IS Michael wil kunstschilder worden Inbraken bij drie bedrijven Hond Tarzan bijt politieagent Kortaf Telefoonregen over wateroverlast Bromfietser botst tegen brandweerauto BUenkasten weg Touringcar stopt tegen boom Hond verwondt 'educatieve schapen1 Dronken chauffeur slaapt bij verhoor ws wv Door DICK VAN DER LUGT VLAARDINGEN - De Vlaardingse havens zouden niet met olie zijn volgestroomd, wan neer Shell en het Ha vencoördinatiecentrum (HCC) te Rotterdam eerder in de gaten had den gehad hoe groot de lekkage vrijdagavond in de le Petroleumha ven in Pernis was. Vol gens de Vlaardingse havenmeester S. van Berge hield Shell zich weliswaar 'keurig aan het boekje' door het HCC te waarschuwen, maar heeft de maat schappij de hoeveelheid olie 'schromelijk onder schat'. Ook het perso neel van een patrouille boot van de haven dienst Rotterdam, die op onderzoek was ge stuurd, zag geen reden om alarm te slaan. De Roteb 6 (onder) aan het werk in het Buizengat. Op de Hydrovac 2 van de Shell worden de slangen uitgerold om de van het water afgeschuimde olie over te nemen. Overstroomd Havenmeester S. van Berge zal blij zijn, wanneer de Vlaardingse keersluis in 1990 zal zijn vervangen door een schutsluis. (Foto's Arie Wapenaar ISS 1 - X ,-v ÉËis':'' IMi lit iisppi De 8-jarige Michael staat met Rembrandt-pet en palet klaar om te gaan schilderen. Wat het wordt, weet hij nog niet. (Foto Arie Wapenaar Lichtmastjes Aanbesteding Adjunct-directeur ET VRIJE VOLK schiedam-vlaardingen__10 -v£ 'Shell en HCC hebben vervuiling onderschat Inmiddels heeft de gemeente Vlaardingen Shell per telex aansprakelijk gesteld voor de schade, die nu ai honderddui zend gulden bedraagt voor het inzetten van de Roteb 6, een purificatieschip, en de Roteb 9, een olieschermvaartuig. Beide schepen waren gisteren en vannacht nog bezig in de Oude Haven en verhuizen vermoede lijk in de loop van de dag naar de Buitenhaven en Koningin Wilhelminahaven. De Roteb 6 had tot gisteren circa 80 kubie ke meter olie van het water af geschuimd. Het bedrag van een ton is verder exclusief de kosten van schoonmaak van glooiingen en kademuren en schadeclaims van derden. Voorzitter Aad Houdijk van .watersportvereniging Vlaar dingen, die met negentig ple ziervaartuigen in de Oude Ha- .ven ligt, weet nog niet of zijn leden Shell collectief aanspra kelijk zullen stellen. „Ieder schip is verzekerd", zegt hij. „Maar als we het collectief •kunnen doen, is het voor Shell 'gemakkelijker." Wat de beste schoonmaakmethode is voor de met olie en oliespatten be smeurde scheepsrompen, moet hij ook nog bekijken. Schoon spuiten met stoom lijkt hem riskant. „Je kunt de lak er af- spulten." De methode met stoom en het afzuigen van de afgespoten olie zal vermoedelijk wel wor- 'den toegepast bij het schoon- ,maken van de Vlaardingse ka- HOEK VAN HOLLAND Een 29-jarige autobe stuurder uit Honselersdijk had zoveel alcohol genut tigd dat hij tijdens het ver hoor op het Hoekse politie bureau spontaan in slaap viel. De man had daarvoor een verkeerszuil omver ge reden en was vervolgens doorgereden. Op het politie bureau weigerde hij blaas- test en bloedproef en dutte in. De politie heeft hem in een cel laten bijkomen. SCHIEDAM Een buit van ettelijke duizenden guldens le verden inbraken op bij drie be drijven in Schiedam. Bij een "bedrijf aan de Nieuwe Mathe- nesserstraat verdwenen twee rekenmachines (waarde 1000 gulden), een diaprojector (1000 gulden), telefoonbeantwoorder en een demonstratiescherm (4500 gulden). Een Opel Asco- na werd ontvreemd bij een be drijf aan de Calandstraat. De wagen stond binnen gepar keerd, maar kon worden mee genomen, nadat de inbrekers via een kapotgeslagen ruit naar binnen waren geklom men. Tenslotte werd uit een portokabin, eveneens aan de Calandstraat, een walkie-talkie