Schiedamvlaardingen 10 Uitgeschoten goed siert de bermen Vrouwenorganisaties zitten met problemen Wijnhavenbuurt jubelt om winkels Klachtenregen over files Hillegersberg Watervallen: nleiuw spel op Jeugdland Wedstrijdbiljart dankzU ex-wereldkampioen Kamppost ■fan spil m ■ÉIS tSS tlllil Oude glorie HIC licht voor over eigen werk wv ws De traditionele acht spelen van het spelcir- cuit kwamen er gistermid dag bijna niet aan te pas op het schoolplein van de basis school De Klin ker aan de Warmoeze- niersstraat in Woudhoek. Een grote regenbui, gepaard gaan de met blik semflitsen en enorme don derslagen, maakten dat de toegelopen jeugd massaal moest schuilen. Het schoolplein van de jonge school De Klin ker fungeert dit jaar voor het eerst als vestiging voor een Jeugdland activiteit. De stortbuien en ware overstro mingen maak ten het de tien tallen toege stroomde kin deren en hun moeders bijna onmogelijk om mee te doen. De tien vrijwi- lige begeleiders en begeleid sters kwamen allen doornat aan en het gele is materialen bus je van Jeugd land liet even eens op zich wachten. Later in de middag brak een ma ger zonnetje door waardoor de jeugdmet nog natte kle ding aan, als nog op de skip pybal kon klim men. (Foto Arie Wape naar) Fantastisch VLAARDINGEN Toen zijn kist door Duits afweergeschut werd geraakt, dacht de koelbloedige Britse offi cier: eerst een slok kof fie en dan sterven. Nor man Savill, piloot bij de Poyal Air Force, had juist zijn thermoskan geopend. Zijn vliegtuig stortte neer boven Hoek van Holland. Het was 12 mei 1940. Alleen Savill overleefde de ramp. Zwaar gewond werd hij naar het Vlaardingse ziekenhuis aan de Hof singel gebracht. In de negen maanden dat hij hier verbleef, leerde hij veel Vlaardingers ken nen. Op uitnodiging van Jan Anderson was deze oorlogsvlieger van het eerste uur gisteren weer in Vlaardingen, voor een ontmoeting met enkele van deze ou de bekenden. Norman Al fred Savill (links) en zijn echtgenote te gast bij Jan Anderson in het Streekmu seum. Foto Arie Wape naar) Attractie l. l> De zomerzon doet haar best en in de onbespoten bermen tiert het groen. Fietsers die langs station Vlaardingen-Oost rijden, geloven hun ogen niet. Uitgeschoten bloe men van wel anderhalve meter hoog met enorme pluizebollen. Havikskruid is de naam van deze vrolijke bermversiering. (Foto Arie Wapenaar) Vrolijke klant Eerder Kis HET VRIJE VOLK VRIJDAG 17.JULI 1987 ROCKANJE Ex-wereld kampioen biljarten Piet van de Pol (79) doet weer van zich spreken. Dit keer niet via het groene laken, maar door zijn hulp aan de Hoogvlietse biljartclub De Sluis. Via het radioprogramma Adverten ties van de KRO maakte hij midden in de nacht kennis met het knellende probleem van De Sluis. Van de Pol vertelt hierover in zijn fraaie woning in Rockan- je: „Ik lag in bed, het was al na middernacht, en luisterde naar de radio. Mijn vrouw en ik^ijn nachtmensen. Presen tator Ton van der Linde haal de een meneer uit Hoogvliet in de uitzending. Hij vedelde over de problemen van zijn biljartclub. Maar één biljart hadden ze ter beschikking en er waren geen centen om een tweede te kopen. Een andere vereniging uitnodigen was daardoor onmogelijk. Ik dacht: laat ik die man alvast helpen met het schenken van drie biljartballen, ongetwijfeld bieden ook anderen dan wat aan. Dus belde ik de KRO en via die omroep kwam ik in con tact met de heer Groenen dijk, de voorzitter van De Sluis. We praatten nog wat door over de