Wel vermoeiend hoor, die I Zangeres Sita kiest toch nog maar even voor het onderwijs Vakantiekalender Maassluis tijdelijk dicht Geen voetbalveldje en bonten moeten blijven Man bespoot en beroofde bejaarde Auto's botsen Been gebroken mm ws wv Door MAR JO PEPPELAAR VLAARDINGEN Jos Noordhuizen en zijn galerie voor moderne kunst aan de Hoog straat, Kunst Plus, gaan Vlaardingen ver laten. Hobby mm hé Wm Kunstbeleid Le Corbusier A I J 8»S ,Jk vind het leuk,, maar het is wel vermoeiend hoor, dat wandelen," zucht een van de deelne mers aan de wandelpuz- zeltocht van Jeugdland. Ongeveer zeventig kin deren trokken er gister middag op uit, gewapend met een routebeschrij ving en een vragenlijst. X 'H v De kinderen moesten vragen beantwoorden alsWanneer werd het huidige gebouw van het Stedelijk Museum ge bouwd? En, wat voor soort bomen staan er net voor de speeltoestellen op het Wilhelminaplein? Sommige vragen vonden de kinderen moeilijk, maar over het algemeen was het best te doen. De driejarige Desirée Ro mein (linksonder) wa,s ook weer van de partij, samen met haar moeder. Geen Jeugdland-activi teit slaat se over. En dit is al het derde jaar dat re meedoet aan de puz- zeltocht. Een korte stortbui over viel de kinderen even tij dens de wandeltocht van ruim zeven kilometer. De meesten wisten ech ter op tijd een schuil plaatsje te vinden. De puzséltocht voerde langs zoveel mogelijk rustige straten, met weinig auto verkeer. Na afloop was er voor alle deelnemers een geel Jeugdlandlintje. Jos Noordhuizen, (foto links), zeven jaar geleden in de tot galerie verbouw de garage van zijn d-rive- inwoning in Holy-Noord: „Eet was een gezellige, zij het wat kleine ruimte, die door middel van publici teit geafficheerd werd als galerie." Zwanezang van Kunst Plus aan de Hoogstraat; de drempel bleek ook daar te hoog. Links een sculptuur van Frits Klop pers, rechts een schilderij van Lenie Dingemans. (Foto's Arie Wapenaar) Goede relatie Uitkering Kanovaren Jeugdland Slotfeest ET VRIJE VOLK Schiedam. vlaardingen_10 ii RIJDAG 24 JUL11987 v' v >K- X 'Voor mensen van buiten is het hier niet interessant' Anderhalve maand geleden kocht de galeriehouder een nieuwbouwpand aan de Krom- me Elleboog, vlakbij de Witte de Withstraat in Rotterdam. „Begrijp me goed, ik bedoel dit i niet in verwijtende zin, maar er gebeurt te weinig in Vlaar- dingen om het voor mensen i die van buiten komen ook nog interessant te houden. En het Vlaardingse publiek zelf is re latief te klein om een galerie goed draaiende te houden," al dus Jos Noordhuizen. Hij vindt dat niet typisch voor Vlaardingen: „In verge lijkbare steden is precies het zelfde aan de hand. In Rotter dam zit je dicht bij museum Boymans van Beuningen en die combinatie van een muse um met een aantal galeries in de buurt is gewoon het beste. Dan is het voor mensen die een eind moeten reizen ook nog leuk. Het is op deze manier fi- nancieel natuurlijk toch wel j een zware dobber, ook al hoef ik er niet van te leven. Want naast de galerie, die alleen in het weekeinde is geo pend, heb ik nog een full-time baan. Men beweert dat het pu bliek ook nog wel naar Tie- tjerksteradeel komt, wanneer je maar goede dingen laat zien, maar dat is echt niet .waar. Ik ken ook mensen met veel geld die echt unieke kunststukken exposeerden in een kasteel in Twello, maar die hebben het ook opgegeven." Kunst Plus is in 1980 begon nen als een uit de hand gelo pen hobby, gevestigd in de ver bouwde garage van de drive inwoning van Jos en Rita Noordhuizen in de Holywijk. „Het was een gezellige, zij het wat kleine ruimte, die door middel van publiciteit geaffi cheerd werd als galerie," zegt Jos Noordhuizen daar nu over. „Ik heb wel eens meege maakt dat mensen met zijn drieën met de trein uit Gronin gen waren gekomen om een expositie van Jan Cox te bekij ken, die nog was geopend door Gerrit Kouwenaar. Dat vond ik 'toch wel een beetje gênant. 