ter waarde van 3000 gulden ge stolen. demuren, glooiingen en rem- mingpalen. De havenmeester, die de afgelopen dagen weinig vrije tijd heeft gehad, houdt zich vandaag met dit probleem bezig. Een probleem op dit mo ment is nog, dat de olie zich 'in allerlei gaatjes heeft ver spreid', zoals de havenmeester het uitdrukt, waardoor het werk langer duurt dan ver wacht. Zoals uit een reconstructie van de gebeurtenissen blijkt, is vrijdag om 21 uur een opslag tank van Shell door de enorme wolkbreuk overgestroomd. Na dat het HCC was gewaar schuwd en de patrouilleboot poolshoogte had genomen, heeft de maatschappij een olie- scherm in de haven gelegd en een afzuigvaartuigje ingezet. Vermoedelijk is het scherm door de winü opgeblazen, waardoor de olie toch kon ont- snappen-en met opkomend tij, geholpen door de>'sterke wind, via de Nieuwe Maas de Vlaar dingse haven binnenstroomde. Havenmeester Van Berge denkt dat Shell zelf niet in de gaten heeft gehad, hoeveel olie er nu precies in het water was, terechtgekomen. „Maar in hoe verre men dat had kunnen we ten, weet ik niet", zegt hij.; Evenmin had de bemanning van de patrouilleboot iets in de gaten en werd ook niet opge merkt, dat het oliescherm de haven niet hermetisch afsloot. Dat werd pas de volgende och tend duidelijk. Vlaardingen 'krëeg' om 8 üur eèh seintje van rhët HCC-ëmslo'ot 'oni 8.45 uur de keerslüis tiisséh de Oude en Buitenhaven. Volgens Van Berge viel de vervuiling op dat moment (om 10.24 uur, was..het hoogwater) i nog mee. De tweede stroom kwam daarna binnen, para doxaal met aflopend tij waar door de sluisdeuren worden opengedrukt. „De wind heeft meer invloed dan de stroom", zegt de havenmeester. „Die blaast als het ware de olie naar binnen." Een maatregel als het afsluiten van de haven door bijvoorbeeld een binnen schip dwars te leggen, noemt hij 'theoretisch'. „Dat lukt niet in zo'n korte tijd." Omdat Vlaardingen niet over olieschermen beschikt (volgens de havenmeester ook niet honderd percent oliedicht) moesten de brandweer en de Vlaardingse havendienst machteloos toezien hoe de drab bezit nam van het Vlaar dingse water: behalve de al eerder genoemde havens ook de Vulcaanhaven en de haven van Windmill Holland. De brandweer probeerde vanuit het Buizengat de olie terug te spuiten, maar boekte weinig resultaat. Pas toen de Roteb 9 om 14.30 uur en de Roteb 6 om 16.10 uur door de sluis kwamen, kon de schoonmaakoperatié beginnen. Behalve in de Oude Haven werd ook een oliescherm in de Vlaardingse Vaart gelegd, waar een kleine hoeveelheid via het sluisje onder de Korte- dijk was terechtgekomen-. Er werd veel te laat ingegre pen, is de mening van raadslid A. van Wezel van de Socialis-' tiese Partij (SP). Hij heeft over deze kwestie schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wethouders gesteld. Van Wezel beklaagt zich erover, dat zowel de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond ais de Vlaardingse brandweer hem zaterdag met een kluitje in het riet stuurden, toen hij om inlichtingen vroeg. Hij wil weten, waarom de slui zen niet werden gesloten. Was hier sprake van een slechte communicatie of werkten de sluizen niet, aldus het SP- raadslid. Havenmeester Van Berge zal blij zijn, wanneer de Vlaar dingse keersluis In 1990 zal zijn vervangen door een schut sluis. De bouw daarvan is on langs begonnen. „Was het maar waar, dat die sluis er nu al was geweest", zegt hij. „Dan was de olie niet verder dan de sluis gekomen." Aanleiding om de meldingsprocedure kritisch onder de loep te nemen, ziet hij niet: „Die is opgesteld aan de hand van realiteitsverwachtin gen. Op een kleine lozing, waar het in eerste instantie naar'uit- 'zag,-hóéf je hiefhèf-bèle circus los te 'laten. Als het HCC in de gaten had gehad, dat er meer aan de hand was, hadden ze mij ogenblikkelijk gewaar- j3chuwd.;!