problemen van de vereniging. Om een lang verhaal kort te maken: ik wist nog een prima biljart te staan bij de biljartfabriek De Graaf schap in Buuren. Met meneer De Heus van het bedrijf kon ik het op een akkoordje gooi en. Voor maar tweeduizend gulden krijgt de vereniging nu een volwaardig wedstrijd biljart met nieuw laken," lacht Piet van de Pol. Voorzitter Groenendijk is minstens zo blij. „Ik wist na de radio-uitzending niet hoe ik het had. Piet van de Pol himself aan de telefoon. Ik had van alles verwacht, maar dat nooit." De Sluis telt twintig leden die allen in het gelijknamige ser vicecentrum in Hoogvliet wo nen. De oudste biljarter is 'tachtig jaar. Regelmatig speelt de vereniging uit tegen bevriende clubs in Vlaardin- gen en Schiedam. „2e heb- bén allemaal de beschikking over twee biljarts. Wij kunnen ze nooit uitnodigen. Ons ene biljart is niet toereikend," legt voorzitter Groenendijk uit. „Vandaar dat ik op de bietstoer ben gegaan. He laas," zegt hij, „van geen en kel steunfonds kreeg ik finan ciële bijstand. Al mijn brieven droegen het stempel 'afwij zend beschikt'." Plet van de Pol heeft hierover ook een duidelijke mening: „Soldaten kunnen van de re gering nog wel een biljart krijgen. Als ouderen erom vragen, kan het niet. Raar geregeld in ons land. Niet dan?" Van de Pol heeft al in 17 jaar geen wedstrijdkeu meer aan geraakt. „Nu kan ik helemaal geen keu hanteren. Ik ben herstellende van een gebro ken pols. Maar ik doe graag aan schaken en natuurlijk ga ik nog naar elke thuiswed strijd van Feyenoord." De maestro werd in de jaren '40 en '50 zeven keer kampioen van Europa en twee keer van de wereld. „Dat was in 1947 in Zaragossa in Spanje en twee jaar later in Amsterdam. En weet je, mijn record van toen kan niemand breken. Ik maakte de partijen in één beurt uit, dus dat is wel te evenaren maar nooit te ver beteren." Voorzitter Groenendijk krijgt de nieuwe biljarttafel overge dragen op donderdag 30 juli. Deze handeling is voorbehou den aan Piet van de Pol. Groenendijk wil hem laten spelen tegen tegenstanders uit de tijd van de kampioen schappen. „Ik heb er enkele achterhaald en bereid gevon den om te komen." Van de Pol: „Het zal van mijn pols afhangen of ik kan spe len." De komst van het nieu we biljart is niet alleen moge lijk gemaakt door de bemid deling van de ex-wereldkam pioen en de KRO-radlo, maar ook door de Stichting voor Volkshuisvesting Hoogvliet. De woningcorporatie heeft de vereniging de benodigde tweeduizend gulden voorge schoten. „Rente hoeven we niet te betalen. Binnen twee jaar moeten we terugbetalen en dat zal best lukken," ver wacht voorzitter Groenendijk. VLAARDINGEN - Onder een 'dreigende hemel maakten de oudste kinderen die met de wijkverenlging Vettenoordse- polderop kamp zijn, woensdag ©en tocht per huifkar door de bossen van het Brabantse Heeze. Gelukkig bleef het bij ©en dreiging en kwamen de kinderen 's avonds weer droog terug in het kamphuls. De,woensdagochtend hebben 'de kinderen uit de groepen 'drie en vier besteed aan de voorbereidingen voor de bonte avond, waarmee vanavond het kinderkamp besloten wordt. De jongste kinderen bezochten die dag de leeuwen en de apen van dierentuin Animali in Eind hoven. 