'Want dan komen ze in de sner- •pende kou het was hartje -winter helemaal uit Gronin- 'gën naar een verbouwde gara- si J'* s V' y-*"? A/ ge waar maar twaalf schilde rijen blijken te hangen. En dan lopen ze nog het risico, dat ze er geen pest aan vinden ook," verklaart hij zijn gêne. De drempel van een galerie aan huis In de Holywijk bleek dan ook wat te hoog. Daarom werd gekozen voor het meer centraal gelegen pand aan de Hoogstraat, maar ook daar moest het publiek wel enige vrees overwinnen om het pand te betreden. De galeriehouder: „Ja, die mensen komen toch in een en ge kale, witte ruimte met een eigenwijze pief erin. Met zo'n braderie in april of mei kwa men er wel altijd .veel mensen binnen. Moeders met stoeten schreeuwende kinderen die kwamen kijken wat dat nou voor rare winkel was en bin nen tien minuten weer buiten stonden." Nu blijkt zelfs Vlaardingen te klein voor Kunst Plus. Met de galerie verdwijnt de enige goede expositieruimte voor moderne kunst uit de stad. Jos Noordhuizen geeft grif toe, dat de mogelijkheden wat dat be treft in Vlaardingen nogal be perkt zijn. Toch komt er geen onvertogen woord jegens het Vlaardingse kunstbeleid over zijn lippen. Zelf is Jos Noord huizen lid van de Culturele Raad en dus wel enigszins op de hoogte met het reilen en zeilen van het cultureel kli maat in Vlaardingen. „Ach die Culturele Raad heeft toch weinig te vertellen," zegt hij. „Vroeger wel hoor, toen beheerden we een budget, konden beslissingen nemen. De moeilijkheid is dat er in die raad maar heel weinig mensen zitten met enige kennis van het beeldende kunstbeleid. Er zitten ongeveer tien mensen in. en die hebben allemaal hun ei-* gen stokpaardje. Dan krijg je dus het verschijnsel dat ieder een die als enige ergens wat van weet' een soort oratio pro domo jegens Arie Maarleveld (wethouder, red) en Maarten Bot (ambtenaar culturele za ken, red) staat te houden." „Maar," vindt hij, „je kan die culturele malaise in Vlaardin gen niet aan' één wethouder wijten. Arie Maarleveld moet natuurlijk ook met een zeer krap budget werken. Maar ik geef toe: zelf3 Schiedam en Maasluis hebben een museum. En in Vlaardingen is de ge meentelijke expositieruimte gedegradeerd tot een paar schilderijtjes aan de muur van een rokerige foyer." Jos Noordhuizen is destijds met Kunst Plus begonnen „om dat het me een aardige manier leek om. me intensief met kunst bezig te houden." De lief de voor de kunst zat er bij de galeriehouder dan ook al vroeg In. „Toen ik dertien was zat ik op het Groen van Prinstererly- ceum en schreef artikeltjes over kunst in het schoolblaad-' je. Pierre Janssen was toen nog directeur van het Stedelijk Museum in Schiedam en hij organiseerde daar zogenaam de 'jamsessions-in-de-kunst'. Dan verzamelde hij allemaal mensen om zich heen als Luce- bert en Corneille en die discus sieerden dan over kunst. Echt alles werd erbij gehaald: film, theater, literatuur. Dat waren hele leuke, levendige avon den." Ook aan het pand in de Hoogstraat, waar nu nog zijn eigen galerie gevestigd is be waart Jos Noordhuizen goede herinneringen. „Daar zat toen nog galerie CCC van Hans van Dijk en er hing werk van men sen ais Aage Klink en Ferenc Gögös. Die heeft in april nog bij Kunst Plus geëxposeerd. Later kwam daar een moderne woniginrichtingzaak, Toonka- mers onder de Dom, waar on der meer stoelen stonden van Le Corbusier. Daar sta je je '/Si's ''ïs< X dan als ventje van vijftien met je warme neus tegen de koude ruit wel aan te vergapen." Als leuke kanten van het houden van een galerie noemt Jos Noordhuizen het contact met geïnteresseerde bezoekers en met de kunstenaars zelf. Hij bezoekt ze dan ook vaak op him ateliers. „Het is vaak hele maal niet zo makkelijk om te gen kunstenaars te zeggen wat je van hun werk vindt," zegt hij. Het beleid dat bij Kunst Plus gevoerd wordt berust dan ook voornamelijk op de goede relatie met de kunstenaars. .S t) „Je moet een duurzame rela tie met zo'n kunstenaar kun nen aangaan. Het mag niet ie mand zijn die gisteren nog kitsch maakte en vandaag op eens met iets aardigs komt