het' Slotplein in Capelle aan den IJssel: „De huidige regeling voldoet prima. Waarom veran deren? Het geeft alleen ver warring bij de klanten." Voor zichtigheidshalve toch: „Maar als de concurrent van ope ningstijd verandert, ga ik mee. Dat kan niet anders. Je verliest omzet als je niet meegaat." Een andere mening dan de winkeliers heeft de in het Zuid plein winkelende mevrouw J. Zaanen: „Andere openingstij den? Nou....niet gek! Doen, kun je nog eens kiezen. Je bent nu gebonden aan winkel en overdag of tijdens de koop avond. Ja, van mij mag een uitbreiding wel. Ach, voor het winkelpersoneel vinden ze toch wel een oplossing. Daar zit ik niet zo mee. Niet dan?" Interieurverzcger B. de Koning (drie filialen in Rotterdam en Voorschoten en werkgever van 14 mensen) denkt daar anders over. „Hoe krijg ik mijn perso neel bereid om langer te wer ken? Dat betekent een nog zwaardere belasting. Extra personeel aannemen? Vergeet het maar. Veel bedrijven, en daartoe behoort het mijne ook, werken met een minimale be zetting. Dat is het gevolg van de teruggevallen economie. Néé, ik ben niet gelukkig met een verandering. Zoals het nu gaat kan een~verantwoorde be drijfsvoering nog net. Elke ver zwaring kan funest uitpakken." Mevrouw W. Verboom van de gelijknamige fotohandel aan de Spuiweg In Dordrecht zegt on omwonden: „Voor mij géén nieuwe openingstijden. Onzin. Het invoeren betekent het Inle veren van vrije tijd. Kleine mid denstanders, die vaak 60 tot 70 uur werken, voelen hier niets voor." L. Wijnen, bestuurder van de Dienstenbonden FNV, staat niet helemaal afwijzend tegen over de voorstellen van de staatssecretaris. Hij waar schuwt wel dat de plannen mo gelijk voordeel bieden aan het grootwinkelbedr.'jf ten koste van buurtwinkeiiers. „Dat zou sluiting van de winkel op de hoek tot pevolg kunnen heb ben. Hiervoor moeten we zorg vuldig waken. De dienstverle ning aan bijvoorbeeld ouderen mag niet in gevaar komen." Woordvoerder J.J.M. van der Meer van Vroom en Drees- mann in Amsterdam: „Ons be drijf past niet direct in de plan nen van de regering. Zoals het voorstel er nu ligt is het geen nuttige verandering voor een warenhuisconcern als het onze. In onze opvatting kan het in sommige gevallen wel zinnig zijn om tot zeven uur open te blijven. Wij willen eerst de voorstellen goed bestuderen voordat een definitief stand punt mogelijk is." Op de Beijerlandselaan in Rot terdam is het echtpaar Piet en Ko Hensen duidelijk verdeeld. Zij, desgevraagd: „Lekker jöh, langer winkelen. De winkels mogen dag en nacht open." Hij: „Niet zo ouwehoeren, Ko. De melden achter de kasa wil len ook naar hun vrijer. Zou jij het leuk vinden als ik pas mid den in de nacht thuis kom?" Zij: „Nee jochie, maar winkelen is toevallig leuk en 's avonds zeker." Hun dochter Miranda: „De winkels hoeven voor mijn 's morgen niet open. Ik lig tot 12 uur in bed. Geen werk, weetjewei, 's Middags ga ik pas op pad." „Beginnen we nooit aan!" ant woordt chef-slager A. Plas van het Vleescentrum aan de Breestoep in Spijkenisse op de vraag of de slagerij in de toe komst op andere tijden open gaat. „De mensen komen snel hun vlees kópen want ze willen in het zonnetje zitten. Ik zie trouwens 's morgens om zes uur geen klanten op de stoep staan. We houden de ope ningstijd zoals die nu is. Bas ta!" Mevrouw E. van Putten van het gelijknamige groente- en fruit- bedrijf aan De Olm in Krimpen aan den IJssel heeft evenmin waardering voor de plannen van Evenhuis. „Slechte zaak," zegt ze. „Wanneer moet het personeel dan eten? En hoe zit het 's winters als het vroeg donker is. Wij zijn 's morgen gebonden aan de veiling. Néé, onze winkel blijft open op de gewone tijden. Per week is een opening van 52 uur genoeg," benadr Jkt ook zij. De woordvoerster van Elsky Herenmode aan de Henegou werlaan in Rotterdam laat er geen misverstand over be staan: „Belachelijk. Als een af wijkende winkelopening wordt toegelaten weet het publiek straks helemaal niet meer waar het aan toe is. Bovendien: een winkelier is toch geen duizend- poot? Straks kunnen wij op het sociale vlak helemaal niet meer functioneren." Mevrouw T.E. van Zuijfen van het gelijknamige lederhuls aan de Meent In Rotterdam is voor zichtiger met commentaar. „Tsja, als de grote winkelbe drijven omschakelèn, moeten we als kleine winkeliers mee doen. Maar op voorhand zeg ik: niet doen." Dan nog de bij Maxis in Hoog vliet winkelende mevrouw G. Kasbergen: „Ach, wat langere openingstijden," zegt ze schouderophalend. „Dat is leuk voor mensen met een dik ke knip. Ik heb een uitkering en moet elk dubbeltje om draaien. Mijn winkelbezoeken zijn dus beperkt. Voor mij zou het geen bezwaar zijn als de huidige winkeltijden met de helft worden bekort. Ik heb toch geen geld om te kopen laat staan o.n uitgebreid te winkelen.' ROTTERDAM Vishandelaar Ad. J. Visser uit Rotterdam heeft onterechte beschuldigin gen geuit over beunhazerij in de haringhande! in de Maas stad, Samengevat is dit het antwoord dat loco-burgemees ter drs R. den Dunnen hem heeft gestuurd op een brief met klachten. Volgens vishan delaar De Visser verkopen in Rotterdam ruim 200 beunha zen haring en valt er voor de bonafide vishandel geen droog brood meer te verdienen. Den Dunnen bestrijdt de be schuldiging In de brief: „Het aantal haringselzoenstand- r plaatsen Is van 15 in 1984 toe genomen tot 54 in 1987. Uw opmerking over 200 in de straat berust op een misver stand."/ Volgens de wethouder is de uitgifte van vergunningen voor haringstallen in de straat sinds wel 1983 vergemakkelijkt door een wetswijziging. Die zegt nu dat het begrip 'voor onmiddel lijke menselijke consumptie ge reedmaken' nu ook geldt voor haring die ter plaatse wordt schoongemaakt en dat hier voor geen vestigingsvergun ning meer noodzakelijk is.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 2