_w V;-> Wv, c SCHIEDAM De 8-jarige Michael windt er geen doek jes om: hij wil kunstschilder worden. Om dat iedereen dui delijk te maken, droeg hij gisteren op het HEMA-plein een pet die Rembrandt niet zo hebben misstaan. Michael was één van de kinderen die 's middags in de tweede Jeugdland-week naar het plein waren gekomen om daar te verven, kleien, panne koeken te bakken en te plak ken. Ook schminken stond op het programma De kinderen werden door een vrijwilliger geschminkt volgens een ont werp, dat ze zelf (op papier) mochten schilderen aan een schildersezel. Bij het pannekoeken bak ken gingen er vijf pakken door. De kinderen werden bij gestaan door mevrouw A. Ja ger, die dit jaar voor het veertiende achtereenvolgen de jaar met de Jeugdlandca- ravaan meetrekt. „Vroeger waren het poffertjes, nu zijn het pannekoeken", vertelt ze. „Vooral omdraaien Is een he le kunst Ze doen het zo voor zichtig, dat de pannekoek dubbel klapt. Dan moeten ze hun vingers gebruiken en de meesten vinden dat te warm. Dan helpen we meestal." De pannekoek in de lucht gooien, is er niet bij. „Wij doen het wel eens, maar als de kinde ren het doen, liggen ze zo op het dak", aldus mevrouw Ja ger. INSDAG 21 JULI 1987 SCHIEDAM Een Schie- damse politieagent is door de politiehond Tarzan gebeten tijdens een schermutseling op de Nieuwe Maasstraat in Schiedam. Ook de veroorza ker van de vechtpartij kreeg een beet van de hond. De agent is aan zijn verwondin gen behandeld in het Schle- landziekenhuis. De arrestant kreeg de raad dat te doen, toen hij de volgende ochtend werd vrijgelaten. De schermutseling ontstond, toen twee agenten een 25-ja- rige Schiedammer wilden aanhouden, die met zijn auto twee paaltjes in de midden berm van de weg en enkele Amsterdammertjes omver had gereden. Volgens de po litie verzette de man, die on der invloed was, zich tegen aanhouding. Ook enkeie om standers mengden zich in de ruzie. De politiehond werd daarop door zijn vaste beger leider losgelaten, waarna de' amokmaker kon worden ge- J boeid. De man was dermate onder invloed, dat de bloed proef niet kon worden geno men. Bij de toegang tot de bouw speelplaats in Holy-Noord wor den drie lichtmastjes geplaatst. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen komen met dit besluit tegemoet aan de wens van het Samenwerkingsver band Holy-Noord, een over koepelende organisatie van de wijkverenigingen Hoeven- en Hoofdstedenbuurt en de Bouw-- speefplaats. Vertegenwoordi gers van deze koepel hadden het ontbreken van verlichting ter sprake gebracht tijdens het werkbezoek van het college aan Holy-Noord, eind vorige maand. Tien bedrijven hebben inge schreven op de uitvoering van de definitieve aanleg van het profiel van de Albert Schwelt- zerslngel in Vlaardingen. De hoogste inschrijving kwam van de firma De Jager en Klein BV uit Oud-Beljerland met een be drag van 1.254.000 gulden. De Bouwcombinatie Hollandse Wegenbouw Zanen uit Rotter dam en F.M. Suykerbuyk uit Hoogerheide wil het voor 847.400 gulden doen. De gun ning is aangehouden. Omroep Vlaardingen draait woensdag 22 Juli van 18 tot 19 uur plaatjes, die door Vlaardin- gers aan de omroep zijn ge schonken. De afgelopen maan den heeft Omroep Vlaardingen veie schenkingen ontvangen. De gebruikte grammofoonpla ten die werden afgestaan, be strijken een breed scala van muzikale richtingen: opera, operette, koorzang, orgelcon certen, maar oude en nieuwe popmuziek en jazz. De omroep is te beluisteren via 94.1 Mhz op de kabel. Drs. Anja van Gorsel (31) is per 1 oktober benoemd tot ad- juncl-directeur van de Centrale Personeelsdienst (CPD) van Vlaardingen. Mevrouw Van Gorsel werkt sinds 1984 bij de CPD. Zij is bedrijfskundige en waarnemend hoofd van de af deling personeel/organisatie en