aanzetten. Ook de prijs is na tuurlijk wel belangrijk, want je moet de toko toch draaiende houden. Maar je moet op het persoonlijke vlak wel met zo'n kunstenaar kunnen opschieten. Ik heb bijna nooit exposities gehad van mensen die ik echt niet aardig vond en ook maar één keer met werk waarvan ik dacht dat het wel zou verko pen, hoewel ik het zelf niet mooi vond. Je moet dat enthousiasme sVjO55 per slot van rekening toch op je klanten over kunnen bren gen. Maar de mensen ver wachten toch ook wel een be paald beleid van een galerie. Ik vind Indiase miniatuurtjes of Afrikaanse beelden ook best mooi, maar dat ga ik niet in mijn galerie laten zien." Het veel gehoorde bezwaar dat kunst voor de gewone man te duur zou zijn, wordt door Jos Noordhulzen met klem te-' gengesproken: „Grafiek is niet' duur, voor een paar honderd gulden heb je al iets prachtigs; in huis. En bovendien, mensen; vinden 30.000 gulden' voor een' auto een normaal bedrag en' ook voor een geluidsinstallatie' en dergelijke worden giganti-; sche bedragen uitgegeven. Het- is een kwestie van keuzes ma ken, er zijn echt wel mensen met een uitkering die regelma tig wat bij mij kopen. Voor kunstenaars is het ook niet makkelijk om steeds weer iets origineels te maken. Het is heus niet zo, dat ze een streek op het doek zetten en daar dan gigantische kapitalen voor op strijken. En bovendien zijn het toch HBO-opgeleide mensen. Vergelijk him inkomen dan maar eens met wat iemand die van de HEAO komt verdient." DORDRECHT „Het is best leuk om een juffrouw te hebben, die ook nog zangeres is." Dat beweren Manon, Kar lijn en Stephanie, die in groep vijf van basisschool de Keer kring in de Dordtse wijk Ster renburg de lessen volgden van juf Sita Wilson. „Ze is al een paar keer op de tv geweest, in 'Nederland Muziekland' en in een programma van Peter Koelewijn. We hebben alles op de video opgenomen. M'n va der vindt haar een stuk," wordt er giechelend aan toege voegd. Sita Wilson ziet zich binnen kort waarschijnlijk voor een moeilijke keuze geplaatst. Ze twijfelt tussen een 'degelijke' baan in het onderwijs of een eventueel onzekere carrière als zangeres. Maar vooropig slaat de balans nog door naar de zekerheid. „Voorlopig wil ik mijn baan op de Keerkring aanhouden. De situatie in het onderwijs wordt ieder jaar slechter. Als Ik aan de beurt ben om af te vloeien, heb ik In ieder geval wat achter de hand." De donker.e, in Trinidad ge boren, schooljuffrouw werd in 1979 door Oscar Harris ontdekt nadat ze was gekozen tot Miss Zeeland en bij die gelegenheid werd gevraagd een stukje te zingen. Sita verhuisde naar Dordrecht en nam lessen bij de bekende Dordtse zangpe dagoog Paul Bindels. Sinds drie jaar maakt ze deel uit van Lobo the Pearls, die de single Nights in Nairobi in Nederland en Kenia uit brachten. In Nederland werd het geen succes, in Kenia des te meer. Succes had Sita wel met Let's talk it over in the la dy's room, dat een twintigste plaats haaide in de top veertig, toen ze samen met haar zus Jessica deel uitmaakte van Curtie the Boombox. Daar is ze nu mee gestopt. SCHIEDAM/VLAARDINGEN Kinderen die niet op va kantie gaan, maar gewoon thui3 blijven, hoeven zich de ze week niet te vervelen in Schiedam en Vlaardingen. Er is genoeg te doen. In Schie dam trekt Jeugdland weer met sport en spel, creativiteit en vermaak de wijken in. En in Vlaardingen kan de jeugd zich vermaken met allerlei kinderactiviteiten. De bouwspeelplaats fn Vlaar dingen (Boerderijpad 5) is van maandag 27 tot en met vrijdag 31 juli geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Als het mooi weer is kunnen de jon ge Vlaardingers hier hutten bouwen en waterfietsen. Voor het waterfietsen betalen de kinderen ƒ0,50 per kwar tier. Iedere vrijdagmiddag wordt op de bouwspeelplaats een film vertoond, toegangs prijs: ƒ1. Het bureau sportieve recrea tie Vlaardingen heeft maan dag 27 juli voor de jeugd een sporttoernooi in petto. Piaats: handbalvereniging De Hollandiaan, Lepelaarsingel. Dinsdag 