's Middags namen zij een fris se duik in het golfsiagbad in Heeze. Op het menu stond die avond spinazie met aardappels en rollade, als toetje kregen de kinderen dubbelvla. Voor de kleintjes was het daarna vroeg bedtijd. Groep drie trok nog de bossen in voor een dropping en groep vier gebruikte de avond voor een nachtspel. „Ik ben hem nooit vergeten, voor mij was hij een held," vertelt Ton van der Hoeven. „Ik ken hem uit het ziekenhuis. Toen was ik een jongetje van veertien jaar en hoopte vurig dat ik ook zo sterk zou wor den." In het Streekmuseum Jan Anderson in Vlaardingen halen de vrienden uit die don kere tijd herinneringen opbij 'a nice cup of tea' met Vlaar dingse ijzerkoekjes. Enkelen hebben Savill nooit meer ge zien nadat de Duitse bezetters hem na negen maanden al- voerden naar een kamp voor krijgsgevangenen bij Bremen. Maar zuster Kea Bouman, die hem destijds verpleegde, en Dick van der Heul, die hem drie keer per dag in het zieken huis opzocht, hebben altijd contact gehouden met de voor malige piloot. Op die tweede oorlogsdag (12 mei) vlogen drie Blenheim bommenwerpers van de Royal Air Force naar Hoek van Hol land met een geheime missie. Zij moesten de overtocht van koningin Wilhelmina bescher men, die ons land verliet op weg 'naar vijf jaar balling schap in Engeland. Twee van de vliegtuigen werden neerge schoten, de derde wist aan de 'Voor mij was hij een held :¥&m aanval te ontsnappen en keer de rechtstreeks terug naar En geland. Norman Savill, de enige overlevende, was de eerste Britse oorlogsvlieger waar Vlaardingen mee te maken kreeg. „Norman was destijds de attractie van het zieken huis," vertelt Kea Bouman. Tijdens het bezoekuur kreeg hij een speciaal plaatsje waar iedereen hem goed kon zien." „Ja," onderbreekt Van der Heul: „Veel bezoekers brachten cadeautjes voor hem mee, zo als lepeltjes met een afbeel ding van de Vlaardingse Vis- bank. Of ze bleven alleen maar een tijd naar hem staren." Norman Savill: „Ik vertrok met twee koffers vol geschen ken naar het kamp." De voormalige beroepsmili tair die nu met zijn vrouw in Zimbalwe woont, heeft goede herinneringen aan de tijd die V - hij in Vlaardingen doorbracht, hoewel hij toen gebukt ging on der ernstige verwondingen. „Nederland is een tweede thuis voor me geworden. De mensen die ik hier ontmoet heb, heb ben zoveel voor me gedaan en zoveel risico's genomen om mijn verblijf hier te veraange namen „Ach, dat wisten we toch niet, dat we risico's na men," valt Kea Bouman hem in de rede. „Het was nog het begin van de oorlog, we waren nog niet bang" Een van de risico's die de vrienden namen was een uitje naar Rotterdam, op kerst avond. Savill was uitgenodigd voor een echt Engels kerstdi ner, maar als krijgsgevangene mocht hij het ziekenhuis niet verlaten. Samen met zuster Kea Bouman trof hij echter voorbereidingen. Hij bracht hem stiekem zijn luchtmacht uniform en Savill poetste da genlang de knopen op. Het dra gen van een uniform was ver: boden voor krijgsgevangenen. Maar met een grote jas over zijn uniform wist Savill het ziekenhuis te ontsnappen en reed per taxi naar Rotterdam, voor het kerstdiner. Ook zorgde het verplegend personeel ervoor dat Savill in een van de bijgebouwen, via een verborgen radio naar de verboden Engelse zender B.B.C kon luisteren. Maar het genoegen was wederzijds. „Norman was een vrolijke klemt, je hoorde hem nooit mopperen." vertelt Leendert Roukema, als 21-jarig lid van het Rode Kruis bezocht hij destijds regelmatig het zieken huis om met de patiënten te wandelen. „Vaak trof je hem aan op de kinderafdeling waar hij de patiëntjes vermaakte en van alles leerde." Een van die kinderen was Ton van der Hoe ven: „Ja weet je nog