formatiezaken. Mevrouw van Gorsel was van 1980 tot 1982 medewerkster welzijns planning bij de gemeente Gou da, van 1982 tot 1984 vervulde zij een soortgelijke functie in Vlaardingen. Na haar Athene um-opleiding aan het Groen van Prinstererlyceum in Vlaar dingen studeerde zij bedrijfs kunde en -sociologie aan de Erasmus Universiteit, waar zij in 1980 afstudeerde. SCHIEDAM/VLAARDINGEN Zowel het Schiedamse als Vlaardingse bedrijf Gemeente werken zijn gisteren over- spoefd met telefonische mel- dingen over gaten in het weg- dsk. Schiedam telde vijfhon derd telefoontjes en de Vlaar dingse collega's eindigden aan het eind van de dag dicht te gen de driehonderd. „We zit ten constant met de telefoon in de hand", aldus een woord voerder van de Vlaardingse af deling bestratingen. De Schiedamse politie kreeg het weekeinde 270 telefoontjes te verwerken over onder meer ondergelopen kelders. Ook de kelder van het bureau aan de Lange Nieuwstraat kwam on der water te staan, waardoor uniformen nat werden. Er kwa men veertig meldingen binnen over g3ten in het wegdek. In de Boylestraat zakte een meis je door de straat, in Woud- hoek-Noord viel de straatver lichting uit en op de Burg. Knappertiaan kwamen gaslei dingen bloot te liggen. Een 33-jarige Schiedammer die in verband met de water overlast het luik achter de voordeur had verwijderd, liep een slagaderlijke bloeding op, toen hij in de 'zelfgegraven kuil' viel. Hij sloeg met zijn rechterarm door de ruit van de vobPdèïïfrfn"3e"SfrDdïïlna- straat moest de brandweer za terdagavond een gat in de vloer van een woning boren om de ondergelopen kelder te kunnen leegpompen. De bewo ners waren met vakantie. Twee viaducten werden door de hevige regenval van vrijdag avond gestremd: het spoor wegviaduct over de Nieuwe Damlaan en het spoorwegvia duct over de 's-Gravelandse- weg. In beide gevallen leidde dat files op rijksweg 20. In Vlaardingen stond het water in sommige straten 50 60 centimeter hoog. Evenals in Schiedam betroffen de meldin gen ondergelopen kelders, wo ningen en gaten in het wegdek. Enkele straten werden met hekken afgesloten, omdat ze totaal onbegaanbaar waren door het water en de gaten- Er. deden zich geen persoonlijke 4 ongelukken voor. Maassluis tenslotte kwam er nog het beste vanaf met circa drie ondergelopen kelders. af-,> dus de politie. MAASSLUIS Een 16-Jarlge Maassluizer en zijn 17-jarige duo-passagiere hebben beiden hun been gebroken bij een aanrijding met een brandweer wagen. Het tweetai, dat op de bromfiets zat, botste op de hoek Zuiddljk Fenacolius- laan tegen de brandweerwa gen, die uitrukte. De twee jon gelui zijn behandeld in het Ho- lyziekenhuis. De brand waar voor de brandweerauto uitruk te, bleek loos alarm te zijn. VLAARDINGEN De imker- tuinder N.A. van der Drift is zijn twee bijenkasten kwijt die aan de Watersportweg stonden kwijt. De kasten, die 260 gul den kosten, zijn gestolen. Een cassetterecorder ter waarde van 800 gulden werd ont- vreemd uit een zwarte BMW, 1 die geparkeerd stond aan de Curacaolaan. Van de wagen werd een ruitje ingeslagen. f VLAARDINGEN Een aanrij ding tussen een touringcar en een personenauto is voor de bus geëindigd tegen een boom in de middenberm van de weg. De aanrijding op het kruispunt Holyslngel Dillenburgsingel ontstond, omdat de chauffeur (67) van de personenauto geen voorrang verleende. De voor kant van deze wagen werd zwaar beschadigd. SCHIEDAM Zes schapen, die grazen op de educatieve boerderij aan de Harreweg, zijn aangevallen door vermoe delijk een bouvier. Een dieren arts heeft zich over de dieren ontfermd. De politie omschrijft de toestand van vijf van de zes beesten ais 'deerlijk geha vend'. De hond evenals diens eigenaar zijn nog niet door de politie achterhaald.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1