28 en donderdag 30 juli kunnen de kinderen ka novaren, vlotten bouwen en sjoffelen op de Vaart (nabij jachthaven Callenburg). Woensdag 29 juli is er op het terrein van De Hollandiaan een zeskamp. Op hetzelfde terrein wordt vrijdag 31 juli levend stratego gespeeld en is er een speurtocht. De aan vangstijd van deze activitei ten is 10.30 uur. Kosten voor deelname bedragen 1 per persoon per dag. In het buurthuis De Haven (Weeshuisplein 18) kunnen kinderen zich deze week op geven als zij mee willen doen aan de vakantiespelen in het buurthuis van 10 tot en met 14 augustus. Op het pro gramma staat onder meer: straattekenen, een fiets- speurtocht en een variété voorstelling. Het programma van Jeugd land Schiedam voor deze week ziet er als volgt uit: Maandag 27 juli. Creativiteit op het Fabriplein (West), aan vang 10.00 uurSpeluircuit'op het Dr Wibautplein (Nieuw- land) aanvang 10.15 uur. Creativiteit op het Edison- plein (oost), aanvang 14.00 uur. De kindershow Affons Borm is te zien bij 't-Zulder- kwartier (Zuid), aanvang 14.00 uur. Bij De Klinker (Noord) is een spelcircuit uit gezet, aanvang 14.15 uur. Al le onderdelen zijn gratis be halve de kindershow, daar voor moet een gulden toe gang betaald worden. Dinsdag 28 juli. Creativiteit in het Hof van Spaland (Noord), aanvang 10.00 uur. Bloemschikken op het Wilhel minaplein (Zuid), aanvang 10.30 uur. Creativiteit op het Hemaplein (Centrum), aan vang 14.00 uur. De clown Pepper treed 's middags op in wijkcentrum De Blauwe Brug (Noord) aanvang 14.00 uur. Toegangsprijs* 1. Op de Viaardingerdijk (West) is sport en spel, aanvang 14.15 uur. Bloemschikken kunnen kindren op het Dr Wibaut plein (Nieuwland), aanvang 14.30 uur. Woensdag 29 juli. Creativiteit op het Dr Wibautplein (Nieuwland) aanvang 10.00 uur. Spelcircuit op het Edis- onplein (Oost), aanvang 10.15 uur. in het Passagetheater treedt de theatergroep Tiere- lantijn op, aanvang 14.00 uur. Toegangsprijs ƒ1. Spelcircuit is op het Frans Haispiein (West), aanvang 14.15 uur. Donderdag 30 juli. Creativitei bij De Klinker (Noord), aan vang 10.00 uur. Sport en spel -- op de Maassboulevard (Zuid), aanvang 10.15 uur. Creativi teit op het Fabriplein (West), aanvang 14.00 uur. De fiets- puzzeitocht start in de hal van het Stadskantoor om 14.00 uur. Kinderen kunnen zich hier vanaf 13.30 uur in schrijven. Kosten voor deel name bedragen ƒ1. Tot besluit van Jeugdland Schiedam is er vrijdag 31 au- 1 gustus een groot feest in het Beatrixpark, dat als thema dit jaar India heeft. Van 11.00 tot. 14.00 uur zijn er die dag al lerlei gratis attracties in het r park nabij het parkeerterrein Excelsior '20, zoals: een ritje in een ministoomtrein, en paardetram, koets, zweefmo len en noem maar op. Verder is er een groot spelcircuit dat in het teken van India staat. Na afloop kunnen de kinde ren gratis op de foto. 's Mid dags is er een podiumpro gramma in oosterse sfeer, met en echte '/uurvreter en een slangenmens. Dit pro gramma begint om 14.30 uur. s IW.l O£KU Jiwioybi, -d&.l ,C J£y*S? j-jn m uci.rb MAASSLUIS De Maassluise bibliotheek is vanaf 3 tot en met 8 augustus gesloten voor het publiek. Het bibliotheekge bouw wordt begin augustus voorzien van nieuwe vloerbe dekking. De jeugdafdeling blijft ook de tweede week van au gustus nog dicht, zodat de jeugd van 3 tot en met 15 au gustus voor een gesloten deur komt te staan. Omdat de lees zaal voor het leggen van de nieuwe vloerbedekking hele maal moet worden ontruimd, zal de gelegenheid worden aangegrepen de indeling van de volwassenen-afdeling te verbeteren. Alle boeken, tijd schriften, dia's, cassettes en videobanden zullen van een speciaal label worden voorzien, zodat al deze spullen beter te gen diefstal zullen zijn bevei ligd. Vanaf 17 augustus is de- hele bibliotheek aan de Uiver- iaan weer voor iedereen vrij toegankelijk. r' „De muziek begon een beetje te veel beslag op me te leggen. Vanwege mijn werk in het on derwijs treed ik alleen maar op vrijdag- en zaterdagavond op, met