Norman, dat je mij fluit hebt leren spe len, op zo'n eenvoudig fluitje van een paar centen." Norman Savill weet het nog. De artsen en verpleegsters van het voormalige ziekenhuis aan de Hofsingel hebben ge probeerd om Savill zo lang mogelijk bij hen te houden. Maar na negen maanden, in fe bruari 1941, hebben de Duit sers hem uiteindelijk toch af gevoerd naar een kamp voor krijgsgevangenen in Duits land. Dick van der Heul en Kea Bouman bleven hem schrijven. Van der Heul schonk hem zelfs een abonne ment op de Nederlandse Pano rama. SCHIEDAM De proble men bij de besturen van de stichting Schiedamse Vrou wenemancipatie Organisatie (SVO) en het Schiedamse vrouwen ontmoetingscentrum Barrika stapelen zich op. De beschikbaarheid van vrouw kracht laat te wensen over en tot overmaat van ramp hoor den de vrouwenorganisaties, dat zij op korte termijn uit het pand aan de Lange Kerkstraat moeten. „Dit noemen we uithollen van de sociale functie van de binnenstad. Steeds meer cen trale voorzieningen verdwij nen uit het centrum van de stad. Dat is niet goed," aldus Marja Stijns namens de bestu ren. De gebruiksters van het Vrouwenhuls Barrika denken dubbel gedupeerd te worden. Het pand aan de Lange Kerk straat, dat door het vrouwen ontmoetingscentrum wordt ge bruikt, moet tegen de vlakte om do bouw van een ABC win kelcentrum mogelijk te ma ken. „Het wordt heel moeilijk om een redelijk alternatief in de binnenstad te vinden," aldus de vrouwen. Een werkgroep is gestart met het onderzoeken van de mogelijkheden. De gebruikers van het vrou wenhuis hebben destijds voor gebruik van het pand Lange Kerkstraat nummer 62 een kraakcontract met de gemeen te getekend. In het contract staat dat zij geen aanspraak kunnen maken op een nieuw onderkomen. De gemeente heeft inmiddels al wel alle me dewerking toegezegd aan de dames. „Door het geven van subsi dies is Barrika een onderdeel geworden van ons gevestigde gemeentelijk beleid. Daar kun nen en willen we niet op deze manier onderuit,aldus Ben Hakkenbroek, gemeente-amb tenaar. De gemeente Schiedam maakte vorige week bekend dat de grootwinkelbedrijven Albert Heijn, Blokker en C&A zich zullen vestigen in Schie dam. Een historisch stukje straat, het Buitenhofje van Be- lois aan de Kreupelstraat, en de halve Lange Kerkstraat zal moeten wijken voor het zoge noemde ABC-eomplex, een winkelcentrum van een laag met daarboven twee parkeer- lagen. De vrouwen van Barri ka en de SVO vragen hulp voor onder andere het zoeken naar plaatsvervangende ruimte. Contactadres: Marjo Stijns, tel. 4736890. ROTTERDAM Zeer en thousiast hebben de bewoners van het Wijnhavengebied ge reageerd op de plannen om aan de Glashaven een serie winkels te vestigen. In een en quête, uitgevoerd in opdracht van een supermarktketen, voorspelde 85 percent van de ondervraagden de boodschap pen in de nieuwe winkels te zullen gaan doen. Op dit moment telt de Glas haven nog maar één winkel: op acht .mei opende de Golfer's Bazaar de deuren. Volgens de Bouwcombinatie Wijnhaven CV, die de 'face-lift' van de Glashaven voor haar rekening neemt, staan de winkeliers te trappelen om eer. filiaal aan de haven te beginnen. Architect Haverkamp heeft inmiddels al een ontwerp gemaakt voor de luifels boven de ingangen en etalages van de winkels. Op 1 september wordt de opening verwacht van een bloemenwinkel en een delica tessenzaak. Later in het jaar zou de supermarkt opengaan. Gesprekken met een banket bakker en een