Lobo. Wij brengen Harry Belafonte-achtige mu ziek, calypso's, ballades en luisterliedjes." Sita Wilson en haar musici worden veel ge vraagd voor bedrijfsfeesten. „Van de verkoop van platen word je niet rijk. Optredens' zijn veel belangrijker. De praktijk wijst uit, dat als je één hit maakt, je jarenlang aan het werk kan." Onlangs zette de zingende schooljuf bij Peter Koelewijn een Spaans liedje op de plaat, dat binnenkort zal worden uit gebracht. Verder maakt ze kans ombij Veronica in een. programma te komen, waarbij geacteerd, gezongen en ge danst wordt. Volgend jaar In de zomerva kantie gaat ze met Lobo optre dens verzorgen op Aruba, maar voor het zover is wordt een Kerst-elpee opgenomen en komt er een optreden in Mi laan. Op 8 november van dit jaar geven Lobo the Pearls een concert in de Rotterdamse Doelen. „Het wordt een hele show. Ik dans graag, maar het zingen blijft wel het belang rijkste. Terug naar het onderwijs. Sita: „Met de leerlingen in mijn kias praten we wel eens over mijn hobby, maar op school ben ik de juf. Vooral in het begin van een schooljaar willen ze alles weten over hoe een studio er van binnen uit ziet, hoe de optredens gaan en of ik een paar liedjes wil voor zingen. Ik sta daar dan niet zo lang bij stil, want voor je het weet sta je de hele dag over muziek te praten. En een be paald verschil tussen mijn schoei- en mijn zangcarrière wil ik wel houden, ook al leeft Iedereen nog zo mee." VLAARDINGEN Twee ver zoeken, ingediend tijdens het bezoek van burgemeester en wethouders aan de wijken Vlaardinger-Ambacht en Bab- berspolder in april van dit jaar, zijn door datzelfde college af gewezen. De heer Don uit de Oranjelaan had gevraagd daar bomen te kappen, die op de rijbaan staan en het parkeren bemoeilijken. Maar volgens het college zou het weghalen van de bomen leiden tot een wijzi ging van het karakter van de wijk en dat willen B en W niet. Ook"de heer Van der Veer krijgt de kous op de kop. Hij had gevraagd om een voetbal veldje bij de speelplaats aan de Hartmanstraat. B en W ver wijzen In hun antwoord naar'' een onderzoek onder omwo nenden in februari 1986. Daar uit Is gebleken, aldus B en W, dat een grote meerderheid ,n niets voelt voor een voetbalter rein. HOEK VAN HOLLAND De Hoekse politie heeft een 34-ja- rige man aangehouden, die er van wordt verdacht een be jaarde vrouw te hebben be roofd van haar handtas. De 80-jarige vrouw werd in de Planciusstraat aangevallen door de man die haar een bij tend vocht uit een spuitbus In het gezicht spoot en er vervol gens met haar handtas van voor ging. Een getuige van de beroving zette de achtervolging In en hij kreeg steun van enkele politie mensen. De overvaller wist aanvankelijk te ontkomen, maar op aanwijzing van de ge tuige werd een man later aan gehouden. Deze ontkent voor alsnog iets met de beroving te maken te hebben, maar de po litie is er van overtuigd dat hij" de dader is. Waarschijnlijk heeft hij op zijn* vlucht de tas en de spuitbus weggegooid. HIJ is voor nader* verhoor ingesloten. De politie veronderstelt dat hij geen geld had voor de overtocht naar En geland. Het bedrag dat hij bij i zijn arrestatie in bezit had, komt precies overeen met dat- uit de handtas van het slacht-' offer. VLAARDINGEN Bij een aan rijding in Vfaardingen-Holy zijn een 65-jarige Schiedammer en een 64-jarige Vlaardinger licht gewond geraakt. Op het kruis punt Lepelaarsingel Zwa- nensingel Dillenburgsingel reed de Schiedammer met zijn auto tegen de wagen van de Vlaardinger op, die hij in het geheel niet had gezien. De au to's werden zwaar beschadigd. De twee bestuurders konden na behandeling in het Holyzie- kenhuis weer naar huis. VLAARDINGEN Een 16-jari- ge Vlaardinger heeft zijn been gebreken bij een aanrijding met een evenoude stadsge noot. De Jongen haalde op de Deltaweg op zijn bromfiets de andere jongen in, die op de flets zat. Doordat de sturen te gen elkaar kwamen, viel de bromfietser.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1