wijnhandelaar zijn in volle gang. De Wijnhaven Combinatie voelt zich danig gesterkt door de uitkomsten van de enquête die de supermarkt heeft laten uitvoeren. „Waarom bent u niet eerder begonnen," kreeg de supermarkt van diverse kanten te horen. Twee buurtbe woners zelden er zelfs hun baan voor te willen opgeven mits zij dan wel in één Van de nieuwe winkels aan de slag kunnen. Volgens de Wijnha vencombinatie wonen er in'het Wijnhavengebied veel twee verdieners 'die van hun stad verwachten dat ze in hun eigen wijk ook wat besteden kunnen'. ROTTERDAM - Het Hulp- en Informatiecentrum (HIC)1 geeft tot 31 juli in de biblio theek aan de Herenwaard 25 te" IJsselmonde een indruk van het werk dat het verricht. In het HIC, dat is gevestigd, aan de Hoogstraat 110, zijn in stellingen ondergebracht die informatie verschaffen over een groot aantal onderwerpen. Men kan er terecht voor infor matie over werk, onderwijs en' studiefinanciering, huisves- ting, sport en recreatie, jeugd werk, vrijwilligerswerk, socia le verzekeringen, juridische adviezen, het starten van een onderneming en allerlei talen en vrijetijdscursussen. Tevens, zijn er honderden folders voor- handen, waaronder Postbus 51. De hulp van het HIC is gra tis. Het is geopend van negen tot vijf uur en bereikbaar met tramlijn 3, bus 32 en 49 en de metro, station Blaak. ROTTERDAM Bewoners van de Terbregseweg en de Molenlaan hebben massaal ge klaagd bij de deelgemeente Hillegersberg over de gewij zigde verkeerssituatie. Het kruispunt Terbregseweg/Om- moordseweg is tientallen me ters verlegd en veranderd in een T-splitsing. Het gevolg: da gelijks ellenlange files en be woners die niet weg kunnen met de auto vanwege de file voor de deur. Het kruispunt is op initiatief van de gemeente veranderd. Het was de bedoeling de Om- moordseweg te ontlasten en het verkeer via een nieuw stuk President Rooseveltweg te loodsen. Probleem is dat het verkeer dat de nieuw route wil volgen daarvoor linksaf moet slaan en moet wachten voor het tegemoetkomende verkeer. De wagens houden op hun beurt het verkeer dat recht door de nieuwe weg of de Ter bregseweg op wil tegen en de file is geboren. „We kunnen niet eens meer ons eigen huis uit," klaagt be woonster J. Beijleveld van de Terbregseweg. „Het is onzin nig om die weg zo aan te leg gen. Mijn man heeft onlangs een hersenbloeding gekregen. De doker die met de ambulan- ce meekwam vroeg zich af wie1 die verkeerssituatie in hemels naam heeft bedacht want nie-f mand kan er door. Ik ben niet de enige met bezwaren: veel mensen op de Terbregseweg; en de Molenlaan klagen." Dat laatste wordt beaamd- door een woordvoerder van de| deelgemeente Hillegersberg' waar de telefoon roodgloeiend staat van de boze buurtbewo ners. „Het' is Inderdaad een- probleem. Het speelt al jaren. In rij zelf altijd om want via dat kruispunt ga ik niet meer." Bij de Rotterdamse ver-! keersdienst zijn de klachten in middels bekend maar is een panklare oplossing (nog) niet voorhanden. „Je zou kunnen denken aam het aanleggen van een strook waar het verkeer kan voorsorteren. Probleem is dat er heel weinig ruimte is. Op de situatie kunnen wij nog geen commentaar geven. Het is nog te vroeg," aldus een woordvoerder. - Een extra handicap is -de, Irenebrug aan het einde van de Molenlaan. Deze gaat 's zo-- mers vaker open dam normaal, vanwege de pleziervaart. Dit, werkt de filevorming ook in de hand.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1